Αγορά Μαλινουά






Βαγγέλης1

New Member
7 Μαϊου 2017
4
0
51
Έχεις δίκιο,ήθελα να δω αν το πήρε κουτάβι και πόσο κουτάβι,τι φοβίες πρόλαβε να του δημιουργήσει και πως είναι σίγουρος ότι του δημιούργησε φοβίες.
Αν και τα πράγματα είναι όπως τα λέει,ότι δηλαδή το σκυλί είναι έξυπνο και καλός χαρακτήρας,σημαίνει ότι ο εκτροφέας έκανε καλή δουλειά.Άρα δεν ισχύει ότι γράφει στην αρχή.
Την καλή μορφολογία την θεωρώ δεδομένη,γιατί διαφορετικά κάτι θα έγραφε και γι'αυτό.
Τι ακριβώς δεν ισχύει;
 


Βαγγέλης1

New Member
7 Μαϊου 2017
4
0
51
θεωρω τα μαλινουα(οπως και τα μπορντερ) απο τα πιο ανασφαλη(στα πλαισια του φυσιολογικου) σκυλια λογω της ευστροφιας τους! αν καποιος θελει να δει φοβικο μαλινουα με ολη τη σημασια της λεξης απειρα δουλεμενο στο κομματι αυτο, ας δει το δικο μου. ομως ειναι φοβικο γιατι το πηρα 6 μηνων ακοινωνητο!δηλαδη ειχε χασει ολο το διαστημα κοινωνικοποιησης. το δουλεψα το εφερα ως εκει που μπορουσα(αν κ ακομα το δουλευω σε αυτο το κομματι οντας πλεον 3 χρονων) κ μπορω να πω οτι μπορει να τρεμει κ να εχει τασεις φυγης σε καποια πραγματα αλλα εφτιαξε. Αν ενα σκυλι το παρεις 3 μηνων και δε το κλεισεις μεσα οπως λενε οι περισσοτεροι γιατροι αλλα το παρεις αγκαλια κ αρχισεις να κυκλοφορεις απο αυτη την ηλικια το σκυλι αποκλειεται να γινει φοβικο, ανασφαλειες μπορει να εχει, κ γτ να μην εχει ενα ποιμενικο ανασφαλειες, πως θα φυλλαξει αν εμπιστευεται τους παντες..
οσον αφορα το σκυλακι απο το εκτροφειο που χαρακτηριστηκε ως φοβικο, απο την εμπειρια μ ως επαγγελματιας αλλα και πανω στη φυλη εχω να πω τα εξεις:
1. σε τι ηλικια το πηρατε?
2. σε τι ηλικια το βγαλατε εξω?
3. πως οριζεται το φοβικο και πως το ανασφαλες
4. εφοσον μιλαμε για φοβικο σκυλι πως εγινε φυλακας σε εκπαιδευση? ενα φοβικο σκυλι θα φοβοταν τον ερεθιστη, κ αν οχι τον ερεθιστη σιγουρα τη βιτσα κ το μαστιγιο που εχουν για να προκαλεσουν το σκυλο
5. τι θεωρειτε οτι εκανε λαθος ο εκτροφεας κ το σκυλακι ηταν φοβικο
6. γτ επιλεξατε το φοβικο σκυλακι απο τη γεννα κ δε περιμενατε μια επομενη.

Υ.Γ αν το σκυλι το πηρατε λιγοτερο απο 4 μηνων κ απο αυτη την ηλικια εδειξε φοβο(κ οχι ανασφαλεια) τοτε εγω με το χαζο μ μυαλλο θα ελεγα οτι αυτο δεν ειναι επικτητο(δηλαδη δεν του δημιουργηθηκε επειδη κατι του κανανε στο εκτροφειο) αλλα γτ ισως ενας εκ των δυο γονιων ηταν φοβικο αρα το θεμα ειναι γεννετικο, οποτε η ερωτηση μου ειναι οι γονεις του η τουλαχιστον η μανα του αν το πατερα δε τον ειδατε ηταν ενα σκυλι φοβικο?

Υ.Γ2 η δικια μ αν ειχε κοινωνικοποιηθει σωστα οταν επρεπε θα ηταν ενα αλλο σκυλι κ ενας καταπληκτικος χαρακτηρας. αλλα εμενα ποτε δε με ενοχλησε αυτο το πραγμα εριξα και ριχνω τις απειρες εργατοωρες επανω της ωστε να ξεπερασει οσο γινεται κ οσα περισσοτερα γινεται γνωριζω οτι ποτε δε θα τα ξεπερασει ολα αλλα οταν την επαιρνα το τελεταιο πραγμα που ηθελα να κανει αυτο το σκυλι ηταν φυλακας...(ασχετα αν φυλλαει απο ενστικτο.)
αυτα για τα φοβικα μαλινουα μια κ ειμαι παθουσα!
Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις, όμως το πήρα 5 μηνών, φοβόταν και τον ίσκιο του, ξόδεψα πολλά χρήματα, ευτυχώς σε καλούς εκπαιδευτές και το γύρισαν ίσως λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε, μια που άρχισε να δαγκώνει εύκολα και χρειάστηκε να 'εκπαιδευτεί' πάλι για να ηρεμήσει.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Τι ακριβώς δεν ισχύει;
Λες ότι ο σκύλος είναι έξυπνος και καλός χαρακτήρας και από την άλλη ότι ο εκτροφέας δεν είναι καλό.Δηλαδή πήρες ένα καλό και έξυπνο σκυλί από έναν εκτροφέα που δεν είναι καλός.
Εσένα πως σου ακούγεται;
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις, όμως το πήρα 5 μηνών, φοβόταν και τον ίσκιο του, ξόδεψα πολλά χρήματα, ευτυχώς σε καλούς εκπαιδευτές και το γύρισαν ίσως λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε, μια που άρχισε να δαγκώνει εύκολα και χρειάστηκε να 'εκπαιδευτεί' πάλι για να ηρεμήσει.
Ο σκύλος που δαγκώνει εύκολα από μόνος του συνήθως δαγκώνει από φόβο.
Ο σκύλος με αυτοπεποίθηση δεν δαγκώνει πρώτος εύκολα.
 


zerom

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2011
97
4
εξαρχεια αθηνα
Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις, όμως το πήρα 5 μηνών, φοβόταν και τον ίσκιο του, ξόδεψα πολλά χρήματα, ευτυχώς σε καλούς εκπαιδευτές και το γύρισαν ίσως λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε, μια που άρχισε να δαγκώνει εύκολα και χρειάστηκε να 'εκπαιδευτεί' πάλι για να ηρεμήσει.
μα ποιος πειραξε σκυλι σε δαγκωμα κατω των 18 μηνων χωρις να ειναι ισορροπημενο?
το σκυλι που θα πειραχτει σε δαγκωμα σε επιπεδο φυλαξης και οχι σε επιπεδο σπορ(με επιφυλλαξεις κ εκει) πρεπει να εχει απολυτη υπακοη και να ειναι απολυτα ισορροπημενος και κοινωνικοποιημενος!
και η δικια μου που δε της εχω κανει καν δαγκωμα αν πιεστει θα δαγκωσει αυτο δεν την κανει φυλακα!
ο καλος ο φυλακας δε δαγκωνει οτι κινειται...ζυγιζει και διαβαζει εκτιμα και δρα!
για μενα ο σωστος εκτροφεας θα πρεπει να ασχολειται με το σκυλι του και να το κοινωνικοποιει κ εκτος εκτροφειου μεχρι να δοθει...ο σωστος εκπαιδευτης δε βαζει σε διαδικασια δαγκωματος ενα σκυλι το οποιο στην υπακοη δεν ειναι αλφαδι και δεν εχει συμπληρωσει την καταλληλη ηλικια!
 


7 Δεκεμβρίου 2016
3
0
51
μα ποιος πειραξε σκυλι σε δαγκωμα κατω των 18 μηνων χωρις να ειναι ισορροπημενο?
το σκυλι που θα πειραχτει σε δαγκωμα σε επιπεδο φυλαξης και οχι σε επιπεδο σπορ(με επιφυλλαξεις κ εκει) πρεπει να εχει απολυτη υπακοη και να ειναι απολυτα ισορροπημενος και κοινωνικοποιημενος!
και η δικια μου που δε της εχω κανει καν δαγκωμα αν πιεστει θα δαγκωσει αυτο δεν την κανει φυλακα!
ο καλος ο φυλακας δε δαγκωνει οτι κινειται...ζυγιζει και διαβαζει εκτιμα και δρα!
για μενα ο σωστος εκτροφεας θα πρεπει να ασχολειται με το σκυλι του και να το κοινωνικοποιει κ εκτος εκτροφειου μεχρι να δοθει...ο σωστος εκπαιδευτης δε βαζει σε διαδικασια δαγκωματος ενα σκυλι το οποιο στην υπακοη δεν ειναι αλφαδι και δεν εχει συμπληρωσει την καταλληλη ηλικια!
Είχα ζητήσει να εκπαιδευτεί σε φύλαξη χώρου γιατί έμενα σε αραιοκατοικημένη περιοχή και γινόταν πολλές κλοπές κατά τη διάρκεια της ημέρας που όλοι ήμασταν στις δουλειές μας. Όταν αργότερα την πήγα σε εκπαιδευτή για να την ηρεμήσω έμαθα ότι στη φύλαξη χώρου τα σκυλιά παίρνουν πρωτοβουλίες και δεν είναι όπως στη σωματοφυλακή που δαγκώνουν κατόπιν εντολής. Το θέμα είναι ότι έχει ηρεμήσει και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα τώρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3