Αιμαγγειοσάρκωμα


AggelikiB

New Member
9 Μαϊου 2022
1
0
40
Καλησπέρα
Ο Θρασούλης μας, ένα αξιολάτρευτο mini schnauzer 8 χρονών περίπου, διαγνώστηκε με όγκο στο σπλήνα τη Μ. Πέμπτη μετά από έναν υπέρηχο κοιλιάς που του κάναμε γιατί τους τελευταίους 2 μήνες δεν ήταν ο εαυτός του (δεν έτρωγε με όρεξη και έκανε μία φορά εμετό) και στις τελευταίες εξετάσεις αίματος έδειξε να έχει αναιμία (οριακά χαμηλό αιματοκρίτη και λίγο χαμηλά αιμοπετάλια). Την Τρίτη του Πάσχα 26/04, αφού έκανε αξονική και ήταν καθαρή, δίχως μεταστάσεις μέχρι τότε, του κάναμε σπληνεκτομή. Περιμένοντας τα αποτελέσματα της βιοψίας, ο Θρασούλης ξαναβρήκε τον εαυτό του, έχει κέφι, τρώει με όρεξη, γεγονός που μας έδωσε ελπίδες. Δυστυχώς σήμερα μάθαμε ότι ο όγκος στο σπλήνα του είναι αιμαγγειοσάρκωμα και περιμένουμε τώρα τη λεγόμενη σταδιοποίηση. Ο ογκολόγος συστήνει χημειοθεραπεία. Ακόμα δεν έχουμε νούμερα, δηλαδή προσδόκιμο ζωής με ή χωρίς χημειοθεραπεία. Έχει κάποιος σχετική εμπειρία; Τι θα κάνατε στη θέση μας;
 
  • Sad
Reactions: vrmode and Aliki V.


theanokara

New Member
9 Μαρτίου 2023
4
0
29
Καλησπέρα
Ο Θρασούλης μας, ένα αξιολάτρευτο mini schnauzer 8 χρονών περίπου, διαγνώστηκε με όγκο στο σπλήνα τη Μ. Πέμπτη μετά από έναν υπέρηχο κοιλιάς που του κάναμε γιατί τους τελευταίους 2 μήνες δεν ήταν ο εαυτός του (δεν έτρωγε με όρεξη και έκανε μία φορά εμετό) και στις τελευταίες εξετάσεις αίματος έδειξε να έχει αναιμία (οριακά χαμηλό αιματοκρίτη και λίγο χαμηλά αιμοπετάλια). Την Τρίτη του Πάσχα 26/04, αφού έκανε αξονική και ήταν καθαρή, δίχως μεταστάσεις μέχρι τότε, του κάναμε σπληνεκτομή. Περιμένοντας τα αποτελέσματα της βιοψίας, ο Θρασούλης ξαναβρήκε τον εαυτό του, έχει κέφι, τρώει με όρεξη, γεγονός που μας έδωσε ελπίδες. Δυστυχώς σήμερα μάθαμε ότι ο όγκος στο σπλήνα του είναι αιμαγγειοσάρκωμα και περιμένουμε τώρα τη λεγόμενη σταδιοποίηση. Ο ογκολόγος συστήνει χημειοθεραπεία. Ακόμα δεν έχουμε νούμερα, δηλαδή προσδόκιμο ζωής με ή χωρίς χημειοθεραπεία. Έχει κάποιος σχετική εμπειρία; Τι θα κάνατε στη θέση μας;
Καλησπέρα σας είδα την ανάρτηση σας και ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά του όγκου από το αιμαγγειοσάρκωμα; Το σκυλάκι μου διαγνώστηκε με όγκο στη σπλήνα και τώρα θα κάνουμε εξετάσεις για να δούμε αν έχει κάνει μετάσταση σε άλλα όργανα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Καλησπέρα σας είδα την ανάρτηση σας και ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά του όγκου από το αιμαγγειοσάρκωμα; Το σκυλάκι μου διαγνώστηκε με όγκο στη σπλήνα και τώρα θα κάνουμε εξετάσεις για να δούμε αν έχει κάνει μετάσταση σε άλλα όργανα.
Το αιμαγγειοσαρκωμα ειναι τυπος/ειδος νεοπλασιας (όγκου) κακοηθης, δυστυχως ιδιαιτερα μεταστατικος. Πως διαγνώστηκε ο δικός σας σκύλος?
 


theanokara

New Member
9 Μαρτίου 2023
4
0
29
Μέσα σε μία μέρα έκανε εμετό και διάρροια και κάναμε εξετάσεις βγήκαν όλα πολύ καλά αλλά μόνο ο υπέρηχος έδειξε τον όγκο. Τώρα πρέπει να επιλέξουμε κι εμείς αν θα κάνουμε το χειρουργείο ή όχι
 
  • Sad
Reactions: vrmode


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μέσα σε μία μέρα έκανε εμετό και διάρροια και κάναμε εξετάσεις βγήκαν όλα πολύ καλά αλλά μόνο ο υπέρηχος έδειξε τον όγκο. Τώρα πρέπει να επιλέξουμε κι εμείς αν θα κάνουμε το χειρουργείο ή όχι
Σας είπε ο γιατρός σας, ότι έχετε επιλογή να ΜΗΝ γίνει;
Τι ηλικία έχει το σκυλάκι;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
Καλησπέρα σας είδα την ανάρτηση σας και ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά του όγκου από το αιμαγγειοσάρκωμα; Το σκυλάκι μου διαγνώστηκε με όγκο στη σπλήνα και τώρα θα κάνουμε εξετάσεις για να δούμε αν έχει κάνει μετάσταση σε άλλα όργανα.
μιας φιλης μου το σκυλακι ειχε προσφατα ογκο στην σπληνα. αν ειναι αγγειοσαρκωμα, η εγχειρηση καλο ειναι να γινει...χτες, γιατι αν αυτο σκασει, θα φυγει απο αιμορραγια το ζωο. της φιλης μου την χειρουργησανε και αφαιρεσανε την σπληνα. στο χειρουργειο ειδανε οτι ηταν καθαρα τα υπολοιπα οργανα, αν ομως βλεπανε εξαπλωση, πολυ πιθανο να την κοιμιζανε επι τοπου, αναλογα τι θελει και ο κηδεμονας και την γενικοτερη κατασταση του ζωου. της φιλης μου ηταν 9 χρονων ροττβαιλερ, αλλα δυστυχως, εφυγε 2 μερες μετα το χειρουργειο, δεν αντεξε ο οργανισμος της :(.
 


theanokara

New Member
9 Μαρτίου 2023
4
0
29
Αυτό φοβόμαστε κι εμείς γιατί είναι 12 χρονών και τον όγκο τον βρήκαμε τυχαία γιατί την ίδια μέρα που έκανε εμετό είχε και αδυναμία στα πόδια της το οποίο είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τον όγκο οπότε πρέπει να έχει τον όγκο πολυ καιρό τώρα χωρίς συμπτώματα. Μας είπαν επειδή είναι μεγάλη ο όγκος μπορεί να μην μεγαλώνει γρήγορα και να ξανακάνουμε υπέρηχο σε ένα μήνα να δούμε τι μέγεθος θα έχει γιατί τώρα μια βδομάδα δεν έτρωγε και από εχθές άρχισε να ανακτάει δυνάμεις τρώγοντας σιγά σιγά οπότε και χειρουργείο να γίνει σίγουρα δεν θα αντέξει στην ανάρρωση. Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι δυστυχώς με αυτά δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει και πώς εξελίσσεται είναι πολύ δύσκολες αποφάσεις
 
  • Sad
Reactions: marytherion


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
τι σκυλακι εχεις? δλδ ενα μαλτεζακι 12 ετων θα χει καλυτερες πιθανοτητες αναρρωσης απο ενα λαμπραντορ 12 ετων, καθως οσο πιο μικροσωμο το σκυλακι, τοσο μεγαλυτερο το προσδοκιμο ζωης (συνηθως).
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
αλλα δυστυχως, εφυγε 2 μερες μετα το χειρουργειο, δεν αντεξε ο οργανισμος της :(.
Μήπως μπορείς να μάθεις καμία πληροφορία; Τι ακριβώς δεν άντεξε ο οργανισμός της; Την αναισθησία; Την επέμβαση; Το ότι δεν είχε σπλήνα;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
δεν αντεξε την ολη ταλαιπωρια απο το χειρουργειο και εφυγε μονη της στον υπνο της (αφου ειχε τελειωσει το χειρουργειο και ηταν στην αναρρωση με ορο). το οτι δεν ειχε σπληνα καθε αυτο δεν ηταν θεμα, ηταν η διαδικασια αφαιρεσης που την ταλαιπωρησε.
 


theanokara

New Member
9 Μαρτίου 2023
4
0
29
Όχι είναι ημίαιμο και έχει μέσα κολει είναι 24 kg μεσαίο μέγεθος σαν λαμπραντόρ δηλαδή. Κάναμε τώρα και υπέρηχο θώρακα και καρδιάς και είναι όλα καθαρά θα δούμε τώρα πώς θα πάνε οι επόμενες μέρες με την όρεξη της για φαγητό. Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον. Μακάρι ο κόσμος να ήταν πιο ιδανικός και να μην υπήρχαν όλες αυτές οι ασθένειες
 
  • Sad
Reactions: marytherion


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Όχι είναι ημίαιμο και έχει μέσα κολει είναι 24 kg μεσαίο μέγεθος σαν λαμπραντόρ δηλαδή. Κάναμε τώρα και υπέρηχο θώρακα και καρδιάς και είναι όλα καθαρά θα δούμε τώρα πώς θα πάνε οι επόμενες μέρες με την όρεξη της για φαγητό. Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον. Μακάρι ο κόσμος να ήταν πιο ιδανικός και να μην υπήρχαν όλες αυτές οι ασθένειες
Μακαρι και μακαρι να πανε ολα καλα για εσας να εχετε ορεξη και να ειστε μια χαρα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@theanokara τώρα είδα το θέμα, ακριβώς το ίδιο είμαστε και εμείς δυστυχώς. Ετών 13, με όγκο στη σπλήνα που ανακαλύψαμε σε υπέρηχο κοιλίας καταλάθος, ενώ πηγαίναμε να ψάξουμε για το στομάχι. Σε τι κατάσταση είσαστε, πως προχωρήσατε;
Εγώ ενημερώνω πορεία δίπλα στο θέμα Δύσκολες αποφάσεις
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εγώ λέω να παραμείνω σ' αυτό το θέμα, που ο τίτλος του, θα τραβήξει όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, για να βάλω πλέον και το δικό μας ενημερωτικό λιθαράκι.

Ο Μαρκούλης, για όσους δεν τον ξέρουν...ένα πυρκαυλίδι από τα λίγα, ξεκίνησε κάπου στα εντεκάμισο, κάποιες φορές όταν έπινε νερό, να το κάνει αμέσως εμετό. Δεν προλάβαινε να περάσει τον οισοφάγο και έβγαινε όπως έμπαινε. Δεν ήταν συχνό το φαινόμενο. Μπορεί και μια φορά τον μήνα, ενώ συγχρόνως δεν υπήρχε τίποτα άλλο, που να με ανησυχήσει ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι. Αφού σκέφτηκα έτσι 3-4 δικαιολογίες του γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό, με λυπήθηκε ο καλός Θεούλης, και μου σφήνωσε στην κεφάλα, λόγω ηλικίας του κυρίως, την ιδέα να τον παω στον γιατρό του, αρκετά σύντομα. Περίπου μετά τον 5ο-6ο εμετό, δηλαδή περίπου στο 6μηνο που τους είχε.

Κάνουμε όλα τα απαραίτητα, μεταξύ των οποίων και έναν προληπτικό υπέρηχο, ο οποίος έδειξε ογκάκι στην σπλήνα. Δεν υπήρξε προβληματισμός. Αφαιρέθηκε η σπλήνα την επόμενη μέρα, οπότε φάνηκε ακόμη ένα ογκάκι που δεν το είχε πιάσει ο υπέρηχος.

Η βιοψία έλεγε: Αιμαγγειοσάρκωμα. Κακοήθης νεοπλασία.

Τότε, προστέθηκαν κάμποσες άσπρες τρίχες, σε ένα λευκό τσουλούφι που έχω σαν της Παναγιωταρέα, που έτσι κι αλλιώς, εξαιτίας του Μάρκου, το έχω.

Για την αντιμετώπιση, πάλι δεν υπήρξε προβληματισμός. Χημειοθεραπείες εννοείται και ασυζητητί, με στόχο, να προλάβουμε πιθανή μετάσταση που θα μπορούμε να μας έχει φιλέψει η άτιμη η σπλήνα, πριν μας αποχαιρετίσει. 5+1 "δώρο" μας έκανε ο γιατρός μας. Θα νοιώθω καλύτερα μου είπε, αν κάνουμε άλλη μία. Οτι σε κάνει να νοιώθεις εσύ καλύτερα, δεν χρειάστηκε καν, να το ξεστομίσω.

Ευτυχώς, δεν έκανε καμια παρενέργεια, σε καμιά από τις έξι. Σε κανα δυό μόνο, ήταν έτσι κάπως πιο...λίγο, απ'ότι είναι ο Μάρκος, για κανά-δυό ώρες.

Η τελευταία, από την σειρά των απαραίτητων επαναληπτικών εξετάσεών του, που έγινε μόλις χθες και είναι πάνω στον χρόνο πια από την σπληνεκτομή, έδειξε οτι και όλες οι προηγούμενες. Τίποτα απολύτως. Σαν να μην το πέρασε ποτέ. Ως μη γενόμενο, όλο αυτό. Η χαρά μου εννοείται είναι πελώρια και τώρα, επέτρεψα στον εαυτό μου, να πάρει βαθιά ανάσα και να το πανηγυρίσει λίγο.

Δεν έχω αυταπάτες. Οσονούπω μπαίνουμε στα 13, οπότε είναι μάλλον αναμενόμενο να αρχίσουν σιγά-σιγά (ελπίζω) να προκύπτουν θεματάκια, αλλά όσον αφορά αυτό το συγκεκριμένο, πέρασε και ευτυχώς δεν ακούμπησε. Να ζήσουμε να το θυμόμαστε το άτιμο!

* Οι εμετοί δεν έχουν σταματήσει. Μόλις πέσει με τα μούτρα στο νερό, το βγάζει αμέσως όλο. Δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε την αιτία. Είναι κάτι εντελώς ανεξήγητο, που δεν φαίνεται να συνδέεται με κάτι (άλλο) ως σύμπτωμα. Απλώς βρήκα τα πατήματά μου, και το αντιμετωπίζω πλέον.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αναγκάστηκα να ασχοληθώ και εγώ θεωρητικά τουλάχιστον με το θέμα "αιμαγγειοσάρκωμα", αν και μας πρόλαβε άλλο πρόβλημα που θα περιγράψω κάποια στιγμή σε άλλο θέμα και τα πράγματα έληξαν εκεί, οπότε δεν προχωρήσαμε σε ενέργειες σχετικά με το αιμαγγειοσάρκωμα.

Με βάση αυτά που διάβασα και έψαξα τότε, ο Μάρκος έχει σπάσει το κοντέρ και τα στατιστικά στην πρόγνωση της ασθένειας αυτής. Σε βαθμό που τείνει κανείς ακόμη και να αμφισβητήσει τη διάγνωση, εάν όντως τελικά ήταν αιμαγγειοσάρκωμα. @mareco δεν ξέρω αν ο γιατρός σου ασχολείται με αυτά, αλλά η περίπτωσή σας νομίζω ότι αξίζει δημοσίευσης σαν κτηνιατρικό case study.

Επίσης είναι εκπληκτικό το πως το σκυλί σε αυτή την ηλικία ανταπεξήλθε τόσο ανώδυνα στις χημειοθεραπείες.

Συνοπτικά για την ασθένεια αυτή και την πρόληψη:
Στον όγκο της σπλήνας ισχύει ο λεγόμενος κανόνας 2/3- 2/3. Δηλαδή τα 2/3 των όγκων στη σπλήνα είναι κακοήθεις, και από αυτούς τα 2/3 είναι αιμαγγειοσάρκωμα, που είναι πολύ επιθετική μορφή.

Το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς από πριν:
Προληπτικό υπέρηχο κοιλίας μια φορά το χρόνο. Σε σωστό και εξειδικευμένο σε υπέρηχους κτηνίατρο, όχι με το "πρόχειρο" υπερηχογραφικό μηχάνημα που έχει ο κάθε κτηνίατρος. Κάθε χρόνο στον ίδιο υπερηχολόγο για να κρατάμε αρχείο και να εντοπίζουμε διαφορές σε τυχόν ευρήματα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Στον όγκο της σπλήνας ισχύει ο λεγόμενος κανόνας 2/3- 2/3. Δηλαδή τα 2/3 των όγκων στη σπλήνα είναι κακοήθεις, και από αυτούς τα 2/3 είναι αιμαγγειοσάρκωμα, που είναι πολύ επιθετική μορφή.
Σχετική έρευνα για τον παραπάνω κανόνα: Outcome and prognostic factors for dogs with a histological diagnosis of splenic hematoma following splenectomy: 35 cases (2001–2013)

Επίσης, το 75% μπορεί να εκδηλώνει θρομβοκυττοπενια (χαμηλά αιμοπετάλια) κ κάποια σκυλιά να έχουν μη κανονικούς δείκτες πήξης ([1] Hemostatic abnormalities in dogs with hemangiosarcoma - PubMed και [2] Diagnosis, Prognosis, and Treatment of Canine Hemangiosarcoma: A Review Based on a Consensus Organized by the Brazilian Association of Veterinary Oncology, ABROVET) και ίσως μη κανονικές βιοχημικές όσο αφορά τα νεφρά ή το συκώτι (το [2] από πριν).

Να σημειωθεί ότι η σπλήνα είναι το πιο συχνό σημείο που παρουσιάζεται αιμαγγειοσαρκωμα στο σκύλο αλλά όχι το μόνο [2].
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3