Αναζήτηση Σκύλου και άρα εκτροφέα


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
 
  • Like
Reactions: Mava


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Λεω εγω τωρα και το ψαχνεις εσυ η καποιος αλλος αν ξερει δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Ξερω οτι εχπυν παρει απο την κυπρο στο φορουμ αλλα δεν εγραψαν ονομα και δεν το βρισκω αν το βλεπουν ας γραψουν.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Και για πουντλ εδω στο φορουμ διαβασα
Black moon rising
Of the anthenian stars
Of zeppos weim
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Καλώς ήρθες Αντρέα!

Καταρχάς να σου πω πως ο όρος "αναγνωρισμένος εκτροφέας" ή το πιο σύνηθες "πιστοποιημένος εκτροφέας" είναι μια παρανόηση.
Δεν υπάρχει αναγνώριση, έλεγχος, ή κάποια πιστοποίηση.
Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, με τον τρόπο που θέλει και φυσικά με τους δικούς του σκοπούς και προθέσεις.

Η μονή προϋπόθεση που θέτει ο ΚΟΕ (ο Κυνολογικός Ομιλος Ελλάδας δλδ) είναι οι γέννες που δηλώνονται να είναι από γεννήτορες καθαρόαιμους, να είναι εγγεγραμμένοι δηλαδή σε γενεαλόγιο.

Επειδή υπάρχουν πολλά φρούτα εκεί έξω που στο όνομα της εκτροφής είναι στυγνοί κουταβοπαραγωγοί με δηλωμένες γέννες, θα χρειαστεί μόνος σου να βρεις και να ξεχωρίσεις τον εκτροφέα εκείνο που εκτρέφει με γνώμονα την Υγεία, την μορφολογία και τον χαρακτήρα της φυλής που σε ενδιαφέρει.

Στην πράξη αυτό σημαίνει πως
α. ο εκτροφέας θα πρέπει να σου δείξει εξετάσεις υγείας των γεννητόρων για ασθένειες που ταλανίζουν την φυλή και υπάρχει τρόπος να ελέγξεις και να ενδιαφερθείς με εξετάσεις.
β. να συμμετέχει σε εκθέσεις μορφολογίας με τα σκυλιά του
γ. αν μιλάμε για φυλή με working trial να συμμετέχει σε εξετάσεις εργασίας.

ΥΓΕΙΑ - ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ - ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ.

Το πιο απλό που θα σε συμβούλευα να κάνεις, είναι να πάτε οικογενειακώς στην επόμενη έκθεση μορφολογίας, να δείτε εκτροφείς και τα σκυλιά τους. Η επόμενη στην Αθήνα είναι στις 20 Οκτωβρίου
Περισσότερα εδω

Ολο αυτό δυστυχώς είναι μια χρονοβόρα διαδικασία που απαιτεί και από την δικιά σου πλευρά να μάθεις 5-10 βασικά για την φυλή που σε ενδιαφέρει. Δυστυχώς οι περισσότεροι τα παρατάνε και απευθύνονται στον πρώτο τυχόντα που θα έχει άμεσα γέννα ή είναι πιο κοντά στο σπίτι τους.
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, οπλίσου με υπομονή και προχώρα.
Εδώ είμαστε για ό,τι απορία προκύψει.

Φυσικά για κάτι πιο άμεσα και πατ κιουτ, υπάρχουν αμέτρητα υπέροχα κουτάβια ή ενήλικοι σκύλοι σε φιλοζωικές που λαχταράνε ένα σπίτι.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Εκ φύσεως, είμαι άνθρωπος που "ψάχνει" τα πάντα, και αυτός είναι ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ αυτό.
Ναι, μου φαίνεται βουνό φυσικά, όπως μου φαινόταν βουνό και το 1ο μου παιδί.
Το θέμα είναι ότι εκεί, είχα και 5 φίλους να μου χτυπήσουν καμπανάκια στις μπανανόφλουδες, ενώ εδώ όχι.
Η όλη πίεση, έρχεται καθαρά από τα παιδιά, κάτι που κατανοώ, και είναι"χρονική".
Επίσης φυσικά, κατανοώ και το θέμα που αναφέρεις, σχετικά με τον χρόνο που απαιτείται , αλλά επειδή μιλάμε για ένα ζωντανό πλάσμα, δε θέλω να πέσω σε καμία "παγίδα".
Τέλος, ακόμα και αυτό που αναφέρεις περί ΚΟΕ, αυτόματα σημαίνει ότι τουλάχιστον, τα ζωάκια είναι καθαρόαιμα...
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Εκ φύσεως, είμαι άνθρωπος που "ψάχνει" τα πάντα, και αυτός είναι ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ αυτό.
Ναι, μου φαίνεται βουνό φυσικά, όπως μου φαινόταν βουνό και το 1ο μου παιδί.
Το θέμα είναι ότι εκεί, είχα και 5 φίλους να μου χτυπήσουν καμπανάκια στις μπανανόφλουδες, ενώ εδώ όχι.
Η όλη πίεση, έρχεται καθαρά από τα παιδιά, κάτι που κατανοώ, και είναι"χρονική".
Επίσης φυσικά, κατανοώ και το θέμα που αναφέρεις, σχετικά με τον χρόνο που απαιτείται , αλλά επειδή μιλάμε για ένα ζωντανό πλάσμα, δε θέλω να πέσω σε καμία "παγίδα".
Τέλος, ακόμα και αυτό που αναφέρεις περί ΚΟΕ, αυτόματα σημαίνει ότι τουλάχιστον, τα ζωάκια είναι καθαρόαιμα...
Δηλαδη το καθαροαιμο το βαζουμε πανω απο ολα και ας ειναι απο 200 αιμομιξιες και οι γονεις να ζουν σε απιστευτες συνθηκες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εδώ έχει πολλές μπανανόφλουδες και για αυτό έγραψα όσα έγραψα.

Να έχεις πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και δεν υπάρχει καμία "εγγύηση" ακόμα και αν προέρχονται από πολύ μελετημένες γέννες και εκτροφείς με τις καλύτερες προθέσεις. Ειδικά όταν μιλάμε για καθαρόαιμες φυλές, οι κίνδυνοι είναι κάτι παραπάνω από υπαρκτοί. Συνεπώς είναι - κατά τη γνώμη μου - πάρα πολύ βασικό να δώσεις έμφαση σε εξετάσεις υγείας - από dna markers κληρονομικών ασθενειών μέχρι εξετάσεις δυσπλασίας ειδικά σε φυλές που έχουν θέμα.

Οσον αφορά το τελευταίο που είπες περι καθαροαιμίας, από μόνη της δεν εξασφαλίζει ούτε την υγεία, ούτε την μορφολογία, ούτε τον χαρακτήρα. Με απλά λόγια μπορείς να πάρεις ένα καθαρόαιμο σκυλάκι (να είναι εγγεγραμμένο δλδ στο γενεαλόγιο του ΚΟΕ) αλλά να μην έχει τα τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής του και σε εμφάνιση, αλλά και σε χαρακτήρα.
Ολα αυτά είναι καθαρά θέμα γονιδίων και σοβαρής εκτροφής.
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Δηλαδη το καθαροαιμο το βαζουμε πανω απο ολα και ας ειναι απο 200 αιμομιξιες και οι γονεις να ζουν σε απιστευτες συνθηκες.
όχι, δεν το βάζω πάνω από όλα. Αλλά επειδή δεν έχω "κριτήριο", κάπως πρέπει να επιλέξω.
Το αν είναι καθαρόαιμο, και έχει μεγαλώσει σωστά (το "σωστά" όπως μπορώ να το καταλάβω), μου δείχνει ότι το νέο μέλος στην οικογένεια, θα είναι χαρούμενο και υγιές.
Και ότι αν πληρώσω Χ χρήματα σε κάποιον, δε θα με έχει "δουλέψει"!
Εχεις απόλυτο δικιο σε αυτό που αναφέρεις, το θέμα της αιμομιξίας πχ, δεν το είχα σκεφτεί καν.
για τα 3 που έστειλες, το of zeppos μου απάντησε ότι δεν εκτρέφει πλέον, και το Of the anthenian stars , ότι δίνει μόνο σε γνωστούς. Στο Black moon rising έστειλα
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Εδώ έχει πολλές μπανανόφλουδες και για αυτό έγραψα όσα έγραψα.

Να έχεις πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και δεν υπάρχει καμία "εγγύηση" ακόμα και αν προέρχονται από πολύ μελετημένες γέννες και εκτροφείς με τις καλύτερες προθέσεις. Ειδικά όταν μιλάμε για καθαρόαιμες φυλές, οι κίνδυνοι είναι κάτι παραπάνω από υπαρκτοί. Συνεπώς είναι - κατά τη γνώμη μου - πάρα πολύ βασικό να δώσεις έμφαση σε εξετάσεις υγείας - από dna markers κληρονομικών ασθενειών μέχρι εξετάσεις δυσπλασίας ειδικά σε φυλές που έχουν θέμα.

Οσον αφορά το τελευταίο που είπες περι καθαροαιμίας, από μόνη της δεν εξασφαλίζει ούτε την υγεία, ούτε την μορφολογία, ούτε τον χαρακτήρα. Με απλά λόγια μπορείς να πάρεις ένα καθαρόαιμο σκυλάκι (να είναι εγγεγραμμένο δλδ στο γενεαλόγιο του ΚΟΕ) αλλά να μην έχει τα τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής του και σε εμφάνιση, αλλά και σε χαρακτήρα.
Ολα αυτά είναι καθαρά θέμα γονιδίων και σοβαρής εκτροφής.
αυτό ας πούμε, έιναι μια πολύ σημαντική πληροφορία, που ΔΕΝ την είχα.
είτε το dna marker, είτε ότι είναι θέμα γονιδίων. Σε ευχαριστώ πάρα πολ'ύ!!
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
όχι, δεν το βάζω πάνω από όλα. Αλλά επειδή δεν έχω "κριτήριο", κάπως πρέπει να επιλέξω.
Το αν είναι καθαρόαιμο, και έχει μεγαλώσει σωστά (το "σωστά" όπως μπορώ να το καταλάβω), μου δείχνει ότι το νέο μέλος στην οικογένεια, θα είναι χαρούμενο και υγιές.
Και ότι αν πληρώσω Χ χρήματα σε κάποιον, δε θα με έχει "δουλέψει"!
Εχεις απόλυτο δικιο σε αυτό που αναφέρεις, το θέμα της αιμομιξίας πχ, δεν το είχα σκεφτεί καν.
για τα 3 που έστειλες, το of zeppos μου απάντησε ότι δεν εκτρέφει πλέον, και το Of the anthenian stars , ότι δίνει μόνο σε γνωστούς. Στο Black moon rising έστειλα
Αυτα τα βρηκα σε πιο παλιο θεμα. Για τα μπιζον αυτο που σου εστειλα μου το εβγαλε πρωτο πρωτο στο google.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
όχι, δεν το βάζω πάνω από όλα. Αλλά επειδή δεν έχω "κριτήριο", κάπως πρέπει να επιλέξω.
Όπως τα λες το κριτήριο σου είναι το μέγεθος κ η όψη μόνο, δε σου προσφέρει τίποτα παραπάνω ένα καθαρόαιμο από ένα ημίαιμο σε αυτά.

Το αν είναι καθαρόαιμο, και έχει μεγαλώσει σωστά (το "σωστά" όπως μπορώ να το καταλάβω), μου δείχνει ότι το νέο μέλος στην οικογένεια, θα είναι χαρούμενο και υγιές.
Χαρούμενο μπορείτε να το κάνετε αποκλειστικά κ μόνο εσείς. Δεν έχει καμία σημασία από πού προήλθε. Για την υγεία δεν υπάρχει καμία εξασφάλιση. Στα αδέσποτα τουλάχιστον μπορείτε να αποφύγετε αυτά με το να αποφύγετε σκυλάκια με ήδη υπάρχοντα προβλήματα υγείας - που τα γνωρίζουν αυτοί που τα φιλοξενούν. Στο "αγοραστό", που παίρνετε κ γουρούνι στο σακί, τι εξασφαλίζετε;

Δεν γνωρίζετε κ καθόλου τι πρέπει να ψάξετε στα εκτροφικά κ από θέμα του τι είναι εκτροφή κ τι είναι βασανιστική κουταβοπαραγωγή (με διάφορα , έως κ πολύ μεγάλα, προβλήματα υγείας ως επακόλουθο συνήθως) αλλά κ από θέμα εξετάσεων υγείας, άρα περισσότερα θα μπορείτε να ξερετε με κάτι που έχει ήδη "ψαχτει". Το πιθανότερο είναι να μην ξέρετε καθόλου να αξιολογήσετε το τι θα σας πουν για τα κουτάβια που θα δώσουν. Ειλικρινά στην περίπτωσή σας τη βρίσκω ουσιαστικά ασφαλέστερη την επιλογή αδέσποτου.

Και ότι αν πληρώσω Χ χρήματα σε κάποιον, δε θα με έχει "δουλέψει"!
Όχι απλά δεν ισχύει, πολύ πιθανό να ισχύσει το ακριβώς αντίθετο. Θα σας δουλέψουν για να πάρουν τα χρήματα.

Γενικά, θα έλεγα να το ψάξετε λίγο το θέμα κατοικίδιο κάνα μήνα-δυο μήνες ακόμα αφού δε σας κουράζει η διερεύνηση. Τις υποχρεωσεις, τις ευθύνες, τις ανάγκες, τα πιθανά έξοδα μετά την απόκτηση, τα χαρακτηριστικά των φυλων αν επιμένετε σε καθαρόαιμο, τι σημαίνει κουτάβι κ τι σας περιμένει μέχρι να μεγαλώσει, εκπαιδευτικά θέματα. Γιατί η απειρία είναι εμφανής κ σε μας εδώ που σας μιλάμε είναι επακόλουθα εμφανή μερικά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Κ για αυτά τα θέματα είναι καλύτερο κ για σας, κ για την οικογένειά σας κ για το σκυλί το ίδιο να είστε προετοιμασμένοι - τουλάχιστον σε βασικό επίπεδο.

Έχει πολλά θέματα εδώ στο φόρουμ να μελετήσετε. Ψάξτε στην αναζήτηση για θέματα που αφορούν νέο κουτάβι, κατουρηματα-ζημιες, εκτροφή κ εκτροφείς, παππυ μιλς (puppy mills), κουταβεμπορας, νέος σκυλογονιος κ άλλα παρεμφερή.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Επισης να πω οτι για εκτροφικο κουταβι περιμενεις 6 μηνες με ενα χρονο συνηθως αν δεν το ξερεις
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Όπως τα λες το κριτήριο σου είναι το μέγεθος κ η όψη μόνο, δε σου προσφέρει τίποτα παραπάνω ένα καθαρόαιμο από ένα ημίαιμο σε αυτά.


Χαρούμενο μπορείτε να το κάνετε αποκλειστικά κ μόνο εσείς. Δεν έχει καμία σημασία από πού προήλθε. Για την υγεία δεν υπάρχει καμία εξασφάλιση. Στα αδέσποτα τουλάχιστον μπορείτε να αποφύγετε αυτά με το να αποφύγετε σκυλάκια με ήδη υπάρχοντα προβλήματα υγείας - που τα γνωρίζουν αυτοί που τα φιλοξενούν. Στο "αγοραστό", που παίρνετε κ γουρούνι στο σακί, τι εξασφαλίζετε;

Δεν γνωρίζετε κ καθόλου τι πρέπει να ψάξετε στα εκτροφικά κ από θέμα του τι είναι εκτροφή κ τι είναι βασανιστική κουταβοπαραγωγή (με διάφορα , έως κ πολύ μεγάλα, προβλήματα υγείας ως επακόλουθο συνήθως) αλλά κ από θέμα εξετάσεων υγείας, άρα περισσότερα θα μπορείτε να ξερετε με κάτι που έχει ήδη "ψαχτει". Το πιθανότερο είναι να μην ξέρετε καθόλου να αξιολογήσετε το τι θα σας πουν για τα κουτάβια που θα δώσουν. Ειλικρινά στην περίπτωσή σας τη βρίσκω ουσιαστικά ασφαλέστερη την επιλογή αδέσποτου.


Όχι απλά δεν ισχύει, πολύ πιθανό να ισχύσει το ακριβώς αντίθετο. Θα σας δουλέψουν για να πάρουν τα χρήματα.

Γενικά, θα έλεγα να το ψάξετε λίγο το θέμα κατοικίδιο κάνα μήνα-δυο μήνες ακόμα αφού δε σας κουράζει η διερεύνηση. Τις υποχρεωσεις, τις ευθύνες, τις ανάγκες, τα πιθανά έξοδα μετά την απόκτηση, τα χαρακτηριστικά των φυλων αν επιμένετε σε καθαρόαιμο, τι σημαίνει κουτάβι κ τι σας περιμένει μέχρι να μεγαλώσει, εκπαιδευτικά θέματα. Γιατί η απειρία είναι εμφανής κ σε μας εδώ που σας μιλάμε είναι επακόλουθα εμφανή μερικά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Κ για αυτά τα θέματα είναι καλύτερο κ για σας, κ για την οικογένειά σας κ για το σκυλί το ίδιο να είστε προετοιμασμένοι - τουλάχιστον σε βασικό επίπεδο.

Έχει πολλά θέματα εδώ στο φόρουμ να μελετήσετε. Ψάξτε στην αναζήτηση για θέματα που αφορούν νέο κουτάβι, κατουρηματα-ζημιες, εκτροφή κ εκτροφείς, παππυ μιλς (puppy mills), κουταβεμπορας, νέος σκυλογονιος κ άλλα παρεμφερή.
σας ευχαριστώ πολύ, για την απάντησή, το χρόνο που μου δώσατε, και τις συμβουλές.
Θα το συζητήσω και με το αφεντικό του σπιτιού (Τη γυναίκα μου), αλλά οι συμβουλές σας μου δείχνουν ότι πραγματικά δεν γνωρίζω πολλά , που να αφορούν το εκτροφείο (που θεωρούσα ως σωστότερη λύση)...
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
σας ευχαριστώ πολύ, για την απάντησή, το χρόνο που μου δώσατε, και τις συμβουλές.
Θα το συζητήσω και με το αφεντικό του σπιτιού (Τη γυναίκα μου), αλλά οι συμβουλές σας μου δείχνουν ότι πραγματικά δεν γνωρίζω πολλά , που να αφορούν το εκτροφείο (που θεωρούσα ως σωστότερη λύση)...
Το εκτροφειο σιγουρα ειναι η σωστοτερη και μοναδικη λυση για καθαροαιμο. Αμα θελετε απλα ενα μικρο ασπρο σκυλακι καθε μερα παρατημενα βρισκονται.
 




antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Ειναι πως θα τυχει. Μπορει να τυχει να περιμενεις 3 μηνες και μπορει 1 5 χρονο. Απλα λεω εναν μεσο ορο.
αυτό αναφέρεται ως εκτροφείο, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω Σέρρες να το "τσεκάρω".
Μίλησα με την κυρία που το έχει, σε 1η φάση μου φάνηκε σοβαρή (κυρίως στις απαντήσεις της και στον τρόπο της εννοώ).
Μου ανέφερε αυτό που λες, ότι ζευγαρώνει τα σκυλάκια 1 φορά το χρόνο, (μπισον φριζέ), και ότι θα πρέπει να περιμένω αρκετούς μήνες προφανώς
Επίσης, ότι κατεβαίνει σε διάφορες εκθέσεις (θα το ψάξω).
Γνωρίζει κανείς, το συγκεκριμένο εκτροφείο?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
το εκτροφείο (που θεωρούσα ως σωστότερη λύση)...
Κοίτα να δεις, έχει 2 τινά το εκτροφείο - που έχουν διακλαδώσεις.

Τι ζητάμε από το σκυλί που θέλουμε να πάρουμε; (1) Βασική συντροφιά κ ένα σχεδιακι που να μας αρέσει κ ότι καλύτερο προκύψει ή (2) συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (ειδικότερα χαρακτήρα κ γραμμής προέλευσης κ λιγότερο εμφάνισης);

Αν το (1) καλύτερα αδέσποτο.
Αν το (2) τότε καθαρόαιμο.

Το (2), στην εποχή που ζούμε, χρειάζεται προσοχή κ γνώσεις. Χρειάζεται να βρεθεί απαραίτητα πραγματικό εκτροφείο, σοβαρής κ ηθικής εκτροφής, για τη φυλή/τις φυλές που μιλάμε. Κ όχι puppy mill. Μια εικόνα να δεις αν googlαρεις puppy mill, θα στα πει όλα. Κ για τη βαναυσότητα, κ για την ανηθικότητα κ για την υγιεινή κ την κατάσταση υγείας των ζώων που δίνονται.

Η εύρεση εκτροφέα πάλι συχνά αποδεικνύεται πολύ δύσκολη γιατί εκτροφέας δηλώνει ο οποιοσδήποτε, που μπορεί να είναι από καλός - όντως - εκτροφέας έως κακός εκτροφέας (που μεγαλώνει την πιθανότητα για κληρονομικά προβλήματα) έως συγκεκαλυμμένος παππυμιλλας/κουταβεμπορος (μεγάλο Χ όπως προείπαμε). Έχουν δυσκολευτεί πολλοί ενώ έχουν ήδη κάποιες γνώσεις να βρουν σοβαρό εκτροφέα, με πολύ ψάξιμο. Δεν είναι παράλογο να δυσκολευτείς κ να εξαπατηθεις άρα κ εσύ παραπάνω.

Μπορεί βέβαια κ να είσαι απλά τυχερός κ να πάνε όλα καλά με τη μία με την εύρεση εκτροφέα. Εκεί ξαναγυρνάμε στην πρώτη ερώτηση. Πόσο είναι το ρίσκο κ τι σου προσφέρει να το πάρεις έναντι του αδέσποτου;

Αυτά σκέψου τα στην αναζήτηση σου.

Υ.γ. κ να μην ξεχνάμε κ παραβλέπουμε την ΔΙΚΙΑ σας προετοιμασία για την έλευση του νέου φίλου. Γιατί έχετε βασικές ελλείψεις γνώσης που μπορεί, από όπου κ να προέλθει το σκυλί κ ότι χαρακτήρα κ καταβολής να είναι, να χαλάσουν την "παντρεια" έτσι κ αλλιώς.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
αυτό αναφέρεται ως εκτροφείο, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω Σέρρες να το "τσεκάρω".
Μίλησα με την κυρία που το έχει, σε 1η φάση μου φάνηκε σοβαρή (κυρίως στις απαντήσεις της και στον τρόπο της εννοώ).
Μου ανέφερε αυτό που λες, ότι ζευγαρώνει τα σκυλάκια 1 φορά το χρόνο, (μπισον φριζέ), και ότι θα πρέπει να περιμένω αρκετούς μήνες προφανώς
Επίσης, ότι κατεβαίνει σε διάφορες εκθέσεις (θα το ψάξω).
Γνωρίζει κανείς, το συγκεκριμένο εκτροφείο?
Σε τοσους μηνες δεν θα μπορεις να πας μια φορα? Απο το εξωτερικο πανε και φερνουν τα εκτροφικα σκυλια κανουν τεραστια ταξιδια. Και μονο που εχει στην ελλαδα εισαι τυχερος. Και εγω απο αυτα που διαβασα μου φαινεται σοβαρο και βλεπω και καποια χαρτια εκθεσεων οτι κατεβαινουν. Καταρχας πως θα το παρεις πρεπει να πας.
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Σε τοσους μηνες δεν θα μπορεις να πας μια φορα? Απο το εξωτερικο πανε και φερνουν τα εκτροφικα σκυλια κανουν τεραστια ταξιδια. Και μονο που εχει στην ελλαδα εισαι τυχερος. Και εγω απο αυτα που διαβασα μου φαινεται σοβαρο και βλεπω και καποια χαρτια εκθεσεων οτι κατεβαινουν. Καταρχας πως θα το παρεις πρεπει να πας.
ναι, αλλά αν είναι να το πάρω, θα είναι ήδη αργά. Εννοώ, ότι θα έχω πληρώσει, θα έχουν περάσει τόσοι μήνες, και τότε είναι που θα πάω Σέρρες...!
Η αλλη εναλλακτική, είναι να ανέβω ενα ΣΚ,ναι, απλά μου φαίνεται ζόρικο ταξίδι
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Υ.γ. κ να μην ξεχνάμε κ παραβλέπουμε την ΔΙΚΙΑ σας προετοιμασία για την έλευση του νέου φίλου. Γιατί έχετε βασικές ελλείψεις γνώσης που μπορεί, από όπου κ να προέλθει το σκυλί κ ότι χαρακτήρα κ καταβολής να είναι, να χαλάσουν την "παντρεια" έτσι κ αλλιώς.
Thanks a lot.
Έχω βασικότατες ελλείψεις γνώσης, απλά έχω άπειρη όρεξη . Και όπως και στην έλευση ενός παιδιού, θεωρώ ότι όσο και να το έχεις διαβάσει (και είχα διαβάσει πολύ, επίσης), η πραγματικότητα ξεπερνά κάθε σκέψη ή φαντασία, πριν τον ερχομό του
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU