Cyrenensis Eroe, ο Ήρωας της Κυρηναϊκής


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τυχερακια Ηρωα θα κανεις δροσερες βουτιες!
Να περαστε τελεια!:)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Αυτα ειναι:)
Να περασετε πολυ ομορφα και να δωσετε τα χαιρετισματα μου στον Αραχθο!
 
  • Like
Reactions: Eroe














Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μακαρι να μπορουσαμε να βρεχαμε κι εμεις λιγο τα ποδια μας στον ποταμο:)
Αλλα το οτι μετεφερες τους χαιρετισμους, μας φτανει και γουσταρουμε για παρτη σας:D
Πολυ:)
Παντα τετοια:):):)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σημερα πιασαμε μια χοντρη χελωνα... και μας την πηρανε, δεν προλαβε να χαρει το θηραμα :cry:
Παντως εχει βρει ιχνη αγριογουρουνων, ζαρκαδιων, κοπρανα λαγων, οπως επισης και μικρα αλεπουδακια :)
 
  • Like
Reactions: medusa and Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Με ποιο δικαιωμα πηραν τη χελωνα που πιασατε εσεις; ποιος κλεφτης;
Αν δει πχ λαγο κυνηγαει;
Σε ακουει σε αυτη την περιπτωση;
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Μας την πηρανε για να τη σωσουν... για να μην τη φαει ο Ηρωας. Μου αδικησαν το παιδι :(
Γενικα οταν ειναι στη φαση ιχνηλασιας ακουει μια χαρα, στη φαση καταδιωξης δεν ακουει και δεν πρεπει, αφου η ταχυτητα που αναπτυσσει αστραπιαια ειναι πολυ μεγαλη. Υστερα, αμα δεν το πιασει, σταματαει εκει που κρυφτηκε το θηραμα και με φωναζει γαβγιζοντας. Αυτο με τα αλεπουδακια :)
Λαγο ζωντανο δεν ειδαμε, μονο σκατουλακια
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
ΥΓ
Υπαρχει ενα φραχτηρι με λαγους και ηθελα να τον παω σε καποια φαση για να βγαλει τα απωθημενα του αλλα και για να δω τη συμπεριφορα του απεναντι στο "επισημο" του θηραμα αλλα αυτος που το εχει ειναι καθε μερα απ το πρωι φορτωμενος κ μου τη βιδωσε λιγο, οποτε ειπα αστο...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
ΥΓ
Υπαρχει ενα φραχτηρι με λαγους και ηθελα να τον παω σε καποια φαση για να βγαλει τα απωθημενα του αλλα και για να δω τη συμπεριφορα του απεναντι στο "επισημο" του θηραμα αλλα αυτος που το εχει ειναι καθε μερα απ το πρωι φορτωμενος κ μου τη βιδωσε λιγο, οποτε ειπα αστο...
Ωραια θα ηταν αλλα θα φαει χοντρο κολλημα μετα...
Πολυ δυσκολα θα τον μαζευεις.

Προσοχη να μην πολυφευγει μακρυα σου αν υπαρχουν λυκοι στην περιοχη γιατι στηνουν ενεδρες 2 και 3 μαζι...
Εχουν γινει αρκετα κοινα τετοια περιστατικα σε κυνηγοσκυλα τον τελευταιο καιρο.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σε αυτο το υψομετρο δεν κατεβαινουν οι λυκοι. Πιο ψηλα, στα οροπεδια, εχει πολλους, αλλα εδω εμφανιζονται πολυ σπανια και μονο τον χειμωνα. Δεν τους συμφερει το κυνηγι εδω, μεσα στην πυκνη βλαστηση και στα απτομα εδαφη, ενω εκει εχουν και απλα και μπολικο θηραμα απο ζαρκαδια, ελαφια κλπ.
Εδω ο βασιλιας ειναι το αγριογουρουνο:)
 
  • Like
Reactions: medusa and Hammer




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Και κάπως έτσι τελείωσαν οι διακοπές μας. 2,5 εβδομάδες στο βουνό, μεσα στο δάσος... να ομως που ηρθε η ωρα να γυρισουμε στην πολη και κατι μου λεει οτι οσο δεν ηθελα να φυγω εγω αλλο τοσο κι ο Ηρωας.
Η θέα των πολυκατοικιων και των εργοστασιων ειναι πραγματικα εμετικη μετα απο τα βουνα της Ηπειρου...

Τελος πάντων.
Ο Ηρωας φυσικα ηταν μονιμα λυτος και αποδειχτηκε εξαιρετικος εκπροσωπος της φυλης του. Απολυτα προβλεψιμος. Ηξερα σε ποιο μονοπατι θα στριψει, που θα "κολλησει" ιχνηλατωντας, πως θα αντιδρασει στο καθε ερεθισμα. Δυστυχως δεν μας δωθηκε η ευκαιρια να δουμε το θηραμα - σημα κατατεθεν, τον λαγο, αλλα ειδαμε πολλα αλλα ζωα, καποια κυνηγησαμε, καποια βρισαμε απο μακρυα. Συνειδητοποει πολυ καλα το μεγεθος του και δεν ορμαει σα χαζος σε ζωα μεγαλυτερου μεγεθους. Σημαντικο αυτο και πολυ θετικο.
Σαν πραγματικος τσιρνεκο, εχει αρχισει πλεον να βγαζει και φυλαξη, και θεωρω οτι η ζωη αυτη στη μεση του πουθενα τον επηρεασε θετικα σε αυτο το κομματι. Οπως και στα υπολοιπα αλλωστε. Βεβαια για τα τσιρνεκο η φυλαξη δεν σημαινει "επιθετικοτητα", ορμανε μονο σε ακραιες περιπτωσεις οταν η υγεια του ιδιοκτητη βρισκεται σε κινδυνο. Αλλα δεν ειναι και σκυλια συναγερμου που γαβγιζουν απο μακρυα. Η τυπικη συμπεριφορα ενος τσιρνεκο σε φαση φυλαξης ειναι το να σταθει ακινητος αναμεσα στον "εισβολεα" και τον ιδιοκτητη και να γαβγιζει εντονα και απειλητικα, οπως ακριβως κανει στο μεγαλο θηραμα.
Οχι δεν το παρακανει, δεν βλεπει παντου νιντζα. Γενικα νιωθει τις καταστασεις.
Εξαιρετικος με τα αλλα σκυλια.
Απαραδεκτος με τις γατες. Πηρε και το πρωτο του παρασημο, μια φαπα στη μυτη απο ενα γατι που ειχε κατεβει μαλλον απο το χωριο αναζητωντας κατι να φαει. Ενω το ειχαμε δουλεψει και στην πολη ειχε αρχισει να αγνοει τις γατες, εκει τα ξεχασε ολα ο μλκας. Αντε παμε απ την αρχη... :)
Απο ατυχηματα, μικροτραυματισμοι στις πατουσες απο τον χαλικοδρομο, οι οποιοι εθρεψαν πολυ γρηγορα. Hint: η επουλωτικη αλοιφη solcoseryl gel κανει θαυματα. Υπαρχει αραγε στην Ελλαδα; Εγω απο Ιταλια την εφερα αλλα κι εκει δεν υπαρχει παντου.

Αυτα εν ολιγοις...

Σκυλαρε μου εισαι φανταστικος!

IMG_20180825_232159_031.jpg

IMG_20180817_222452_791.jpg

IMG_20180826_220244_282.jpg
 

Attachments



Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Να ειστε καλα και να περνατε παντα ετσι ομορφα:)
Και την επομενη φορα να ερθει και ο λαγος:cool:
Μενατε στο βουνο σε σκηνη ή στο χωριο;
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ειχα νοικιασει σπιτακι σε αποσταση 6 χλμ περιπου απο το χωριο, κυριολεκτικα μεσα στο δασος, με προσβαση απο χωματοδρομο/χαλικοδρομο που ειναι τοσο χαλια που λειτουργει πιο πολυ ως οχυρωματικη γραμμη και οχι ως δρομος :)
Θα γουσταρα πολυ τη φαση με σκηνη και το εχω κανει απειρες φορες στο παρελθον αλλα δυστυχως χρειαζομουν ρευμα για τον φορητο...
 
  • Like
Reactions: BRUNO2 and Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μια χαρα, ετσι εχεις τα πλεονεκτηματα και απο τους δυο κοσμους.
Η σκηνη στο βουνο μοιαζει το ιδανικο, για οποιον δεν το εχει κανει, αλλα οποιος το εχει κανει ξερει οτι δεν ειναι παιχνιδι.
Η φυση δεν σηκωνει, πρεπει να ξερεις καλα τι κανεις, οι στιγμες χαλαρωσης εναλλασονται με στιγμες που εισαι τσιτα...
Αλλα παλι, γι αυτο γουσταρουμε:)
 
  • Like
Reactions: BRUNO2 and Eroe


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf