Άδεια εκτροφής - άδεια εκπαιδευτή


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εαν αυριο θελω να γινω ηλεκτρολογος (πχ) πρεπει να εχω ενα απολυτηριο-διπλωμα-κατι, απο ενα ΙΕΚ-ΤΕΙ-κατι, που να πιστοποιει την επαρκεια μου να το κανω, παω στην εφορια καταθετω κ τα χαρτια, ετοιμο κ το μπλοκακι, νομιμος ο επαγγελματιας!

Εαν αυριο θελω να γινω εκπαιδευτης σκυλων, κανεις δεν θα μου ζητησει απολυτηριο-διπλωμα-ΤΙΠΟΤΑ!!

Αυτο καταλαβα.
Αν καποιος ξερει το αντιθετο να διορθωσει......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλά το λες.
Δεν είπα πουθενά το αντίθετο.
Αυτό που λέω, είναι..ότι αν έχεις παρακολουθήσει 1, 5, 10 σεμινάρια και πάρεις ένα βλακόχαρτο, ότι όντως τα παρακολούθησες, δεν σημαίνει αυτομάτως, ότι την επόμενη ημέρα, μπορείς να ασκήσεις και την δεξιότητα, για την οποία έκανες το σεμινάριο.
Εχεις πολυυυυύ δρόμο μπροστά σου :)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εαν αυριο θελω να γινω ηλεκτρολογος (πχ) πρεπει να εχω ενα απολυτηριο-διπλωμα-κατι, απο ενα ΙΕΚ-ΤΕΙ-κατι, που να πιστοποιει την επαρκεια μου να το κανω, παω στην εφορια καταθετω κ τα χαρτια, ετοιμο κ το μπλοκακι, νομιμος ο επαγγελματιας!

Εαν αυριο θελω να γινω εκπαιδευτης σκυλων, κανεις δεν θα μου ζητησει απολυτηριο-διπλωμα-ΤΙΠΟΤΑ!!

Αυτο καταλαβα.
Αν καποιος ξερει το αντιθετο να διορθωσει......
Ο πελάτης δεν θα σου ζητήσει τίποτα

Η εφορία δεν θα σου δώσει το μπλοκάκι. Δεν υπάρχει το επάγγελμα. Πας δηλώνεις κάτι άλλο που υπάρχει και κόβεις τις όποιες αποδείξεις στους πελάτες σου
 
  • Like
Reactions: east49


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Κατα τα αλλα απο αυτους τους απατεωνες αγοραζετε τα pedigree και τα θεωρειτε σοβαρα ''χαρτια'' για τα ημιαιμα που σας πουλανε??
Ω ρε γλεντια...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@takisft υπαρχει κανονικοτατα το επαγγελμα και εχει τον παρακατω καδ...

93191303: Υπηρεσίες που σχετίζονται με την εκπαίδευση κατοικίδιων ζώων συντροφιάς, για κυνήγι και σχετικές δραστηριότητες.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@takisft υπαρχει κανονικοτατα το επαγγελμα και εχει τον παρακατω καδ...

93191303: Υπηρεσίες που σχετίζονται με την εκπαίδευση κατοικίδιων ζώων συντροφιάς, για κυνήγι και σχετικές δραστηριότητες.
Γνωρίζεις από πότε ισχύει αυτός ο κωδικός;

Γιατί η γνωμάτευση επαναλαμβάνει συνεχώς ότι "για τους εκπαιδευτές ζώων συντροφιάς δεν υπήρχε προγενέστερο του 4039/2012 νομοθετικό καθεστώς το οποίο να προβλέπει και να ρυθμίζει αυτό"
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κατα τα αλλα απο αυτους τους απατεωνες αγοραζετε τα pedigree και τα θεωρειτε σοβαρα ''χαρτια'' για τα ημιαιμα που σας πουλανε??
Ω ρε γλεντια...
-Πόσοι σουρεαλιστές χρειάζονται για να αλλάξουν μία λάμπα?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
-Μπλε!
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
@mareco
Εδω λεμε οτι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ επαγγελμα ΔΕΝ πιστοποιειται,
φτανουμε στο ΠΩΣ θα πιστοποιησουμε το συγκεκριμενο;
Δεν υπάρχει το επάγγελμα. Πας δηλώνεις κάτι άλλο που υπάρχει και κόβεις τις όποιες αποδείξεις στους πελάτες σου

Μα καλά κάνεις δεν ξέρει τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π

http://www.eoppep.gr/index.php/el/
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Γνωρίζεις από πότε ισχύει αυτός ο κωδικός;

Γιατί η γνωμάτευση επαναλαμβάνει συνεχώς ότι "για τους εκπαιδευτές ζώων συντροφιάς δεν υπήρχε προγενέστερο του 4039/2012 νομοθετικό καθεστώς το οποίο να προβλέπει και να ρυθμίζει αυτό"
εαν δεν απατωμαι,απο το 2008 που ισχυσε το καθεστως των νεων καδ...εαν προυπηρχε με το παλιο καθεστως δεν το θυμαμαι...θα πρεπει να κοιταξω τα κιταπια μου...
 
  • Like
Reactions: takisft


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Άδεια για το επάγγελμα δεν υπήρχε...καδ υπήρχε...όπως πχ υπάρχει καδ διακοσμητή που δεν περιγράφει άδεια.
Με τον νόμο υποχρεούνται πλέον σε άδεια και όχι απλώς σε καδ
 
  • Like
Reactions: takisft


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
εαν δεν απατωμαι,απο το 2008 που ισχυσε το καθεστως των νεων καδ...εαν προυπηρχε με το παλιο καθεστως δεν το θυμαμαι...θα πρεπει να κοιταξω τα κιταπια μου...
Εντάξει τότε. Προφανώς έκανα λάθος. Είναι αποδεκτό από την εφορία αλλά δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει τα υπόλοιπα
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
-Πόσοι σουρεαλιστές χρειάζονται για να αλλάξουν μία λάμπα?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
-Μπλε!
Αν θεωρεις οτι οι ελληνες ποντιοι ειναι σουρεαλιστες τοτε να σου πω οτι δεν τους ξερεις καλα!
Κατα τα αλλα η σωστη απαντηση ειναι 5 ....
Εσυ απο τετοιο απατεωνα πηρες το χαρτακι σου?
Τουλαχιστον ηταν διχρωμο η μηπως καμια φωτοτυπια?
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Εντάξει τότε. Προφανώς έκανα λάθος. Είναι αποδεκτό από την εφορία αλλά δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει τα υπόλοιπα
ειχα ασχοληθει με το θεμα πριν μερικα χρονια και ηξερα καλα και το νομικο-φορολογικο καθεστως το οποιο ειναι αυτο που περιγραφω...τα προσφατα δρωμενα δεν τα ξερω...θα διαβασω τους τελευταιους νομους και θα σου πω τι παιζει,απλως μην με πιασεις απο τον λαιμο χρονικα...:p
 
  • Like
Reactions: takisft


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εαν αυριο θελω να γινω ηλεκτρολογος (πχ) πρεπει να εχω ενα απολυτηριο-διπλωμα-κατι, απο ενα ΙΕΚ-ΤΕΙ-κατι, που να πιστοποιει την επαρκεια μου να το κανω, παω στην εφορια καταθετω κ τα χαρτια, ετοιμο κ το μπλοκακι, νομιμος ο επαγγελματιας!

Εαν αυριο θελω να γινω εκπαιδευτης σκυλων, κανεις δεν θα μου ζητησει απολυτηριο-διπλωμα-ΤΙΠΟΤΑ!!

Αυτο καταλαβα.
Αν καποιος ξερει το αντιθετο να διορθωσει......
χωρις προυπηρεσιια δεν μπορεις να κανεις εναρξη σαν ηλεκτρολογος.οχι με το χαρτι της σχολης μονο.εκει μπορεις να βγαλειςι αδεια βοηθου τεχνιτη η οποια δεν λεει και τιποτα...παθων...
για μηχανολογους ηλεκτρολογους κλπ αν δεν κανω λαθος (γιατι εχω δει οτι το κυνηγανε) απαιτειτε παλι προυπηρεσια για να μμπορεσεις να κανεις εναρξη.

επισης μηχανικος αυτοκινητων κλπ.

ο εκπαιδευτης ειιναι σαν τον πλακα,μπογγιατζη και τετοια που δεν χειαζετε κατιαπο σχολη...οπως ηδη ειιπαν.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Αν αύριο θέλεις να δηλώσεις εκπαιδευτής σκύλων, πας και κάνεις έναρξη επαγγέλματος για εκπαίδευση κατοικιδίων ζώων και δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Το πρόβλημα δεν είναι στην εφορία.
Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δε χρειάζεσαι κάποιου είδους πιστοποίηση και η εκπαίδευση περιλαμβάνει ζωντανά πλάσματα...


Εαν αυριο θελω να γινω ηλεκτρολογος (πχ) πρεπει να εχω ενα απολυτηριο-διπλωμα-κατι, απο ενα ΙΕΚ-ΤΕΙ-κατι, που να πιστοποιει την επαρκεια μου να το κανω, παω στην εφορια καταθετω κ τα χαρτια, ετοιμο κ το μπλοκακι, νομιμος ο επαγγελματιας!

Εαν αυριο θελω να γινω εκπαιδευτης σκυλων, κανεις δεν θα μου ζητησει απολυτηριο-διπλωμα-ΤΙΠΟΤΑ!!

Αυτο καταλαβα.
Αν καποιος ξερει το αντιθετο να διορθωσει......
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Kouros


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αν αύριο θέλεις να δηλώσεις εκπαιδευτής σκύλων, πας και κάνεις έναρξη επαγγέλματος για εκπαίδευση κατοικιδίων ζώων και δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Το πρόβλημα δεν είναι στην εφορία.
Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δε χρειάζεσαι κάποιου είδους πιστοποίηση και η εκπαίδευση περιλαμβάνει ζωντανά πλάσματα...
Σύμφωνα με την γνωμάτευση δεν μπορείς πλέον
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek