Αγορά Μολοσσού της Ηπείρου


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Νομίζω ότι κοιτάτε ο καθένας την φυλή ή τις φυλές που τον ενδιαφέρουν και χάνετε το δάσος. Αν αντικαταστήσω το LGD με X και όπου Χ βάλουμε ένα τυχαίο όνομα φυλής σκύλου, η παρακάτω παράγραφος δεν είναι 'αληθής για κάθε Χ' που θα μας λέγαν και στα μαθηματικά;

Αυτή την στιγμή υπάρχουν πολύ, μα πολύ κακά χάλια στην κοινότητα των Χ. Παραπληροφόρηση, κακοποίηση του σκύλου, κακές συμβουλές, "ειδικοί στα Χ», εγκατάλειψη σκύλων, ασταθή σκυλιά που εκτρέφονται από πυροβολημένους, ρεμάλια και εκτροφείς του συρμού που θέλουν να κοροιδέψουν τον κόσμο.
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ξέχασα να σημειώσω ότι η μετάφραση είναι μόνο η εισαγωγή, για να μην γίνει ετεροβαρές το thread. Καλό είναι φυσικά να το δείτε όλο
 
  • Like
Reactions: johnk




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σε άλλα νέα της φυλής, δύο όμιλοι διαγωνίζονται για την αναγνώριση του ΚΟΕ.
Με αφορμή και την κουβέντα για την απαγόρευση βραχυκέφαλων στην Ολλανδία, τον υπερτυπισμό και μπλα μπλα μπλα....
Αυτά είναι κάποια από τα δείγματα που προωθεί ο ένας όμιλος

95289718_1060209181029702_8718258576897867776_n.jpg



103133862_1908020106000914_6992285155708127342_o.jpg

87364280_2768795913240461_4726572764348022784_o.jpg
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@sea-mol

Για τους πολλούς που δεν έχουμε μεγάλη γνώση για την φυλή η καθόλου, βάλε, αν θες και καμιά φωτογραφία με τα σκυλιά που προωθεί ο έτερος όμιλος (ωραίες και χρήσιμες θα ήταν και μερικές δημοσιεύσεις για τα "τι και πως" των 2 τύπων).


Τα παραπάνω πάντως είναι μπόλικα... και έχω και κάτι Ισπανούς "φίλους" που φωνάζουν για τα δικά τους:


spanish mastiff 01.jpgSpanish Mastiff 02.jpgSpanish Mastiff 03.jpg
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@sea-mol

Για τους πολλούς που δεν έχουμε μεγάλη γνώση για την φυλή η καθόλου, βάλε, αν θες και καμιά φωτογραφία με τα σκυλιά που προωθεί ο έτερος όμιλος (ωραίες και χρήσιμες θα ήταν και μερικές δημοσιεύσεις για τα "τι και πως" των 2 τύπων).
Και προσθέτω, βάλε μια φωτογραφία από 1 σωστό δειγμα όπως θεωρείς πως είναι.

Και μια απορία
@sea-mol
Στο 1ο μήνυμα του θέματος κάποια χρόνια πριν γράφεις πως η φυλή εχει αναγνωριστεί.
Σήμερα γράφεις πως 2 όμιλοι παλεύουν για αναγνώριση.
Προφανώς σε αυτά τα χρόνια υπάρχουν"επεισόδια" που δεν έπαιξαν στην τιβί (φόρουμ). Για κάνε αν θες μια περίληψη για μας τους απόξω.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: sea-mol


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και προσθέτω, βάλε μια φωτογραφία από 1 σωστό δειγμα όπως θεωρείς πως είναι.

Και μια απορία
@sea-mol
Στο 1ο μήνυμα του θέματος κάποια χρόνια πριν γράφεις πως η φυλή εχει αναγνωριστεί.
Σήμερα γράφεις πως 2 όμιλοι παλεύουν για αναγνώριση.
Προφανώς σε αυτά τα χρόνια υπάρχουν"επεισόδια" που δεν έπαιξαν στην τιβί (φόρουμ). Για κάνε αν θες μια περίληψη για μας τους απόξω.
Είναι όμιλος σφραγίδα... θα έπρεπε να τον έχει σουτάρει ο ΚΟΕ
Μέχρι να έρθει ο sea-mol να στα αναλύσει, να σου πω ότι τελικά ο ΚΟΕ τον σούταρε.

Ανυπαρξία και αδράνεια. Προσωπικά έχω και άλλα κατά νου για την δράση αυτού του ομίλου αλλά δεν λέγονται δημόσια και ούτε αξίζει πια
 
  • Like
Reactions: manolo




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τώρα για διαφορές...
Θα έλεγα οτι τα πρώτα στα δικά μου μάτια είναι υπερυπικά η και εκτός τύπου.
Δεν ειναι απλά μεγαλύτερα και με περισσότερα κρεμάσματα.
Είναι και πιο τετράγωνα (σε προφιλ σώματος) και παράλληλα πιο στενά σε εύρος.
Το κρανίο τους είναι πιο πυργοειδές, ενω τα δεύτερα πιο απαλά θολωτά σε σχέση με το ρύγχος.
Τα καταλαίμια τους είναι σαν λειρί κόκορα, κάπως ασυνεχές με την ροη του σκύλου.
Κάποια έχουν και ένα περίεργο κεραμιδι στην χρωστική τους.
Εντιτ: τα πρώτα έχουν πολύ μικρό φυλετικό διμορφισμό, πράγμα που πιστεύω οτι είναι από τα σφάλματα του προτύπου (μέγιστο ύψος διαφορά 1cm για πρωτόγονη ορεινή φυλή μεγάλου μεγέθους !!!).Αρσενικά γιγάντια υπήρχαν και παλιά, έστω και σπάνια. αλλά σκύλες πάνω από 70 πόντους ούτε κατα φαντασία.
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Και προσθέτω, βάλε μια φωτογραφία από 1 σωστό δειγμα όπως θεωρείς πως είναι.

Και μια απορία
@sea-mol
Στο 1ο μήνυμα του θέματος κάποια χρόνια πριν γράφεις πως η φυλή εχει αναγνωριστεί.
Σήμερα γράφεις πως 2 όμιλοι παλεύουν για αναγνώριση.
Προφανώς σε αυτά τα χρόνια υπάρχουν"επεισόδια" που δεν έπαιξαν στην τιβί (φόρουμ). Για κάνε αν θες μια περίληψη για μας τους απόξω.

Ο όμιλος που είχε αναγνωριστεί, μετά από λίγα χρόνια φαγούρας, διεγράφη από τον ΚΟΕ, και τώρα τα μισά του μέλη είναι από την μία και τα άλλα μισά από την άλλη.

Δεν ξέρω για τέλειο δείγμα, θα σου δείξω το τελευταίο ζευγάρωμα που έβαλα, πάνω στον τύπο που θεωρώ πιο σπάνιο και άξιο ανάδειξης.
Ο αρσενικος είναι 71-72 στο ακρώμιο, 55 κιλά, με δυσπλασία Α, και δάγκωμα ψαλίδι.
Η σκύλα επίσης ψαλίδι, γύρω στους 66 πόντους, 40-45 κιλα

IMG_20200421_151740.jpg
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ωραίο ζευγάρωμα... μάλον πλησιάζεις τα σκυλιά του δεύτερου ομίλου...

επίσης να διευκρινήσουμε ότι στις φωτογρσφίες έχει μεγάλη σημασία και η ηλικία ττου σκύλου... μια και υπάρχουν διαφοροποιήσεις ακόμα και σε ενήλικο 4 ετών με τον ίδιο σκύλο σε ηλικία 7 ετών κλπ
παράδειγμα στα σκυλιά του δεύτερου ομίλυο εκτός της πρώτης φωτογραφίας που παρατηρούμε νεαρό αρσενικό τα επόμενα δύο είναι ηλικίας περίπου 10 12 ετών.
 
  • Like
Reactions: canis


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Είμαι σίγουρος οτι με τον πολύ όμορφο αρσενικό της τελευταίας φωτό έχω συναντηθεί και μάλιστα κάναμε και χάδια.
Αλλά πάνε χρόνια που έχω να πάω στην Πρέβεζα...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ωραίο ζευγάρωμα... μάλον πλησιάζεις τα σκυλιά του δεύτερου ομίλου...
να έπιανε κιόλας.... :confused:

επίσης να διευκρινήσουμε ότι στις φωτογρσφίες έχει μεγάλη σημασία και η ηλικία ττου σκύλου... μια και υπάρχουν διαφοροποιήσεις ακόμα και σε ενήλικο 4 ετών με τον ίδιο σκύλο σε ηλικία 7 ετών κλπ
παράδειγμα στα σκυλιά του δεύτερου ομίλυο εκτός της πρώτης φωτογραφίας που παρατηρούμε νεαρό αρσενικό τα επόμενα δύο είναι ηλικίας περίπου 10 12 ετών.
Πολύ σωστά Πέτρο! Και μάλιστα και της πρώτης φωτογραφίας το σκυλί είναι ήδη στα 7 χρόνια, δεν είναι πιτσιρίκι. Ο δικός μου σκύλος στην φώτο είναι 3,5 χρονών. Και ερχόμαστε σε κάτι άλλο που δημιουργησε πρόβλημα στην φυλή. Οι φωτογραφίες των παλιών προπατόρων που γίνονται σημαία από ΟΛΕΣ τις πλευρές, δείχνουν σκυλιά σε ηλικίες άνω των 9 ετών! Και του Κόκκινου οι φωτογραφίες, και του Μούτρου, και του Μπερίσα! Και αν δείξεις καμιά φώτο από νεαρό σκυλί, είναι αγνώριστο, και εκτός τύπου! Μάλιστα, ηγετικός μολοσσάς, ανέφερε σχόλιο κυνολόγου "τα σκυλιά σας είναι σαν γερασμένα" ως χαρακτηριστικό της φυλής που θα μπορούσε να καλλιεργηθεί.....

Είμαι σίγουρος οτι με τον πολύ όμορφο αρσενικό της τελευταίας φωτό έχω συναντηθεί και μάλιστα κάναμε και χάδια.
Αλλά πάνε χρόνια που έχω να πάω στην Πρέβεζα...
Αν συναντηθήκατε, και ήσουν καλός άνθρωπος, σίγουρα θα σου έκανε επίθεση φιλιών. Αλλά βόλτες στην Πρέβεζα αυτός έκοβε μέχρι τα δύο του.....εδώ και εναμιση χρόνο έγινε πρωτευουσιάνος, σύντροφος εκλεκτού μέλους του φόρουμ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο όμιλος που είχε αναγνωριστεί, μετά από λίγα χρόνια φαγούρας, διεγράφη από τον ΚΟΕ, και τώρα τα μισά του μέλη είναι από την μία και τα άλλα μισά από την άλλη.

Δεν ξέρω για τέλειο δείγμα, θα σου δείξω το τελευταίο ζευγάρωμα που έβαλα, πάνω στον τύπο που θεωρώ πιο σπάνιο και άξιο ανάδειξης.
Ο αρσενικος είναι 71-72 στο ακρώμιο, 55 κιλά, με δυσπλασία Α, και δάγκωμα ψαλίδι.
Η σκύλα επίσης ψαλίδι, γύρω στους 66 πόντους, 40-45 κιλα

View attachment 73154
Εντελώς άσχετη με τη φυλή αλλά να ρωτήσω ακαδημαϊκά που λένε περί της δυσπλασίας. Η θηλυκιά έχει? Η δυσπλασία Α στον αρσενικό (και όχι B, C κλπ.) ήταν επί τούτου από επιλογή ή έτυχε απλά το δείγμα που ήθελες παρεμπιπτόντως να έχει A?
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εντελώς άσχετη με τη φυλή αλλά να ρωτήσω ακαδημαϊκά που λένε περί της δυσπλασίας. Η θηλυκιά έχει? Η δυσπλασία Α στον αρσενικό (και όχι B, C κλπ.) ήταν επί τούτου από επιλογή ή έτυχε απλά το δείγμα που ήθελες παρεμπιπτόντως να έχει A?
Αυτή την στιγμή, αν δεν με απατούν οι γνώσεις μου, υπάρχουν 2 (ΔΥΟ) ! αρσενικά με ακτίνες δυσπλασίας στην φυλή. Και τα δύο είναι επιβήτορές μου.
Απο θηλυκά, γνωρίζω μόνο 1 (ΜΙΑ) σκύλα νεόκοπου μολοσσά με ακτίνες.
Δεν μπορώ να επιβάλλω δυστυχώς να κάνει ακτίνες και ο οποιοσδήποτε άλλος, γιατί πολύ απλά, θα μου ρίξει άκυρο, υπο τον φόβο οτι μπορεί να βγάλει κάτι κακό, και με την πρόφαση οτι φοβάται την νάρκωση στα σκυλιά του. Για σκυλιά τσοπάνων ας μην το συζητήσουμε καλύτερα.
Οπότε για να απαντήσω πιο συγκεκριμένα, έβαλα τον σκύλο μου που τον εμπιστεύομαι, με μια ξένη σκύλα που εμπιστεύεται το μάτι μου την κίνηση της και την πλήρη απουσία laxity στα 7 της χρόνια.
Μέχρι εκεί μπορώ. :cool:
Μακάρι να είχα περισσότερη ζήτηση για να επιβάλλω όρους. Αλλά ο τύπος μου δεν έχει ζήτηση. Προτιμούν τα κρεμασμένα, παρά ένα σκυλί 55 κιλών που καθαρίζει μάντρα 1,80 επιτόπιο....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Η ερώτησή μου πήγαινε στο εξής:
Ασχολείσαι με μια φυλή με αριθμό δειγμάτων ...τρεις κι ο κούκος.
Παρόλα αυτά διάλεξες και ζευγάρωσες (μέσα από τον 3 κι ο κούκος πληθυσμό) ένα σκύλο με Α.

Οι εμπορικές φυλές, που είναι γεμάτος ο τόπος από τα δείγματά τους, πως και δεν καταφέρνουν να βρουν Α και ζυεγαρώνουν Β κλπ.

Απορία απλά...
 
  • Like
Reactions: saras and sea-mol


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κοίτα, σαν γενική κουβέντα, μπορούμε να πούμε οτι η φυλή δεν έχει ακόμα περάσει μεγάλο γονιδιακο bottleneck. Γι αυτό είναι και ελάχιστα σταθεροποιημένη. Αυτό έχει το καλό οτι αν δεν βάλεις για τρεις γεννιές που λέει ο λόγος, πατέρα με κόρη, είσαι ανοιχτός στα αίματα. Γι αυτό άλλωστε έχουν και μακροβιότητα για το μέγεθός τους. Οπότε, αν ψάχνεις για γαμπρούς ή νύφες με κριτήρια αθλητικά, έστω και με το μάτι, είναι σχετικά εύκολο να βρεις κάτι καλό. Πχ, είχα βρει γεράκο που δεν ζευγάρωσα τελικά, 15 χρονών (πέθανε στα 17). Ο σκύλος αυτός ήταν γεννημένος το 2000...πριν καν την αναγνώριση της φυλής και την εντατικοποίηση της εκτροφής. Και τα 17 του χρόνια τα έβγαλε στο βουνο. Ε, αυτόν εγώ τον έβαζα με κλειστά μάτια. Ήταν ουσιαστικά ένα αδέσποτο-ημίαμο του βουνού, οπότε, τι χρειαν έχομεν μαρτύρων?
Αλλά δεν μπορώ να δηλώνω οτι εκτρέφω, και τα σκυλιά που βγαίνουν από εμένα και κρατάω για να πάω παρακάτω να τα έχω χωρίς ακτίνες.
Το πρόβλημα σε εμάς ξεκινάει όταν αυτόν τον γεράκο τον είχαν για μπας-κλασαρια σκυλί, και διαλέγουν "με το μάτι" κάτι μοσχάρια, και μετά τα βάζουν και αιμομιξία.

Στις αναγνωρισμένες, που βγάζουν και κάποια χρήματα από τα κουτάβια και δεν μπαίνουν μέσα, είναι απλά ντροπή να μην κάνουν δύο βασικές εξετάσεις. Είναι τόσο πιο κλειστη η δεξαμενή, που παίζεις με την φωτιά. Δεν θα σου εγγυηθει η ακτίνα οτι δεν θα έχει δυσπλασία ο απόγονος, αλλά αν έχει σίγουρα ο γεννήτορας, πού πας μανούλα μου?

Και ο γεράκος σε διακοπές στην Πρέβεζα, τιμής ένεκεν.....
(μικρός αδερφός των σκυλιών που έχει ο admin στο άρθρο για τον ΜτΗ)


883050_731215806997895_960115274161273777_o.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3