Άδεια εκτροφής - άδεια εκπαιδευτή


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Και να υπάρχει άδεια εκπεδευτη παλι θα δουλεύουν ανεπίσημα
Εδω υδραβλικοι, ηλεκτρολόγοι κ.α. κλείσαν τις ατομικές ετερείες
πέταξαν τα μπλοκάκια και το ρίξαν στην παρανομία μπάς και
σώσουν κανένα μεροκάματο.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
και οχι μονο στον αερα , αλλά μπορούν να τους τσακώσουν και όποτε θέλουν αλλά τους ΒΥΒ αν δεν τους τσακώσουν πάνω στην πώληση μετά την γλιτώνουν.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
νομίζω ότι πάει ανάλογα με τις γέννες σε άλλα κράτη , μια δυο περιπτώσεις που είχα ρωτήσει αυτό μου είχαν πει ότι κάτω από κάποιες γέννες είσουν ερασιτέχνης
Τους αναγνωριζουν όμως, τους εχουν ορίσει ως τέτοιους ή μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι με τους byb;
Γιατί θεωρώ πολύ δύσκολο να οριστεί με νομικούς όρους ο ερασιτέχνης και να προσδιοριστεί η δραστηριότητά του.
Δεν ξέρω κιόλας, ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με αυτά τα νομικά.

Παλαιότερα σε μας δεν έπαιζε ρόλο ο αριθμός των γεννων;
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Τους αναγνωριζουν όμως, τους εχουν ορίσει ως τέτοιους ή μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι με τους byb;
Γιατί θεωρώ πολύ δύσκολο να οριστεί με νομικούς όρους ο ερασιτέχνης και να προσδιοριστεί η δραστηριότητά του.
Δεν ξέρω κιόλας, ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με αυτά τα νομικά.

Παλαιότερα σε μας δεν έπαιζε ρόλο ο αριθμός των γεννων;
νομιζω κατι με κουταβια ειχε γινει όχι με γεννες μεχρι τσα κουταβια τον χρονο γιατι μυ ειχε φανει παλαβο.
Δεν ξέρω αν ειναι θέμα του κράτους να Ξεχωρίσει τους ΒΥΒ . ΘΑ ηθελα να ειναι αλλά .......
Δηλαδή και τώρα αν κάποιος καταφέρει και γίνει νόμιμος εκτροφέας (όταν το καταφέρει ) στην Ελλάδα δεν θα ειναι και ταυτόχρονα υποχρεωμένος να ειναι κάτω από την ομπρέλα ενός κυνολογικου ομίλου.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Με αυτα τα δεδομένα δεν εχει νόημα να λεμε στον κόσμο "πανε
σε νόμιμο γιατι οι byb ειναι παράνομοι" ή "αυτος ειναι παράνομος"
αφου λιγο πολυ ολοι ειναι παράνομοι εχει νόημα να ασχοληθείς
μονο με το ηθικός ή ανήθικος.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Η γνωμάτευση-διευκρινιση αυτή του νόμου βγήκε για τα πετ σοπ . Έτσι την εκλαμβάνω εγώ τουλάχιστον.
Δεν βλέπω γιατί είναι στον αέρα @sea-mol . Δεν αλλάζει τίποτα.
Χειρότερα τα κάνει τα πραγματα . Γιατί ;
Γιατι λέει ότι :
1)'' Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο που εκτρέφει , αναπαράγει για εμπορικόυς σκοπούς ή πωλεί σκύλους , οφείλει να εφοδιάζεται με άδεια που εκδίδεται από την ..........''
Άρα , αν πουλάς , χρειάζεται να έχεις άδεια.
Αλλά λέει και 3-4 σειρές πιο κάτω ότι :
2)''Η άδεια αυτή απαιτείται όταν εκτρέφονται περισσότεροι από δύο θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής ή σημειώνονται περισσότεροι από δύο τοκετοί ανά έτος, σε θηλυκούς σκύλους εκτροφής....''
Άρα ,σου διευκρινίζει ότι δεν μπορείς να είσαι ''ερασιτέχνης'' και να έχεις πάνω από δύο θηλυκά ή να κάνεις πάνω από δυο γέννες τον χρόνο ακόμα και να μη πουλάς ....ας πούμε οτι τα χαρίζεις . Ερασιτέχνης θα είσαι μέχρι εκει, αλλά αν πουλάς δεν είσαι ερασιτέχνης βάση του 1).
Η κουβέντα επαναλαμβάνεται δηλαδή.
Και οι υπόλοιπες σελίδες στην ουσία δεν γράφουν τίποτα για εκτροφείς ......μόνο για καταστήματα γράφει και πως θα στήσεις ένα puppy mills νόμιμα.
Γελάνε και οι πέτρες.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vek


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εγώ διαφωνώ!!! Δεν σου διευκρινίζει τίποτα απλά σε αφήνει στον αέρα... τα λεγόμενα παραθυράκια των νομων... υπάρχει διαχωρισμός αλλα ξαναρωτώ αυτός ο νομος καλύπτει τους εκτροφείς?

Σύμφωνα με το νόμο ΠΟΛ 1003/31.12.2014, κάθε ιδιώτης μπορεί να πουλήσει αντικείμενα ή υπηρεσίες αξίας μέχρι 10.000 ευρώ, χωρίς να πρέπει να ανοίξει δική του επιχείρηση, αφού μέχρι αυτό το ποσό, δεν θεωρείται επιτηδευματίας. (μόλις είδα ότι το ποσο ανέβηκε στις 10.000 από 5.000 που ήταν πριν από χρονια)
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
εγώ διαφωνώ!!! Δεν σου διευκρινίζει τίποτα απλά σε αφήνει στον αέρα... τα λεγόμενα παραθυράκια των νομων... υπάρχει διαχωρισμός αλλα ξαναρωτώ αυτός ο νομος καλύπτει τους εκτροφείς?

Σύμφωνα με το νόμο ΠΟΛ 1003/31.12.2014, κάθε ιδιώτης μπορεί να πουλήσει αντικείμενα ή υπηρεσίες αξίας μέχρι 10.000 ευρώ, χωρίς να πρέπει να ανοίξει δική του επιχείρηση, αφού μέχρι αυτό το ποσό, δεν θεωρείται επιτηδευματίας. (μόλις είδα ότι το ποσο ανέβηκε στις 10.000 από 5.000 που ήταν πριν από χρονια)
Και μιας και τα σκυλια ειναι αντικειμενα μπροστα στον νομο, ισως και θα πρεπει να το εξετασει κανεις απο αυτην την αποψη?
 
  • Like
Reactions: mariakala






george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Σύμφωνα με το νόμο ΠΟΛ 1003/31.12.2014, κάθε ιδιώτης μπορεί να πουλήσει αντικείμενα ή υπηρεσίες αξίας μέχρι 10.000 ευρώ, χωρίς να πρέπει να ανοίξει δική του επιχείρηση, αφού μέχρι αυτό το ποσό, δεν θεωρείται επιτηδευματίας. (μόλις είδα ότι το ποσο ανέβηκε στις 10.000 από 5.000 που ήταν πριν από χρονια)
η πραξη ομως να μην ειναι επαναλαμβανομενη.
οτι γινεται επαναλαμβανομενα θεωρειται εμπορικη δραστηριοτητα, ανεξαρτητου ποσου.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
η πραξη ομως να μην ειναι επαναλαμβανομενη.
οτι γινεται επαναλαμβανομενα θεωρειται εμπορικη δραστηριοτητα, ανεξαρτητου ποσου.
πως αφού αναφέρεται στον πληθυντικό... αντικείμενα... υπηρεσίες... στο site που συμμετέχω που είναι από την αιγίδα πλέον του scroutz λειτουργούμε κατά αυτό τον τρόπο
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
πως αφού αναφέρεται στον πληθυντικό... αντικείμενα... υπηρεσίες... στο site που συμμετέχω που είναι από την αιγίδα πλέον του scroutz λειτουργούμε κατά αυτό τον τρόπο
μπορεις να μου το αναλυσεις λιγο γιατι δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις.
ευχαριστω.

ps. μιλουσα γενικα, με βαση τι λεει ο κφασ.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
μπορεις να μου το αναλυσεις λιγο γιατι δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις.
ευχαριστω.

ps. μιλουσα γενικα, με βαση τι λεει ο κφασ.
θα σου στείλω pm αργότερα για αν μην ξεφύγουμε από το θέμα εντελώς εδώ... ούτως η άλλως όπως κατάλαβα στην εκτροφή δεν ισχύει αυτό...
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Πριν το νόμο, δηλαδή, υπήρχε άδεια εκπαιδευτή; Υπάρχουν ορισμένοι δηλαδή που έχουν;
Με 2500 (περίπου) αποκτάς το λεγόμενο πιστοποιητικό
Τώρα τι το κάνεις και πως αυτό το μετατρέπεις σε άδεια (κρατική) δεν ξέρω!
Αλλά γιατι να χρειάζεται κάποιος ...κρατική άδεια
Στην Ελλάδα άλλωστε ότι δηλώσεις είσαι
Κι όλα πάνε ...στόμα με στόμα

Όταν πχ εγώ γνώρισα τον Κωστόπουλο δεν τον ρώτησα (ούτε με ενδιέφερε να ρωτησω) το εάν έχει κρατική άδεια εκπαιδευτή ...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η γνωμάτευση-διευκρινιση αυτή του νόμου βγήκε για τα πετ σοπ . Έτσι την εκλαμβάνω εγώ τουλάχιστον.
Δεν βλέπω γιατί είναι στον αέρα @sea-mol . Δεν αλλάζει τίποτα.
Γνωμάτευση ΕΠΙ του νόμου είναι, και δεν είναι μόνο για τα πετσοπ, είναι για όλες τις άδειες, το λέει ρητά.
Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί είναι στον αέρα όταν αναφέρει ρητά ότι υπάρχει "νομικό κενό", ή δεν το διάβασες όλο, ή αν το διάβασες δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: takisft


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Η γνωμάτευση-διευκρινιση αυτή του νόμου βγήκε για τα πετ σοπ . Έτσι την εκλαμβάνω εγώ τουλάχιστον.
Δεν βλέπω γιατί είναι στον αέρα @sea-mol . Δεν αλλάζει τίποτα.
Χειρότερα τα κάνει τα πραγματα . Γιατί ;
Γιατι λέει ότι :
1)'' Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο που εκτρέφει , αναπαράγει για εμπορικόυς σκοπούς ή πωλεί σκύλους , οφείλει να εφοδιάζεται με άδεια που εκδίδεται από την ..........''
Άρα , αν πουλάς , χρειάζεται να έχεις άδεια.
Αλλά λέει και 3-4 σειρές πιο κάτω ότι :
2)''Η άδεια αυτή απαιτείται όταν εκτρέφονται περισσότεροι από δύο θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής ή σημειώνονται περισσότεροι από δύο τοκετοί ανά έτος, σε θηλυκούς σκύλους εκτροφής....''
Άρα ,σου διευκρινίζει ότι δεν μπορείς να είσαι ''ερασιτέχνης'' και να έχεις πάνω από δύο θηλυκά ή να κάνεις πάνω από δυο γέννες τον χρόνο ακόμα και να μη πουλάς ....ας πούμε οτι τα χαρίζεις . Ερασιτέχνης θα είσαι μέχρι εκει, αλλά αν πουλάς δεν είσαι ερασιτέχνης βάση του 1).
Η κουβέντα επαναλαμβάνεται δηλαδή.
Και οι υπόλοιπες σελίδες στην ουσία δεν γράφουν τίποτα για εκτροφείς ......μόνο για καταστήματα γράφει και πως θα στήσεις ένα puppy mills νόμιμα.
Γελάνε και οι πέτρες.
Σύμφωνα με την γνωμάτευση, οι αρμόδιες υπηρεσίες είναι στην διαδικασία σύνταξης της ΚΥΑ και στα πλαίσια αυτά έκαναν τα ερωτήματα στο ΝΣΚ. Το αν το πολυπόθητο ξεκίνημα της διαδικασίας οφείλεται σε pet shop lobbying δεν το γνωρίζω, αλλά η ουσία είναι μία.

Πρέπει επιτέλους να βγει αυτή η απόφαση και πρέπει να ενεργοποιηθεί άμεσα ο ΚΟΕ

Είναι όλοι στον αέρα. Ακόμα και αυτοί οι λίγοι εκτροφείς πού είχαν αποκτήσει άδεια σύμφωνα με την προηγούμενη νομοθεσία.

Το 2014 τροποποιήθηκε ο νόμος και πλέον μιλάει για ένα θυληκό
 
  • Like
Reactions: sea-mol and mareco