Αναζήτηση Σκύλου και άρα εκτροφέα


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Να ξεκινήσω και να συστηθώ. Ανδρέας, 45 ετών, πατέρας 2 παιδιών (9+12), αλλά ποτέ σκύλου.
Διαμέρισμα, 100τμ, και γενικά πολύ καθημερινό τρέξιμο.
Αφού τελειώσαμε με τις τυπικούρες, και αφού πω ότι και τα 2 παιδιά θέλουν σαν τρελά ένα σκυλάκι για παρέα, αποφασίσαμε να φέρουμε στο σπίτι ένα νέο μέλος, να μεγαλώσουν μαζί.
Οι επιλογές που έχω ψάξει, και έχουμε ως 1η προτεραιότητα, είναι:
Μίνι Πουντλ
Μπιζόν Φριζέ
Άρα μιλάμε για σκυλάκια σχετικά μικρά σε μέγεθος, που να μπορούν να ζήσουν εντος διαμερίσματος (προφανώς με μία βόλτα την ημέρα), ήρεμα στη συμβίωση, και να αντέχουν σχετικά τη μοναξιά, καθώς θα είναι μόνα τους σίγουρα όλο το πρωί, (08-15.00 περίπου), που εμείς δουλεύουμε και τα παιδιά είναι σχολείο.
Με ζορίζει η σκέψη ότι θα μένει μόνο του τόσες ώρες... Αλλά δε ΄γινεται αλλιώς
Προφανώς, κάθε πρόταση δεκτή, τόσο για κάποια άλλη ράτσα πιθανώς, όσο και εκτροφεία που κάποιος από εσάς τους πιο έμπειρους, έχει χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.
Έχω καεί στο διάβασμα 3-4 ημέρες, και ομολογώ ότι μου φαίνεται δύσκολη η επιλογή του σκυλιού που θα ζήσουμε μαζί, και ακόμα πιο δύσκολη η επιλογή του "από που το αγοράζεις"...
(Επίσης, μπήκα σε ένα γκρουπ του FB για εκτροφείς, που κατάλαβα όμως, ότι είναι μία κλειστή κάστα, και όχι αναγνωρισμένοι εκτροφείς, ενώ πήρα και στην ΚΟΕ, αλλά δε μου έδωσαν κάποια λίστα αναγνωρισμένων εκτροφέων)
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Πως γινεται να μην σου εδωσε ο κοε λιστα? Μπιζον ξερω οτι εχει στην κυπρο. Μαλτεζ μια αλλη κλασικη τετοιου τυπου ρατσα. Ξαναπαρε τηλ η στειλε μειλ.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Μπορείτε εάν θέλετε να ρίξετε κι εδώ μια ματιά:
και εδώ:
Καλό θα ήταν το σκυλάκι να βγαίνει παραπάνω από μια βόλτα την ημέρα
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Εγώ που λείπω στην δουλειά κ μένει μόνος του βγαίνουμε 3 φορές την ημέρα σύνολο 2ωρο +οταν βγαίνουμε εξω για φαγητό ,ποτό ,εκδρομές ..δεν είναι κουκλακι για μια βόλτα την ημέρα ..ξανασκεφτείτε το
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Σέβομαι πολύ τις απαντήσεις σας, γιατί πράγματι δεν το βλέπω ως κουκλάκι. Το σκέφτομαι 2 χρόνια τώρα, για αυτούς τους λόγους, δεν είναι απόφαση που παίρνω "εύκολα"
Ξαναπήρα στον ΚΟΕ, και πάλι αρνήθηκαν να δώσουν λίστα, επικαλούνται GDPR.
Από την λίστα του FB, και οι 2 που αναφερόντουσαν:
cookiespirit-> Απάντησε ότι δεν ασχολείται με την εκτροφή
Pet&Paul Richard-> ότι δε δίνει σε αγνώστους
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Σέβομαι πολύ τις απαντήσεις σας, γιατί πράγματι δεν το βλέπω ως κουκλάκι. Το σκέφτομαι 2 χρόνια τώρα, για αυτούς τους λόγους, δεν είναι απόφαση που παίρνω "εύκολα"
Ξαναπήρα στον ΚΟΕ, και πάλι αρνήθηκαν να δώσουν λίστα, επικαλούνται GDPR.
Από την λίστα του FB, και οι 2 που αναφερόντουσαν:
cookiespirit-> Απάντησε ότι δεν ασχολείται με την εκτροφή
Pet&Paul Richard-> ότι δε δίνει σε αγνώστους
και δεν του είπες να γνωριστειται ? τα μίνι poodle ειναι σκυλάκια με αρκετή ενέργεια και πολύ παιχνιδιάρικα
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
και δεν του είπες να γνωριστειται ? τα μίνι poodle ειναι σκυλάκια με αρκετή ενέργεια και πολύ παιχνιδιάρικα
χαχαχα. Ήταν αγενής στην απάντησή του, επειδή ζήτησα να επισκεφθώ την εγκατάσταση και να δω τις συνθήκες που έχει τα σκυλάκια, οπότε μάλλον δε θέλει να με γνωρίσει...
Ομολογώ ότι έχω και εγώ μία ανυπομονησία τρελή για να βρούμε το νέο μέλος, ενώ μετά τις απαντήσεις σας, συνεννοηθήκαμε με τα παιδιά ότι θα αναλάβουν την 2η βόλτα της ημέρας (Την μία θα την κάνω εγώ)
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
χαχαχα. Ήταν αγενής στην απάντησή του, επειδή ζήτησα να επισκεφθώ την εγκατάσταση και να δω τις συνθήκες που έχει τα σκυλάκια, οπότε μάλλον δε θέλει να με γνωρίσει...
Ομολογώ ότι έχω και εγώ μία ανυπομονησία τρελή για να βρούμε το νέο μέλος, ενώ μετά τις απαντήσεις σας, συνεννοηθήκαμε με τα παιδιά ότι θα αναλάβουν την 2η βόλτα της ημέρας (Την μία θα την κάνω εγώ)
τι ηλικιες εχουν τα παιδια?
 






antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
μικρα για να πηγαινουν βολτα το σκυλι χωρις επιβλεψη
ο "μεγάλος" δε θεωρώ ότι ειναι μικρός, αλλά σίγουρα για κανά 2μηνο, θα πηγαίνω μαζί του αρχικά
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
μέσα από την αναζήτηση, έπεσα σε έναν "εισαγωγέα", ένα pet shop από ότι καταλαβαίνω, tropic Island στην καλλιθέα. Ξέρω ότι δε μπορεί κάποιος δημόσια να πει κάτι, αν θέλετε σε pm πολύ θα το χαιρόμουν, για το συγκεκριμένο κατάστημα.
Μου είπε ότι εισάγει ζωάκια με microchip, εμβολια, κλπ, 2-3 μηνών, από Ουγγαρία, και ότι κρατάει το ζωάκι κάποιες ημέρες εκεί, σε περιπτωση που εμφανίσει κάποιου είδους αρρώστια.
(Τύφος!)
Και τιμές 750 κ 900 αντιστοιχα, αλλά αυτό είναι το λιγότερο
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
μέσα από την αναζήτηση, έπεσα σε έναν "εισαγωγέα", ένα pet shop από ότι καταλαβαίνω, tropic Island στην καλλιθέα. Ξέρω ότι δε μπορεί κάποιος δημόσια να πει κάτι, αν θέλετε σε pm πολύ θα το χαιρόμουν, για το συγκεκριμένο κατάστημα.
Μου είπε ότι εισάγει ζωάκια με microchip, εμβολια, κλπ, 2-3 μηνών, από Ουγγαρία, και ότι κρατάει το ζωάκι κάποιες ημέρες εκεί, σε περιπτωση που εμφανίσει κάποιου είδους αρρώστια.
(Τύφος!)
Και τιμές 750 κ 900 αντιστοιχα, αλλά αυτό είναι το λιγότερο
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. Ειναι puppy mill. Αν δεν ξες τι ειναι ψαξτο.
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. Ειναι puppy mill. Αν δεν ξες τι ειναι ψαξτο.
Ευχαριστώ πολύ. Δεν ήξερα τι είναι, μέσα από το φόρουμ , μου έκανε trigger η ορολογία και το έψαξα.
Petsfarma?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ευχαριστώ πολύ. Δεν ήξερα τι είναι, μέσα από το φόρουμ , μου έκανε trigger η ορολογία και το έψαξα.
Petsfarma?
Οτι εχει πολλες ρατσες ειναι παπι μιλ.
 
  • Like
Reactions: Sasha






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλώς ήρθες Αντρέα!

Καταρχάς να σου πω πως ο όρος "αναγνωρισμένος εκτροφέας" ή το πιο σύνηθες "πιστοποιημένος εκτροφέας" είναι μια παρανόηση.
Δεν υπάρχει αναγνώριση, έλεγχος, ή κάποια πιστοποίηση.
Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, με τον τρόπο που θέλει και φυσικά με τους δικούς του σκοπούς και προθέσεις.

Η μονή προϋπόθεση που θέτει ο ΚΟΕ (ο Κυνολογικός Ομιλος Ελλάδας δλδ) είναι οι γέννες που δηλώνονται να είναι από γεννήτορες καθαρόαιμους, να είναι εγγεγραμμένοι δηλαδή σε γενεαλόγιο.

Επειδή υπάρχουν πολλά φρούτα εκεί έξω που στο όνομα της εκτροφής είναι στυγνοί κουταβοπαραγωγοί με δηλωμένες γέννες, θα χρειαστεί μόνος σου να βρεις και να ξεχωρίσεις τον εκτροφέα εκείνο που εκτρέφει με γνώμονα την Υγεία, την μορφολογία και τον χαρακτήρα της φυλής που σε ενδιαφέρει.

Στην πράξη αυτό σημαίνει πως
α. ο εκτροφέας θα πρέπει να σου δείξει εξετάσεις υγείας των γεννητόρων για ασθένειες που ταλανίζουν την φυλή και υπάρχει τρόπος να ελέγξεις και να ενδιαφερθείς με εξετάσεις.
β. να συμμετέχει σε εκθέσεις μορφολογίας με τα σκυλιά του
γ. αν μιλάμε για φυλή με working trial να συμμετέχει σε εξετάσεις εργασίας.

ΥΓΕΙΑ - ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ - ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ.

Το πιο απλό που θα σε συμβούλευα να κάνεις, είναι να πάτε οικογενειακώς στην επόμενη έκθεση μορφολογίας, να δείτε εκτροφείς και τα σκυλιά τους. Η επόμενη στην Αθήνα είναι στις 20 Οκτωβρίου
Περισσότερα εδω

Ολο αυτό δυστυχώς είναι μια χρονοβόρα διαδικασία που απαιτεί και από την δικιά σου πλευρά να μάθεις 5-10 βασικά για την φυλή που σε ενδιαφέρει. Δυστυχώς οι περισσότεροι τα παρατάνε και απευθύνονται στον πρώτο τυχόντα που θα έχει άμεσα γέννα ή είναι πιο κοντά στο σπίτι τους.
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, οπλίσου με υπομονή και προχώρα.
Εδώ είμαστε για ό,τι απορία προκύψει.

Φυσικά για κάτι πιο άμεσα και πατ κιουτ, υπάρχουν αμέτρητα υπέροχα κουτάβια ή ενήλικοι σκύλοι σε φιλοζωικές που λαχταράνε ένα σπίτι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.839
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU