Cyrenensis Eroe, ο Ήρωας της Κυρηναϊκής


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Εξαρταται απο πολλα, terrain, αποσταση, ταχυτητα, τι βαρος εχεις φορτωμενο πανω σου και ιδιαιτερα το συγκεκριμενο στυλ που περπατα ο καθενας.
Εγω δεν αλλαζω τα αρβυλα για τιποτα.
Τα θηλυκα εχουν τελειως διαφορετικο τροπο περπατηματος, και σε αρκετες περιπτωσεις, ειναι 10 φορες πιο ανθεκτικες απο εμας.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
το ριξαμε στο παπουτσι αντι για τα σκυλια.....
Το 2009 αντι για σαλομον, χτυπησα κατι asolo μποτακια, τα πληρωσα βεβαια αρκετα πιο τσιμπημενα , αλλα μου βγηκαν αθανατα, μετρανε σχεδον δεκαετία, εχουν χρησιμοποιηθει πολυ και ειναι σαν καινουργια.
Τα ταπεινα Teva οτι και να λετε εγω τα κατασυμπαθω παντως. Εχουν αποδειχτει σωτηρια για να βγαζω το ατακτο γκρεμλιν σε πολη και θαλασσα. Και ας ειμαι σαν γερμανιδα τουριστρια. Η καλτσα μου λειπει.

@Eroe ασχετο, για τον ηλιο ο Ηρωας χρειάζεται εξτρα προστασία? Φαίνεται πολυ κοντοτριχος, σχεδον γυμνουλικο
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
εγώ έχω αυτές για τις πορείες στο βουνό (μιλάω για μεγάλες αποστάσεις, όχι βόλτα μισης ώρας με σκύλο στον Υμηττό). Έχουν αντέξει τα πάνδεινα, σε κάθε θερμοκρασία, κλίμα και έδαφος. wr3_img63061886.jpg !!
 
  • Like
Reactions: Eroe and Hammer


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@manolo εχεις δίκιο αλλά για χαμηλό υψόμετρο και μικρές αποστάσεις είναι οκ.
όχι όμως επειδή ειναι πράγματι οκ αλλά κυρίως γιατί εγώ εχω μερικές παραξενιές και δεν μπορω με τίποτα όταν ζεσταίνονται τα πόδια μου. Να φανταστείς στις ανασκαφές είναι υποχρεωτικές οι αρβύλες και είμαι η μόνη που μπροστά στην διεύθυνση της soprintendenza (εφορία αρχαιοτήτων) ειπα ότι θα είμαι με τα πέδιλα αλλιώς θα πάθω θερμοπληξία. :)

Για σοβαρά υψόμετρα υπάρχουν αρβύλες.

@medusa όχι, δεν χρειάζεται τπτ. Το κλίμα της Σικελίας είναι πιο ζεστό σε σχέση με την Αττική και με τη Βόρεια Ελλάδα εννοείται. Ήταν ενας λογος παραπάνω να προχωρήσω στην απόκτηση κουταβιου, όταν ζύγιζα τα συν και τα πλην (στην πορεία αποδείχτηκε οτι τα πλην ήταν μαλακίες και φοβίες κυρίως)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@manolo εχεις δίκιο αλλά για χαμηλό υψόμετρο και μικρές αποστάσεις είναι οκ.
όχι όμως επειδή ειναι πράγματι οκ αλλά κυρίως γιατί εγώ εχω μερικές παραξενιές και δεν μπορω με τίποτα όταν ζεσταίνονται τα πόδια μου. Να φανταστείς στις ανασκαφές είναι υποχρεωτικές οι αρβύλες και είμαι η μόνη που μπροστά στην διεύθυνση της soprintendenza (εφορία αρχαιοτήτων) ειπα ότι θα είμαι με τα πέδιλα αλλιώς θα πάθω θερμοπληξία. :)

Για σοβαρά υψόμετρα υπάρχουν αρβύλες.
Απλά στην εξοχή (άσχετα με το υψόμετρο) καλό είναι να φοράμε παπούτσι που να κραταει τον αστράγαλο γιατί είναι πολύ εύκολο για παράδειγμα να πατήσεις σε μια πέτρα που να μην είναι σταθερή και να σου γυρίσει το πόδι. Το έχω πάθει σε βουνό και όταν το έπαθα επέστρεψα γρήγορα χωρίς στάση όσο το πόδι ήταν ζεστό γιατί μόλις κάτσεις λίγο και κρυώσει απλά δεν μπορείς να περπατήσεις. Με ορειβατικό μου έχει τύχει αρκετές φορές και αν το παπούτσι είναι σωστό δεν καταλαβαινεις τίποτα.

Υ. Γ: το παίζω προβλεπομενος και κάνω και κήρυγμα αλλά να ξερες πόσες φορές έχω πάει βόλτα στο βουνό με σαγιονάρες.... :whistle:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Απλά στην εξοχή (άσχετα με το υψόμετρο) καλό είναι να φοράμε παπούτσι που να κραταει τον αστράγαλο γιατί είναι πολύ εύκολο για παράδειγμα να πατήσεις σε μια πέτρα που να μην είναι σταθερή και να σου γυρίσει το πόδι. Το έχω πάθει σε βουνό και όταν το έπαθα επέστρεψα γρήγορα χωρίς στάση όσο το πόδι ήταν ζεστό γιατί μόλις κάτσεις λίγο και κρυώσει απλά δεν μπορείς να περπατήσεις. Με ορειβατικό μου έχει τύχει αρκετές φορές και αν το παπούτσι είναι σωστό δεν καταλαβαινεις τίποτα.

Υ. Γ: το παίζω προβλεπομενος και κάνω και κήρυγμα αλλά να ξερες πόσες φορές έχω πάει βόλτα στο βουνό με σαγιονάρες.... :whistle:
Κράνος στο μηχανάκι φοράς όμως;:D
 
  • Like
Reactions: Eroe






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αυτα ειναι:D
Ζωα δεν συναντησατε;
Ιχνη;
Για να μην αφείσω κ εσένα παραπονεμένη, εννοούσε αν συναντήσατε αρκούδες ή λύκους, όχι σκατζοχέρια και χαζομάρες. Αντε κ κανένα βάτραχο.

χμμ, μου την έδωσε, τον πάω βόλτα νυχτιάτικα να βγάλω φωτο σε γκαζόν να σας δείξω εγώ.
 
Last edited:


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Για να μην αφείσω κ εσένα παραπονεμένη, εννοούσε αν συναντήσατε αρκούδες ή λύκους, όχι σκατζοχέρια και χαζομάρες. Αντε κ κανένα βάτραχο.

χμμ, μου την έδωσε, τον πάω βόλτα νυχτιάτικα να βγάλω φωτο σε γκαζόν να σας δείξω εγώ.
Ολα μας αρεσουν.
Εχουμε μια ιδιαιτερη αδυναμια στα αρπακτικα πτηναScreen-Shot-2016-12-05-at-9.50.52-PM-2grrp52.png
 




The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
46
Σε ένα τέτοιο ποταμάκι, έχω κοιμηθεί δίπλα μέσα στο καταχείμωνο με χιόνια, Μονο με sleeping bag, και φωτιά να καίει δίπλα. Σηκώθηκα στις 6 το πρωι από τα πουλιά και όχι από το φως, πλύθηκα στο παγωμένο νερό και έπινα τον καφέ μου δίπλα στην φωτιά, μέσα στο κρύο! Ήταν από τα καλύτερα πρωινα της ζωής μου!!!

ΖΗΛΕΥΩ!
Τι περιγράφεις!!!!!
Ποιος δεν θα ήθελε να ηταν εκεί!!!!!
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@Eroe έγραψε #1557

Υπερηφανη δεν νιωθω καθολου και οχι δεν μου αρεσει να βριζω ανθρωπους. Τωρα κραξτε με καντε με οτι θελετε, αλλα δεν θα βριζει κανεις τον Ηρωα ετσι στα καλα καθουμενα.
Σε φαντάζομαι να συνεχίζεις την βόλτα φουρκισμένη όπως λέμε στα "λαϊκά" στρώματα. Επειδή το ζήτησες και για να ξεδώσεις λίγο κράξιμο δεν βλάπτει "Που το βρήκες γραμμένο πως οι αρχαιολόγοι είναι ικανοί να κουλαντρίζουν κάτι άλλο πέρα απο την σκαπάνη ; @$$^%&#?? ".

Εγώ θα του την πω του σκύλου σου και βρίσε με αν θες : Μεγάλος Αυτιάς
Και για σένα κέρασμα (_) με :)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Καλα η αρχαιολογια ειναι σκληρη επιστημη, ανα πασα στιγμη μπορει κανεις να φαει μια με το φτυαρι κατα λαθος :rolleyes:


Σαφως και ειναι ΑΦΤΙΑΣ ο Ηρωας! Αυτο ομως δεν μας προσβαλλει, ισα ισα μας αρεσει.

Η άβολη στιγμη οταν τ αφτια δεν χωρανε στη φωτο... :cool:

IMG_20180507_151145_582.jpg
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Χτες το βράδυ με είχε τσιμπίσει μια μύγα και ήθελα να περάσω να πω καλησπέρα στον ωτακουστή της παρέας. Σήμερα μου έδωσες την ευκαιρία :)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Και ενα άσχετο που ηθελα να μοιραστω μαζι σας. Αεροδρόμιο της Νάπολης...
Αρχίζει η επιβίβαση...
"Παρακαλούνται πρωτα οι επιβάτες με μικρά παιδια, οι επιβατες business class και οι κατοχοι της χρυσης κάρτας να προσέλθουν στην εξοδο..."
Παω στη εξοδο λοιπον (εχω χρυση καρτα) και βλεπω μπροστα μου ενα ζευγαρι με παιδικο καροτσακι... οταν συνεδητοποιησα ποιος καθεται μεσα, τους ζητησα να μου επιτρεψουν να βγαλω μια φωτογραφια.
Οριστε λοιπον!

IMG_20180712_173552_602.jpg

Ναι, ταξιδεψε κανονικα στην καμπινα, δεν ειπε κανεις τιποτα. :)
 






Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τις διακοπές φέτος τις ορίζει ο τσιρνέκαρος. Βασικά εδώ και πολλα χρόνια ειμαι ερωτευμενη με την Ήπειρο, εχω γυρίσει πολλα σημεια που δυσκολα τα βρισκει κανεις στον χαρτη, μ αρεσει αφανταστα...
Αυτη τη φορα λοιπον εχω επιλεξει ενα μερος στην οχθη του Αραχθου, σε αποσταση 20 χλμ απο την Αρτα.
Ετοιμαζόμαστε... :)
Ο Ήρωας ακομα δεν ξέρει τι έκπληξη του εχω :)
Καλου κακου, ριξτε εδω πληροφοριες για κανα καλο κτηνιατρο στην Αρτα, αχρειαστος να ειναι


20180803_211733.jpg