Cyrenensis Eroe, ο Ήρωας της Κυρηναϊκής




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@manolo σε κάποια στιγμή λέω να κάνουμε μια βόλτα και στη δυτική πλευρά του Ολυμπου, από την Ελασσόνα προς τον Μύτικα αλλά βέβαια όχι μέχρι τον ίδιο τον Μύτικα... προς το παρόν, πιο ήπιες διαδρομές.. μαθαίνω να συνεργάζομαι με τον σκύλο στο βουνο αλλα η αλήθεια είναι φέρεται πολύ πιο όριμα απο οτι περίμενα και με εκπλήσσει ευχαριστα...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@manolo σε κάποια στιγμή λέω να κάνουμε μια βόλτα και στη δυτική πλευρά του Ολυμπου, από την Ελασσόνα προς τον Μύτικα αλλά βέβαια όχι μέχρι τον ίδιο τον Μύτικα... προς το παρόν, πιο ήπιες διαδρομές.. μαθαίνω να συνεργάζομαι με τον σκύλο στο βουνο αλλα η αλήθεια είναι φέρεται πολύ πιο όριμα απο οτι περίμενα και με εκπλήσσει ευχαριστα...
Καταπληκτική διαδρομή (από Ελασώνα προς τα πάνω) την έχω κάνει
 
  • Like
Reactions: Eroe


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Απόλαυσε τις υπέροχες διαδρομές που έχει το βουνό μιας και προσφέρεται για καλοκαιρινές εξορμήσεις με τον σκύλο λόγο ότι έχει σκιά στα υπέροχα δάση του.
Για τις κορυφές μετά τον Σεπτέμβριο και πριν πέσουν τα πρώτα χιόνια είναι η καλύτερη περίοδος. Το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη και σίγουρα δεν θα μπορείς να έχεις το σκύλο μαζί σου. Πάντως ανεξάρτητα από την εποχή πρέπει να έχεις αρκετό νερό μαζί σου και πολύ περισσότερο αν είναι και ο σκύλος παρέα γιατί εκεί πάνω το νερό είναι δυσεύρετο.
Πριν λίγες μέρες πήγαινα από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα οδικός και χάζευα το βουνό όταν περνούσα από την περιοχή. Μακάρι να είχα χρόνο να ανέβαινα μια βόλτα αλλά έτρεχα να προλάβω το καράβι για Κρήτη από τον Πειραιά.
Πραγματικά πανέμορφο βουνό.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δε ξερω κατα ποσο για κορυφη μπορεις να παρεις το σκυλο.... η διαδρομη ειναι 5 ωρες απο πριονια 6 αν ακολουθησεις διαδρομη απο πετροστρουγκα και απαιτει τουλαχιστον μια διανυκτερευση, με σκυλο (αν επιτρεπεται εντος δρυμου, δε ξερω λογω αγριοκατσικων κ.τ.λ ) θα θες και σκηνη αρα το βαρος σε επιβραδυνει θα θες δυο διανυκτερευσεις... Το δευτερο διωρο ειναι αλπικο τοπιο αρα μηδεν σκια.

Παντως να την κανετε εστω ανευ σκυλου. Το οροπεδιο των μουσων ειναι απο τα πιο ομορφα μερη που ειχα τη τυχη να βρεθω. θα ηθελα πολυ να παω και το γκρεμλιν.

Τυχερος ο ηρωας που βολταρει :love:
 

Attachments

Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ναι φυσικά, συμφωνώ με οσα λέτε.
Βέβαια δεν μου φαίνονται δύσκολα όλα αυτα καθώς η ζωή στη μέση του πουθενά που κάνω συχνά λόγω επαγγέλματος όπως και τα βουνά και δάση που εχω φαει με το κουτάλι από έφηβη μου έχουν μάθει να μη μασάω. Τι 2 μέρες και τι 3, αν είχα χρόνο θα πήγαινα για καμια βδομάδα, μόνο εγώ κι ο Ήρωας... θα αναγκαζόταν βέβαια να το γυρίσει στις κονσέρβες για λίγο αλλά η αλήθεια είναι δεν έχω δει σκυλο πιο ευτυχισμένο από ότι ηταν ο Ηρωας ελευθερος στο βουνο...

Σήμερα ημασταν πάλι στον Όλυμπο, αλλα θα ανεβάσω αυριο τις φωτό γιατί ειναι τραβηγμένες με την κανονική φωτογραφικη μηχανή αυτήν τη φορά.

@medusa σε καμία περίπτωση δεν θα ανεβω απο τα Πριόνια. Όχι επειδή θα είναι ακατόρθωτη διαδρομή για τον Ήρωα, αλλά πρωτον επειδή γινεται χαμός απο κόσμο που δεν γουστάρω και δευτερον επειδή υπάρχουν πολύ πιο άνετες από την ανατολική πλευρά. Η δυτική πλευρά με ενδιαφέρει πιο πολυ στο υψόμετρο 700-1100 μ, απο την παλία μονη αγ. Διονυσιου και μέχρι τα Πριόνια δλδ, γιατί απλά λατρεύω τον Ενιπέα, και συνήθως όταν προκειται για εξορμήσεις 1 μέρας προτιμώ αυτά τα μέρη... αν και σήμερα κι εκεί συνάντησα τουριστες και μάλιστα μάζεψα και τα σκουπίδια που είχαν παρατησει... Ένα άλλο από τα λατρεμένα μου σημεία είναι το χωριό Πετρα και ότι υπάρχει γύρω, και χαμηλά όπως ανεβαίνεις απο χωματόδρομο από τη Σκοτίνα έχει απιστευτα μέρη, και.. και..
Αλλά για τις κορυφές μόνο από την ανατολικη πλευρά.
 






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σε ένα τέτοιο ποταμάκι, έχω κοιμηθεί δίπλα μέσα στο καταχείμωνο με χιόνια, Μονο με sleeping bag, και φωτιά να καίει δίπλα. Σηκώθηκα στις 6 το πρωι από τα πουλιά και όχι από το φως, πλύθηκα στο παγωμένο νερό και έπινα τον καφέ μου δίπλα στην φωτιά, μέσα στο κρύο! Ήταν από τα καλύτερα πρωινα της ζωής μου!!!

ΖΗΛΕΥΩ!
 






Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
αχαχα! Ναι... είναι ένα γλυκήτατο σαρκοφάγο Bambi.
Κυνηγούσε χελώνες, σαύρες, βατράχια, ρήμαξε μια φωλιά με αυγά κάποιου πουλιού, μετά βρήκε και ένα ψοφίμι και κυλίστηκε φυσικά... Αλλά το καλό με αυτόν είναι ότι παρά το έντονο prey drive ακούει και δεν απομακρύνεται πολύ, ίσα ίσα, έρχεται και χωρίς να τον φωνάξω
 






Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αυτα ειναι:D
Ζωα δεν συναντησατε;
Ιχνη;
Μεγάλα όχι. Μόνο σκαντζόχοιρους, σκίουρους, μια άδεια φωλιά ίσως απο ασβό ή αλεπού.
Πιο ψηλά υπάρχουν αγριοκάτσικα και ζαρκάδια και οτι θέλεις...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
...................Βέβαια δεν μου φαίνονται δύσκολα όλα αυτα καθώς η ζωή στη μέση του πουθενά που κάνω.................... πως και τα βουνά και δάση που εχω φαει με το κουτάλι από έφηβη μου έχουν μάθει να μη μασάω.................... Τι 2 μέρες και τι 3, αν είχα χρόνο θα πήγαινα για καμια βδομάδα, μόνο εγώ κι ο Ήρωας................
Νομιζω πως με τρύπησε με τα βέλη του ο φτερωτός θεός του έρωτα. :D

Τα παπούτσια που βλέπω στις φωτογραφίες είναι εντελώς ακατάλληλα. Ορειβατικά οπωσδήποτε.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Νομιζω πως με τρύπησε με τα βέλη του ο φτερωτός θεός του έρωτα. :D

Τα παπούτσια που βλέπω στις φωτογραφίες είναι εντελώς ακατάλληλα. Ορειβατικά οπωσδήποτε.

Μανώλη αν είχες παρατηρήσει και το βρεγμένο τζιν θα καταλάβαινες γιατί άλλαξα τα παπούτσια. :)
είδα κάτι μαλακίες (μπουκάλια κλπ) πεταμένες στον Ενιπέα και μπήκα με τα teva που δεν γλυστράνε και στεγνώνουν γρήγορα.. αθλητικά της salomon φοράω που υποτίθεται είναι μεταξύ ορειβατικών και παντός χρήσεως
 
Last edited:




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Μανώλη αν είχες παρατηρήσει και το βρεγμένο τζιν θα καταλάβαινες γιατί άλλαξα τα παπούτσια. :)
είδα κάτι μαλακίες (μπουκάλια κλπ) πεταμένες στον Ενιπέα και μπήκα με τα teva που δεν γλυστράνε και στεγνώνουν γρήγορα.. αθλητικά της salomon φοράω που υποτίθεται είναι μεταξύ ορειβατικών και παντός χρήσεως
Δεν είναι και τόσο καλά. Έπαθα τενοντίτιδα με τα σαλομον στο βουνό.
Καλύτερα μποτάκια, Κρατάνε τον αστράγαλο και γλυτώνεις και κανένα "τσίμπημα" καλοκαιριάτικα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Συμφωνώ με Βασίλη.
Σαλομον αθλητικό δεν κάνει. Υπάρχει και σε μποτάκια που είναι πιο κατάλληλα. Γενικά να αγκαλιάζουν τον αστράγαλο. Σωτήριο σε μένα σε πολλές περιπτώσεις.
Άσχετο αλλά με τα σαλομον είχα κόλλημα. Πολλά ζευγάρια. Αλλά έχω να πάρω χρόνια. Στα λευκά όρη δεν αντέχουν. Για χαλαρή βόλτα στην Πάρνηθα μια χαρά ηταν