Αλλαγή ξηράς τροφής σε μαγειρευτό!


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
Μετα απο πολυ σκεψη λεω να αλαξω την ξηρα τροφη και να καταληξω σε μαγειρευτο φαγητο...δεν εχω ιδεα ομως με τι να αρχισω και τι ποσοτητα ...ο νοτακος μου ειναι 7 μηνων και 22 κιλα!τον ταιζω 2 φορες την ημερα..απλα διαβασα οτι ειναι καλο το αυγο 1 φορα την εβδομαδα με το κεφυφος μαζι για ασβεστιο και 1 φορα την βδομαδα γιαουρτι με λιγο μελι...!τα λαχανικα μου ειπαν να τα ψιλοκοβω και να τα δινω ωμα κολοκυθακια μπροκολο κουνουπιδι...κτλ!αν μπορειτε να με βοηθησετε και στισ ποσοτητες αλλα και στα φαγητα!;););)
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο σου ,που θα μπορεί εύκολα να υπολογίσει πόσο πρέπει να τρώει , τί και πώς.

Για το μέλι έχω ακούσει ότι τους προκαλεί αναγούλα και εμετούς ,αλλά μπορεί να κάνω και λάθος .
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
ο νοτακος... ειναι καποιας φυλης?η ημιαιμο?
δεν ειναι ολλα ιδια για ολλους
αλλο ενα ροττ πχ και αλλο ενα σαρπει
με μαγειρευτο και ισως βιταμινες

αλλα να σ πω κατι επειδη σηγουρα θα κανεις καποιο λαθος και ειναι στην αναπτυξη ακομα κανε λιγο υπομονη να μεγαλωσει εντελως
και μετα κανε σκεψεις...

το αποτελεσμα δεν φαινεται αμεσα και ειναι κακο να μην τρωει καλα ενα κουταβι
παντως θα το καταλαβεις αν κανεις λαθος απο πολλες τριχες πεσμενες ισως? θαμπο τριχωμα στομα που βρωμαει γενικα σκυλος που βρωμαει και πολλα αλλα ισως που μπορει να εχεις σαν συμπτωμα της κακης διατροφης. καποια θα συμβουν αν δεν τρωει σωστα.
αν μετα απο την πληρη αναπτυξη του δεν σε παιρνει η σακουλα τοτε καντο μαγειρευτο αλλα τουλαχιστον μην το αλλαξεις μεχρι να γινει μεγαλος. :)

ετσι νομιζω... τωρα βεβαια απο σενα εξαρταται τελικα :) και η ποιο απλη απαντηση ειναι οτι και εμεις ετσι τρωμε (αλλα!)
αλλα αν τον εχεις μεσα στο σπιτι και εχει καποιο απο τα παραπανω θα σου ειναι δυσαρεστο λογικα
 


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
ο νοτακος μου ειναι boxer δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τις τροφες επαιρνα και προ πλαν και ροαγιαλ και χιλς αλλα πιστευω οτι το μαγειρευτο ειναι οτι καλυτερο λιγο που το συζητησα με τον εκπαιδευτη ..και μου ειπε να το αρχισω αν το παρω αποφαση οσο πιο γρηγορα μπορω!Δεν νομιζω να πρεπει να περιμενω να μεγαλωσει ισα ισα πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερο στην αναπτυξη του !
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
ο νοτακος μου ειναι boxer δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τις τροφες επαιρνα και προ πλαν και ροαγιαλ και χιλς αλλα πιστευω οτι το μαγειρευτο ειναι οτι καλυτερο λιγο που το συζητησα με τον εκπαιδευτη ..και μου ειπε να το αρχισω αν το παρω αποφαση οσο πιο γρηγορα μπορω!Δεν νομιζω να πρεπει να περιμενω να μεγαλωσει ισα ισα πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερο στην αναπτυξη του !
οι τροφες που λες ειναι οι πιο κορυφαιες στον κοσμο ! εχουν δικα τους κεντρα οπου κανουν δοκιμες στα παντα ...! δεν γινεται να μην μενεις ικανοποιημενη...
και βασικα πως το εννοεις δεν εισαι ικανοποιημενη? περιμενες να δεις κατι στο σκυλο και αν ναι τι? και δεν το εχεις δει?
εντελως φιλικα στα λεω αυτα...
και κατι ακομα δεν ξερω τι σου ειπε ο εκπαιδευτης αλλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ το μαγειρεμενο να ειναι καλυτερο απο τις δυο αυτες τροφες(για να μην πω απο το 40% των τροφων)
για ενα βασικο λογο.. Ειναι Ισορροπημενες!!! και το πως βρηκαν τις σωστες αναλογιες στο εξηγησα παραπανω...(ερευνητικα κεντρα με δεκαδες κτηνιατρους και αλλους επιστημονες μεσα)
αρα το να μαγειρευεις δεν μπορει να ειναι καλυτερο. γτ δεν θα εχει την ακριβια που πρεπει...
το αυγο με το τσοφλι μην το δοκιμασεις...Επικυνδινο μου ακουγεται..και βασικα γιατι να μπεις σε τετοιους μπελαδες??? αφου οι καλες τροφες ειναι Εγγυηση.
δεν ξερω..
παντως με μια καλη τροφη στις σωστες δοσεις.... και γυμναστικη τοboxer σου θα ειναι σουπερ.
και αν θες μια στο τοσο δωστου και κατι μαγειρευτο...(κοτοπουλο,μοσχαρι,ριζι η οτι σου πει ο κτηνιατρος σου)
Επισης αν ταιζεις το σκυλο σου με καλη τροφη δεν χρειαζονται συμπληρωματα...!

ελπιζω να βοηθησα..
ΥΓ. σε παρακαλω εξηγησε μου τι εννοεις δεν ικανοποιηθηκες απο τις τροφες...
Γιατι ρωταω? γιατι μπορει να θες (για τους δικους σου λογους) ο σκυλος να γινει τουμπανο,μυωδες... ! αυτο το κανει μια τροφη καναδεζικη η οποια "φουσκωνει" το σκυλο γιατι ειναι τερμα πρωτεινες.αυτο ομως μπορει να ικανοποιει καποιον αλλα διαλυει τα νεφρα του σκυλου...
για αυτο ρωταω για να δω τι ακριβως ζητας..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
οι τροφες που λες ειναι οι πιο κορυφαιες στον κοσμο ! εχουν δικα τους κεντρα οπου κανουν δοκιμες στα παντα ...! δεν γινεται να μην μενεις ικανοποιημενη...
και βασικα πως το εννοεις δεν εισαι ικανοποιημενη? περιμενες να δεις κατι στο σκυλο και αν ναι τι? και δεν το εχεις δει?
εντελως φιλικα στα λεω αυτα...
και κατι ακομα δεν ξερω τι σου ειπε ο εκπαιδευτης αλλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ το μαγειρεμενο να ειναι καλυτερο απο τις δυο αυτες τροφες(για να μην πω απο το 40% των τροφων)
για ενα βασικο λογο.. Ειναι Ισορροπημενες!!! και το πως βρηκαν τις σωστες αναλογιες στο εξηγησα παραπανω...(ερευνητικα κεντρα με δεκαδες κτηνιατρους και αλλους επιστημονες μεσα)
αρα το να μαγειρευεις δεν μπορει να ειναι καλυτερο. γτ δεν θα εχει την ακριβια που πρεπει...
το αυγο με το τσοφλι μην το δοκιμασεις...Επικυνδινο μου ακουγεται..και βασικα γιατι να μπεις σε τετοιους μπελαδες??? αφου οι καλες τροφες ειναι Εγγυηση.
δεν ξερω..
παντως με μια καλη τροφη στις σωστες δοσεις.... και γυμναστικη τοboxer σου θα ειναι σουπερ.
και αν θες μια στο τοσο δωστου και κατι μαγειρευτο...(κοτοπουλο,μοσχαρι,ριζι η οτι σου πει ο κτηνιατρος σου)
Επισης αν ταιζεις το σκυλο σου με καλη τροφη δεν χρειαζονται συμπληρωματα...!

ελπιζω να βοηθησα..
ΥΓ. σε παρακαλω εξηγησε μου τι εννοεις δεν ικανοποιηθηκες απο τις τροφες...
Γιατι ρωταω? γιατι μπορει να θες (για τους δικους σου λογους) ο σκυλος να γινει τουμπανο,μυωδες... ! αυτο το κανει μια τροφη καναδεζικη η οποια "φουσκωνει" το σκυλο γιατι ειναι τερμα πρωτεινες.αυτο ομως μπορει να ικανοποιει καποιον αλλα διαλυει τα νεφρα του σκυλου...
για αυτο ρωταω για να δω τι ακριβως ζητας..
Τι κάνει αυτές τις τροφές κορυφαίες; Μήπως η διαφήμιση; Τα συστατικά; Η εμπειρία σου;
 


cgri1976

Well-Known Member
παντως με οσους εκτροφεις εχω μιλησει, ανεξαρτητου ρατσας, ολοι ειναι υπερ στο μαγειρευτο.... αλλα επειδη δεν εχουμε χρονο, να τρεχουμε στις αγορες, να παιρνουμε ΚΑΛΟ κρεας, να το ψυχουμε και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα να το αποψυχουμε και μετα να το δινουμε στον σκυλο... συν τα αυγα συν τα ζαρζαβατικα συν συν.... καταληγουμε στις ξηρα τροφες... που και εκει υπαρχουν καλης ποιοτητας αλλα και κακης..αλλα.... το μαγειρευτο απο οτι εχω καταλαβει ειναι το καλυτερο για τον σκυλο...
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
Τι κάνει αυτές τις τροφές κορυφαίες; Μήπως η διαφήμιση; Τα συστατικά; Η εμπειρία σου;
και οι αναλογιες...

παντως με οσους εκτροφεις εχω μιλησει, ανεξαρτητου ρατσας, ολοι ειναι υπερ στο μαγειρευτο.... αλλα επειδη δεν εχουμε χρονο, να τρεχουμε στις αγορες, να παιρνουμε ΚΑΛΟ κρεας, να το ψυχουμε και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα να το αποψυχουμε και μετα να το δινουμε στον σκυλο... συν τα αυγα συν τα ζαρζαβατικα συν συν.... καταληγουμε στις ξηρα τροφες... που και εκει υπαρχουν καλης ποιοτητας αλλα και κακης..αλλα.... το μαγειρευτο απο οτι εχω καταλαβει ειναι το καλυτερο για τον σκυλο...
προφανως και το μαγειρευτο ειναι εξαιρετικο...
αλλα δεν εχουμε χρονο για σωστη αναλογια και ποικιλια... για αυτο σε μακροχρονη χρηση η ετοιμες καλες τροφες ειναι καλυτερες...! οταν εμεις αρχιζουμε και κουραζομαστε αυτες συνεχιζουν...lol σαν τις μπαταριες λιθιου
 
Last edited:




veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
Ποιες αναλογίες; Αφού είναι περισσότερο συτηρά απ' ότι κρέας. Ενώ θα έπρεπε να είναι το αντίθετο.
καλα οτι πεις.

http://www.hillspet.co.uk/

ριξε μια ματια και δες οτι δεν ειναι οπως τα λες berni.
και δες και τις royal. καμια σχεση η μια τροφη με την αλλη. εσυ πως εβγαλες το συμπερασμα οτι εχουν ολες περισσοτερα συτιρα και γιατι Πρεπει να εχουν πρωτεινες ετσι ελαφρα τη καρδια δεν το καταλαβαινω.

παντως ελπιζω να καταλαβες το σκεπτικο μου γιατι θεωρω "καλυτερη" την ετοιμη απο την μαγειρεμενη

μολις βρηκα κατι πιο συγκεκριμενο
How a dog’s nutritional needs differ from ours?

In a study of homemade pet foods, more than 90 percent of foods were found to be nutritionally unbalanced and incomplete for pets.*
  • Each species has very different nutrtional requirements. Cooking for your dog is not the same as cooking for your children or yourself. Dogs have nutritional requirements that are quite different from humans.
  • Foods that are not properly balanced to meet a dog's needs can lead to health problems. For example, calcium and phosphorus must be balanced to ensure that a careful ratio of more calcium than phosphorus is maintained for a healthy metabolism.**
  • Dogs have a very critical need for much more taurine than humans require. Too little taurine can lead to heart and eye disorders.†
  • Never feed raw meat to your dog. The handling of raw meat is always a critical part of cooking our human foods. It is also important in our dogs' foods. Raw meats often contain bacteria like salmonella, listeria and even E. coli, which can be very dangerous to pets and the humans who care for them. Dogs and other pets fed raw meat can pass bacteria on to the humans who come in contact with them. Small children, the elderly and people with compromised immune systems may become seriously ill.††
*Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 169.
**Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 310.
† Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 30.
†† FDA Notice December 18, 2002.


πηγη http://www.hillspet.co.uk/Dog/Adult/Feeding%20an%20adult%20dog/How%20a%20dogs%20nutritional%20needs%20differ%20from%20ours.aspx

χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το γαλα. τα σκυλια δεν κανει να πινουν γαλα. δεν το πεπτουν λογο ελειψεις καποιου ενζυμου και για αυτο εχουν διαρροια.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
καλα οτι πεις.

http://www.hillspet.co.uk/

ριξε μια ματια και δες οτι δεν ειναι οπως τα λες berni.
και δες και τις royal. καμια σχεση η μια τροφη με την αλλη. εσυ πως εβγαλες το συμπερασμα οτι εχουν ολες περισσοτερα συτιρα και γιατι
Τέλεια λες πως δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη κι όμως πως είναι και οι δύο κορυφαίες. Πώς γίνεται αυτό;

Στο δεύτερο κομμάτι στα αγγλικά βεβαίως και συμφωνώ (αν και δεν βλέπω την άμεση σχέση με την ξηρά) εκτός από το κομμάτι με τα ωμά γιατί μερικοί πιστεύουν πως ειναι η καλύτερη διατροφή για το σκύλο και την εφαρμόζουν κι όλας στα σκυλιά τους βλέποντας πολύ καλά αποτελέσματα.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
berna αυτό που λέω λέγοντας ότι δεν έχουν καμία σχέση ανάμεσα τους εννοώ ότι υπάρχει τεράστια ποικιλία..
το αγγλικό κείμενο ΑΠΟΔΚΝΙΕΊ γιατί δεν πρέπει να δίνουμε μαγιρεμένα. στο υπογραμμησα κιόλας. και στα πρώτα λέει και για πιιο λόγο πρέπει νατο αποφεύγουμε. εσύ γτ δεν το κατάλαβες?το λέει ξεκάθαρα .
καληνύχτα
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
...μπαρούφες.....! :)
το κείμενο είναι γεμάτο γενικολογίες και αφορισμούς.....και γι΄αυτό και δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα...

όποιος μελετήσει στοιχειωδώς τα περί διατροφής σκύλου έχει λύσει αυτά και άλλα πολύ σοβαρότερα προβλήματα που έχουν σχέση με το θέμα.......

έλεος πια με την καραμέλα της ανυπέρβλητης αξίας (.....κάτω απο οποιεσδήποτε συνθήκες) ξηράς..!:rolleyes:
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
υποθέτω ότι έχεις κτηνιατρικές ή παρακτηνιατρικές γνώσεις σωστά; Πτυχίο έχεις πάρει είτε από κτηνιατρική σχολή, είτε από τει ζωικής; Με απλά λόγια έχεις επαγγελματική εμπειρία; Δεν προσπαθώ να υποβαθμίσω τις γνώσεις σου, αλλά κάνεις κάποια λάθη που δε συνάδουν με πρακτική εμπειρία. Φιλικά στο γράφω. Εκτύπωσε αυτά που έχεις γράψει και πήγαινε τα σε ένα καθηγητή σου να σου εντοπίσει εκείνος τα λάθη.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
@TARA : μπαρούφες οκ. lol . τέλεια αντιμετώπιση. το κείμενο είναι μια περίληψη άρθρων επιστημονικών.! αυτό το κείμενο είναι μια σούμα για να ανέβει στο internet σαν tip προς τους ιδιοκτήτες. για κάθε bullet έχει και το citation . δηλαδή από ποιο κείμενο το έχουν πάρει. άρα ούτε γενικό είναι ούτε αφορισμούς έχει. Σου εξεγεί γενικά (;η μάλλον όσο πιο απλά μπορεί ώστε να το καταλαβαίνει ο κάθε ένας)..αν θες να εμβαθύνης διάβασε τα κείμενα που προτίνει.
Η διατροφή στα ζώα είναι ολόκληρη επιστήμη. το ότι για παράδειγμα ο σκύλος έχει ανάγκη από ταυρίνη δεν είναι αφορισμός. είναι αποτέλεσμα έρευνας. Και ερχεσαιεσυ και πετάς ένα Μπαρούφες -γενικότητες- αφορισμοί και όχι μελέτες και έρευνες. οκ. τη να πο. ? και μετά λες οποίος μελετήσει ξέρει. να μελετήσει ΤΙ? αυτά που μελετάς (άγνωστης προέλευσης και εγκυρότητας) γτ δεν είναι γενικότητες? δεν μπορείς να μηδενίζεις έτσι ενα κείμενο που συμψηφίζει 4 μελέτες. δεν νομίζοώτη έχει κάποιο λόγο να αντπαρατεθουμε. απλά αυτά που λες εσύ είναι γενικότητες. δεν υπάρχει μεγαλύτερη γενικοθτααπο τη λέξη μπαρούφα. και όχι ένα κείμενο με πέντε ΕΠΏΝΥΜΕΣ έρευνεςδιεθνώς αναγνωρισμένες..
@γρίφος.: και πάλι η κουβέντα πάει επί του προσωπικού..
φίλε gkrifo λες ότι εχο λάθη. που είναι αυτά τα λάθη.? lol
αυτά που παραθέτο είναι έρευνες αλλονών. το δεν συναδουνμε πρακτική εμπιρια πως το λες? έχεις εσύ κάποια εμπειρία και της συγκρίνεις ?
;η απλά αυτά που λέω δεν είναι τα ίδ ια με αυτά που έχεις ακούσει από κάποιον τυγχαρπαστό? και εγώ τυγχαρπαστος είμαι αλλά χρησιμοποιό έρευνες για να σου αποδείξω αυτά που λέω. δεν ξέρω γιατι εxεις αυτή την γνώμη. ίσος έχεις ακούσει αλλά από κάποιον "έμπειρο" που εμπιστεύεσαι και για αυτό σου ξενίζουν. ;η ίσος δεν θες να ακούσεις κατιαλλο. παντός λάθος δεν έχω γιατί αυτά που λέω είναι έρευνες αναγνωρισμένες. έγκυρες. απο συνεδρία.
και όσο για τους καθηγητές μου , τα ίδια λένε. από κει ακούω το 80% που ξέρω.\
εντελώς φιλικά, αλλά το να λες ότι έχω λάθη έτσι γενικά δεν μου λέει κάτι .

έχω εξετάσεις καιδεν έχω χρόνο για αντιπαραθέσεις. παρέθεσα κάποια επιστημονικά άρθρα , οποίος θέλει τα διαβάζει και μαθαίνει 5 πράγματα όπως έκανα και εγοαλλώστε.
οποίος δεν θέλει ας κράτηση τα δικά του πιστεύω πουγια καποιομαγικό λόγο είναι ντε και καλά σωστός.
Ερώτηση: όταν πάτε για χειρουργιο Εσάς ;η κάποιο αγαπημένο σας πρόσωπο στο χειρουργό τη λέτε? μην κανείς το χειρουργιο όπως λένε οι ερυενες αλλά όπως λέει ένας γνωστός σας? το ίδιο και με τα μωρά σας. τη λέτε στο παιδίατρο που σας λέει τη να το ταίζετε? να μην σας δώσει διατροφολόγιο βάσει διεθνών ερευνών αλλά βάση τα όσα λέει ο μπάρμπας σας στο χωριό?

άλλο να διαφωνούμε και να συζητάμε που διαφoνουμε και άλλο να πέταμε ένα στiρο "λες μπαρούφες-λάθη κτλ" .
αν ένας κτηνίατρος μας διόρθωση λέει μπαρούφες. γιατί? γιατί μας αρέσει το πλευρό που κoιμομαστε,, η είμαστε ισχιρογνομονες. αν δεν μας διορθώσει είναι ο αγράμματος που δεν ξέρει τη του γίνετε και μονο τα παίρνει. ti θέλουν καποιοι επιτέλους?.να μας το πουν να ξέρουμε και εμείς οι κακομηρίδες.

Σόρυ για τα ορθογραφικά αλλά γράφω με greeklish γιατί δεν αλλάζει στα ελληνικά το pc . στο πpoγραμμα του google . και εxει ολο αρθογραφικά λάθη.
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Τέλεια λες πως δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη κι όμως πως είναι και οι δύο κορυφαίες. Πώς γίνεται αυτό;

Στο δεύτερο κομμάτι στα αγγλικά βεβαίως και συμφωνώ (αν και δεν βλέπω την άμεση σχέση με την ξηρά) εκτός από το κομμάτι με τα ωμά γιατί μερικοί πιστεύουν πως ειναι η καλύτερη διατροφή για το σκύλο και την εφαρμόζουν κι όλας στα σκυλιά τους βλέποντας πολύ καλά αποτελέσματα.
Σωστα..
Προφανως και ειναι η ωμη τροφη για ολα τα πλασματα ειναι ποιο καλη απο την ξηρα η την μαγειρεμενη... ετσι το ορισε η φυση.
ακομα και για τον ανθρωπο... οταν τρωει οσα χορτα-λαχανικα ωμα (οσα μπορουν να φαγωθουν ετσι) τυρι
και το πολυ ελαχιστο κρεας που χρειαζεται πολυ λιγο ψημενο (αν και αυτο πλεον τις μερες μας ειναι επικυνδνο)

για την πρωτεινη που λεμε επι του παροντος οταν ψηθει "μετουσιωνεται"(ειναι ο ορος) αλλαζει μορφη και ουσιαστικα χανει την αξια που ειχε πριν το ψησιμο ειτε μιλαμε για κρεας ειτε αυγα ειτε οτιδηποτε αλλο πρωτεινουχο.

για καποιον που δεν ξερει απο συστατικα αναλογιες και σωστη διατροφη μια ξηρα τροφη ειναι ποιο σωστη
οποιος εχει κατι παραπανω να πληρωσει και για βιταμινες και λοιπα αν ξερει απο την θερμιδικη αξια των μαγειρεμενων τροφων ειναι παλι ποιο καλα απο την ξηρα (αλλα ξερουν λιγοι)
και προφανως πανω απο ολλα ειναι η ωμοφαγια αλλα μονο σε τροφες (ειδικα στο κρεας) που ξερουμε οτι ειναι 100% ασφαλεις απο διαφορες νοσηματα ιους φαρμακα φυτοφαρμακα και παει λεγοντας
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Veteriarian

το κείμενο δεν γράφει πουθενά να μην μαγειρευουμε στο σκύλο μας και πως η ξηρά τροφή είναι καλύτερη.
Τελικά δεν κατάλαβα, τι πρέπει να περιέχει μια σωστή τροφή του σκύλου; Ποια συστατικά και σε τι αναλογίες; Τι κάνει και τη Royal και τη Hill's εξίσου Καλές τροφές εφόσον τα συστατικά τους διαφέρουν πολύ;

Είμαι πανέτοιμη να σε πιστέψω αλλά δώσε επιχειρήματα. Γιατί τεινω στο ότι το λες μόνο και μόνο επειδή και οι δυο τροφές είναι καλοδιαφημισμενες από κτηνιατρους. Πες μου λοιπόν ποια είναι η σωστή διατροφή του σκύλου αλλά δεν θέλω απάντηση «Royal, Hill's, αναλογίες» αλλά τι πρέπει να περιέχουν αυτές οι τροφές και σε ποιες αναλογίες.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
berna το κείμενο λέει γιατί οι homemade τροφές δεν είναι τόσο καλές. σου εξηγεί γιατί έχει άλλες ανάγκες ο σκύλος αποενεν άνθρωπο που οι homemade είναι καλές για αυτών. άρα οι homemade δεν είναι ότι καλύτερο. αυτολέει το κείμενο. οι ξηρές τροφές έχουν της σωστές αναλογίες. βάση ερευνών . άρα οι ξηρές είναι καλύτερες. λογική επαγωγή. τα συστατικά %δεν τα ξέρω. είναι ολοκληριεπιστιμη και για αυτά υπάρχουν εξιδικεύμενοι άνθρωποι. κάποιοι από αυτούς δουλεύουν στη hill ς και σε άλλες εταιρίες. ότιπουν αυτοί ισχύει. εκτός αν δεν τους πιστεύουμε. δεν μπορώ να σου πο κάτι παραπάνω γιατί είναι θέμα που δεν ξέρω. το πόσο% και γιατί είναι θέμα εξιδικευμένων ανθρώπων.

* οι ωμές τροφές είναι επικίνδυνες για μεταδοσηλοιμόδων νοσημάτων... ( listeria , Σαλμονέλλα κτλ παράσιτα κ.α.) .
 




veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
μια χαρά κατάλαβα. ξέρεις τη αναλογίες να χρησιμοποίησης? και να μαγειρεύεις βάση αυτών?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc