Άρυα








Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Μετά από περίπου 1 μήνα πήγα την Άρυα και πάλι στον κομμωτή να κάνει μπάνιο και αφαίρεση νεκρής τρίχας. Γενικά είχε ενδοιασμό να μπει ή να μην μπει κάθε φορά αλλά στην τελική έμπαινε μέσα στον χώρο και δεν αντιδρούσε ποτέ με γάβγισμα, κλάμα και δαγκώματα από φοβία. Την πρώτη φορά που την είχα πάει μόνο έκλαιγε και γάβγιζε επειδή ήταν καινούργια εμπειρία και μετά σταμάτησε, το συνήθισε. Σήμερα όμως, πριν καν φτάσουμε στο κουρείο, αλλά στον ίδιο δρόμο με αυτό, άρχισε να τραβιέται προς τα πίσω, της λέω «Πάμε!» με πολύ χαρά και φτάσαμε έξω από την πόρτα, ξανά τραβήχτηκε να φύγει. Λέω εντάξει ήρεμες κινήσεις, όχι πανικός. Προσπαθούσαμε όλοι να την βοηθήσουμε, της κάναμε χαρές, παιχνίδια, ακόμη και ένας περαστικός της έκανε νόημα με το χέρι «έλα εδώ» που συνήθως τρελαίνεται και πάει κοντά για χάδια, ειδικά με τους ανθρώπους που δεν έχει ξανά δει χαίρεται δίπλα. Τίποτα όμως, ήθελε να φύγει. Σταματάω την προσπάθεια αφού φοβόταν πολύ να μπει και την πάω σιγά σιγά προς τα πάνω να ηρεμήσει, και μετά την ξανά κατεβάζω σιγά σιγά. Τραβιέται μια γρήγορη προς τα πίσω και βγαίνει από το σαμάρι και παίρνει τον δρόμο προς τα πίσω τρέχοντας. Σοκ εγώ, έπαθα πέντε εγκεφαλικά, κάθομαι κάτω στον πεζόδρομο, σταματάει να τρέχει, πάω κοντά της, της φορούσα κολάρο οπότε της έδεσα το λουρί, την σήκωσα (με πολύ ζόρι γιατί δεν της αρέσει να την σηκώνουν) και την πήγαμε μέσα. Έκλαιγε πολύ και ήθελε να φύγει μανιωδώς που αυτό δεν το έκανε ούτε καν την πρώτη φορά. Τελικά καταφέραμε και τα κάναμε όλα αλλά όταν την κατεβάσαμε να της βάλω το λουρί και να φύγουμε γρύλισε και έκανε κίνηση να δαγκώσει. Της το έβαλα και φύγαμε. Έχω ακόμη πονοκέφαλο, νιώθω απαίσια και ότι έχω αποτύχει. Κάθε ημέρα η συμπεριφορά της γίνεται όλο και πιο φοβική και αντιδραστική. Προφανώς κάτι δεν κάνω καλά. Δεν θέλω να τα παρατήσω. Στο θέμα των σκύλων. την επιβραβεύω όταν κοιτάει άλλους σκύλους και δεν αντιδράει, όταν είναι σε ήρεμη κατάσταση και δεν βαριανασαίνει στην παρουσία τους, και λειτουργεί… Ωστόσο δεν γίνονται όλα σε μια ημέρα το ξέρω. Απλώς αυτό το περιστατικό σήμερα με έσπρωξε πίσω. Πολύ πίσω. Μιλάω συνέχεια για αυτό το θέμα, το ξέρω. Είναι ο πρώτος μου σκύλος και νιώθω ότι μαζί με αυτή την φοβικότητα, δεν θα καταφέρω να ανταπεξέλθω.

FB58CBBE-4E7A-4A6D-BCFF-37F806CF29E7.jpeg
 
  • Love
Reactions: spyv


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Κατι που ισως να βοηθουσε καπως, θα ηταν εαν την πηγαινες μια βαρβατη βολτα πριν τον γκρουμερ. μιλαμε μια μια ωρα και πανω, με παιχνιδι και εκτονωση μεσα. ετσι οπως το περιγραφεις το σκηνικο, νομιζω ισως ολοι απο πανω της που εκαναν σαν τρελοι απτην χαρα, ισως να την τρομαξαν και περισσοτερο.... θα ηταν μια καλη ιδεα, εαν σε φερνει εκει ο δρομος σου καθημερινα, να περνατε μπροστα απτο μαγαζι οσο πιο συχνα μπορεις. στην αρχη δε θα μπαινεις μεσα, αλλα καθε φορα που περνας απο κει δινεις λιχουδιες. μετα λεγε στον ανθρωπο που το εχει να βγαινει να την χαιρεται να της δινει λιχουδιες και αυτος. καθηστε για 5-10 λεπτακια και μετα συνεχιστε την βολτα. θα βοηθησει να συνδιαζει τον γκρουμερ ως κατι το καλο, οχι μονο ως καποιον που θα την μπανιαρισει και βουρτσισει.
η αλλη εναλλακτικη ειναι να τα κανεις αυτα μονη σου και να μην ξαναπας σε γκρουμερ.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ. Πάντα απαντάς σε αυτά που γράφω και με βοηθάς τόσο πολύ. Οι προτάσεις σου είναι πολύ πολύ έξυπνες και θα τις εφαρμόσω, όσο μπορώ τουλάχιστον διότι δεν παίρνει λιχουδιές έξω. Είναι αρκετά μακριά από το σπίτι μου ο κουρέας, οπότε κάθε μέρα δεν θα ήταν εφικτό αλλά θα μπορούσα να το κάνω αρκετές φορές μέσα στον μήνα, μέχρι να την ξανά πάω. Ίσως το συνδέσει με κάτι θετικό, και ότι δεν πρόκειται να μπούμε μέσα κάθε φορά που περνάμε από εκεί. Μάλλον θα ξεκινήσω από τον απέναντι δρόμο, όχι κατευθείαν απ’έξω, διότι δεν νομίζω να θέλει να περάσει άμεσα (το είδαμε από σήμερα). Σπίτι δυστυχώς δεν κάθεται ούτε για μπάνιο ούτε για πιστολάκι, εκεί ναι… Κάθε φορά που μπαίνουμε ο κουρέας της προσφέρει λιχουδιές (δεν τις τρώει) και της κάνει χάδια αλλά δεν ενδιαφέρεται. Απλώς μέχρι τώρα έμπαινε μέσα και καθόταν σε όλα, δεν της άρεσε μεν το μέρος αλλά δεν αντιδρούσε όπως αντέδρασε σήμερα.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Συμφωνώ με τον Thebestboi, όμως η επιβράβευση θα πρέπει να γίνεται μονο όταν ο σκύλος είναι ήρεμος ή συγκεντρωμενος σε εμάς, αλλιώς μπορεί να συνδυάσει τις λιχουδιές/χάδια με τον φόβο και να ενισχυθεί. Δηλαδή αν χαιδεψουμε έναν τρομαγμενο/αγχωμένο σκύλο αυτός θα πάρει το μήνυμα ότι "καλά κάνω και φοβάμαι", δηλαδή τον επιβεβαιωνετε.
Όμως εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Την προ τελευταία φορά που πήγε στον κομμωτή πως ήταν η συμπεριφορά της; πως ήταν στον δρομο μέχρι να φτάσετε; πως ήταν αφού μπήκατε μεσα; Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάτι που να την τρόμαξε τόσο πολύ; υπάρχει πιθανότητα να της φέρθηκε άσχημα/απότομα/αγαρμπα/με μη όμορφο τρόπο ο κομμωτής; και αυτό να προξένησε την συμπεριφορά της;;;
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi and Orjo


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
κοιτα γενικα μιλοντας, αν ημουν στη θεση σου μαλλον θα προτιμουσα να μην ξαναπαω σε γκρουμερ, και να επικεντρωθω στο να μαθω να δεχεται τα μπανια στο σπιτι. πιστολακι δεν ειναι αναγκη να βαζεις, υπαρχουνε κατι ειδικες πετσετες που ειναι εξτρα απορροφητικες ειδικα φτιαγμενες για να στενγωνεις το σκυλο μετα το μπανιο. υπαρχουν γενικα τροποι στεγνωματος περαν του πιστολακιου.
η αρυα ειναι ενα σκυλακι που εχει αρκετα θεματα που θελουν δουλεια, και δε νομιζω πως θα την βοηθησει εαν πας να δουλεψεις σε οοολα μαζι την ιδια στιγμη. πρωτα να λυθει ενα, και μετα το αλλο. γενικα κιολας το μπανιο δεν χρειαζεται να ειναι τοσο συχνο, εαν δεν υπαρχει ιατρικος λογος τουλαχιστον. και να υπαρχει, κυκλοφορουν ιατρικα, πολυ μαλακα για το δερμα σαμπουαν, τελεια για συχνη χρηση. περαν αυτου ομως, 2-3 μπανια τον χρονο ειναι υπεραρκετα, συν συχνο βουρτσισμα... για μενα ειναι πολυ καλυτερο αυτα τα πραγματα να γινονται σπιτι, γιατι ετσι χτιζεις και εσυ η ιδια περισσοτερη εμπιστοσυνη μαζι της, και αυτη ειναι στον χωρο της.
 
  • Like
Reactions: Belvigo and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Όμως εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Την προ τελευταία φορά που πήγε στον κομμωτή πως ήταν η συμπεριφορά της; πως ήταν στον δρομο μέχρι να φτάσετε; πως ήταν αφού μπήκατε μεσα; Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάτι που να την τρόμαξε τόσο πολύ; υπάρχει πιθανότητα να της φέρθηκε άσχημα/απότομα/αγαρμπα/με μη όμορφο τρόπο ο κομμωτής; και αυτό να προξένησε την συμπεριφορά της;;;
Μπήκε μέσα κανονικά, σταμάτησε για λίγο στην πόρτα αλλά μπήκε. Δεν έκλαιγε, δεν γάβγιζε, δεν προσπάθησε να δαγκώσει. Μέχρι να φτάσουμε ήταν μια χαρά, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Γενικά δεν είχα ποτέ θέμα μαζί της στον κομμωτή… Εκτός της πρώτης φοράς. Επίσης, για το τελευταίο κομμάτι, είμαι πάντα παρόν σε όλη την διαδικασία και την βλέπω. Δεν την έχω αφήσει ποτέ μόνη της. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν αρκετά με τον σκύλο μου και επίσης δεν ξέρω την αντίδρασή της σε περίπτωση που έφευγα. Όταν δεν με βλέπει (όταν κάθομαι δίπλα από την είσοδο δηλαδή) κλαίει συνήθως. Σήμερα όταν δεν με έβλεπε αλλά ακόμη και όταν με έβλεπε, έκλαιγε.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Μπήκε μέσα κανονικά, σταμάτησε για λίγο στην πόρτα αλλά μπήκε. Δεν έκλαιγε, δεν γάβγιζε, δεν προσπάθησε να δαγκώσει. Μέχρι να φτάσουμε ήταν μια χαρά, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Γενικά δεν είχα ποτέ θέμα μαζί της στον κομμωτή… Εκτός της πρώτης φοράς. Επίσης, για το τελευταίο κομμάτι, είμαι πάντα παρόν σε όλη την διαδικασία και την βλέπω. Δεν την έχω αφήσει ποτέ μόνη της. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν αρκετά με τον σκύλο μου και επίσης δεν ξέρω την αντίδρασή της σε περίπτωση που έφευγα. Όταν δεν με βλέπει (όταν κάθομαι δίπλα από την είσοδο δηλαδή) κλαίει συνήθως. Σήμερα όταν δεν με έβλεπε αλλά ακόμη και όταν με έβλεπε, έκλαιγε.

εσενα σημερα ηταν καλη η διαθεση σου? υπαρχει περιπτωση να της μετεφερες καποιο αγχος?
υπαρχει ισως περιπτωση να ειχε λιγο αγχος λογω και της αλλαγης του καιρου? δε ξερω για εσας αλλα εγω παιδια τα χω παιξει. μεχρι χθες επρεπε να αλλαζω 100 μπλουζες τη μερα απτον ιδρωτα, και σημερα εβαλα φουτερ απτο κρυο. ισως επηρεαστηκε και τρομαξε λιγο.... ολα παιζουν.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
η αρυα ειναι ενα σκυλακι που εχει αρκετα θεματα που θελουν δουλεια, και δε νομιζω πως θα την βοηθησει εαν πας να δουλεψεις σε οοολα μαζι την ιδια στιγμη. πρωτα να λυθει ενα, και μετα το αλλο. γενικα κιολας το μπανιο δεν χρειαζεται να ειναι τοσο συχνο, εαν δεν υπαρχει ιατρικος λογος τουλαχιστον. και να υπαρχει, κυκλοφορουν ιατρικα, πολυ μαλακα για το δερμα σαμπουαν, τελεια για συχνη χρηση. περαν αυτου ομως, 2-3 μπανια τον χρονο ειναι υπεραρκετα, συν συχνο βουρτσισμα... για μενα ειναι πολυ καλυτερο αυτα τα πραγματα να γινονται σπιτι, γιατι ετσι χτιζεις και εσυ η ιδια περισσοτερη εμπιστοσυνη μαζι της, και αυτη ειναι στον χωρο της.
Συμφωνώ ότι έχει πολλά θέματα, στα οποία φταίνε πολλοί παράγοντες. Και προσπαθώ πολύ να τα κάνω όλα ταυτόχρονα διότι νιώθω ότι βιώνει πολύ μεγάλο στρες εκτός σπιτιού και ότι δεν θα έπρεπε να μένω άπραγη. Αλλά ίσως αν δεν κάνω και την δουλειά σωστά, την στρεσάρω ακόμη περισσότερο. Ίσως υπάρχουν και μερικά πράγματα με τα οποία πρέπει να ζήσω και να σταματήσω να την πιέζω για αυτά και απλώς να τα αποφεύγω (το γεγονός ότι δεν τα πάει καλά με σκύλους). Αλλά από την άλλη θα μπορούσε να συμβεί ατύχημα οποιαδήποτε στιγμή αν δεν τα δουλέψω (με αδέσποτα ή δεσποζόμενα σκυλιά). Χαίρομαι που βρίσκομαι εδώ και μπορώ να τα συζητήσω αυτά με ανθρώπους που θα με καταλάβουν και θα προσπαθήσουν να βοηθήσουν όσο μπορούν. Η Άρυα είναι για εμένα ένα υπέροχο δώρο στην ζωή μου. Αμφισβητώ τις ικανότητες μου στο να την βοηθήσω με κάτι που έρχομαι αντιμέτωπη για πρώτη φορά. Όσοι την ξέρουν, μου λένε πως είναι δύσκολος σκύλος στην διαχείρηση, με αρκετά θέματα. Ο εκπαιδευτής είναι μονόδρομος σε αυτή την φάση.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
εσενα σημερα ηταν καλη η διαθεση σου? υπαρχει περιπτωση να της μετεφερες καποιο αγχος?
υπαρχει ισως περιπτωση να ειχε λιγο αγχος λογω και της αλλαγης του καιρου? δε ξερω για εσας αλλα εγω παιδια τα χω παιξει. μεχρι χθες επρεπε να αλλαζω 100 μπλουζες τη μερα απτον ιδρωτα, και σημερα εβαλα φουτερ απτο κρυο. ισως επηρεαστηκε και τρομαξε λιγο.... ολα παιζουν.
Αυτό με τον καιρό… Πω πω… Τις προηγούμενες μέρες πράγματι ήταν κόλαση αλλά σήμερα έβαλε τρομερό κρύο και πολύ αέρα.

Είμαι αγχώδης γενικά, το έχω υπό έλεγχο ως έναν βαθμό, αλλά τίποτα δεν άλλαξε ιδιαίτερα σήμερα στο επίπεδο του άγχους. Εκτός εννοείται από την στιγμή που βγήκε από το σαμάρι και μετά. Εκεί ναι, κρίση με έπιασε.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν παίρνει λιχουδιές όταν βρισκόμαστε έξω οπότε είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσει την προσοχή της πάνω μου. Ειδικά όταν εμφανίζεται άλλος σκύλος, απλώς σταματάει να υπάρχει οτιδήποτε και οποιοσδήποτε εκτός από αυτόν για εκείνη
Καλημέρα!

Οποτε έχεις χρόνο δες τα παρακάτω θέματα





 
  • Like
Reactions: mareco and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Καλημέρα!

Οποτε έχεις χρόνο δες τα παρακάτω θέματα





Ευχαριστώ πολύ... Το τελευταίο θέμα με έκανε να νιώσω ότι δεν είμαι μόνη και ότι δεν αντιμετωπίζω μόνο εγώ δυσκολίες με αντιδραστικότητα. Παρ'όλο που το θέμα μιλάει για γάτες (και η Άρυα τα πάει καλά με αυτές και τις αγνοεί ως έναν βαθμό όταν δεν θέλει να τις μυρίσει) με σκύλους συμπεριφέρεται ακριβώς όπως το περιγράφουν τα μέλη στις απαντήσεις. Στην γειτονιά μου ποτέ δεν έχω δει σκύλο ο οποίος είναι αντιδραστικός, όλοι αγνοούν τα πάντα και όλους. Μέχρι τώρα 2 άνθρωποι οι οποίοι έχουν σκύλο και έχουν δει τον τρόπο που συμπεριφέρεται η Άρυα μου έχουν πει ότι είναι πολύ άγρια και έχουν αρχίσει και την αποφεύγουν. Θα διαβάσω και τα 2 παραπάνω θέματα το απόγευμα όταν θα έχω περισσότερο χρόνο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
. Μέχρι τώρα 2 άνθρωποι οι οποίοι έχουν σκύλο και έχουν δει τον τρόπο που συμπεριφέρεται η Άρυα μου έχουν πει ότι είναι πολύ άγρια και έχουν αρχίσει και την αποφεύγουν.
κοιτα, η αληθεια ειναι πως ειναι δυσαρεστο για πολλους απο μας να περπαταμε εξω μονοι η με το σκυλι μας, και ενα αλλο σκυλι να κανει σαν τρελο. σιγουρα τα πρωτα δευτερολεπτα σε κανει να δυσανασχετεις λιγο. ομως αν ο αλλος ενδιαφερεται πραγματικα, και ξερει δυο τρια πραγματακια παραπανω για τους σκυλους, γρηγορα θα καταλαβει πως δεν εχει να κανει με ενα "αγριο" σκυλι, αλλα μαλλον με ενα αντιδραστικο και φοβικο σκυλι.... δυστυχως δεν υπαρχουν πολλοι τετοιοι ανθρωποι εκει εξω, αλλα αυτο δεν πρεπει να σε στεναχωρει. δεν εχεις να απολογηθεις για κατι.... εφοσων δεν προκαλει ζημια σε κανεναν η αρυα, αστους να λενε και να κανουν οτι θελουν. αν ητανε και μαγκες και ειχαν λιγη ανθρωπια μεσα τους, θα σε ρωτουσαν εαν θελεις να σε βοηθησουν με την εκπαιδευση της κιολας.... γιατι θα χρειαστεις δυο τρεις ανθρωπους με σκυλια για να γινει η εκπαιδευση της... να τους βλεπετε συχνα, ισως να κανονιζεται και συναντησεις επιτηδες για να κανεις εσυ το desensitization
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
κοιτα, η αληθεια ειναι πως ειναι δυσαρεστο για πολλους απο μας να περπαταμε εξω μονοι η με το σκυλι μας, και ενα αλλο σκυλι να κανει σαν τρελο.
Σίγουρα... Εγώ λόγω της Άρυας έχω ψάξει γενικότερα για την αντιδραστικότητα και αν πρόκειται σε φόβο ή επιθετικότητα και μπορώ να διαβάσω πολύ καλά σκύλους πλέον. Έχω δει και αλλού (σε διακοπές κτλ.) σκύλους οι οποίοι αντιδράνε παρόμοια με την Άρυα αλλά πάντα το καταλαβαίνω και δεν το κάνω θέμα σε κανέναν. Ίσα ίσα μπορεί και όταν είμαι με την αδερφή μου να πω "Ωρέ η Άρυα" για πλάκα. Όσο ο ιδιοκτήτης έχει τον έλεγχο και δεν έρχεται προς το μέρος μου, εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου. Αλλά ντρέπομαι πάντα όταν είμαι εγώ αυτή η ιδιοκτήτρια.

Ο γείτονάς μου έχει έναν σκύλο μεγαλόσωμο τον οποίο τον βρήκε κουτάβι στον δρόμο. Δεν είναι καθόλου αντιδραστικός, χωρίς εκπαίδευση, είναι ήρεμος προς όλους (σκύλους, γάτες, ανθρώπους). Με έχει βοηθήσει πολύ αυτός ο άνθρωπος. Παρ'όλο που η Άρυα μπορεί να κάνει σαν μανιακή όταν βλέπει τον δικό του στην βόλτα, μου λέει να την φέρω κοντά να τα πάμε βόλτα παράλληλα. Όταν φτάσουμε κοντά σταματάει να γαβγίζει και μυρίζονται. Μετά μπορεί να αρχίσει να ξανά γαβγίζει. Νιώθω την ανάγκη να του απολογούμαι συνεχώς αλλά μου λέει πάντα πως δεν τον ενοχλεί και ότι όλα θα πάνε καλά. Μου πρότεινε να πάω σε μια πλατεία στην οποία κάθε πρωί μαζεύονται ιδιοκτήτες με τους σκύλους τους για να την βοηθήσουν στην κοινωνικοποίηση της. Δεν έχω πάει ακόμα διότι δεν νιώθω άνετα και ότι θα την στρεσσάρω περισσότερο και θα χαλάσει η διάθεση των υπολοίπων με το γάβγισμά της. Πιστεύω πρέπει πρώτα να δουλέψω στην απόσταση, που το έχω ήδη ξεκινήσει, και βλέπω σε ποιο σημείο δεν νιώθει άνετα και αντιδράει. Σε πιο μακρινές αποστάσεις κοιτάει τον σκύλο, το σώμα της κόκαλο, η ουρά πάνω, αλλά απλά έχει αποσπαστεί, και ειναι σχετικά εύκολο πλέον να την επαναφέρω, εκτός εάν έρχεται προς τα εμάς...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πιστεύω πρέπει πρώτα να δουλέψω στην απόσταση, που το έχω ήδη ξεκινήσει, και βλέπω σε ποιο σημείο δεν νιώθει άνετα και αντιδράει. Σε πιο μακρινές αποστάσεις κοιτάει τον σκύλο, το σώμα της κόκαλο, η ουρά πάνω, αλλά απλά έχει αποσπαστεί, και ειναι σχετικά εύκολο πλέον να την επαναφέρω, εκτός εάν έρχεται προς τα εμάς...

Το κλειδί σε όλες αυτές τις καταστάσεις είναι να προλάβεις ΠΡΙΝ ο σκύλος μπει στα κόκκινα να του αποσπάσεις την προσοχή με κάτι που γουστάρει πολύ. Από μεζέ μέχρι παιχνίδι.
Αν μπει, τον έχασες, όση εκπαίδευση και να έχει λάβει.

Ξεκινάς από μακριά και σιγά σιγά σταδιακά βλέπεις τα όρια και μέχρι που σε παίρνει.

Να έχεις κατά νου πως όσο αυξάνονται οι αντιπερισπασμοί σε εξωτερικούς χώρους, τόσο πιο θελκτικό για τον σκύλο πρέπει να είναι αυτό που θα τον κάνει να έχει τον νου του σε σένα και να παραμείνει προσηλωμένος σε σένα.
Μην χρησιμοποιείς την ίδια ανταμοιβή μέσα στο σπίτι με έξω από το σπίτι.

Από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα να μην τρέφεις πολλές ελπίδες πως όλη αυτή η συμπεριφορά θα εξαλειφθεί ή θα δεις τεράστια διαφορά στις αντιδράσεις της.
Απλά θα μάθεις τα όριά της και πως να "ακροβατείς" πάνω σε αυτά.
 
  • Love
  • Like
Reactions: Aliki V. and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Συμφωνω απόλυτα σε όλα... Μόλις γύρισα από μια επιτυχημένη βόλτα 50 λεπτών. Έχουμε καιρό να κάνουμε τόσο μεγάλη βόλτα χωρίς μεγάλη αντίδραση. Συνήθως τις έκοβα σε 10-15 λεπτά. Σχετικά με το πρώτο κομμάτι που έγραψες, το εφάρμοσα σήμερα. Είδα 2 σκύλους και πρόλαβα να την αποσπάσω με γλυκιά φωνή, τον ένα δεν τον είδε καθόλου, τον άλλον μετά από λίγο, ωστόσο απλώς τον κοίταξε και ακολουθούσε με το κεφάλι της όπου πήγαινε. Καθόλου γάβγισμα ή τράβηγμα όμως. Συνεχίσαμε κανονικά την βόλτα μας. Μόνο έναν σκύλο συναντήσαμε στον δρόμο μας προς το σπίτι που γαβγίζει πάντα από το μπαλκόνι και η Άρυα έχει μεγάλο θέμα μαζί του οπότε εκεί αντέδρασε.

Λιχουδιές συνήθως χρησιμοποιώ αυτές που τρώει και στο σπίτι, αλλά τρελαίνεται για αυτές... Έχω δοκιμάσει κοτόπουλο μέχρι την πυλωτή της πολυκατοικίας μου και μέχρι εκεί το παίρνει. Μετά απλώς μπορεί να το πάρει μια φορά στον δρόμο πολύ γρήγορα από το χέρι μου, με νευρικότητα.

Δεν θέλω να έχω υψηλές προσδοκίες απλώς θέλω να φτάσω στο σημείο που ο κόσμος δεν θα είναι τόσο τρομακτικός για εκείνη πλέον.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Κατ'αρχήν, όταν το θες και προσπαθείς τόοοσο πολύ, θα τα καταφέρεις. Στο λεω γιατί το πιστεύω. Κατά δεύτερον, έτσι λίγο για να νιώσεις καλύτερα, η Νέλλη η οποία δεν αντιδρά σε τίποτα και κανέναν έξω, δεν φωνάζει ότι και να γίνει, είναι ήρεμη και καλόβολη, στον groomer παθαίνει πανικό. Φοβάται πολύ. Όταν δε, την πάω βόλτα άλλες στιγμές προς τα εκεί, για να συνηθίσει ότι κάποιες φορές φτάνουμε αλλά δεν μπαίνουμε πάντα μέσα, με τραβάει 2 τετράγωνα πριν ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ!! Μόλις μπει μέσα και φύγω είναι ήρεμη και κάθεται κυρία (κάθομαι και τη βλέπω απέξω). Μου θυμίζει λίγο τα πιτσιρίκια στον παιδικό σταθμό που κλαίνε όταν είναι η μαμά μπροστά και μόλις φύγει σταματάνε κι αρχίζουν το παιχνίδι. Ειναι ένα σκυλάκι άνετο και ωραίο το οποίο γενικά όμως είναι λίγο μαγκωμένο κάποιες φορές χωρίς εμφανή λόγο. Γενικά δεν της αρέσει το μπάνιο και το νερό, αλλά όταν την κάνω στο σπίτι, απλά υποτάσσεται. Μόνο στον groomer αφηνιάζει και προσπαθώ να μην την πηγαίνω συχνά ..Μην απογοητεύεσαι σε παρακαλώ. Μην την πιέζεις κι αν μπορείς, προσπάθησε να βρεις κάποιον ειδικό που να γνωρίζει όμως από τέτοιες περιπτώσεις. Θα χρειαστείς σίγουρα κάποιον πολυ έμπειρο. Είμαι σίγουρη ότι η Άρυα καταλαβαίνει ότι προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο γι αυτή !
 
  • Love
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ, πάρα πολύ. Η Νέλλη ακούγεται απίθανη, είναι λογικό να φοβούνται οι σκύλοι τον κομμωτή, δεν ξέρουν τι γίνεται. Μερικές φορές απλώς συμβιβάζονται. Νιώθω καλύτερα από την στιγμή που μίλησα για αυτό εδώ. Προσπαθώ όσο μπορώ, και θα συνεχίσω, χωρίς υψηλές προσδοκίες γιατί η περίπτωση δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμη.

Νιώθω ότι είστε οι πρώτοι που θέλω να ενημερώνω για την πρόοδο της. Και ελπίζω για καλά νέα.

5E5B95AE-5F75-49D5-83C9-75A99327797B.jpeg