Αλλαγη συμπεριφοράς πρόβλημα


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
το οτι περνας απο κοντα διπλα του το λαμβανει ως ασεβεια προς το προσωπο του, γιατι εισβαλλεις στον περιβαλλοντα χωρο του. η αριελ αρπαχτηκε 3-4 φορες με τον ροκι μεχρι ο ροκι να καταλαβει να μην περναει απο κοντα της. τωρα που η αριελ εχει το πανω χερι αναμεσα τους, ειναι πιο κουλ κι εχει καιρο να τον αρπαξει (μην τους ματιασω...)

σκεφτομουνα για το φαγητο του, του ζητατε να κανει εντολες με το μπολ μπροστα του, πριν να φαει? δλδ στην αριελ περιμενει στο κρεβατι της οσο ετοιμαζω το φαγητο. μετα το βαζω σε μικρη αποσταση και της λεω σηκω, ξαπλωσε, δωσε ποδι, κοιτα με, και αφου την ζαλισω, μετα ΟΚ, φαε. μετα, για να βαλουμε λουρι βολτας, κατσε, περιμενε. για να βγουμε εξω, παλι τα ιδια. ειναι συνεχεια με εντολες. μπορει να τα κανετε ηδη ολα αυτα, απλα αν οχι, μηπως κατι σας βοηθησει.
Δεν παίρνει απολύτως τπτ αν δεν εκτελέσει εντολή. Μπορεί να θέλει πχ να βγει βεράντα, θα κάτσει, θα κάνει ξάπλα, θα περιμένει κ μετα του ανοίγουμε. Στο φαι δε, τον έχουμε κ περιμένει στο ξάπλα πολλή ώρα,με το μπολ στο μισό μέτρο. Δεν κουνάει αν δεν του πεις πηγαίνει,είναι στρατιώτης σε αυτά.
Το σκέφτηκα αυτό με τον περιβάλλοντα χωρο, αλλά το κάνει κάποιες φορές κ μόνο τις τελευταίες μέρες. Δλδ πριν γιατί όχι? Κ γιατί οχι όλες τις φορές?
Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση βέβαια..
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Δεν παίρνει απολύτως τπτ αν δεν εκτελέσει εντολή. Μπορεί να θέλει πχ να βγει βεράντα, θα κάτσει, θα κάνει ξάπλα, θα περιμένει κ μετα του ανοίγουμε. Στο φαι δε, τον έχουμε κ περιμένει στο ξάπλα πολλή ώρα,με το μπολ στο μισό μέτρο. Δεν κουνάει αν δεν του πεις πηγαίνει,είναι στρατιώτης σε αυτά.
Το σκέφτηκα αυτό με τον περιβάλλοντα χωρο, αλλά το κάνει κάποιες φορές κ μόνο τις τελευταίες μέρες. Δλδ πριν γιατί όχι? Κ γιατί οχι όλες τις φορές?
Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση βέβαια..
Μπορει τωρα να τον βαρεσαν οι ορμονες. Ο οζι λιγο πριν γινει 2 τον επιασε μια φαση που δεν αφησε σκυλι να μην μαλωσει ενω δεν το ειχα ξαναδει ποτε απο αυτον. Ποτε ομως ουτε γρυλισμα ουτε γαβγισμα ουτε δοντια με ολα τα πηγαινε καλα. Και ενα ωραια πρωινο αρχισε να βγαζει δοντια να γαβγιζει να γρυλιζει σε οτι σκυλι δεν ηξερε. Αρσενικο θυληκο κουταβι καμια εξαιρεση. Ε οσο ξαφνικα ηρθε τοσο ξαφνικα περασε. Και ακομα με εκεινα τα σκυλια που μαλωσε ( τα 3 που εχουμε ξαναπετυχει ) δεν τα θελει.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
το κανει τελευταια κι οχι πριν, γιατι αυτες οι συμπεριφορες προχωρανε σε σταδια. πριν ηταν μονο η φυλαξη πορων, τωρα ειναι και η φυλαξη του κοντινου του χωρου (ισως να περναει και εφηβεια και κανει την επανασταση του, συμβαινει κι αυτο). προσεξε ποιες φορες το κανει, δλδ, ειναι στενος ο χωρος γυρω σας οταν το κανει? αν εχει απλα τριγυρω και περασετε κοντα, το κανει? επισης, κοιμαται οταν το κανει? μηπως δεν ακουει καλα πια για καποιο λογο και τρομαζει?
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
το κανει τελευταια κι οχι πριν, γιατι αυτες οι συμπεριφορες προχωρανε σε σταδια. πριν ηταν μονο η φυλαξη πορων, τωρα ειναι και η φυλαξη του κοντινου του χωρου (ισως να περναει και εφηβεια και κανει την επανασταση του, συμβαινει κι αυτο). προσεξε ποιες φορες το κανει, δλδ, ειναι στενος ο χωρος γυρω σας οταν το κανει? αν εχει απλα τριγυρω και περασετε κοντα, το κανει? επισης, κοιμαται οταν το κανει? μηπως δεν ακουει καλα πια για καποιο λογο και τρομαζει?
Όχι δεν κοιμάται,απλά αράζει ξύπνιος. Δεν είναι πάντα στενός ο χώρος. Μα σταδιοποιηση δεν υπήρξε. Όταν σαν κουτάβι τα ξεκίνησε,του το κόψαμε. Δλδ άμεσα ενταντικοποιηθηκε το πρόγραμμα του κι είχε φτάσει σε σημείο να είναι σχεδόν ο τέλειος σκύλος για κάνα δίμηνο. Η φυλαξη που έκανε ήταν ασθενέστατη πια. Γι αυτό it came as a shock που λένε κι οι Άγγλοι.
Γιατί ξεκίνησε ως κουτάβι με πολύ έντονη φυλαξη,αντιμετωπίστηκε πολύ καλά αυτό κ τον τελευταίο μήνα,αγριοσκυλο. Λες κ μπήκε προχθές σε σπίτι από το βουνό. Κ τον τελευταίο μήνα δεν κάνει κ κλασική φυλαξη όπως τους πρώτους μήνες του. Δεν κλέβει δλδ πράγματα καν,σπάνια κ πάλι τα παίρνω ευκολα αυτά.
Τι να πω ρε παιδιά, μακάρι να κάνει επανάσταση ως έφηβος κ να περάσει..
 
  • Like
Reactions: marytherion


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
ισως να ναι ορμονικο τελικα και πρεπει να προσεχετε λιγο παραπανω. κρατα μας ενημερους, ειμαι πολυ περιεργη.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
ισως να ναι ορμονικο τελικα και πρεπει να προσεχετε λιγο παραπανω. κρατα μας ενημερους, ειμαι πολυ περιεργη.
Εννοείται, ευχαριστώ πολύ για την κουβέντα..
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
ενα τελευταιο τωρα που ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ. μηπως να του βαλετε το κρεβατι του και το crate του σε οσο το δυνατον πιο ησυχο και απομακρυσμενο σημειο του σπιτιου? δλδ να εχει ενα συγκεκριμενο σημειο να κοιμαται/χαλαρωνει μακρια απο βαβουρα και τα πηγαινε-ελα.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
ενα τελευταιο τωρα που ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ. μηπως να του βαλετε το κρεβατι του και το crate του σε οσο το δυνατον πιο ησυχο και απομακρυσμενο σημειο του σπιτιου? δλδ να εχει ενα συγκεκριμενο σημειο να κοιμαται/χαλαρωνει μακρια απο βαβουρα και τα πηγαινε-ελα.
Ήταν από την αρχή σε ήσυχο σημείο,σταθερά. Μάλλον είναι απλά μ@@@ς:LOL:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ήταν από την αρχή σε ήσυχο σημείο,σταθερά. Μάλλον είναι απλά μ@@@ς:LOL:
Αχ τι τραβατε. Μακαρι να ειναι καλα στην υγεια τους και ολα φτιαχνουν
 
  • Like
Reactions: Sammie


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν τα διάβασα όλα, λέξη-λέξη, αλλά...άκου...

Τα σκυλιά, είναι σκυλιά!
Μην νοιώθεις ότι κάνατε κάτι λάθος. Και μην πετάς τα λεφτά σου (εκτός φυσικά αν σου περισσεύουν), σε επαγγέλματα που προσωπικά, ποτέ δεν κατάλαβα σε τι χρησιμεύουν. Εννοώ δηλαδή, ότι στην πράξη, δεν είδα ΠΟΤΕ, να έχουν σημαντικό (για τα λεφτά τους τουλάχιστον) αποτέλεσμα. Απ' όσα έχεις ήδη πει, πιστεύω ότι κάνατε την σωστή επένδυση όταν έπρεπε και βάλατε τις σωστές βάσεις.
Αλλά...τα σκυλιά, είναι σκυλιά ξαναλέω! Δεν είναι πυρηνική φυσική. Είναι τα απλούστερα μαθηματικά. Τύπου... 1+1=2...συνήθως...μάλλον...ίσως :LOL: Και ειδικά με τα κοπρίδια, you never know τελικά.

Μην παθαίνετε πανικό και μην ετοιμάζεσαι να φέρεις τα πάνω σας κάτω, στο όνομα του ανεξήγητου. Δεν είναι. Συμβαίνει!

Απόλυτη προτεραιότητα, έχει πάντα, η ασφάλεια του παιδιού.
Οι μεγάλοι, τολμώ να σου πω, ότι πρέπει να ΔΕΙΞΕΤΕ στον τεντυμπόι, ποιός κάνει το κουμάντο. Οχι σε απευθείας ανάθεση. Θα χάσετε. Είναι και μπαμπάτσικος! Πρέπει όμως να καταλάβει στην γλώσσα του, ότι απαγορεύεται να φέρεται έτσι. Θα μου πεις...ναι βρε παιδί μου, αλλά πως; Και λόγω της σημαντικής αυτής ερώτησης, αρχίζουμε όλοι να αυτοαμφισβητούμαστε. Ναι...δεν είναι μόνο ο δικός σας έτσι! Εγώ έχω φάει δάγκωμα, κι έχω κοντέψει αρκετές φορές, να τον στείλω από κει που 'ρθε! Αλλά τον έχω τσιπάρει και θα με βρούνε. Ιστορίες θα σου πω, όταν έρθεις για agility :LOL:

Πρέπει να υπάρχει άμεση συνέπεια, των εξυπνάδων που κάνει. Οπότε δοκιμάζετε. Θα πρέπει να χάσει μέχρι νεοτέρας, ότι προνόμια τυχόν είχε. Στο κλουβί του > βόλτα > στο κλουβί του. Repeat! Για όσο χρειαστεί, χωρίς τύψεις, ώστε να νοιώσετε εσείς καλύτερα, πιο ήρεμοι και ασφαλείς. Η, μέχρι να του περάσει το επαναστατικό πνεύμα. Γιατί, θα του περάσει. Αν τον θέλεις εκτός κλουβιού, βάλτου λουρί μόνιμα πάνω του, ώστε αν χρειαστεί να ασχοληθείς μαζί του, να έχεις την ασφάλεια της ενός μέτρου απόστασης. Εγώ στην άλλη άκρη του λουριού, ΕΧΩ (όχι θα είχα δηλαδή) πνίχτη χωρίς stop. Για παν ενδεχόμενο. Δεν χρειάζονται πολλές συζητήσεις με το σκυλάκι. Μη σου πω, με νοήματα ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνει. Και αν δεν, στο κλουβί του, μέχρι να...

Δώσε κι άλλο χρόνο και χώρο, δηλαδή. Σε εσάς να πάρετε ανάσες, με τον βλάκα περιορισμένο, ώστε να μην ζείτε συνεχώς, μέσα στην ένταση, φοβούμενοι το τι βλακεία θα κάνει και κυρίως με το παιδί. Οπότε θα ηρεμήσει και το μυαλό σας, θα λειτουργήσει ψύχραιμα και θα σταματήσετε να του δίνετε μεγάλη σημασία. Και σ' αυτόν, να αντιληφθεί ότι η δράση, φέρνει συστηματικά, αποτελεσματική και τέρμα δυσάρεστη, αντίδραση.
Μια-δυό, εξήντα δύο, πεντακόσιες δεκατέσσερις, θα το εμπεδώσει.
Στο μεταξύ παρατηρείτε και αναπροσαρμόζετε.

Οσα σου λέω, είναι εννοείται, από δική μου παρατήρηση και εμπειρία. Δεν είναι επιστημονικές θέσεις. Ο καθένας μας, σου λέει κάτι διαφορετικό, μέσα από την δική του ματιά. Μπορείς να συνδιάσεις ματιές. Και στο τέλος, θα αποκτήσεις την δική σου έμπειρη με αυτό το είδος βλακιδίου. Don't panic προς το παρόν. Ανάσες! Και...ποτέ μην πάρεις κοκόνι, αν δεν το αντέχουν τα αφτιά σου :ROFLMAO:
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Δεν τα διάβασα όλα, λέξη-λέξη, αλλά...άκου...

Τα σκυλιά, είναι σκυλιά!
Μην νοιώθεις ότι κάνατε κάτι λάθος. Και μην πετάς τα λεφτά σου (εκτός φυσικά αν σου περισσεύουν), σε επαγγέλματα που προσωπικά, ποτέ δεν κατάλαβα σε τι χρησιμεύουν. Εννοώ δηλαδή, ότι στην πράξη, δεν είδα ΠΟΤΕ, να έχουν σημαντικό (για τα λεφτά τους τουλάχιστον) αποτέλεσμα. Απ' όσα έχεις ήδη πει, πιστεύω ότι κάνατε την σωστή επένδυση όταν έπρεπε και βάλατε τις σωστές βάσεις.
Αλλά...τα σκυλιά, είναι σκυλιά ξαναλέω! Δεν είναι πυρηνική φυσική. Είναι τα απλούστερα μαθηματικά. Τύπου... 1+1=2...συνήθως...μάλλον...ίσως :LOL: Και ειδικά με τα κοπρίδια, you never know τελικά.

Μην παθαίνετε πανικό και μην ετοιμάζεσαι να φέρεις τα πάνω σας κάτω, στο όνομα του ανεξήγητου. Δεν είναι. Συμβαίνει!

Απόλυτη προτεραιότητα, έχει πάντα, η ασφάλεια του παιδιού.
Οι μεγάλοι, τολμώ να σου πω, ότι πρέπει να ΔΕΙΞΕΤΕ στον τεντυμπόι, ποιός κάνει το κουμάντο. Οχι σε απευθείας ανάθεση. Θα χάσετε. Είναι και μπαμπάτσικος! Πρέπει όμως να καταλάβει στην γλώσσα του, ότι απαγορεύεται να φέρεται έτσι. Θα μου πεις...ναι βρε παιδί μου, αλλά πως; Και λόγω της σημαντικής αυτής ερώτησης, αρχίζουμε όλοι να αυτοαμφισβητούμαστε. Ναι...δεν είναι μόνο ο δικός σας έτσι! Εγώ έχω φάει δάγκωμα, κι έχω κοντέψει αρκετές φορές, να τον στείλω από κει που 'ρθε! Αλλά τον έχω τσιπάρει και θα με βρούνε. Ιστορίες θα σου πω, όταν έρθεις για agility :LOL:

Πρέπει να υπάρχει άμεση συνέπεια, των εξυπνάδων που κάνει. Οπότε δοκιμάζετε. Θα πρέπει να χάσει μέχρι νεοτέρας, ότι προνόμια τυχόν είχε. Στο κλουβί του > βόλτα > στο κλουβί του. Repeat! Για όσο χρειαστεί, χωρίς τύψεις, ώστε να νοιώσετε εσείς καλύτερα, πιο ήρεμοι και ασφαλείς. Η, μέχρι να του περάσει το επαναστατικό πνεύμα. Γιατί, θα του περάσει. Αν τον θέλεις εκτός κλουβιού, βάλτου λουρί μόνιμα πάνω του, ώστε αν χρειαστεί να ασχοληθείς μαζί του, να έχεις την ασφάλεια της ενός μέτρου απόστασης. Εγώ στην άλλη άκρη του λουριού, ΕΧΩ (όχι θα είχα δηλαδή) πνίχτη χωρίς stop. Για παν ενδεχόμενο. Δεν χρειάζονται πολλές συζητήσεις με το σκυλάκι. Μη σου πω, με νοήματα ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνει. Και αν δεν, στο κλουβί του, μέχρι να...

Δώσε κι άλλο χρόνο και χώρο, δηλαδή. Σε εσάς να πάρετε ανάσες, με τον βλάκα περιορισμένο, ώστε να μην ζείτε συνεχώς, μέσα στην ένταση, φοβούμενοι το τι βλακεία θα κάνει και κυρίως με το παιδί. Οπότε θα ηρεμήσει και το μυαλό σας, θα λειτουργήσει ψύχραιμα και θα σταματήσετε να του δίνετε μεγάλη σημασία. Και σ' αυτόν, να αντιληφθεί ότι η δράση, φέρνει συστηματικά, αποτελεσματική και τέρμα δυσάρεστη, αντίδραση.
Μια-δυό, εξήντα δύο, πεντακόσιες δεκατέσσερις, θα το εμπεδώσει.
Στο μεταξύ παρατηρείτε και αναπροσαρμόζετε.

Οσα σου λέω, είναι εννοείται, από δική μου παρατήρηση και εμπειρία. Δεν είναι επιστημονικές θέσεις. Ο καθένας μας, σου λέει κάτι διαφορετικό, μέσα από την δική του ματιά. Μπορείς να συνδιάσεις ματιές. Και στο τέλος, θα αποκτήσεις την δική σου έμπειρη με αυτό το είδος βλακιδίου. Don't panic προς το παρόν. Ανάσες! Και...ποτέ μην πάρεις κοκόνι, αν δεν το αντέχουν τα αφτιά σου :ROFLMAO:
Αγαπημένη μου mareco έχεις δίκιο νομίζω. Κ η εκπαιδεύτρια του τα ίδια λέει,μου λέει συνέχεια ότι είναι ζωο κι ότι πρέπει να το αντιληφθούμε πλήρως. Ότι δεν ερχόμαστε σε αντιπαράθεση ποτέ κ ότι χάνει ΟΛΑ τα προνόμια αυτή τη στιγμή,μέχρι κ το χάδι. Μόνο έξω στη βόλτα χάδια. Crate φουλ κ σταδιακά αυξάνεται χρόνος εκτός. Κ λουρι έχει πει να βάλουμε όταν είναι εκτός,2 μετρων,το είχαμε κάνει κ είχα υποψία ότι αγρίεψε λίγο με αυτό,σα να ένιωθε τον περιορισμό.
Το ίδιο κ τώρα,έχω υποψια ότι από τότε που αύξησα χρόνο μέσα στο crate αγρίεψε κι άλλο,σα να κρατάει αποστάσεις πολλές συναισθηματικά κ πρακτικά. Θα το συζητήσω με εκπαιδεύτρια,δεν έχω προλάβει.
Λεφτά σίγουρα δεν περισσεύουν αλλά είπαμε μήπως δώσει κ ο συμπεριφοριστης κάτι χρήσιμο από τη δικιά του πλευρά,ξέρω γω.. Δεν χάνουμε κάτι κ είμαστε λίγο πανικοβλητοι με την μικρή, εγώ έχω εφιάλτες ότι την δαγκώνει,είμαι υπερβολική ίσως αλλά η μητρότητα μου τα σκάει περίεργα μαλλον :LOL:
Μακάρι ρε συ,να συνέλθει,ήταν τόσο καλός τελευταία. Μας είχε πει βέβαια η εκπαιδεύτρια ότι μπορεί να περάσει φάση σε αυτό το ηλικιακο σταδιο αλλά δεν περίμενα τέτοιο τσαμπουκά. Μιλάμε ο τύπος έχει ΕΜΜΟΝΉ να σπάει όρια. Κι όχι μόνο ορια:LOL:
 










Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αλλά τον έχω τσιπάρει και θα με βρούνε
AXAXAXAXAXAXAXA
:LOL::LOL::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:


Η εκπαιδεύτρια που έχετε, τι είδους προσέγγιση είχε με τον σκύλο;
Θέλω να πω είναι της σχολής του "αρχηγού της αγέλης" ή της θετικής "μη μαλώνετε το σκυλάκι";
 
  • Haha
Reactions: marytherion


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
με τα κυριαρχικα σκυλια, ανεξαρτητως ρατσας, δεν θελει "αρχηγος της αγελης" προσεγγιση? δλδ οπως το βλεπω εγω να σαι αυστηρος μαζι τους, να μην αφηνεις καμια ατασθαλια χωρις επιπτωσεις κλπ μεχρι να εμπεδωσουν το μνμ? καποιος αλλος μπορει να βλεπει την "αρχηγος της αγελης" προσεγγιση αλλιως, δεν ξερω
 
  • Like
Reactions: GRDANE


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Είχαμε και έχουμε κι εμείς το ίδιο θέμα με τον Βέλγο μας. Όσο αγγελούδι είναι την ώρα που τρώει--δηλαδή βάζουμε ελεύθερα χέρια, δάχτυλα μέσα στο φαγητό του την ώρα που τρώει και κάθεται άγγελος--άλλο τόσο επικίνδυνα κτητικός μπορεί να γίνει όταν νιώθει ότι κάτι είναι «παιχνίδι» του. Είχαμε δυο ανεξήγητες επιθέσεις οι οποίες είχαν ως κοινό παρονομαστή την παρουσία του Cayenne πάνω στο κρεβάτι μας να παίζει με το βρώσιμο κόκκαλό του. Το «ανεξήγητο» έγκειται στο ότι η επίθεση έγινε στον έναν από τους δυο μας ενώ δεν θεωρούσαμε ότι ήμασταν σωματικά κοντά στο παιχνίδι του. Αυτά σε συνδυασμό με το ότι περνάμε και εμείς τη δύσκολη φάση του κ#λοεφήβου μάς έκαναν να επιβάλουμε τον κανόνα ότι από εδώ και πέρα ΚΑΝΕΝΑ παιχνίδι δεν θα μπαίνει στο υπνοδωμάτιο. Στη βεράντα εάν παίζει με κάποιο παιχνίδι θα τον αφήνουμε να το μασουλάει κ.λπ μέχρι να το παρατήσει και από απόσταση. Εάν αρχίσει να συμπεριφέρεται κτητικά σε οποιοδήποτε αντικείμενο (πχ πάπλωμα, σεντόνι, κρεβάτι κ.λπ) θα μπαίνει κατευθείαν στο crate. Θα έλεγα να μην απελπίζεσαι αν και δεν θα είχες άδικο να το κάνεις. Απλά όσο μπορείς αύξησε το χρόνο του στο crate «τιμωρητικά» όσο μπορείς. Τι εννοώ όμως! Όχι σε άσχετο χρόνο. Με το που θα γρυλίσει/δείξει δόντια κ.λπ, βρες κάτι βρώσιμο που να του αρέσει πολύ, δελέασέ τον να πάει μέσα και άσε τον να καθίσει μέχρι να ηρεμίσει. Όταν τον βγάλεις έξω από το crate, για φαγητό, βόλτα κ.λπ σχεδόν καθόλου χάδια. Βέβαια για τα τελευταία που είπα νιώθω επιφυλακτικός γιατί φαίνεται να έχουν αποτέλεσμα ως προς την «ψυχοσύνθεση» του δικού μας Βέλγου ο οποίος φαίνεται να είναι πολύ ευαίσθητος ως προς τα ερεθίσματα γύρω του. Δηλ. αισθάνεται την αλλαγή της συμπεριφοράς μας απέναντί του.
Ακόμα, εάν έχει κάποια παιχνίδια που του αρέσουν, δίνετέ του τα μόνο κατόπιν εντολής να κάνει κάτι, π.χ. «κάτσε», «μείνε» και αν υπακούσει, σνακ ανταμοιβής. Μακάρι να συνέβαλα έστω και σε λίγη βοήθεια!
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
AXAXAXAXAXAXAXA
:LOL::LOL::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:


Η εκπαιδεύτρια που έχετε, τι είδους προσέγγιση είχε με τον σκύλο;
Θέλω να πω είναι της σχολής του "αρχηγού της αγέλης" ή της θετικής "μη μαλώνετε το σκυλάκι";
Ξεκάθαρα το πρώτο, για όλα τα σκυλιά ανεξάρτητα χαρακτήρα, εφαρμόζει όρια αυστηρά. Δεν ευνοεί τον εξανθρωπισμό του σκύλου,θεωρεί ότι ο σκύλος λειτουργεί ως αγελαιο ζωο και την "θετική" εκπαιδευση,όπως πλασάρεται,την θεωρεί κοινώς μούφα. Χρησιμοποιούμε κ prong στη βόλτα,κάναμε 1 μήνα εκπαιδευση για να βεβαιωθεί ότι το χρησιμοποιούμε σωστά. Είναι πάντα δίκαιη με τον σκυλο και πότε μα ποτέ σκληρή.
Φαντάσου η 1η ερώτηση που μας έκανε στην 1η συνάντηση είναι αν αντιλαμβανομαστε ότι είναι ζωο ο σκύλος :LOL: Αγκαλίτσες,καναπέδες,λιχουδιές χωρίς λόγο, φαι όταν τρωμε κλπ, στα κόβει με την μια.
Ήθελες να βεβαιωθείς ότι ο Sam είναι απλά μ@@@ς ε;; :LOL:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf