Αδέσποτα. Ένας φαύλος κύκλος!!


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Στην περιοχή μου (δηλαδή 3 μπλοκ αριστεροδεξιά μου που λένε) βγαίνουν βόλτα 3 αρσενικοί μόνοι τους.
Ο ένας είναι αστείρωτος έμαθα πρόσφατα από ένα φβ γκρουπ της περιοχής.
Ο δεύτερος δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι είδα μπαλάκια κάτω από το μακρύ τρίχωμα.
Του τρίτου του τα κοψα εγώ όταν τον είχα θεωρήσει αδέσποτο - τελικά βρέθηκε ο μαλακοιδιοκτήτης που πήγε μάλιστα να την κάνει και με ελαφρά χωρίς να πληρώσει το γιατρό, γιατί "δεν ήταν με δική του πρωτοβουλια η στείρωση". Μέχρι να τον μαζέψω εγώ το σκύλο, δεν θέλω να ξέρω τι έχει σπείρει στην περιοχή.



Σαφώς και το κάνουν. Αλλά δεν είναι οι Πυθίες για να προβλέψουν το κάθε κουμάσι. ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ είναι οι περισσότεροι: Χρήμα από την δική τους τσέπη, χρόνος που στερούν από την προσωπική τους ζωή.

Δυστυχώς βλέπω να επικρατεί η άποψη ότι φιλοζωικές είναι κάτι σαν τους δημόσιους υπαλλήλους στις εφορίες...
Εκτίμησή μου είναι ότι τα περισσότερα σκυλιά που εγκαταλείπονται είναι αγορασμένα.

Έχω αρκετά παραδείγματα που ο "κανακάρης" τους ή η "πριγκιπέσσα" τους, είδε μια ταινία με σκυλάκια, κ@@@@ και τους έπριξε να πάρει και αυτό ένα τα χριστούγεννα και μετά από 2 εβδομάδες "πως να το ξεφορτωθούμε" ή ήρθε το καλοκαίρι, "που να το κουβαλάμε", "θα μας λερώσει και το αυτοκίνητο"....
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@vasilis_mike να συστηθώ, με λένε Θανάση ή Θάνο όπως σ' αρέσει.

Εκτός θέματος να πω

Εχω διαβάσει το πως αποφάσισες να γίνεις κηδεμόνας σκύλου και παρότι στην δική μας οικογένεια δεν ήμουν εγώ αυτός που αρχικά θέλησε την συντροφία ενός σκύλου τα στάδια που εσύ ακολούθησες πέρασα και εγώ. Ενημέρωση, σκέψεις, προβληματισμός, επίσκεψη σε εκτροφείς κλπ τα έχεις ζήσει άλλωστε.

Για όσους μεγάλωσαν με σκύλο στην οικογένειά τους μπορεί κάποια συναισθήματα να είναι μέσα στην καθημερινότητα αλλά για όσους αποκτήσουν για πρώτη φορά και δεθούν μαζί του είναι πρωτόγνωρα. Το πως πηδάει, τρέχει, αν είναι όμορφος και παρόμοια δεν θα τα πω για τον σκύλο μου, δεν είναι ο τρόπος μου για οτι έχω στην ζωή μου, αλλά το πως θα με κοιτάξει ή θα ακουμπήσει το κεφάλι του στα πόδια μου με αυτή την εκφραστική ματιά είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και θέλω να πιστεύω πως ο καθένας από εμάς δεν μπορεί να το αποδώσει με λέξεις.

Στην πορεία εμπειρίες πολλές, να αναφέρω πως φίλος του γιού μου που είχε φοβία με σκυλιά μετά από βόλτες σε χώρους που έπαιζαν παιδιά και παραδίπλα πάρκο σκύλων ήταν μαζί μας στο πάρκο με πολλούς σκύλους δίπλα του και ένιωθε άνετα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Στο πρώτο ποστ του μίτου, είχα γράψει: "Λύση δεν βλέπω να υπάρχει, εν αντιθέση βλέπω το πρόβλημα να διογκώνεται και κάπου θα σκάσει άσχημα και θα πάρει μαζί του και όσους πραγματικά αγαπάνε και ασχολούνται με το θέμα " ΣΚΥΛΟΣ"! "

Και να που έσκασε το νομοσχέδιο!

@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ Θάνο όλα ωραία όσα λες, ΑΛΛΑ: Η ελληνική κοινωνία δεν είναι εξικιωμένη με την ζωοφιλία. Σήμερα το πρωί περπατούσα με ένα φίλο, με τα σκυλιά μας, (αυτός με ένα αρσενικό και ένα θηλυκό) και από πίσω ερχόταν μία, γύρω στα 60 και σε όλη την διαδρομή μας έβριζε......

Αυτοί οι άνθρωποι δεν σέβονται τα ζώα και δεν έμαθαν ποτέ και τα παιδιά τους να τα σεβονται και να αγαπάνε.

Θα περίμενε κανείς εν έτι 2018 να γίνεται μια βασική εκπαίδευση "περί της φύσης και των ζώων οικόσιτων και άγριων" στα σχολεία. Αλλά εκεί περιορίζονται πως θα μάθουν τα παιδιά να έχουν fb από τα 8 και πως στα 13 πρέπει να δοκιμάσουν την σεξουαλικότητά τους και με τα 2 φύλα για να αυτοπροσδιοριστούν.
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Στην περιοχή μου (δηλαδή 3 μπλοκ αριστεροδεξιά μου που λένε) βγαίνουν βόλτα 3 αρσενικοί μόνοι τους.
Επειδή αυτοί οι τρεις ιδιοκτήτες, οι δεκατρείς δεν έχει σημασία, είναι ανεύθυνοι αν στειρωθούν οι σκύλοι θα λυθεί το πρόβλημα; Στην συγκεκριμένη περίπτωση η ανευθυνότητα είναι το θέμα και οι κηδεμόνες μ' αυτή την συμπεριφορά θα τον αφήσουν ελεύθερο στειρωμένο ή όχι με τα όποια θέματα μπορεί να προκύψουν, εγκυμοσύνη, επίθεση σε άλλο σκύλο, επίθεση σε άνθρωπο και γυρίζω σε αυτό που λέει για παιδεία ο Βασίλης, ενημέρωση θα το έλεγα απλοϊκά.

Δεν έχω την ίδια γνώμη για τα μέλη των φιλοζωικών με τους καρεκλοκένταυρους δημόσιους, όσοι είναι εξ' αυτών καρεκλοκένταυροι.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αυτοί οι άνθρωποι δεν σέβονται τα ζώα και δεν έμαθαν ποτέ και τα παιδιά τους να τα σεβονται και να αγαπάνε.

Θα περίμενε κανείς εν έτι 2018 να γίνεται μια βασική εκπαίδευση "περί της φύσης και των ζώων οικόσιτων και άγριων" στα σχολεία. Αλλά εκεί περιορίζονται πως θα μάθουν τα παιδιά να έχουν fb από τα 8 και πως στα 13 πρέπει να δοκιμάσουν την σεξουαλικότητά τους και με τα 2 φύλα για να αυτοπροσδιοριστούν.
Δεν περιμένω να τους κάνουν μαθήματα ζωοφιλίας, ούτε να βγούν ζωόφιλοι αλλά να τους εμπνεύσουν το σεβασμό στα ζώα και στην φύση ναι πρέπει να το κάνουν απαραίτητα. Έχει θεματική εβδομάδα σε λίγο στα Γυμνάσια, με το ζόρι μπήκε η κυκλοφοριακή αγωγή. Το άλλο με την έμφυλη και την κοινωνική ταυτότητα ας το σχολιάσουμε αν βρεθούμε από κοντά.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν περιμένω να τους κάνουν μαθήματα ζωοφιλίας, ούτε να βγούν ζωόφιλοι αλλά να τους εμπνεύσουν το σεβασμό στα ζώα και στην φύση ναι πρέπει να το κάνουν απαραίτητα. Έχει θεματική εβδομάδα σε λίγο στα Γυμνάσια, με το ζόρι μπήκε η κυκλοφοριακή αγωγή. Το άλλο με την έμφυλη και την κοινωνική ταυτότητα ας το σχολιάσουμε αν βρεθούμε από κοντά.
Η αγαπη για τη φυση δεν μπορει ομως να καλλιεργηθει μεσα απο τα βιβλια και τα θρανια...
Πρεπει να πατησεις το χωμα να μυρισεις τα λουλουδακια, να ακουσεις τα πουλακια να κελαηδανε, να αναπνευσεις τον φρεσκο αερα, να δεις ζωντανες με τα ματια σου τις πανεμορφες εικονες...

Ο σεβασμος για τη φυση ερχεται αλλιως, οταν εχεις παει πεζοπορια μονος σου σε αγνωστο μερος(σα μλκς) και συνηδητοποιεις οτι σε 5 λεπτα εχει νυχτωσει για τα καλα και δεν εχεις ιδεα που ακριβως εισαι και πως θα γυρισεις πισω στο αμαξι σου:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:, οταν σε τσιμπησουν οι τσουκνιδες, οι μελισσες, σφηκες, οταν σε εχουν φαει οι γ@αμοψυλλοι , οταν προσπαθεις να αφαιρεσεις τσιμπουρι απο τα @@ σου...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Εκτίμησή μου είναι ότι τα περισσότερα σκυλιά που εγκαταλείπονται είναι αγορασμένα.

Έχω αρκετά παραδείγματα που ο "κανακάρης" τους ή η "πριγκιπέσσα" τους, είδε μια ταινία με σκυλάκια, κ@@@@ και τους έπριξε να πάρει και αυτό ένα τα χριστούγεννα και μετά από 2 εβδομάδες "πως να το ξεφορτωθούμε" ή ήρθε το καλοκαίρι, "που να το κουβαλάμε", "θα μας λερώσει και το αυτοκίνητο"....

οχι δεν ειναι ετσι, αν τα εγκατελειμενα ηταν αγορασμενα θα ηταν πολυ πιο ευκολο να βρουμε αναδοχες οικογενειες που θελουν σκυλο ρατσας, η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη, τα περισσοτερα αδεσποτα σκυλια τουλαχιστον στην επαρχια που ανηκω εγω και δρω και πιστευω οτι ταυτιζεται με τις περισσοτερες επαρχιες ειναι οτι τα σκυλια αυτα γεννηθηκαν απο δεσποζομενα ζωα (ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες) και εγκαταλειφθηκαν διπλα σε καδους, υπαρχουν περιπτωσεις που εγκαταλειπονται μαζι με τη μανα.
αυτη ειναι η μεριδα του λεοντος, η δευτερη κατηγορια ειναι τα ζωα που καποιουνου του γεννησε η σκυλα τα χαρισε τα κουταβια σε 5 ανθρωπους που δεν τρελαινοντουσαν κιολας, τα διατηρουσαν ημιδεσποζομενα ωσπου τα εγκατελειψαν τελειως σε πολλες περιπτωσεις επειδη μπορει να αρρωστησαν και παει λεγοντας.
Τριτη κατα σειρα ερχονται οι ευαισθητοι κυνηγοι που δεν τους "βγηκε" ο σκυλος και αντι να το πυροβολησουν αναμεσα στα ματια οπως κανει καθε σοβαρος κυνηγος που σεβεται τον εαυτο του(με χλευασμο το λεω, χαλαρωστε) το αφησε στο βουνο και αυτο βρηκε τροπο και κατεβηκε σε κατοικημενη περιοχη.

ετσι λοιπον με αυτες τις κατηγοριες σας εχω καλυψει το 85 % γιαυτο αλλωστε τα περισσοτερα σκυλια μοιαζουν με τσοπανια η κυνηγοσκυλα και οχι με λασα απσο και τελος με πολυ μικροτερο ποσοστο ειναι και οι μαλακες που πηραν ρατσατο απο byb ειτε το πληρωσαν ειτε τους το χαρισαν αλλα ειδαν τα ζορια και αφου δεν βρηκαν να το δωσουν πουθενα το αμολησαν στας εξοχας διπλα σε κανενα σουπερμαρκετ που θα βρει να φαει παμε στον επιταφιο τωρα...(y)

φυσικα υπαρχει και ενα ακομα μικρο ποσοστο σε σκυλια που χαθηκαν και δεν ανεβρεθηκαν ποτε η σε σκυλια που πεθαναν οι ιδιοκτητες τους και μεινανε στο δρομο...

αν θελετε να υιοθετησετε μια απο τις οποιοεσδηποτε παραπανω κατηγοριες μη διστασετε by the way!!!:D:p
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επειδή αυτοί οι τρεις ιδιοκτήτες, οι δεκατρείς δεν έχει σημασία, είναι ανεύθυνοι αν στειρωθούν οι σκύλοι θα λυθεί το πρόβλημα; Στην συγκεκριμένη περίπτωση η ανευθυνότητα είναι το θέμα και οι κηδεμόνες μ' αυτή την συμπεριφορά θα τον αφήσουν ελεύθερο στειρωμένο ή όχι με τα όποια θέματα μπορεί να προκύψουν, εγκυμοσύνη, επίθεση σε άλλο σκύλο, επίθεση σε άνθρωπο και γυρίζω σε αυτό που λέει για παιδεία ο Βασίλης, ενημέρωση θα το έλεγα απλοϊκά.

Δεν έχω την ίδια γνώμη για τα μέλη των φιλοζωικών με τους καρεκλοκένταυρους δημόσιους, όσοι είναι εξ' αυτών καρεκλοκένταυροι.
Ποιος θα μαζέψει τα κουτάβια που θα βρεθούν στις πυλωτές εδώ γύρω?
Μέχρι να οργανωθεί η παιδεία (που πάσχει έτσι κι αλλιώς σε όλα) θα έχουν φυτρώσει εδώ γύρω άλλα 20. Τι κάνουμε αυτά τα 20 μέχρι να δούμε φως με την παιδεία?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ποιος θα μαζέψει τα κουτάβια που θα βρεθούν στις πυλωτές εδώ γύρω?
Μέχρι να οργανωθεί η παιδεία (που πάσχει έτσι κι αλλιώς σε όλα) θα έχουν φυτρώσει εδώ γύρω άλλα 20. Τι κάνουμε αυτά τα 20 μέχρι να δούμε φως με την παιδεία?
Ενας καλός νόμος που θα πρέπει όμως και να εφαρμοστεί , όταν εγκαταλείπεις σκύλο ή κουτάβια θα πρέπει να υπάρχει και το διοικητικό πρόστιμο όπως και στην κακοποίηση. Κυνήγι στα τσιπ , μία βάση αυτή που υπάρχει, απλώς να μπορεί κάθε δήμος να βλέπει και τα δικά του και βέβαια επιδοτούμενη Προαιρετική στείρωση η ακόμα καλύτερα δωρεάν με πρόγραμμα του Δήμου.
Δεν θα λυθεί θα μειωθεί όμως και ταυτόχρονη εκπαίδευση σε δημοτικά - Γυμνάσια.
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Πέρασαν από τα χέρια μου 300 καναρίνια και 60 γάτες ράτσας .
Όλοι τα θέλανε τζάμπα.
Χάρισα μόνο 4 καναρίνια (νουνα & 3 αδέλφια της μάνας μου.)
Όταν μου λέγανε θέλω και απαντούσα και εγώ θέλω... Έπαυαν να θέλουν στην πλειοψηφία .
Ας εφαρμοστούν οι νόμοι . με πρώτο την ταυτοποίηση.
Ένα συμβολικό αντίτιμο για την απόκτηση ζώου από φιλοζωική δήμο θα κάνει τον ιδιοκτήτη ποιο συνειδητοποιημένο. Θα τον προετοιμάσει για το μέλλον.
Οποίος δεν διατίθεται να βάλει το χέρι στην τσέπη στην αρχή και να συνειδητοποιήσει ότι το ζώο εκτός από χάδια έχει και έξοδα και υποχρεώσεις ας μην το πάρει .
Δεν μπορούμε ολοι να έχουμε ζώα .
Ένας από αυτούς είμαι και εγώ.
Αγόρασα σκύλο στα 16 και στα 32. Τώρα στα 52 δεν μπορώ να έχω βάση της κοινής λογικής και του τρόπου ζωής μου.
Θεωρώ ότι πρέπει να δοθεί κίνητρο για την στείρωση των θηλυκών τουλάχιστον σκύλων.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ποιος θα μαζέψει τα κουτάβια που θα βρεθούν στις πυλωτές εδώ γύρω?
Μέχρι να οργανωθεί η παιδεία (που πάσχει έτσι κι αλλιώς σε όλα) θα έχουν φυτρώσει εδώ γύρω άλλα 20. Τι κάνουμε αυτά τα 20 μέχρι να δούμε φως με την παιδεία?
2 ωριαίες ομιλίες και μία επίσκεψη σε κυνοκομείο, σε κάθε τάξη και να δεις πως αλλάζει η νοοτροπία...
Τα κράτη που έχουν επιτύχει σε οργάνωση και ανάπτυξη οικονομική/πολιτιστική είναι αυτά που κοιτούσαν ΠΑΝΤΑ μακροπρόθεσμα και όχι "τι θα φάμε σήμερα και αύριο βλέπουμε" που είναι χαρακτηριστικό της ελληνικής κοινωνίας από ίδρυσης του ελληνικού κράτους.
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Δυο μέρες για ξεσκατισμα και άλλες δουλειές στο κυνοκομειο θα κάνει πολλούς να αναθεωρήσουν ή να προσαρμόσουν τα θέλω τους στο θέμα της απόκτησης και της διατήρησης σκύλου .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ωραία τα λέμε με την παιδεία με πολύ ρομαντισμό και μπόλικο ροζ συννεφάκι. Back to reality:

1. Ο τωρινός ιδιοκτήτης σκύλου δεν είναι μαθητής. Είναι ενήλικας έως και 60 ετών. Δεν πάει σχολείο. Η παιδεία, αν αποδώσει, θα αποδώσει στην γενιά η οποία στην καλύτερη θα μετατραπεί σε ιδιοκτήτη σκύλου σε 10 χρόνια (σχολείο --> σπουδές --> στρατός --> δουλειά --> ικανότητα να συντηρείς το δικό σου σπίτι με σκύλο, εδώ γελάμε...).
Άρα μιλάμε για μια μέθοδο που θα αποδώσει (αν αποδώσει που αμφιβάλλω, βλ. σημείο 2 και 3 παρακάτω) πολύ μακροπρόθεσμα. Μέχρι τότε τι γίνεται?

2. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα εκπονηθεί από ποιους; Διαθέτει το ντογκφόρουμ ικανό αριθμό δασκάλων που να καλύψουν την επικράτεια? Γιατί από εκπαιδευτικό που δεν είναι σκυλοιδιοκτήτης μην περιμένουμε. Από το εκπαιδευτικό σύστημα όπως διατίθεται από τα αρμόδια υπουργεία σιγά μην ασχοληθεί κανείς γιατί απλά δεν είναι κάτι που θα αποφέρει ψήφους ή χρήμα.

3. Μιλάμε για παιδεία για φιλοζωία ή κυνοφιλία σε μια χώρα όπου επικρατεί η αναισθησία, η ασυδοσία, ο ωχαδερφισμός, η πάρτη μου, η τσέπη μου σε όλες τις ηλικίες, από τους ηλικιωμένους έως τα πιτσιρίκια γιατί το κληρονόμησαν από την οικογενειακή νοοτροπία. Είναι η χώρα όπου η νεαρή μάνα με το παιδί μέσα στο αυτοκίνητο παρκάρει στη ράμπα των αμεα, όπου ο "μορφωμένος" πατέρας οδηγεί στη μποτιλιαρισμένη λέα για να μην μπορεί να περάσει το ασθενοφόρο, όπου όλοι μαζί βλέπουμε αναπηρικό καροτσάκι και τους κοιτάμε σαν φρικιά. Η χώρα όπου κανένας καριόλης (προχθεσινό συμβάν) δεν βοηθάει να κατεβάσει η μάνα το καροτσάκι με το μωρό από το πεζοδρόμιο και όπου οι οδηγοί ανταγωνίζονται ποιος θα πετύχει τη γρια με το καροτσάκι της λαικής που προσπαθεί να περάσει το δρόμο. Ποια παιδεία... εδω θέλει ξήλωμα όλο το dna. Εδώ δεν δίνουμε δεκάρα για τον άνθρωπο δίπλα - θα ασχοληθούμε και με τα "βρωμόσκυλα"?

Συμπέρασμα: Ένα πράγμα και μόνο πονάει. Η τσέπη. Δεν είμαι υπέρ της στείρωσης, αν είχα να διαλέξω δεν θα στείρωνα, αλλά φοβάμαι ότι για να μπει ένα πρώτο πραγματικό φρένο στην τωρινή κατάσταση και έως να μπούμε σε μια πιο ελεγχόμενη κατάσταση (αποδοτικές διαδικασίες ελέγχου, ελεγκτικές ομάδες κλπ.) χρειάζεται πιο "φασιστικά" μέτρα. Ξαναλέω ότι είμα κατά και με τσαντίζει που το τέλος που θα πληρώνω ως αστείρωτος θα πάει άκλαφτο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι δραστικό και άμεσα εφαρμόσιμο.
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Ωραία τα λέμε με την παιδεία με πολύ ρομαντισμό και μπόλικο ροζ συννεφάκι. Back to reality:

1. Ο τωρινός ιδιοκτήτης σκύλου δεν είναι μαθητής. Είναι ενήλικας έως και 60 ετών. Δεν πάει σχολείο. Η παιδεία, αν αποδώσει, θα αποδώσει στην γενιά η οποία στην καλύτερη θα μετατραπεί σε ιδιοκτήτη σκύλου σε 10 χρόνια (σχολείο --> σπουδές --> στρατός --> δουλειά --> ικανότητα να συντηρείς το δικό σου σπίτι με σκύλο, εδώ γελάμε...).
Άρα μιλάμε για μια μέθοδο που θα αποδώσει (αν αποδώσει που αμφιβάλλω, βλ. σημείο 2 και 3 παρακάτω) πολύ μακροπρόθεσμα. Μέχρι τότε τι γίνεται?

2. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα εκπονηθεί από ποιους; Διαθέτει το ντογκφόρουμ ικανό αριθμό δασκάλων που να καλύψουν την επικράτεια? Γιατί από εκπαιδευτικό που δεν είναι σκυλοιδιοκτήτης μην περιμένουμε. Από το εκπαιδευτικό σύστημα όπως διατίθεται από τα αρμόδια υπουργεία σιγά μην ασχοληθεί κανείς γιατί απλά δεν είναι κάτι που θα αποφέρει ψήφους ή χρήμα.

3. Μιλάμε για παιδεία για φιλοζωία ή κυνοφιλία σε μια χώρα όπου επικρατεί η αναισθησία, η ασυδοσία, ο ωχαδερφισμός, η πάρτη μου, η τσέπη μου σε όλες τις ηλικίες, από τους ηλικιωμένους έως τα πιτσιρίκια γιατί το κληρονόμησαν από την οικογενειακή νοοτροπία. Είναι η χώρα όπου η νεαρή μάνα με το παιδί μέσα στο αυτοκίνητο παρκάρει στη ράμπα των αμεα, όπου ο "μορφωμένος" πατέρας οδηγεί στη μποτιλιαρισμένη λέα για να μην μπορεί να περάσει το ασθενοφόρο, όπου όλοι μαζί βλέπουμε αναπηρικό καροτσάκι και τους κοιτάμε σαν φρικιά. Η χώρα όπου κανένας καριόλης (προχθεσινό συμβάν) δεν βοηθάει να κατεβάσει η μάνα το καροτσάκι με το μωρό από το πεζοδρόμιο και όπου οι οδηγοί ανταγωνίζονται ποιος θα πετύχει τη γρια με το καροτσάκι της λαικής που προσπαθεί να περάσει το δρόμο. Ποια παιδεία... εδω θέλει ξήλωμα όλο το dna. Εδώ δεν δίνουμε δεκάρα για τον άνθρωπο δίπλα - θα ασχοληθούμε και με τα "βρωμόσκυλα"?

Συμπέρασμα: Ένα πράγμα και μόνο πονάει. Η τσέπη. Δεν είμαι υπέρ της στείρωσης, αν είχα να διαλέξω δεν θα στείρωνα, αλλά φοβάμαι ότι για να μπει ένα πρώτο πραγματικό φρένο στην τωρινή κατάσταση και έως να μπούμε σε μια πιο ελεγχόμενη κατάσταση (αποδοτικές διαδικασίες ελέγχου, ελεγκτικές ομάδες κλπ.) χρειάζεται πιο "φασιστικά" μέτρα. Ξαναλέω ότι είμα κατά και με τσαντίζει που το τέλος που θα πληρώνω ως αστείρωτος θα πάει άκλαφτο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι δραστικό και άμεσα εφαρμόσιμο.
Δυσκολευομαι να αντιληφθω γιατι καταληγεις σε αυτο το συμπερασμα.

Τι με εμποδιζει να μην δηλωσω στο ονομα μου το τσιπακι του σκυλου που εχω ηδη,να δηλωσω οτι ειναι στειρωμενο (το θυληκο εστω που δε φαινεται με μια ματια), να μην βαλω στο σκυλο που θα βρω, ή να μην τον παω καν στο κτηνιατρο αν περασει το μετρο και υποχρεωσουν τον κτηνιατρο να κανει τη δουλεια του μπατσου? Αν ειμαι ηδη ανευθυνος?

Δε μου εχει κανει ποτε κανεις ελεγχο στο δρομο.

Τους γειτονες που αφηνουν τους σκυλους τους να κυκλοφορουν εκτος οικιας χωρις συνοδο, το οποιο ειναι παραπτωμα και τωρα, το κατηγγειλες να υπαρξει προστιμο-συσταση ωστε να τους πονεσει η τσεπη?

Χαφιεδες θα γινουμε θα μου πεις? Ε, σε αυτα που κρινω πολυ σοβαρα ναι, θα γινω χαφιες.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Θα αναγκαστω να συμφωνησω με @vrmode. παλι ειδα στο φβ οτι εβαλαν κροτιδα σε στομα σκυλου ο οποιος τελικα κ πεθανε. Η κατασταση ειναι ηδη τρομακτικη κ πραγματικα ποσα δεν μαθαινουμε ακομα. Τι τα νοιαζει τα ζωντανα αν γινουμε ανθρωποι σε 50 χρονια; Αν δεν το χουμε, να γινουμε με το ζορι. Στην συρο γινονται ημεριδες κυνοφιλιας απο την κτηνιατρικη κλινικη κ ειναι κατι που πραγματικα εχει ενδιαφερον.. αλλα εχουμε πολυ δρομο κ μεχρι τοτε.. δεν μιλαμε απλα για στειρωση ή ευθανασια, εδω μιλαμε για βασανισμους μεχρι θανατου καθημερινα!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Συμπέρασμα: Ένα πράγμα και μόνο πονάει. Η τσέπη. Δεν είμαι υπέρ της στείρωσης, αν είχα να διαλέξω δεν θα στείρωνα, αλλά φοβάμαι ότι για να μπει ένα πρώτο πραγματικό φρένο στην τωρινή κατάσταση και έως να μπούμε σε μια πιο ελεγχόμενη κατάσταση (αποδοτικές διαδικασίες ελέγχου, ελεγκτικές ομάδες κλπ.) χρειάζεται πιο "φασιστικά" μέτρα. Ξαναλέω ότι είμα κατά και με τσαντίζει που το τέλος που θα πληρώνω ως αστείρωτος θα πάει άκλαφτο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι δραστικό και άμεσα εφαρμόσιμο.
Σήμερα οδηγούσα για 4 ώρες και σκεφτόμουν αρκετή ώρα αυτό το θέμα. Είδα και το δικό σου ποστ οπότε ας γράψω.

Παραθέτω απόσπασμα από τον νόμο :

Νόμος 4039/2012
ΑΡΘΡΟ 4.
1. ..... Στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση καταχωρίζονται από τους κτηνιάτρους, που έχουν πιστοποιηθεί, τα στοιχεία, που αφορούν στην αναγνώριση των δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς (όπως φύλο, χρώμα, ράτσα, απώλεια, παράδοση σε άλλον ιδιοκτήτη, θάνατος) και τα στοιχεία αναγνώρισης του ιδιοκτήτη τους (όπως ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο και αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου ή ισοδύναμου εγγράφου, όπως δίπλωμα οδήγησης ή ασφαλιστικό βιβλιάριο)

3.α. Η σήμανση κάθε ζώου συντροφιάς είναι υποχρεωτική...

7. Ο ιδιοκτήτης κάθε ζώου συντροφιάς υποχρεούται να ενημερώνει τον κτηνίατρο, που έχει πιστοποιηθεί, για τη μεταβολή των στοιχείων, που έχουν καταχωριστεί στη βάση δεδομένων και αφορούν είτε στον ίδιο (όπως ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου ή άλλου ισοδύναμου εγγράφου) είτε στο ζώο συντροφιάς, που έχει δηλώσει στο όνομά του (όπως θάνατος, απώλεια, παράδοση σε άλλον ιδιοκτήτη)

Με την αλλαγή το 2014

Η παράγραφος 7 του άρθρου 4 αντικαθίσταται ως εξής:
«7. Ο ιδιοκτήτης κάθε ζώου συντροφιάς υποχρεούται να ενημερώνει τον κτηνίατρο, που έχει πιστοποιηθεί, για τη μεταβολή των στοιχείων, που έχουν καταχωριστεί στη βάση δεδομένων και αφορούν είτε τον ίδιο (όπως ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου ή άλλου ισοδύναμου εγγράφου) είτε το ζώο συντροφιάς, που έχει δηλώσει στο όνομά του (όπως θάνατος, παράδοση σε άλλον ιδιοκτήτη), το αργότερο εντός 15 ημερών από τη μεταβολή

ΑΡΘΡΟ 5
7. Μετά την παρέλευση 30 ημερών από τη δημοσίευση του νόμου αυτού απαγορεύεται η δημοσίευση αγγελιών για ζώα συντροφιάς προς πώληση, υιοθεσία ή δωρεάν παραχώρηση σε έντυπα, φυλλάδια, τοιχοκολλήσεις ή σε ιστοσελίδες, αν δεν αναφέρεται ο αριθμός της ηλεκτρονικής σήμανσής τους.
8.α. Απαγορεύεται να εισάγονται στην Ελλάδα ζώα συντροφιάς, που δεν έχουν ηλεκτρονική σήμανση. Τα στοιχεία σήμανσης των εισαγόμενων ζώων (κωδικός σήμανσης και όνομα εισαγωγέα), από χώρες εκτός* Ε.Ε. καταγράφονται στα σημεία εισόδου στην Ελλάδα και ενημερώνεται απευθείας η ηλεκτρονική βάση δεδομένων του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

* Παραπάνω λέει εκτός Ε.Ε., εντός δεν μας λέει

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά με το δικό μου μυαλό καταλαβαίνω πως όταν έχεις ένα ζώο συντροφιάς στην κατοχή σου είσαι υποχρεωμένος όχι μόνο να έχει τσιπάκι αλλά να είναι καταχωρημένο στην βάση του υπουργείου.

Εγω το ερμηνεύω : Ο οποιοσδήποτε έχει το ζώο και για όποιο χρονικό διάστημα. Αν υπάρχει κάποιος που καταλαβαίνει κάτι διαφορετικό ή αν κάποιος νομικός σύμβουλος ερμηνεύει διαφορετικά τον νόμο ας μου τον εξηγήσει.

Αν δεν υπάρχει στα παραπάνω διαφωνία παω στις σκέψεις που έκανα.
 
  • Like
Reactions: Vania


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να πω κάποια βήματα που θα μπορούσε να κάνει το υπουργείο.

Υπάρχουν δεκάδες αγγελίες για πωλήσεις κατοικίδιων στο internet και σε όσες έχω δει βάζουν τον αριθμό του τσιπακίου. Θα χαρακτηρίσω όσους βάζουν αγγελίες ΠΩΛΗΤΕΣ για συντομία.

1. Το λέω απλοικά, μπορεί να γίνει και με αυτοματισμό. Βάζω ένα υπάλληλο του υπουργείου να μπει σε αυτές τις σελίδες και να διασταυρώσει αν οι αριθμοί αυτοί είναι καταχωρημένοι στην βάση του υπουργείου. Εφόσον αυτός που βάζει την αγγελία είναι ο τωρινός ιδιοκτήτης θα πρέπει να είναι καταχωρημένο το ζώο στα στοιχεία του. Αν δεν είναι, και πιστεύω σε μεγάλο ποσοστό δεν θα είναι, καταχωρεί ο υπάλληλος το τηλέφωνο του πωλητή μαζί με τον αριθμό σήμανσης και ακολουθεί την όποια διαδικασία για την επιβολή του προστίμου.

Να δούμε όταν αυτό γίνει 10 φορές και μαθευτεί τι θα κάνουν οι ΠΩΛΗΤΕΣ ; Αν αρχίσουν να τα δηλώνουν αναγκαστικά θα κάνουν μεταβολή των στοιχείων, όταν γίνει η πώληση, με αυτά των ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ .

2. Κάνει ο υπάλληλος μια γραπτή αναφορά του συγκεκριμένου ΠΩΛΗΤΗ στο ΣΔΟΕ ώστε να ελεγχθεί αν είναι έμπορος με τα ανάλογα παραστατικά, ιδιώτης που κάνει τον έμπορο, αν κόβει αποδείξεις κλπ κλπ.

Το βήμα αυτό είναι απαραίτητο ακόμα και αν συμορφωθούν και δηλώνουν τα τσιπάκια. Κάθε εξάμηνο μπορεί να πάει μια κατάσταση σε ηλεκτρονική μορφή στο ΣΔΟΕ με ΑΦΜ ή ΑΔΤ και το πλήθος μεταβιβάσεων που έγιναν σε ζώα. Να δούμε θα ενοχλήσει αυτό τους ΠΩΛΗΤΕΣ ( Μήπως μειωθούν οι κουταβέμποροι ; ).

Ο ΔΗΜΟΣ.
Αν ήθελε θα μπορούσε να προηθευτεί 1 ή 2 σκανερ, να τα δώσει σε δημοτικούς αστυνομικούς, να τους ενημερώσει κατάλληλα και να τους βγάλει στον δρόμο. Δεν θεωρώ αναγκαίο οι πρώτες επαφές με κηδεμόνες ζώων χωρίς τσιπάκι ή με αδήλωτα να είναι τιμωριές με πρόστιμα. Πιστεύω πως πρέπει, για διάφορους λόγους, να έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα.

Οταν μαθευτούν αυτοί οι έλεγχοι στις γειτονιές τι λέτε να γίνει ; Αν αργότερα αναφερθούν και πρόστιμα ;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δε μου εχει κανει ποτε κανεις ελεγχο στο δρομο.

Τους γειτονες που αφηνουν τους σκυλους τους να κυκλοφορουν εκτος οικιας χωρις συνοδο, το οποιο ειναι παραπτωμα και τωρα, το κατηγγειλες να υπαρξει προστιμο-συσταση ωστε να τους πονεσει η τσεπη?

Χαφιεδες θα γινουμε θα μου πεις? Ε, σε αυτα που κρινω πολυ σοβαρα ναι, θα γινω χαφιες.
Aκριβώς επειδή στο δρόμο ο έλεγχος είναι ανέφικτος, θα εξαναγκάζει τον έλεγχο στον κτηνίατρο. Όπου εκεί θα πάνε τουλάχιστον για τα εμβόλια για να"μην κολλήσουν τίποτα απ' το σκύλο".

Σχετικά με την καταγγελία που αναφέρεις, βεβαίως και θα προβώ αν τον ξαναδώ τον έναν έξω χύμα - τώρα πια μπορώ, γιατί μεταξύ άλλον φρόντισα να τσιπαριστεί και άρα να αποδεικνύεται ο κάτοχος. Παρεμπιπτόντως και ενημερωτικά αν βλέπεις το σκύλο του γείτονα να βολοδέρνει μόνος του και είναι ατσιπάριστος και πας για καταγγελία και αυτός ισχυριστεί ότι δεν είναι ο κάτοχος, είναι απλά ο λόγος του εναντίον του δικού σου, σε τραβάει και εσένα άνετα για συκοφαντία κλπ. Κοινώς η καταγγελία στα ελεύθερα που βολτάρουν δεν είναι απλή υπόθεση.

Με τα υπόλοιπα σόρυ κιόλας αλλά δεν τους προλαβαίνω - δεν είναι το full time job μου.

Εγώ με τη ρουφιανιά δεν έχω πρόβλημα. Αλλά όπως ξέρεις οι περισσότεροι έχουν. Δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτήν για να σώσεις την κατάσταση.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και το τρίτο βήμα.

Θα παίξω για λίγο το ρόλου του υποψήφιου αγοραστή και είμαι σίγουρος πως θα μπορέσω να κάνω αρκετές έγγραφες καταγγελίες, αν όχι καταγγελία, θα εγείρω υποψίες. Με τηλέφωνο ΠΩΛΗΤΗ και αριθμό τσιπακίου.

Πέρα από τον χαβαλέ που μπορείς να κάνεις με τον ΠΩΛΗΤΗ, ναι αυτόν που έχει 10 ράτσες και ότι θέλεις, όταν έχεις ρωτήσει για τσιπάκια, καταχωρήσεις και απόδειξη, αν έχει κατάστημα να περάσεις να δεις κλπ πριν κλείσεις το τηλέφωνο του λες ευγενικά ότι θα τον ενοχλήσουν απο το ΣΔΟΕ. Απλά να σφίξουν λίγο οι @@@.

Αν είχαν οι αρμόδιοι 10 ενοχλήσεις την ημέρα γι' αυτούς τους πωλητές τι θα γινόταν ; Τίποτα ;
Δεν έχουν και πιστεύουν πως ο νόμος δουλεύει με αυτόματο πιλότο.

Θα είμαι ρουφιάνος ; Δεν ξέρω μπορεί. Το κάρφωμα δεν είναι στον τρόπο ζωής μου αλλά πείτε μου εναλλακτική.

* Το κράτους που έβλεπε τα παιδιά κάθε μέρα στα φανάρια να ζητιανεύουν και δεν μπουζούριαζε αυτούς που τα στοίβαζαν δέκα δέκα σε δωμάτια τριών τετραγωνικών θα ενδιαφερθεί ; Μέχρι εισαγωγή ανθρώπων ΑΜΕΑ έκαναν και τους άφηναν στο φανάρι.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μόλις επέστρεψα από νυχτερινή βόλτα με τον σκύλο μου σε επαρχιακή πόλη που βρίσκομαι λόγω εορτών. Το πρωί πάω για καυγά με κηδεμόνες δεσποζόμενου /αδέσποτου μετά από συνάντηση που είχαμε στον δρόμο ( ελεύθερος γαρ ) και όπου μας βγάλει.

@vrmode με τα παραπάνω που γράφεις με βρίσκεις σύμφωνο, αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως παράλληλα πρέπει να πηγαίνουν και άλλες δράσεις. Ενημέρωση του κόσμου και εφαρμογή του νόμου.

Τα 100€ στον νόμο δεν λύνουν το πρόβλημα, ο κτηνίαρος δεν είναι αστυνόμος ( μπορεί να βοηθήσει αλλά δεν είναι αυτή η βασική δουλειά του ). Ο διευθυντής ενός σχολείου δεν μπορεί να είναι υπεύθυνος για το κτήριο, προτάσεις κάνει, υπεύθυνος είναι ο Δήμος. Πρόστιμα υπάρχουν και σήμερα, το ίδιο και στον ΚΩΔΙΚΑ ΟΔΙΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, αλλά αποτέλεσμα ; Σταματάς να περάσει η γιαγιά με το μπαστούνι και σου κορνάρει ο βιαστικός, όταν μου την δώσει και κολίσω πίσω απο τον βιαστικό να τον παω @@@@ τσαντίζετε πως τον παρενοχλώ.

Αυτό που συμβαίνει είναι όπως εδώ, τα συζητάμε εμείς που τα ξέρουμε και πιστεύω τα εφαρμόζουμε αλλά έξω άλλος πλανήτης.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf