ΑΝΑΠΤΥΞΗ FRENCH BULLDOG


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Γιαννη τωρα ειδα και τις photos σου...απλα ειναι πανεμορφο...μου θυμιζει το πρωτο γαλλακι μου..που δυστυχως χασαμε απο τις αμαρτιες των πετ σοπ...
Μεγαλη ιστορια που εχει αναφερθει πολλες φορες...!!!
Χαιρομαι που εισαι εδω μεσα και προσπαθεις να μαθεις...
Ολα θα πανε καλα αρκει να εχεις υπομονη γιατι ειναι και λιγο πεισματαρικα τα ατιμα..

11 κιλά! αλλά όπως βλέπεις δεν έχει μεγάλη κοιλιά! Κάνουμε καθημερινή άσκηση εξετίας των γνωστών προβλημάτων που έχουν τα γαλλάκια! εσένα πόσα κιλά είναι?
Να σε ρωτησω κατι?
Ποια ειναι η καθημερινη ασκηση που κανετε? και ποια τα γνωστα προβληματα των γαλλικων?
και πως επιλυει η ασκηση το προβλημα που εχετε?

vrmode
Ρε Βασουλα απο το πολυ barf κοντευουν να βγουν τα κοκκαλα εξω απο το σωμα...
Για πολυ τουμπανοοο μιλαμε...
Και οσο σκεφτομαι οτι σαν περσι στην εκθεση η ξεροκεφαλη δεν εκανε βημα με πιανουν τα γελιααα..!!!!
Φιλακιααααα!!!!
 


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
λυπαμαι για την απωλεια του!!ναι καλοσ ειναι ο ατιμος,κ εχω αρκετη υπομη κ ασχολουμε πολυ με το κουκλι μου διαβαζω κ τισ συμβουλες σας εδω μεσα κ ελπιζω να πανε ολα καλα!
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Τα γνωστά προβλήματα που έχουν όλα τα γαλλάκια! αναπνευστικά και με την καρδία του! πάμε 2 μικρές βόλτες τον 15 λεπτόν και το απόγευμα μια βόλτα 25 λεπτά αφού πρώτα παίξη ελεύθερη στο χωράφι! με αυτό τον τρόπο δεν συσσορεύετε το λίπος! βασικά αυτά μου είπερ ο κτηνίατρος να τα κάνω και 2 φίλοι μου που έχουν γαλλάκια και είναι έμπηροι!

οταν ενοεις το ιδιο προβλημα?ειχε μικρο κεφαλακι,κ ποτε αρχισε να περνει ογκο,να ανοιγει?
όχι το αντίθετο:eek:! είχε μεγάλο κεφάλι και μικρό σώμα:D
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Τα γνωστά προβλήματα που έχουν όλα τα γαλλάκια! αναπνευστικά και με την καρδία του! πάμε 2 μικρές βόλτες τον 15 λεπτόν και το απόγευμα μια βόλτα 25 λεπτά αφού πρώτα παίξη ελεύθερη στο χωράφι! με αυτό τον τρόπο δεν συσσορεύετε το λίπος! βασικά αυτά μου είπερ ο κτηνίατρος να τα κάνω και 2 φίλοι μου που έχουν γαλλάκια και είναι έμπηροι!
Θα με αφησεις να διαφωνισω σε ορισμενα θεματα...δεχομαι το θεμα του αναπνευστικου απο την αποψη οτι εχουν πλακουτσωτο προσωπο...αλλα στα ''καλα'' γαλλικα(μονο απο καλους εκτροφεις) το προβλημα ειναι σαφεστατα μικροτερο εως ανεπαρκεις...φυσικα δεν εχουν την αντοχη αλλω σκυλιων αλλα δεν θα αντιμετωπισεις ποτε προβληματα εμετων, κτλ κτλ...
Οσο για το θεμα καρδιας για μενα δεν υφισταται...ή τουλαχιστον δεν θεωρω οτι ειναι χαρακτηριστικο τους...
Ναι το καλοκαιρι θελουν βολτα νωρις το πρωι και αργα το σουρουπο...αλλα το χειμωνα μπορεις να κανεις και μια βολτα 2 ωρων με ορισμενες στασεις διχως πολλα πολλα προβλημα..
Ρωτα και τις frenchie-fan, vrmode που εχουν περπατησει ολη τη παρνηθα!!!

όχι το αντίθετο:eek:! είχε μεγάλο κεφάλι και μικρό σώμα:D
Μα αυτος ειναι και ο λογος που γεννιουντε τα περισσοτερα με καισαρικη..λογω της δυσαναλογιας σωματος-κεφαλιου...ετσι ειναι μωρακια..μικρο σωμα-μεγαλουτσικο κεφαλι..και καπως ετσι δικαιολογειτε και η τσιμπημενη τιμουλα τους..γιατι τα εξοδα γεννας ανεβαινουν κατακορυφα!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Τα γνωστά προβλήματα που έχουν όλα τα γαλλάκια! αναπνευστικά και με την καρδία του!
Δεν τα έχουν όλα τα γαλλάκια - δεν σου τα είπαν καλά.

Το δικό σου έχει πρόβλημα αναπνευστικό? (λαχανιάζει? κάνει εμετό λευκό αφρό?). Επίσης, έχετε εντοπίσει πρόβλημα με την καρδιά?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Θανο- δεν ξερω απο που παιρνεις τις πληροφοριες σου- αλλα ειναι λανθασμενες!!
Οσο για το θεμα καρδιας για μενα δεν υφισταται...ή τουλαχιστον δεν θεωρω οτι ειναι χαρακτηριστικο τους...
Και ομως!!
Επειδη πολλα γαλλικα εχουν προβλημα με την αναπνοη τους- επιβαρυνεται και η καρδια τους υπερβολικα για να τροφοδοτισει το σωμα με οξυγονο!
Και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να παθουν παρα πολλα γαλλικα απο πολυ νορις βαριες καρδιοπαθιες!


Μα αυτος ειναι και ο λογος που γεννιουντε τα περισσοτερα με καισαρικη..λογω της δυσαναλογιας σωματος-κεφαλιου...ετσι ειναι μωρακια..μικρο σωμα-μεγαλουτσικο κεφαλι..και καπως ετσι δικαιολογειτε και η τσιμπημενη τιμουλα τους..γιατι τα εξοδα γεννας ανεβαινουν κατακορυφα!!!
Ουτε αυτο δεν ειναι σωστο!
Τα μωρα γαλλικα δεν εχουν μεγαλυτερα κεφαλια απο αλλες φυλες- αλλα οι θυλικες εχουν πολλες φορες πολυ στενες λεκανες- και για αυτο χρειαζονται καισαρικες.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Μα δεν ειπα οτι το προβλημα με το αναπνευστικο δεν υφισταται...αυτο που ηθελα να πω τεσπα ειναι το προβλημα εμφανιζεται σαφεστατα σε πολυ μικροτερα ποσοστα σε γαλλικα που προερχονται απο καλους εκτροφεις...
Και προσωπικα σε μενα φανηκε πολυ απο τα 3 που εχουν περασει απο τα χερια μου, εστω και αν τα 2 ηταν για λιγες μερες.. Ηταν πολυ πιο εντονο το προβλημα τους με εμετους ροχαλητα σαν τρακτερ κτλ..εκει εκανε μπαμ το προβλημα του αναπνευστικου σε σχεση παντα με την pari μου..
κι οταν αυτα εχουν τετοια προβληματα φυσικο επακολουθω να επεκταθει το προβλημα και στη καρδια τους..
Βασικα το πηγαινα αλλου...ηθελα να δω αν ο φιλος αντιμετωπιζει καποια συγκεκριμενα προβλημα με αφρωσης εμετους κτλ...
Κι απο την αλλη αμα κρινω απο τις 3 τις δικες σου, της βασως και τη pari οτι δεν αντιμετωπιζουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα...δεν μπορω τοτε να πω οτι ειναι χαρακτηριστικοτατο της φυλης..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η Carmen μου εχει προβλημα!
Δεν αφρηζει, δεν λυποθυμαει- αλλα ροχαλιζει παααρα πολυ και το καλοκαιρι υποφερει πολυ περισσοτερο απο τους αλλους δυο. Μαλλον θα την παω για χειρουργειο τις επομενες μηνες.

Χειροτερα απο τα προβληματα με το αναπνευστικο θεωρω εγω προσοπικα, τα προβληματα με τις αρθροσεις και ιδιος με την σπονδυλικη στυλη!!
Στο γερμανικο φορουμ που ειμαι αδμιν χασαμε πολλα γαλλικα απο προπτοση δισκου - με καταστροφη του νευρου!

Hemivertribrae ειναι αλλο ενα θεμα, πολυ βαρυ!
Στην γερμανια κανουν πια απαραιτητα εξεταση για Hemivertibrae και αποκλειονται απο την αναπαραγογη, αν παρουσιαζουν καποια.
 


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
παρεπιπτοντωσ εμενα ουτε λαχανιαζει ευκολα,ουτε κανει εμετουσ αλλα ουτε κ ροχαλιζει αισθητα...το μονο αρνητικο ειναι οτι αεριζεται πααααραααα πολυ συχνα!!!χαχα...κατα τα αλλα κ το ροχαλητο ευτυχως το εχει αποφυγει//
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Γιαννη αν θες περι αεριων δοκιμασε να του δεινεις μια φορα την εβδομαδα ενα αυγο και γιαουρτακι...νομιζω οτι βοηθαει αρκετα..και αυτα παντα ανακατεμενα με τη τροφη της..
Αληθεια τη τροφη τη ταιζεις? και αν ειναι ξηρα τη μαρκα?
Γιατι εγω απο τροφη σε τροφη ειδα μεγαλη διαφορα..!!!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Η Carmen μου εχει προβλημα!
Δεν αφρηζει, δεν λυποθυμαει- αλλα ροχαλιζει παααρα πολυ και το καλοκαιρι υποφερει πολυ περισσοτερο απο τους αλλους δυο. Μαλλον θα την παω για χειρουργειο τις επομενες μηνες.

Χειροτερα απο τα προβληματα με το αναπνευστικο θεωρω εγω προσοπικα, τα προβληματα με τις αρθροσεις και ιδιος με την σπονδυλικη στυλη!!
Στο γερμανικο φορουμ που ειμαι αδμιν χασαμε πολλα γαλλικα απο προπτοση δισκου - με καταστροφη του νευρου!

Hemivertribrae ειναι αλλο ενα θεμα, πολυ βαρυ!
Στην γερμανια κανουν πια απαραιτητα εξεταση για Hemivertibrae και αποκλειονται απο την αναπαραγογη, αν παρουσιαζουν καποια.
Ανδριαννα μου δεν το ηξερα για τη carmen..ευχομαι να πανε ολα καλα..
Θα συμφωνησω απολυτα στο θεμα της σπονδυλικης στηλης και γενικοτερα της μεσης..πρεπει να δινουμε ιδιαιτερη βαρυτητα στο θεμα αυτο..!!!
 


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
αυτο με το γιαουρτακι εχεισ δικιο κ πρεπει να το αρχισω να το δινω...οσοσ για την τροφη υπαρχει μεγαο προβλημα...δν τρωει την ξηρα κ εχω μαρτυρησει....αρχικα επερνα hills ξερω ξερ δν ειναι καλη....μετα αλαξα σε proplan επισησ ξερα οτι δν ειναι καλη (προλαβενω κ απανταω σε τυχων απαντησεισ σασ!!)κ για να την φαει την ανεμιγνεια με κονσερβα...μεγα λαθοσ αλλα δν ετρωγε αλλιωσ....τωρα θελω να συνιθησει μονο ξηρα τροφη αλλα δν ξερω ποια να παρω...α!συνυθως εβαζα κ λιγακι ελαιολαδο να την κανει πιο μαλακη κ πιο ευγευστη..αλλα με το ζορι τρωει 100γρ.τη μερα...ασε μεγαλο προβλημα...
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Παιδία η ROYAL CANIN έβγαλε τροφή αποκλιστικά για τα γαλλάκια! Δεν ξέρω αν το ξέρατε εγώ σήμερα το έμαθα!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παιδία η ROYAL CANIN έβγαλε τροφή αποκλιστικά για τα γαλλάκια! Δεν ξέρω αν το ξέρατε εγώ σήμερα το έμαθα!
...και ειναι το ιδιο σκουπιδι με ολες της αλλες τροφες της Royal Canin !!

Κανα BARF εχεις σκεφτει καθολου?
Εγω τα δικα μου γαλλικα κυριος τα μπαρφαρω- και οταν δινω ξερη τροφη (2 φορες την εβδομαδα περιπου), τους δινω Acana.
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
δεν ξερω για την ειδικη τροφη οσον αφορα τα γαλλακια,αλλα για τον δικο μου σκυλο η Royal ειναι παρα πολυ καλη.

επισης γενικα η εταιρια στην ξηρα τροφη δεν ειναι σκουπιδι...σε βρισκω λιγο υπερβολικη εδω.:)(ομως ειναι η αποψη σου και εχεις καθε δικαιωμα να την λες,εννοειται!)

τωρα για το θεμα barf δεν θα μιλησω επειδη ειμαι τελειως αντιθετος...
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
...και ειναι το ιδιο σκουπιδι με ολες της αλλες τροφες της Royal Canin !!

Κανα BARF εχεις σκεφτει καθολου?
Εγω τα δικα μου γαλλικα κυριος τα μπαρφαρω- και οταν δινω ξερη τροφη (2 φορες την εβδομαδα περιπου), τους δινω Acana.
Και ελεγα καιρω εχουμε να barfaroume εδω μεσα...αχχχααα!!!!!
Οντως για πολλους η καλυτερη λυση...και αλλοι δεν τη προτιμουν για διαφορους λογους ακομα και στην ιδεα του ωμου κρεατος πολυ δεν αντεχουν...
Παντως η νεες σειρες της acana(grain free) prairie harvest, grassland και pacifica θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες που κυκλοφορουν στη χωρα μας...
Οσο για τη royal canin για γαλλακια...απλα μακρυααα!!!
 




puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Ο βασικος κανονας για ολους μας ειναι να μαθουμε να διαβαζουμε τις ετικετες των ξηρων τρωφων...
Ο επομενος κανονας κατ εμε ειναι τροφη που παει καλα στο σκυλι σου μη την αλλαζεις εκτος και αν αυτο που το ταιζεις ειναι σκουπιδια και σιγουρα θα βρεις μια καλυτερη να του ταιριαζει...
Προτιμω τροφες grain free μιας και δεν προσφερουν απολυτων τιποτα στα σκυλια τα δημητριακα...και προτιμω τις τροφες με μεγαλα ποσοστα κρεατος , φρουτα, λαχανικα και παρουσια ολοκληρου αυγου σε αυτη...
Τωρα για τη συγκεκριμενη royal που αναφερθηκε...ακομα και στο www.dogfoodanalysis.com θα δει κανεις οτι σχεδον ολες οι royal ανηκουν στη κατηγορια των 2 αστερων με αριστα τα 6.αν δεν δινεις σε αυτα σημασια προχωρας στο διαβασμα των ετικετων..
παμε στη royal για bulldog..
Ingredients:
Brown rice, chicken meal, rice, chicken fat (preserved with mixed tocopherols, rosemary extract, and citric acid)
Βλεπουμε καθαρα τα πρωτα τεσσερα συστατικα...1 κ 3 ρυζι(αχρηστο για το σκυλι)..το 2 καποια αγνωστης μορφης κοτοπουλο και το 4 λιπη απο κοτοπουλο που το ακομα χειροτερο ειναι οτι περιεχει citric acid...
Citric acid αλλιως κιτρικο οξυ απαγορευεται αυστηρως η τροφη να βρεχεται με οτιδηποτε αλλο...ομως και να μην το κανεις εσυ ουτως η αλλως η τροφη θα ανακατευτει στο στομαχι του σκυλου με παρα πολλες πιθανοτητες ασχημων αποτελεσματων..
Εχουν γινει πολλες αναλυσεις περι αυτου...
Αυτα τα λιγα απο εμενα...
Επαναλαμβανω...το σημαντικοτερο διαβαζεται τις ετικετες...το σκυλι πρεπει να τρωει κρεας και αυτο πρεπει να περιεχεται κατα κορον στο πρωτο και γενικα στα πρωτα συστατικα..!!!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
το dogfoodanalysis προσωπικα δεν μου λεει τιποτα και το εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα.

μονο εαν βγαλει καποιος επισημος φορεας κριτικες για τις τροφες τοτε θα δωσω βαση.

επισης,παντα ειναι τι ταιριαζει στο σκυλι του καθενος.

πολλοι εκτροφεις δινουν Royal κατι θα λεει αυτο...

τελος,παλι φαινεται οτι υπερασπιζω την συγκεκριμενη μαρκα τροφης και ΔΕΝ μ'αρεσει αυτο.

αλλο να πω δεν δινω την ταδε τροφη στο σκυλι μου για τους Α,Β...Χ,Ψ λογους ή δεν δινω Barf γιατι φοβαμαι εκεινο ή το αλλο...και αλλο να πω οτι η Barf (π.χ) διατροφη ειναι για τα σκουπιδια...
 
Last edited: