ΑΝΑΠΤΥΞΗ FRENCH BULLDOG


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
το dogfoodanalysis προσωπικα δεν μου λεει τιποτα και το εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα.

μονο εαν βγαλει καποιος επισημος φορεας κριτικες για τις τροφες τοτε θα δωσω βαση.

επισης,παντα ειναι τι ταιριαζει στο σκυλι του καθενος.

πολλοι εκτροφεις δινουν Royal κατι θα λεει αυτο...

τελος,παλι φαινεται οτι υπερασπιζω την συγκεκριμενη μαρκα τροφης και ΔΕΝ μ'αρεσει αυτο.

αλλο να πω δεν δινω την ταδε τροφη στο σκυλι μου για τους Α,Β...Χ,Ψ λογους ή δεν δινω Barf γιατι φοβαμαι εκεινο ή το αλλο...και αλλο να πω οτι η Barf (π.χ) διατροφη ειναι για τα σκουπιδια...
Τεο γι αυτο αν προσεξες ανεφερα οτι ο καθενας μας πρεπει να μαθει να διαβαζει τις ετικετες..νομιζω οτι κανεις εδω μεσα δεν θα διαφωνησει οτι η καθε ξηρα τροφη θα πρεπει να αποτελειται απο κρεας και οχι απο σιτηρα που δεν προσφερουν τιποτα απολυτως στο σκυλι τους...
Το οτι απο παλια πολυς κοσμος ταιζει royal , hills προπλαν και εμενα δεν μου λεει τιποτα γιατι πολυ απλα η βιομηχανια στην ελλαδα αυτες προωθουνταν χρονια τωρα μεσω κτηνιατρων και petshop...
Και μη μου πειτε οτι αφου τη συστηνει ο κτηνιατρος θα ειναι καλη γιατι με οσους εχω μιλησει σχεδον κανεις δεν ειχε μαθημα στο πανεπιστημιο περι τροφων και συστατικων..
απλα σαν ελληναρες ειναι δυσκολο να αποδεχτουμε οτι σαφεστατα πολυ καλυτερο ερχεται απο αμερικη κυριως και καναδα με τους πολυ πιο αυστηρους ελεγχους..
θα μου πειτε μα τοσα χρονια τοσα σκυλια μεγαλωσαν με αυτες τις τροφες και οπως ειπε και ο τεο τοσοι εκτροφεις δινουν αλλα δεν μπορουμε να μην δεχομαστε το κατι τοσο καλυτερο που ερχεται κατα καιρους στη χωρα μας...
Προσωπικη μου αποψη τροφη που στα 2 απο τα 3 πρωτα συστατικα περιεχει ρυζι και σιτηρα ειναι απλα χαλια!!!
Παντα φιλικα..!!!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
εννοειται Puzzle συζηταμε σε φιλικο επιπεδο,προς Θεου!

και παντα καταθετουμε τις προσωπικες αποψεις μας.

την Royal δεν την συστηνουν οι κτηνιατροι,αλλα την Hills γιατι πανω σε αυτη δουλευουν στις σχολες.

η Royal ειναι ανωτερη της Hills και οι δυο μαζι ΔΕΝ συγκρινονται με την Pro Plan.(αυτα κατα γενικη ομολογια...αλλα και παλι ποιος τα υπογραφει αυτα?...κανεις...γιατι απλα υπαρχουν σκυλοι που η Ηills (π.χ) τους ταιριαζει περισσοτερο.)

το dogfoodanalysis επιμενω οτι δεν μου λεει κατι...οχι γιατι ειμαι Ελληναρας...νομιζω γενικα απο τα γραπτα μου δεν το εχω δειξει αυτο...και ουτε επειδη εχει καταταξει την τροφη που εγω δινω στον σκυλο μου,σε χαμηλα επιπεδα....απλα γιατι ΔΕΝ θεωρω οτι εχει κατι το αξιοπιστο.

ενας φιλος μου δουλευε χρονια στην Eukanuba...μου ειπε οτι η Royal ειναι η καλυτερη -γενικα- ξηρα του κοσμου!...τον πιστεψα?..οχι...ηταν φιλος μου?...ειναι ακομα,ναι!

προσωπικα δινω την Giant Junior...με καλυπτει.

εαν δεν με καλυπτε,ειχα αλλαξει χθες!

αυτο που θελω να πω εν ολιγης,ειναι οτι δεν θελω να επιρρεασω και ΔΕΝ το εχω κανει ποτε κανενα για τις τροφες.

απλα δεν δεχομαι τις γενικευσεις και τους γενικευμενους αφορισμους.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Προς θεου δεν εννοουσα εσενα με τιποτα με τον ορο Ελληναρας...αν αυτο καταλαβες σου ζηταω συγγνωμη..
Αναφερομουν γενικα σε ανθρωπους που δεν μπορουν δεχτουν με τιποτα κατι το καινουργιο..
Οσο για τη royal την εχω δει σε πολλα κτηνιατρεια γι αυτο μιλησα για προωθηση αυτων των 3 τροφων..
Οντως υπαρχουν καποιοι κωδικοι που ειναι καλυτερης ποιοτητας αλλα ολες αυτες που αναφερονται σε συγκεκριμενη ρατσα απλα κατα εμε ειναι χαλια..
Προτιμοτερο οι γενικοτερες σαν αυτη που δινεις εσυ..
Αυτο που ειπα απο την αρχη ειναι το πρωτο που εμαθα ειναι να διαβαζω ετικετες..οπως επεισης αν μια τροφη ταιριαζει στο σκυλι σου μην την αλλαζεις..
Παντως νομιζω οτι δεν μιλησα με γενικευσεις και αφορισμους παρα προσπαθησα να τεκμηριωσω την αποψη μου με τα συστατικα..
Και το βασικοτερο..μια τροφη τη κρινεις σε βαθος χρονου και οχι σε 2-3 μηνες...βλεπεις την αναπτυξη του σκυλου σου και κρινεις αναλογως..
 




giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
barf απ οτι καταλαβα παιδια ειναι ωμο κρεας??δλδ πωσ ταιζεται αυτο??ετσι απλα??συγνωμη ισωσ φενεται γελια η ερωτηση μου αλλα δν γνωριζω..τωρ βασικα θα παρω αλλη μαρκα ξηρη τροφη να δω μπασ κ την τρωει...μπορει acana,orijen θα δω εκτοσ κ αν προτειεντε κατι συγκεκριμενο για γαλλακια..barf δλδ κ με πιο τροπο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
barf απ οτι καταλαβα παιδια ειναι ωμο κρεας??δλδ πωσ ταιζεται αυτο??ετσι απλα??συγνωμη ισωσ φενεται γελια η ερωτηση μου αλλα δν γνωριζω..τωρ βασικα θα παρω αλλη μαρκα ξηρη τροφη να δω μπασ κ την τρωει...μπορει acana,orijen θα δω εκτοσ κ αν προτειεντε κατι συγκεκριμενο για γαλλακια..barf δλδ κ με πιο τροπο.
Ωμή διατροφή με ζωικές τροφές (κρέας, ψάρια), λαχανικά, φρούτα και διάφορα "συμπληρώματα". Μπορείς να διαβάσεις και εδώ

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=118

Θέλει διάβασμα πριν αποφασίσεις να ξεκινήσεις...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
και παντα καταθετουμε τις προσωπικες αποψεις μας.
Ετσι ειναι!!
το dogfoodanalysis επιμενω οτι δεν μου λεει κατι...οχι γιατι ειμαι Ελληναρας...νομιζω γενικα απο τα γραπτα μου δεν το εχω δειξει αυτο...και ουτε επειδη εχει καταταξει την τροφη που εγω δινω στον σκυλο μου,σε χαμηλα επιπεδα....απλα γιατι ΔΕΝ θεωρω οτι εχει κατι το αξιοπιστο.

.
Το dogfoodanalysis ειναι απλα μια καλη σελιδα, για να διαβασει και να σηνγκρινει κανεις τα συστατικα των τροφων- και να βγαλει δικα του συμεπερασματα (αν καταλαβαινει τι σημαινουν οι λιστες των συστατικων!).

Εγω προσωπικα αρνουμαι να ταιζω τροφες που ειναι γεματα σκουπιδια απο αλλους κλαδους τις βιομηχανιας τροφιμων!
Beet Pulp-Cellulose (που ειναι πριωνιδι!!!), καλαμποκοκοτσανα και αλλα- δεν χρειαζεται να φανε οι σκυλοι μου.
Τροφες που ειναι γεματα δημητριακα θεωρω ακαταλληλα για τον σαρκοφαγο σκυλο μου- δεν εχο κουνελακι- εχω σκυλο!
Και για αυτο θελω η τροφη του να αποτελειται σαν κυριος συστατικο απο κρεας!

Προσωπικη μου αποψη!!

Και ο μονος τροπος να ελεγχω καπος το τι τρωνε οι σκυλοι μου- ειναι να παρασκευαζω μονη μου τα γευματα τους- ακριβος αναλογισμενο για τις αναγκες του καθε μου σκυλου!

Δεν ειμαι εναντια ξερων τροφων- αλλα να μην παραλανιομαστε απο οραιες συσκευασιες και υποσχεσεις για μακροζωια και τελεια υγεια- ετσι απλα. Αλλα να μαθουμε να διαβαζουμε τις ετικεττες των συστατικων, να ασχολιομαστε και λιγο σοβαρα με την διατροφη των Canidae, να συνγκρινουμε αυτο που μαθαμε μετα με τα συστατικα των τροφων και να κρινουμε!
Πιστευω πραγματικα οτι τους το χρωσταμε (στους σκυλους μας!!)!!
 


Λυδία

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2017
67
98
40
Thanks! Ειναι απο το ιδιο εκτροφειο- και σχεδον συγγενεις!
Η MonaLisa μου μεγαλοσε μαζι με την Paris του Puzzle- εχουν μονο 10 μερες διαφορα ηλικιας- και η Καρλα της vrmode ειναι επισης μελος της οικογενειας.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Με υγεία και ευτυχία εύχομαι τα Χριστούγεννα και το νέο έτος. Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Ένα γαλλικό μπουλντογκ πόσο περίπου πρέπει να ζυγίζει σε ηλικία 5 έως 7 εβδομαδων περίπου? Ποιο βάρος θεωρείται ιδανικό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3