Άρυα


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Νερό καλύτερα να το αποφεύγετε. Θα εντείνει την ναυτία της, αν έχει τέτοιο θέμα.
Υποθέτω έχετε δοκιμάσει box, κουκουλωμένο box κλπ για αρχή και δεν έπιασαν;
Αλήθεια; Ευχαριστώ πολύ, δεν το γνώριζα! Όχι, δεν έχουμε δοκιμάσει κάτι τέτοιο, για τι πρόκειται; Έχω ακούσει για crate μέσα στο αμάξι αλλά φοβάμαι ότι θα την στρεσάρει χειρότερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αλήθεια; Ευχαριστώ πολύ, δεν το γνώριζα! Όχι, δεν έχουμε δοκιμάσει κάτι τέτοιο, για τι πρόκειται; Έχω ακούσει για crate μέσα στο αμάξι αλλά φοβάμαι ότι θα την στρεσάρει χειρότερα.
Crate λέμε συνήθως το συρμάτινο. Box τα πλαστικά. Είναι δύσκολο να πεις με σιγουριά εκ των προτέρων, τι μπορεί να βοηθήσει έναν σκυλο που στρεσάρεται στο αμάξι.
Μπορεί μόνο με τον χρόνο και την επανάληψη, να το ξεπεράσουν. Κάποιοι τα βάζουν μέσα και κάνουν μικρές διαδρομές. Τον γύρω του τετραγώνου πχ. Και αυξάνουν. Η/και διαδρομές που καταλήγουν σε κάτι ευχάριστο. Ενα ωραίο πάρκο για βόλτα.
Αν αυτό δεν πιάσει, πας δοκιμάζοντας και ελπίζοντας.
Προσωπικά δεν αφήνω χύμα σκυλιά στο αμάξι. Κυρίως για δική τους ασφάλεια. Η και άλλων :p
Κάποια σκυλιά τα βοηθάει να είναι σε box. Σε μικρότερο δηλαδή χώρο. Ελεγχόμενο. Η που δεν τα αφήνει να έχουν απόλυτη οπτική επαφή με το έξω στρεσαριστικό σκηνικό. Μπορεί ακόμη, να χρειαστεί να κουκουλωθεί το box. Η καθόλου ορατότητα με το έξω περιβάλλον, σε κάποια περιστατικά, βοηθάει ακόμη περισσότερο.
Γενικά πας δοκιμάζοντας. Αν είσαι τυχερός το βρίσκεις γρήγορα. Αν όχι, δοκιμή, υπομονή και προσευχή :D
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
3BD8396A-20FD-4F53-A5D0-82968A40BFCA.jpeg
Ρε ‘συ δεν έχεις βαρεθεί να διαβάζεις αυτά τα γελοία βιβλία με πολλά νούμερα και ακαταλαβίστικες φράσεις; Και το προτιμάς και πάνω από το μπαλάκι που σου φέρνω; Δεν πάμε καλά…
 






Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Χωρίς να θέλω να την… ματιάσω, την τελευταία εβδομάδα δεν έχουμε καθόλου σκηνικά με σκύλους. Μπορεί ακόμη να βαριανασαίνει, να σηκώνει αυτιά και ουρά στην θέα κάποιου αλλά καθόλου γάβγισμα. Και το καλύτερο; Με ακούει (!) ΕΝΩ είναι hyper fixated. Γυρνάει το κεφάλι στιγμιαία, κάτι είναι και αυτό. Πριν δυο ημέρες είδαμε ένα Χάσκι στην βόλτα, γρύλισε λίγο αλλά το κοιτούσε. Της κάνω «πάμε!» και με ακολούθησε χωρίς να κοιτάει πίσω συνεχώς. Μετά από ένα λεπτό, λες και έσπασε ο διάολος το ποδάρι του, πετάχτηκε ένα σκυλί που το είχε δέσει η ιδιοκτήτρια στα κάγκελα για να μαζέψει τα κακά του και επειδή ήταν και βράδυ δεν το καταλάβαμε. Μόνο τότε φρίκαρε και αυτή και εγώ μαζί της, ταυτόχρονα ουρλιάξαμε, αλλά το ξεπέρασε πολύ γρήγορα.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω; Δεν κάνω κάποια άσκηση μαζί της, είχα απογοητευτεί και σταμάτησα να προσπαθώ, ειδικά χωρίς την βοήθεια ειδικού όπως έχω προ αναφέρει. Προφανώς και δεν πιστεύω ότι είναι all fixed ξαφνικά αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι δεν έχει δημιουργήσει θέμα στην βόλτα. Επίσης δεν πιστεύω πως επειδή δεν γαβγίζει ξαφνικά νιώθει καλύτερα προς τους σκύλους. Εξακολουθεί να τρομοκρατείται, το δείχνει με αρκετούς τρόπους, αλλά δεν έχει τα συνηθισμένα της «ξεσπάσματα». Η μόνη διαφορά στην ρουτίνα μας είναι ότι την πηγαίνω πιο μακριά πλέον. Από 10-15 λεπτά που κάναμε συνήθως (επειδή με κούραζε να βλέπω σκυλί στον δρόμο και να παθαίνω 5 καρδιακά) τώρα κάνουμε τουλάχιστον 1 ώρα σε κάθε βόλτα. Αυτή δεν θέλει να γυρίσει σπίτι, θέλει να συνεχίσει ακόμα και τότε, τα στυλώνει στην πόρτα, αλλά νιώθω τόσο καλύτερα; Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Απλά ήθελα να το πω.
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Και το όνειρο συνεχίζεται. Δυο σκυλιά είδαμε σήμερα, σε απόσταση που κανονικά θα είχε full blown αντίδραση, και όμως απλά γρύλισε και γύρισε να με κοιτάξει. Υπάρχει Θεός μάλλον και με λυπήθηκε.
 






Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Θεέ μου, έχει βάλει και ποδαράκια!!!
Ελπίζω να της έδωσες ότι ζήτησε!
Εννοείται ΧΑΧΑΧΑΧΑ. Την επόμενη φορά πρέπει να της βάλουμε μια καρέκλα όλη δικιά της να ανεβαίνει να τρώει μαζί μας.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Orjo, αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι ακόμα δεν της έχετε βάλει καρέκλα;;;;;;; επιεικώς απαράδεκτοι. :LOL: Στην επόμενη φώτο θέλω να την δω να κάθεται στο τραπέζι σε καρέκλα έχοντας στο λαιμό της σαλιαρα. Και φυσικά να τρώει γκουρμέ γεύμα :ROFLMAO:
Παρακαλώ να μεριμνήσετε του θέματος διότι είναι σοβαρό..
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
37A854B6-A99F-4F51-A176-DC93D91C08A6.jpeg
Σε άλλα νέα στρώσαμε στο σπίτι πριν μια εβδομάδα και έχουν γεμίσει τρίχα ήδη τα χαλιά. Δεν είχα ιδέα ότι μαδάει τόσο. Για τα ρούχα ας μην το συζητήσουμε. Είναι ασπρόμαυρη οπότε αν φοράω άσπρα γίνονται μαύρα και αν φοράω μαύρα γίνονται άσπρα.

Της έμαθα να δίνει το χέρι με το cue «Χέρι» ή απλώνω το χέρι μου χωρίς να πω τίποτα και το βάζει πάνω. Το αστείο είναι πως όταν δει φαΐ, αρχίζει μόνη της ΟΤΙ της έχω μάθει. Σηκώνεται, κάθεται, δίνει χέρι, μετά και τα δυο χέρια, γαβγίζει, στροφή και ξανά μανά.

Ο χρόνος μου είναι πολύ πιεσμένος τώρα που μπαίνω τελευταία ευθεία για πανελλήνιες αλλά ελπίζω όλος ο κόπος να ανταποδώσει.

57BCE219-8B74-49F5-BC05-BEEBEAF74B94.jpeg
Αυτά τα life updates :LOL:
Και μια τελευταία φωτογραφία της Άρυας που ακουμπάει τον καναπέ χωρίς cue, για να πάρει την λιχουδιά.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Δεν είχα καταλαβει ποτέ ότι μιλάμε με ένα μικρό κορίτσι. ΜΠΡΑΒΟ για την ωριμότητά σου και τις ιδέες σου. Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες!! Θα σε φέρω σαν παράδειγμα στη μοσχαρω τη δικιά μου που όλο εχει διάβασμα και μαθηματα και δεν προλαβαίνει να πάει βόλτα το νελλάκι
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Δεν είχα καταλαβει ποτέ ότι μιλάμε με ένα μικρό κορίτσι. ΜΠΡΑΒΟ για την ωριμότητά σου και τις ιδέες σου. Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες!! Θα σε φέρω σαν παράδειγμα στη μοσχαρω τη δικιά μου που όλο εχει διάβασμα και μαθηματα και δεν προλαβαίνει να πάει βόλτα το νελλάκι
Δίνω δεύτερη φορά είναι η αλήθεια, είμαι 19 χρονών. Ευχαριστώ πάρα πολύ <3 Το εκτιμώ απίστευτα. Ναι ο χρόνος είναι πράγματι πολύ περιορισμένος, μερικές φορές ούτε εγώ προλαβαίνω να την πάω βόλτα τα πρωινά που ξυπνάω. Το βράδυ την πάω μεγάλες όμως.
 
  • Like
Reactions: mareco








Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ! Δεν θέλω να πω ακόμη, τι θέλω. Αν με το καλό τα καταφέρω, θα το ανακοινώσω :)
 
  • Like
Reactions: Ans


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3