Άρυα


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Πρέπει να πάρω έναν ακόμα μαζί να τραβήξει βίντεο όταν πάμε στον κτηνίατρο και να το δημοσιοποιήσω. Συνήθως πάμε Σάββατο πρωί πριν ανοίξει για να μην περιμένω πολύ ώρα σε ουρά, ιδανικά να είμαστε πρώτοι. Δεν κρατιέται να μην μπει μέσα. Αν πάμε εκτάκτως άλλη στιγμή μου βγαίνει το λάδι να τον κρατήσω απ' έξω ( και δεν είναι εύκολο να κρατηθεί ένα τόσο ενεργητικό σκυλί σαν αυτό για πολύ ώρα ).

* Εχω συναντήσει κυρία η οποία έρχεται στον συγκεκριμένο γιατρό από μακρυά και το σκυλί αρχίζει να κλαίει μέσα σε ταξί 2+ χιλιόμετρα πριν φτάσουν..
Ευκολο ... στον γνωστο, μένω 2 λεπτα απο εκει.

@Orjo εμεις πηγαίναμε με ευχαρίστηση γενικα παλια ακριβως οπως περιγράφει ο Αργος μεχρι που ένας γιατρος του εκανε κατι που πόνεσε πολυ και μετα γινόταν το σώσε. Απο τα πολλα επειδη και θελαμε 3-4 ατομα να τον πιάσουν και ανεβαζε τιμές στις εξετάσεις απο το στρες και χτυπουσε απο το κοπανημα, μας προτεινε ενα γιατρος να δινουμε ηρεμιστικά χαπάκια πριν τις εξετάσεις αίματος, το κάνουμε συστηματικά μονο για εξετάσεις , δεν επηρεάζει. Ρωτα τον γιατρό σου.
Μαλιστα παρατήρησα οτι πλέον αρχισε και να το ξεπερνάει αφου πηγε 2-3 φορες χαλαρωμένος.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ευκολο ... στον γνωστο, μένω 2 λεπτα απο εκει.

@Orjo μας προτεινε ενα γιατρος να δινουμε ηρεμιστικά χαπάκια πριν τις εξετάσεις αίματος, το κάνουμε συστηματικά μονο για εξετάσεις , δεν επηρεάζει. Ρωτα τον γιατρό σου.
Μαλιστα παρατήρησα οτι πλέον αρχισε και να το ξεπερνάει αφου πηγε 2-3 φορες χαλαρωμένος.
Ωω, δεν το ήξερα αυτό. Θα πάρω τηλέφωνο σήμερα να αλλάξω και την ημερομηνία των εξετάσεων και θα ρωτήσω και για τα ηρεμιστικά γιατί όντως μπορεί να βοηθήσουν, έστω να με αφήσει να την σηκώσω για αρχή, και μετά όλα είναι πιο εύκολα… Κάναμε πολλές απόπειρες εχθές έξω από το ιατρείο αλλά γρύλιζε και τραβιόταν προς τα πίσω οπότε σταμάτησα να προσπαθώ μην φάω δαγκωνιά πάνω στο αμόκ της.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Σε πολύ ακραίες καταστάσεις (δεν ξέρω αν είστε εσείς μια απο αυτές) έχω ακούσει οτι δίνουν στο σκυλί ένα ήπιο ηρεμιστικό χαπάκι και καταφέρνει ο κτηνίατρος να κάνει τη δουλειά του.

Εγω προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα με τον κτηνίατρο. Είμαι στην κατηγορία του Άργου, παίρνει σβάρνα τα πάντα.
Να δώσω 1-2 ιδέες. Αφήστε την να πεινάσει και πάμε με σούπερ λιχουδιά στο κτηνιατρείο. Βόλτα απ έξω σε 1η φάση. Και να τσιμπήσει εκεί ένα μεζεδάκι. Μόλις χαλαρώσει άλλο ένα. Αν θέλει να μπει μέχρι την είσοδο ακόμη ένα κ αν ανέβει στη ζυγαριά άλλα 2.
Όταν ανέβει στο εξεταστικό τραπέζι κάνουμε πάρτι κ τρώει 2 αμάσητα.

