Άρυα










Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.071
20
Πάτρα
Μερικές φορές νιώθω ότι είμαι απαίσια «μαμά». Υπάρχει μια ανησυχία την οποία δεν μπορώ να ξεπεράσω και εκεί που νιώθω ότι έχουμε πάει 1 βήμα μπροστά όσον αφορά την αντιδραστικότητα της στην παρουσία άλλων σκύλων, αποδεικνύεται το αντίθετο. Νιώθω ότι δεν μπορώ να το διαχειριστώ πλέον ψυχολογικά. Στεναχωριέμαι πολύ τελευταία για το συγκεκριμένο θέμα. Βγαίνουμε έξω και τα μάτια καρφώνονται πάνω μας όταν βλέπει η Άρυα σκύλο. Την κρατάω κοντά μου όσο πιο πολύ μπορώ, αλλάζω κατεύθυνση αλλά όταν τον δει δεν ξεκολλάει… Έχω ψάξει και διαβάσει πολύ για να την βοηθήσω αλλά δεν έχει λειτουργήσει τίποτα μέχρι τώρα και νιώθω πως το έχω κάνει χειρότερο. Γι’αυτό ήθελα να έρθω σε επαφή με εκπαιδευτή αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά σε αυτό αυτή την στιγμή. Θέλω να φτάσω στο σημείο να πηγαίνω κάπου μαζί της και να το απολαμβάνω αλλά και να το απολαμβάνει και η ίδια.

295C3DDD-CCDD-407F-A0B0-55955E0332F3.jpeg
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
το παν σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η υπομονη... το προβλημα δε θα φτιαξει αμεσως... θελει πολυ υπομονη απο μερους σου, και αργα αλλα σταθερα βηματα.... εγω προτεινω να το πας απο την αρχη σιγα σιγα.... να την βγαζεις αρχικα βολτα σε ωρες και μερη οπου ξερεις πως δε θα δειτε σκυλια... και να κανεις πρωτα εξασκηση με σκυλια γνωστων που τα παει καλα μαζι τους. (βλεπω καποια στις αλλες φωτος). δηλαδη τους λες να στεκονται καποια αποσταση μακρια, και ξεκινας ολο το routine με το να της τραβας την προσοχη με λιχουδιες ωστε να προσεχει εσενα και οχι τον αλλο σκυλο, μειωνοντας σιγα σιγα την αποσταση, μεχρι να καταφερεις να μπορεις να περασεις πολυ κοντα απο τον αλλο σκυλο χωρις να του δωσει καμια προσοχη... μετα προχωρας σιγα σιγα σε ξενα σκυλια. παντα απο αποσταση πρωτα. ας πουμε, μπορεις να πας σε ενα παρκο που ξερεις πως πανε σκυλια, και να ξεκινησεις απο μεγαλες αποστασεις, και σιγα σιγα να πηγαινεις ολο και πιο κοντα. το παν ειναι να εχει την προσοχη της πανω σου και να σε εμπιστευεται... για να το κανει αυτο ομως, πρεπει και εσυ απο μερος σου να αποβαλεις το αγχος σου... γιατι οπως ξερεις, το λουρι τα μεταδηδει ολα στον σκυλο. νιωθει το αγχος και την στεναχωρια σου, και αυτο ειναι μερος του γιατι αντιδραει ετσι.
η αντιδραστικοτητα στο λουρι μπορει να σημαινει πολλα πραγματα.... μπορει να νιωθει οτι πρεπει να σε προστατευσει επειδη αισθανεται το αγχος, μπορει να θελει να παει κοντα στα αλλα σκυλια και να μην ξερει πως να το διαχειριστει και να της βγαινει σε αυτο, μπορει να ειναι φοβικη, μπορει να αισθανεται παγηδευμενη στο λουρι... και και και.... ολα αυτα θελουν δουλεια και χρονο για να φτιαξουν
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.071
20
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ. Εκτιμώ την βοήθεια σου. Έχω προσπαθήσει την μέθοδο που αναφέρεις και προσπαθώ όσο μπορώ να μην την βγάζω έξω σε τόπους με πολλούς σκύλους. Τώρα είμαι διακοπές και κυκλοφορούν πολλά αδέσποτα στους δρόμους και κάθε φορά που βλέπει ένα αναποδογυρίζει το σύμπαν με το γάβγισμα της. Έχει big dog bark παρόλο που είναι μικρόσωμη. Δεν παίρνει λιχουδιές όταν βρισκόμαστε έξω οπότε είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσει την προσοχή της πάνω μου. Ειδικά όταν εμφανίζεται άλλος σκύλος, απλώς σταματάει να υπάρχει οτιδήποτε και οποιοσδήποτε εκτός από αυτόν για εκείνη.

Κατά τα άλλα φαίνεται να απολαμβάνει τις διακοπές με τους συγγενείς και έχει γνωρίσει πολλούς ανθρώπους αυτές τις ημέρες… Κλασσικά κατουριέται από την χαρά της κάθε φορά :LOL:FC39E4B3-EC99-47FC-8E24-371AF5074458.jpeg
 


















Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.071
20
Πάτρα
Τρελάθηκα μόλις άνοιξα την ειδοποίηση και είδα την φωτογραφία :love: Ήμουν πρόσφατα στα Jumbo και μόλις το είδα το πήρα κατευθείαν... μαζί με άλλα 50 πράγματα από το dog section. Ο Ντελόν έχει μεγάλη φωτογένεια.
 
Last edited:
  • Love
Reactions: TheBestBoi


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Συγνώμη, θέτε να μου πείτε ότι αυτά τα παιχνίδια αντέχουν σ'εσάς???? καλά τι είναι το δικό μου?? ξεπαστρεψε σε λιγότερο από 24 ώρες ένα μαιμουδάκι κι ένα σκυλάκι KONG!. Που υποτίθεται είναι ανθεκτικά..τώρα πια μονο μαύρα kong από καουτσουκ..ούτε καν κόκκινα...
 
  • Haha
Reactions: medusa and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.071
20
Πάτρα
Συγνώμη, θέτε να μου πείτε ότι αυτά τα παιχνίδια αντέχουν σ'εσάς????
Δεν αντέχουν. Το συγκεκριμένο δεν υπάρχει πλέον. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη πριν 1 μήνα περίπου. Έβγαλε όλο το stuffing από μέσα και μου έφερνε την μια κλωστή που είχε απομείνει για να παίξουμε :LOL:
 
  • Haha
Reactions: p__nat and Aliki V.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
ο δικος μου απο την αλλη και να ηθελε να προκαλεσει ζημια δεν μπορει λογω προγναθισμου
εχει καταφερει να κανει μια μικρη τρυπουλα σε 1 παιχνιδι απτα 30 που εχει, και τα κερατα ελαφιου του χαιρουν ακρας υγειας ακομα και μετα απο μισο χρονο μασουλιματος
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3