Άρυα






Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Σκέφτομαι πως, ήρθε η ώρα να βάλουμε φίμωτρο. Το είχα στο μυαλό μου εδώ και καιρό αλλά δεν το θεώρησα αναγκαίο λόγω του ότι είχα τον πλήρη έλεγχο σε πολλές περιστάσεις.

Ωστόσο έχω κουραστεί να γυρνάω σπίτι ιδρωμένη κάθε φορά που έρχεται λυτός δεσποζόμενος σκύλος σε εμάς, είτε αδέσποτος. Που τα αδέσποτα ομολογώ, πάντα υποχωρούσαν με το παραμικρό γρύλισμα. Σήμερα έτυχε να έχω στον ίδιο δρόμο και αδέσποτο και δεσποζόμενο. Το αδέσποτο δεν μας είδε, ο άλλος ήρθε κοντά, οι ιδιοκτήτες με είδαν να χαροπαλεύω όταν πήγαν να πιαστούν (το ξεκίνησε η Άρυα, με δαγκωματιά στον αέρα και εκείνος ανταπέδωσε αλλά τελικά έφυγε) και προχώρησαν μπροστά.

Την πλήρωσε η Άρυα την νύφη, για να μην έρθει κοντά μας και το άλλο σκυλί, από τα γαυγίσματά της, αλλά και πάλι νομίζω πως πλέον μόνο έτσι θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Γιατί θα ξέρω πως δεν θα έχει την δυνατότητα να βλάψει άλλον σκύλο. Όσο για την άμυνα, σε περίπτωση που έρθει πάλι κάποιος προς τα εμάς, θα την χειριστώ εγώ.
 






Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Είχα βγει βόλτα με την Άρυα και πετύχαμε 5-6 γάτες μαζί, σήκωσαν όλες ράχη, βλέπω την Άρυα να τραβιέται πίσω, τις λέω «Όοοχι, από εδώ θα πάμε σπίτι». Τα είχε στυλώσει. Και επειδή γενικά είναι φοβητσιάρα προσπαθώ να την παροτρύνω να έρχεται αντιμέτωπη με αυτά που φοβάται, ώστε να τα ξεπερνάει σιγά σιγά. Τέλος πάντων, ήταν αποφασισμένη, οπότε δεν το πίεσα παραπάνω. Την περνάω απέναντι, ακόμα είχε το μάτι της καρφωμένο επάνω τους. Της λέω «Έλα πάμε» και έκανε την απασχολημένη μυρίζοντας κάτι χόρτα :ROFLMAO: Και νομίζω πως αυτό το κάνουν για να δείξουν σε αυτό που φοβούνται ότι δεν αποτελούν απειλή. Κάτι σαν «αδιαφορώ». Και είχα σκάσει στα γέλια γιατί φαινόταν πως θα προτιμούσε να αλλάξουμε πλανήτη από το να περάσει από εκείνο το δρόμο.

Πάντως το ότι με σκύλους ξαφνικά γίνεται ο διάολος ο ίδιος και με γάτες δεν βγάζει κιχ μέχρι να φύγουμε ποτέ δεν θα το καταλάβω.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
1AF06F8C-C2EC-4833-AD5E-60F0EC33BB74.jpeg
Πάει και αυτό. Μένει να την συνηθίσω στο να της το φοράω. Μετά σιγά σιγά θα επιχειρήσω να την φέρνω πιο κοντά σε σκύλους, όχι ακόμη, αλλά με καθοδήγηση εκπαιδευτή. Αυτά για την ώρα :)
 
  • Like
  • Love
Reactions: mareco and spyv






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Σκέφτομαι πως, ήρθε η ώρα να βάλουμε φίμωτρο. Το είχα στο μυαλό μου εδώ και καιρό αλλά δεν το θεώρησα αναγκαίο λόγω του ότι είχα τον πλήρη έλεγχο σε πολλές περιστάσεις.

Ωστόσο έχω κουραστεί να γυρνάω σπίτι ιδρωμένη κάθε φορά που έρχεται λυτός δεσποζόμενος σκύλος σε εμάς, είτε αδέσποτος. Που τα αδέσποτα ομολογώ, πάντα υποχωρούσαν με το παραμικρό γρύλισμα. Σήμερα έτυχε να έχω στον ίδιο δρόμο και αδέσποτο και δεσποζόμενο. Το αδέσποτο δεν μας είδε, ο άλλος ήρθε κοντά, οι ιδιοκτήτες με είδαν να χαροπαλεύω όταν πήγαν να πιαστούν (το ξεκίνησε η Άρυα, με δαγκωματιά στον αέρα και εκείνος ανταπέδωσε αλλά τελικά έφυγε) και προχώρησαν μπροστά.

Την πλήρωσε η Άρυα την νύφη, για να μην έρθει κοντά μας και το άλλο σκυλί, από τα γαυγίσματά της, αλλά και πάλι νομίζω πως πλέον μόνο έτσι θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Γιατί θα ξέρω πως δεν θα έχει την δυνατότητα να βλάψει άλλον σκύλο. Όσο για την άμυνα, σε περίπτωση που έρθει πάλι κάποιος προς τα εμάς, θα την χειριστώ εγώ.

Γιατι να μπεις στη διαδικασία να της φοράς μονίμως φίμωτρο εξαιτιας των αλλων ? Τα αδέσποτα ξερουν να την κάνουν, δε μπλεκουν χωρις λόγο σοβαρο και συνηθως ειναι σε στανταρ μερη αρα καπως τα αποφευγεις, ασε που ενταξει δεν ειναι και κανα τερας η Αρυα να τα φαει..... οσο για τα λυτα δεσποζόμενα να μάθουν να τα μαζευουν οπως ορίζει η νομοθεσία ή εστω να ρωτανε πριν τα αφησουν να ερθουν, αν δε μπορουν να τα ελενξουν να μη τα λυνουν.

Σορρυ αλλα εγω πλεον σε αυτα τα θεματα εχω γινει η κακιστρω της γειτονιας, αμα δεν ειναι το δικο μου θα είναι ενα αλλο που θα εχει θεμα, οι ζαμαν φου πρεπει να βαλουν μυαλο, οχι εμεις οι υπολοιποι που ειμαστε τυπικοι να την πληρωνουμε. Δεν χαρίζομαι σε κανέναν , να μη σου πω ποσα εχει αεροτσιμπησει ή εχουν αρπαχθει στα πατωματα , σε ολες τις περιπτωσεις οταν ειναι ακομα σε αποσταση σεηφ ηρεμα εχω πει στους ιδιοκτητες του οτι μαζεψε το ειναι πιθανο να αρπαχθουν, κρατα το μακρια, η πλειοψηφια δε μπορουσαν να τα ελενξουν/δε τους ακουγαν και εννοειται δεν εχουν ξαναρπαχθει ποτε και καλα. Αυτοι ειναι ο κινδυνος οχι εσυ, ειναι κινδυνος για τους αλλους και τα ιδια τους τα σκυλια ...
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Γιατι να μπεις στη διαδικασία να της φοράς μονίμως φίμωτρο εξαιτιας των αλλων ? Τα αδέσποτα ξερουν να την κάνουν, δε μπλεκουν χωρις λόγο σοβαρο και συνηθως ειναι σε στανταρ μερη αρα καπως τα αποφευγεις, ασε που ενταξει δεν ειναι και κανα τερας η Αρυα να τα φαει..... οσο για τα λυτα δεσποζόμενα να μάθουν να τα μαζευουν οπως ορίζει η νομοθεσία ή εστω να ρωτανε πριν τα αφησουν να ερθουν, αν δε μπορουν να τα ελενξουν να μη τα λυνουν.

Σορρυ αλλα εγω πλεον σε αυτα τα θεματα εχω γινει η κακιστρω της γειτονιας, αμα δεν ειναι το δικο μου θα είναι ενα αλλο που θα εχει θεμα, οι ζαμαν φου πρεπει να βαλουν μυαλο, οχι εμεις οι υπολοιποι που ειμαστε τυπικοι να την πληρωνουμε. Δεν χαρίζομαι σε κανέναν , να μη σου πω ποσα εχει αεροτσιμπησει ή εχουν αρπαχθει στα πατωματα , σε ολες τις περιπτωσεις οταν ειναι ακομα σε αποσταση σεηφ ηρεμα εχω πει στους ιδιοκτητες του οτι μαζεψε το ειναι πιθανο να αρπαχθουν, κρατα το μακρια, η πλειοψηφια δε μπορουσαν να τα ελενξουν/δε τους ακουγαν και εννοειται δεν εχουν ξαναρπαχθει ποτε και καλα. Αυτοι ειναι ο κινδυνος οχι εσυ, ειναι κινδυνος για τους αλλους και τα ιδια τους τα σκυλια ...
Το κάνω και για την Άρυα, και για τα άλλα σκυλιά. Ουσιαστικά η Άρυα δεν έχει την δυνατότητα να κάνει μεγάλη ζημιά, ότι δάγκωμα έχει ρίξει σε λυτό δεσποζόμενο ήταν όταν ήρθαν πολύ κοντά της και δεν είχε διέξοδο. Ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να τα πάει καλά με σκύλους που έρχονται κοντά της, είναι σαν ticking bomb, περιμένω να σκάσει όταν την βλέπω να κοκαλώνει. Αλλά αν πέσουμε ποτέ σε μεγάλο λυτό σκύλο, και αυτή τον δαγκώσει και πάει να αντεπιτεθεί, θα την πληρώσει εκείνη. Και αν η Άρυα δαγκώσει ένα μικρότερο της, που δεν έχει τύχει αλλά αν τύχαινε δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να έκανε και πως. Συμφωνώ στο ότι τα σκυλιά ποτέ δεν πρέπει να είναι λυτά, όμως στην γειτονιά μου τα συναντώ δυστυχώς συνέχεια. Επίσης τώρα που μας βλέπουν με φίμωτρο κόβουν πέρα από μόνοι τους (αυτοί που τα έχουν στο λουρί) οπότε δεν χρειάζεται να τους πω το αυτονόητο όταν λυσσομανάει και εξακολουθούν να τα φέρνουν κοντά. Οπότε συνοπτικά ο κύριος λόγος που της βάζω φίμωτρο ειναι γιατί φοβάμαι. Και ο καυγάς μπορεί να αρχίσει και με φίμωτρο εννοείται αν αυτή πέσει πάνω του και αυτός την πιάσει απλώς σκέφτομαι κάθε φορά όλα τα σενάρια και με πιάνει πονοκέφαλος.

Ξέρω ότι η πλειοψηφία αυτών που λέω εδώ είναι απαισιόδοξα και bad news, νιώθω ότι κάποιος, κάποιοι θα με καταλάβουν. Και σας ευχαριστώ πολύ που με ακούτε και με βοηθάτε, το εκτιμώ όσο δεν πάει.

Συμφωνώ με οτιδήποτε ανέφερες, Μέδουσα.
 
  • Like
  • Love
Reactions: Aliki V. and spyv


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Το φίμωτρο είναι δίκοπο μαχαίρι ειδικά στο μέγεθος των δικών μας σκύλων. Επειδή και το δικό μου μυαλό πάει πάντα στο κακό, τι θα γίνει αν σας πλησιάσει μεγάλο σκυλί με άγριες διαθέσεις? της έχεις αφαιρέσει τελείως τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον εαυτό της. Ζημιά μπορεί να μην του κάνει αλλά μπορεί έστω και για λίγο να κρατήσει τον άλλο σκύλο μακριά για να αντιδράσεις και να επέμβεις εσύ. Επίσης, μπορεί να νιώθει μειονεκτικά φορώντας το φίμωτρο (δεν μπορεί να αμυνθεί) και να ενταθεί η επιθετικότητα της.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Το φίμωτρο είναι δίκοπο μαχαίρι ειδικά στο μέγεθος των δικών μας σκύλων. Επειδή και το δικό μου μυαλό πάει πάντα στο κακό, τι θα γίνει αν σας πλησιάσει μεγάλο σκυλί με άγριες διαθέσεις? της έχεις αφαιρέσει τελείως τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον εαυτό της. Ζημιά μπορεί να μην του κάνει αλλά μπορεί έστω και για λίγο να κρατήσει τον άλλο σκύλο μακριά για να αντιδράσεις και να επέμβεις εσύ. Επίσης, μπορεί να νιώθει μειονεκτικά φορώντας το φίμωτρο (δεν μπορεί να αμυνθεί) και να ενταθεί η επιθετικότητα της.
Αυτό το σκέφτηκα. Αλλά μετά σκέφτηκα πάλι πως η πιθανότητα να δαγκώσει αυτή σκύλο που θα έρθει πάνω της θα είναι σημαντικά μεγαλύτερη. Να αρχίσει δηλαδή καυγά. Γι’ αυτό κιόλας είπα στην αρχή πως, θα αναλάβω εγώ να τους χωρίσω, χωρίς να χρειαστεί να επέμβει εκείνη, σε περίπτωση που της επιτεθεί άλλος σκύλος. Δεν έχω πολλές επιλογές στην παρούσα φάση. Εκπαιδευτής δυστυχώς δεν, και πρέπει όταν και αν, να ψαχτώ καλά για να μην την πατήσω, ή τέλος πάντων να περάσω από αρκετούς γιατί είναι και η Άρυα δύσκολη υπόθεση. Θαυμάζω έναν πολύ, και έχω ακούσει ότι κάνει απίστευτη δουλειά αλλά μένει στην Αθήνα, οπότε θα χρειαστεί καιρός και αρκετά χρήματα για να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε μαθήματα. Επειδή διαβάζω καθημερινά και δεν μπορώ να δουλέψω αυτή τη στιγμή, είναι ακατόρθωτο. Αυτό το λέω απλώς σε περίπτωση που αναρωτηθεί κάποιος γιατί δεν έχω βρει ακόμη εκπαιδευτή. Θα μου έλυνε τα χέρια απλώς… ναι. Και παίρνω τις κατάλληλες προφυλάξεις όσο μπορώ.
 








Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
5F48F10F-221B-4820-8965-B1231DC49437.jpeg
Γειά σας! Η Ιωάννα είναι άρρωστη, έχει κο- κορονιό; ή όπως λέγεται τέλος πάντων, και μαζεύω ότι παντόφλα υπάρχει στο σπίτι και της την δίνω να παίξουμε. Επιμένει να μην μπαίνω στο δωμάτιο αλλά έχω γίνει η σκιά της. Μου λέει κάτι περίεργα, όπως «Δεν μπορείς να φας από το φαΐ μου», τι πάει να πει αυτό; Πάντα το μοιραζόμασταν. Τέλος πάντων, θα την πείσω, που θα πάει. Έχω δοκιμάσει να κάνω γλυκά ματάκια μέχρι τώρα, να γαβγίσω, αλλά δεν πτοείται.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
View attachment 75980
Γειά σας! Η Ιωάννα είναι άρρωστη, έχει κο- κορονιό; ή όπως λέγεται τέλος πάντων, και μαζεύω ότι παντόφλα υπάρχει στο σπίτι και της την δίνω να παίξουμε. Επιμένει να μην μπαίνω στο δωμάτιο αλλά έχω γίνει η σκιά της. Μου λέει κάτι περίεργα, όπως «Δεν μπορείς να φας από το φαΐ μου», τι πάει να πει αυτό; Πάντα το μοιραζόμασταν. Τέλος πάντων, θα την πείσω, που θα πάει. Έχω δοκιμάσει να κάνω γλυκά ματάκια μέχρι τώρα, να γαβγίσω, αλλά δεν πτοείται.
Να τη φροντίσεις την Ιωάννα για να γίνει γρήγορα καλά...Περαστικά να της πεις!
 
  • Like
Reactions: Orjo




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Η Άρυα από μικρή ηλικία έχει κακή σχέση με το μπάνιο (συγκεκριμένα τη μπανιέρα) γιατί μισεί το νερό και έκανα κάποιες αποτυχημένες απόπειρες να την πλύνω στο παρελθόν. Τέλος πάντων, να μην τα πολυλογώ, δεν έμπαινε μέσα ούτε με τάμα μέχρι τώρα, ούτε πόδι να ακουμπήσει στο πλακάκι. Και σήμερα ετσι όπως πάω να πλύνω το πρόσωπό μου, βλέπω αυτό:

FD17F6AA-BFF0-4C74-8811-C33FD32DA605.jpeg
Έτριψα τα μάτια μου δυο τρεις φορές, δεν μπήκα καν μέσα στην τελική, την άφησα στην ησυχία της να δροσιστεί (γιατί απ’ότι κατάλαβα γι’αυτό μπήκε) :ROFLMAO:
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3