Όταν η ηθική εκτροφή πάει μπουζούκια...


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Το θέμα είναι να έχουμε διαμορφώσει κριτήρια, να έχουμε κάποιες γνώσεις και να προχωράμε σε συνειδητές επιλογές.
Ακριβώς.
Απλά όλο αυτό είναι δύσκολο για κάποιον που "απλά θέλει" έναν σκύλο της τάδε φυλής.
Δυστυχώς αυτό το "θέλω" θεωρείται σαν όλα τα άλλα, που αφορούν άψυχα αντικείμενα με αντιπροσώπους, ISO, πιστοποιησεις και εγγυήσεις καλής λειτουργίας. Και εύλογα θέλουν ταυτόχρονα το κράτος "πατερουλης" ή κάποιον άλλον (πέρα από τους ίδιους) να τους προστατεύσει.
Δεν παίζει αυτό.
Δεν ξέρω αν γίνεται πουθενά στον κόσμο ακόμα και σε πολύ πιο προηγμένες (κυνολογικα) χώρες από την δική μας.

Οσο πιο ενημερωμένοι είμαστε τόσο αυξάνουμε τις πιθανότητες να αποφύγουμε να απευθυνθούμε σε λάθος ανθρώπους. Μόνον αυτό μπορεί ενδεχομένως και κάποια στιγμή, να τους βάλει στο περιθώριο.
Αλλιώς, με την άγνοιά μας παραμάσχαλα, τους επιβραβευουμε και τους δίνουμε κίνητρο να το ξανακάνουν.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@elpinor και @Yorkaddict

Τονίζεται το γεγονός της απόκτησης ή της εμφάνισης ενός σκύλου με πρόβλημα. Αυτό είναι ευθύνη όλων όσων εμπλέκονται με τα σκυλιά είτε θέλουν να εμπλακούν, να γνωρίζουν και να πληροφορούν πως κάποια προβλήματα δεν μπορούμε να τα αποκλείσουμε 100% και άλλα μπορούμε και να πως. Κάνουμε όμως ότι μπορούμε για να τα αποτρέψουμε, να τα μειώσουμε και να τα εξαλείψουμε και να πως.

Επίσης, αν θέλουμε να μιλάμε για "εξέλιξη" και σωστή αντιμετώπιση και ενδιαφέρον, πάμε σε αυτό που λέμε "διαχείριση κρίσης" και πως συμπεριφερόμαστε και αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα που εμφανίστηκε αν και κάναμε ότι μπορούσαμε.

Σε αυτό το σημείο μπορεί να μπουν κανόνες, συμφωνίες, το κράτος, οι όμιλοι... και όλο αυτό θα δημιουργήσει και μια κουλτούρα και έναν πιο ενημερωμένο πολίτη.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Μα η διαχείριση της κρίσης στην προκειμένη περίπτωση ήταν αυτό που ώθησε την Βάσω στο σιχτηρισμα (και όχι μόνο και όχι άδικα).
Δεν μας τιμά ως ανθρώπους τέτοια αντιμετώπιση.

Το πρόβλημα αυτό κάθε αυτό, αν και τραγικό, δεν μπορούσε (κατά τη γνώμη μου) να προβλεφθεί και δεν έγινε με δόλο. Γιατί πρακτικά έγιναν εξετάσεις
.
Τυπικά - επίσημα δεν έγιναν ποτέ.

Και εδώ υπάρχει πολύ ψωμι για συζήτηση. Γιατί τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταλάβει την διαφορά (πρακτικά) ούτε τον λόγο που κάποιος επέλεξε να τις κάνει μεν, αλλά όχι επισημες. Έχω πολλά κενά και απορίες.

Απο εδώ και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα κυρίως για τον σκύλο.
Η αντιμετώπιση του προβλήματος.
Εδώ είναι που θα φανεί η ανθρωπιά μας και πόσο τιμάμε τις αξίες μας, τα πιστεύω μας και τα ιδανικά μας.
Και μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν φαίνεται φως στον ορίζοντα.

Και ναι, σε τέτοια θέματα θα έπρεπε να υπάρχουν κανόνες.
Ανεξάρτητα αν είμαστε εκτροφείς, παραγωγοί ή κτηνοτροφοι.
Πάνω απ όλα πρέπει, οφείλουμε, να είμαστε άνθρωποι.
Και αν δεν είμαστε, πρέπει κάποιος κανόνας να μας ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ να γίνουμε.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ακριβώς!

Οι εγγυήσεις και οι νόμοι που διέπουν το εμπόριο και τα δικαιώματα του καταναλωτή δεν δηλώνουν πως οι συσκευές και τα αντικείμενα ΔΕΝ χαλάνε. Μα υπάρχουν για να διασφαλίσουν μια μίνιμουμ δυνατότητα αποζημίωσης σε περίπτωση που αυτό γίνει.

Επίσης, δεν υπάρχει απαραίτητα δόλος όταν κάποιος σου πουλήσει μια συσκευή που θα χαλάσει ή θα παρουσιάσει πρόβλημα όταν δεν πρέπει.

Κάπως έτσι κι εδώ. Κανένας λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να υποστηρίξει πως ένας εκτροφέας ΘΕΛΕΙ να δώσει σκύλους με πρόβλημα. Μα όταν τύχει να δώσει σκύλους με πρόβλημα θα πρέπει να αποδείξει πως τον ενδιαφέρει τι θα γίνει σε σχέση με τον σκύλο και τον ιδιοκτήτη και θα πρέπει αυτό να διασφαλίζεται κάπως και όχι μόνο "καλή τη πίστει".

Επίσης, θα πρέπει να υπάρχουν απαιτήσεις και προδιαγραφές στο τι κάνεις για να αποφύγεις την εμφάνιση τους προβλήματος.

Σε κάποια σημεία, λοιπόν, χωρούν πολύ καλά και νόμοι και κανόνες και κράτος και όμιλοι και συμφωνητικά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Και επειδή ακούω για τρελά πόσα
(10000€:eek:)

Προτείνω να ανοιχτεί ένας λογαριασμός και ο καθένας να βάλει όσα μπορεί και του επιτρέπουν τα οικονομικά του.
10, 20 30 100 1000.....

Και να κοινοποιηθεί στο FB ή όπου αλλού.
Πάνω από όλα για τον σκύλο.

Μακαρι να μπορούσα εγώ σαν Μιχάλης να δώσω όλο το ποσό που χρειάζεται.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Γιατί πρακτικά έγιναν εξετάσεις
.
Τυπικά - επίσημα δεν έγιναν ποτέ.
Είσαι σίγουρος; Τις είδες; Μήπως έχασα κάποιο επεισόδιο και βγήκαν στην επιφάνεια εξετάσεις (έστω ανεπίσημες) από την εκτροφέα; Γιατί εγώ μόνο λόγια διάβασα.
 
  • Like
Reactions: vrmode




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και επειδή ακούω για τρελά πόσα
(10000€:eek:)

Προτείνω να ανοιχτεί ένας λογαριασμός και ο καθένας να βάλει όσα μπορεί και του επιτρέπουν τα οικονομικά του.
10, 20 30 100 1000.....

Και να κοινοποιηθεί στο FB ή όπου αλλού.
Πάνω από όλα για τον σκύλο.

Μακαρι να μπορούσα εγώ σαν Μιχάλης να δώσω όλο το ποσό που χρειάζεται.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα.
Στο μόνο που θα διαφωνήσω εγώ, είναι ότι αν ανοιχτεί λογαριασμός, θα μαζευτεί αφενός το ποσό, θα ησυχάσει η "εκτροφέας" ότι δεν πρόκειται να βάλει το χέρι στην τσέπη.

ΥΓ
Γιατί απορείς για τις επίσημες και ανεπίσημες;
Επίσημες σημαίνει ρίσκο να βγει στην φόρα ότι έχεις πρόβλημα και να χάσεις γέννες, γεννήτορες και ως επάκολουθο χρήμα.
Στις ανεπίσημες, ρισκάρεις να βγει μια @saras και με λίγη γκρίνια και απειλές να το κουκουλώσεις.
(εμένα αυτό μου βγαίνει)
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Συμφωνω!Αν το δεχετε το μελος.

Καμια φόρα δεν βγαινει αν εινει επισημες,αν δειξουν κατι οι ακτινογραφιες απλα δεν τις στελνεις.
Κακος αλλα γινεται!
Βεβαια επειδη δεν θα "μουτζουρωθει" το Ped μπορεις να βαζεις γεννες....με στυλ εχω ανεπισημες Α.(Ξεκαθαριζω μιλαω ΓΕΝΙΚΑ).

Αληθεια γιατι ολα ειναι κωλοχαρτα και δεν ειναι και κωλοχαρτο ενα Ped οταν δεν σου αναγραφει επανω τπτ?
Μην μου απαντησετε αστειοτητες ειναι πρωταθλητης στην εκθεση κτλπ.

Ας μην ηταν η υγεια του σκυλου μπροστα και πανω απο ολα και θα επρεπε να πεσει πολυ σκατο.

Που πατε και δινεται 1.000 ευρω και με κρητηρια ειδα της εξετασεις,και βγηκε πρωτο στην εκθεση και μαλακιες.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Γιατί απορείς για τις επίσημες και ανεπίσημες;
Επίσημες σημαίνει ρίσκο να βγει στην φόρα ότι έχεις πρόβλημα και να χάσεις γέννες, γεννήτορες και ως επάκολουθο χρήμα.
Γιατί είναι κάτι Βασίλη που δεν το γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Με την προϋπόθεση πως όντως έγιναν και υπαρχουν εξετάσεις, υποθέτω πως όταν υπάρχει γιατρός που βαζει την σφραγίδα του και την υπογραφή του, φέρει πλήρως την ευθύνη αυτών που υπογράφει.
Αναφερομαι στους γεννητορες.

Επίσης δεν γνωρίζω αν στις ανεπισημες βγαίνει βαθμός (A, B, C κλπ).
 
  • Like
Reactions: Vania and vek


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Και επειδή ακούω για τρελά πόσα
(10000€:eek:)

Προτείνω να ανοιχτεί ένας λογαριασμός και ο καθένας να βάλει όσα μπορεί και του επιτρέπουν τα οικονομικά του.
10, 20 30 100 1000.....

Και να κοινοποιηθεί στο FB ή όπου αλλού.
Πάνω από όλα για τον σκύλο.

Μακαρι να μπορούσα εγώ σαν Μιχάλης να δώσω όλο το ποσό που χρειάζεται.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα.
Αυτο δεν γινεται, και αν γινεται να μη γινει.
Στον επομενο σκυλο με προβλημα θα κανουμε το ιδιο; Σε καθε σκυλο με προβλημα; Αρα η ευθυνη του χ προβληματος βαραινει το φορουμ και ο ιδιοκτητης και ο εκτροφεας ειναι εκτος;

Καταλαβαινω τι λες, το σκεφτηκα και εγω, ειναι λαθος. Υπαρχουν αλλοι τροποι που μπορουμε να βοηθησουμε, και υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που πρεπει να το λυσουνε

Εν κατακλείδι, ας προβεί η Μαρία στις δέουσες ιατρικές εξετάσεις και αν ω μη γένοιτο ο σκύλος έχει πρόβλημα, είτε κληρονομικό είτε όχι, αυτονόητη είναι η συνδρομή μου και στήριξή μου στην με οποιοδήποτε τρόπο αντιμετώπισή του.
Δακρυσαμε
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Και επειδή ακούω για τρελά πόσα
(10000€:eek:)

Προτείνω να ανοιχτεί ένας λογαριασμός και ο καθένας να βάλει όσα μπορεί και του επιτρέπουν τα οικονομικά του.
10, 20 30 100 1000.....

Και να κοινοποιηθεί στο FB ή όπου αλλού.
Πάνω από όλα για τον σκύλο.

Μακαρι να μπορούσα εγώ σαν Μιχάλης να δώσω όλο το ποσό που χρειάζεται.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα.
ε οχι βρε μιχαλη,ειπαμε
ας αφησουμε εξω το σκλι

για την σαρας και την καθε σαρας εδω μεσα να δειναμε οτι χρειαζετε,οχι γιαυτην αλλα για το σκλι
αλλα να βγω να δωσω για ενα σκλι που η εκτροφεας μπηκε εδω μεσα και εγραψε οσα εγραψε και ειπε οσα ειπε για να βγει στο τελος να μας πει και μαλακες που δωσαμε λεφτα για το σκλι της παει πολυ.
τετοιοι ανθρωποι οπου βρεθουν και σταθουν πρεπει να τους θυμιζεις τι γραφαν
οπως ειπαν πριν ειδες πουθενα να αναφερουν τι γινετε εδω μεσα;;;;;;θα το καλυψουν λογικα ε;
ε οχι δεν γινετε αυτο
ας ειναι αυτοι και τα τσιμπουρια μαζι

παντα λες οτι πρεπει να πηγαινουμε μπροστα.ε δεν παμε μπροστα ετσι καλυπτοντας καποιον
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Επίσης δεν γνωρίζω αν στις ανεπισημες βγαίνει βαθμός (A, B, C κλπ).
Οχι δεν βγαινει,περα οτι δεν εχει την ιδιοτητα να το κανει,ρισκαρει και να φυγω εγω πχ απο το ιατριο και να παρω εσενα και να σου πω:Ελα Μιχαλη για σεμιναριο τα ποδια του σκυλου.Μου ειπε ο γιατρος πιο Α δεν γινεται.

Και απλα ο γιατρος να του εχει πει...Δεν ειναι εντελως καθαρες εγω θα εβαζα Β-C
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καταλαβαίνω πως το λες ζενιο οπότε πάω πάσο.
Μακαρι πάντως να βρεθεί μια λύση για τον σκύλο.
Αυτός προέχει
Και ειχα και μια ελπιδα οτι θα ειμασταν πολυ προχο!!!
Αν γιτοταν ο Ζενιο Ιωαννα :D
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Το είδα στο τέλος και το διόρθωσα
Αχαχαχαχα
Από τέτοια, Μάκη άσε, όλο μαλακιες κανω:LOL::p:ROFLMAO:
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
Στο πεντιγκρι ο ΚΟΕ δεν αναγράφει εξετασεις τουλαχιστον στη φυλη μου.Δεν ζητάει καμία εξέταση επίσημη για να βγει πεντιγκρι.Ο ανενεργός όμιλος ζητάει να έχεις εξετασεις αταξίας και δυσπλασίες αλλα να εισαι και μέλος του για να πάρεις απλά πεντιγκρι με αλλο χρωμα...τρίχες.Εγω που έκανα σε πιστοποιημένο εργαστήριο του εξωτερικού ένα σωρο επιπλέον απο αυτές που συνηθίζονται και εδω πέρα απο το να τις δείξω στους υποψήφιους δε μπορώ να τις γράψω στο πεντιγκρι..(εδω και τους τίτλους εκθέσεων γονέων περιμενω σχεδόν 1 χρονο για να γραφτούν στα πεντιγκρι των κουταβιων και ακόμα τίποτα).
Και σου έρχεται μετα ο υποψήφιος,σε ρωτάει και του εξηγείς για τις εξετασεις που έχεις κανει,για το χαρακτήρα των σκυλιών σου μιας και ζουν μαζί σου κάθε μερα(και Οχι κλεισμένα σε ένα Κενέλ 1χ1) και παει και παίρνει κουταβι απο τον «παλιό»,τον έμπειρο που δεν εχει ιδέα απο εξετασεις υγειας(άντε καμία αταξία λόγω ιστορικού γονέων και βία δυσπλασία) που τα σκυλιά του ζουν στο 1χ1 χωρίς εκτονωση πνευματική και σωματική,που κανει τις γέννες σε ακατάλληλο χώρο,που ταΐζει φτηνή τροφη απλά και μόνο επειδη ειναι φτηνότερος;!(προφανως Θα ειναι..)
Και μετα ο ίδιος υποψήφιος κάθεται και ζητάει απο ΕΣΕΝΑ στα φόρουμ τα ρέστα γιατι η νομοθεσία δεν υπάρχει,γιατι δε κόβεις απόδειξη ή γιατι δεν τον καλύπτει το συμφωνητικό...ο «εκτροφεας» του όμως που δεν ασχολείται φυσικά με φόρουμ και βλακείες ειναι ο καλύτερος και σωστότερος...και βρίσκεσαι να απολογείσαι που σε τσουβαλιαζει με αυτόν..και χάνει και την υπόληψη του προς εσενα επειδη κάθεσαι και γράφεις και ασχολείσαι...
Το παραπάνω ειναι ένα τυχαίο παράδειγμα για το τι συμβαίνει εκει έξω..δε φταίει πάντα ο ανήθικος,πολλές φορές απλά δε θελουμε να δούμε κάποια πράγματα γιατι δε συμφέρει..οποτε και συντηρείται εν μέρη η κατάσταση..
 
Last edited:


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Και μετα ο ίδιος υποψήφιος κάθεται και ζητάει απο ΕΣΕΝΑ στα φόρουμ τα ρέστα γιατι η νομοθεσία δεν υπάρχει,γιατι δε κόβεις απόδειξη ή γιατι δεν τον καλύπτει το συμφωνητικό...ο «εκτροφεας» του όμως που δεν ασχολείται φυσικά με φόρουμ και βλακείες ειναι ο καλύτερος και σωστότερος...και βρίσκεσαι να απολογείσαι που σε τσουβαλιαζει με αυτόν..
Το παραπάνω ειναι ένα τυχαίο παράδειγμα για το τι συμβαίνει εκει έξω..
Αν βγει το τσουβαλιασμα, που πρεπει να σταματησει, το ξαναλεω και θα το ξαναλεω, τοτε ολος αυτος ο χαμος προστατευει εσενα που εισαι ενταξει.
Κατα τα αλλα...συμφωνω
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
σε ποιο Pd δεν γράφονται οι εξετάσεις ? εγώ όταν το 2000 έκανα δυσπλασία στο αμσταφ μου το Pd μου το γύρισε σφραγισμένο ο ΚΟΕ με τον βαθμό της δυσπλασίας του.
Φαντάζομαι ότι αν τον ζευγάρωνα θα έμπαινε η εξεταση του και στο Pd των κουταβιών.
Για τις άλλες εξετάσεις έχεις δικιο ! θα πρέπει να βρεθεί μια φόρμουλα να γράφονται στο pd.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
σε ποιο Pd δεν γράφονται οι εξετάσεις ? εγώ όταν το 2000 έκανα δυσπλασία στο αμσταφ μου το Pd μου το γύρισε σφραγισμένο ο ΚΟΕ με τον βαθμό της δυσπλασίας του.
Φαντάζομαι ότι αν τον ζευγάρωνα θα έμπαινε η εξεταση του και στο Pd των κουταβιών.
Για τις άλλες εξετάσεις έχεις δικιο ! θα πρέπει να βρεθεί μια φόρμουλα να γράφονται στο pd.
Μόνο οι δυσπλασίες αναγράφονται προαιρετικά Κατερίνα έχεις δίκιο αλλα ανεξάρτητα τη φυλη...καμία άλλη σε εμάς τουλαχιστον..και καμία δεν ειναι υποχρεωτική για να βγει το πεντιγκρι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη