Αγορά Mini Pinscher


Status
Κλειδωμένο θέμα

lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Ποιός αυστηρός κανονισμός? Τι θα μπορούσε να λέει αυτός ο κανονισμός?
Μη τα βάζετε σε βιτρίνες? Που θα τα έβαζε ένα pet shop? Και αν δεν πουληθούν μέσα σε , ας πούμε 20 μέρες από την άφιξη τους...που θα πανε μετά?

Οχι δεν θα το βάλεις σε γυαλα το ζωακι εαν το βάλεις θα εχει προστιμο πως να το κανουμε γιατι να μην δουλευει τπτ σε αυτην την χώρα ???
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
lana,
μια ερώτηση μόνο: τι θα ήταν καλύτερο για σένα - το σκυλάκι που είδες και αγάπησες και που είναι 4ων μηνών τώρα, τους προηγούμενους δύο μήνες να ήταν χαρούμενο και να έπαιζε με τα αδερφάκια του, ή που ήταν κλεισμένο στο κλουβί μονάχο του; Δεν θα προτιμούσες να έβλεπες και τους γονείς του; Δεν θα προτιμούσες να ήξερες πόση είναι η πιθανότητα κάποια στιγμή της ζωής του το σκυλάκι σου να αρρωστήσει και από ποια ασθένεια; Όταν θα έχεις προβλήματα με την εκπαίδευση, δε θα ήταν καλό να μπορείς να ζητήσεις τη γνώμη και τη βοήθεια του εκτροφέα;

Γιατι το ξαναλέω οτι εαν φυγει απο το νομιμο θα πάει στο παράνομο και εκει θα χάσουμε την μπάλα.
Δεν θα γίνει αυτό. Με το ζόρι θα σε βάλει κάποιος να αγοράσεις σκύλο από εκεί; Είπαμε δε θα τους συμφέρει. Αν γίνει παράνομη η πώληση των σκύλων από πετ σοπ, που θα πουλήσουν τα σκυλιά τους οι παπι-μιλάδες;
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ειμαι κατα εννοειτε να βλέπω ζωάκια στην γυαλα αλλα δεν ειμαι κατα να αγοράσω ενα ζωάκι υπο κανονικές για αυτο συνθηκές απο πετ σοπ. Γιατι αλλωστε ??? ποιος θα ειχε προβλημα εαν αυτοι εκαναν σωστα την δουλεια τους ??
Ναι, αλλά δεν μας λες ποιες είναι οι "κανονικες" συνθήκες...τι εννοεις να κάνουνε σωστα τη δουλειά τους?
Και σου λέμε τόση ώρα ότι ένα pet shop δεν μπορει να φέρει για πώληση ένα σκύλο από κάποιον καλό εκτροφεα...άρα εξ ορισμού θα φέρει από φάρμες κουταβιών...αυτο δεν υπαρχει περίπτωση να αλλάξει ποτε.
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Επειδή ζω σε άλλη χώρα, να πω μόνο πως εδώ τα πετ-σοπ απαγορευεται να πουλάνε σκυλιά. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν πετ σοπ.

Ναι αλλα τουλαχιστων υπάρχει ενας κανονας.. εδω τπτ.. Και εαν υπάρχουν δεν τους τηρει κανενας..

Το ξαναλεω πρεπει να χτυπησουμε στο κεφαλι αλιως λυσει δεν θα βρουμε.

Εγω λεω ναι στην πώληση αλλα με κανονες περιορισμοους, ελεγχους. Αλιως θα φυγει απο το κανικο και ελεγχομενω και θα παει σε ιδιωτες που εκει ποιος θα τους ελεξει ??
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.788
Το προβλημα δεν ειναι η γυαλα... η οποια παρεπιπτοντως ειναι "παραδεισος" μπροστα στη διαδικασια απο το pappy mill μεχρι τη γυαλα!
Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερεις απο που προερχεται το σκυλι σου! Και αυτο εγκυμονει κινδυνους και για σενα και γι αυτο:)
Παρολαυτα.. αν και χτες "συμβουλευσα" τη γυναικα σου που με ρωτησε σε αλλο φορουμ να παρετε το κουταβι (ημουν σιγουρη οτι θα το κανατε ετσι κ αλλιως) αλλα δωρεαν και να πειτε στον πετσοπα οτι θα αγοραζετε απο αυτον ολα οσα χρειαστειτε.
Μαλλον την αγορασατε τελικα:rolleyes: Ευχομαι να πανε ολα καλα!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Οχι δεν θα το βάλεις σε γυαλα το ζωακι εαν το βάλεις θα εχει προστιμο πως να το κανουμε γιατι να μην δουλευει τπτ σε αυτην την χώρα ???

Ωραια, και που θα το βάλει? Ένα pet shop, έχει 5 και 6 σκυλιά μέσο όρο,για πώληση. Που θα τα έχει λοιπόν? Θα τα πάρει σπίτι του ο ιδιοκτήτης και θα τα φέρνει το πρωι στο μαγαζί?
Και παλι δεν μου απάντησες σε αυτο που σε ρώτησα..
Καλός εκτροφεας δεν πρόκειται να δωσει ΠΟΤΕ κουταβι του σε pet shop...άρα το σκυλί που εσυ θα αγορασεις θα είναι από φάρμα...στην οποία φάρμα κακοποιούνται άλλα 100 σκυλιά για να παρεις εσυ ένα σκυλι.
Αυτο ΠΩΣ θα το αλλάξεις, για να καταλάβω?
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Νομιζω εχω τοποθετηθει και αναφερω τους λόγους.

Εν μεροι εχετε δικιο το προβλημα ομως δεν λυνεται και το βλέπετε αλλα θα σας παρακαλουσα να κοιτάξετε και τις εκδοχές που σας λέω και πιστευω ειναι λογικότατες.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Lana, έχω μείνει άφωνη.

Διάβασε το πρώτο σου μήνυμα πάλι.
Μπαίνες και ρωτάς για το κουτάβι (στην ουσία "να το πάρω ή όχι; ") και σου δίνουμε ΤΟΣΟΥΣ λόγους να μην το πάρεις.

Καταλαβαίνεις πως ενθαρρύνεις την κακοποίηση ζώων αγοράζοντάς το.

Καταλαβαίνεις πως είναι από τις πλέον επικίνδυνες φυλές για μικρά παιδιά.

Καταλαβαίνεις πως ο σκύλος θα είναι πολύ χαμηλής ποιότητας με προβλήματα συμπεριφοράς.

Και λες: "Δεν με νοιάζει! Εγώ θα σώσω τον κόσμο; Εγώ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ, πάει και τελείωσε.".

Lana μου, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Ο πετ-σοπάς είναι κάθαρμα αλλά έχει μία καλή δικαιολογία: ΒΓΑΖΕΙ λεφτά. Εσύ τι κέρδος έχεις; Τον ΕΡΩΤΑ;

Έγραψες πιο πάνω πως και να απαγορευτούν οι πωλήσεις σε πετ-σοπ δεν θα λυθεί το πρόβλημα ποτέ γιατί πάντα θα υπάρχουν "κρυμμένοι εισαγωγείς". Έτσι είναι.

Και στις χώρες που απαγορεύτηκαν τα κουτάβια στις γυάλες υπάρχουν απατεώνες εισαγωγείς ακόμη (με ΠΟΛΛΕΣ σελίδες στο νετ).

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι το ότι
ΕΣΥ είσαι η απόδειξη, πως η απαγόρευση θα κάνει μεγάλο καλό.

Τουλάχιστον θα σταματήσουν οι "κεραυνοβόλοι έρωτες" (μην ξεράσω). Είναι ΑΠΕΙΡΟΙ άνθρωποι με το δικό σου σκεπτικό. ΣΕ ΣΑΣ ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ.

Οι εισαγωγείς πίστεψέ με, θα κάνουν μικρότερο κακό από τους πετ-σοπάδες, γιατί έχουν μία σκάλα πιο ψαγμένο κι υπομονετικό κοινό από εσένα.

Ο κάθε λογιστής ή οικονομολόγος θα σου πει:
Το πρόβλημα είσαι ΕΣΥ και όλοι σαν εσένα που ερωτεύονται σαν επτάχρονα το κουταβάκι της βιτρίνας. Εσύ είσαι από τους πιο μεγάλους "φταίχτες" καθώτη έμαθες για την κατάσταση και πάλι αποφάσησες να την αγνοήσεις.

Σου έδωσα ευχή να πάνε όλα καλά με το κουτάβι.

Κακώς. Ίσως αν πάνε όλα στραβά να καταλάβεις επιτέλους πως είσαι κι ΕΣΥ υπεύθυνη για τον βασανισμό τόσων σκύλων. Για ΕΣΕΝΑ γίνονται όλα.
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Lana, έχω μείνει άφωνη.

Διάβασε το πρώτο σου μήνυμα πάλι.
Μπαίνες και ρωτάς για το κουτάβι (στην ουσία "να το πάρω ή όχι; ") και σου δίνουμε ΤΟΣΟΥΣ λόγους να μην το πάρεις.

Καταλαβαίνεις πως ενθαρρύνεις την κακοποίηση ζώων αγοράζοντάς το.

Καταλαβαίνεις πως είναι από τις πλέον επικίνδυνες φυλές για μικρά παιδιά.

Καταλαβαίνεις πως ο σκύλος θα είναι πολύ χαμηλής ποιότητας με προβλήματα συμπεριφοράς.

Και λες: "Δεν με νοιάζει! Εγώ θα σώσω τον κόσμο; Εγώ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ, πάει και τελείωσε.".

Lana μου, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Ο πετ-σοπάς είναι κάθαρμα αλλά έχει μία καλή δικαιολογία: ΒΓΑΖΕΙ λεφτά. Εσύ τι κέρδος έχεις; Τον ΕΡΩΤΑ;

Έγραψες πιο πάνω πως και να απαγορευτούν οι πωλήσεις σε πετ-σοπ δεν θα λυθεί το πρόβλημα ποτέ γιατί πάντα θα υπάρχουν "κρυμμένοι εισαγωγείς". Έτσι είναι.

Και στις χώρες που απαγορεύτηκαν τα κουτάβια στις γυάλες υπάρχουν απατεώνες εισαγωγείς ακόμη (με ΠΟΛΛΕΣ σελίδες στο νετ).

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι το ότι
ΕΣΥ είσαι η απόδειξη, πως η απαγόρευση θα κάνει μεγάλο καλό.

Τουλάχιστον θα σταματήσουν οι "κεραυνοβόλοι έρωτες" (μην ξεράσω). Είναι ΑΠΕΙΡΟΙ άνθρωποι με το δικό σου σκεπτικό. ΣΕ ΣΑΣ ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ.

Οι εισαγωγείς πίστεψέ με, θα κάνουν μικρότερο κακό από τους πετ-σοπάδες, γιατί έχουν μία σκάλα πιο ψαγμένο κι υπομονετικό κοινό από εσένα.

Ο κάθε λογιστής ή οικονομολόγος θα σου πει:
Το πρόβλημα είσαι ΕΣΥ και όλοι σαν εσένα που ερωτεύονται σαν επτάχρονα το κουταβάκι της βιτρίνας. Εσύ είσαι από τους πιο μεγάλους "φταίχτες" καθώτη έμαθες για την κατάσταση και πάλι αποφάσησες να την αγνοήσεις.

Σου έδωσα ευχή να πάνε όλα καλά με το κουτάβι.

Κακώς. Ίσως αν πάνε όλα στραβά να καταλάβεις επιτέλους πως είσαι κι ΕΣΥ υπεύθυνη για τον βασανισμό τόσων σκύλων. Για ΕΣΕΝΑ γίνονται όλα.
Αρα με τα λεγομενα σου Dr. το προβλημα δεν λυνεται και το πιστευεις και το αισθάνεσαι απο οτι βλέπω...και τωρα τι κάνουμε ??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ο κάθε λογιστής ή οικονομολόγος (τους το είπα ήδη... :) )θα σου πει:
Το πρόβλημα είσαι ΕΣΥ και όλοι σαν εσένα που ερωτεύονται σαν επτάχρονα το κουταβάκι της βιτρίνας. Εσύ είσαι από τους πιο μεγάλους "φταίχτες" καθώτη έμαθες για την κατάσταση και πάλι αποφάσησες να την αγνοήσεις.

Σου έδωσα ευχή να πάνε όλα καλά με το κουτάβι.

Κακώς. Ίσως αν πάνε όλα στραβά να καταλάβεις επιτέλους πως είσαι κι ΕΣΥ υπεύθυνη για τον βασανισμό τόσων σκύλων. Για ΕΣΕΝΑ γίνονται όλα.
Πολύ στενοχωριέμαι που θα συμφωνήσω απολύτως... :(

Αρα με τα λεγομενα σου Dr. το προβλημα δεν λυνεται και το πιστευεις και το αισθάνεσαι απο οτι βλέπω...και τωρα τι κάνουμε ??
Παιδιά θα τρελλαθώ τελείως... Σελίδες και σελίδες σας λέμε τι να κάνετε και κυρίως τι να μην κάνετε... :confused:
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Παντα θα υπάρχουν κακοι παντου, κακοι πετσοπαδες, κακοι εκτροφεις, κακοι ιδιωτες κτλ...

Τελικα πως ειναι κάποιος σιγουρος ???

Παντου υπάρχουν πλαστα χαρτια, παντου ψεματα.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
λανα και γω πραγματικα δε σε καταλαβαινω εχεις την τυχη να σου εξηγουν αρκετοι ανθρωποι γιατι δεν πρεπει να παρεις κουταβι απο πετ σοπ αλλα εσυ εκει κολλημενη προβαλλοντας συμπεριφορα 5χρονου.Σορρυ που σου μιλαω ετσι αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι η επιλογη απο πετ σοπ ειναι εντελως λανθασμενη. Ο πετσοπας ειναι εμπορος και μπορει νασου πουλησει μεχρι και βατραχοπεδιλα στην ερημο εσυ πρεπει να τα παρεις; Σκεψου ξαναδιαβασε τι σοιυ γραψανε και αποφασισε με ωριμοτητα το σωστο που ειναι η αγορα κουταβιου απο σωστο εκτροφεα. Μπορειςμε με ψαξιμο και με βοηθεια να βρεις το σωστο εκτροφεα και αυτα οτι υπαρχουν κακοι παντου ειναι σωστο αλλα ειναι γενικολογα και η αγορα απο πετσοπ ειναι απαγορευτικη για καποιον νοημων ανθρωπο εφοσον εχει ενημερωθει
 
Last edited:


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Το ξαναλεω ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ.

Δεν εγινε σχεδον ποτε για τον ανθρωπο κατι πιστευτε οτι θα γινει για τα ζωάκια ???

Πρεπει να αλλαξουμε γραμμη.

Τα εχω διαβάσει τα εχω δει και τα βλέπω καθημερινα αυτα που λετε.

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν υπάρχουν παντού πλαστά χαρτιά κι απατεώνες.
Απλά υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ που βαριούνται να το ψάξουν.

Αν το πινσεράκι ήταν από ηθικό εκτροφέα θα ήσουν 100% σίγουρος για την καταγωγή του και την σωστή φροντίδα των γονιών του.

Επίσης, σου είχα πει πως βρίσκεις πολύ καλό σκύλο ΤΖΑΜΠΑ (χωρίς να συμβάλλεις σε ΚΑΜΙΑ κακοποίηση). Δεν είναι είδος υπό εξαφάνηση!

Όσο για το πρόβλημα δεν με κατάλαβες.
Είπα πως δεν θα λυθεί εύκολα ΤΕΛΕΙΩΣ.
Αν όμως σταματούσε ο κόσμος να αγοράζει από της γυάλες (από κοινή λογική, ενημέρωση ή/και την απαγόρευση στο τέλος), θα ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΝ το θέμα κατά πολύ.

Δεν ψάχνω τον παράδεισο. Λίγα προβλήματα στον κόσμο λύνονται ΤΕΛΕΙΩΣ. Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να τα αγνοούμε και να μην μας νοιάζει.

Πολλοί νέοι πέφτουν στα ναρκωτικά... Πολλά κορίτσάκια τα βιάζουν....
Εσύ (αφού ούτε αυτό λύνεται τελείως ΠΟΥΘΕΝΑ) θα πρέπει να μην προετοιμάσεις τα παιδιά σου; Να μην προσέχεις;

Και δίκιο να έχεις, (αν όλοι είναι απατεώνες) το σωστό θα ήταν να πάρεις σκυλάκι από τον δρόμο, ή ΚΑΘΟΛΟΥ σκυλάκι. Τουλάχιστον έτσι δεν θα συμμετέχεις στο έγκλημα.

Κάνεις λες και το Πινσεράκι της βιτρίνας είναι ο τελευταίος σκύλος του κόσμου! Σκύλος, ή τώρα ή ΠΟΤΕ, ένα πράγμα.

Ούτε να κάτσεις να το σκεφτείς πρώτα δεν θέλεις.

Και σε ρωτώ: Αν σου βγει 100% εφιάλτης ο σκύλος (αρρώστιες, κακός χαρακτήρας, αλεργίες/ευαισθησίες, βρωμιάρης που δεν μαθαίνει να μην λερώνει με τίποτα, φωνακλάς υστερικός) θα έχεις να πεις τίποτα;

Τα παραπάνω προβλήματα αυξάνονται/πολλαπλασιάζονται απότομα όταν ο σκύλος προέρχεται από μάντρες αναπαραγωγής με μόνο μέλημα το κέρδος.

Γιατί να το ρισκάρεις ΤΟΣΟ πολύ; "Όλα για όλα" τα παίζεις.
Να, πάντα μπορείς να το διώξεις τον σκύλο (πέτα τον στον δρόμο, κι εκεί το πρόβλημα δεν λύνεται), αλλά αναρωτιέμαι πως θα νιώσουν τα παιδιά.
 
Last edited:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Tο σκυλακι το εχουν ηδη στο σπιτι.Εγω δεν θα το σχολιασω μορφολογικα απλα θα ηθελα να ρωτησω αν του λειπει το τριχωμα απο το λαιμο η δεν βλεπω καλα?
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Το ξαναλεω ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ.

Δεν εγινε σχεδον ποτε για τον ανθρωπο κατι πιστευτε οτι θα γινει για τα ζωάκια ???

Πρεπει να αλλαξουμε γραμμη.

Τα εχω διαβάσει τα εχω δει και τα βλέπω καθημερινα αυτα που λετε.

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ.
βρε κανε εσυ αυτο που πρεπει οσοι περισσοτεροι τοσο το καλυτερο δεν ειπες κανενας οτι το φαινομενο θα εξαλειφθει απο την μια μερα στην αλλη αλλα οταν και αυτοι που ενημερωνται το διαιωνιζουν τοτε ειναι αξιοι της μοιρας τους. Καθε μερα πεθαινουν παιδακια στην αφρικη τι να κανουμε δηλαδη να μη βοηθαμε κανενα;Τι αφοριστικη λογικη ειναι αυτη;
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Και με αυτα που λετε μου φερνεται την εντυπωση οτι προτιμάτε το παρανομο απο οτι το νομιμο.

Ξερω οτι και τωρα δεν ειναι νομιμο αλλα και να κανουμε αυτα που λετε παλι δεν θα γινει εαν αυτο το ΚΡΑΤΟΣ και οποιοδηποτε άλλο δεν ξεκινησει να υλοποιει τα πρέποντα τουλάχιστων.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.788
Tο σκυλακι το εχουν ηδη στο σπιτι.Εγω δεν θα το σχολιασω μορφολογικα απλα θα ηθελα να ρωτησω αν του λειπει το τριχωμα απο το λαιμο η δεν βλεπω καλα?
To ειδα και γω αυτο yasemin. Ισως φταιει η φωτογραφια αλλα φαινεται να υπαρχει θεμα στο θωρακα :)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3