Βασική προϋπόθεση.. να πεινάει πολύ. Να βλέπει το μεζέ και να κόβει δάχτυλα. Πρέπει η πείνα να υπερνικάει το στρες για να δουλέψει το παραπάνω όταν έχει ήδη αποτυπωθεί στο σκυλί οτι εκεί δεν περνάω καλά.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Aliki V.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Και ένα ακόμα κόλπο.... ζητήστε να της πάρουν στο πάτωμα αίμα αν γίνεται, ετσι οπως την λιχουδιάζετε Εμας ειναι λιγο ταχυδακτυλουργος, περνει αίμα ανυποπτα σε χρόνο που ουτε καταλαβαίνεις και χωρις να ξυρίσει ποδαράκι.
Θα είναι πολυ πιο ευκολο και λιγότερο στρεσογόνο χωρις να μπλέξετε τραπέζι/ξυριστική.
 
  • Like
Reactions: Orjo




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Είστε απίστευτοι όλοι με τις ιδέες σας, σας ευχαριστώ πολύ. Για το πάτωμα δεν είμαι σίγουρη αν θα λειτουργήσει. Ενώ αν είναι πάνω στο τραπέζι δεν θα είναι τόσο εύκολο να φύγει. Αν και την προηγούμενη φορά μας έκανε κάτι ακροβατικά και έπεσε και την έπιασα στον αέρα. Θα ενημερώσω για το πως πήγε όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία. Για τώρα ελπίζω να βοηθήσουν τα χάπια με την αλλεργία της.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είστε απίστευτοι όλοι με τις ιδέες σας, σας ευχαριστώ πολύ. Για το πάτωμα δεν είμαι σίγουρη αν θα λειτουργήσει. Ενώ αν είναι πάνω στο τραπέζι δεν θα είναι τόσο εύκολο να φύγει. Αν και την προηγούμενη φορά μας έκανε κάτι ακροβατικά και έπεσε και την έπιασα στον αέρα. Θα ενημερώσω για το πως πήγε όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία. Για τώρα ελπίζω να βοηθήσουν τα χάπια με την αλλεργία της.
Εγώ όταν είναι πάνω στο τραπέζι την κρατάω αγκαλιτσα. Βάζει το κεφαλάκι της στον ώμο μου και την κρατάω..κι εκείνη τρέμει...αλλά κάθεται ΑΚΙΝΗΤΗ!!! αχχχ πόσο τη λυπάμαι:(
 
  • Love
  • Like
Reactions: Castro48 and Orjo








Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Μετά από πολύ, πολύ καιρό, νομίζω πως πλέον έχω μια καθαρή εικόνα για το που μπορεί οφείλονται εν μέρη οι αλλεργίες της Άρυας. Της έδινα κονσέρβες με αρνί, βοδινό και γενικότερα μπερδεμένα είδη κρεάτων κάθε ημέρα. Τις έκοψα και τώρα της δίνω μόνο κονσέρβα με κοτόπουλο. Για να τα δοκιμάσω ένα ένα. Έχω παρατηρήσει ότι ξύνεται πολύ λιγότερο, δεν μαδάει άλλο γύρω από τα μάτια και να σημειώσω πως δεν έχει ακόμη ξεκινήσει Apoquel. Μπορεί να είναι και σύμπτωση διότι μερικές φορές, για μικρό διάστημα ξύνεται λιγότερο, αλλά δεν ξέρω, πόσο τυχαίο είναι όταν την σταθεροποίησα σε μια συγκεκριμένη τροφή να σταματήσει και η υπερβολική φαγούρα;
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Νομίζω το έχω ξαναπεί...και η Νέλλη ξυνόταν. Όχι τρελλά όμως το έκανε σε καθημερινή βάση. Μέχρι που ξεκίνησα μονοπρωτεϊνική τροφή και ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ!!! αυτό που κατάλαβα είναι ότι την ενοχλούσε το κοτόπουλο. το οποίο μπορεί να μην υπήρχε σαν βασικό συστατικό, αλλα υπήρχε π.χ σαν λίπος. Είναι πολύ γενικά με τις αλλεργίες...πάνω κάτω όπως και στους ανθρώπους..
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ναι… Η Άρυα ξυνόταν σε σημείο να «κλαίει», έκανε ήχους όπως whining κάθε φορά και είχε χιλιογδαρθεί γύρω από τα μάτια. Τώρα που ξέρω τουλάχιστον ότι κατά 70% δεν είναι το κοτόπουλο που την πειράζει (σε τόσο μεγάλο βαθμό) ίσως αρχίσω να της ξανά προσθέτω και τα άλλα κρέατα ξεχωριστά για να δω πιο από όλα να αποφεύγω πλήρως. Χαίρομαι που σταμάτησε εντελώς το ξύσιμο της Νέλλης διότι σου έδωσε ένα hint ότι αυτό έφταιγε κατά 99%.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Σήμερα πήγα την Άρυα λίγο πιο μακριά από ότι συνήθως. Συγκεκριμένα προς μια πλατεία, που γενικά τις φοβάμαι γιατί συνήθως κυκλοφορούν πολλά σκυλιά… Αλλά είπα στον εαυτό μου ότι της χρωστάω μια μεγάλη βόλτα με ότι συνεπάγεται αυτό. Εκεί λοιπόν, μας περίμενε μια μεγάλη έκπληξη. Ένας σκύλος ακριβώς στο μέγεθος της Άρυας, ίδια τρίχα, ίδιο πρόσωπο, μόνο το χρώμα άλλαζε. Ήταν λυτός αλλά δεσποζόμενος. Φορούσε λουρί, και φάνηκε πολύ φιλικός. Εγώ έκανα πίσω και άφησα το φλέξι μακρύ. Για την ακρίβεια, απλώς το ξεκλείδωσα και την άφησα να επιλέξει τι θα κάνει. Ούτε αποχώρησα, ούτε την πήγα κοντά. Ο άλλος σκύλος την περίμενε ακίνητος, κούναγε την ουρά του, αλλά δεν πήγε κοντά. Πήγε όμως εκείνη, μόνη της. Τον μύρισε, άρχισε να κουνάει ουρά και του έκανε πρόσκληση για παιχνίδι. Που πραγματικά νομίζω πρώτη φορά στα χρονικά γίνεται αυτό. Αυτός έτρεξε προς τα πίσω και άρχισαν να παίζουν κυνηγητό. Πρώτα αυτός κυνήγαγε αυτήν και μετά το αντίθετο. Εγώ στο μεταξύ ήμουν στο κέντρο, έκαναν κύκλους γύρω από εμένα και γύρναγα σαν σβούρα. Χάρηκα πάρα πολύ, δεν έχετε ιδέα. Ήθελα να σας το πω. Δεν του γάβγισε ούτε μια φορά, ούτε του γρύλισε. Εγώ της έλεγα μπράβο συνέχεια και αυτή συνέχισε να παίζει. Μετά πήραμε τον δρόμο για το σπίτι.
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Σήμερα πήγα την Άρυα λίγο πιο μακριά από ότι συνήθως. Συγκεκριμένα προς μια πλατεία, που γενικά τις φοβάμαι γιατί συνήθως κυκλοφορούν πολλά σκυλιά… Αλλά είπα στον εαυτό μου ότι της χρωστάω μια μεγάλη βόλτα με ότι συνεπάγεται αυτό. Εκεί λοιπόν, μας περίμενε μια μεγάλη έκπληξη. Ένας σκύλος ακριβώς στο μέγεθος της Άρυας, ίδια τρίχα, ίδιο πρόσωπο, μόνο το χρώμα άλλαζε. Ήταν λυτός αλλά δεσποζόμενος. Φορούσε λουρί, και φάνηκε πολύ φιλικός. Εγώ έκανα πίσω και άφησα το φλέξι μακρύ. Για την ακρίβεια, απλώς το ξεκλείδωσα και την άφησα να επιλέξει τι θα κάνει. Ούτε αποχώρησα, ούτε την πήγα κοντά. Ο άλλος σκύλος την περίμενε ακίνητος, κούναγε την ουρά του, αλλά δεν πήγε κοντά. Πήγε όμως εκείνη, μόνη της. Τον μύρισε, άρχισε να κουνάει ουρά και του έκανε πρόσκληση για παιχνίδι. Που πραγματικά νομίζω πρώτη φορά στα χρονικά γίνεται αυτό. Αυτός έτρεξε προς τα πίσω και άρχισαν να παίζουν κυνηγητό. Πρώτα αυτός κυνήγαγε αυτήν και μετά το αντίθετο. Εγώ στο μεταξύ ήμουν στο κέντρο, έκαναν κύκλους γύρω από εμένα και γύρναγα σαν σβούρα. Χάρηκα πάρα πολύ, δεν έχετε ιδέα. Ήθελα να σας το πω. Δεν του γάβγισε ούτε μια φορά, ούτε του γρύλισε. Εγώ της έλεγα μπράβο συνέχεια και αυτή συνέχισε να παίζει. Μετά πήραμε τον δρόμο για το σπίτι.
Ουαου!!!!! αυτό τώρα πώς έγινε??? προηγήθηκε κάτι άλλο???εκπαίδευση...κάτι άλλο που την ξεκλείδωσε έστω και προσωρινά?
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
προηγήθηκε κάτι άλλο???εκπαίδευση...κάτι άλλο που την ξεκλείδωσε έστω και προσωρινά?
Τίποτα απολύτως. Δεν ξέρω αν θέλω να την βάλω μόνη μου σε διαδικασία εκπαίδευσης χωρίς την βοήθεια επαγγελματία, απλώς πλέον όταν βλέπω λυτό σκύλο χαλαρώνω το λουρί και προσπαθώ να μην είμαι στην τσίτα. Ακόμη παθαίνω εγκεφαλικά αλλά τουλάχιστον δεν βάζω πίεση στο λουρί, δεν την τραβάω προς το μέρος μου, γενικότερα οτιδήποτε έκανα άδικα πριν. Αφού όπως και να δράσω, ο λυτός σκύλος αν θέλει να έρθει θα έρθει. Οπότε καλύτερα να την αφήσω να το αναλάβει μόνη της και να μην επέμβω εκτός αν δω ότι δείχνει φανερά σημάδια ότι δεν είναι άνετη. Έτσι το βλέπω τώρα και είμαι πιο ήρεμη. Και μάλλον βοηθάει και εκείνη.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Τίποτα απολύτως. Δεν ξέρω αν θέλω να την βάλω μόνη μου σε διαδικασία εκπαίδευσης χωρίς την βοήθεια επαγγελματία, απλώς πλέον όταν βλέπω λυτό σκύλο χαλαρώνω το λουρί και προσπαθώ να μην είμαι στην τσίτα. Ακόμη παθαίνω εγκεφαλικά αλλά τουλάχιστον δεν βάζω πίεση στο λουρί, δεν την τραβάω προς το μέρος μου, γενικότερα οτιδήποτε έκανα άδικα πριν. Αφού όπως και να δράσω, ο λυτός σκύλος αν θέλει να έρθει θα έρθει. Οπότε καλύτερα να την αφήσω να το αναλάβει μόνη της και να μην επέμβω εκτός αν δω ότι δείχνει φανερά σημάδια ότι δεν είναι άνετη. Έτσι το βλέπω τώρα και είμαι πιο ήρεμη. Και μάλλον βοηθάει και εκείνη.
Οσο πιο ήρεμοι είμαστε εμείς τελικά...τόσο πιο ήρεμα είναι και τα σκυλάκια...μπράβο χαίρομαι πολύ για την Άρυα!!!
 
  • Love
Reactions: Orjo