Αγορά ενηλίκου bulldog γνώμες


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Όπως γράφτηκε και πιο πάνω:

1. Ξεκινάς από τον ΚΟΕ για να αποκλείσεις τους σκυλέμπορους. Εξάλλου αν ο breeder δεν μπάινει στη διαδικασία να βγάλει μια επωνυμία και να δηλώνει (20 ευρώ το κουτάβι?) τη γέννα, δεν πρόκειται να δώσει σεντ για άλλα ποιοτικά πράγματα στην εκτροφή.
2. Μελετάς της φυλή. Τα κουσούρια κυρίως.
3. Πας σε εκθέσεις για να "κόψει το μάτι σου". Αυτός έχει πολύ μπουγιόζικα, αυτός έχει πιο αθλητικά, αυτουνού τα πόδια τους πίσω πετσικάρουν κλπ.
4. Χώνεσαι σε άλλους ιδιοκτήτες και στις εκθέσεις και μαθαίνεις κοτσομπολιά (πολύ σημαντικό) όσον αφορά τις μαλακίες: O τάδε δήλωσε άλλη μάνα στη γέννα, του δείνα έχει δερματικά αλλά το βαλε σε αναπαραγωγή κοκ.
5. Ψάχνεις και από όμιλο της φυλής - αν πετύχεις κάποιον με όραμα (μουχαχά!) είσαι σε καλύτερη μοίρα.

Η παραπάνω διαδικασία είναι το ξεσκαρτάρισμα.

Μετά έρχεται το κρίσιμο σημείο: Όσο πιο απαιτητικός είναι ο πελάτης, τόσο πιο ποιοτικός αναγκάζεται να γίνει ο πωλητής κάποια στιγμή.

Π.χ. πάω π.χ. σε εκτροφέα γαλλικών και θέσω ως προϋπόθεση τις τάδε εξετάσεις υγείας ή του σπάσω τα @@ με ποιες προϋποθέσεις έβαλε μεταξύ τους 2 fawn ή γιατί προτιμά τα κρεμ κοκ. Θα με περάσει για σπαζοκλαμπάνια. Αν το κάνουν και άλλοι 5-6 θα δει ότι οι σπαζοκλαμπάνιες αρχίζουν και πολλαπλασιάζονται. Και διαδίδουν. Εκεί θα αρχίσει να προβληματίζεται μήπως πρέπει να αρχίσει να κοιτάει αυτά που του ζητάνε οι σπαζοκλαμπάνιες.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ο νομος της προσφορας και της ζητησης. Απο τη στιγμη που κατι πωλειται, μονο ο σπαζοκλαμπανιας μπορει να καθορισει την ποιοτητα.

Αλλα μεχρι να γινει καποιος απαιτητικος πρεπει να περασει απο το ... με 200 ευρουλακια ειδα μανα, πατερα και ηταν τουμπανα κουκλοι... στο θελω καθαροαιμο υγιη σκυλο σωματικα και πνευματικα και ας πληρωσω κατι παραπανω. Τεραστια αποσταση...

Ο ΚΟΕ καπου μεσα σε αυτη την αποσταση χανεται... ειναι μικρα γραμματα. Και ακομα και καποιος που θα ξεκινησει απο τον ΚΟΕ, ΔΕΝ αποκλειει σκυλεμπορους.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@vrmode εσυ μου χεις βγαλει προγραμματακι για 2 χρονια τουλαχιστον!! Δεν γινεται να τα παρακαμψω ολα αυτα και να γκρινιαζω απλως για το μπo_Oo_Oρδελο που ναι η Ελλαδα;;; :p

Απο την αλλη, αν οι επιλογες μου ειναι ακαταλληλες, δεν αγοραζω. Μερικοι κανουν λες και πολλες φορες η λαθος επιλογη ειναι μονοδρομος. Οχι, μπορεις και να μην αγορασεις. Δεν σου βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο να παρεις πχ γαλλικο μπουλντογκ. Σαν την αλλη που ... μα, αφου το θελει το παιδι
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο νομος της προσφορας και της ζητησης. Απο τη στιγμη που κατι πωλειται, μονο ο σπαζοκλαμπανιας μπορει να καθορισει την ποιοτητα.
Αν εκτρέφεις για τους άλλους και για να καλύψεις την ζήτηση, σαφέστατα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις ο κόσμος, το κοινό είναι αυτό που καθορίζει την εκτροφή και σε βάθος χρόνου και τις ίδιες τις φυλές.
Δηλαδή:
Τι θέλει ο κόσμος;;
Κοντές μούρες;;; Αυτό πουλάει, αυτό θα βγάλω!
Γράφουμε στα @@@ μας τα πρότυπα και την ιστορία και απλά προσαρμόζουμε το "προϊόν" στην ζήτηση.

Το ερώτημα είναι, τέτοιους εκτροφείς θέλουμε;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γράφουμε στα @@@ μας τα πρότυπα και την ιστορία και απλά προσαρμόζουμε το "προϊόν" στην ζήτηση.
Αυτο ειπα? Τα Προτυπα υπαρχουν για να ακολουθουνται. Αλλιως δε μιλαμε για καθαροαιμη εκτροφη.
Και βεβαια ο συνειδητοποιημενος αγοραστης θα καθορισει την ποιοτητα. Ο αγοραστης ομως που θελει το μπουλντογκ επειδη δε σηκωνεται απο τον καναπε, ο αγοραστης που θελει το καναριο να παιζει με τα παιδακια της γειτονιας ή ο αγοραστης που θελει το μπασε επειδη εχει γλυκα κοντα ποδαρακια και δερμα για τσιμπημα ,εχει οδηγησει σε αυτη την κατασταση.
Δεν ειναι κακο να εκτρεφεις ΚΑΙ για τους αλλους... οχι μονο για τη δικη σου "τρελα"..
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
ΠΙστευω πως την εκτροφη δεν την καθοριζει το κοινο αλλα οι κριτες. Ο κοσμος θελει αυτο που βλεπει να διακρινεται. Οι εκτροφεις ακολουθουν τις γραμμες που βλεπουν πως διακρινονται στις εκθεσεις.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
ΠΙστευω πως την εκτροφη δεν την καθοριζει το κοινο αλλα οι κριτες. Ο κοσμος θελει αυτο που βλεπει να διακρινεται. Οι εκτροφεις ακολουθουν τις γραμμες που βλεπουν πως διακρινονται στις εκθεσεις.
Ναι και όχι. Για τον καμμένο σαν εμένα όχι - όταν πήρα την Pepper είπα ότι δεν με νοιάζει το show dog (παρόλο που τότε κατέβαινα σε εκθέσεις), πιο αθλητικό όσο γίνεται μοντέλο με όσο πιο "μακριά" μούρη γίνεται και όχι ανοιχτόχρωμο για μείωση των πιθανοτήτων δερματικών. Η Pepper στο στίβο θα ήταν σχέδιο "Μπιάφρα" σε σχέση με άλλα πιο compact μοντέλα, δεν θα έκανε ποτέ καριέρα εκεί. Την επέλεξα όμως έτσι και την προτιμώ έτσι - δεν λέω ότι δεν έχει τα κουσούρια της, αλλά σε κάποια πράγματα προσπάθησα να μειώσω το ρίσκο όσο γίνεται.
 
  • Like
Reactions: vasgial and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Τώρα...ή εσυ φάσκεις και αντιφάσκεις, ή εγώ έχω πολύ πονοκέφαλο :oops:

Αν ισχύει αυτό:
Ο αγοραστης ομως που θελει το μπουλντογκ επειδη δε σηκωνεται απο τον καναπε, ο αγοραστης που θελει το καναριο να παιζει με τα παιδακια της γειτονιας ή ο αγοραστης που θελει το μπασε επειδη εχει γλυκα κοντα ποδαρακια και δερμα για τσιμπημα ,εχει οδηγησει σε αυτη την κατασταση.
Τότε γιατί πρέπει να ισχύσει αυτό; :
Δεν ειναι κακο να εκτρεφεις ΚΑΙ για τους αλλους... οχι μονο για τη δικη σου "τρελα"..
Τι δεν έχω καταλάβει; Γιατί γενικώς, μου κόβει, μη νομίζεις... :cautious::p
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ναι και όχι. Για τον καμμένο σαν εμένα όχι - όταν πήρα την Pepper είπα ότι δεν με νοιάζει το show dog (παρόλο που τότε κατέβαινα σε εκθέσεις), πιο αθλητικό όσο γίνεται μοντέλο με όσο πιο "μακριά" μούρη γίνεται και όχι ανοιχτόχρωμο για μείωση των πιθανοτήτων δερματικών. Η Pepper στο στίβο θα ήταν σχέδιο "Μπιάφρα" σε σχέση με άλλα πιο compact μοντέλα, δεν θα έκανε ποτέ καριέρα εκεί. Την επέλεξα όμως έτσι και την προτιμώ έτσι - δεν λέω ότι δεν έχει τα κουσούρια της, αλλά σε κάποια πράγματα προσπάθησα να μειώσω το ρίσκο όσο γίνεται.
Εσυ ξερεις τα κουσουρια, αυτος ομως που δεν ξερει θα πει, «α, για να διακρινεται αυτο ειναι σιγουρα και καλο, τετοιο θελω κι εγω» και αυτοι ειναι οι περισσοτεροι.
 
  • Like
Reactions: mareco


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τώρα...ή εσυ φάσκεις και αντιφάσκεις, ή εγώ έχω πολύ πονοκέφαλο :oops:

Αν ισχύει αυτό:


Τότε γιατί πρέπει να ισχύσει αυτό; :


Τι δεν έχω καταλάβει; Γιατί γενικώς, μου κόβει, μη νομίζεις... :cautious::p
Δεν αντιφασκω. Ο συνειδητοποιημενος διαβασμενος αγοραστης ειναι η ουσια. Ειναι ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση.
Εαν η vrmode ηταν ο μεσος ορος τα γαλλικα θα αναπνεαν και τον Ιουλιο, θα ανεβοκατεβαιναν απο τον καναπε τρεχοντας κλπ κλπ

Καποτε ενας "πρωην" εκτροφεας μου ειχε πει... ειναι μεγαλη χαρα να εκτρεφεις για ανθρωπους που ξερουν τι θα αποκτησουν. Εφτασα σε σημειο να μη βρισκω ουτε εναν και να κραταω ολα τα κουταβια.
 
  • Like
Reactions: Vania and Dimi_21


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και βεβαια ο συνειδητοποιημενος αγοραστης θα καθορισει την ποιοτητα. Ο αγοραστης ομως που θελει το μπουλντογκ επειδη δε σηκωνεται απο τον καναπε, ο αγοραστης που θελει το καναριο να παιζει με τα παιδακια της γειτονιας ή ο αγοραστης που θελει το μπασε επειδη εχει γλυκα κοντα ποδαρακια και δερμα για τσιμπημα ,εχει οδηγησει σε αυτη την κατασταση.
Δεν ειναι κακο να εκτρεφεις ΚΑΙ για τους αλλους... οχι μονο για τη δικη σου "τρελα"..
Ακριβώς αυτό οδηγεί στην κατάσταση που αναφέρεις. Όταν εκτρέφεις ΚΑΙ για τους άλλους.
Όταν αυτοί οι "άλλοι" στην συντριπτική τους πλειοψηφία ζητάνε πράγματα παράλογα - και εσύ τους έχεις ανάγκη γιατί εκτρέφεις ΚΑΙ για εκείνους - αναπόφευκτα προσαρμόζεις την εκτροφή σου στα θέλω τους.

Ο εκτροφέας είναι αυτός που οφείλει να γνωρίζει μια φυλή καλύτερα από τον οποιονδήποτε.
Δεν πρέπει να βασίζεται στα θέλω και τις απαιτήσεις κανενός για να κάνει όσα οφείλει να κάνει.

Και συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοείς με το "συνειδητοποιημενος αγοραστης";;
Ξέρεις πόσοι συνειδητοποιημένοι ζητάνε γιόρκι 1.5 κιλό και τους φαίνονται πολλά τα 2.5 και 3;
Ξέρεις πόσοι συνειδητοποιημένοι ζητάνε γιόρκι καφέ, λευκό και ό,τι τους κατεβάσει η γκλάβα τους, γιατί το χρυσό μπλε δεν τους αρέσει και η φίλη τους έχει ένα τέτοιο;;;
Πόσοι ζητάνε κοντότριχα, γιατί δεν θέλουν να ασχολούνται με το grooming τους;;

Ολοι αυτοί "συνειδητοποιημενο αγοραστή" θεωρούν τον εαυτό τους.

Η γνώμη μου είναι πως είναι "κακό" να εκτρέφεις ΚΑΙ για τους άλλους.
Γιατί αν έμπαιναν όλοι σε αυτό το τριπάκι, οι φυλές θα προσαρμόζονταν στα θέλω του κοινού τους και όχι το ανάποδο.
Επίσης διαφωνώ με την λογική του να στηρίζεσαι στους άλλους για να σου ασκήσουν δήθεν πίεση ώστε να κάνεις το σωστό.
Αν δεν το έχεις από μόνος σου... άστο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Ναι...κι εγώ συμφωνώ με @Yorkaddict
Την @vrmode πχ, δεν την λες "συνειδητοποιημένο" πελατάκι, που δίνει στατιστικό δείγμα γραφής, άξιο αναφοράς.
French freak την λες.
Και για να φτάσει σ'αυτή την κατάσταση, έχει περάσει από άλλες πριν, που της άφησαν το κουσούρι και είχε και την διάθεση να μάθει και κάποια πράγματα παραπάνω.
Ο εκτροφέας όμως, οφείλει να γνωρίζει και να προάγει αυτό που πρέπει.
Οχι αυτό, που θα ήθελε ο καθένας.
Αυτό αγαπητέ/ή είναι το σωστό δείγμα της φυλής. Σου αρέσει; Καλώς. Δεν σου αρέσει; Ακόμη καλύτερα. Να φύγεις. Να πας αλλού.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αρα γυρναμε στο παρον...
κραταμε τους συνειδητοποιημενους που περιγραφει πιο πανω ο Yorkaddict ( που μονο αυτο δεν ειναι) και γραφουμε οτι οι εκτροφεις οφειλουν να προαγουν αυτο που πρεπει οπως λεει το mareco.
χαχχαχα τα λεμε σε μια δεκαετια παλι ;)
Αααααα και επι τη ευκαιρεια η εκτροφη καποτε ηταν για την ελιτ που ηταν συνειδητοποιημενοι και ανταλλασαν τα σκυλια μεταξυ τους.
H ζητηση καθοριζει την προσφορα. Μας αρεσει δε μας αρεσει αυτο συμβαινει. Οσο η ζητηση ειναι 1,5 κιλο γιορκι και 60 κιλα ντογκο.. η προσφορα θα ναι αυτη.
Και οποιος εκτρεφει ετσι οπως περιγραφουμε τοσααα χρονια.. απλα θα σταματησει καποια στιγμη.

Και παρεπιπτοντως καθολου french freak δε λεω τη vrmode , καθολου dogo freek εμενα. Ετσι ειναι ο ανθρωπος που θελει μια συγκεκριμενη φυλη. Αλλιως υπαρχουν εκατομμυρια σκυλοι που μπορει να εχει. Δε χρειαζεται καθαροαιμο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
3. Πας σε εκθέσεις για να "κόψει το μάτι σου". Αυτός έχει πολύ μπουγιόζικα, αυτός έχει πιο αθλητικά, αυτουνού τα πόδια τους πίσω πετσικάρουν κλπ.
Εκθέσεις,το μερος που δείχνουν την καταστροφη των φυλων.
Να θες γερμανικο και να πας σε εκθεση,"ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ" σε οδηγει στην Καταστροφη.

Γιατί αν έμπαιναν όλοι σε αυτό το τριπάκι, οι φυλές θα προσαρμόζονταν στα θέλω του κοινού τους και όχι το ανάποδο.
Σε ποιες φυλες δεν εχει γινει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Νομίζω ότι απλώς, μετά από 11 σελίδες, θα καταλήξουμε σ'αυτό που πρέπει.
Αυτό που λέω πάντα εγώ.
Κανένας δεν χρειάζεται καθαρόαιμο σκύλο. Ολοι, μπορούν μια χαρά να βολευτούν με τα στοκ των καταφυγίων.
Thank you very much (y):D

* Εσένα sorry, δεν σε θεωρώ dogo freak. Αλλά...για την ίδια vrmode μιλάμε; Αν ναι, sorry ξανά...αλλά πιο freak, πεθαίνεις.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Νομίζω ότι απλώς, μετά από 11 σελίδες, θα καταλήξουμε σ'αυτό που πρέπει.
Αυτό που λέω πάντα εγώ.
Κανένας δεν χρειάζεται καθαρόαιμο σκύλο. Ολοι, μπορούν μια χαρά να βολευτούν με τα στοκ των καταφυγίων.
Thank you very much (y):D
Αυτή είναι η μόνη αλήθεια.

EΥΛΟΓΗCΩΝ

Οι εκτροφείς που συμμετέχουν στον φόρουμ παρακαλώ όπως αποχωρήσουν και σταματήσουν πάραυτα την εκτροφή καθαρόαιμων. :ROFLMAO:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν γίνεται εκτροφέας με όραμα να ασχοληθεί με το κοινό ή ακόμα και με τους κριτές απ τους οποίους επιβάλλεται να ξέρει την φυλή του καλύτερα.
Πρέπει σαν τον μαέστρο να γυρίσει την πλάτη στο κοινό και να ασχοληθεί με την ορχήστρα του...
Και αν του κάτσει το 1% που θα συντονιστεί με την μουσική του, μπορεί να βγάλει και κανα σπασμένο.
Δεν είναι υποχρεωτικό όμως η εκτροφή να αποτελείται μόνο από οραματιστές, και πιθανότατα είναι και καταστροφικό.
Σαν το δομημένο περιβάλλον της Ελλάδας που ο κάθε αρχιτεκτονίσκος θέλει να βγάλει την "τρέλα του" και έχουμε γίνει καραγκιόζ-μπερντές....
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
H ζητηση καθοριζει την προσφορα. Μας αρεσει δε μας αρεσει αυτο συμβαινει. Οσο η ζητηση ειναι 1,5 κιλο γιορκι και 60 κιλα ντογκο.. η προσφορα θα ναι αυτη. Και οποιος εκτρεφει ετσι οπως περιγραφουμε τοσααα χρονια.. απλα θα σταματησει καποια στιγμη.
Κι όμως, δεν είναι μόνο αυτή η προσφορά.
Υπάρχουν δεκάδες εκτροφείς εκεί έξω (και δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα), πιστοί στο όραμά τους, που αδιαφορούν πλήρως για την όποια αρρωστημένη ζήτηση.
Οπως βέβαια υπάρχουν κι εκείνοι που βασικό τους μέλημα είναι η κάλυψη της ζήτησης.

Στο χέρι του καθενός είναι να επιλέξει σε ποιον θα απευθυνθεί.

Δεν είναι υποχρεωτικό όμως η εκτροφή να αποτελείται μόνο από οραματιστές, και πιθανότατα είναι και καταστροφικό.
Αυτό από μόνο του είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση. Γιατί χρειάζεται να συνυπολογίσουμε το οτι αναφερόμαστε σε κλειστές γενετικές δεξαμενές οι οποίες πρακτικά εξαρτώνται από τις ορέξεις και τις προθέσεις του καθενός. Είτε ξέρει, είτε δεν ξέρει. Είτε είναι οραματιστής και ζει στο συννεφάκι του, είτε απλά παράγει.
Εξαρτάται επίσης σε ποιά φυλή αναφερόμαστε.
Στα καβαλιερ πχ και στο σημείο που έχει φτάσει αυτή τη στιγμή η φυλή, είναι καταστροφικό στην εκτροφή της να εμπλέκονται και ΜΗ οραματιστές. Γιατί όσα προσπαθούν να χτίσουν οι μεν, το καταστρέφουν οι δε.
Μακροπρόθεσμα.
Γιατί είναι τόσο κοντόφθαλμοι κάποιοι που δεν αντιλαμβάνονται πως αυτός που σήμερα ξέρει πως η τάδε οικογένεια - γραμμή φέρει το χ,ψ πρόβλημα και μπορεί να το αποφύγει (γιατί ξέρει), η επόμενη γενιά δεν θα το ξέρει και δεν θα μπορεί να το αποφύγει.
Αυτό που γίνεται όταν αφήνεις τον κάθε πικραμένο να κάνει την αρπαχτή του παράγοντας καθαρόαιμους σκύλους, είναι να αφήνεις εκτεθειμένη πλήρως την κοινή δεξαμενή, από όπου στο μέλλον θα στηριχτούν οι επόμενες γενιές για να κρατήσουν μια φυλή ζωντανή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf