Επίθεση από Πιτ Μπουλ


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Απορία εγκυκλοπαιδικού περιεχομένου: ο σκύλος όταν συναναστρέφεται με άλλα σκυλιά πως τον διορθώνουν όταν κάνει χοντρη, μονο με γρυλισμα, μόνο με δάγκωμα αέρα ή τρώει καμία ψιλή; Μήπως ενεργούν λάθος τα σκυλιά;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οι μεγαλες σε ηλικια σκυλες (που οσο να ναι μια σοφια θα την εχουν) συνηθως μετα τη προειδοποιηση ριχνουν στον δικο μου κατι αστραπιαιες , αερατες ψευτοδαγκωνιες και ειναι οι μονες που τον βαζουν στον ισιο δρομο. :)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Από που να πιάσω τις απαντήσεις και ποια να πρωταφήσω....Χαρά στη ψυχραιμία σου, πραγματικά. Πολύ θα ήθελαν ποιοι και με ποια εξήγηση της είπαν ότι το πιτ (και ο οποιοσδήποτε) σκύλος θέλει ξύλο για να μάθει...Δεν υπάρχει σωτηρία..
Μου έχουν πει ότι ο σκύλος μου για να εκπαιδευτεί να μην φοβάται ανθρώπους και να πλησιάζει να την χαιδέψουν πρέπει να της το επιβάλλω ώστε να μάθει να το απολαμβάνει. Το ίδιο άτομο για να δώσει υπόσταση στην οδηγία του μου ανέλυσε πως ο δικός του σκύλος κάθε φορά που δεν άκουγε στο έλα έτρωγε μια με το αεροβόλο στον κόλο και μετά όχι απλά άκουγε, αλλά πήγαινε τρέχοντας.

Υπάρχουν πολλοί βλάμμενοι άνθρωποι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καποτε στην αρχη φρικαρα και καθομουν και επιανα συζητηση ... αλλα χανεται η υπομονη καποια στιγμη.
Δυστυχως δεν εχουν ολοι την κριτικη ικανοτητα να ξεχωρισουν τη σαβουρα αναμεσα στην υπερπληροφορια που εχουμε στη διαθεση μας. Συνηθως βολευονται κιολας πατωντας σε κατι που διαβασαν στο ιντερνετ για να δικαιολογησουν τις πραξεις τους και αρνουνται να δουν παραπερα. Μπορεις να διαλεξεις οποια αποψη θες , ως γνωστο οι αποψεις ειναι σαν τις ......
Ακομα πιο λυπηρο ειναι οταν βλεπεις νεους ανθρωπους με τετοια νοοτροπια, αυθορμητως σκεφτεσαι πατα το Κιμ να ησυχασει ο πλανητης γενικοτερα...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Απορία εγκυκλοπαιδικού περιεχομένου: ο σκύλος όταν συναναστρέφεται με άλλα σκυλιά πως τον διορθώνουν όταν κάνει χοντρη, μονο με γρυλισμα, μόνο με δάγκωμα αέρα ή τρώει καμία ψιλή; Μήπως ενεργούν λάθος τα σκυλιά;
Φαντάζομαι τρωει μια δυο ψιλές βα στρώσει. Και εκεί σταματάει και συνεχίζουν το παιχνίδι. Άλλο όμως σκύλος άλλο άνθρωπος. Προσωπικα δεν θα ακολουθουσα τον τρόπο διορθωσης που χρησιμοποιουν οι σκύλοι γιατί δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να το αντιγράψω όπως πρέπει, να περάσω το μήνυμα που θέλω και κυριως δεν θα ήξερα πόση δύναμη ειναι αρκετη. Φοβάμαι ότι πολλοι που χρησιμοποιουν το ξύλο ως εκπαίδευση, και δεν μιλάμε για καμια ψιλή στον πισινό, θα βάζουν παραπάνω δύναμη, ένταση και διαρκεια από όσο πρέπει με το σκεπτικό "έλα μωρέ σκυλος είναι"
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οταν ενας σκυλος τρωει μια ψιλη απο σκυλο, ισιωνει. Οταν την τρωει απο ανθρωπο, απλα φοβαται. Ναι μεν μπορεις να χτισεις και πανω σε φοβο μια υπακοη (μη χεσω) αλλα δεν καταλαβαινω σε τι θα διαφερει απο κακοποιηση.
Ο λογος πιστευω οτι ειναι απλουστατος, οι σκυλοι λυνουν μεταξυ τους τα ιεραρχικα τους, ενω ο ανθρωπος ειναι εξαρχης ιεραρχικα ανωτερος και δεν χρειαζεται να επιβαλλει κατι το ιδιαιτερο εκτος απο μια απλη πειθαρχια. Οταν αρχιζει το ξυλο, ειναι πχ σαν να εχει λυσσαξει ο αρχηγος της αγελης.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
ενω ο ανθρωπος ειναι εξαρχης ιεραρχικα ανωτερος και δεν χρειαζεται να επιβαλλει κατι το ιδιαιτερο εκτος απο μια απλη πειθαρχια.
Το bold ειναι απλα για γέλια στο 90% των ιδιοκτητων. @@ ιεραρχικα ανωτεροι ειναι οι περισσοτεροι. Αμα δεν γουσταρει ο σκυλος, τους τραβαει και μια δυο ψιλες. Πλειστα παραδειγματα. Η συντριπτικη πλειονοτητα των ιδιοκτητων εκει εξω, δεν τολμαι να απλωσει χερι για να παρει κατι απο το στομα του ιεραρχικα κατωτερου ( lol ) σκυλου.

Επίσης, αν θεωρειτε το ξυλο (και μιλαμε για καμια ψιλη, οχι σαπισμα να εξηγουμαστε) κακοποιηση, τον πνιχτη τι τον θεωρειτε; Επίσης, πιστευετε οτι η ενταση πονου ειναι ιδια στον ανθρωπο και ιδια στον σκυλο;
 
  • Like
Reactions: kok


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το θεμα ειναι ομως και τι ονομαζει ψιλες ο καθενας.....Και πως παρερμηνευονται ισως ...οποτε σα να ειναι λιγο επικινδυνο το μονοπατι αυτο.
Οι δικες μου ψιλες και σφαλιαρακια μπορει να ειναι το καλυτερο παιχνιδι του γκρεμλιν, αλλος ψιλες μπορει να εννοει απλα δε του σπαω τα ποδια...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το bold ειναι απλα για γέλια στο 90% των ιδιοκτητων. @@ ιεραρχικα ανωτεροι ειναι οι περισσοτεροι. Αμα δεν γουσταρει ο σκυλος, τους τραβαει και μια δυο ψιλες. Πλειστα παραδειγματα. Η συντριπτικη πλειονοτητα των ιδιοκτητων εκει εξω, δεν τολμαι να απλωσει χερι για να παρει κατι απο το στομα του ιεραρχικα κατωτερου ( lol ) σκυλου.

Επίσης, αν θεωρειτε το ξυλο (και μιλαμε για καμια ψιλη, οχι σαπισμα να εξηγουμαστε) κακοποιηση, τον πνιχτη τι τον θεωρειτε; Επίσης, πιστευετε οτι η ενταση πονου ειναι ιδια στον ανθρωπο και ιδια στον σκυλο;
Άλλο ξύλο, αλλο ψιλή όμως. Ψιλή στον πισινό μάλλον έχουμε ρίξει οι περισσοτεροι. Ξύλο φανταζομαι ότι εννοούμε κατι παραπάνω από ψιλή. Και ακριβώς επειδη δεν ξέρουμε τα όρια πονου του σκυλου οι φαπες μπορεί να έχουν το ακριβώς αντίθετο αποτελεσμα από αυτό που θελουμε να πετύχουμε. Το θέμα είναι ότι άμα ξεκινήσει κάποιος με φάπες επειδη αυτό θεωρει εκπαίδευση δύσκολα θα δοκιμάσει άλλες πιο ηπιες μεθόδους. Οσο για τον πνιχτη ένα εργαλείο είναι. Στα σωστά χέρια κάνει δουλεια, στα λάθος κάνει ζημια
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Κοινη λογικη παιδια. Μην τραβαμε απο τα μουσια το καθε τι.

Επισης δεν ειναι ολες οι ρατσες το ιδιο. Υπάρχουν μερικες που φοβουνται και το υψωμα της φωνης. Δηλαδη πιστευω οτι ο Ηρωας του @Eroe αμα τον τσιριξεις λιγο περισσοτερο θα κατσουφιάσει, η δικια μου αμα φαει καμια στον κωλο θα γυρισει να παιξει γιατι απλα το θεωρει "χαδι". Οπως και κανει.

Απλα θεωρω οτι παν μετρο αριστο. ΜΟΝΟ με λιχουδιες και χαδακια δεν υπάρχει πειθαρχια, οπως και με φωνες και κλωτσιές δεν υπαρχει υπακοή αλλα φοβος. Τιποτα απο τα δυο δεν νομιζω να επιδιωκει καποιος συνειδητοποιημένος ιδιοκτητης.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
-Μα τι να τον κάνω τον εκπαιδευτή. Μου είπαν, έμαθα ότι τα πιτ μπουλ για να εκπαιδευτούν εύκολα, θέλουν ξύλο. Πολύ ξύλο. Έτσι μαθαίνουν να είναι υπάκουα!!!!
(Ένα εγκεφαλικό, 20 η πίεση, αλλά κρατιέμαι)
-Κανένα σκυλί δεν θέλει ΞΥΛΟ. Μόνο χάδια. Ξύλο θέλει αυτός που σου είπε αυτά!!!!
-Μα έτσι άκουσα, διάβασα .....
Δεν νομίζω να εννοούσε σφαλιαρίτσες στον πισινό, όταν είναι απείθαρχος..
Πιό πολύ μου ακούγεται σαν να πέφτει ξύλο με στυλιάρι ή λουρί....
Τέλος πάντων, Δυστυχώς διαπιστώνω ότι η κατοχή σκύλου είναι ακόμη μία μόδα.. και δυστυχώς και πάλι λυπάμαι να βλέπω νέα παιδιά, να βαριούνται να ασχοληθούν, να ενημερωθούν, γιατί απλά τα περιμένουν όλα έτοιμα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και σχολιάζω. Ένα πιτ μπουλ, μόνο του εγκατελειμένο σε μία αυλή, στην καλύτερη ανεκπαίδευτο στην χειρότερη κακοποιημένο από το ξύλο, την βροχή, το κρύο κλπ.. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ, μόλις βρεθεί "κατά λάθος" μόνο του σε περιβάλλον με ανθρώπους, σκυλιά παιδιά κλπ;;;;
Προφανώς κανείς μας δεν θέλει ούτε να το φανταστεί!
 
  • Like
Reactions: noni_papa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
να ενημερωθούν
Όταν πρόκειται για κινητά, apps, ή διάφορα άλλα σκατολοίδια παίρνει φωτιά ο γκούγκλης και γίνονται κινητές εγκυκλοπαίδειες.
Απλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο "ελληνάρας" είναι αθάνατος και το σκαρί του διαιωνίζεται.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Όταν πρόκειται για κινητά, apps, ή διάφορα άλλα σκατολοίδια παίρνει φωτιά ο γκούγκλης και γίνονται κινητές εγκυκλοπαίδειες.
Απλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο "ελληνάρας" είναι αθάνατος και το σκαρί του διαιωνίζεται.
Αυτοί έχουν δικαίωμα ψήφου!!!! (no further comments)
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Δεν νομίζω να εννοούσε σφαλιαρίτσες στον πισινό, όταν είναι απείθαρχος..
Πιό πολύ μου ακούγεται σαν να πέφτει ξύλο με στυλιάρι ή λουρί....
Τέλος πάντων, Δυστυχώς διαπιστώνω ότι η κατοχή σκύλου είναι ακόμη μία μόδα.. και δυστυχώς και πάλι λυπάμαι να βλέπω νέα παιδιά, να βαριούνται να ασχοληθούν, να ενημερωθούν, γιατί απλά τα περιμένουν όλα έτοιμα.
Καλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ξεκαθαρα ναι, κλωτσιες μπουνιες και σφαλιαρες στην μουσουδα εννοουσε.

Οι νεοι αγαπητε μου φιλε, στην συντριπτικη πλειονοτητα τους, και παλουκι στον κωλο να τους μπει, αμα ειναι στην μοδα θα κυκλοφορουν ετσι.

Σε μια ουτοπικη μελλοντικη και τεχνολογικα προηγμενη εποχη, θα ηθελα να υπαρχει μεταφραστης απο dog talk σε ανθρωπινη ομιλια και οι σκυλοι να εκφραζονται για τους ιδιοκτητες τους ανοιχτα και φωναχτα. Να ακους πραγματα οπως, "Ασε ρε φιλε με τον μαλ....πιτουρα που εμπλεξα, αμα του γαυγιζω καθεται σουζα" ή "η δεσποινιδα εχει λιγοτερο iq και απο αυτο που χεζω" :whistle:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ξεκαθαρα ναι, κλωτσιες μπουνιες και σφαλιαρες στην μουσουδα εννοουσε.

Οι νεοι αγαπητε μου φιλε, στην συντριπτικη πλειονοτητα τους, και παλουκι στον κωλο να τους μπει, αμα ειναι στην μοδα θα κυκλοφορουν ετσι.

Σε μια ουτοπικη μελλοντικη και τεχνολογικα προηγμενη εποχη, θα ηθελα να υπαρχει μεταφραστης απο dog talk σε ανθρωπινη ομιλια και οι σκυλοι να εκφραζονται για τους ιδιοκτητες τους ανοιχτα και φωναχτα. Να ακους πραγματα οπως, "Ασε ρε φιλε με τον μαλ....πιτουρα που εμπλεξα, αμα του γαυγιζω καθεται σουζα" ή "η δεσποινιδα εχει λιγοτερο iq και απο αυτο που χεζω" :whistle:
Ιδέα για το black mirror ;)
 








Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Νταξ εγω βεβαια εννοουσα οχι μια στον κωλο (ακόμα κι ο Ηρωας εχει φαει αν και βεβαια μετα με κοιτουσε λες κ του εβρισα τη μανα) αλλα το ξυλο που συνοδευεται συνηθως απο τσιριδες ουρλιαχτα χειρονομιες κ ριχνει τον ιδιοκτητη πιο κατω κι απ τον πατο στα ματια του σκυλου. Να σε εχει κατοικιδιο ενας σχιζοφρενης εξωγηινος με πριονι, τετοιο πραμα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf