Άρυα


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Κρεας γενικά ή κάτι πιο συγκεκριμένο? πχ κοτόπουλο, γαλοπούλα..
Μου είπε γενικότερα το κρέας (χοιρινό, γαλοπούλα κτλ.) εκτός του κοτόπουλου.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Πως εβγαλε το συμπερασμα ακριβως πιο κρεας ειναι θεμα και βασικα οτι εξαρχης ειναι το κρεας και οχι η ξηρα πχ ?
Για να δεις τι την πειραζει πρεπει να δοκιμασεις πειραματιστεις καιρο, δοκιμαζεις αποκλειεις κτλ. Εγω θα ξεκιναγα απο ξηρα να αποκλεισω οτι η τωρινη δε την πειράζει..
 
  • Like
Reactions: Orjo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Γιατί δεν παίρνει δείγμα ο κτηνιατρος,να το πάτε σε ένα μικροβιολογικο και να κάνετε τη μέθοδο eliza ώστε να δείτε που οφείλετε η αλλεργία;
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Για να δεις τι την πειραζει πρεπει να δοκιμασεις πειραματιστεις καιρο, δοκιμαζεις αποκλειεις κτλ. Εγω θα ξεκιναγα απο ξηρα να αποκλεισω οτι η τωρινη δε την πειράζει..
Αυτό θα κάνω, θα ξεκινήσω να αποκλείω και θα δω. Πάντως όταν την ξεκίνησα στην ξηρή πριν περίπου 2 μήνες (τις έδινα μόνο υγρή) δεν μου είχε κάνει αυτό το θέμα με την έλλειψη τρίχας κτλ. Αλλά ξύσιμο είχε γενικότερα από πάντα, άλλες φορές λιγότερο άλλες περισσότερο. Μόλις μπήκε η ζέστη (τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου) άρχισε να χάνει τρίχα και να ξύνεται περισσότερο. Μου είπε στην βόλτα να την κρατάω μακριά από χώματα, χόρτα κτλ. να σταματήσω το κρέας και να την ξεκινήσω στην κορτιζόνη (Prezolon).
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μιας και αναφέρεις ότι ο σκύλος είχε πάντα φαγούρες, το είχες ξανασυζητήσει μήπως με τον κτηνίατρο; Είχε δώσει κάποια συμβουλή για κανένα μπάνιο ίσως, ή καμιά εξέταση δερματική;
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Μιας και αναφέρεις ότι ο σκύλος είχε πάντα φαγούρες, το είχες ξανασυζητήσει μήπως με τον κτηνίατρο; Είχε δώσει κάποια συμβουλή για κανένα μπάνιο ίσως, ή καμιά εξέταση δερματική;
Όχι, όχι. Εξετάσεις θέλω να της κάνω μόλις τελειώσει την κορτιζόνη γιατί θέλω να ξέρω, εκτός από τις τωρινές εποχιακές αλλεργίες, που οφείλεται η πιο ήπια φαγούρα που εμφάνιζε μέχρι τώρα, τους υπόλοιπους μήνες του χρόνου. Ίσως πραγματικά να παίζει ρόλο και η διατροφή της.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα σου πρότεινα να της κάνεις τώρα εξετάσεις πριν ξεκινήσεις πρεζολον, να ξέρεις που πατάς και που βρίσκεσαι γενικότερα.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Δεν μου ανέφερε κάτι για εξετάσεις πριν το ξεκινήσω. Θεωρείς ότι θα αποτελούσε ρίσκο αν το ξεκινούσα χωρίς αυτές; Δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Αλλά η διάγνωση που της έκανε ήταν εποχιακές αλλεργίες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γενικές αίματος, δείκτες διαφόρων οργάνων και ερλιχια καλαζαρ, αν δεν έχεις κάνει ποτέ.
Αν έχεις κάνει εξετάσεις τότε γράψε άκυρο.
 
  • Like
Reactions: sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο που συνήθως εξαφανίζει τα συμπτώματα, και συχνά τα αποτελέσματά της διαρκούν κιόλας, και κάπως έτσι έχει γίνει αγαπημένο φάρμακο των γιατρών για δίποδους και τετράποδους ασθενείς :-( Ένα μειονέκτημά της είναι ότι μαζί με τα συμπτώματα, συχνά "κρύβει" και την αιτία. Ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι αν η τελικα η αιτία του προβλήματος είναι κάποια λοίμωξη ή μήκυτας, ίσως κια να χειροτερέψει την αρχική κατάσταση. Στη θέση σου θα το έψαχνα λίγο περισσότερο αν μπορούσα, πριν καταλήξω στην κορτιζόνη. Εξετάσεις αίματος, βιοχημικές, καλαζάρ και λοιποί συγγενείς, και μετά δερματικές εξετάσεις.

Τα δερματικά γενικώς είναι δύσκολα (και πολυέξοδα...) στη διάγνωση, και ίσως και μετά από ένα γύρο εξετάσεων να καταλήξεις ότι όντως πρόκειται για εποχική ή τροφική αλλεργία. Τουλάχιστον όμως ας έχεις αποκλείσει άλλες αιτίες, ιδίως αν το πρόβλημα υπάρχει καιρό.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Yorkaddict




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις. Η κτηνίατρος μου είπε πως, αν συνεχίσει να ξύνεται μετά την χορήγηση της κορτιζόνης να επικοινωνήσω μαζί της. Ίσως για τώρα να την ξεκινήσω και αν παρατηρήσω επιδείνωση ή παρενέργειες θα την πάρω τηλέφωνο για να την σταματήσουμε και να βρούμε εναλλακτική. Δεν ξέρω πολλά περί κορτιζόνης οποτε ευχαριστώ για τις πληροφορίες μου δώσατε.
 
  • Like
Reactions: mareco




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αυτό που πρέπει να ξέρεις για την κορτιζόνη (prezolon σας έδωσε;), το δίνεις μόνο με οδηγίες γιατρού.
Το κόβεις σταδιακά, πάλι με οδηγίες και όχι μπαμ και κάτω.
Προκαλεί πολυδιψία και κατά συνέπεια πολυουρία. Πολύ κατούρημα δηλαδή.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Αυτό που πρέπει να ξέρεις για την κορτιζόνη (prezolon σας έδωσε;), το δίνεις μόνο με οδηγίες γιατρού.
Το κόβεις σταδιακά, πάλι με οδηγίες και όχι μπαμ και κάτω.
Προκαλεί πολυδιψία και κατά συνέπεια πολυουρία. Πολύ κατούρημα δηλαδή.
Ναι! Εννοείται πως δεν πρόκειται να της το έκοβα ξαφνικά, και η θεραπεία της έχει διάρκεια 8 ημερών και σταδιακά μειώνεται η καθημερινή δοσολογία. Αν παρατηρήσω επιδείνωση, όπως ανέφερα παραπάνω, θα επικοινωνήσω με την κτηνίατρο και θα ακολουθήσω τις οδηγίες της.
 
  • Like
Reactions: mareco




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Η θεραπεία τελείωσε και πήρε τα πάνω της τώρα… Τις πρώτες ημέρες είχε υπνηλία και δεν ήταν πρόθυμη να παίξει ή να κάνει το οτιδήποτε αλλά σήμερα δεν έχουμε σταματήσει καθόλου :)

2D21B50C-C71F-467C-A555-81E18F9D2268.jpeg
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Οφείλω να ομολογήσω πως τις τελευταίες ημέρες η Άρυα με έχει εντυπωσιάσει… Έχω ήδη αναφέρει, και σε άλλα θέματα αλλά και σε αυτό, πως δεν τα πάει καλά με σκύλους και υπάρχει θέμα όταν την βγάζω βόλτα ή γενικότερα είμαστε κάπου που υπάρχει παρουσία άλλων σκύλων. Φέρνει τα άνω κάτω, στην κυριολεξία. Εχθές την πήρα για πρώτη φορά στην παραλία μαζί μου. Κάθησε ήσυχα δίπλα μου, δεν ενόχλησε καθόλου. Φάνηκε ότι ήταν σε ήρεμη κατάσταση και οχι στρεσαρισμένη που εμένα με έκανε πολύ χαρούμενη. Εμφανίζεται ένας σκύλος, δεσποζόμενος, άρχισε να της γαβγίζει, αυτή γάβγισε μια, δυο φορές πίσω και μετά σταμάτησε και τον αγνόησε πλήρως παρόλο που εκείνος συνέχιζε. Η Άρυα. Που δεν υπήρχε περίπτωση να συναντήσουμε σκύλο και να μην αντιδράσει αρνητικά, συνεχόμενα, δίχως διακοπή. Σήμερα την πήρα πάλι μαζί μου το απόγευμα κατά τις 7-7:30 (τα πρωινά δεν την παίρνω διότι φοβάμαι την ζέστη και την περίπτωση θερμοπληξίας) και έφεραν γνωστοί μου τον δικό τους σκύλο (τους είχα ενημερώσει για την γενικότερη συμπεριφορά της Άρυας στην παρουσία σκύλων αλλά επέμεναν να τον φέρουν οπότε δεν μπορούσα να τους πω όχι). Η Άρυα μόλις τον είδε άρχισε να γαβγίζει και λέω εντάξει… ανοίξαμε δουλειά γιατί δεν θα σταματάει τώρα. Μετά από λιγότερο 2 λεπτά τον μύρισε, έκατσε κάτω, δίπλα του σε πολύ μικρή απόσταση και δεν μίλησε καθόλου. Τίποτα. Έπαθα πλάκα. Για 2 ολόκληρες ώρες δεν ασχολήθηκε καθόλου μαζί του. Σαν να μην υπήρχε. Και σιγά σιγά παρατηρώ πως η έκθεση σε άλλα σκυλιά (το οποίο φοβόμουν και απέφευγα τόσο καιρό) την έχει βοηθήσει στην μείωση αντιδραστικότητάς της. Έχω μάθει καλύτερα πλέον τη γλώσσα του σώματός της και να την διαβάζω και έχω αρχίσει να την εμπιστεύομαι στην παρουσία άλλων σκύλων, όταν είμαι εγώ ήρεμη δεν βλέπω το ίδιο επίπεδο αντιδραστικότητας που παρουσιάζει όταν είμαι στην τσίτα (επειδή φοβάμαι μην πάει κάτι λάθος). Επειδή είμαι διακοπές και βρίσκομαι σε εξοχικό, έχω μεγάλη αυλή και την αφήνω ελεύθερη να τρέχει. Το εξοχικό βρίσκεται ανάμεσα σε 2 σπίτια που και τα 2 έχουν αυλή και σκύλους φύλακες. Αυτές τις ημέρες της γαβγίζουν μόνιμα και εκείνη τα αγνοεί. Νιώθω μια μικρή συγκίνηση :)

D7ADE098-14E4-44E4-A7A4-B2B80C11AD5D.jpeg
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3