Έναν καλό ορθοπεδικό κτηνίατρο


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Επισης, ο κ. Χαραλαμπιδης στο Περιστερι ειναι πολυ καλος, εκει καναμε εγχειριση στο ισχιο πριν 1 χρονο περιπου με απολυτη επιτυχια.
Ναι, και αυτος καλος ειναι! Εκει εκανε επεμβαση η Carmen μου πριν ενα μηνα! Οχι ορθοπαιδικη- μαλακια υπερωα καναμε!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Μόλις γυρίσαμε από το γιατρό τον κύριο Φλαρακο μας είπε ότι έχουμε δυσπλασία. Μας είπε να μην κάνουμε τπτ ακόμα για περίπου 3 μήνες να του αλλάξω τροφή κ να του πάρω κάποια που είναι για αρθριτικά και κάποια χάπια αντιφλεγμονώδες όταν πονάει για 5-6 μέρες και όταν βελτιώνετε τα σταματάμε κ μετά πάλι τα ίδια.. Ακόμα μου είπε διάφορες μεθόδους που μπορούμε για την εγχείρηση όταν χρειαστεί να την κάνουμε δλδ όταν βλέπω ότι δεν το πατάει καθόλου που αυτό θα σημαίνει ότι θα κάνει ατροφία μυών.. Είχε κανείς άλλος από δω πρόβλημα δυσπλασίας να με συμβουλέψει κ να μου πει τι έκανε αυτός ?
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Θα ήθελα να ρωτήσω κ κάτι ακόμα μου είπε ο γιατρός να του δώσω τροφή για αρθριτικά.. Μπορώ να κάνω την διαδικασία που κάνουμε όταν αλλάζουμε άλλες τροφές η λόγο ότι είναι ιδική τροφή δεν μπορώ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Είσαι σίγουρος ότι η πρώτη διάγνωση ήταν αυτή που είπες στο πρώτο ποστ; Γιατί δεν βρίσκω να έχει καμμία απολύτως σχέση με την δεύτερη :confused:
Αν λέγοντας "διαδικασία", εννοείς την σταδιακή αλλαγή τροφής, ασφαλώς και μπορείς. Τι σου είπε να πάρεις; j/d ;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μόλις γυρίσαμε από το γιατρό τον κύριο Φλαρακο μας είπε ότι έχουμε δυσπλασία. Μας είπε να μην κάνουμε τπτ ακόμα για περίπου 3 μήνες να του αλλάξω τροφή κ να του πάρω κάποια που είναι για αρθριτικά και κάποια χάπια αντιφλεγμονώδες όταν πονάει για 5-6 μέρες και όταν βελτιώνετε τα σταματάμε κ μετά πάλι τα ίδια.. Ακόμα μου είπε διάφορες μεθόδους που μπορούμε για την εγχείρηση όταν χρειαστεί να την κάνουμε δλδ όταν βλέπω ότι δεν το πατάει καθόλου που αυτό θα σημαίνει ότι θα κάνει ατροφία μυών.. Είχε κανείς άλλος από δω πρόβλημα δυσπλασίας να με συμβουλέψει κ να μου πει τι έκανε αυτός ?
Πόσο βαρυά είναι η δυσπλασία?
Φαντάζομαι για να σου έχει δώσει αντιφλεγμονώδη αγωγή πρέπει να είναι αρκετά προχωρημένο.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ναι δεν έχει καμιά σχέση αλλά δεν του έκανε ακτινογραφία ο πρώτος τι να πω δεν ξέρω!Ναι μου έδωσε j;d ή την mobility support RC. Δεν ξέρω πως προσδιορίζετε αν είναι βαριά η όχι, αυτό που μου είπε είναι ότι επειδή έχει γίνει ενός χρόνου δεν μπορεί να κάνει μια εγχείρηση που θα έκανε αν ήταν μέχρι 4-6μηνων δεν θυμάμαι πως μου το είπε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πάντως μην τρελλαίνεσαι. Απλώς θα αλλάξεις κάποια πράγματα στην καθημερινότητά σας. Τροφή j/d, ότι συμπληρώματα σου είπε και για όσο καιρό σου είπε, ήπια άσκηση, όχι χοροπηδητά, προσοχή σε σκάλες και γενικότερους ανισόπεδους κόμβους και "ανισόπεδες" καταστάσεις, προσοχή στην υγρασία [τέτοιες μέρες θα πρέπει να ξαναπαίρνει συμπληρώματα] και κυρίως χαμηλό σωματικό βάρος. Στο ελάχιστο όριο θα τον έχεις. Και όλα θα πάνε καλά.
Οσο μεγαλώνει και αναλόγως των συμπτωμάτων, παρακολουθείς και πράττεις έγκαιρα. Επειδή δεν θυμάμαι και δεν προλαβαίνω τώρα να το ψάξω, αν τον έχεις πάρει από εκτροφέα (που μάλλον όχι ε; ), ενημέρωσέ τον.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Τον έχω πάρει από εκτροφεα αλλά ασχολήθηκε τότε ο αδερφός μου κ τον κράζω πάρα πολύ μην μου το θυμίζεις :(. Ο γιατρός μου είπε να ρωτησω εκπαιδευτή αλλά επειδή έχω εσωτερικές σκάλες στο σπίτι μου είπε να μην του τις κόψω για την ψυχολογία του δεν είναι κ σίγουρος, άλλα μου είπε ότι δεν θα του δημιουργήσει άλλο πρόβλημα από αυτό που έχει. Δεν μου είπε για συμπληρώματα πάντως,δεν ξέρω τι να πω.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τον έχω πάρει από εκτροφεα αλλά ασχολήθηκε τότε ο αδερφός μου κ τον κράζω πάρα πολύ μην μου το θυμίζεις :(. Ο γιατρός μου είπε να ρωτησω εκπαιδευτή αλλά επειδή έχω εσωτερικές σκάλες στο σπίτι μου είπε να μην του τις κόψω για την ψυχολογία του δεν είναι κ σίγουρος, άλλα μου είπε ότι δεν θα του δημιουργήσει άλλο πρόβλημα από αυτό που έχει. Δεν μου είπε για συμπληρώματα πάντως,δεν ξέρω τι να πω.
Σκάλες απαγορεύονται δια ροπάλου στην περίπτωσή σου - αυτά περί ψυχολογίας δεν έχουν νόημα... αγνόησέ τα.
Να ρωτήσω κι εγώ από ποιον εκτροφέα?
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Τελικά δεν είναι εκτροφεας αλλά εισαγωγέας που δίνει σε γνωστούς κ φίλους δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό αλλά όταν τον πήραμε δεν είχα ασχοληθεί καθόλου ο αδερφός μου ασχολήθηκε σαν έκπληξη στη μητέρα μου αλλά τώρα ασχολούμαι μόνο εγώ να μαθαίνω πράγματα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Από σκυλέμπορα δηλαδή που το πήρε από παπυμιλλά. :( Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σου, περαστικά πολλά, αλλά η δυσπλασία ακούγεται σοβαρή. Ο δικός μου σκύλος έχει ελαφρά δυσπλασία και καθόλου προβλήματα κίνησης. Και ναι, του δίνω αυτά τα χάπια γλυκοσαμίνης-χονδροϊτίνης καθώς και ενισχυμένα Ωμέγα-3.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν ξέρω πως φαίνεται αν είναι ελαφριά η όχι αλλά το πατάει κανονικά το ποδαράκι του κ όταν πάμε βόλτα το στηρίζει σε αυτό κ κάνει κ πιπι του απλά κάποιες φορές που το ζορίζει το σηκώνει αλλά μετά το ξαναπατάει..Θα ξεκινήσω κ εγώ τα χάπια κ ίσως είναι πολύ καλύτερα.. Πόσο ετών είναι εσένα πόσο καιρό την έχεις διαγνώσει, αργότερα τι σκοπεύεις να κάνεις ?
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Καλημέρα συνεχίζω την ενημέρωση προχτές πήγα τον Cissouli κ στον Κύριο Βλαχόπουλο για μια 2η γνώμη. Διέγνωσε δυσπλασία κ στα δυο πόδια στο αριστερό είναι 2ου βαθμού κ στο δεξί είναι ακόμα στην αρχή. Μου είπε ότι στο αριστερό δεν μπορεί να γίνει 3πλη οστεοτομή της πυέλου γιατί δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα οπότε μου πρότεινε την εκτομή του κτενίτη και για το δεξί που είναι σε αρχικό στάδιο ακόμα ή την 3πλη οστεοτομή για καλύτερα αποτελέσματα ή την εκτομη του κτενιτη πάλι. Υπάρχει φυσικά μια διαφορά στα λεφτά αλλά κανένας από αυτούς που τον πήγα δεν μου έδωσε μια ξεκάθαρη απάντηση.. Όλοι προσπαθούσαν να μου δείξουν ότι ξέρουν όλες τις τεχνικές μήπως κ πάω σε κάποιον άλλον κ μου πει κάτι που δεν μου είχε πει αυτός. Δεν ξέρω τι να κάνω ρε γαμ..το. Ο ένας μου είπε αστον για 3μηνες με φάρμακα να δούμε πως πάει κ μετά βλέπουμε κ ο άλλος μου είπε ότι όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο κ ότι αν του δίνω αντιφλεγμονώδη για 5μερες κ μετά τα σταματάω είναι σαν να παίρνω εγώ ασπιρίνη για 5μερες κ μετά πάλι θα πονάω, άμα θέλω να κάνω μόνο φαρμακευτική αγωγή πρέπει να του δίνω αντιφλεγμονώδη για 1μηνα περίπου με μειωμένη δόση για να κάνουν δουλειά!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Συγγνώμη αλλά για να μην το ξαναπιάσω από την αρχή...έχετε κάνει ακτινογραφίες βάσει των οποίων έγινε η διάγνωση;
Εγώ θα έπαιρνα και τρίτη και τέταρτη γνώμη για να είμαι όσο πιό σίγουρη γίνεται.
Σε πολλές περιπτώσεις, με συντηρητική αγωγή, ο σκυλάκος ζει μια χαρά (με τους σχετικούς περιορισμούς), για πολλά χρόνια.
Αναλόγως βέβαια και τον βαθμό δυσπλασίας.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Επειδή παρακολουθώ το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον (χτυπάει και για "μας" η καμπάνα) και βλέπω ότι ψάχνεις με αγωνία κάποιον που δεν θα σου πουλήσει "μούρη" για να σε εντυπωσιάσει... κάποιον που δεν θα προσπαθήσει να σε εξαπατήσει...

Αν θέλεις μιά 2η γνώμη καλού ορθοπεδικού:

Νίκος Καραμήτσος
Αιτωλίας 14 - Χαλάνδρι
210-6753850

Θα του πεις ότι παίρνεις εκ μέρους του κυρίου που έχει τη Μόκα, το bullmastiff... τίποτα άλλο.
Θα σε δει, όπως θα έβλεπε εμένα...:)

Υ.Γ. κι εγώ, στην Αγ. Παρασκευή...:cool:
 
Last edited:


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Τον ξέρω κ αυτόν τον κύριο γενικώς τους ξερώ όλους τους ορθοπεδικούς, ίσως πρέπει να πάω τις ακτινογραφίες κ σε άλλους αλλά δεν είναι θέμα διάγνωσης ρε γαμώτο ακόμα κ εγώ που τις βλέπω ξέρω ότι έχει δυσπλασία το θέμα είναι να έχει κάποιος τα κότσια κ να μην σκεφτετε με την τσέπη να μου πει αν ήταν ΔΙΚΟΣ μου σκύλος κ όχι απλά να το πει για να το πει να το πιστεύει θα έκανα αυτό κ αυτό...ΟΧΙ να μου πει 10μεθοδους απλά για να μου δείξει ότι τις ξέρει να τις κάνει όλες!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...το θέμα είναι να έχει κάποιος τα κότσια κ να μην σκεφτετε με την τσέπη να μου πει αν ήταν ΔΙΚΟΣ μου σκύλος κ όχι απλά να το πει για να το πει να το πιστεύει θα έκανα αυτό κ αυτό...ΟΧΙ να μου πει 10μεθοδους απλά για να μου δείξει ότι τις ξέρει να τις κάνει όλες!
Σου απάντησα ήδη, νομίζω?;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Οι γιατροί, πέρα από την τσέπη τους, φαντάζομαι ότι πρέπει να σκέφτονται όλες τις επιλογές. Ισως, αν δεν είναι σκύλος που τον κουράρουν γενικώς και από την στιγμή που δεν ξέρουν κι εσένα, όσο ο γιατρός στον οποίο πηγαίνεις στάνταρ, είναι λογικό να έχουν ενδοιασμούς και να σου αφήνουν πολλά ενδεχόμενα ανοιχτά. Αν καταλήξεις σε έναν από αυτούς, πιστεύω ότι στην δεύτερη κιόλας επίσκεψη, θα είναι πιο ξεκάθαρος.
Πήγαινε και στον γιατρό του Γιάννη.
Τέτοιος γιατρός [με τα χαρακτηριστικά που θα ήθελες] είναι και ο Χατζόπουλος
Εγώ πάω δέκα χρόνια σ' αυτόν και τουλάχιστον σ' εμένα, είναι νέτος/σκέτος. Σίγουρα, είναι πρώτης τάξης επιστήμονας.
Μην πελαγώνεις πάντως. Πάρε τις γνώμες σου και σκέψου με ψυχραιμία ποιός χαρακτήρας και ποιά εκτίμηση, απ' όσες άκουσες, σε καλύπτει πλήρως.