Ακύρωση υιοθεσιας : διαδικασια


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Καλησπέρα. Πριν λίγο καιρό , αποφάσισα να υιοθετήσω ένα σκυλάκι. Μου ζήτησαν να κάνω δήλωση υιοθεσιας και να την επικυρωσω μέσω κεπ και το έκανα. Στη συνεχεια όμως λίγο πριν μου έρθει το σκυλάκι από επαρχία μου ζήτησαν να στείλω προκαταβολικά ένα χρηματικό ποσό, για το οποίο δεν είχα μεν αντίρρηση αλλά ήθελα πρώτα να δω το σκυλάκι και ότι ίσχυαν όσα είχαμε συμφωνήσει και μετα ή ταυτόχρονα να δώσω τα χρηματα. Η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη για την υιοθεσία διαφώνησε και τότε ζήτησα την ακυρωση της. Έχουν περάσει 10 μέρες και ενώ έχω ζητήσει να μάθω αν τυχόν συνεχίζω να έχω την ευθυνη του ζώου που θα υιοθετουσα και αν έχουν περάσει τα στοιχεία μου στο μικροτσίπ δεν περνώ καμία απάντηση. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω ?
 
  • Like
Reactions: adespoti


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Συγγνωμη,δε καταλαβαίνω...γενικα...
Απο που θα το επαιρνες το σκυλακι?
Αν μιλαμε για υιοθεσια,πρωτη φορα ακουω να ζητανε λεφτα (αν κ καλο ειναι οι καινουριοι ιδιοκτητες να δινουν κατι κ για τα μεχρι τοτε εξοδα του δικου τους σκυλιού αλλα κ για να βοηθανε με μελλοντικα εξοδα ωστε να διασφαλιστει η συνεχιση του αγωνα τους)
Εκανες δηλωση υιοθεσια,πριν το πάρεις στα χερια σου...και?τους την έστειλες ταχυδρομικως ας πουμε?

Τι σε απασχολει ακριβως?
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Την απασχολεί μήπως στο τσιπ βρίσκεται το όνομα της και πολύ καλά την απασχολεί, εφόσον έκανε υπεύθυνη δήλωση με επικύρωση υπογραφής στο ΚΕΠ.
 


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Συγγνωμη,δε καταλαβαίνω...γενικα...
Απο που θα το επαιρνες το σκυλακι?
Αν μιλαμε για υιοθεσια,πρωτη φορα ακουω να ζητανε λεφτα (αν κ καλο ειναι οι καινουριοι ιδιοκτητες να δινουν κατι κ για τα μεχρι τοτε εξοδα του δικου τους σκυλιού αλλα κ για να βοηθανε με μελλοντικα εξοδα ωστε να διασφαλιστει η συνεχιση του αγωνα τους)
Εκανες δηλωση υιοθεσια,πριν το πάρεις στα χερια σου...και?τους την έστειλες ταχυδρομικως ας πουμε?

Τι σε απασχολει ακριβως?
Το σκυλάκι το ειχα δει σε μια ανάρτηση από μια κυρια που ήταν εθελόντρια σε κάποια φιλοζωικη. Τα χρήματα που μου ζητήθηκαν ήταν για κάποια έξοδα που είχαν γίνει και δεν είχα καμία αντίρρηση σε αυτό. Η διαφωνία μου ήταν στο να στείλω προκαταβολικά τα χρηματα, πριν μου έρθει το σκυλάκι. Θα το έστελναν από κάποια επαρχιακή Πόλη. Μου φάνηκε παράξενη η επιμονή της κοπέλας να πάρει τα χρηματα προκαταβολικά και για αυτο δεν δέχτηκα. Τη δήλωση την είχα δώσει στην εθελόντρια που με επισκέφτηκε σπίτι μου και μάλιστα της έδωσα το πρωτοτυπο της επικυρωμένη δήλωσης. Επειδή δεν ξερω τη διαδικασία ακύρωσης μιας διαδικασίας δεν ξερω αν εξακολουθώ να έχω νομικές ευθύνες για το σκυλάκι. Έχω δώσει και το Α.Φ.Μ. μου
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Το σκυλάκι το ειχα δει σε μια ανάρτηση από μια κυρια που ήταν εθελόντρια σε κάποια φιλοζωικη. Τα χρήματα που μου ζητήθηκαν ήταν για κάποια έξοδα που είχαν γίνει και δεν είχα καμία αντίρρηση σε αυτό. Η διαφωνία μου ήταν στο να στείλω προκαταβολικά τα χρηματα, πριν μου έρθει το σκυλάκι. Θα το έστελναν από κάποια επαρχιακή Πόλη. Μου φάνηκε παράξενη η επιμονή της κοπέλας να πάρει τα χρηματα προκαταβολικά και για αυτο δεν δέχτηκα. Τη δήλωση την είχα δώσει στην εθελόντρια που με επισκέφτηκε σπίτι μου και μάλιστα της έδωσα το πρωτοτυπο της επικυρωμένη δήλωσης. Επειδή δεν ξερω τη διαδικασία ακύρωσης μιας διαδικασίας δεν ξερω αν εξακολουθώ να έχω νομικές ευθύνες για το σκυλάκι. Έχω δώσει και το Α.Φ.Μ. μου
Ενδεχομένως επέμεινε γιατί έχουν σημειωθεί διάφορα, πχ στείλανε σκύλο σε άλλη πόλη και τους τον γύρισαν πίσω...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι της το ζητησαν εκ των προτέρων...δε θα της παρέδιδαν το σκυλι στα χερια?με κτελ θα της το στελναν?
Γιατι να μην βλεπανε ο ενας τον αλλο,κ μετα,μαζι,να πηγαιναν να καναν οτι επρεπε...?!?
Οπως κ με τα χρηματα...γιατι τα ζηταγαν προκαταβολικα?...

Δε ξερω...πολυ περίεργα μου ακουγονται ολα αυτα
Δε ξερω πραγματικα τι θα μπορουσε να γινει σε μια τετοια περιπτωση.

Ισως αμα πηγαινες στο αστυνομικο σου τμημα κ εκανες μια δηλωση του στυλ οτι "το κ το αλλα εγω δε παρελαβα ποτε μου σκυλι" να γραφοταν στα πρακτικα κ να επαιρνες κ αντιγραφο
Ούτως ώστε αμα πχ εσκαγε κανα "δυσαρεστο" στις 30 εσυ να ειχες ενα "επισημο" χαρτι στα χερια σου απτις 27,οτι "κοιταξτε εγω πηγα κ το δηλωσα"
Δεν εισαι κατοχυρωμένη ετσι?
 
  • Like
Reactions: Vania


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Το σκυλάκι θα ερχοταν με πλοιο και από ότι κατάλαβα επειδή δεν υπήρχε εθελοντής να το συνοδέψει, συνήθιζαν να το στέλνουν μόνο του, σε συνεννόηση με τη συγκεκριμένη ακτοπλοϊκή εταιρεια. Έτσι τουλάχιστον μου ειπε. Δεν ξέρω τις πρόθεσεις της συγκεκριμένης κυρίας, το θέμα είναι οτι δεν την εμπιστεύτηκα . Δεν μου άρεσε και ο τρόπος της. Ψάχνοντας στο ίντερνετ να δω τι προβλέπεται για την ακυρωση υιοθεσιας δεν βρησκω απολύτως τίποτα. Θα δοκιμάσω με το αστυνομικό Τμήμα απλά σκεφτομουν ότι ίσως κάποιος απο εσας , με μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα, να ξέρει .
 
  • Like
Reactions: adespoti


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κ αμα εσυ (ο καθε εσυ) δε πηγαινες δλδ να το παρεις απτο καραβι τι θα γινόταν?

.....

Ελπιζω να μην αποκαρδιωθηκες παντως,κ να ψαξεις μηπως βρεις καποιο αλλο να του προσφερεις ενα σπιτικο (αυτη τη φορα καποιο ισως πιο κοντα στην περιοχη σου,να σε δουν,να τους δεις,να συνεννοηθειτε...)

Εχε τον νου σου στο θεμα,ισως μετεπειτα μπουν κ αλλα μελη που θα μπορουν να προτεινουν κατι παραπάνω να σε βοηθησουν.
 




bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Κι εγω παντως πριν παρω την Μπιελα ειχα βρει ενα αλλο σκυλουνι στο Ηρακλειο και αφου συμφωνησαμε με την κυρια για την υιοθεσια μου ζητηθηκε να κανω τη δηλωση και να τους τη στειλω ενω θα κατεβαινα ετσι κι αλλιως να παραλαβω η ιδια τη σκυλα. Οποτε δεν ξερω αν ειναι περιεργο η συνηθης πρακτικη των σωματειων. Χρηματα δεν εμπλεκονταν βεβαια στη δικη μου περιπτωση.
Τελικα και ενω ειχα κανει τη δηλωση 3 μερες πριν παω να την παραλαβω με ενημερωσαν οτι πεθανε.. Αλλα να πω την αληθεια δεν ασχοληθηκα μετα με το θεμα του τσιπ, οποτε δεν μπορω να βοηθησω στην πραξη..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Πολυ ακουγεται τελευταια η ζητηση χρηματων τελευταια στιγμη και τα συμβολαια προκαταβολικα πριν καλα καλα δεις το ζωακι..Ουτε εγω θα εδινα πριν το δω να σου πω την αληθεια, ενταξει οι καιροι ειναι περιέργοι.

Δε γινεται να περασαν τα στοιχεια χωρις να ειναι μπροστα η κοπελα, αν το εκαναν δεν ειναι παρανομο? Πως πιστοποιησαν τον ιδιοκτήτη με φωτοτυπία? Εμενα ο κτηνιατρος μου ζητησε ταυτοτητα. Εστειλε καποια εξουσιοδοτηση? δεν εγραψε κατι περα του συμβολαιου η κοπελα. Λογικα τα στοιχεία του τσιπ θα τα περναγε μολις επερνε αυτη το ζωάκι στο ονομά της, η οχι?

Αρθρο1. νομος 4039/2012
Για την πραγματοποίηση της ηλεκτρονικής σήμανσης ή την έκδοση βιβλιαρίου υγείας ή
διαβατηρίου ο ιδιοκτήτης του δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς υποχρεούται να επιδεικνύει στον
κτηνίατρο, που έχει πιστοποιηθεί, την αστυνομική του ταυτότητα ή το διαβατήριο του ή άλλο
ισοδύναμο έγγραφο, προκειμένου να επαληθευτούν τα ατομικά του στοιχεία και να αντιστοιχηθεί ο
μοναδικός κωδικός σήμανσης του ζώου συντροφιάς με τα ατομικά στοιχεία του ιδιοκτήτη του.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αυτο το ξερω...
Αλλα απτην αλλη...δε ξερω κ κανεναν που να μου ειπε οτι "ναι,ο κτηνιατρος ζητησε να δει ταυτοτητα"
 




Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Πολυ ακουγεται τελευταια η ζητηση χρηματων τελευταια στιγμη και τα συμβολαια προκαταβολικα πριν καλα καλα δεις το ζωακι..Ουτε εγω θα εδινα πριν το δω να σου πω την αληθεια, ενταξει οι καιροι ειναι περιέργοι.

Δε γινεται να περασαν τα στοιχεια χωρις να ειναι μπροστα η κοπελα, αν το εκαναν δεν ειναι παρανομο? Πως πιστοποιησαν τον ιδιοκτήτη με φωτοτυπία? Εμενα ο κτηνιατρος μου ζητησε ταυτοτητα. Εστειλε καποια εξουσιοδοτηση? δεν εγραψε κατι περα του συμβολαιου η κοπελα. Λογικα τα στοιχεία του τσιπ θα τα περναγε μολις επερνε αυτη το ζωάκι στο ονομά της, η οχι?

Αρθρο1. νομος 4039/2012
Για την πραγματοποίηση της ηλεκτρονικής σήμανσης ή την έκδοση βιβλιαρίου υγείας ή
διαβατηρίου ο ιδιοκτήτης του δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς υποχρεούται να επιδεικνύει στον
κτηνίατρο, που έχει πιστοποιηθεί, την αστυνομική του ταυτότητα ή το διαβατήριο του ή άλλο
ισοδύναμο έγγραφο, προκειμένου να επαληθευτούν τα ατομικά του στοιχεία και να αντιστοιχηθεί ο
μοναδικός κωδικός σήμανσης του ζώου συντροφιάς με τα ατομικά στοιχεία του ιδιοκτήτη του.
 


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Θα μεινω απο μπαταρια στο tablet , οποτε θα επανελθω το βραδυ που θα γυρισω σπιτι. Η δηλωση ειναι επικυρωμενη απο κεπ και δυστυχως εκανα τη βλακεια και εδωσα το πρωτοτυπο της δηλωσης
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω ?
Να ζητήσεις εγγράφως [mail, messenger, sms] να σου επιστραφεί, το πρωτότυπο συμβόλαιο υιοθεσίας, με το γνήσιο της υπογραφής σου. Αν αυτό δεν πραγματοποιηθεί εντός 10 ημερών, να πεις ότι θα απευθυνθείς στον εισαγγελέα ακροάσεων και θα προβείς σε εισαγγελική παραγγελία. Αν έχεις και κάποιον γνωστό δικηγόρο, βάλτον να τους πάρει ένα τηλέφωνο εκ μέρους σου.

Μπορείς επίσης, να επικοινωνήσεις με την Πανελλήνια Φιλοζωική Ομοσπονδία.
Να ενημερώσεις και να ζητήσεις συμβουλές
https://www.pfpo.gr/
https://www.facebook.com/PFO.GR

* Αυτό που ψάχνετε στην "άλλη άκρη" της Ελλάδας για υιοθεσία ζώου, δεν μπορώ να το καταλάβω. Την πόρτα σου να ανοίξεις σε αυτή την ρημαδοχώρα, όλο και πάνω σε κάποιο δύστυχο, θα πέσεις.

** Και αυτό που μου είναι ακόμη πιο αδιανόητο, είναι το ότι αφού τελικά για τον όποιο λόγο, καταλήγετε πολλά χιλιόμετρα μακριά, γιατί δεν πάτε οι ίδιοι, να παραλάβετε το φουκαριάρικο το ζώο. Είτε με αμάξι, είτε με αεροπλάνο, είτε με τραίνο και καράβι, αλλά περιμένετε, να σας έρθει στην πόρτα, σαν δέμα. Το έχω ειλικρινά, μεγάλη απορία. Είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Οκ με την απόσταση - πες ότι κάτι σου έκανε κλικ με το συγκεκριμένο σκυλί - γίνονται και αυτά. Επίσης πες ότι υπάρχουν λόγοιο που δεν μπορείς να το πάρεις ο ίδιος (έλλειψη οχήματος, δουλειά που δεν μπορείς να πάρεις άδεια κλπ.). Εμένα μου φαίνεται κουλό ότι ζητάνε σαν προϋπόθεση τα χρήματα για να δώσουν το σκυλί. Ενώ εδώ άλλοι πληρώνουν κιόλας που λέει ο λόγος για να του βρουν σπίτι.
Στη θέση της Momo Θα έψαχνα λίγο και το άτομο - έχει όντως το σκυλί? Είναι γνωστό άτομο στο χώρο των υιοθεσιών? Κλπ.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and GRDANE


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Είναι ακριβώς για το λόγο που σου λέει η Kyveli παραπάνω. Επειδή έχουν δει πολλές "επιστροφές" και επειδή ίσως να μην υπήρχαν χρήματα για να σου στείλουν το σκυλί, ίσως και για άμεση ανάγκη κάλυψης άλλων αναγκών. Συνήθως πραγματοποιείται αναγγελία ότι θα ταξιδέψει ζώο και ζητούν συνοδούς όμως δυστυχώς πολλές φορές δε βρίσκεται εθελοντής και ταξιδεύει μόνο του το ζώο. Σαφώς και δεν είναι ότι καλύτερο αλλά πολλοί εθελοντές βρίσκονται σε απόγνωση όπως όλοι ξέρουμε. Τώρα αν ο τρόπος της ήταν απότομος και αγενής, κακό του κεφαλιού της. Δεν μπορείς να βρεις άλλα μέλη του σωματείου να επικοινωνήσεις να σε βοηθήσουν και να λυθεί το θέμα;
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Εμένα μου φαίνεται κουλό ότι ζητάνε σαν προϋπόθεση τα χρήματα για να δώσουν το σκυλί. Ενώ εδώ άλλοι πληρώνουν κιόλας που λέει ο λόγος για να του βρουν σπίτι.
Συνηθως παντως ζητανε τα λεφτα του τσιπαρισματος, που ετσι κι αλλιως υποχρεωση σου ειναι και θα το πληρωνες οπως και να χει απλα το εχουν κανει αυτοι ηδη και τους τα "δινεις πισω" οταν παιρνεις το σκυλι. Προσωπικα και λογικο και ηθικο μου φαινεται.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ανεξάρτητα απ' το οτιδήποτε άλλο, τσάμπα δεν είναι και δε θα έπρεπε να είναι τίποτα, πόσο μάλιστα οι οργανισμοί που αναπνέουν, ακόμη κι αν είναι κουτάβι από ροτ με πομεράνιαν και μια πατάτα κι ένα ραπανάκι. Υπάρχουν έξοδα. Στη θέση σας, δε θα δεχόμουν να έρθει ασυνόδευτο με πλοίο για κανένα λόγο στον κόσμο, όσο πολύ και να το ήθελα. Να πιθανολογήσω ότι το σκυλάκι μοιάζει με κάτι ''καθαρόαιμο'' και γι' αυτό θέλετε ειδικά αυτό; Απλώς μια ερώτηση που μπορεί να απαντάει στο φίλο μου ΤΟ Μάρεκο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki