Αλλαγή ξηράς τροφής σε μαγειρευτό!


doggie

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2010
57
0
έχω ήδη πει πριν από σένα. δίνουμε hills γιατί τα παίρνουμε..... !τη δεν κατλαβαίνεις?

και η σχολή μου αξιολογήθηκε παρπα παρά πολι καλα. από ξένους κτηνιάτρους. πριν 1 μήνα.
bolepsou
καλα και η δικη μου αξιολογηθηκε παρα παρα πολυ καλα πριν απο ενα μηνα αφου μια βδομαδα μας εκαναν μαθημα για το τι θα λεμε στους ξενους κυριους που θα ερχοντουσαν....αν λεγαμε αυτα που πραγματικα γινονται θα ειχαν φυγει και αρνουνταν να μας αξιολογησουν οπως και σε καθε σχολη αλλωστε!!αν μιλαγες εσυ στους αξιολογητες και τους ελεγες αυτα που μας λες αμφιβαλω αν θα σαςαξιολογουσαν τοσο καλα...
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
για να το τελειώσω.
το μαγειρευτό καλό είναι. απλά η ξηρά είναι καλύτερη λόγο αναλογιών. εγώ δίνω ξηρά και έχω τοκεφαλη μου ισιχο ότι παίρνει σα % βιτ,πρωτ κτλ πρέπει. θεωρώ ότι αποδίδει καλύτερα η ξηρά. τη να πο παραπάνω? οποίος θέλει να καταλάβει καταλαβαίνει.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
veteriarian αν έχουμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε μαγειρευτό με σωστές αναλογίες και ξηρά με σωστές αναλογίες, τι προτιμούμε?
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
μαγειρευτό . αλλά είναι πολύ δύσκολο να το πετυxeis . εγώ αυτό θα διάλεγα. αλλά είναι τρομερά δύσκολο..
γενικά το φαγητό είναι λίγο περίεργο στα ζώα. π.χ. αν έχεις έγκυος σκύλα. γιατί να μην δόσεις Ca πριν γέννηση? καλό δεν θα της κάνει? λάθος. προδιαθέτει σε ένα σωρό νοσήματα μετά την γεννά. για αυτό έδωσα και την έρευνα. δεν παίζουμε με κάποια πράγματα.
εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω. αν εση βρεις αναλογίες % τροφών και της μαγειρεύεις κάντο... εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ. και δεν είναι ότι θα πάθη κάτι το σκυλάκι. σιγά, τπτ δεν θα πάθει. αλλά γιατί να μην του δίνεις τα μέγιστα που μπορείς? για αυτό ξηρά καικανενα στεγνοκοτοπουλο για νοσθμια που και που..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγώ προσωπικά δίνω ξηρά για πολλούς και διάφορους λόγους, απλά η ερώτηση μου είχε ως σκοπό
α) να πέσουν λίγο οι τόνοι γιατί το πήρατε πολύ επί προσωπικού
και
β)να δούμε λίγο πιό σφαιρικά το όλο ζήτημα.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου
(Προσπάθησε να μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά τα γραφόμενα και, αν γίνεται, να διακρίνεις το περιεχόμενο της διαφωνίας πριν τα "πάρεις")
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
kririkopoula σε ευχαριστώ για την απάντηση.
δεν εκνευρίζομαι για τίποτα άλλο παρά μόνο για το ότι όταν παραθετομία έρευνα η απάντηση είναι μια ξερή λέξη Μπαρούφες.
αφιέρωσα χρόνο να βρω ένα κείμενο αποδεκτό από κάποιους κτηνιάτρους/σχολές (οι οποίοι τα παίρνουν....lol ) για να κάνουμε μια κουβέντα. ούτε εγώ τα ξέρω όλα. ίσος ξέρω και λιγότερα από κάποιους εδώ στα θέματα διατροφής και εκτροφής. αλλά όταν κάνω τέτοιο κόπο με τέτοιο σκοπό και ακούω ένα ξeρo Μπαρούφες τη θες να κάνω? τη να πο? πως να αντιδράσο? νιώθο μ@λ@..@ς όταν αντιμετωπίζεταιέτσι ο κόπος μου. εκεί τα παίρνω. όχι με την διαφωνία.
είδες τη όμορφα μιλάμε εμείς οι 2?
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Να κάνω μία ερώτηση που δεν μου έχει απαντηθεί αλλού έτσι ώστε να με καλύψει .
Με τις κονσέρβες τι γίνεται ?
Είναι χειρότερες από τις κροκέτες γενικά ή και εδώ κοιτάμε τις αναλογίες και κρίνουμε ?

Επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο veteriarian αν μας έλεγες τι αναλογίες να κοιτάμε στις τροφές .Δηλαδή ποιά η ελάχιστη ποσότητα πρωτείνης ,σιτηρών κλπ ορίζεται ότι είναι το όριο ώστε επό εκεί και πάνω να χαρακτηρίζουμε μία τροφή ως καλή .
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
δεν ξέρω. αναλογίες. εγώ εμπιστεύομαι ότι λένε οι μεγάλες εταιρίες. ότι πληρονεισπαιρνεις. όταν κάποιες εταιρίες έχουν εγκαταστάσεις εκατομυριβν για ερυενες της εμπιστεύομαι πιο πολύ από κάποιες μικρότερες...
αλλά ηλικρινα δεν ξέρω % . απλά ότι πληρώνεις παίρνεις για εμένα.
δυστυχώς τώρα που δεν έχω λεφτά πήρα μια πανφτινη και αισθανομαιπολυ άσχημα.. αλλά συμπληρόνο φαγητό σπιτικό (γιατροσόφια)
οι κονσέρβες δεν είναι καλές για εμένα.. δεν ξέρω κάτι επιστημονικό... παρά μόνο ότι δεν κάνουν καλό στα δόντια όπως οι κροκέτες. (k ότι έχουν πολλά λιπαρά και κακής ποιότητας κρέατα το βγάζω από το μυαλό μου...αλλά μάλλον ισχύει).

ΥΓ, συγνβμη αν μίλησα άσχημα σε κάποιον. δεν το χυυελα απλά εκνευρίστηκα πολύ όταν δεν σέβεται καποιωστο χρόνο που σπαταλάω για νάπο κάτι και το αντικρούει με ύφος και κουβέντες του καφενείου. αισθάνομα άσχημα που τσακοθικά με κάποιους από δο. από την μεριά μου συγνώμη...
και ελπίζω να καταλάβατε το σκεπτικό μου το οποίο ίσος έχει και λάθη , τα οποία ποτέ δεν ψάξαμε γιατί δεν το συζητήσαμε , παλ το χαρακτηρίσαμε μπαρούφες .
καλοβραδυ σε όλους και καλήμέρα

 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
αν έχεις έγκυος σκύλα. γιατί να μην δόσεις Ca πριν γέννηση? καλό δεν θα της κάνει? λάθος. προδιαθέτει σε ένα σωρό νοσήματα μετά την γεννά
Πρώτα απ' όλα δε δίνεις συμπληρώματα ασβεστίου για την ίδια τη σκύλα παρά μόνο αυξάνεις την τροφή ώστε να είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά μέσα στα οποία ασβέστιο και φώσφορο, αντιθέτως η περίσσεια συμπληρώματος ασβεστίου σε ''ανοιχτή'' μορφή μπορεί να προκαλέσει εκλαμψία στην ίδια την σκύλα και καταστολή της παραγωγής παραθορμόνης απ' τους παραθυρεοειδείς αδένες, όπως και το συμπλήρωμα D μπορεί να οδηγήσει σε δυσαπορρόφηση ασβεστίου.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Veteriarian για κοιτα αυτο το link και ισως αλλαξεις αποψη για τις ξηρες τροφες.

http://www.facebook.com/note.php?note_id=125668437495728&id=180217445324606
Κάπως μου ακούγεται, σκοτωμένα σκυλιά και γάτες, όταν η τροφή αναγράφει "κρέας κοτόπουλου" ε;
Γιατί δεν μας λένε για ποιες τροφές μιλάνε; Σίγουρα δεν ισχύει για όλες.
 




aggelos_de

New Member
3 Ιουνίου 2011
4
0
Γιαννιτσά
Καλησπέρα! Την Ίρις σήμερα την άλλαξα την ξηρή τροφή της! Από eukanuba για puppies σήμερα της έδωσα Royal canin! Διαφορά;; ;Έκατσε κ έφαγε ολο το φαγητό της ενώ ήμουν κ εγώ δίπλα της! Ενώ με την Eukanuba έπρεπε να την αφήσω μόνη για να φάει!Κ συνήθως δεν έτρωγε κ όλη την ποσότητα!! Πώς βλέπετε αυτήν την αντίδραση??
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
παιδια απλα πραγματα!!το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ κρεας που μπορεις να βρεις σε χασαπικο ειναι καλυτερο απο το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κρεας που δεν ειναι καλο για να ειναι στο χασαπικο το οποιο κ βαζουν στην παρασκευη των περισοτερων ξηρων τροφων!!γιατι μη μου πει κανεις οτι ειναι τοπ τα υλικα εστω στην καλυτερη τροφη γιατι δεν ισχυει ΠΟΤΕ!!το ιδιο ισχυει και για τα λαχανικα και τα υπολοιπα συστατικα των τροφων!!οποτε καλυτερα να περνει ο σκυλοσ 5γρ λιγοτερη προτεινη λογω κακης δοσολογιας παρα να τρωει δευτερη ποιοτητα τροφης!!
+1
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλησπέρα! Την Ίρις σήμερα την άλλαξα την ξηρή τροφή της! Από eukanuba για puppies σήμερα της έδωσα Royal canin! Διαφορά;; ;Έκατσε κ έφαγε ολο το φαγητό της ενώ ήμουν κ εγώ δίπλα της! Ενώ με την Eukanuba έπρεπε να την αφήσω μόνη για να φάει!Κ συνήθως δεν έτρωγε κ όλη την ποσότητα!! Πώς βλέπετε αυτήν την αντίδραση??
Ποιο είναι το περίεργο;
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
αν απλα παρεις μια τροφη..την καλυτερη της αγορας και δεις..25%προτεινη 15%αλευρα 10 το ενα 10 το αλλο και αρχισεισ 25% κρεας 15%αυγο ψαρι κλπ δεν θα ειναι σωστη η διατροφη??:cool:
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
αν απλα παρεις μια τροφη..την καλυτερη της αγορας και δεις..25%προτεινη 15%αλευρα 10 το ενα 10 το αλλο και αρχισεισ 25% κρεας 15%αυγο ψαρι κλπ δεν θα ειναι σωστη η διατροφη??:cool:
Στη θεωρια ναι
αλλα ας το δουμε και ποιο απλα... κι αν δεν δωσεις ακριβως τα ποσοστα και δινεις ανα ημερα πανω κατω αυτες τις ποσοτητες με αρκετη αποκληση σου λεω εγω απο τα ποσοστα αυτα νομιζεις πως θα αλαξει κατι?
δηλαδη ενα παιδι που δεν θα φαει καλα σε ΚΑΘΕ του γευμα δεν θα αναπτυχθει σωστα? θα γινει μισο ποντο ποιο κοντο η ποιο ψηλο και τι εγινε...
απο τη στιγμη που καποιος δεν κανει εκτροφη οι απολυτες αναλογιες για μενα ειναι επουσιωδες θεμα

αλλως τε αν διαβασει κανεις τι κανει ο υδατανθρακας τι η πρωτεινη τι το ενα τι το αλλο και που βοηθαει μια χαρα θα δωσει στο σκυλο του οσα πρεπει απο μαγειρευτο με ελαχιστα ισως συμπληρωματα
παντως οπως λες η απλοτητα στο συλογισμο ειναι αρκετη.. δεν θελει επιστημονες
 




christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Καλησπέρα! Την Ίρις σήμερα την άλλαξα την ξηρή τροφή της! Από eukanuba για puppies σήμερα της έδωσα Royal canin! Διαφορά;; ;Έκατσε κ έφαγε ολο το φαγητό της ενώ ήμουν κ εγώ δίπλα της! Ενώ με την Eukanuba έπρεπε να την αφήσω μόνη για να φάει!Κ συνήθως δεν έτρωγε κ όλη την ποσότητα!! Πώς βλέπετε αυτήν την αντίδραση??
Σαν να τρως πολύ συχνά φακές και να τρελαθείς μόλις σου δώσουν γαρίδες που έχουν πολλή χολιστερίνη! Ωραιότερη δεν σημαίνει καλύτερη. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc