Αδέσποτα. Ένας φαύλος κύκλος!!


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Aκριβώς επειδή στο δρόμο ο έλεγχος είναι ανέφικτος, θα εξαναγκάζει τον έλεγχο στον κτηνίατρο. Όπου εκεί θα πάνε τουλάχιστον για τα εμβόλια για να"μην κολλήσουν τίποτα απ' το σκύλο".
.
Με την λογικη οτι ειμαι ηδη ανευθυνος ανθρωπος ειπαμε, δεν τον παω στον κτηνιατρο και κανω και τα εμβολια μονος μου αφου πωλουνται στα φαρμακεια και ιντερνετικα.

Κι αν αρρωστησει το αφηνω στο δρομο και παιρνω αλλο...

(Περιστατικο πριν 3-4 χρονια. Μια νοσηλευτρια ανθρωπων, για οικονομια-ευκολια, ελα μωρε σιγα το δυσκολο, αγοραζε απο το φαρμακειο τα εμβολια και τα εκανε μονη της στο σκυλο της. Ειχε ελλειψη το ενεσιμο pneumodog και το φαρμακειο της εδωσε το αλλο σκευασμα που εκχυνεται το υγρο στο ρουθουνι. Ε, αυτη δεν το πηρε χαμπαρι και το εκανε ενεσιμο...)

Ειδα και λογικα-ρεαλιστικα σχολια στη διαβουλευση που ελπιζω να ληφθουν υπ' οψιν. Τα ζωοφοβικα ελπιζω να αντιμετωπιστουν καταλληλα.

Πολύ ευστοχα καποιος ελεγε ότι δεν είναι αναγκη να ξανα-εφευρουμε τον τροχο και καποιος άλλος
Προσπαθήστε να μη γίνουμε ξανά ο περίγελος της Ευρώπης (για να μη πω του κόσμου!). Δεν θέλω πια να ντρέπομαι για τη χώρα μου

Κρανος και ζωνη μαθαμε να φοραμε όταν επεσαν προστιμα στους οδηγους στο δρομο, δεν γυριζε κανεις από σπιτι σε σπιτι να διαπιστωσει αν όποιος εχει μηχανακι εχει και κρανος….
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ελεγα να το βαλω στα απροοπτα αλλα εδω ταιριαζει απολυτα. Ειμαι συνηθως αισιοδοξη αλλα χθες εγινε ενα σερι απογοητετικων κατατασεων κα συναναστροφων.

Προχθες το βραδυ μια φιλη βρηκε ενα μικροσωμο σκυλακι στο δρομο. Τρομαγμενο πολυ ισως απο τα βαρελοτα. Το εβαλαν προσωρινα στον κηπο γιατι το δικο της δεν αλλα απο τη φασαρια οι γειτονες καλεσαν την αστυνομια.
Η αστυνομια ηρθε και πηρε το σκυλο. Στις 6.30, το πρωι και αφου αλλαξε ο αξιωματικος υπηρεσιας την πηραν τηλεφωνο. Αν δεν ερχονταν σε μια ωρα, θα το αφηναν στο δρομο. Με πετυχαινει και μενα online πανικοβλητη και με ρωταει τι να κανει. Της δινω το τηλεφωνο της υπευθυνης της φιλοζωικης του δημου - το ιδιο της εδωσαν κι απ την αστυνομια - η οποια της ειπε ωρες μετα οτι δεν μπορει να γινει κατι και να το αφησει. Δεν μπορουν να σωθουν ολα.
Ειναι πια μεσημερι, η σκυλιτσα βρισκεται σε σπιτι αλλης φιλης που το σκυλι και η γατα ειναι πιο καλοβολα.
Πηγαινω το μικρο στον Κεστη που η κοπελα με περιμενε παρολο που ειχαν κλεισει. :love: Τελικα η σκυλιτσα ειχε τσιπ. Ροζυ! Χαρηκα προς στιγμη. Το τσιπ εδινε ενα ονομα και ενα κινητο. Το κινητο με φραγη. :(
Πηρα τηλεφωνο το γιατρο που εχει κανει την καταχωρηση μηπως θυμαται, εχει καποιο στοιχειο παραπανω αν και ειναι σε νησι ενω το σκυλι ειναι δηλωμενο στην Αθηνα. Κανενα στοιχειο απο κει. Πηγαινω πισω στο σπιτι της φιλης και αρχιζουμε online αναζητηση με το ονομα. Βρισκουμε μια που μενει κοντα στο σημειο που βρεθηκε η Ροζυ.

Στο τηλεφωνο δεν απανταει κανεις, η σκυλιτσα μπηκε μονη της μεσα. Πηγαμε να ρωτησουμε σε ενα μινι μαρκετ απεναντι μηπως ξερουν καποιον. Η Ροζυ ειχε ηδη πηδηξει εξω και εκανε τη βολτα της, παλι καλα που ηρθε κοντα μας οταν τη φωναξαμε.
Αφησαμε ενα μηνυμα στο σπιτι και εγω εφυγα. Μου ειπαν αργοτερα οτι δεν ειχαν καταλαβει οτι η σκυλιτσα ελειπε. Οτι πολυ χλιαρα η ιδιοκτητρια το πηρε πισω. Τη ειπε η κοπελα ενα δυο πραγματα αλλα δεν υπηρξε κανενα ενδιαφερον.

Quiz!! Ποιος ειναι ο μεγαλυτερος μαλακας της υποθεσης;

Οκ, το οτι ηταν Μ. Παρασκευη δε βοηθαει. Αλλα εγω ψηφιζω η αστυνομια. Αν ειχε ενα σκανερ ολη αυτη η υποθεση θα ειχε ληξει προχθες το βραδυ. Ειναι δυνατον να εκβιαζουν με αυτον τον τροπο εναν ασχετο; Πρωτοκολλο δεν υπαρχει;
Θα το ειχαν επιστρεψει η ιδιοι το ιδιο βραδυ, θα ειχαν κανει και μια συσταση οτι αν ξαναβρεθει εξω θα κατηγορηθει για εγκαταλειψη ή ο, τι αλλο και τελος.

Αντι να βγαζουν νεους νομους, δεν κοιταν να διορθωσουν τις υπηρεσιες και να εφαρμοσουν τον ισχυοντα.

Για να μη θυμηθω τωρα αυτο που μου ειπαν σε μια αλλη περιπτωση με αγελη αδεσποτων στο Μαρουσι. Οτι ειναι αγρια (δλδ γαβγιζουν) και οι ανθρωποι του δημου δεν ξερουν πως/φοβουνται να τα μαζεψουν. o_O
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Επειδη συγγενικό πρόσωπο του αντρα μου ειναι αστυνομικος, εδω εχουν ενα περιπολικο που τους μενει κιολας καθε λιγο, τα μισα κ λιγοτερα ατομα απ τα οσα ειχαν καποτε, κ οταν κατσουν δυο περιστατικα μαζι κανουν μπουφαμπεμπαμπλομ που θα πανε ρε παιδια. Οποτε βαλτε την φαντασια σας... δεν θα παιξει τετοια προοδος ουτε σε 10 χρονια ξεχαστε το, προς το παρον μας ειναι πολυτελεια.
Εγω στην θεση της φιλης αφου εκανε ολο αυτο, θα επικοινωνουσα ξανα με αστυνομια να παραδωσουν εκεινοι τον σκυλο στο σπιτι αααν βεβαια ηθελαν και ααααν τους εβρισκαν..
Τι να πρωτοκανεις γενικα.. σε μερη που οι βολτες σκυλων ελευθεροι ειναι ο κανονας, οπως εδω, με ποιον να πρωτοξεκινησεις να τσακωνεσαι κ ποιον να πρωτοπας αστυνομια η οποια αν σε βοηθησει κιολας.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Επειδη συγγενικό πρόσωπο του αντρα μου ειναι αστυνομικος, εδω εχουν ενα περιπολικο που τους μενει κιολας καθε λιγο, τα μισα κ λιγοτερα ατομα απ τα οσα ειχαν καποτε, κ οταν κατσουν δυο περιστατικα μαζι κανουν μπουφαμπεμπαμπλομ που θα πανε ρε παιδια. Οποτε βαλτε την φαντασια σας... δεν θα παιξει τετοια προοδος ουτε σε 10 χρονια ξεχαστε το, προς το παρον μας ειναι πολυτελεια.
Εγω στην θεση της φιλης αφου εκανε ολο αυτο, θα επικοινωνουσα ξανα με αστυνομια να παραδωσουν εκεινοι τον σκυλο στο σπιτι αααν βεβαια ηθελαν και ααααν τους εβρισκαν..
Τι να πρωτοκανεις γενικα.. σε μερη που οι βολτες σκυλων ελευθεροι ειναι ο κανονας, οπως εδω, με ποιον να πρωτοξεκινησεις να τσακωνεσαι κ ποιον να πρωτοπας αστυνομια η οποια αν σε βοηθησει κιολας.
Είχα πει σε κάποιο προηγούμενο ποστ. Είναι τόσα πολλά τα περιστατικά πλέον με τα σκυλιά και τους ιδιοκτήτες τους, που η αστυνομία έχει αγανακτήσει (και κάπου έχουν και ένα δίκιο). Για να επαναλάβω, στο δικό μας Α.Τ μου έλεγαν οι αστυνομικοί ότι οι 8 στις 10 κλήσεις πλέον είναι για σκυλιά.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Επειδη συγγενικό πρόσωπο του αντρα μου ειναι αστυνομικος, εδω εχουν ενα περιπολικο που τους μενει κιολας καθε λιγο, τα μισα κ λιγοτερα ατομα απ τα οσα ειχαν καποτε, κ οταν κατσουν δυο περιστατικα μαζι κανουν μπουφαμπεμπαμπλομ που θα πανε ρε παιδια. Οποτε βαλτε την φαντασια σας... δεν θα παιξει τετοια προοδος ουτε σε 10 χρονια ξεχαστε το, προς το παρον μας ειναι πολυτελεια.
Εγω στην θεση της φιλης αφου εκανε ολο αυτο, θα επικοινωνουσα ξανα με αστυνομια να παραδωσουν εκεινοι τον σκυλο στο σπιτι αααν βεβαια ηθελαν και ααααν τους εβρισκαν..
Τι να πρωτοκανεις γενικα.. σε μερη που οι βολτες σκυλων ελευθεροι ειναι ο κανονας, οπως εδω, με ποιον να πρωτοξεκινησεις να τσακωνεσαι κ ποιον να πρωτοπας αστυνομια η οποια αν σε βοηθησει κιολας.
Ηταν ελα να το παρεις ή το αφηνω.

Το γνωριζω οτι εχουν πολλη δουλεια και μειωμενα μεσα. Απλως θεωρω οτι το αυτονοητο θα ηταν να εχουν ενα σκαννερ και να γινεται επι τοπου η ταυτοποιηση και να μην ριχνουν το μπαλακι στον ποολιτη. Ειμαι απαιτητικη, εε;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πολυ:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Εδω ο νομος για το τσιπακι εχει βγει απ τ 12 κ δεν εχει γινει μισος ελεγχος.. κ πως να γινει χωρις τ μηχανιμα, με μαγικη σφαιρα;:LOL::LOL: οτι νομος ν να βγει εμενα δεν με αγχωνει, θα ειναι απλα αλλος ενας που δεν θα τηρηθει ποτε..
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Αφορμή για το θέμα αυτό, είναι η διαφήμιση στα σόσιαλ διαφόρων οργανισμών που προωθούν (και καλά κάνουν) την υιοθεσία αδέσποτων σκυλιών.
Μέχρι εδώ όλα καλά και αναγνωρίζω την ευαισθησία πολλών πολιτών μας στο θέμα αυτό. Ο ίδιος, όταν με ρωτούν στον δρόμο για να αγοράσουν ένα σκύλο τους προτείνω και τους καθοδηγώ να επισκεφτούν ένα καταφύγιο.

Τελευταία όμως παρατηρώ να "διαφημίζουν" σκυλάκια προς υιοθεσία, ντυμένα με όμορφα ρουχαλάκια, ξαπλωμένα πάνω σε κρεβάτια ή καναπέδες, δίπλα σε άλλα κουκλάκια κλπ κλπ

Επειδή είμαστε Έλληνες χωρίς ίχνος παιδείας μέσα μας, για πολλά θέματα και ιδιαίτερα στο θέμα κατοικιδίων, θα σας πω πως πάει το στόρυ!

Παιδάκι βλέπει στα σόσιαλ τα αδεσποτάκια στυλ λούτρινο να διαφημίζονται και ονειρεύεται να έχει και αυτό κάτι παρόμοιο να παίζει σπίτι. Το λέει στους γονείς του και αφού τους πρήξει, ως καλομαθημένο, τους ψήνει να του πάρουν ένα σκύλο για να τον κάνουν χαρούμενο.
Φυσικά, 9 στις 10 περιπτώσεις ο νεοέλληνας, δεν θα πάει στο καταφύγιο να πάρει το βρωμιάρικο, που δεν ξέρει τι αρρώστιες εχει κλπ κλπ, αλλά θα καταφύγει τις περισσότερες φορές σε ένα πετ σοπ (γιατί δεν τον ενδιαφέρει να το ψάξει λίγο παραπάνω).
Το νέο "μέλος" της οικογένειας έρχεται σπίτι (συνήθως μέρες σαν και αυτές) και απο την πρώτη μέρα αρχίζουν τα προβλήματα.
Βλέπετε το σκυλάκι, δεν κάθεται ήσυχο ντυμένο πάνω στον καναπέ που τολμάει βέβαια να τον γεμίσει και τρίχες.
Δεν είναι καθαρό, δεν πάει μόνο του τουαλέτα να τραβήξει και το καζανάκι, διαμαρτύρεται γιατί θέλει να βγει βόλτα και γενικά ειναι ενοχλητικό γιατί :

Η μαμά δεν μπορεί να τρέχει απο πίσω του να καθαρίζει όλη μέρα
Ο μπαμπάς έχει τις δουλειές του, είναι κουρασμένος απο την δουλειά, που να ασχολείται τώρα με τον κοπρίτη
Ο μπόμπιρας, αφού τους πέρασε η κ@@@@ των πρώτων 2 ημερών ξαναέπιασε το playstation, και ο μικρός "κοπρίτης" του σαλιώνει τα παιχνίδια.

Δεν περνάνε 10 ημέρες και ήδη οι οικογένεια τσακώνεται, πρέπει να διώξουν το βάρος, μιας και διαπίστωσαν ότι δεν τους κάνει. Αρχίζουν και λένε στους γείτονες και φίλους ότι δεν αντέχουν και όποιος το θέλει να το πάρει.
Να μην τα πολυλογώ την ιστορία την ξέρετε όλοι. Τις περισσότερες φορές ο μικρός/η καταλήγει παρατημένος στον δρόμο (στην καλύτερη) ή στα γειτονικά βουνά της Αθήνας ή άλλων πόλεων.

Για να βρεθεί αν είναι τυχερό, από κάποια φιλοζωική, να το ντύσουν για μια φωτογράφιση σαν πρίγκιπα και στην συνέχεια να τελειώσει την ζωή του μέσα σε ένα κλουβί.

Φαύλος κύκλος!!!!
Περισσότερες διαφημίσεις για αδέσποτα, περισσότερες αγορές ζώων, περισσότερες απαιτήσεις στην αγορά, περισσότερες γέννες χωρίς έλεγχο, περισσότερα αδέσποτα.

Έχει γεμίσει και συνεχίζει να γεμίζει (τουλάχιστον η Αθήνα) από σκυλιά. Δεσποζόμενα και αδέσποτα.
Πάρκα, δρόμοι, πλατείες γεμάτα απο απορρίματα σκύλων, παντού γαυγίσματα απο σκυλιά παρατημένα σε αυλές σπιτιών κλπ

Έφτασα να συζητώ με αστυνομικούς σε Α.Τ της περιοχής και να μου λένε ότι πλέον την περισσότερη ημέρα ασχολούνται με διάφορες καταγγελίες για σκυλιά....

Λύση δεν βλέπω να υπάρχει, εν αντιθέση βλέπω το πρόβλημα να διογκώνεται και κάπου θα σκάσει άσχημα και θα πάρει μαζί του και όσους πραγματικά αγαπάνε και ασχολούνται με το θέμα " ΣΚΥΛΟΣ"!

Υ.Γ
1. Θα μπορούσα να σας βάλω τα λινκ των σιτε που διαφημίζουν τα αδέσποτα σαν λούτρινα, αλλά θεωρώ ότι όλοι τα έχετε δει και δεν έχει περαιτέρω σημασία.
2. Σε παρατηρήσεις μου ότι αυτό που κάνουν (να διαφημίζουν τα αδέσποτα σαν λούτρινα) δεν είναι σωστό, οι αντιδράσεις ήταν απο αδιαφορία έως κράξιμο.


Δεν δίνουμε σκυλιά σε οικογένειες με μικρά παιδιά.

Κυρίως, δεν δίνουμε σκύλο γιατί τον ζήτησε ένα παιδί.

Σκυλιά δίνουμε μόνο σε συνειδητοποιημένους ενήλικες.

Ούτε σε υπερήλικες-εκτός αν είναι και ο σκύλος υπερήλικος. Ούτε σε άτομα που ψάχνουν σκύλο δολοφόνο.
 




Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Εφόσον δίνουμε μόνο σε συνειδητοποιημένους ενήλικες, και μόνο ήδη στειρωμένα ή με την προϋπόθεση στείρωσης, δεν είναι καθόλου κύκλος.
 
  • Like
Reactions: Konmac


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εφόσον δίνουμε μόνο σε συνειδητοποιημένους ενήλικες, και μόνο ήδη στειρωμένα ή με την προϋπόθεση στείρωσης, δεν είναι καθόλου κύκλος.
Ευαγγελία είσαι μέλος σε κάποια φιλοζωική οργάνωση ή κινείσαι αυτόνομα;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ευαγγελία είσαι μέλος σε κάποια φιλοζωική οργάνωση ή κινείσαι αυτόνομα;
Είναι μέλος του φόρουμ εδώ και χρόνια και είπε να αλλάξει το mood των τελευταίων ημερών με νέο nick :)
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf