Αμφιβολίες


Matteo

Member
10 Φεβρουαρίου 2017
7
0
24
Καλησπέρα, κάτοχος Pug εδώ,
Εδώ λοιπόν και 5 μήνες προσθέσαμε ένα νέο παιχνιδιάρικο μέλος στην οικογένεια το οποίο μας γεμίζει τη μέρα. Θεωρώ περιττό να αναφέρω το πόσο απίστευτη ράτσα είναι τα Pug από οποιαδήποτε οπτική.

Έχουμε λοιπόν καταλήξει στο ότι θέλουμε να προσθέσουμε άλλο ένα μέλος (σκυλάκι μικρού μεγέθους) και όντας άπειρος με αυτά τα θέματα (είναι μόλις 6 μηνών ο δικός μου) θα ήθελα να σας αναφέρω κάποιες επιλογές και να προτείνετε την καλύτερη. Οι επιλογές είναι οι εξής:

  • 1) μαύρο Pug (αρσενικό ή θηλυκό) (ο δικός μου είναι αρσενικός και μπεζ)
  • 2) γαλλικό bulldog αρσενικό.

Όσον αφορά τα γαλλάκια είμαι λίγο επιφυλακτικός καθώς από όσα έχω διαβάσει σε forum κάποιοι ιδιοκτήτες δεν είναι ικανοποιημένοι. Και τέλος πιστεύω εάν καταλήξουμε σε γαλλάκι θα προτιμήσουμε είτε το καφέ είτε το blue, οπότε θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει να μου πει που θα μπορώ να βρω. Και επίσης εάν αυτά τα δύο χρώματα λόγω της σπανιότητας τους παρουσιάζουν επιπλέον προβλήματα.

Σας ευχαριστώ πολύ. :sleep::)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα κάτοχε Pug! :)

Για να μη σε "πρήξουμε" άδικα με το τρόπο απόκτησης του 2ου σκύλου σου, πες για το πως απέκτησες το πρώτο... και βλέπουμε. :)

Καλώς όρισες!
 
  • Like
Reactions: vek


Matteo

Member
10 Φεβρουαρίου 2017
7
0
24
Καλησπέρα κάτοχε Pug! :)

Για να μη σε "πρήξουμε" άδικα με το τρόπο απόκτησης του 2ου σκύλου σου, πες για το πως απέκτησες το πρώτο... και βλέπουμε. :)

Καλώς όρισες!
Καλησπέρα.
Λοιπόν, ψάχναμε για σκύλο στα τυφλά (θέλω να πω δεν είχαμε ποτέ πριν) και δεν ξέραμε τι ράτσα θέλαμε οπότε συνέχεια ρωτάγαμε. Καταλήξαμε λοιπόν αρχικά σε μεγάλου μεγθους. Μ'αυτά και μ'αυτά μιλήσαμε μέσω τηλεφώνου με έναν εκτροφέα κάπου στην Εύβοια (μένω Αθήνα) και κανονίσαμε να μας φέρει ένα κουτάβι Doberman. 2 μέρες όμως πριν την υποτιθέμενη μέρα αποστολής μας είπε από το τηλέφωνο ότι το συγκεκριμένο κουτάβι είχε ψωρίαση αν θυμάμαι καλά και δεν μπορεί να το στείλει, ενώ δεν είχε άλλα κουτάβια. Καταλήξαμε λοιπόν για να μην τα πολυλογώ μετά απο 2-3 εβδομάδες να έχουμε επικοινωνήσει με Ιδιώτη από αγγελία στο διαδίκτυο και να έχουμε το Pug στα χέρια μας. Αυτά τα λίγα. :LOL:
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλως ηλθατε!
Τρεις αποριες μου γεννηθηκαν : πως στην ευχη καταληξατε απτο ντομπερμαν στο παγκ (μιλαμε για την νυχτα με την μερα)
Γιατι ενω το πρωτο ειναι ακομη μωρό (6 μηνων) θελετε τοσο αμεσα αλλο...
Εννοω εγω τουλαχιστον οταν ψιλοξεμπερδεψαμε με την κουταβοπεριοδο (χεσιματα,κατουρηματα,δαγκωματα κλπ κλπ) εκανα τον σταυρο μου κ δεν ηθελα να ξαναδω κουταβι στα ματια μου για τουλαχιστον 2 χρονια... (κ τωρα δλδ αμα το καλομελετησω θα το σκεφτω πππααρρρααααα πολυ)
Και τελος
Στην επιλογη του 2ου βαση οσων παρουσιαζεις φαινεται σα να σε απασχολει μονο το χρώμα...ολα τα αλλα δλδ ταχετε λυσει?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δικαιολογημένα, λοιπόν, θα μας επιτρέψεις να σε "πρήξουμε" μια που ο τρόπος που κατέληξες να αποκτήσεις τον 1ο σου σκύλο δεν είναι ο σωστός. Με το "σωστός" δεν εννοώ κάποιον τρόπο που εμείς εδώ αποφασίσαμε πως είναι ο σωστός, μα αυτός που διαφυλάσσει εσένα, τον σκύλο σου μα και τα υπόλοιπα σκυλιά από πολλά δεινά και ταλαιπωρίες (και έξοδα, όσον αφορά εσένα).

Πριν αρχίσουμε να σε "συμβουλεύουμε" για τα Γαλλικά Μπουλντόγκς και τελικά αποκτήσεις Perdigueiro Português (μια που και την πρώτη φορά από Ντόμπερμαν κατέληξες με Παγκ), κάνε μια βόλτα στο φόρουμ και δες θέματα περί απόκτησης σκύλου.

Θα σου απαντήσουν και άλλα μέλη, μα κυρίως εσύ πρέπει να κάνεις καλή/καλύτερη έρευνα σε όλα τα επίπεδα.

Καλή συνέχεια!
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
http://www.dogforum.gr/community/threads/Γερμανικο-Ποιμενικο-Κουταβι.33412/

Matteo νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι ψαχνατε/ψαχνετε μονο με εξωτερικη εμφανιση.. θα απαντουσα λοιπον οτι αφου κατα τυχη (οσον αφορα τον χαρακτηρα) πηρατε pug, να ξαναπερνατε το ιδιο.. αλλα ουτε αυτο μπορω να πω γιατι δεν αγορασατε απο εκτροφεα αρα pug δεν ξερουμε αν ειναι!(κ ας φαινεται οτι ειναι) θα ηθελα να διαβασεις το θεμα που εβαλα εδω για να μαθεις για την σωστη πηγη αποκτησης, ειναι θεμα που τρεχει ηδη.

Οσον αφορα την ηλικια και ο δικος μου ειναι 6 μηνων και ψαχνω και για αλλο ενα τωρα οποτε ειναι αναλογα τις αντοχες, τα οικονομικα κτλ:)
 




Matteo

Member
10 Φεβρουαρίου 2017
7
0
24
Ειλικρινά δεν ξέρω πως καταλήξαμε σε Pug απλώς ρωτάγαμε και ήταν από ότι φαινόταν και από ότι διαπιστώσαμε όντως η καλύτερη επιλογή. Όσον αφορά το χρώμα μάλλον διατύπωσα λάθος την ερώτηση. Θέλω να πω αν τελικά καταλήξουμε σε γαλλάκι και προτιμήσουμε ένα από αυτά τα χρώματα αν θα έχουν κάποιο παραπάνω πρόβλημα γιατί είδα αυτή τη φωτογραφία και με προβλημάτισε. Και όσο για το γιατί θέλουμε τόσο ´νωρίς´ 2ο κουταβάκι δεν υπάρχει κάποια εξήγηση πέρα απ´το ότι το θέλουμε. Έπειτα λοιπόν απο υπεύθυνη σκέψη καταλήξαμε σε αυτήν την απόφαση. Μάλιστα έχουμε ήδη μιλήσει με τον γιατρό ο οποιός μας το πρότεινε, ενώ εχουμε διαμορφώσει το χώρο κατάλληλα και τη βεράντα αλλά και το εσωτερικό του σπιτιού για τις πολύ ζεστες και τις πολύ κρύες μέρες. Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας, η αλήθεια είναι δεν περίμενα τόσες απαντήσεις.:D
 

Attachments



canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα και πιο εκτεταμένα από ότι την προηγούμενη φορά.

Ο σκύλος που αποκτήσατε είναι μια φυλή με αρκετά προβλήματα εν γένει και με πολλά περισσότερα προβλήματα (ή με την πιθανότητα να παρουσιάσει πολλά περισσότερα προβλήματα) αν δεν είναι "προϊόν" ή απόγονος αν θες, μιας καλά προγραμματισμένης γέννας από έμπειρους ανθρώπους στην φυλή και τα προβλήματα της.

Αυτού τους ανθρώπους συνήθως τους αποκαλούμε εκτροφείς. Εννοώντας όχι ότι απλώς ζευγαρώνουν και "παράγουν" σκυλιά, μα ανθρώπους που προσπαθούν να εξασφαλίσουν πάνω από όλα την καλή υγεία των κουταβιών και των γονέων, την λειτουργική και σωστή μορφολογία (βάση κάποιων standards που υπάρχουν) και τον κατάλληλο χαρακτήρα που κάθε φυλή πρέπει να έχει.

Πρόσεξε! Δεν είναι τέτοιος εκτροφέας ο κάθε ένας που φέρεται ως εκτροφέας και εκδίδει (δίνει καλύτερα μια που ο Κυνολογικός Όμιλος κάθε χώρας εκδίδει) pedigree, πηγαίνει σε εκθέσεις, κλπ. Είναι καλό να διαθέσεις χρόνο για ενημέρωση και τριβή πριν επιλέξεις τον άνθρωπο που θα υποστηρίξεις με τα λεφτά σου. Εξάλλου, δεν πρέπει να βιάζεσαι. Ο σκύλος δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης και δεν μπορεί να έχεις τόσο μικρό "παράθυρο" για την απόκτηση σκύλου. Έτσι κι αλλιώς θα ζήσεις 10-15 χρόνια μαζί του αν είσαι τυχερός (και αυτός)... Δεν είναι "Σήμερα μπορώ και αύριο όχι".

Μόνο από εκεί μπορεί κάποιος να προμηθευθεί ένα "καθαρόαιμο" σκύλο, ένα σκύλο συγκεκριμένης φυλής και όχι από τον γνωστό που ζευγάρωσε τα σκυλάκια του (χωρίς εξετάσεις, κρίσεις, τεστς, γνώσεις, προγραμματισμό, κλπ.), όχι από pet shop, όχι από εισαγωγείς που φέρνουν από "εκτροφεία του εξωτερικού" ή κτηνιάτρους που κάνουν το ίδιο.

Μια τέτοια κακή επιλογή θα σε φέρει αντιμέτωπο με πολλά προβλήματα, ταλαιπωρία και πολλά έξοδα. Έξοδα που θα κάνουν τα λεφτά που "γλύτωσες" από την φτηνή αγορά σου να μοιάζουν... χαρτοπετσέτες.

Ακόμα και αν η τύχη σε ευνοήσει και δεν παρουσιάσει κανένα μεγάλο πρόβλημα το σκυλάκι σου, η λάθος επιλογή σου έχει "αρνητικό αποτύπωμα" στα προβλήματα του σκύλου γενικότερα. Με την επιλογή σου αυτή, δηλαδή, αμέσως γίνεσαι μέρος του προβλήματος και όχι της λύσης.

Ανθρώπους σαν κι εσένα, που δεν επιθυμούν από το σκύλο κάποια ιδιαίτερη εργασία, ούτε και έχουν "κόλλημα" με κάποια φυλή ιδιαίτερα (την οποία μελετούν και "λιγουρεύονται" χρόνια) τους καλύπτει απόλυτα η επιλογή ενός πρώην αδέσποτου σκύλου. Σήμερα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτός ο πρώην αδέσποτος σκύλος να είναι και κάποιας φυλής. Δεν είναι, λοιπόν, καθόλου κακή ιδέα να επικεντρωθείς στην απόκτηση ενός σκύλου από κάποιο καταφύγιο ή από τον δρόμο κι έτσι να έχεις ανταποδώσει εξαρχής τα όσα καλά θα λάβεις στην πορεία από τον σκύλο.

Κάθε σκύλος είναι ικανός να σου προσφέρει συντροφιά και να καλύψει τις ανάγκες σου. Κάθε σκύλος είναι ικανός να καλύψει τις απαιτήσεις ενός ανθρώπου που έχει Pug ή που θέλει French Bulldog.

Από την άλλη πλευρά, έχεις ένα κουτάβι που ακόμα δε το ξέρεις και δεν σε ξέρει. Δεν ξέρεις τον χαρακτήρα του και τα πιθανά θέματα που μπορεί να έχει ή να παρουσιάσει. Δεν είναι πιο φρόνιμο να περιμένεις;

Να περιμένεις να δεις τι σκύλο έχεις στα χέρια σου, να περιμένεις να ασχοληθείς με αυτόν, να τον εκπαιδεύσεις, να τον διαμορφώσεις... και αργότερα, αν και εφόσον επιθυμείς δεύτερο να προχωρήσεις και να διαθέτεις και χρόνο και εμπειρία.

Καλή συνέχεια για ακόμα μια φορά λοιπόν... :)
 










Matteo

Member
10 Φεβρουαρίου 2017
7
0
24
Γεια σου,

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το τι σας πρότεινε ο γιατρός ακριβώς;
Βεβαίως. Πήγαμε τον μικρό για το εμβόλιο της λύσσας και αναφέραμε στο γιατρό πως θέλουμε και 2ο κουταβάκι και ρωτήσαμε (έχοντας στο κεφάλι όσα είχαμε διαβάσει για τα γαλλικά δηλ. προβλήματα στη σπονδυλική στήλη, δερματικά κλπ) και ο γιατρός μας είπε πως έχει αρκετύς πελάτες με γαλλάκια και ότι το μόνο προβλημα που έχει δει σε αυτά ήταν δερματικά και ότι πάνω κάτω παρουσιάζουν τα ίδια με τα Pug, ενώ μας διευκρίνισε πως εάν καταλήξουμε σε αρσενικό (είτε 2ο pug είτε γαλλικό) υπάρχει μία πιθανότητα να τσακώνονται.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Βεβαίως. Πήγαμε τον μικρό για το εμβόλιο της λύσσας και αναφέραμε στο γιατρό πως θέλουμε και 2ο κουταβάκι και ρωτήσαμε (έχοντας στο κεφάλι όσα είχαμε διαβάσει για τα γαλλικά δηλ. προβλήματα στη σπονδυλική στήλη, δερματικά κλπ) και ο γιατρός μας είπε πως έχει αρκετύς πελάτες με γαλλάκια και ότι το μόνο προβλημα που έχει δει σε αυτά ήταν δερματικά και ότι πάνω κάτω παρουσιάζουν τα ίδια με τα Pug, ενώ μας διευκρίνισε πως εάν καταλήξουμε σε αρσενικό (είτε 2ο pug είτε γαλλικό) υπάρχει μία πιθανότητα να τσακώνονται.
Οι κτηνίατροι δεν είναι σε καμία περίπτωση ειδικοί στο θέμα των φυλών, είναι ειδικοί σε ιατρικά θέματα. Στο συμπεριφοριακό κομμάτι τουλάχιστον, αλλά δεν είναι και σε θέση να γνωρίζουν σε βάθος την εκάστοτε φυλή, γενικές γνώσεις έχουν κυρίως.
Από που σκοπεύεις να πάρεις το 2ο κουτάβι;
 
  • Like
Reactions: kasi and Orilis


Matteo

Member
10 Φεβρουαρίου 2017
7
0
24
Οι κτηνίατροι δεν είναι σε καμία περίπτωση ειδικοί στο θέμα των φυλών, είναι ειδικοί σε ιατρικά θέματα. Στο συμπεριφοριακό κομμάτι τουλάχιστον, αλλά δεν είναι και σε θέση να γνωρίζουν σε βάθος την εκάστοτε φυλή, γενικές γνώσεις έχουν κυρίως.
Από που σκοπεύεις να πάρεις το 2ο κουτάβι;
Δεν ξέρω πως να βρω καλά κουτάβια για αυτό και απευθύνθηκα στο forum. Να ακούσω προτάσεις από πιο έμπειρους ιδιοκτήτες και να βοηθήσουν στην επιλογή. Έχεις κάτι να μου προτείνεις;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν ξέρω πως να βρω καλά κουτάβια για αυτό και απευθύνθηκα στο forum. Να ακούσω προτάσεις από πιο έμπειρους ιδιοκτήτες και να βοηθήσουν στην επιλογή. Έχεις κάτι να μου προτείνεις;
Σαφώς, και χαίρομαι πολύ που ρωτάς.
Εάν σε ενδιαφέρει η συντροφιά, μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις ένα αδεσποτάκι από τα χιλιάδες που ψάχνουν σπίτι. Εάν πάλι θέλεις ντε και καλά κάποιο καθαρόαιμο, τότε πρέπει να ενημερωθείς για τον σωστό τρόπο απόκτησης του. Να ψαχτείς δηλαδή στην εκτροφή σκύλου και να βρεις κάποιον αξιόλογο εκτροφέα με αγάπη και μεράκι. Υπάρχουν πάρα πολλά threads στο forum για ξεκοκάλισμα! Ότι και να κάνεις μείνε μακριά από αγγελίες ιδιώτη, γέννες φίλων και pet shops.

Έχε υπόψιν πως η αγορά σωστού καθαρόαιμου (η οποία εγγυάται και ελαχιστοποίηση κληρονομικών θεμάτων υγείας, κοστίζει! Βέβαια μπροστά σου θα τα βρεις τα έξοδα αυτά γιατί αν "ψωνίσεις από καλάθι" (ιδιώτες, pet shops) θα τα δώσεις τα λεφτά σε γιατρούς και παράλληλα θα βοηθήσεις στην συντήρηση ενός πολύ κακού για τον σκύλο κατεστημένου.

Τώρα μια μέση λύση, μικρόσωμο, με εξαιρετικό χαρακτήρα, εύκολο στην εκπαίδευση, οικονομικότερο και εύκολο να βρεις, είναι το ελληνικό μας το ΚΟΚΟΝΙ! Ψάξτο λίγο :)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όπως σωστά σου απάντησαν οι συμφορουμίτες, σωστή και ΜΟΝΗ πηγή αγοράς συγκεκριμένης φυλής (εφόσον δεν θέλετε ημίαιμο) είναι ο εκτροφέας ο διαπιστευμένος, ο νόμιμος, ο εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ. Οποιαδήποτε άλλη πηγή, είτε αυτή λέγεται αγγελία, φίλος φίλου, γείτονας, πετ σοπ, απλά τη βγάζεις από την εξίσωση. Πάρε τηλ τον ΚΟΕ και ζήτα λίστα με εκτροφείς pug και γαλλικών. Διάλεξε κάποιους (ρώτα και εδώ αν ξέρουν τα μέλη κάποιον), ΄πήγαινε, συζήτα μαζί τους, δες γονείς, ρώτα τους απορίες, μάθε για τη φυλή. Όταν καταλήξεις στον εκτροφέα, όλα τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους
 


Matteo

Member
10 Φεβρουαρίου 2017
7
0
24
Σαφώς, και χαίρομαι πολύ που ρωτάς.
Εάν σε ενδιαφέρει η συντροφιά, μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις ένα αδεσποτάκι από τα χιλιάδες που ψάχνουν σπίτι. Εάν πάλι θέλεις ντε και καλά κάποιο καθαρόαιμο, τότε πρέπει να ενημερωθείς για τον σωστό τρόπο απόκτησης του. Να ψαχτείς δηλαδή στην εκτροφή σκύλου και να βρεις κάποιον αξιόλογο εκτροφέα με αγάπη και μεράκι. Υπάρχουν πάρα πολλά threads στο forum για ξεκοκάλισμα! Ότι και να κάνεις μείνε μακριά από αγγελίες ιδιώτη, γέννες φίλων και pet shops.

Έχε υπόψιν πως η αγορά σωστού καθαρόαιμου (η οποία εγγυάται και ελαχιστοποίηση κληρονομικών θεμάτων υγείας, κοστίζει! Βέβαια μπροστά σου θα τα βρεις τα έξοδα αυτά γιατί αν "ψωνίσεις από καλάθι" (ιδιώτες, pet shops) θα τα δώσεις τα λεφτά σε γιατρούς και παράλληλα θα βοηθήσεις στην συντήρηση ενός πολύ κακού για τον σκύλο κατεστημένου.

Τώρα μια μέση λύση, μικρόσωμο, με εξαιρετικό χαρακτήρα, εύκολο στην εκπαίδευση, οικονομικότερο και εύκολο να βρεις, είναι το ελληνικό μας το ΚΟΚΟΝΙ! Ψάξτο λίγο :)
Σε ευχαριστώ πολύ !! :ROFLMAO:
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Να 'σαι καλά @Matteo
Δυστυχώς είμαι ακόμα στην δουλειά και το pc εδώ νομίζω δουλεύει με ποντικούς σε τροχό, ειδάλλως θα σου παρέθετα κάποια από τα legendary threads του dogforum που είναι εξαιρετικά για ενημέρωση περί εκτροφέων!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU