Αγαπάνε τα σκυλιά;


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτο με τις γατες που δεν αγαπανε ειναι 100 λαθος,
Αυτο το υπογραφω και εγω!
Απλα οι γατες δεν ¨εξαγοραζονται¨ με φαι η λιχουδιες πιστευω.
Εχουν πιο εντονη προσοπικοτητα απο τα σκυλια και ειναι και πολυ πιο ανεξαρτητες.
Εμεις εχουμε 2 γατες. Απο μωρα μαζι μας (απο των καδο σκουπιδιων και τα δυο) , τωρα 9 και 7 ετων.

Εγω ταιζω ολα τα ζωα καθημερινα. Ο γατος μας ερχεται σε μενα καθε πρωι και με ξυπναει για να του βαλω φαι. Εγω ασχολουμαι αρκετα με τα ζωα. φροντιζω για ολα γενικος.
Ο γατος μας ομος δεν με αγαπαει καθολου. Σιχαινεται οταν τον χαιδευω και μισει οταν τον παιρνω αγγαλια.
Οποτε μπορει με δαγκωνει- η μου την φυλαει κατω απο το τραπεζι και αρπαζεται αξαφνα στα ποδια μου οταν περναω και δεν το περιμενω.

Αλλα για την κορη μου λιωνει κυρολεκτικα!
Ειναι τρυφερος και αγαπισιαρης μαζι της, του μιλαει και αυτος γουργουριζει (δεν το κανει ΠΟΤΕ σε μενα), δεν ξεκολλαει απο κοντα της, οταν διαβαζει (ειναι πανω απο τα βιβλια της ξαπλομενος) και κοιμαται μαζι της το βραδυ.
Αρα- αγαπαει- αλλα διαλεγει μονος του, ποιος αξιζει την αγαπη του.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ρώτησα τον 8χρονο γιό μου εαν με αγαπάει...
Σε αγαπάω μπαμπά, πάρα πολύ!!!

Παιδί μου, γιατί με αγαπάς?
Γιατί μας φροντίζεις...

Τι νοιώθεις δηλαδή για εμένα?
Ότι με φροντίζεις!!!

Το κατάλαβα αυτό, του είπα, εσύ όμως τι ακριβώς αισθάνεσαι, όταν λες ότι με αγαπάς?
Ότι είσαι καλός γιατί με φροντίζεις!!!!!!!!!!

Εαν δεν σε φρόντιζα, θα με αγαπούσες?
....................................

Ο γιός μου έγινε έξαλλος, και μετά από μια σιγή μου είπε φωνάζοντας:
Θέλεις να πεις ότι σε αγαπάμε γιατί εσύ πληρώνεις τα έξοδα μας?
Εγώ ερωτήσεις έκανα, του είπα, μόνος σου σκέφτηκες ότι σκέφτηκες και έχεις θυμώσει...

:roll:

Παίδες, λάθος συζήτηση έχουμε πιάσει...
Το ποιός μας αγαπάει και γιατί μας αγαπάει κλπ είναι λάθος σκέψη, λάθος προσέγγιση. Αυτό που μας αφορά, είναι ποιόν αγαπάμε. Ούτε καν το γιατί τον αγαπάμε δεν είναι κατι που χρήζει ανάλυσης.

Γιατί έτσι και αρχίσουμε να το αναλύουμε, μάλλον θα καταλήξουμε ότι μόνο τα ζώα μας μας αγαπάνε, και αυτό με αρκετή αμφιβολία!!!
:shock:
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
τα γατια ειναι για πολλες μπουνιες! με εναν που ειχα ζησει (ηταν ψιλοφοβικος) τα πηγαιναμε παρα πολυ καλα σε σημειο που η ιδιοκτητρια του να ζηλευει! αλλα δεν τον πηγαινα μια! με χαλαγε οτι δεν μπορουσες να βασιστεις απανω του οτι ανα πασα στιγμη εβγαζε νυχια, επεισης οτι ηταν μνησικακος!

ολοι οι σκυλοι που ειχα ηταν ποιο σταθεροι, ποιο φιλικοι και με θελανε ολοι την ωρα και ας μην με θεωρουσαν παντα τον αρχηγο της αγελης τους!

παντως και τα γατια ειναι προστατες! ας τολμουσε κανεις να μου φωναξει ή να φωναξει στην ιδιοκτητρια του εκτος απο μενα και εβλεπε τι ωραια που σου γατζωνοταν στον γοφο!!

παντως πιστευω οτι εχει να κανει με το απο που προερχεται το καθε ζωο! το ενα απο αιλουροειδη το αλλο απο τους λυκους (?)
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
oscar said:
γιατι μου μπλεκεις τα σκυλια με τα παιδια? :D
Δεν τα μπλέκω.
Παιδιά είναι τα ανθρωπάκια που με αγαπάνε επειδή τα φροντίζω, ενώ σκυλιά είναι εκείνα τα τετράποδα που επίσης φροντίζω, και ενδέχεται να με αγαπάνε για τον ίδιο λόγο... :roll:

Όταν συζητάμε εαν μας αγαπάνε τα σκυλιά μας ή όχι, δεν πρέπει να συγκρίνουμε τι συμβαίνει με όλους τους άλλους που φέρονται να μας αγαπάνε?

Το αυτοκίνητο μου, δεν με αγαπάει.
Το σπίτι μου, το ίδιο...

Ποιοί υποτίθεται ότι με αγαπάνε?
Οι γονείς μου, η γυναίκα μου, τα παιδιά μου, οι φίλοι μου, και πιθανόν και ο σκύλος μου.

Ως προς του γονμείς μου, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία. Με αγαπάνε!

Για να εξετάσω τα πιθανά αισθήματα του σκύλου, και τον τρόπο που εκφράζονται, δεν πρέπει να τα συγκρίνω με τα αισθήματα των υπολοίπων?
Με τι θα το συγκρίνω? Με το αυτοκίνητο και με το σπίτι?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Πωπω μπερδεύτηκα..... :roll: Τελικά η σκύλα μου με αγαπάει?με φοβάται?με σέβεται?(καλά για τη συγκεκριμένη σκύλα απαντώ και στα τρία ΟΧΙ... :? )Τελικά θα καταλήξω και πάλι σε αυτό που πίστευα πάντα-και πάντα μιλώ με βάση τις προσωπικές εμπειρίες μου,δεν μπορώ να μιλώ αντικειμενικά για το συγκεκριμένο θέμα-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΑΓΑΠΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.Ακομα και μεταξύ μάνας και παιδιού...Αρα μάλλον και μεις οι άνθρωποι αγαπάμε σαν τα σκυλιά λίγο πολύ,αγαπάμε κάποιον όσο μας δίνει αυτά που θέλουμε,όσο μας θεωρεί θεούς του,όσο είναι όπως τον θέλουμε η όσο τον φοβόμαστε... :-$ή όσο είμαστε πιο αδύναμοι,αν γίνει κάτι διαφορετικό τον μισούμε στο άψε σβήσε.Μην συγχέουμε την αγάπη με το ερωτικό πάθος ή την σεξουαλική έλξη ή παθολογικές καταστάσεις όπου γκόμενες που οι άντρες τους τις κακομεταχειρίζονται-και ενώ έχουν την δυνατότητα να φύγουν-αυτές λένε "δεν μπορώ να τον αφήσω,τον αγαπάω,θα πεθάνω χωρις αυτόν κτλ."Ειδικά αυτούς που υποστηρίζουν πως αγαπούν και δεν τους νοιάζει αν τους αγαπούν οι άλλοι,ε αυτοί είναι που καταβάθος περιμένουν τα περισσότερα ανταλλάγματα....Λένε πως αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου δεν μπορούν να σε αγαπήσουν οι άλλοι και ούτε μπορείς να αγαπήσεις και συ κάποιον άλλο.....Άραγε πόσο αγαπάω τον εαυτό μου??? :-k
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ποπο..μην αναλυσουμε την αγαπη για τους ανθρωπους..γιατι σιγουρα ο καθενας θα τα βλεπει με διαφορετικο ματι..,ας πουμε εγω δεν συμφωνω οτι στην σχεση γονιων -παιδιων δεν υπαρχει ανιδιοτελια..και μην πλεκουμε τις αποχαβνομενες κατινες,που την αγαπη την συνδιαζουνε με την ελειψη προσωπικοτητας..αγαπαω τον αντρα μου και οπως και να μου φερεται εγω θα καθομαι μαζι του..(επειδη ειναι αντρας..).
Σιγουρα ο καθενας αλλιως αντιλαμβανεται την αγαπη προσωπικα..
Αλλα στα ζωα ,ειναι πιστευω στιγμες που ολοι νομιζουμε, η θελουμε να νομιζουμε, οτι αυτα τα πλασματακια μας αγαπανε..
Ειναι λαθος πιστευω να μπερδευουμε ειδικα την ερωτικη σχεση, με αυτην την σχεση..
Αν ισχυει ο νομος της δρασης και της αντιδρασης..τοτε αν θεωρησουμε οτι η αγαπη μας προς αυτα ειναι η δραση ,τοτε μπορει και η αντιδραση για αυτα να ειναι μια δικια τους εκφραση που να θυμιζει την αγαπη..
Παντως οπως και να εχει, ακομα και μια γλαστρα που φροντιζεις με αγαπη σε αγαπαει και αυτη ,απλα δεν στο δειχνει..
Οταν δεινεις αγαπη καποια στιγμη περνεις.. ειναι μερος της κοσμοθεωριας..(το γυρισα σε πολυ φιλοσοφικο...)
:lol:
 


yasmin1gr

Well-Known Member
14 Μαϊου 2007
65
0
Θεσσαλονικη
www.argosgr.org
FrenchieFan said:
Αυτο με τις γατες που δεν αγαπανε ειναι 100 λαθος,
Αυτο το υπογραφω και εγω!
Απλα οι γατες δεν ¨εξαγοραζονται¨ με φαι η λιχουδιες πιστευω.
Εχουν πιο εντονη προσοπικοτητα απο τα σκυλια και ειναι και πολυ πιο ανεξαρτητες.
Εμεις εχουμε 2 γατες. Απο μωρα μαζι μας (απο των καδο σκουπιδιων και τα δυο) , τωρα 9 και 7 ετων.

Εγω ταιζω ολα τα ζωα καθημερινα. Ο γατος μας ερχεται σε μενα καθε πρωι και με ξυπναει για να του βαλω φαι. Εγω ασχολουμαι αρκετα με τα ζωα. φροντιζω για ολα γενικος.
Ο γατος μας ομος δεν με αγαπαει καθολου. Σιχαινεται οταν τον χαιδευω και μισει οταν τον παιρνω αγγαλια.
Οποτε μπορει με δαγκωνει- η μου την φυλαει κατω απο το τραπεζι και αρπαζεται αξαφνα στα ποδια μου οταν περναω και δεν το περιμενω.

Αλλα για την κορη μου λιωνει κυρολεκτικα!
Ειναι τρυφερος και αγαπισιαρης μαζι της, του μιλαει και αυτος γουργουριζει (δεν το κανει ΠΟΤΕ σε μενα), δεν ξεκολλαει απο κοντα της, οταν διαβαζει (ειναι πανω απο τα βιβλια της ξαπλομενος) και κοιμαται μαζι της το βραδυ.
Αρα- αγαπαει- αλλα διαλεγει μονος του, ποιος αξιζει την αγαπη του.
Ερωτηση ο γατος ειναι αστειρωτος? γιατι ξερεις εαν δε ειναι απλα σε εχει παρει για αρσενικο γατο εξου και οι επιθεσεις και τα παει καλυτερα με τις θυληκες τις οικογενειας. Αυτο συμβαινει πολυ συχνα. Εξισου μπορει να μη του ταιριαζει ο τροπος που χαιδευεις ειναι και θεμα χημειας ( εαν ειναι στειρωμενος εννοω) .
Ειχα εναν κουκλο περση καποτε αλλα αδυνατο να καθησει ο ενας με τον αλλο εφευγε δεν βολευοτανε μαζι μου .. οταν τον εδωσα σε φιλη ησυχασε βρηκε το μαστορα του. τα δικα μου αντιστοιχα πολυ μονο μετα απο συχνες επισκεψεις τα πανε καλα με αλλους αν κι εχει τυχει να τους αρεσει κατευθειαν καποιος, εκτος απο το χιονακι τη κατασπρη περσα, σουπερσταρ των χαδιων .


Το καθε ενα εχει αλλο χαρακτηρα αλλα γουστα αλλα κεφια το θεμα ειναι με ποιο ζωακι θα ταιριαξουν τα χνωτα σας για μενα.
 




cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
sir-elric wrote: με χαλαγε οτι δεν μπορουσες να βασιστεις απανω του οτι ανα πασα στιγμη εβγαζε νυχια, επεισης οτι ηταν μνησικακος!
Και εμενα μου εσπαγε τα νευρα αυτο..Αλλα πλεον τον εχω μαθει τοσο καλα που καθε κινηση του ειναι προβλεψιμη..Ξερω που τον ενοχλει να τον ακουμπαω κ που του αρεσει...

yasmin1gr wrote:
Ερωτηση ο γατος ειναι αστειρωτος? γιατι ξερεις εαν δε ειναι απλα σε εχει παρει για αρσενικο γατο εξου και οι επιθεσεις και τα παει καλυτερα με τις θυληκες τις οικογενειας.
Ειναι στειρωμενος ο γατος..Αλλα η Frenchiefan ειναι η μαμα μου οποτε δν ισχυει αυτο περι αρσενικου γατου...

Πιστευω παντως οτι φερεται καλα μονο σε μενα γιατι η μαμα μου κ οι αλλοι της οικογενειας ειναι μες στα νευρα κ τις φωνες κ οι γατες ειναι πολυ ηρεμα κ γαληνια ζωα κ την αποφευγει για αυτον τον λογο...
 




dogwalker

Member
12 Δεκεμβρίου 2007
23
0
www.dogserviices.gr
ΩΠΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ

ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΔΙΑ. ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΓΑΠΗΣ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΩΘΟΥΝ ΟΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΑΣ. κΑΙ ΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΑΓΑΠΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΕΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ. ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΝΩΣ ΚΑΛΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΝΙΩΘΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Μια και μιλάμε για αγάπη και έρχονται και Αγίες μέρες για να θυμηθούμε τη είναι αγάπη, θα κάνει καλό και σε εμάς και στους γύρο μας , ασφαλώς και στους σκύλους μας !


Η αγάπη μακροθυμεί, αγαθοποιεί, η αγάπη δεν φθονεί, η αγάπη δεν αυθαδιάζει, δεν επαίρεται,δεν ασχημονεί, δεν ζητεί τα εαυτής, δεν παροξύνεται, δεν διαλογίζεται το κακόν, δεν χαίρει εις την αδικίαν, συγχαίρει δε εις την αλήθειαν πάντα ανέχεται, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Axαχαχαχα το διαβασα το θεμα.Αν συμφωνησουμε μια φορα σε αυτο το φορουμ να βγιουμε να το γιορτασουμε. Ωραια χαιρομαι που ειστε και αλλοι που πιστευεται στη σκυλοαγαπη! Το γιατι το χρυσανθεμο μου αγαπαει οπως και ο συγχωρεμενος ο μητσαρας μου -το μωρο μου μου λειπει- θα το αναλυσω σε γατοφορουμ. Ετσι ειναι λοιπον εγω θελω η ριτα μου να με αγαπαει. Εχουμε βρει τους κωδικες, αυτη μας ακουει -εμεις μπουχτισαμε και την αφησαμε να κανει γρρ-ειναι σαν τικ, ερχεται για χαδια δεν την ξυνεις εκει που θελει κανει γρρ-αν κανει βλακεια ομως το κοβει η πονηρο. Ισως καποιοι απο εδω να φριξετε απο την ελλειψη εκπαιδευσης αλλα εμεις ειμαστε α)ευτυχισμενες και β)κοριτσια φιλικα και με αγωγη. Αυτο μου αρκει και ας μη μου δωσει ποτε το χερακιι η βρωμιαρα.
:p
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
παιδιά τη σημασία εχει αμα αγαπάνε ναι η οχι.... εσεις νιώθεται αγάπη σωστά....? τι σας νοιαζει τωρα ο ενγκεφαλος του σκυλου? δεν παει να με εκμεταλευεται κ ολας....απο την στιγμη που ειναι ενταξη απεναντι μου γιατι να καθομαι να σκεφτομαι οπως ο σκυλος?
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΟΣΟ ΕΓΩ??

βασικά δε ξέρω σε πόσους απο εσάς μπορεί αυτό το θέμα να φανεί γελοίο αλλά εγώ μια διστακτικότητα την έχω.
υπάρχουν λοιπόν ώρες και στιγμές που δε νιώθω να με αγαπάει,να με λαχταράει όσο εγώ...
φοβάμαι λοιπόν το εξής:εκτός απο μένα ασχολείται και ο πατέρας μου μαζί της,είναι εκείνος που την πηγαίνει την μεγάλη βόλτα της μέρας μιας που εκείνη την ώρα εγώ είμαι στη δουλειά.
εγώ είμαι αυτή που την φροντίζω βέβαια,ταίζω,παίζω αλλά και που τη διορθώνω.
σε μένα δείχνει σεβασμό αλλα κάποιες φορές μπορεί να μεταφραστεί και σαν φόβος.(πότε δεν έχω σηκώσει χέρι ούτε από μακρια)
όταν τη διορθώνω εγω ακούει αμέσως σε αντίθεση με τον πατέρα μου αλλά οταν τον βλέπει του κάνει όλα τα καραγκιοζιλίκια που διαννοείται κανείς,παιζει κάνει σβούρες ενώ σε μένα είναι πιο μαζεμένη.
να επισυμάνω βέβαια μιας και δεν το διευκρίνισα πως αφιερώνω και εγώ πολύ χρόνο μαζί της,εκτός 8ώρου δλδ και απο σπάνιες περιπτώσεις όλες τις υπόλοιπες ώρες.
ως επι τω πλείστον όμως ειναι παιχνίδι σε συνδυασμό με βασική υπακοή.
μήπως με έχει συνδέσει με αναγκαίο κακό??:(
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
νομιζω οτι οταν υπαρχουν γονεις στην οικογενεια εστω και αν τα παιδια τους ασχολουνται περισσοτερο με το ζωο αυτο συνηθως θεωρει σαν αφεντικα τους γονεις.
και δεν εννοω μονο τα μικρα παιδια αλλα και μεγαλυτερα σε ηλικια.
εμενα ολα τα σκυλια που ειχα παντα εχουν ιδιαιτερη αδυναμια την μητερα μου εστω και αν εγω εχω αναλαβει ολες τις ευθυνες τους απο κτηνιατρο,βολτα φαγητο , μπανιο κτλ κτλ.
ισως αντιλαμβανονται την ιεραρχια της ομαδας στην οποια ζουν και ετσι προσαρμοζονται?
α! δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μην σε αγαπει τοσο οσο εσυ!
αλλωστε υπαρχουν σκυλια τα οποια κακοποιουνταν αλλα εξακολουθουσαν να θελουν το αφεντικο τους!
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
αν τον αντιλαμβανόταν σαν αφεντικό και αρχηγό της αγέλης της λογικά δε θα ήταν πιο υπάκουη στις εντολές του?
σε μένα είνα σαφώς πιο υπάκουη αλλά σε εκείνον απίστευτα πιο χαλαρή και χαρούμενη...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aν ειναι έτσι όπως τα περιωράφεις εσύ είσαι το αφεντικό και ο πατέρας σου το παιχνίδι του σκύλου!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα σκυλιά είναι σαν τα παιδιά...δείχνουν πάντα να πριτιμούν αυτόν που τα κακομαθάινει...στην ουσία όμως στη μαμά πάντα γυρνάνε!!!
Τώρα, για τη Χιόνη, ο πατέρας σου είναι το παιχνίδι της...ο "συνομήλικος" παρτενέρ της...
Εσύ όμως είσαι το αφεντικό της που τη ταιζεις και τη φροντίζεις για αυτό και σε ακούει επειδή σε "αναγνωρίζει"...ως την αρχηγό.
Τώρα για την ερώτηση σου αν σε αγαπάει το ίδιο...έχει να κάνει με το πως ερμηνέυουμε οι άνθρωποι την αγάπη...
Ο σκύλος δεν είναι άνθρωπος..'οσο και να προσπαθούμε εμείς να του φερόμαστε λες και έιναι παιδί, έφηβος, κλπ. Δεν έχει την ίδια συναισθηματική νοημοσύνη με τον άνθρωπο...και πολλές φορές μπερδεύουμε λίγο τα πράγματα όσον αφορά την "αγάπη"..
Ένας σκύλος είναι πιστός αν έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη του..και τον σεβασμό του...σε "αγαπάει" επειδη τον ταιζεις και τον φροντίζεις...και μέχρι εκεί.
Και όμως αν τον ΄δωσεις σε ένα σπίτι που θα τον προσέχουν, θα τον φροντίσουν και θα τον αγαπάνε όπως έκανες και εσύ...σύντομα θα είναι και πάλι πολύ ευτυχισμένος..
Μπορέις να κάνεις το ίδιο με ένα παιδί???
:):):):):)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc