Αδέσποτα. Ένας φαύλος κύκλος!!


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@Eroe Τώρα θα γίνω πολύ βαρετή γιατί θα απαντήσω ουσιαστικά με ερώτηση, αλλά με το να εντοπίζουμε μια φυλή που οδεύει στον αφανισμό και να εμποδίζουμε αυτό τον αφανισμό, δεν σημένει ταυτόχρονα ότι εμποδίζουμε και την φυσικη εξέλιξη της; Το λογικό δεν είναι ότι τα ποντένκο ενώ όδευαν προς τον αφανισμό πέρασαν τα γονίδια του στους απογόνους τους, σε σκυλιά ιμίαιμα; Γιατί είναι πιο σωστή η διάσωση χαρακτηριστικών από την εξέλιξη και ας σημένει αυτή η εξέλιξη ότι η φυλή όπως την γνωρίζαμε εως τώρα θα σταματήσει να υπάρχει, όποια φυλή και αν είναι αυτή.
Σωστή η ερώτηση αλλά πιστεύω ότι δεν είναι φυσική αλλά ανθρωπογενής εξέλιξη. Δεν φεύγει ο σκύλος στο βουνό από μόνος του ούτε από μόνη της πετιέται μέσα στον κάδο απορριμάτων μια τοκετοομάδα. Για ότι έχουμε δημιουργήσει, έχουμε και ευθύνη. Σαφώς και είναι θετικό ότι τα ημίαιμα θα φέρουν γονίδια μιας ανθρωποκεντρικής και πανέξυπνης φυλής, αλλά αυτό δεν μας απαλάσσει θαρρω από το ηθικό καθήκον να διασώσουμε τους εκπροσωπους της φυλής και να συνεχίσουμε την εκτροφή των πιο ικανών, των πιο φιλικών, των πιο γερών σκύλων. Γιατί, επαναλαμβάνω, το να είναι κανείς πισαυλίτης και να ζευγαρώνει το ποντένκο του με αρουραίο κι ύστερα οι απόγονοι να καταλήγουν έτσι όπως στη φωτό, δεν είναι φυσική εξέλιξη. Φυσική θα είναι αν εξαφανιστούμε σαν είδος οι άνθρωποι κ να κοπεί κι η συμβίωσή μας με τους σκύλους που ξεκίνησε όχι χθες αλλά στην Παλαιολιθική εποχή.
 


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
[/QUOTE]@thanos-ektoras Η μοναδική διαφορά του φαγητού μου σήμερα με κάποιου Βιετναμέζου είναι ότι το δικό μου έχει φτερά και το δικό του ουρά. Και οι δύο μας παραμένουμε άνθρωποι. Η κατανάλωση ζωικού κρέατος δεν είναι αναγκαστική με δεδομένο ότι το μόνο που δεν μπορεί να παρέχει στον (υγιή) άνθρωπο μια αποκλειστικά φυτοφαγική διατροφή είναι η βιταμίνη Β12. Αν δεν έχεις λεφτά να την αγοράσεις, ναι, σαν άνθρωπος είσαι αναγκασμένος να τρως κρέας. Αν την έχεις την δυνατότα (5,72 € τον μήνα) δεν υπάρχει ανάγκη. Άλλο θέμα, για άλλο φόρουμ, και δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω άλλο, αλλά εάν μέχρι σήμερα ο μόνος λόγος που έτρωγες (εσύ αλλά και όποιοσδηποτε διαβάζει) κρέας ήταν γιατί πίστευες πως πρέπει (επειδή αυτή την τροφική αλυσίδα έμαθες απο μικρός), ειλικρίνα εύχομαι να έδωσα έστω ένα μικρό έναυσμα για ψάξιμο και αλλαγή.[/QUOTE]

Θα σου απαντησω λοιπον και εγω και δεν το παω παραπερα γιατι ακριβως ειναι για αλλο forum αυτα..

1ον Η διαφορα που λες οτι δεν υπαρχει αναμεσα σε εσενα και σε βιετναμεζο δυστυχως υπαρχει. αλλαειπαμε αν το αναπτυξουμε παμε σε αλλα.

2ον. "Η vegan διατροφή οδηγεί σταδιακά σε αυξημένο κίνδυνο έλλειψης σημαντικών βιταμινών, όπως Β2 και Β12, και ιχνοστοιχείων, όπως ασβέστιο, σίδηρο και ψευδάργυρο. Ακόμα και οι χορτοφάγοι που καταναλώνουν γαλακτοκομικά προϊόντα και αυγά, παρουσιάζουν αυξημένο κίνδυνο έλλειψης βιταμίνης Β12 και σιδήρου". Αυτές οι ελλείψεις μπορεί να οδηγήσουν σε μειωμένη σωματική και νευρολογική ανάπτυξη. Και δεν θα το αναπτύξω άλλο.

3ον Οσο για την αλλαγή που λες αν είναι να αλλάξω αυτά θα πρέπει να αλλάξουμε και άλλα πολλά και όχι μόνο το τι μας συμφέρει
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
2ον. "Η vegan διατροφή οδηγεί σταδιακά σε αυξημένο κίνδυνο έλλειψης σημαντικών βιταμινών, όπως Β2 και Β12, και ιχνοστοιχείων, όπως ασβέστιο, σίδηρο και ψευδάργυρο. Ακόμα και οι χορτοφάγοι που καταναλώνουν γαλακτοκομικά προϊόντα και αυγά, παρουσιάζουν αυξημένο κίνδυνο έλλειψης βιταμίνης Β12 και σιδήρου". Αυτές οι ελλείψεις μπορεί να οδηγήσουν σε μειωμένη σωματική και νευρολογική ανάπτυξη. Και δεν θα το αναπτύξω άλλο.
Διόρθωση: Μόνο η B12 είναι πρόβλημα. Οι άλλες και ο σίδηρος βρίσκονται μια χαρά στα βεγκανο-βετζετέ. Να επισημάνω επίσης ότι η αυθεντική μεσογειακή διατροφή (η ορίτζιναλ - όχι αυτή που νομίζουμε για μεσογειακή με προσούτο και πεπόνι ε?...) η οποία "συν-ευθύνεται" για κάτι μαθουσάλες είχε κρέας 2 φορές το χρόνο.
Τέλος οφ-τόπικ. :)
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Πληρη πρωτεϊνη απο φυτά γιοκ. Οσο και να χτυπιουνται μερικοι.

Με την ιδια λογικη και τα σκυλια vegan μια χαρα θα ηταν NOT.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Στην Ιλιαδα και την Οδυσσεια παντως δεν εχω δει να γραφει πουθενα για φακες...Απ οσο ξερω οι Ελληνες και οι Ρωμαιοι ετρωγαν κυριως ψαρι, κρεας, τυρι, αγρια χορτα, λαχανικα και λιγα σιτηρα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πληρη πρωτεϊνη απο φυτά γιοκ. Οσο και να χτυπιουνται μερικοι.
Με την ιδια λογικη και τα σκυλια vegan μια χαρα θα ηταν NOT.
Πρωτείνη έχουν τα όσπρια αλλά τους λείπουν τα αμινοξέα που τα βρίσκει κανείς αλλού. Αλλουνού φόρουμ θεματολογία βέβαια αλλά το ρεζουμέ είναι ότι ο άνθρωπος μπορεί να διατρέφεται χωρίς ή με περιορισμένο κρέας. Και το λέω έχοντας τσακίσει κοπάδια ολόκληρα.
Επίσης, άλλο το πεπτικό των σκύλων, άλλο το δικό μας. Και η οδοντοστοιχία - τους κυνόδοντες δεν τους έχουν για να τσακίζουν καλαμπόκια.

Στην Ιλιαδα και την Οδυσσεια παντως δεν εχω δει να γραφει πουθενα για φακες...Απ οσο ξερω οι Ελληνες και οι Ρωμαιοι ετρωγαν κυριως ψαρι, κρεας, τυρι, αγρια χορτα, λαχανικα και λιγα σιτηρα.
Ως μεσογειακή διατροφή αναφερονται οι διατροφικές συνήθειες της Ελλάδας (και Κρήτης ειδικότερα) και άλλων 6 μεσογειακών χωρών του 1940-1950. Το κρέας ήταν πολυτέλεια τότε. Αλλά και τα καρδιαγγειακά ήταν πολυτέλεια ...δεν τα ήξερε κανείς :LOL:.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αυτό το μίτο τον έχετε γ@@@@ πατόκορφα!! Αλλά σας συγχωρώ!! :))

Ο άνθρωπος είναι παμφάγο ον και έχει ανάγκη από όλα. Τα υπόλοιπα μπορούμε να φτιάξουμε ένα καινούργιο μίτο να καταθέσουμε τις απόψεις μας και πως πχ άνθρωποι που έτρωγαν μια ζωή αρνιά και κατσίκια, πέθαναν στα 100 χωρίς πρόβλημα!
 
  • Like
Reactions: ioanna a and vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αυτό το μίτο τον έχετε γ@@@@ πατόκορφα!! Αλλά σας συγχωρώ!! :))

Ο άνθρωπος είναι παμφάγο ον και έχει ανάγκη από όλα. Τα υπόλοιπα μπορούμε να φτιάξουμε ένα καινούργιο μίτο να καταθέσουμε τις απόψεις μας και πως πχ άνθρωποι που έτρωγαν μια ζωή αρνιά και κατσίκια, πέθαναν στα 100 χωρίς πρόβλημα!
Δίκιο έχεις αλλά πήγες και έβαλες κι εσύ στον τίτλο "φαύλος κύκλος" - τι περίμενες να βγει? :ROFLMAO:
 












ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πολύ θα ήθελα να ξέρω που στηρίζουν οι φιλοζωικές την άποψη οτι το πρόβλημα με τα αδέσποτα το δημιουργούν σχεδόν αποκλειστικά οι γεννήσεις από δεσποζόμενα. Με τον τρόπο που διατυπώνουν το αίτημά τους για στείρωση ουσιαστικά λένε πως οι ιδιοκτήτες δεσποζόμενων θελημένα ή αθέλητα ζευγαρώνουν τα ζώα τους και μετά τα αφήνουν στον δρόμο. Εγώ όπως το διατυπώνουν καταλαβαίνω πως εννοούν τον καθένα που απλά έχει ένα ζώο συντροφιάς.

Δεν αντιλέγω πως αυτό δεν γίνεται αλλά είναι πολύ λιγότερες οι διαμαρτυρίες για την εγκατάλειψη ζώων μετά από την απόκτηση, λόγους εγκατάλειψης εύστοχα αναφέρει ο Βασίλης στο νήμα. Επίσης θα περίμενα από τους οργανωμένους φορείς μεγαλύτερη διαμαρτυρία προς όσους εκτρέφουν στις πίσω/μπροστά* αυλές και προς τα καταστήματα πώλησης. Διάβαζα σχόλια απο την διαβούλευση του υπάρχοντα νόμου, σχόλια απο το 2011, και την πληθώρα διαμαρτυριών για τα puppy mills / pet shop την έχουν κάνει μεμονωμένα άτομα.

Αναρωτιέμαι αν είχαν δηλωθεί όλα τα σκυλιά με την απόκτησή τους και μπορούσε άμεσα να βρεθεί αυτός που το παράτησε πόσα λιγότερα αδέσποτα θα είχαμε. Βέβαια η καλή μας πολιτεία ίσως μακροχρόνια βλέπει την δήλωση σαν τρόπο απόκτησης εσόδων ή και στατιστικών στοιχείων για άλλους λόγους.

Με αφορμή την αναφορά στα επίσημα εκτροφεία δεν θα έπρεπε πρίν μου δωθεί οριστικά ο σκύλος να γίνει η εγγραφή στο όνομά μου και όχι απλά να τον πάρω με τσιπάκι και βιβλιάριο ; Δεν συζητάω αν αυτό πρέπει να γίνει από οπουδήποτε τον πάρω, φυσικά και πρέπει, αλλά απο τον εκτροφέα πιστεύω πως επιβάλεται. Θα μου πείτε πως δεν θα δώσω ένα σημαντικό ποσό και μετά θα αφήσω τον σκύλο στον δρόμο, άλλωστε για να φτάσω σε εκτροφείο κάτι με έκανε να πάω εκεί, δεν μιλάω γ' αυτό.

Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχει το θέμα των φωτογραφιών αλλά κατά την παράδοση στον νέο κηδεμόνα τον ενημερώνουν επαρκώς ώστε μην επιστρέφουν τα υιοθετημένα με λόγους σαν τους παρακάτω, λόγους που αναφέρουν τα φιλοζωικά σωματεία.

  • Μαδάει.
  • Εμεινα έγκυος.
  • Κάνει την ανάγκη του μέσα στο σπίτι.
  • Παίζει μόνο με το ένα μου παιδί και όχι με το άλλο.
  • Δεν έχουμε λεφτά για να το συντηρήσουμε
  • κλπ
Προσωπικοί προβληματισμοί είναι τα παραπάνω που θέλησα να τους εκφράσω, ελπίζω να μην σας κούρασα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Φίλε @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ για μία ακόμη φορά θα το πω, ότι όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στην παιδεία.
Και επειδή μου αρέσει να μιλάω με προσωπικά παραδείγματα/βιώματα και όχι "άκουσα" "μου είπαν", θα σου παραθέσω τον δικό μου τρόπο σκέψης απόκτησης του σκύλου μου, πρίν από 2+ χρόνια, μέσα από το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ.

https://www.dogforum.gr/community/threads/Η-εκπλήρωση-μιάς-επιθυμίας-μετά-από-50-χρόνια-ζωής.32102/

Μετά από 2+ χρόνια, είμαι εδώ, αγκαλιά με τον δικό μου Μαικ, τον τότε ατίθασο που μου δημιούργησε τενοντίτιδες σε όλα μου τα άκρα, που με έκανε πολλές φορές να φρικάρω, να απελπίζομαι αλλά και να χαίρομαι και να μου λείπει αφόρητα όταν έλειπα 3ημερα ταξίδια (και φυσικά να του λείπω κι εγώ) και σήμερα είναι δίπλα μου, το καλύτερο σκυλί του κόσμου (για μενα :) )

Σε πληροφορώ, δεν ξέφυγα ούτε γραμμή από τα τότε λεγόμενά μου και εκτός αυτού, τα ίδια επαναλαμβάνω σε συζητήσεις με όλους (μικρούς και μεγάλους) που επιθυμούν να αποκτήσουν ένα σκύλο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Φίλε @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ για μία ακόμη φορά θα το πω, ότι όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στην παιδεία.
Και επειδή μου αρέσει να μιλάω με προσωπικά παραδείγματα/βιώματα και όχι "άκουσα" "μου είπαν", θα σου παραθέσω τον δικό μου τρόπο σκέψης απόκτησης του σκύλου μου, πρίν από 2+ χρόνια, μέσα από το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ.

https://www.dogforum.gr/community/threads/Η-εκπλήρωση-μιάς-επιθυμίας-μετά-από-50-χρόνια-ζωής.32102/

Μετά από 2+ χρόνια, είμαι εδώ, αγκαλιά με τον δικό μου Μαικ, τον τότε ατίθασο που μου δημιούργησε τενοντίτιδες σε όλα μου τα άκρα, που με έκανε πολλές φορές να φρικάρω, να απελπίζομαι αλλά και να χαίρομαι και να μου λείπει αφόρητα όταν έλειπα 3ημερα ταξίδια (και φυσικά να του λείπω κι εγώ) και σήμερα είναι δίπλα μου, το καλύτερο σκυλί του κόσμου (για μενα :) )

Σε πληροφορώ, δεν ξέφυγα ούτε γραμμή από τα τότε λεγόμενά μου και εκτός αυτού, τα ίδια επαναλαμβάνω σε συζητήσεις με όλους (μικρούς και μεγάλους) που επιθυμούν να αποκτήσουν ένα σκύλο.
απορω πως μου χε ξεφυγει η ιστορια του Μαικ... τρεχω να διαβασω :)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
απορω πως μου χε ξεφυγει η ιστορια του Μαικ... τρεχω να διαβασω :)
@medusa για να καταλάβεις την σχέση μας:
Την πρώτη φορά που αναγκάστηκα να λείψω 3 μέρες (πριν 1 χρόνο περίπου), την δεύτερη μέρα το πρωι με παίρνει τηλ η γυναίκα μου σε πανικό γιατί έχει χάσει τον Μαικ και δεν τον βρίσκει. (μένουμε στον 4ο και είναι πάντα μέσα στο σπίτι, μαζί μας)
Ο μαικ ποτέ δεν μπαίνει σε 2 χώρους στο σπίτι. Στην κρεβατοκάμαρα και στο μπάνιο..
Έψαχνε και φώναζε τον μαικ (με το τηλ/νο ανοικτο) αλλά καμία απάντηση, μέχρι που τον βρήκε: 20170314_080858.jpg
Ήταν στην θέση που κοιμάμαι.. πρωι πρωι, καθόταν έτσι και εκλαιγε..
Δεν χρειάζεται να σου πω, ότι παρά του ότι ήταν επαγγελματικό το ταξίδι, το συντόμευσα, όσο δεν πήγαινε άλλο! (και μάλιστα είπα στους συνεργάτες την αλήθεια)

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΛΑΣΜΑ;;;;;;;;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@medusa για να καταλάβεις την σχέση μας:
Την πρώτη φορά που αναγκάστηκα να λείψω 3 μέρες (πριν 1 χρόνο περίπου), την δεύτερη μέρα το πρωι με παίρνει τηλ η γυναίκα μου σε πανικό γιατί έχει χάσει τον Μαικ και δεν τον βρίσκει. (μένουμε στον 4ο και είναι πάντα μέσα στο σπίτι, μαζί μας)
Ο μαικ ποτέ δεν μπαίνει σε 2 χώρους στο σπίτι. Στην κρεβατοκάμαρα και στο μπάνιο..
Έψαχνε και φώναζε τον μαικ (με το τηλ/νο ανοικτο) αλλά καμία απάντηση, μέχρι που τον βρήκε: View attachment 66975
Ήταν στην θέση που κοιμάμαι.. πρωι πρωι, καθόταν έτσι και εκλαιγε..
Δεν χρειάζεται να σου πω, ότι παρά του ότι ήταν επαγγελματικό το ταξίδι, το συντόμευσα, όσο δεν πήγαινε άλλο! (και μάλιστα είπα στους συνεργάτες την αλήθεια)

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΛΑΣΜΑ;;;;;;;;
μωρε ειναι τοσο γλυκος...θα βαλω τα κλαματα.
Ειδικα οσο σκεφτομαι οτι ο δικος μου θα φυγει με τον πρωτο τυχαιο χαλαρα. :LOL:
και ουτε μαντηλι δε θα κουνησει
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
μωρε ειναι τοσο γλυκος...θα βαλω τα κλαματα.
Ειδικα οσο σκεφτομαι οτι ο δικος μου θα φυγει με τον πρωτο τυχαιο χαλαρα. :LOL:
και ουτε μαντηλι δε θα κουνησει
Παρακολουθώντας σε, δεν το πιστεύω ούτε με σφαίρες. Και αν παρασυρθεί λόγω παιχνιδιού, όταν διαπιστώσει ότι λείπει η Μέδουσα, θα μαυρίσει η καρδιά του.
 
  • Like
Reactions: medusa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πολύ θα ήθελα να ξέρω που στηρίζουν οι φιλοζωικές την άποψη οτι το πρόβλημα με τα αδέσποτα το δημιουργούν σχεδόν αποκλειστικά οι γεννήσεις από δεσποζόμενα. Με τον τρόπο που διατυπώνουν το αίτημά τους για στείρωση ουσιαστικά λένε πως οι ιδιοκτήτες δεσποζόμενων θελημένα ή αθέλητα ζευγαρώνουν τα ζώα τους και μετά τα αφήνουν στον δρόμο. Εγώ όπως το διατυπώνουν καταλαβαίνω πως εννοούν τον καθένα που απλά έχει ένα ζώο συντροφιάς.
Στην περιοχή μου (δηλαδή 3 μπλοκ αριστεροδεξιά μου που λένε) βγαίνουν βόλτα 3 αρσενικοί μόνοι τους.
Ο ένας είναι αστείρωτος έμαθα πρόσφατα από ένα φβ γκρουπ της περιοχής.
Ο δεύτερος δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι είδα μπαλάκια κάτω από το μακρύ τρίχωμα.
Του τρίτου του τα κοψα εγώ όταν τον είχα θεωρήσει αδέσποτο - τελικά βρέθηκε ο μαλακοιδιοκτήτης που πήγε μάλιστα να την κάνει και με ελαφρά χωρίς να πληρώσει το γιατρό, γιατί "δεν ήταν με δική του πρωτοβουλια η στείρωση". Μέχρι να τον μαζέψω εγώ το σκύλο, δεν θέλω να ξέρω τι έχει σπείρει στην περιοχή.

Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχει το θέμα των φωτογραφιών αλλά κατά την παράδοση στον νέο κηδεμόνα τον ενημερώνουν επαρκώς ώστε μην επιστρέφουν τα υιοθετημένα με λόγους σαν τους παρακάτω, λόγους που αναφέρουν τα φιλοζωικά σωματεία.

Μαδάει.
Εμεινα έγκυος.
Κάνει την ανάγκη του μέσα στο σπίτι.
Παίζει μόνο με το ένα μου παιδί και όχι με το άλλο.
Δεν έχουμε λεφτά για να το συντηρήσουμε
κλπ
Προσωπικοί προβληματισμοί είναι τα παραπάνω που θέλησα να τους εκφράσω, ελπίζω να μην σας κούρασα.
Σαφώς και το κάνουν. Αλλά δεν είναι οι Πυθίες για να προβλέψουν το κάθε κουμάσι. ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ είναι οι περισσότεροι: Χρήμα από την δική τους τσέπη, χρόνος που στερούν από την προσωπική τους ζωή.

Δυστυχώς βλέπω να επικρατεί η άποψη ότι φιλοζωικές είναι κάτι σαν τους δημόσιους υπαλλήλους στις εφορίες...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf