Αγορά Μαλινουά


raven

Well-Known Member
24 Μαϊου 2011
96
54
Κομοτηνή
μαλινουα ανεκπαιδευτο ισον προβλημα.
το θεμα ειναι ξερεις τι εστι μαλινουα?
κ επισης γιατι το θες.εκτροφεια υπαρχουν πολλα,αλλλα η διαφορα απο μαλι σε μαλι ειναι τεραστια.

υγ.μη παρεις απο ελλαδα.εκτος αν ξερεις πολυ καλα απο που θα το παρεις
συμφωνω απολυτα με το superman σε ολα. απο εξωτερικο θα βρεις και αναλογα τι γραμμες που ψαχνεις, αν και το δικο μου ειναι απο ελλαδα!
 


Lina84

Member
6 Μαρτίου 2013
11
0
Φυσικά και δεν πειράζει. Έχω ασχοληθεί με το ροτβάιλερ που είχα μέχρι πριν 1 χρόνο περίπου, με τη βοήθεια εκπαιδευτή, κυρίως όσον αφορά στη βασική υπακοή. Και τώρα εγώ η ίδια σκοπεύω να παρακολουθήσω σεμινάρια εκπαίδευσης για βασική υπακοή, σωματοφυλακή και φύλαξη χώρου.
 


Lina84

Member
6 Μαρτίου 2013
11
0
Να τονίσω πως η καχυποψία είναι καλοδεχούμενη, αλλά να είστε σίγουροι - ξέρω πως δε θα είστε :p - πως για να αναζητώ κάτι τόσο συγκεκριμένο, κάτι θα ξέρω κι εγώ...
 


raven

Well-Known Member
24 Μαϊου 2011
96
54
Κομοτηνή
πληροφοριες παντως μπορεις να βρεις στο ιντερνετ και για τα μαλινουα και για εκτροφεις και αυτο ειναι το ευκολο κομματι. το δυσκολο κομματι ειναι οτι μιλωντας για μαλινουα μιλαω για πολυ δουλεια με το σκυλο. μπορει να ειχες ροτ αλλα τα μαλ ειναι εντελως διαφορετικα σκυλια. να εισαι σιγουρη εκει που θες να "μπλεξεις" με τα μαλ... οπως και μεις δηλαδη!!! χεχε
 


raven

Well-Known Member
24 Μαϊου 2011
96
54
Κομοτηνή
Να τονίσω πως η καχυποψία είναι καλοδεχούμενη, αλλά να είστε σίγουροι - ξέρω πως δε θα είστε :p - πως για να αναζητώ κάτι τόσο συγκεκριμένο, κάτι θα ξέρω κι εγώ...
ειτε θες να το πεις καχυποψια ειτε οπως αλλιως θες, δεν νομιζω κανενας εδω θελει να σε πικαρει! ουτε και εγω απλα οπως προανεφερα εχω μια ευαισθησια με αυτη τη ρατσα. ειμαι κατοχος ενος μαλινουα οποτε καποια πραγματακια τα λεω για καλο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πήγαινε σε μερικά club να δεις πώς δουλεύουν, να δεις και διάφορα malinoua από διάφορα εκτροφεία.
Θα σου είναι ούτως ή άλλως απαραίτητο να δουλέψεις με ένα club σαν μέρος της εκπαίδευσής σου για τα πράγματα που λες.
 


Lina84

Member
6 Μαρτίου 2013
11
0
Βρε raven, δε με ενόχλησε κανείς, ίσα ίσα που όσα μου λέτε μου φαίνονται πολύ σωστά. Είμαι σίγουρη πως είστε όλοι καλοπροαίρετη
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λίνα, καταρχήν πρέπει να ξέρεις εσύ τι θέλεις από το σκύλο που θα πάρεις, τι θες να κάνεις μαζί του ώστε να καταλήξεις σε τι γραμμές θα παίξεις και μετά σε ποια εκτροφεία θα απευθυνθείς.
Καταρχήν για μένα δεν μπορείς να έχεις ενα σκύλο που θα κάνει και σπορ και σωματοφυλακή. Διαλέγεις το από τα δύο θες περισσότερο, διαλέγεις σωματοδωμή, μελετάς γραμμές και μετά επιλέγεις εκτροφείο. Μαλινουά από μαλινουά διαφέρει δεν είναι μορφολογικός σκύλος για να παίζουν πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά.
 


Lina84

Member
6 Μαρτίου 2013
11
0
Σε ευχαριστώ πολύ chrysoula, θα το εξετάσω ακόμη περισσότερο διότι δε γνώριζα αυτές τις διαφορές που μου ανέφερες.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ασπρο μαυρο ενα πραμα.
αλλο οι βελγικες γραμμες αλλο οι γερμανικες αλλο οι γαλικες.
αλλο οι γραμμες του ιπο,αλλες το ρινγκ και παει λεγοντας.
πολλες διαφορες σε χαρακτηρα,ντραιβ,δαγκωμα,σωματοδομη,μεγεθος.γιαυτο πρεπει να ξερεις τι θες να κανεις.
οτι και να παρεις ομως ολοι οι δρομοι οδηγουν στη ρωμη
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
ασπρο μαυρο ενα πραμα.
αλλο οι βελγικες γραμμες αλλο οι γερμανικες αλλο οι γαλικες.
αλλο οι γραμμες του ιπο,αλλες το ρινγκ και παει λεγοντας.
πολλες διαφορες σε χαρακτηρα,ντραιβ,δαγκωμα,σωματοδομη,μεγεθος.γιαυτο πρεπει να ξερεις τι θες να κανεις.
οτι και να παρεις ομως ολοι οι δρομοι οδηγουν στη ρωμη
Α, γεια σου... όλα σε κροκόδειλο τελειώνουν!!! :p
 


7 Δεκεμβρίου 2016
3
0
51
Ο Δημητρίου δεν ειναι καλός εκτροφεας, πήρα απο εκεί το πρωτο και μοναδικό μου σκυλί (δεν είχα ποτέ άλλο) και φοβοταν και τον ίσκιο της. Βασική εκπαίδευση :3 εντολές πάμε, κάτσε και ξάπλα. (600,00€) Ευτυχώς α) το σκυλί είναι έξυπνο και καλός χαρακτήρας, β) το εκπαίδευσε στρατιωτικος και έχει γίνει πολύ καλός φύλακας, όπως το ήθελα. Πολλοί λένε ότι το μαλινουά είναι δύσκολο για πρωτο σκυλί. Εγώ πέρα απο τις φοβίες που του δημιούργησε ο Δημητρίου δεν έχω κανένα πρόβλημα.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Ο Δημητρίου δεν ειναι καλός εκτροφεας, πήρα απο εκεί το πρωτο και μοναδικό μου σκυλί (δεν είχα ποτέ άλλο) και φοβοταν και τον ίσκιο της. Βασική εκπαίδευση :3 εντολές πάμε, κάτσε και ξάπλα. (600,00€) Ευτυχώς α) το σκυλί είναι έξυπνο και καλός χαρακτήρας, β) το εκπαίδευσε στρατιωτικος και έχει γίνει πολύ καλός φύλακας, όπως το ήθελα. Πολλοί λένε ότι το μαλινουά είναι δύσκολο για πρωτο σκυλί. Εγώ πέρα απο τις φοβίες που του δημιούργησε ο Δημητρίου δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Σε τι ηλικία ήταν το σκυλί όταν το πήρες;
 




kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
αυτο ειναι το μονο προβλημα σε οσα ειπε μονο............
Έχεις δίκιο,ήθελα να δω αν το πήρε κουτάβι και πόσο κουτάβι,τι φοβίες πρόλαβε να του δημιουργήσει και πως είναι σίγουρος ότι του δημιούργησε φοβίες.
Αν και τα πράγματα είναι όπως τα λέει,ότι δηλαδή το σκυλί είναι έξυπνο και καλός χαρακτήρας,σημαίνει ότι ο εκτροφέας έκανε καλή δουλειά.Άρα δεν ισχύει ότι γράφει στην αρχή.
Την καλή μορφολογία την θεωρώ δεδομένη,γιατί διαφορετικά κάτι θα έγραφε και γι'αυτό.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
εδω ειναι φοβικο και το καναν φυλακα
τι να λεμε τωρα....

μην πεσεις σε απατεωνα ειναι η φαση
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μεταξύ μας......
για να γίνει ένας σκύλος φύλακας, έναν φόβο ή μια ανασφάλεια πρέπει να την έχει...:D
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μεταξυ μας....
σχεδον ολα τα σκλια εναν φοβο η μια ανασφαλεια την εχουν,ομως αυτο δεν σημαινει οτι σου δινουν το δικαιωμα να τα χαρακτηρισεις φοβικα η ανασφαλη.
 


zerom

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2011
97
4
εξαρχεια αθηνα
θεωρω τα μαλινουα(οπως και τα μπορντερ) απο τα πιο ανασφαλη(στα πλαισια του φυσιολογικου) σκυλια λογω της ευστροφιας τους! αν καποιος θελει να δει φοβικο μαλινουα με ολη τη σημασια της λεξης απειρα δουλεμενο στο κομματι αυτο, ας δει το δικο μου. ομως ειναι φοβικο γιατι το πηρα 6 μηνων ακοινωνητο!δηλαδη ειχε χασει ολο το διαστημα κοινωνικοποιησης. το δουλεψα το εφερα ως εκει που μπορουσα(αν κ ακομα το δουλευω σε αυτο το κομματι οντας πλεον 3 χρονων) κ μπορω να πω οτι μπορει να τρεμει κ να εχει τασεις φυγης σε καποια πραγματα αλλα εφτιαξε. Αν ενα σκυλι το παρεις 3 μηνων και δε το κλεισεις μεσα οπως λενε οι περισσοτεροι γιατροι αλλα το παρεις αγκαλια κ αρχισεις να κυκλοφορεις απο αυτη την ηλικια το σκυλι αποκλειεται να γινει φοβικο, ανασφαλειες μπορει να εχει, κ γτ να μην εχει ενα ποιμενικο ανασφαλειες, πως θα φυλλαξει αν εμπιστευεται τους παντες..
οσον αφορα το σκυλακι απο το εκτροφειο που χαρακτηριστηκε ως φοβικο, απο την εμπειρια μ ως επαγγελματιας αλλα και πανω στη φυλη εχω να πω τα εξεις:
1. σε τι ηλικια το πηρατε?
2. σε τι ηλικια το βγαλατε εξω?
3. πως οριζεται το φοβικο και πως το ανασφαλες
4. εφοσον μιλαμε για φοβικο σκυλι πως εγινε φυλακας σε εκπαιδευση? ενα φοβικο σκυλι θα φοβοταν τον ερεθιστη, κ αν οχι τον ερεθιστη σιγουρα τη βιτσα κ το μαστιγιο που εχουν για να προκαλεσουν το σκυλο
5. τι θεωρειτε οτι εκανε λαθος ο εκτροφεας κ το σκυλακι ηταν φοβικο
6. γτ επιλεξατε το φοβικο σκυλακι απο τη γεννα κ δε περιμενατε μια επομενη.

Υ.Γ αν το σκυλι το πηρατε λιγοτερο απο 4 μηνων κ απο αυτη την ηλικια εδειξε φοβο(κ οχι ανασφαλεια) τοτε εγω με το χαζο μ μυαλλο θα ελεγα οτι αυτο δεν ειναι επικτητο(δηλαδη δεν του δημιουργηθηκε επειδη κατι του κανανε στο εκτροφειο) αλλα γτ ισως ενας εκ των δυο γονιων ηταν φοβικο αρα το θεμα ειναι γεννετικο, οποτε η ερωτηση μου ειναι οι γονεις του η τουλαχιστον η μανα του αν το πατερα δε τον ειδατε ηταν ενα σκυλι φοβικο?

Υ.Γ2 η δικια μ αν ειχε κοινωνικοποιηθει σωστα οταν επρεπε θα ηταν ενα αλλο σκυλι κ ενας καταπληκτικος χαρακτηρας. αλλα εμενα ποτε δε με ενοχλησε αυτο το πραγμα εριξα και ριχνω τις απειρες εργατοωρες επανω της ωστε να ξεπερασει οσο γινεται κ οσα περισσοτερα γινεται γνωριζω οτι ποτε δε θα τα ξεπερασει ολα αλλα οταν την επαιρνα το τελεταιο πραγμα που ηθελα να κανει αυτο το σκυλι ηταν φυλακας...(ασχετα αν φυλλαει απο ενστικτο.)
αυτα για τα φοβικα μαλινουα μια κ ειμαι παθουσα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf