Αλλαγη απο MAXI PUPPY σε GERMAN SHEPHERD PUPPY


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Καλημερα παιδια , εχω μια απορια , σε λιγες μερες θα μου τελειωσει η τροφη royal canin maxi puppy , απο το pet shop που κανω τις αγορες μου ειπαν οτι περιμενουν μετα απο 3 εβδομαδες νεα παρτιδα , αλλα εχουν το royal canin german shepherd puppy, δεν εχω κανει ακομα συγκριση συστατικων , πιστευετε οτι μπορω να κανω αυτη την αλλαγη, η πρεπει να βρω το maxi puppy?
 




tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Έχεις σκεφτεί καθόλου την περίπτωση να αλλάξεις την τροφή σε ποιοτικότερη;
Η αληθεια ειναι οτι πανω απο 10 χρονια χρησιμοποιώ προιοντα της RC , χωρις προβληματα (κενωσεις, αλεργιες , νωθρότητα κ.ο.κ) Αν υπαρχει κατι αντικειμενικα ποιοτικοτερο (και βεβαια ποιος προσδιοριζει τον ορο ποιοτικοτερο) φυσικα και θα ηθελα να μαθω .
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Οι τροφές τύπου royal canin αν δεις από πίσω τα συστατικά της είναι τίγκα στα υποπροϊόντα, τους υδατάνθρακες κλπ. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν προσφέρει τίποτα. Γενικά να κοιτάς τροφές που πρώτον στα πρώτα πέντε-έξι συστατικά τα τρία είναι κρέας (όχι αφυδατωμένες πρωτεϊνες) και καλό είναι μην περιέχουν ρύζι.
Στη ίδια κατηγορία (τιμής) με τη royal canin, κατά την προσωπική μου άποψη αυτές είναι καλύτερες πχ:






Και υπάρχουν και αρκετές άλλες, οι παραπάνω είναι αυτές που γνωρίζω και έχω δοκιμάσει
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και πριν την άνοδο των τιμών η rc ήταν ακριβή για αυτο που προσφέρει.
Τροφές απο το πάνω ράφι:
Acana, Naturea, taste of the wild, platinum, farmina N&D, brit care
Τροφές β Κατηγορίες αλλά καλές:
Profine, farmina cibau και team breeder, equilibrio, Nutram, arden grange, dingo natura
Τροφές γ κατηγορίας αλλά και αυτες καλές: Belcando, josera, optilife, aytarky
Όλες μα ολες ανεξαιρέτως καλύτερες της rc και ως επι το πλείστον οικονομικότερες.
Y.γ. αν δεν θες να πειραματιστεις πάντως από ότι είδα το zooplus.gr έχει τις παλιές τιμές http://m.zooplus.gr/shop/skyloi/trofi_gia_skylous_ksira_trofi/royal_canin_megethos/medium/486819
Από αυτό το νήμα
 
  • Like
Reactions: noni_papa


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις , μπορω να πω οτι πανικοβλήθηκα, διοτι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου , παντα στο σπιτι θα θυμαμαι για τα τετραποδα να εχουμε προιοντα της rc και για τα πετουμενα προιοντα της versela laga και της beaphar. Το λεω για να δειξω οτι δυσκολα πειραματιζομαι με αλλαγη τροφων απο την στιγμη που δεν βλεπω καποια "ανωμαλια". Ο πανικος μου δεν ειναι για το νεο μελος της οικογενειας το 3 μηνων γερμανικο ποιμενικο , αλλα για τον ημιαιμο γκριφονακι που το εχουμε 9 χρονια και τους γατους που τους εχουμε 4-5 χρονια, αυτα αποκλειστηκα τα ταιζουμε τοσα χρονια με rc. Τελος παντων , απο οτι βλεπω η naturea μου φαινεται μια χαρα , και την εχουμε και στην Κυπρο , ποια μου προτεινετε εσεις για τον γερμανικο?
 




tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Τελικα εκανα την αλλαγη απο rc σε naturea growth . Εκανα την αλλαγη ακριβως οπως εγραφε η naturea , το αποτελεσμα ειναι να εχουμε διαρροια , και οι κενωσεις απο 3 φορες την ημερα που γινοταν με την rc με καλα σχηματισμενα κοπρανα , τωρα με naturea εχουμε διαρροια 5 φορες την ημερα σε 2 γευματα των 185 γραμμαριων. Τι μου προτεινετε? Με rc το γευμα της το ετρωγε με το "ζορι" ενω με την naturea δεν προλαβαινουμε να της το βαλουμε και το τρωει αμεσως. Μερικες φορες αφοδευει μονο ζουμι.
Να σημειωσω οτι η συμπεριφορα δεν εχει αλλαξει καθολου , και ορεξη εχει για παιχνιδι , και ουτε πονο δειχνει να εχει.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πόσες μέρες τη δίνεις; Γενικά επειδή είναι τελείως διαφορετικές τροφές προσωπικά (και καθαρά προσωπικά) θα την κρατούσα για λίγες μέρες να δω τι γίνεται και αν θα στρώσει. Μπορεί να μην του κάθεται καλά η grain free (καθώς η naturea growth είναι grain free) ή να χρειάζεται κάποιες μέρες για να συνηθίσει το στομάχι την αλλαγή από μια τροφή με σιτηρά σε μια τροφή χωρίς. Το κουτάβι πόσο μηνών και κιλά είναι; Προσπάθησε γενικά όσον αφορά στην ποσότητα να κινηθείς στη μέση της προτεινόμενης ποσότητας (πχ για 3 μηνών κουτάβι 11-15 κιλών μην πας αμέσως στα 370 γρ την ημέρα αλλά άρχισε από 300 περίπου και αύξησε σιγά σιγά εφόσον το χρειάζεται), καθώς δεν αποκλείεται οι κενώσεις αυτές να είναι και από υπερφαγία.
 


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Στις 12 Νοεμβρη εγινε 4 μηνων. Ειναι γυρω στα 16 με 17 κιλα . Απο την αρχη της διαδικασιας μεταβασης υπηρξε υο προβλημα με τις κενωσεις , αλλα απο την μερα που τελειωσε η μεταβαση 4 μερες και τρωει 100% naturea το φαινομενο ειναι πιο εντονο
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Να ξαναδώσεις rc μέχρι να στρώσει..μετά κάνε πάλι την μετάβαση με πολυ πιο αργό ρυθμο..αφου απο την αρχη ειδες προβλημα επρεπε να την πας πιο αργα..μην κολλας τόσο στις οδηγίες που δινει η κάθε τροφη και στις ποσοτητες..ολα αυτα ειναι ενδεικτικα..σκυλι με σκυλι διαφέρει..ξεκίνα παλι και μολις βλέπεις οτι παει να υπαρξει πρόβλημα μεινε στο ιδιο βημα της μεταβασης μεχρι να σταθεροποιειται..επισης πρόσεξε αυτο που είπε η @noni_papa για την ποσοτητα...μπορει απλα να ειναι υπερφαγια..
 
  • Like
Reactions: noni_papa


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Το σκεφτηκα αυτο που λες , αλλα φοβαμαι μη προκαλεσω χειροτερα αναταραχη με το στομαχι της . Σκεφτομουν naturea σε συνδυασμό με βραστο ρυζι.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Γνωμη μου:Τωρα που ειναι ερεθισμένο το συστημα πειραματα δεν χρειαζονται..γιατι ετσι κι αλλιως ειναι πιο ευαισθητο τωρα το στομαχι..γυρνα στα σιγουρα στη rc..και μετα παρτο πολυ αργα
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ή δοκίμασε, τώρα ή πιο μετά ανάλογα με το τι θα κάνεις, να χωρίσεις στην αρχή τα γεύματα σε 3 πχ αντί για δύο.

FAQ | Naturea Petfoods | Συχνές Ερωτήσεις (αυτό με το νερό που λέει στο θέμα 03 μόνο εφόσον η τροφή δεν περιέχει κιτρικό οξύ). Λογικά ή του πέφτει πολύ ή θέλει το στομάχι να συνηθίσει μια grain free τροφή. Λογικά με παραπάνω γεύματα και λίγο λιγότερη ποσότητα θα στρώσει. Και όταν στρώσει βλέπεις αν χρειάζεται παραπάνω φαγητό. Και αν χρειάζεται το αυξάνεις σταδιακά μέχρι να δεις τα όριά του (πχ εμένα με την ακάνα 20 γρ παραπάνω να φάει και μπορεί να κάνει πιο μαλακά)

(από τη στιγμή που πριν δεν του άρεσε και πολύ η rc ενώ τώρα του αρέσει η naturea ίσως σου κάνει πολλές κόνξες με τη rc και κατά τη γνώμη μου δεν είναι σε ηλικία για να μείνει νηστικό πχ 3-4 μέρες μέχρι να φάει, προσωπική γνώμη αυτή)
 
  • Like
Reactions: tasioskis


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Ή δοκίμασε, τώρα ή πιο μετά ανάλογα με το τι θα κάνεις, να χωρίσεις στην αρχή τα γεύματα σε 3 πχ αντί για δύο.

FAQ | Naturea Petfoods | Συχνές Ερωτήσεις (αυτό με το νερό που λέει στο θέμα 03 μόνο εφόσον η τροφή δεν περιέχει κιτρικό οξύ). Λογικά ή του πέφτει πολύ ή θέλει το στομάχι να συνηθίσει μια grain free τροφή. Λογικά με παραπάνω γεύματα και λίγο λιγότερη ποσότητα θα στρώσει. Και όταν στρώσει βλέπεις αν χρειάζεται παραπάνω φαγητό. Και αν χρειάζεται το αυξάνεις σταδιακά μέχρι να δεις τα όριά του (πχ εμένα με την ακάνα 20 γρ παραπάνω να φάει και μπορεί να κάνει πιο μαλακά)

(από τη στιγμή που πριν δεν του άρεσε και πολύ η rc ενώ τώρα του αρέσει η naturea ίσως σου κάνει πολλές κόνξες με τη rc και κατά τη γνώμη μου δεν είναι σε ηλικία για να μείνει νηστικό πχ 3-4 μέρες μέχρι να φάει, προσωπική γνώμη αυτή)
Πανω κατω τα ιδια με τον γιατρο μου λες , απλα ο γιατρο μου , λεει οτι την ποσοστητα να μην την πειραξω , απλα να την μοιρασω σε 4 γευματα. Και οτι δεν χρειαζεται να μουλιασω το φαγητο της.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πανω κατω τα ιδια με τον γιατρο μου λες , απλα ο γιατρο μου , λεει οτι την ποσοστητα να μην την πειραξω , απλα να την μοιρασω σε 4 γευματα. Και οτι δεν χρειαζεται να μουλιασω το φαγητο της.
Μπορείς να ξεκινήσεις με μοίρασμα και να αφήσεις την ποσότητα ως έχει και βλέπεις μετά από καμιά εβδομάδα πώς τα πάει (προσωπικά ούτε εμένα μου αρέσει το μούλιασμα)
 
  • Like
Reactions: tasioskis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU