Αγορά Σκύλου


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε κουταβι δεν ξερεις τι γονιδια εχει
Εννοείται πως δεν ξέρεις, παρόλα αυτά με έβαλες σε σκέψεις αναφορικά με την επιθετικότητα.
Αναρωτιέμαι δηλαδή σε τι ποσοστό πολύαιμων σκυλων να υπάρχει εκ γενετής πρόβλημα και σε τι ποσοστό, επίκτητο :unsure:
 
  • Haha
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Ατόφια επιθετικότητα, δεν νομίζω σε μεγάλο ποσοστό.
Επικίνδυνη επιθετική άμυνα, λόγω κληρονομικών φοβιών...μπορώ να γράψω βιβλίο :ROFLMAO:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ατόφια επιθετικότητα, δεν νομίζω σε μεγάλο ποσοστό.
Επικίνδυνη επιθετική άμυνα, λόγω κληρονομικών φοβιών...μπορώ να γράψω βιβλίο :ROFLMAO:
Με μπερδεύεις τώρα.
Τι εννοείς κληρονομικες φοβίες;
Πως κληρονομειται ο φόβος;
Μήπως αναφέρεσαι στην αντίδραση στο ερέθισμα (στον φόβο);
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλησπέρα, θα σας μιλήσω ως πατέρας δύο παιδιών κάτω των 5χρ που αυτή την στιγμή έχω δύο σκυλιά άνω των 45κιλων μαζί μας σε διαμέρισμα.

Καλά κάνεις που θες να αποφύγεις αδέσποτο για το λόγο ότι είναι τυχαίο το τι θα πάρεις. Ως άτομο που έχω εκτελέσει εκπαιδευτικό ρόλο σε συνεργασία με καταφύγιο σε άτομα που υιοθετούσαν σκυλιά, τα άτομα που υπάρχουν στα καταφύγια δυστυχώς ΔΕΝ είναι σε θέση να αξιολογήσουν το ποιο σκυλί είναι ιδανικό για εσάς. Η εμπειρία μου αυτη έχει δείξει και πατάω πάνω σε αυτό λέγοντας τα παραπάνω.
Αλλά ούτε είναι σίγουρο το τι θα πάρεις από εκτροφέα καθαρόαιμου. Όποιος εκτροφέας σου πει κάτι αντίθετο ή τα έχει μπερδεμένα στο μυαλό του ή απλά θέλει να πουλήσει.
Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πίσω στην εκτροφή. Οπότε κάποιες φυλές που αναφέρεις για εμένα θα τρώγαμε Χ επειδή το μονοπώλιο κάνει κακό, όπως και η μόδα.
Μεγάλη σημασία από πού προέρχεται το κουτάβι, ναι. Αλλά λίγοι εκτροφείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ξέρουν από πρώτο χέρι τους συγγενείς. Το ότι στα χαρτιά φαίνεται καλός ο παππούς στο εκτροφέα δεν σημαίνει τίποτα αν ο εκτροφέας δεν έχει"δουλέψει" με το συγκεκριμένο σκυλί. Δεν θα κουράσω άλλο το θέμα αυτό.

Το ξέρω πολλοί δεν θέλουν το σκυλί μέσα στο σπίτι, το σέβομαι. Αλλά πίστεψέ με ότι ο σκύλος θα είναι πανευκολο στην ανατροφή του όταν είναι 24ωρες μαζί σας.
Αν βάλεις δυναμικό σκυλί μόνο του έξω, είμαι 90% σίγουρος ότι η συμβίωση με την οικογένειά θα είναι για σένα ταλαιπωρία. Απλά πράγματα, όπως το φαγητό. Τι θεωρείς καλύτερη "εκπαίδευση", να θεωρεί καθημερινότητα να τρώει το φαγητό του ενώ τρέχουν και πέφτουν πάνω του παιδάκια μέσα στο σπίτι ή μόνος έξω με το φαγητό του; Όσο μένει μόνο του τόσο χρόνο χάνεις στην εκπαίδευση του που θα το βρεις μπροστά σου κάποια στιγμή
 
  • Like
Reactions: Ilias_gm


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Με μπερδεύεις τώρα.
Τι εννοείς κληρονομικες φοβίες;
Πως κληρονομειται ο φόβος;
Μήπως αναφέρεσαι στην αντίδραση στο ερέθισμα (στον φόβο);
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα;
Ωραία συζήτηση αυτή.
Ένας σκύλος που είναι καχύποπτος προς ξένους δεν μεταφράζεται αυτό σαν "φοβία";
Το χαρακτηριστικό αυτό δεν είναι επιθυμητό και μεταφέρετε γονιδιακά σε φυλές φύλαξης;

Γιατί κάποιες φυλές ακούνε κρότο και φοβούνται και άλλες όχι (κυνηγόσκυλα);

Σύντομη απάντηση δεν υπάρχει στο ερώτημα σου γιατί ο καθένας έχει άλλη έννοια με τον όρο φοβία
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ούτε είναι σίγουρο το τι θα πάρεις από εκτροφέα καθαρόαιμου
Σιγουριά δεν υπάρχει ποτέ.
Απλά οι σκύλοι που ανήκουν σε μια φυλή τείνουν να έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ τους. Άλλοι περισσοτερο, άλλοι λιγότερο.
Συνεπώς αν έχεις γνώση αυτών των χαρακτηριστικών και γνωρίζεις τους προγονους και τον χαρακτήρα τους, έχεις μια εικόνα για το τι να περιμένεις, χωρίς φυσικά αυτό να είναι απόλυτο.
Γιατί ακομα και σκύλοι από την ίδια γέννα διαφέρουν μεταξύ τους.
Οπότε τίποτα δεν είναι απόλυτο στην εκτροφή.
Απλά παίζεις με πιθανότητες στο φάσμα της φυλής και των γονιδίων που έχει η φυλή.

Αντιθετα ένας πολύαιμος σκύλος είναι kinder έκπληξη όσον αφορά το κληρονομικό σκέλος του χαρακτήρα του.

Το επίκτητο σκέλος από την άλλη, διαμορφώνεται μέσω της κοινωνικοποιησης (και σε πολύαιμα και σε καθαρόαιμα) η οποία δυστυχώς επιτυγχάνεται σε ένα μικρό χρονικό παράθυρο.

Στα πολύαιμα συχνά και τα 2 σκέλη είναι άγνωστο πώς διαμόρφωσαν τον χαρακτήρα τους.
Αυτός είναι ένας λόγος που πιο "ασφαλής" επιλογή ακούγεται περισσότερο ένας ενήλικος σκύλος που ξέρεις (και βλέπεις) πως αντιδρά. Αρκεί φυσικά να υπάρχει κάποιος έμπειρος να ξέρει να τον αξιολογήσει και να "δει" πριν δωθεί σε μια οικογένεια.

Στα κουτάβια από την άλλη, αν και εφόσον βρεθούν σε καλά χέρια μέσα στο παράθυρο της κοινωνικοποιησης, μπορείς να νιώσεις μια κάποια ασφάλεια για το επίκτητο σκέλος. Το κληρονομικό όμως και πως θα εξελιχθεί θα είναι άγνωστο.

Αλλά και πάλι είναι (θεωρώ) πολύ σπάνιο να πέσει κάποιος σε έναν εκ γενετής επιθετικο/επικίνδυνο σκύλο.

Γιατί κάποιες φυλές ακούνε κρότο και φοβούνται και άλλες όχι (κυνηγόσκυλα);
Δεν γνωρίζω κάποια ΦΥΛΗ που οι σκύλοι της να ακούνε κρότο και να φοβούνται.
Έχω ακούσει περιπτώσεις σκύλων διαφόρων φυλών. Δεν είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα δηλαδή κάποιας συγκεκριμένης φυλής, αλλά θέμα ατόμων.

Ένας σκύλος που είναι καχύποπτος προς ξένους δεν μεταφράζεται αυτό σαν "φοβία";
Το χαρακτηριστικό αυτό δεν είναι επιθυμητό και μεταφέρετε γονιδιακά σε φυλές φύλαξης;
Δεν ξέρω αν μεταφράζεται σε φοβία.
Δεν μου ακούγεται λογικό να είναι φόβος και να πατάνε εκεί για να βγει φύλαξη.
Αλλά ειλικρινά, δεν γνωρίζω.

Δεν μου έρχεται κιόλας στο μυαλό φυλή που να ζητείται επιφυλακτικοτητα απέναντι σε ξένους.
Δεν ξέρω αν εννοείς το aloof που είχαμε συζητήσει πριν κάμποσα χρόνια.
 
  • Like
Reactions: mareco


Ilias_gm

Member
18 Μαρτίου 2022
5
7
40
Το επίκτητο σκέλος από την άλλη, διαμορφώνεται μέσω της κοινωνικοποιησης (και σε πολύαιμα και σε καθαρόαιμα) η οποία δυστυχώς επιτυγχάνεται σε ένα μικρό χρονικό παράθυρο.
Έχεις κάποιο link περί κοινωνικόποίησης σκύλων? Ευχαριστώ
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
 
  • Like
Reactions: Ilias_gm


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Αλλά πίστεψέ με ότι ο σκύλος θα είναι πανευκολο στην ανατροφή του όταν είναι 24ωρες μαζί σας.
Έχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!!!!! Το είδαμε κι εμείς στην πράξη...πλέον νομίζω κατά 99% ότι όταν ο σκύλος ζει εξω απ το σπίτι, ειστε σαν ξένοι...δε σε ξέρει, δεν τον ξέρεις....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf