Άρυα


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ψάχνομαι όσο πιο πολύ μπορώ γενικά σχετικά με τρόπους με τους οποίους μπορεί να γίνει μια βόλτα πιο ευχάριστη ή τουλάχιστον πιο διαχειρίσιμη όταν ο σκύλος έχει leash reactivity και πλέον είμαι υπέρ της άποψης πώς τα φλέξι βοηθάνε more often than not. Όταν βρισκόμαστε σε μέρος με άπλετο χώρο το ξεκλειδώνω και την αφήνω να κόβει βόλτες, να μυρίζει, να «τρέχει» όσο μπορεί… Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το πόσο πιο ήρεμη δείχνει.

Διάβασα κιόλας πρόσφατα για τα decompression walks, όπου είναι ιδανικό να είναι ο σκύλος ελεύθερος σε ανοιχτό χώρο αλλά μπορεί να γίνει και με μακρύ λουρί (σε περίπτωση που ο σκύλος δεν έχει καλό recall ή βρίσκεστε κοντά σε δρόμο). Οι βόλτες αυτές είναι αφιερωμένες στην πλήρη ελευθερία του να μυρίζει, να τρέχει, να επιλέγει αυτός τον προορισμό... Υποστηρίζεται πώς βοηθάει με την εκτόνωση, την μείωση του στρες και αυξάνει τα επίπεδα σεροτονίνης :)

58620F5B-8D2F-47B7-AA57-C0727E95AEA3.jpeg
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
1AB5A582-D499-42DF-938B-16E06F06F028.jpeg
Μια φορά φορέθηκε. Ήθελα κάτι να την προστατεύει από το κρύο στις βόλτες, δεν έβρισκα πουθενά μπλουζάκια και κατέληξα σε αυτό, το οποίο αν και XL της πηγαίνει μικρό.
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Όσα βρήκα είχαν περίεργα χρώματα ή σχέδια. Εδώ με αυτό που της πήρα βγήκα έξω μια φορά και ένιωθα όλα τα μάτια καρφωμένα επάνω μου :ROFLMAO: Ίσως και να μην έχω ψάξει καλά στην τελική. Στο ίντερνετ δεν έχω ψάξει ας πούμε γιατί θέλω να τα βλέπω από κοντά να σιγουρευτώ ότι θα της πηγαίνουν καλά. Σκεφτόμουν ίσως και κάτι σε αδιάβροχο, βλέπω πολλοί παίρνουν ή φοράνε στα σκυλιά τους αυτή την περίοδο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Όσα βρήκα είχαν περίεργα χρώματα ή σχέδια. Εδώ με αυτό που της πήρα βγήκα έξω μια φορά και ένιωθα όλα τα μάτια καρφωμένα επάνω μου :ROFLMAO: Ίσως και να μην έχω ψάξει καλά στην τελική. Στο ίντερνετ δεν έχω ψάξει ας πούμε γιατί θέλω να τα βλέπω από κοντά να σιγουρευτώ ότι θα της πηγαίνουν καλά. Σκεφτόμουν ίσως και κάτι σε αδιάβροχο, βλέπω πολλοί παίρνουν ή φοράνε στα σκυλιά τους αυτή την περίοδο.
Στην αρχη και εμενα μου φαινοταν αστειος και είναι βασικα . :LOL: Αλλα δε σε νοιάζει.;)
Ψηφιζω να πας σε αδιαβροχο. Θα δεις στη πραξη οτι είναι πιο χρήσιμο. Ιδανικα ενα με μια λεπτη επένδυση απο μέσα, αν και εσενα εχει γουνα ίσως να είναι περιττή.
 
  • Like
Reactions: Orjo and mareco


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ναι, αυτό θα κάνω. Θα αρχίσω να ψάχνω για αδιάβροχα. Ευχαριστώ πολύ! Αν βρω κάποιο σύντομα, θα την ανεβάσω εδώ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Εγώ γενικά, δεν είμαι και τόσο υπέρ των ζιπουνακίων. Κυρίως επειδή πάντα έχω μαλλιαρά σκυλιά και βέβαια ζω στην Αθήνα. Δηλαδή...πόσο να κρυώνουν! Αδιάβροχο ναι! Για την μαλλούρα βασικά.
Στο εμπόριο υπάρχει μεγάλη ποικιλλία. Θα σου έλεγα όμως, να δεις τα Pomppa
Εννοείται, είναι κορυφαία στο είδος τους.

Αν σου κάνουν κλικ, στην Ελλάδα, τα φέρνει και ο LevelUpDogs
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Εγώ γενικά, δεν είμαι και τόσο υπέρ των ζιπουνακίων. Κυρίως επειδή πάντα έχω μαλλιαρά σκυλιά και βέβαια ζω στην Αθήνα. Δηλαδή...πόσο να κρυώνουν! Αδιάβροχο ναι! Για την μαλλούρα βασικά.
Στο εμπόριο υπάρχει μεγάλη ποικιλλία. Θα σου έλεγα όμως, να δεις τα Pomppa
Εννοείται, είναι κορυφαία στο είδος τους.

Αν σου κάνουν κλικ, στην Ελλάδα, τα φέρνει και ο LevelUpDogs
Είναι πολύ όμορφα τα Pomppa. Τους έριξα μια ματιά, θα τα κοιτάξω και καλύτερα βέβαια αργότερα. Ευχαριστώ απίστευτα. Ναι, επειδή ακριβώς έχει αρκετή τρίχα σκέφτομαι να μην έχει από μέσα επιπλέον γούνα. Το JumppaPomppa θεωρώ θα ήταν ιδανικό. Μάλλον θα πάω Καλάβρυτα σύντομα και θέλω να την πάρω μαζί μου και πιστεύω χρειάζεται κάτι τέτοιο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Οταν λες "σύντομα";
Από εξωτερικό έρχονται ε!
Ο Level up ξέρω ότι περιμένει γενικώς παραλαβές, αρχές Ιανουαρίου.
Δεν ξέρω μήπως αν επικοινωνήσεις...χθες...προλάβει να προσθέσει στην παραγγελία του.
Δες και απευθείας από την εταιρία, αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα σου έρθει.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Για 10 Ιανουαρίου υπολόγιζα περίπου… Αφού οι παραλαβές είναι αρχές Ιανουαρίου τότε μάλλον δεν το προλαβαίνω. Δεν πειράζει, μπορεί να πάρω ένα άλλο για τώρα αλλά αυτά φαίνονται όντως πολύ καλής ποιότητας. Σίγουρα θα τα έχω υπόψιν μου για το μέλλον.
 
  • Like
Reactions: mareco




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ψάχνομαι όσο πιο πολύ μπορώ γενικά σχετικά με τρόπους με τους οποίους μπορεί να γίνει μια βόλτα πιο ευχάριστη ή τουλάχιστον πιο διαχειρίσιμη όταν ο σκύλος έχει leash reactivity και πλέον είμαι υπέρ της άποψης πώς τα φλέξι βοηθάνε more often than not. Όταν βρισκόμαστε σε μέρος με άπλετο χώρο το ξεκλειδώνω και την αφήνω να κόβει βόλτες, να μυρίζει, να «τρέχει» όσο μπορεί… Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το πόσο πιο ήρεμη δείχνει.

Διάβασα κιόλας πρόσφατα για τα decompression walks, όπου είναι ιδανικό να είναι ο σκύλος ελεύθερος σε ανοιχτό χώρο αλλά μπορεί να γίνει και με μακρύ λουρί (σε περίπτωση που ο σκύλος δεν έχει καλό recall ή βρίσκεστε κοντά σε δρόμο). Οι βόλτες αυτές είναι αφιερωμένες στην πλήρη ελευθερία του να μυρίζει, να τρέχει, να επιλέγει αυτός τον προορισμό... Υποστηρίζεται πώς βοηθάει με την εκτόνωση, την μείωση του στρες και αυξάνει τα επίπεδα σεροτονίνης :)

View attachment 75564
Καλή χρονιά!!!! μου έδωσες ιδεα!! δεν έχω πάρει flexi γιατί όταν το μωρό μου τραβάει...θα το σπάσει. Εχω ξεκινήσει όμως να την αφήνω ελεύθερη σε παρκο/πλατεία (στα Γιάννενα το ξεκινήσαμε αυτό την 28η και το συνεχίσαμε τώρα τα χριστούγεννα) και πάντα έχω ένα άγχος...δεν απομακρύνεται και έρχεται πάντα όταν απομακρυνθεί και τη φωνάξω. Ομως αν κάτσει η στραβή...είναι καλή ιδέα εκεί να την έχω με φλεξι...
 
  • Like
Reactions: Orjo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Όσα βρήκα είχαν περίεργα χρώματα ή σχέδια. Εδώ με αυτό που της πήρα βγήκα έξω μια φορά και ένιωθα όλα τα μάτια καρφωμένα επάνω μου :ROFLMAO: Ίσως και να μην έχω ψάξει καλά στην τελική. Στο ίντερνετ δεν έχω ψάξει ας πούμε γιατί θέλω να τα βλέπω από κοντά να σιγουρευτώ ότι θα της πηγαίνουν καλά. Σκεφτόμουν ίσως και κάτι σε αδιάβροχο, βλέπω πολλοί παίρνουν ή φοράνε στα σκυλιά τους αυτή την περίοδο.
Εψαχνα παααααρα πολύ καιρό για αδιάβροχο...και δεν ήθελα να πάρω απ το ιντερνετ γιατί έχει πολύ περίεργο σώμα και φοβόμουν ότι δεν θα της έκανε...της πήρα αυτό RECORD ΡΟΥΧΟ PEAK29 ΚΙΤΡΙΝΟ MD
το οποίο αν και πολύ ακριβό, το ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑΜΕ και οι δυο!!. Ειδικά τώρα στα Γιάννενα που τις 6 απ τις 8 μέρες έβρεχε ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ...σφίγγει σε 1002 σημεία, οπότε προσαρμόζεται στο σώμα της ακριβώς. Έχει μια πάρα πολύ λεπτή επένδυση τόσο όσο (γιατί έκανε και ψοφόκρυο) και είναι ωραίο πλαστικό που δεν κάνει θόρυβο όπως περπατάει...
 
  • Like
Reactions: Orjo




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ομολογώ πώς δεν ξανά είχαμε κακό συμβάν με σκύλο καθώς κάθε φορά που βλέπω λυτό οπουδήποτε ξεκλειδώνω το φλέξι και είναι πολύ πιο άνετη. Παραμένω επιφυλακτική αλλά χωρίς να φοβάμαι και να τρέμω πλέον στην όψη σκύλου. Και είναι όλα τόσο μα τόσο καλύτερα.75C646B8-BCA7-4A99-9AC4-EE07F910D1CA.jpeg
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Πριν λίγο πήγαμε βόλτα με Άρυα και στον γυρισμό μπήκαμε στο ασανσέρ να ανέβουμε σπίτι όπου χωρίς να το δω, πιάστηκαν τα δάχτυλα του αριστερού ποδιού της στις πόρτες ασφαλείας, τις συρόμενες, και άρχισε να ουρλιάζει και είχαν φρακάρει και δεν ήξερα τι να κάνω, πάνω στον πανικό μου άρχισα να τις κουνάω δεξιά αριστερά με αποτέλεσμα να με δαγκώσει στο χέρι και τώρα με το ζόρι το κουνάω αλλά εκτός αυτού, με φοβάται απίστευτα και δεν με πλησιάζει. Αν την πλησιάσω εγώ με δαγκώνει. Τι μπορώ να κάνω; Είμαι σε σύγχυση.
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Δεν είναι εύκολο ν απαντηθεί καθώς δεν ξέρουμε τον χαρακτήρα της Άρυας για να καθοδηγήσουμε κατάλληλα.
Εικάζω οτι δεν πόνεσε ιδιαίτερα, πιο πολύ τρόμαξε και κατόπιν φρίκαρε όταν κατάλαβε οτι δεν μπορεί να ελευθερωθεί. Την ταρακούνησες, φοβήθηκε ακόμα περισσότερο και στην έριξε.
Μάλλον δεν σ' εμπιστεύεται ακόμα στο 100% (δεν είστε μαζί και πολύ καιρό) ή μπορεί να έχει ένα αδύναμο νευρικό σύστημα, που σημαίνει αν κάτι την στρεσάρει πολύ θα ξαναδαγκώσει.

Καταρχήν, στο ασανσέρ ξαναμπαίνει ή φοβάται?

Ανάλογα με τον χαρακτήρα του σκύλου και την σχέση σας υπάρχουν μερικές προσεγγίσεις.
Μια προσέγγιση θα ήταν ν αποκαταστήσεις το πρόβλημα άμεσα. Άστην νηστική για 1 γεύμα, αγνόησέ την όσο σε αγνοεί και το βράδυ τάισέ την στο χέρι. Αν δεν έρθει δεν θα φάει, ξανά αύριο πρωί, αν δεν φάει ξανά το βράδυ. Εεε κάποια στιγμή θα έρθει γιατί η πείνα θα υπερνικήσει το φόβο.
Μια άλλη προσέγγιση θα ήταν να συμπεριφέρεσαι κυριολεκτικά σα να μην έγινε τίποτα. Δώσε χρόνο να επουλωθεί το συμβάν.
Εγω στο δικό μου σκυλί θα διάλεγα την 1η προσέγγιση.
 
  • Wow
  • Like
Reactions: Aliki V. and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ευχαριστώ πάρα πολύ… Όλα εντάξει τώρα, μόλις ξύπνησα και ήρθε κανονικά επάνω μου και άρχισε να με γλύφει.

Εχθές το βράδυ δοκίμασα να της δώσω να φάει από το χέρι μου αλλά δεν με πλησίαζε, μετά από λίγο με πλησίασε την 2η-3η φορά και την 4η έφαγε. Σταμάτησε να δαγκώνει, έδειχνε μόνο δόντια σε κάποια φάση. Μετά από λίγο ήρθε και κοιμήθηκε στο κρεβάτι μου αλλά εγώ έκανα σαν να μην υπάρχει. Είχα τρομάξει πάρα πολύ εχθές διότι λέω πάει δεν θα με εμπιστευτεί ξανά. Το πόδι της πάλι καλά το πατάει κανονικά. Και δεν φαίνεται να την ενοχλεί.

Έχει αδύναμο νευρικό σύστημα ναι, τρομάζει πολύ εύκολα. Και νομίζω πιο πολύ την φρίκαρε το γεγονός ότι πιάστηκε το πόδι της κάπου και δεν μπορούσε να φύγει, πιο πολύ από ότι την πόνεσε. Το ξέρω γιατί τσιρίζει μερικές φορές πάρα πολύ όταν κάτι ξαφνικό την τρομάξει, χωρίς απαραίτητα να την πονάει. Καλά είμαι και εγώ που τρομάζω δίπλα και έκανα σαν τρελή. Και ευχόμουν να μην καλέσει κάποιος το ασανσέρ εκείνη την ώρα.
 
  • Love
Reactions: p__nat and Aliki V.


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Για να απαντήσω στο ερώτημα του ασανσέρ, αν ξανά μπαίνει, ναι, σήμερα το πρωί μπήκε αλλά στον γυρισμό κάθισε στο πίσω πίσω μέρος του ασανσέρ. Εχθές το βράδυ που προσπάθησα να την ξανά βγάλω δεν ερχόταν καν να της βάλω το λουρί. Θεωρώ το έχει ξεπεράσει στο μεγαλύτερο βαθμό.
 
  • Love
Reactions: Aliki V.