Αγορά ενηλίκου bulldog γνώμες




HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
εντάξει τουλάχιστον το δίνει με DNA. κάποιος άλλος τα δίνει με εγγύηση οποια ράτσα και αν θες.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
1. Γιατί τον πουλάει;
2. Να σου δείξει το pedigree
3. Θα πρέπει να ρωτήσεις και να μάθεις, τι είναι αυτά τα έξτρα που "διαφημίζει"
4. Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε, πως κατάφερε να τον βάλει σε αεροπλάνο.
4.Με βαρκα θα τα εφερε:LOL::LOL: αλλα εφυγαν τα πεντιγκρι με τον αερα:ROFLMAO::ROFLMAO:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
3. Θα πρέπει να ρωτήσεις και να μάθεις, τι είναι αυτά τα έξτρα που "διαφημίζει"
Μα ερωτηση...τα εξτρα που διαφημιζει ειναι 2 και στρογγυλα :D

00000.jpg

(Η συγκεγκριμενη αγγελια εχει "κατεβει")
 
















Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Επικοινώνησε με τον Κυνολογικό Ομιλο Ελλάδος [www.koe.gr], και
α) Ρώτα αν υπάρχουν δηλωμένες γέννες
σε τοσα και τοσα θεματα εχουν εκφραστει πολυ εμπεριστατωμενες αποψεις οτι ο "νομιμος" εκτροφεας (που ειναι στον ΚΟΕ εννοω στην προκειμενη) δεν ειναι απαραιτητα και ΣΩΣΤΟΣ (ηθικος, σοβαρος, βαλτε οποιο αλλο επιθετο θελετε) εκτροφεας. Αυτο ειναι κατι που νομιζω οτι τελικα συμφωνουν σχεδον ολα τα μελη του forum...αλλοι περισσοτερο ως απολυτα και αλλοι λιγοτερο...Σωστα;
Με ποια λογικη δινεις καθε φορα πρωτη πρωτη την συγκεκριμενη συμβουλη σε οποιονδηποτε μπαινει και ρωταει για ρατσατο σκυλι, ετσι αβιαστα , λες και η λιστα του ΚΟΕ ειναι η χρυση βιβλος των ελληνων εκτροφεων;
Πριν απο αυτο, ή εστω ταυτοχρονα με αυτη την συμβουλη, εγω θα εγραφα με κεφαλαια γραμματα να ξεκινησει το διαβασμα ο καθε ενδιαφερομενος, για να ενημερωθει περι "εκτροφεων" και Εκτροφεων....
Και μετα προτρεπεις να παει και σε εκθεσεις...τι συμπερασμα μπορει να βγαλει ο καθε αρχαριος, ακομα και αν κατσει να συζητησει με τον Χ εμπορο"εκτροφεα"; Ολα ροδινα θα του τα παρουσιασει και το superwow σκυλι του θα του πλασαρει.
Και μετα να αρχισει να ψαχνεται προσωπικα και να αρχισει να ενημερωνεται.
Κατα την γνωμη μου τελειως λαθος σειρα, λαθος συμβουλες.
Αφου αποκτησει γνωση και καποια κριση,ας παρει και στον ΚΟΕ να δει τι παιζει,ας παει και στις εκθεσεις να χαζεψει και να συζητησει.
Διαφορετικα, ουσιαστικα τον παροτρυνεις να παρει με κλειστα ματια οποιο κουταβι εχει βγαλει για πωληση ο καθε εκτροφεας μονο και μονο επειδη ειναι στην λιστα...και στην εκθεση να παει, θα δει ομορφα σκυλια, θα εντυπωσιαστει, αλλα χωρις βαθυτερες γνωσεις και παλι κινδυνευει να παρει γουρουνι στο σακι, οχι το σκυλι που φανταζεται...

οποτε φιλε @Lamprosxar εγω σου λεω να μην επικοινωνησεις ακομα με τον ΚΟΕ (λες και ο ΚΟΕ ειναι ο φοβερα οργανωμενος ομιλος με τις αυστηροτερες προδιαγραφες, που η λιστα του ειναι εγγυηση...), κατσε και μελετησε για την φυλη που σου αρεσει, γιατι ειδικα η συγκεκριμενη ειναι ισως η πιο επικινδυνη απο θεματα υγειας και προβληματων και μετα αρχισε το ψαξιμο σου...ετσι και αλλιως οι γνωσεις που θα αποκτησεις με το διαβασμα, θα σε οδηγησουν απο μονες τους στον τροπο και στην πηγη αποκτησης σκυλου.

υγ. για να μην παρεξηγηθω, γιατι εδω μεσα πολλοι ψαχνουν να βρουν αφορμες, δεν υπονοω σε κανενα επιπεδο πως ολοι οι εκτροφεις που ειναι μελη του ΚΟΕ δεν ειναι αξιολογοι...φυσικα υπαρχουν και σωστοι εκτροφεις σε αυτη την λιστα, απλα λεω οτι ολοι θελουν πολυ ψαξιμο...η φαση δεν ειναι "ρωτα αν υπαρχουν δηλωμενες γεννες,πηγαινε και σε εκθεσεις να δεις και να μιλησεις απο κοντα με τους εκτροφεις" και προχωρα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
οποτε φιλε @Lamprosxar εγω σου λεω να μην επικοινωνησεις ακομα με τον ΚΟΕ (λες και ο ΚΟΕ ειναι ο φοβερα οργανωμενος ομιλος με τις αυστηροτερες προδιαγραφες, που η λιστα του ειναι εγγυηση...), κατσε και μελετησε για την φυλη που σου αρεσει, γιατι ειδικα η συγκεκριμενη ειναι ισως η πιο επικινδυνη απο θεματα υγειας και προβληματων και μετα αρχισε το ψαξιμο σου...ετσι και αλλιως οι γνωσεις που θα αποκτησεις με το διαβασμα, θα σε οδηγησουν απο μονες τους στον τροπο και στην πηγη αποκτησης σκυλου.
Αυτό, ήταν το μόνο που χρειαζόταν να γράψεις, αν σε ενδιέφερε ΜΟΝΟ, να δώσεις μια κατά την γνώμη σου, "σωστή" συμβουλή (y)

* Το τι ακριβώς υποννοείς, εγώ προσωπικά, δεν έχω καμμία αμφιβολία :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αυτό, ήταν το μόνο που χρειαζόταν να γράψεις, αν σε ενδιέφερε ΜΟΝΟ, να δώσεις μια κατά την γνώμη σου, "σωστή" συμβουλή (y)

* Το τι ακριβώς υποννοείς, εγώ προσωπικά, δεν έχω καμμία αμφιβολία :)
Οχι, δεν με ενδιαφερει μονο αυτο. Αυτη ειναι η δικη μου συμβουλη στον θεματοθετη. Σωστη/λαθος ας την κρινει ο καθενας οπως θελει.
σου απηυθυνα μια ευθεια ερωτηση, ειναι ξεκαθαρο: με ποια λογικη εσυ καθε φορα προτεινεις ετσι αβιαστα να απευθυνθει στον ΚΟΕ για διαθεσιμες γεννες;
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Υπάρχει εκτροφέας της ομάδας 5 στις λίστες του ΚΟΕ που είναι απαράδεκτος εκτροφέας και επαγγελματίας.
Υπάρχει εκτροφέας Ντόμπερμαν στις λίστες του ΚΟΕ που είναι εξαιρετικός εκτροφέας και επαγγελματίας, τηρώντας υψηλά τα στάνταρ του.

Δεν είναι πανάκεια ο ΚΟΕ αλλά είναι μια βάση.

****

Ας πω κι εγώ το άσχετο μου, δε με αφορά ωστόσο πιστεύω πως ο θεματοθέτης στηρίζεται πολύ περισσότερο στην εμφάνιση του σκύλου, παρά στο χαρακτήρα και είναι απαραίτητο να μελετήσει περισσότερο σχετικά με το σκύλο που έχει κινήσει το ενδιαφέρον του. Μια όμορφη φάτσα τη βλέπουμε, τη γουστάρουμε, αλλά δε ζούμε με το είδωλο.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Υπάρχει εκτροφέας Ντόμπερμαν στις λίστες του ΚΟΕ που είναι εξαιρετικός εκτροφέας και επαγγελματίας, τηρώντας υψηλά τα στάνταρ του.


Αν ηταν καλος εκτροφέας δεν θα εξέτρεφε ντόπερμαν.
Αν ηταν καλος εκτροφές θα ελεγε στους πελάτες του οτι το σκυλί
που ενδιαφέρονται υπάρχει πιθανότητα μεγαλητερη απο 50% να πεθάνει στα επτά του χρονια λογο σοβαρών καρδιακών
προβλημάτων τα οποια προέρχονται απο την ασύστολη ενδογαμία.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αν ηταν καλος εκτροφέας δεν θα εξέτρεφε ντόπερμαν.
Αν ηταν καλος εκτροφές θα ελεγε στους πελάτες του οτι το σκυλί
που ενδιαφέρονται υπάρχει πιθανότητα μεγαλητερη απο 50% να πεθάνει στα επτά του χρονια λογο σοβαρών καρδιακών
προβλημάτων τα οποια προέρχονται απο την ασύστολη ενδογαμία.
Παραπάνω απο 1 like γιατι δεν παιρνει; :ROFLMAO:
 


adespoti

Banned
Banned
10 Σεπτεμβρίου 2017
33
7
45
δηλαδη οσα σκυλια εχουν καποια ασθενεια δεν πρέπει να βρουν σπιτι;
πρεπει να θανατώνονται; το μονο κακο σε ολο το σκηνικο ειναι η αισχροκέρδεια που παίζεται,
πίσω από υποψήφιους ανίδεους πελάτες και στην εκμετάλλευση των ζώων,
διαφορετικά κι αυτα εχουν ψυχη, κι αυτά θέλουν ένα σπιτικο..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δηλαδη οσα σκυλια εχουν καποια ασθενεια δεν πρέπει να βρουν σπιτι;
πρεπει να θανατώνονται; το μονο κακο σε ολο το σκηνικο ειναι η αισχροκέρδεια που παίζεται,
πίσω από υποψήφιους ανίδεους πελάτες και στην εκμετάλλευση των ζώων,
διαφορετικά κι αυτα εχουν ψυχη, κι αυτά θέλουν ένα σπιτικο..
κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο,
αυτό που μάλλον δεν κατάλαβες είναι οτι επιβάλλεται τα ζώα που είναι φορείς κληρονομικών παθήσεων να αποσύρονται απο την αναπαραγωγή προκειμένου να μην δίνουν άρρωστα κουτάβια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU