Ένα Μεγάλο Δίλημμα!!!


thanosRottie

Member
2 Νοεμβρίου 2017
17
0
47
Χαιρετώ την κοινότητα . Και θα ήθελα να μοιραστώ απόψεις και συμβουλές σε κάτι που με προβληματίζει πολύ.
Είμουν κάτοχος Ροτβάιλερ για 6 χρόνια .
Πρίν λίγο καιρό τον έχασα . Καρκίνο , μεταστάσεις και πολλά θέματα Υγείας στα 6 του χρόνια .
Φυσικά έκανα το λάθος , ή ΟΧΙ ; να τον αγοράσω 300 ευρώ . Χωρίς Pedigree και χωρίς να πάω σε έναν εκτροφέα πιστοποιημένο .
Επειδή με πείραξε υπερβολικά αυτό που μου συνέβει , και με επηρέασε και ψυχολογικά , διότι ο σκύλος μου ήταν η ζωή μου. Είχα δεθει υπερβολικά με τον σκύλο μου .
Ρώτησα τον κτηνίατρο μου , και μου είπε αυτό "ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ , ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ" όπως ακριβως το άκουσες . Πάρε απο τον δρόμο , πήγαινε σε μία φιλοζωϊκή . Είναι τα καλύτερα σκυλιά .
Στο κτηνιατρίο , μόνο για εμβόλια τα φέρνουνε . Και έχουν και πολύ καλό χαρακτήρα .
-
Το προσπάθησα βέβαια ίσως βιάστηκα να δώ ορισμένες φιλοζωϊκές , να διαλέξω .
Αλλα η Καρδιά μου με οδήγησε στο εκτροφείο ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ .
Εχω κολήσει με αυτή τη Ράτσα , αλλα σκέφτομαι οτι θα αντιμετωπίσω πάλι τα ίδια , διοτι για λέμε και την αλήθεια όλες οι ράτσες , μεσαία και Μεγάλα σκυλιά έχουν προβλήματα .
Και είναι λίγο ψυχοφθόρο να χάνεις τον σκύλο σου στα 6-7 χρόνια , ή να αρχίσουν να αρρωσταίνουν συνέχεια.
Φυσικά σκέφτηκα να δώσω 1000-1500 ευρώ ακόμα να πάρω απο εκτροφέα πιστοποιημένο ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ .
Αλλα ακούγονται πολλά , οτι παίζουν μούφα χαρτιά , κ μετα ανακαλύπτεις προβληματα: υγείας, συμπεριφοράς (π.χ. φοβικά κουτάβια = προβληματικό dna , Προβλήματα υγείας σοβαρά στα 4-5 χρόνια και όλα .
Που Ακούγονται ; Λίγο γκουγκλάρισμα φτάνει.
-
Αν είναι να πληρώσω 1000 και 1500 ευρώ πώς θα ξέρω τι παίρνω , απο την στιγμή που δεν μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει και εκει ; μην ξεχνάμε οτι ζούμε και στην Ελλάδα "ΤΗΝ ΚΟΛΟΜΒΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ " .
Γνωστό δεν έχω να μάθω . Ξέρω πάντως οτι αν πάρεις απο εκτροφέα πιστοποιημένο , θα πάρεις υγιές Σκύλο σαν DNA .
---
Στο Δίλλημα αυτό εχω πέσει .
Ημίαιμο -Τσοπανόσκυλο ή ΡΑΤΣΑ ;
Πάντως η Καρδιά μου πάει στο ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ .
Πάντως θα κάνω προσπάθεια να δοκιμάσω να επισκεφτώ κάποιες φιλοζωϊκές και δεν θα βιαστώ , γιατι ίσως μου βγεί διαφορετικά και επιλέξω το σωστό να πάρω ένα Ημί αιμο .
Αλλα δεν μου βγαίνει .

-----
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ξέρω πάντως οτι αν πάρεις απο εκτροφέα πιστοποιημένο , θα πάρεις υγιές Σκύλο σαν DNA .
Όχι, δεν θα πάρεις ακριβώς αυτό, θα πάρεις σκύλο με μειωμένες πιθανότητες να εμφανίσει προβλήματα υγείας "εξειδικευμένα για τη φυλή" όπως ενδεχομένως δυσπλασίες ή ό,τι άλλο εμφανίζουν τα ροτ.

Για "γενικές ασθένειες" όπως ο καρκίνος δεν υπάρχει καμία εγγύηση πουθενά.

Σχετικά με το ανοσοποιητικό των ημίαιμων αδέσποτων που το βρίσκεις σε καλή κατάσταση στο δρόμο, ναι, έχει λογική το να έχουν πιο δυνατό ανοσοποιητικό. Έχουν επιβιώσει χωρίς εμβόλια, αγωγές κλπ και ο οργανισμός τους είναι πιο ετοιμοπόλεμος. Σαν αυτό που λέμε για τους γύφτους ότι δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα.

Αν δώσεις πάντως 1000-1500 φρόντισε να πιάσουν τόπο και να έχουν αντίκρυσμα, που σημαίνει εξονυχιστικό ψάξιμο σε εκτροφείς. Προσωπικά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία, γιατί δεδομένων των καιρών μας, πάμε στα χειρότερα και φθηνότερα σε ποιότητα και όχι στα καλύτερα.
 


thanosRottie

Member
2 Νοεμβρίου 2017
17
0
47
Αν δώσεις πάντως 1000-1500 φρόντισε να πιάσουν τόπο και να έχουν αντίκρυσμα, που σημαίνει εξονυχιστικό ψάξιμο σε εκτροφείς. Προσωπικά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία, γιατί δεδομένων των καιρών μας, πάμε στα χειρότερα και φθηνότερα σε ποιότητα και όχι στα καλύτερα.
1000-1500 ΕΥΡΩ δεν είναι λίγα λεφτά .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
1000-1500 ΕΥΡΩ δεν είναι λίγα λεφτά .
Όχι μόνο δεν είναι λίγα, αλλά είναι είναι και πολύ "ακριβότερα" από ότι ήταν πέρυσι-πρόπερσι.
Γι αυτό είπα, ότι αν τελικά αποφασίσεις να τα δώσεις, θα πρέπει έχουν πραγματικό αντίκρυσμα στην ποιότητα του σκύλου δηλαδή στην ποιότητα εκτροφής που έχει αναλυθεί εδώ μέσα σε ολόκληρους τόμους. :D
 


thanosRottie

Member
2 Νοεμβρίου 2017
17
0
47
Όχι μόνο δεν είναι λίγα, αλλά είναι είναι και πολύ "ακριβότερα" από ότι ήταν πέρυσι-πρόπερσι.
Γι αυτό είπα, ότι αν τελικά αποφασίσεις να τα δώσεις, θα πρέπει έχουν πραγματικό αντίκρυσμα στην ποιότητα του σκύλου δηλαδή στην ποιότητα εκτροφής που έχει αναλυθεί εδώ μέσα σε ολόκληρους τόμους. :D
Και πως θα το ξέρω ; Υπάρχει τρόπος ; Τα χαρτιά είναι χαρτιά . !
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Και πως θα το ξέρω ; Υπάρχει τρόπος ; Τα χαρτιά είναι χαρτιά . !
Eδώ μπαίνεις στο μεγάλο κεφάλαιο που λέει "πως ψάχνω εκτροφέα"... όρεξη νά 'χεις να ψάχνεις.
 


thanosRottie

Member
2 Νοεμβρίου 2017
17
0
47
Eδώ μπαίνεις στο μεγάλο κεφάλαιο που λέει "πως ψάχνω εκτροφέα"... όρεξη νά 'χεις να ψάχνεις.
Οκ έχεις τίποτα info που μπορώ να γκουκλάρω η κάποιο link να διαβάσω ;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εδώ μερικά θέματα με συζητήσεις περί εκτροφής




 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!

Στα πολύαιμα, το θετικό είναι πως συνήθως προέρχονται από μια τεράστια γενετική δεξαμενή και κατ΄επέκταση έχουν γενετική ποικιλομορφία. Αυτό από μόνο του μειώνει τις πιθανότητες να βρεθούν σε ένα κουτάβι 2 ίδια υποτελή γονίδια, υπεύθυνα για την πλειοψηφία των κληρονομικών ασθενειών.

Αντίθετα στις καθαρόαιμες φυλές οι πιθανότητες να βρεθούν 2 ίδια υποτελή μαζί, είναι πάρα πολύ αυξημένες, γιατί η δεξαμενή που τραβάμε γονίδια είναι ήδη πολύ περιορισμένη και όσο περνάνε τα χρόνια, μικραίνει όλο και περισσότερο.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν εγγυήσεις όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς - με εξαίρεση κάποιες (λίγες) κληρονομικές ασθένειες που γνωρίζουμε τα γονίδια που ευθύνονται και μπορούμε να τα εντοπίσουμε και να πράξουμε ανάλογα.

Σε όλα τα υπόλοιπα (δηλαδή στην συντριπτική πλειοψηφία), στηριζόμαστε στην υγεία των προγόνων σε όσες περισσότερες γενιές πίσω μπορούμε να πάμε, ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες να εμφανιστεί κάποιο κληρονομικό πρόβλημα υγείας.
Αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις σε έναν πολύαιμο σκύλο, γιατί είναι άγνωστο το γενετικό του παρελθόν. Εχεις βέβαια την "ασφάλεια" που περιέγραψα πιο πάνω. Αλλά το ρίσκο παραμένει.

Συνεπώς αν θες οπωσδήποτε ροτ, αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να απευθυνθείς σε ανθρώπους που έμπρακτα έλεγξαν ό,τι μπορούσε να ελεγχθεί, ώστε να αυξήσουν τις πιθανότητες τα κουτάβια που θα φέρουν στον κόσμο να είναι υγιή.
Αν πας σε πολύαιμο απλά βασίζεσαι στην στατιστική και σε τίποτα παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση το ρίσκο είναι υπαρκτό.
Οι πιθανότητες ειναι που αλλάζουν.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
@thanosRottie καλως ήρθες!

Μπορεις να υιοθετησεις ενα ροτ απο τα τοσα εγκαταλελειμμενα που υπάρχουν.
Αυτα που φιλοξενούνται εχουν δει κάποια πρώτα πραγματα για τον χαρακτηρα τους καθως και καποια πραγματα για την υγεία τους, χωρις να σου εγγυάται κανεις βεβαίως οτι δεν θα νόσησουν κατα τη διάρκεια της ζωής τους από κάτι κληρονομικό ή μη.

Η αγάπη της ζωής μου ηταν ενα ροτ κατευθειαν απο το δρομο, οσα και να έρθουν από δω και περα, με τα πιο τέλεια πεντιγκρι και εξετάσεις απο τους πιο καλούς εκτροφεις, κανενα δεν θα είναι σαν αυτο.

Παραθέτω απλα μια διαφορετικη οπτικη που μπορείς να σκεφτεις.
 
Last edited:


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Τα αδεσποτάκια είναι μοναδικά γιατί δεν μοιάζουν με κανένα άλλο..ασθένειες συναντάς παντού. Η δικιά μου καρδιά μου φώναζε να μην αγοράσω σκυλάκι όταν υπάρχουν τόσα εκεί έξω που έχουν ανάκη την αγάπη και τη φροντίδα μου. Καταλαβαίνω όμως κι εκείνους που έχουν κόλλημα με μια ράτσα και θέλουν μόνο αυτή. Ό,τι και να αποφασίσετε, σας εύχομαι να έχετε μια υπέροχη ζωή με το σκυλάκι σας.
 
  • Like
Reactions: Billias83


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Φαντάζομαι ότι ο θεματοθετης ενδιαφέρεται για ροτ όχι μόνο για την εμφάνιση αλλά και εξαιτιας του ταμπεραμέντου της φυλης.
Πέρα από το κομμάτι της υγειας που πολύ σωστά περιέγραψε ο Yorkaddict δεν πρέπει να αγνοούμε τα στοιχεία του χαρακτήρα και της προσωπικότητας των σκύλων που ανήκουν σε συγκεκριμένες φυλες.
Εξάλλου νομίζω ότι αυτα είναι από τα πιο βασικα χαρακτηριστικα που οδηγουν εναν άνθρωπο στην επιλογή της αγορας του «καθαρόαιμου σκύλου».

Και κακά τα ψέμματα , καλό και υγιές (σωματικά και ψυχικά) ροτβαιλερ, δεν βρίσκουμε τυχαία.

Και αν ο κτηνίατρος είπε αυτή την απίστευτη μπούρδα περί «μη προβληματικών κοπρόσκυλων» πιθανά να μην πήρε υπ´όψη του οτι:
1/ δυστυχώς αρκετοί «ιδιοκτήτες» των λεγόμενων «κοπρόσκυλων» θεωρούν την επίσκεψη στον κτηνίατρο εστω και για εμβόλια …..too much ( δεν θέλω να σκεφτώ για πιο σοβαρές καταστάσεις ).

2/ τα πιο συχνα προβλήματα χαρακτήρα ως επι το πλείστον παρουσιάζονται σε ημιαιμα σκυλιά η σε σκυλιά κακοποιημένα απο καταφύγια, δρόμο κλπ.

Όλοι έχουμε στο περιβάλλον μας εκπαιδευτες. Κάντε μια έρευνα και θα εκπλαγείτε με τα ποσοστά.

Για εμένα η επιλογή του σκύλου ειναι ξεκάθαρα προσωπικά υπόθεση και εξαρτάται απόλυτα με το τι θέλει να κάνει ο καθενας με τον σκύλο του.
Υπάρχουν ημίαιμοι σκύλοι που ειναι αληθινά διαμάντια, ομως σχεδόν σε ολες τις περιπτώσεις, καλύπτουν μόνο τις αναγκες μιας απλής καθημερινής συμβίωσης. (Οτιδήποτε παραπάνω απαιτεί τεράστια προσπάθεια με αμφίβολα αποτελέσματα.)
Οποιος άνθρωπος δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις μπορεί να σταθεί τυχερός και να βρει έναν τέτοιον σκύλο.
Μπορεί ομως να φανεί και άτυχος και να «παντρευτεί»ένα μπελά.
Μόνο που σε αυτή την περίπτωση, θα νιώσει και μια ηθική ικανοποίηση ότι έσωσε μια ζωή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Και αν ο κτηνίατρος είπε αυτή την απίστευτη μπούρδα περί «μη προβληματικών κοπρόσκυλων» πιθανά να μην πήρε υπ´όψη του οτι:

1/ δυστυχώς αρκετοί «ιδιοκτήτες» των λεγόμενων «κοπρόσκυλων» θεωρούν την επίσκεψη στον κτηνίατρο εστω και για εμβόλια …..too much ( δεν θέλω να σκεφτώ για πιο σοβαρές καταστάσεις ).
Έχουμε νούμερα/έρευνες που δείχνουν τέτοια τάση;

2/ τα πιο συχνα προβλήματα χαρακτήρα ως επι το πλείστον παρουσιάζονται σε ημιαιμα σκυλιά η σε σκυλιά κακοποιημένα απο καταφύγια, δρόμο κλπ.
Yπάρχει κάποια στατιστική/έρευνα σχετικά με αυτό;

Υπάρχουν ημίαιμοι σκύλοι που ειναι αληθινά διαμάντια, ομως σχεδόν σε ολες τις περιπτώσεις, καλύπτουν μόνο τις αναγκες μιας απλής καθημερινής συμβίωσης. (Οτιδήποτε παραπάνω απαιτεί τεράστια προσπάθεια με αμφίβολα αποτελέσματα.)
Αν θέλει να φυλάξει μάντρα, ναι χρειάζεται ενδεχομένως ροτβαιλερ. Αλλά δεν έγραψε ότι θέλει το σκύλο για συγκεκριμένη χρήση.

Οποιος άνθρωπος δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις μπορεί να σταθεί τυχερός και να βρει έναν τέτοιον σκύλο.
Μπορεί ομως να φανεί και άτυχος και να «παντρευτεί»ένα μπελά.
Και πάλι θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε στατιστικά στοιχεία για μπελάδες από ημίαιμο σε αντιπαράθεση με τη φυλή που ενδιαφέρει το θεματοθέτη, η οποία δεν είναι και από τις ευκολότερες.

Στη γειτονιά μου πάντως, οι βασικοί "μπελάδες" είμαστε εμείς με καθαρόαιμο και 2 άλλα σπίτια με ροτβάιλερ :LOL:. Οι υπόλοιποι είναι με "πολιτισμένους" κόπρους με εξαίρεση 1-2 αδέσποτες αγέλες που μπορούν να προκαλέσουν θέματα, κάτι όμως που είναι λογικό.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Χαιρετώ την κοινότητα . Και θα ήθελα να μοιραστώ απόψεις και συμβουλές σε κάτι που με προβληματίζει πολύ.
Είμουν κάτοχος Ροτβάιλερ για 6 χρόνια .
Πρίν λίγο καιρό τον έχασα . Καρκίνο , μεταστάσεις και πολλά θέματα Υγείας στα 6 του χρόνια .
Φυσικά έκανα το λάθος , ή ΟΧΙ ; να τον αγοράσω 300 ευρώ . Χωρίς Pedigree και χωρίς να πάω σε έναν εκτροφέα πιστοποιημένο .
Επειδή με πείραξε υπερβολικά αυτό που μου συνέβει , και με επηρέασε και ψυχολογικά , διότι ο σκύλος μου ήταν η ζωή μου. Είχα δεθει υπερβολικά με τον σκύλο μου .
Ρώτησα τον κτηνίατρο μου , και μου είπε αυτό "ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ , ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ" όπως ακριβως το άκουσες . Πάρε απο τον δρόμο , πήγαινε σε μία φιλοζωϊκή . Είναι τα καλύτερα σκυλιά .
Στο κτηνιατρίο , μόνο για εμβόλια τα φέρνουνε . Και έχουν και πολύ καλό χαρακτήρα .
-
Το προσπάθησα βέβαια ίσως βιάστηκα να δώ ορισμένες φιλοζωϊκές , να διαλέξω .
Αλλα η Καρδιά μου με οδήγησε στο εκτροφείο ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ .
Εχω κολήσει με αυτή τη Ράτσα , αλλα σκέφτομαι οτι θα αντιμετωπίσω πάλι τα ίδια , διοτι για λέμε και την αλήθεια όλες οι ράτσες , μεσαία και Μεγάλα σκυλιά έχουν προβλήματα .
Και είναι λίγο ψυχοφθόρο να χάνεις τον σκύλο σου στα 6-7 χρόνια , ή να αρχίσουν να αρρωσταίνουν συνέχεια.
Φυσικά σκέφτηκα να δώσω 1000-1500 ευρώ ακόμα να πάρω απο εκτροφέα πιστοποιημένο ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ .
Αλλα ακούγονται πολλά , οτι παίζουν μούφα χαρτιά , κ μετα ανακαλύπτεις προβληματα: υγείας, συμπεριφοράς (π.χ. φοβικά κουτάβια = προβληματικό dna , Προβλήματα υγείας σοβαρά στα 4-5 χρόνια και όλα .
Που Ακούγονται ; Λίγο γκουγκλάρισμα φτάνει.
-
Αν είναι να πληρώσω 1000 και 1500 ευρώ πώς θα ξέρω τι παίρνω , απο την στιγμή που δεν μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει και εκει ; μην ξεχνάμε οτι ζούμε και στην Ελλάδα "ΤΗΝ ΚΟΛΟΜΒΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ " .
Γνωστό δεν έχω να μάθω . Ξέρω πάντως οτι αν πάρεις απο εκτροφέα πιστοποιημένο , θα πάρεις υγιές Σκύλο σαν DNA .
---
Στο Δίλλημα αυτό εχω πέσει .
Ημίαιμο -Τσοπανόσκυλο ή ΡΑΤΣΑ ;
Πάντως η Καρδιά μου πάει στο ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ .
Πάντως θα κάνω προσπάθεια να δοκιμάσω να επισκεφτώ κάποιες φιλοζωϊκές και δεν θα βιαστώ , γιατι ίσως μου βγεί διαφορετικά και επιλέξω το σωστό να πάρω ένα Ημί αιμο .
Αλλα δεν μου βγαίνει .

-----
Καλησπέρα...Αν η καρδιά σου πάει εκεί, δώσε και 1.000 και 1.500 αρκεί να είναι τίμιος ο εκτροφέας. Ειδικός δεν είμαι αλλά πιστεύω ότι όλα τα σκυλιά λίγο-πολύ κάποια προβλήματα υγείας θα τα έχουν, ειδικά με το πέρας της ηλικίας. Όσο για το ανεκδιήγητο--κατά τη γνώμη μου--«πάρε κοπρόσκυλο»....ε, οκ....Όχι ότι τα ημίαιμα δεν αξίζουν αγάπη...αλλά και πώς ξέρουμε ότι το ημίαιμο δεν έχει κληρονομήσει τις αρρώστιες ΚΑΙ των δυο φυλών; Και ξαναλέω....και τα ημίαιμα αγάπη και φροντίδα αξίζουν. Αλλά απλά με θυμώνει η υπερ-απλούστευση ότι καθαρόαιμο σκυλί = αρρώστιες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αλλά απλά με θυμώνει η υπερ-απλούστευση ότι καθαρόαιμο σκυλί = αρρώστιες.
Ποιος μίλησε για υπεραπλούστευση στο θέμα καθαρόαιμο.
10.000 σελίδες έχουν γραφτεί εδώ μέσα τι να προσέξεις, τι κουβαλάει η κάθε φυλή κλπ. Τα λυσσακά μας έχουμε φάει γι αυτό.
 
  • Like
Reactions: Orjo


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Ποιος μίλησε για υπεραπλούστευση στο θέμα καθαρόαιμο.
10.000 σελίδες έχουν γραφτεί εδώ μέσα τι να προσέξεις, τι κουβαλάει η κάθε φυλή κλπ. Τα λυσσακά μας έχουμε φάει γι αυτό.
Εννοούσα αυτό που είπε ο/η κτηνίατρος, το «πάρε κοπρόσκυλο».
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι κτηνιατροι κρίνουν με βάση τον φαινοτυπο και ό,τι τους πει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης.
Πολλά σκυλιά που εκείνοι θεωρούν ως "καθαρόαιμα" προέρχονται από παπυμιλαδικα ή αγνώστων λοιπών στοιχείων γέννες.

Η ουσία όμως εξακολουθεί να είναι πως τα "πραγματικά" καθαρόαιμα έχουν αυξημένες πιθανότητες να φέρουν τα κληρονομικα προβλήματα της φυλής τους. Σε κάποιες φυλές δε (οπως τα καβαλιερ ή τα ντοπ πχ) δεν μιλάμε πλέον για πιθανότητα αλλά σχεδόν για βεβαιότητα.
Οσονούπω και σε άλλες φυλές και κάποια στιγμή, σε όλες τις φυλες, αν δεν ληφθούν μέτρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3