Έχουμε ερλιχίωση...


kat-indefix

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
92
0
Αγ.Παρασκευή
Πρέπει να κάνετε ειδική εξέταση για ερλίχεια σε εργαστήριο μόνον έτσι θα είστε σίγουροι ότι έχει ερλίχεια. Αυτό που σου λέει να κάνετε τώρα είναι οι βιοχημικές όπου γίνονται για να δούμε αν έχουν πειραχθεί συκώτι, κλπ. μετά από ανάλογη θεραπεία.

Επίσης να σου πω ότι η ερλίχεια δεν κάνει το ζώο να πονάει...απλά το καταβάλλει...έχει υπνηλία, δεν έχει πολύ διάθεση, δεν τρώει πολύ, τα κακά του είναι πολύ μαλακά και αν προχωρήσει μπορεί να έχει και αιμορραγίες. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα απλά θα κάνετε τη θεραπεία και πιστεύω πως θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα.

Η θεραπεία γίνεται συνήθως για 20 ημέρες και μετά από κάποιο διάστημα που ορίζει ο γιατρός γίνεται επανέλεγχος για να δούμε πως αντέδρασε στη θεραπεία. Αν δηλαδή ο τίτλος έχει κατέβει.
Περαστικά σας!
 
Last edited:


kosmas81

Member
5 Ιουλίου 2010
6
0
Εμένα ο σκύλος ξεκίνησε πριν μια εβδομάδα με πόνο και κακοδιαθεσία. Μετά κατάλαβα ότι ο πόνος εντοπιζόταν στα πίσω πόδια και δεν μπορεί πχ να πηδήξει ή να σηκωθεί στα δυο πόδια. Τον πήγα στο γιατρό και μου πε ότι έχει ερλιχίωση πιθανώς και να κάνουμε τεστ. Του κάναμε το γρήγορο και ήταν αρνητικό, αλλά είχε υψηλά λευκά(21000) και χαμηλά αιμοπετάλια(δε θυμάμαι νούμερο). Μου είπε ότι το τεστ βγαίνει αρνητικό αμα είναι στο ξεκίνημα ή ότι μπορεί να είναι κάποιο συγγενές παράσιτο. Μου δωσε τετρακυκλίνη για 20 μέρες. Έχουν περάσει 6 μέρες, ο πόνος χειροτερεύει. Το ζώο γενικά έχει καλή διαθεση αλλά πονάνε πολύ τα πόδια του. Προσθέσαμε στη θεραπεία και αντιφλεγμονώδη,χθες με την ένεση κάπως ανταποκρίθηκε θετικά, αλλά σήμερα στα χάπια τίποτα. Σημερα είναι η πρώτη μέρα που δεν μπορεί να τρέξει στον κήπο,έχει έντονο πόνο. Καμία γνώμη?
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ποσο ειναι το σκυλακι σου? Μηπως εχει δυσπλασια? Δεν ξερω βεβαια αν εμφανιζεται ετσι ξαφνικα αλλα επειδη λες οτι τον πονανε τα πισω ποδια του..
 




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δεν ειχε δειξει ποτε ενοχλισει στα πισω ποδια? Ο κτηνιατρος τι σου ειπε που χειροτερευει αντι να καλυτερευει με την αγωγη? Μηπως να πας και σε εναν αλλο κτηνιατρο?
 




kosmas81

Member
5 Ιουλίου 2010
6
0
Εξέταση κάναμε Μάρτη και ήταν καθαρή και μετά κάναμε τα εμβόλια. Γενικά όρεξη έχει για φαΊ και για παιχνίδι,απλά της πονάνε πολύ τα πίσω πόδια. Δε βλέπω άλλο σύμπτωμα. Αν δεν ήταν τα λευκά 21000 θα μουν σίγουρος πως είναι ορθοπεδικό.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κοσμα πηγαινε και σε εναν αλλο κτηνιατρο... με αυτα τα πραγματα δεν κανουμε πειραματα.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Καλησπέρα!!
Σήμερα θα πάμε στο γιατρό πάλι για τις εξετάσεις!
Θα του πω ότι θέλω εξετάσεις για Ερλιχίωση και για τι άλλο? Έτσι ώστε να μην κάνει αυτή την απλή γενική που είχε κάνει?
 


kat-indefix

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
92
0
Αγ.Παρασκευή
Κανονικά θα έπρεπε να σε κατευθύνει ο γιατρός από τη στιγμή που βρήκε ανεβασμένα τα λευκά του. :-( Αν δεν έχετε κάνει ποτέ εξετάσεις αίματος ίσως να κάνετε και για καλαζάρ αλλά και βιοχημικές. Το θέμα είναι όμως ο γιατρός να σε κατευθύνει σωστά ανάλογα με το αποτέλεσμα μετά... Περαστικά σας!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Κάναμε για καλαζάρ.
Για αυτό είχα πάει γιατί φοβόμουν μην είχε καλαζάρ επειδή είχε μία πληγούλα στο μάτι και μας πήρε αίμα και είδε αυτά τα 2 που σας είχα πει πιο πάνω και μας είπε ότι έχουμε ερλιχίωση :(
και τώρα θα πάμε πάλι γιατί σταματήσαμε τα χαπάκια.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
31-7-2012 1;08;03 πμ.jpg Πήγαμε σήμερα στο νοσοκομείο ζώων για τις εξετάσεις του γιατί είπαμε να αλλάξουμε κτηνίατρο μιας και είχε αρχίσει να μη μας φέρεται καλά...

Αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα για ερλιχείωση.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της γενικής.
Μου είπε η κτηνίατρος εκεί ότι έχει αφυδατωθεί ο μικρός :(
δεν μου είπε τίποτα άλλο. Ξέρει κανείς να μου πει τίποτα από αυτά που βλέπει;
είναι καλές οι εξετάσεις του?
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Αν δε κανω λαθός αυτός ο τρόπος εξέτασης είναι ο παλιός και από ότι έχω συζητήση δε είναι και ο πιο έγκυρος!
Στη δικιά μας περίπτωση σε ένα κουτάβι που είχα βρει και το φιλοξενούσε μία κοπέλα του έκαναν εξετάσεις με αυτή την μέθοδο και ο γιατρός όλα δε το έβλεπε καλά!
Μολίς τον πήγα στο δικό μου και έγινε το πλήρες τσεκ-απ είδαμε ότι ο σκύλος δε είχε τίποτα πέρα από την ψώρα που έκανε θεραπεία!

Μπορεί να κάνω και λάθος,σίγουρα τα πιο έμπειρα μέλη θα σου πουν:)
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Αν δε κανω λαθός αυτός ο τρόπος εξέτασης είναι ο παλιός και από ότι έχω συζητήση δε είναι και ο πιο έγκυρος!
Στη δικιά μας περίπτωση σε ένα κουτάβι που είχα βρει και το φιλοξενούσε μία κοπέλα του έκαναν εξετάσεις με αυτή την μέθοδο και ο γιατρός όλα δε το έβλεπε καλά!
Μολίς τον πήγα στο δικό μου και έγινε το πλήρες τσεκ-απ είδαμε ότι ο σκύλος δε είχε τίποτα πέρα από την ψώρα που έκανε θεραπεία!

Μπορεί να κάνω και λάθος,σίγουρα τα πιο έμπειρα μέλη θα σου πουν:)
Δεν είναι αυτές οι εξετάσεις για την ερλιχίωση. Απλά μου είπε "θες να κάνουμε και μία γενική που θα βγει σήμερα να μην ανησυχείς;" και της είπα ναι.
και τα αποτελέσματα είναι αυτά..
Σήμερα το απόγευμα θα βγουν οι εξετάσεις που κάναμε καθαρά για ερλιχίωση!

Εν τω μεταξύ ρε παιδιά, έτσι όπως τον έξυνα σήμερα, βρήκα μία "αντίσταση" στη μασχάλη του! χέστηκα πάνω μου για τσιμπούρι (τέτοιο ήταν το μέγεθος). παρατήρησα και είναι κόκκινο γύρω γύρω το δέρμα (πώς είναι τα δικά μας τα σπυριά!) και το κακάδι είναι κίτρινο σκούρο και σε κάποια σημεία μοιάζει σα να είχε αίμα παλιά.
Το παρατήρησα τώρα πριν 10 λεπτά!
χθες παλεύαμε μέχρι να του πάρουμε αίμα! παίζει να είναι από αυτό???
οι εξετάσεις για καλαζάρ ήταν αρνητικές.

Άκυρος συναγερμός!
Είναι από το λουρί! (τον είχα αφήσει για μέρες με το σαμαράκι. και τον ενοχλούσε αλλά δεν έδινα σημασία! )
Χαζή Ιωάννα! :(
 
Last edited:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ο αιματοκριτης ειναι υψηλος και τα αιμοπεταλια απο 148 σε 422 μεσα σε λιγες μερες!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
θα σας σκανάρω και τις προηγούμενες για να μου πείτε λίγο. (ΣΕ ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ yasemin!) Δεν καταλαβαίνω το Χριστό μου από τις εξετάσεις. Μου είπε η γιατρός "το μόνο που βλέπω είναι μία αφυδάτωση".
αλλά δεν μου έδειξε πώς το βλέπει αυτό :(
και νομίζω ότι μπόλικα πραγματάκια δεν είναι στα όρια μέσα :(
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ο αιματοκριτης ειναι υψηλος και τα αιμοπεταλια απο 148 σε 422 μεσα σε λιγες μερες!
Ο σκυλος παιρνει ή πηρε βιμπραμισιν αν θυμαμαι καλα. Παιζει να ναι απο αυτο?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf