Αγορά Mini Pinscher


Status
Κλειδωμένο θέμα

galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
βρε, μην πορωνεστε ετσι, κακο κανετε, καλο δεν κανετε!
αν ηταν ετσι απλο οπως το λες κατερινα, θα δειχναμε μερικες εικονες απο παπυ μιλς και θα εκλειναν...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εμ αυτό εξαρτάται από το πόσο αγαπάς τα ζώα και το πόσο υπεύθυνος είσαι.
Μερικοί θα πουν "ερωτεύτηκα, παντρεύομαι" χωρίς να σκεφτούν καθόλου με τί αυτό συνεπάγεται, με αποτέλεσμα ή να είναι απίστευτα τυχεροί και να μην τους τύχει τίποτα, ή το πιο πιθανό να χτυπάνε το κεφάλι τους μετά.
:maria::maria::maria:
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Εμενα με πειράζει που προσπαθούμε παντα εμεις να διορθώσουμε τα πάντα σε αυτην τι χώρα.

Και αδικα προσπαθουμε τοσα χρόνια (στα πάντα) γιατι χτυπάμαι το φιδι στην ουρα και εκει δεν σκοτώνεται και το ξέρετε εαν δεν το χτυπήσετε στο κεφάλι.

Δεν καταλαβαινω δλδ αυτη που κακομεταχειρίζονται τα ζωα εν έτη 2010 ποιός τους κυνηγάει ??? και γιατι η Ελλαδίτσα μας εισάγει ζωάκια απο κακοποιημένους γονεις??

Τι εχουμε κάνει ώστε να μπουν ολα σε μια σειρα??

Δεν θα λυθει ποτε κανενα προβλημα εαν δεν του βγάλουμε την ρίζα :maria:

Και δεν καταλαβαινω τι λετε να μην ξαναμπεί ???

το λέτε σε εμάς ???
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Και αδικα προσπαθουμε τοσα χρόνια (στα πάντα) γιατι χτυπάμαι το φιδι στην ουρα και εκει δεν σκοτώνεται και το ξέρετε εαν δεν το χτυπήσετε στο κεφάλι.
Eσυ τι προσπάθεια έκανες στην συγκεκριμένη περίπτωση? Πως βελτίωσες τα πράγματα?

Επίσης εδω μέσα που μιλάς υπάρχουν άνθρωποι που εκτός απο το να ενημερώνουν εσένα και την καθε lana, κάνουν και πολύ μεγαλύτερες προσπαθειες, να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα απο τη ρίζα.

Εσύ τι κάνεις γι'αυτό?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Lana μου εμένα προσωπικά με νοιάζει πολύ τι μπορώ να κάνω εγώ και πίστεψέ με κάνω ότι περνάει από το χέρι μου. Επίσης και πολλά από τα παιδιά που συμμετέχουν στο φόρουμ. Και αν μείνεις (βεβαίως και να μείνεις) και παρακολουθήσεις, θα δεις πως σε αρκετές περιπτώσεις αποδεδειγμένης κακοποίησης έχουν επέμβει τα ίδια άτομα, ατομικά ή μέσω φιλοζωικών οργανώσεων και έχουν πετύχει πολύ σημαντικά πράγματα. Για μένα αυτό είναι μια μεγάλη αρχή. Και όσο συμβάλει ο καθένας μας έστω και στο ελάχιστο, τόσο το καλό θα διαδίδεται και θα μεγαλώνει. Αυτό προσπαθούν όλοι να σου πουν. Δεν γίνεται να ξέρεις και να μην βοηθάς. Γιατί στην ουσία αυτό μας λες ότι θέλεις να κάνεις. Βάλτε κι εσείς το χέρι σας λοιπόν να μάθει ο κόσμος, όπως μάθατε κι εσείς, πράγματα που δεν ξέρατε και μην συμβάλετε στην διαιώνισή τους.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πολύ ωραια τα λέτε, και σε αυτο συμφωνούμε όλοι, δεν υπαρχει θέμα.
Αλλά, αν όλοι καθόμασταν με σταυρωμένα χέρια και δεν κάναμε τίποτα...γιατι να κάνει το κράτος?
Αν όλοι έλεγαν το ίδιο πράγμα, και πήγαιναν και έπαιρναν σκύλο από pet shop...τότε πως θα έρθει η αλλαγη?
Οι μεγαλύτερες αλλαγες στο κόσμο....ξεκίνησαν από το λαο.
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Εχω κανει πολλα οχι μονο για σκυλάκια !!!

Εχω κανει αναφορες εχω στειλει e-mail, εχω πάρει τηλ. κανενας δεν μου εδωσε σημασιά.

Δυστηχώς δεν λειτουργει τπτ :mad:

Δεν πυστευω όμως οτι φτεναι τα πετ σοπ για αυτην την κατασταση και ακομη περισσοτερο πάλι εμεις.

Πρεπει να κινηθουμε διαφορετικα αφου αυτο δεν αλλαζει και δεν θα αλλάξει.

Να ρωτησω κατι πχ. εαν τα πετ σοπ ειχαν κανονες και η εισαγωγεις το ιδιο θα υπηρχε προβλημα εαν επερνε ο κοσμος ζωάκια απο το πετ σοπ ???
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Πολύ ωραια τα λέτε, και σε αυτο συμφωνούμε όλοι, δεν υπαρχει θέμα.
Αλλά, αν όλοι καθόμασταν με σταυρωμένα χέρια και δεν κάναμε τίποτα...γιατι να κάνει το κράτος?
Αν όλοι έλεγαν το ίδιο πράγμα, και πήγαιναν και έπαιρναν σκύλο από pet shop...τότε πως θα έρθει η αλλαγη?
Οι μεγαλύτερες αλλαγες στο κόσμο....ξεκίνησαν από το λαο.
Μα απο εκει ξεκιναει παντα το κράτος..

Δεν θα μεινουμε με σταυρωμενα τα χερια εαν τους πιεσουμε να αλλαξουν κανονες, αρχες κτλ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εχω κανει πολλα οχι μονο για σκυλάκια !!!

Εχω κανει αναφορες εχω στειλει e-mail, εχω πάρει τηλ. κανενας δεν μου εδωσε σημασιά.

Δυστηχώς δεν λειτουργει τπτ :mad:

Δεν πυστευω όμως οτι φτεναι τα πετ σοπ για αυτην την κατασταση και ακομη περισσοτερο πάλι εμεις.

Πρεπει να κινηθουμε διαφορετικα αφου αυτο δεν αλλαζει και δεν θα αλλάξει.

Να ρωτησω κατι πχ. εαν τα πετ σοπ ειχαν κανονες και η εισαγωγεις το ιδιο θα υπηρχε προβλημα εαν επερνε ο κοσμος ζωάκια απο το πετ σοπ ???
Ο καθένας έχει την προσωπική του ηθική. Δεν είναι απαραίτητο να έχει ένα νόμο απο πάνω του για να κάνει το σωστό.

Εσύ θέλεις να σου απάγορεύουν το λάθος προκειμένου να μην το κάνεις...... γιατί δεν θέτεις τους δικούς σου κανόνες ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ το σωστό? Αν όλοι εκαναν το ίδιο, δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Αλλά θέλετε όλοι δικτατορία να σας λέει τι να κάνετε....:(

(το προβλημα είναι τα puppy mills, οχι τα πετ σοπ).
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν θα μεινουμε με σταυρωμενα τα χερια εαν τους πιεσουμε να αλλαξουν κανονες, αρχες κτλ.
Και τελος πάντων αφού αισθάνεσαι οτι δεν μπορείς να κάνεις κάτι με το κρατος, γιατι δεν το κάνεις εκει που μπορείς και έχει νόημα? ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ και αρα μειώνοντας τη ζήτηση.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ναι, θα υπήρχε...γιατι ο οποιοσδήποτε σοβαρος εκροφεας το πρωτο πραγμα που κοιτάει είναι που θα παει το κουτάβι του...οπότε ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ κουτάβι σε pet shop, όπου ο κάθε άσχετος μπορει να το αγορασει και μετα να το πετάξει στο δρόμο...
Τα [pet shop είναι ΜΟΝΟ για τροφες, αξεσουάρ κλπ...ΟΧΙ για να πουλάνε ζώα.
Εξάλου εσενα ,που δηλώνεις φιλόζωος, σου αρεσει το θέαμα ενός κουταβιού μέσα σε μία γυάλινη βιτρίνα?? Σου αρέσει να ξέρεις ότι αυτο το πλάσμα, αν δεν πουληθει αμέσως, μπορει να μείνει εκει μέσα και 2 μήνες? Στριμωγμένο σε ένα κλουβι?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
...
(το προβλημα είναι τα puppy mills, οχι τα πετ σοπ).
Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν αγοραστές για τα σκυλιά των puppy mills.

Αν όλα τα κράτη ήταν στο επίπεδο κάποιων σκανδιναβικών χωρών, όπου 80% των σκύλων είναι από εκτροφεία, θα έκλειναν τις πόρτες του τα puppy mills.
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Και τελος πάντων αφού αισθάνεσαι οτι δεν μπορείς να κάνεις κάτι με το κρατος, γιατι δεν το κάνεις εκει που μπορείς και έχει νόημα? ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ και αρα μειώνοντας τη ζήτηση.

Γιατι με τον ιδιο τροπο δεν θα ηθελα να υπαρχουν καθολου τετοια μαγαζια και με τον ιδιο τροπο δεν θα αγόραζα ουτε τροφές.

Και γιατι δεν πιστευω οτι βοηθάει το εμποριο μεσο τον πετ σοπ που μπορει κάλλιστα κάποιος να το ελεξει και να το βάλει λουκετο.

Αποψη μου ειναι οτι εαν σταματησει αυτός ο τρόπος ειμαι σιγουρος οτι θα γινει χειρότερος και που το κολαω αυτο : γιατι εμαθα οτι υπάρχουν και παράνομει ιδιωτες που κανουν την ιδια δουλεια και χειρότερα. Εχετε σκεφτει μηπως με αυτον τον τρόπο ριχνουμε λάδι στην φωτια σε αρωστημένους κερδοσκόπους που δεν μπορει να τους ελεξει κανένας ??
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Ναι, θα υπήρχε...γιατι ο οποιοσδήποτε σοβαρος εκροφεας το πρωτο πραγμα που κοιτάει είναι που θα παει το κουτάβι του...οπότε ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ κουτάβι σε pet shop, όπου ο κάθε άσχετος μπορει να το αγορασει και μετα να το πετάξει στο δρόμο...
Τα [pet shop είναι ΜΟΝΟ για τροφες, αξεσουάρ κλπ...ΟΧΙ για να πουλάνε ζώα.
Εξάλου εσενα ,που δηλώνεις φιλόζωος, σου αρεσει το θέαμα ενός κουταβιού μέσα σε μία γυάλινη βιτρίνα?? Σου αρέσει να ξέρεις ότι αυτο το πλάσμα, αν δεν πουληθει αμέσως, μπορει να μείνει εκει μέσα και 2 μήνες? Στριμωγμένο σε ένα κλουβι?
Βρε κατερινα μου αυτο λεω , εαν υπήρχε καποιος αυστηρός κανονισμός θα γινοταν αυτο ???
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Συγνωμη δεν το εχω αναφέρει επειδη ειμαστε εγω και η γυναικα μου τωρα σας μιλάει ο συζηγός και με λενε Δημήτρη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν θες αλλαγή στον κόσμο, να 'σαι εσύ η αλλαγή.
Δεν μπορείς να τον αλλάξεις τον κόσμο, αλλά μπορείς να συνησφέρεις στην αλλαγή του.
Το κράτος δεν αλλάζει τους νόμους περί πετ-σοπ γιατί νοιάζεται για το χρήμα πάνω απ' όλα, αν όμως η lana, ο γείτονας που μένει δίπλα της, οι φίλοι της, και σιγά σιγά όλοι οι άνθρωποι στην Ελλάδα, μετέπειτα στον κόσμο, γνώριζαν τη μαφία των παπι-μιλς και δεν αγόραζαν σκυλιά, τα παπι-μιλς δεν θα είχαν κανένα κέρδος ούτε συμφέρον να "εκτρέφουν" σκυλιά, κι έτσι θα έκλειναν...

Αλλά αν σκέφτεται ο καθένας "γιατί να το κάνω εγώ, αφού δεν το κάνει κανένας" δεν θα γίνει ποτέ τίποτα. Ο κόσμος αλλάζει από μέσα προς τα έξω!
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατι με τον ιδιο τροπο δεν θα ηθελα να υπαρχουν καθολου τετοια μαγαζια και με τον ιδιο τροπο δεν θα αγόραζα ουτε τροφές.
Επειδή ζω σε άλλη χώρα, να πω μόνο πως εδώ τα πετ-σοπ απαγορευεται να πουλάνε σκυλιά. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν πετ σοπ.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Βρε κατερινα μου αυτο λεω , εαν υπήρχε καποιος αυστηρός κανονισμός θα γινοταν αυτο ???
Ποιός αυστηρός κανονισμός? Τι θα μπορούσε να λέει αυτός ο κανονισμός?
Μη τα βάζετε σε βιτρίνες? Που θα τα έβαζε ένα pet shop? Και αν δεν πουληθούν μέσα σε , ας πούμε 20 μέρες από την άφιξη τους...που θα πανε μετά?
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Λοιπον αποψη μου ειναι οτι δεν φτεναι τα πετ σοπ ουτε ο κοσμος που τα αγοράζει απο εκει.

Γιατι το ξαναλέω οτι εαν φυγει απο το νομιμο θα πάει στο παράνομο και εκει θα χάσουμε την μπάλα.

Ολα ξεκινάνε απο το κράτος τους νομους και τους θεσμούς.

Ειμαι κατα εννοειτε να βλέπω ζωάκια στην γυαλα αλλα δεν ειμαι κατα να αγοράσω ενα ζωάκι υπο κανονικές για αυτο συνθηκές απο πετ σοπ. Γιατι αλλωστε ??? ποιος θα ειχε προβλημα εαν αυτοι εκαναν σωστα την δουλεια τους ??
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf