Αναζήτηση Σκύλου και άρα εκτροφέα


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
ναι, αλλά αν είναι να το πάρω, θα είναι ήδη αργά. Εννοώ, ότι θα έχω πληρώσει, θα έχουν περάσει τόσοι μήνες, και τότε είναι που θα πάω Σέρρες...!
Η αλλη εναλλακτική, είναι να ανέβω ενα ΣΚ,ναι, απλά μου φαίνεται ζόρικο ταξίδι
Ε ακριβως εκει που το θες το εκτροφειο δεν μπορει να ειναι. Σιγα θα ζησετε τη ζωη σας με αυτο το σκυλο ενα ταξιδι ειναι.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Thanks a lot.
Έχω βασικότατες ελλείψεις γνώσης, απλά έχω άπειρη όρεξη . Και όπως και στην έλευση ενός παιδιού, θεωρώ ότι όσο και να το έχεις διαβάσει (και είχα διαβάσει πολύ, επίσης), η πραγματικότητα ξεπερνά κάθε σκέψη ή φαντασία, πριν τον ερχομό του
Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια θα τραβηξετε πολυ ζορι και μην βασιστεις στα παιδια καθολου θα απογοητευτεις.
 




fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Γνωρίζεις ότι τουλάχιστον τον πρώτο μηνα θα ξεχάσεις τι πάει να πει ύπνος? Όπως και ότι ξεχνάς τις διακοπές όπως τις ήξερες μέχρι τώρα. Χρόνο για εκπαίδευση θα έχεις ?Επίσης ξεχνάς τα παιδια ο σκύλος για να μπει σε σειρά χρειάζεται ρουτίνα οπως επισης την βολτα δεν γινετε να την κανουν τουλαχιστον στην αρχη διαφορετικα ατομα και ολη στην οικογενεια πρεπει να εχουν κοινη γραμμη .οσο ζορικα ηταν το πρωτο σου παιδι ετσι περιπου θα ειναι και το πρωτο σου σκυλι.
 
  • Like
Reactions: antreas9


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
γιατι διαλεξατε αυτες τις ρατσες? αυτο που βλεπω συνεχεια ειναι οτι αγοραζουν τετοιες ρατσες επειδη ειναι γλυκουλικα και μετα τους συμπεριφερονται λες και ειναι λουτρινα, με αποτελεσμα ο σκυλος να αποκταει προβληματικες συμπεριφορες...ο σκυλος θελει την ιδια εκπαιδευση ειτε ειναι 5 κιλα ειτε 50.

επιπλεον, εχετε υπ οψιν σας οτι τα παιδια σας ειναι μικρα ακομα και δεν ενδεικνυται τοσο μικρο κουταβι, γιατι μπορουν ευκολα να το τραυματισουν παιζοντας αγαρμπα, με συνεπεια ειτε να δαγκωσει ο σκυλος τα παιδια, ειτε να αγριευει γυρω τους. ως απειροι, καλυτερα να παρετε ενα ενηλικο, που θα χει διαμορφωσει χαρακτηρα και δεν θα χετε την προκληση του "εκανα λαθος και πως το διορθωνω" (αν εχεις εσυ ΚΑΙ η οικογενεια τη διαθεση να το διορθωσετε, γιατι συνηθως απαιτειται η συνεργασια ολων).
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
γιατι διαλεξατε αυτες τις ρατσες? αυτο που βλεπω συνεχεια ειναι οτι αγοραζουν τετοιες ρατσες επειδη ειναι γλυκουλικα και μετα τους συμπεριφερονται λες και ειναι λουτρινα, με αποτελεσμα ο σκυλος να αποκταει προβληματικες συμπεριφορες...ο σκυλος θελει την ιδια εκπαιδευση ειτε ειναι 5 κιλα ειτε 50.

επιπλεον, εχετε υπ οψιν σας οτι τα παιδια σας ειναι μικρα ακομα και δεν ενδεικνυται τοσο μικρο κουταβι, γιατι μπορουν ευκολα να το τραυματισουν παιζοντας αγαρμπα, με συνεπεια ειτε να δαγκωσει ο σκυλος τα παιδια, ειτε να αγριευει γυρω τους. ως απειροι, καλυτερα να παρετε ενα ενηλικο, που θα χει διαμορφωσει χαρακτηρα και δεν θα χετε την προκληση του "εκανα λαθος και πως το διορθωνω" (αν εχεις εσυ ΚΑΙ η οικογενεια τη διαθεση να το διορθωσετε, γιατι συνηθως απαιτειται η συνεργασια ολων).
Με ενηλικο η αγνωστου προελευσης σκυλο εχεις αλλη προκληση οπως εβγαλε αυτη τη συμπεριφορα και πως τη διορθωνω. Και τα ενηλικα με λαθος διαχειρηση εννοειται μπορουν να βγαλουν προβληματικη συμπεριφορα το ιδιο ευκολα. Τα παιδια δεν ειναι τοσο μικρα καμια σχεση νομιζω δεν ισχυει αυτο που λες καθολου. Το θεμα ειναι οτι σκυλι παρεις να το εκπαιδευσεις σωστα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αυτό ας πούμε, έιναι μια πολύ σημαντική πληροφορία, που ΔΕΝ την είχα.
είτε το dna marker, είτε ότι είναι θέμα γονιδίων. Σε ευχαριστώ πάρα πολ'ύ!!
Αν ψάξεις στο φόρουμ έχει πάρα πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν αρκετά στο να μπεις στο κλίμα των καθαροαιμων, της εκτροφής και των κινδύνων που παραμονεύουν, αν κάποιος δεν έχει επαρκείς γνώσεις για την φυλή που θέλει να αποκτήσει.
Όσα περισσότερα γνωρίζεις, τόσο πιο εύκολα μπορείς να βρεις τους σωστούς ανθρώπους που εκτρέφουν για τους σωστούς λόγους.

Ανεξάρτητα πάντως από το τι θα διαλέξεις, ναι, ένας σκύλος ειναι μια τεράστια δέσμευση, αλλάζει την καθημερινότητά σου, τις συνήθειές σου.

Αλλά ταυτόχρονα είναι ευλογία να μοιράζεσαι τη ζωή σου με έναν σκύλο και μια τρομερά ευεργετική εμπειρία για παιδιά.

Σίγουρα θέλει προσοχή και σωστή καθοδήγηση (σκύλου και παιδιών) αλλά αν το γουστάρετε (οικογενειακώς), όλα γίνονται.

Άλλωστε όλοι μας κάποια στιγμή ήμασταν άσχετοι με τα σκυλιά και τον κόσμο τους.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Με ενηλικο η αγνωστου προελευσης σκυλο εχεις αλλη προκληση οπως εβγαλε αυτη τη συμπεριφορα και πως τη διορθωνω. Και τα ενηλικα με λαθος διαχειρηση εννοειται μπορουν να βγαλουν προβληματικη συμπεριφορα το ιδιο ευκολα. Τα παιδια δεν ειναι τοσο μικρα καμια σχεση νομιζω δεν ισχυει αυτο που λες καθολου. Το θεμα ειναι οτι σκυλι παρεις να το εκπαιδευσεις σωστα.
αν παρεις ενα ενηλικο σκυλο με διαμορφωμενο χαρακτηρα που τον εχεις διαλεξει επειδη δεν ειναι επιθετικος και ειναι υπακουος κλπ κλπ και καταφερεις να του βγαλεις προβληματικη συμπεριφορα επειδη εισαι απειρος, φαντασου τι ζημια θα κανεις σε ενα κουταβι...προτεινα το ενηλικο, επειδη θα ναι "road tested" απο την "kinder εκπληξη" ενος κουταβιου, ακομα κι αν ειναι ρατσα. το κουταβι το πλαθεις εσυ, κι αν τα κανεις μανταρα...ενω το ενηλικο ειναι ηδη πλασμενο (αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορεις να το χαλασεις, αλλα ισως αποφευχθουν καποιες καταστασεις).

9 και 12 ετων παιδια ειναι ακομα ατσουμπαλα στο παιχνιδι. προσωπικα δεν θα το ρισκαρα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Φίλε @antreas9 καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μου αρέσει γενικά ο λόγος και ο τρόπος σκέψης σου.
Ομολογώ δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα.
Havanese
Κοκόνι
Αλωπεκίδα
Σου πρότεινε κανείς;
Τα έχεις δει;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Φίλε @antreas9 καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μου αρέσει γενικά ο λόγος και ο τρόπος σκέψης σου.
Ομολογώ δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα.
Havanese
Κοκόνι
Αλωπεκίδα
Σου πρότεινε κανείς;
Τα έχεις δει;
Κοκονια ειδικα για υιοθεσια αμετρητα. Απλα απο τις ρατσες αυτες καταλαβα οτι μαλλον εχουν θεμα με την τριχα.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου ..ενώ είχα πάρει ένα εκτροφείο που είχε Σναουτσερ κ έπρεπε να περιμένω σίγουρα 1,5 χρόνο και πάλι αν καθόταν η γεννά..μου προτεινε κ ο κύριος να ψαχνω παράλληλα για αδέσποτο αν μου κάνει καποιο κλικ ..Ε λοιπόν το πήρα ζεστά κ υιοθέτησα έναν κούκλο περίπου 10 μηνών κ δεν το μετάνιωσα καθόλου!!
Απλά είχα βάλει στο μυαλό μου κάποια κριτήρια!
Το πριν είναι αυτό :

6FB88AD6-2C09-424E-A417-2B3FFDAC018E.jpeg
και πως έγινε :
8EA76DFE-9022-4DBC-8E82-FD6F8D6E9BBA.jpeg
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου ..ενώ είχα πάρει ένα εκτροφείο που είχε Σναουτσερ κ έπρεπε να περιμένω σίγουρα 1,5 χρόνο και πάλι αν καθόταν η γεννά..μου προτεινε κ ο κύριος να ψαχνω παράλληλα για αδέσποτο αν μου κάνει καποιο κλικ ..Ε λοιπόν το πήρα ζεστά κ υιοθέτησα έναν κούκλο περίπου 10 μηνών κ δεν το μετάνιωσα καθόλου!!
Απλά είχα βάλει στο μυαλό μου κάποια κριτήρια!
πανεμορφος και πολυ σωστος ο εκτροφεας!
 
  • Like
  • Love
Reactions: Estranged and Mava




antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
γιατι διαλεξατε αυτες τις ρατσες? αυτο που βλεπω συνεχεια ειναι οτι αγοραζουν τετοιες ρατσες επειδη ειναι γλυκουλικα και μετα τους συμπεριφερονται λες και ειναι λουτρινα, με αποτελεσμα ο σκυλος να αποκταει προβληματικες συμπεριφορες...ο σκυλος θελει την ιδια εκπαιδευση ειτε ειναι 5 κιλα ειτε 50.

επιπλεον, εχετε υπ οψιν σας οτι τα παιδια σας ειναι μικρα ακομα και δεν ενδεικνυται τοσο μικρο κουταβι, γιατι μπορουν ευκολα να το τραυματισουν παιζοντας αγαρμπα, με συνεπεια ειτε να δαγκωσει ο σκυλος τα παιδια, ειτε να αγριευει γυρω τους. ως απειροι, καλυτερα να παρετε ενα ενηλικο, που θα χει διαμορφωσει χαρακτηρα και δεν θα χετε την προκληση του "εκανα λαθος και πως το διορθωνω" (αν εχεις εσυ ΚΑΙ η οικογενεια τη διαθεση να το διορθωσετε, γιατι συνηθως απαιτειται η συνεργασια ολων).
Τις διάλεξα επειδή μου το μεν πουντλ μου το σύστησε η μοναδική σκυλομαμά που γνωρίζω, το δε μπιζόν, ψάχνοντας το, είδα ότι είχε παρόμοια χαρακτηριστικά με το πουντλ
Δε σκοπεύω να του συμπεριφερθώ (του σκυλιού) ως λούτρινο, προφανώς.
Για τα παιδιά, το ακούω αυτό που λέτε, αλλά δεν το συμμερίζομαι, καθώς όσες φορές έχουν βρεθεί με σκυλάκια, είναι πολύ προσεκτικά. Προφανώς θα είναι λίγο διαφορετικά, αν το σκυλί είναι της οικογένειας, αλλά πιστεύω ακράδαντα, ότι δε θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα όπως αυτό που αναφέρετε
Ανεξάρτητα πάντως από το τι θα διαλέξεις, ναι, ένας σκύλος ειναι μια τεράστια δέσμευση, αλλάζει την καθημερινότητά σου, τις συνήθειές σου.

Αλλά ταυτόχρονα είναι ευλογία να μοιράζεσαι τη ζωή σου με έναν σκύλο και μια τρομερά ευεργετική εμπειρία για παιδιά.

Σίγουρα θέλει προσοχή και σωστή καθοδήγηση (σκύλου και παιδιών) αλλά αν το γουστάρετε (οικογενειακώς), όλα γίνονται.

Άλλωστε όλοι μας κάποια στιγμή ήμασταν άσχετοι με τα σκυλιά και τον κόσμο τους.
Ακριβώς αυτό!
Φίλε @antreas9 καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μου αρέσει γενικά ο λόγος και ο τρόπος σκέψης σου.
Ομολογώ δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα.
Havanese
Κοκόνι
Αλωπεκίδα
Σου πρότεινε κανείς;
Τα έχεις δει;
Ευχαριστώ πολύ.
όχι, δε μου τα έχει προτείνει κανείς, αλλά θα τα κοιτάξω άμεσα, ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Reactions: mareco


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Τις διάλεξα επειδή μου το μεν πουντλ μου το σύστησε η μοναδική σκυλομαμά που γνωρίζω, το δε μπιζόν, ψάχνοντας το, είδα ότι είχε παρόμοια χαρακτηριστικά με το πουντλ
Δε σκοπεύω να του συμπεριφερθώ (του σκυλιού) ως λούτρινο, προφανώς.
Για τα παιδιά, το ακούω αυτό που λέτε, αλλά δεν το συμμερίζομαι, καθώς όσες φορές έχουν βρεθεί με σκυλάκια, είναι πολύ προσεκτικά. Προφανώς θα είναι λίγο διαφορετικά, αν το σκυλί είναι της οικογένειας, αλλά πιστεύω ακράδαντα, ότι δε θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα όπως αυτό που αναφέρετε

Ακριβώς αυτό!

Ευχαριστώ πολύ.
όχι, δε μου τα έχει προτείνει κανείς, αλλά θα τα κοιτάξω άμεσα, ευχαριστώ πολύ
Υπαρχει θεμα με την τριχα ομως? Να ξερετε οτι ειναι αρκετη. Μην το ξυρισετε το σκυλι μετα αν δεν μπορειτε να σκουπιζετε να καθαριζετε ρουχα και χτενιζετε συνεχεια.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Τις διάλεξα επειδή μου το μεν πουντλ μου το σύστησε η μοναδική σκυλομαμά που γνωρίζω, το δε μπιζόν, ψάχνοντας το, είδα ότι είχε παρόμοια χαρακτηριστικά με το πουντλ
Δε σκοπεύω να του συμπεριφερθώ (του σκυλιού) ως λούτρινο, προφανώς.
το οτι καποιος το προτεινε δεν ειναι σωστη κινηση. το θεμα ειναι να ταιριαζει στις δικες σας συνθηκες και θελω. και οι 2 ρατσες ειναι ομιλητικες, οποτε σε διαμερισμα μπορει να χεις θεμα με τους γειτονες. ειναι επισης και πολυ εξυπνα. αν ειναι μονα τους ολη μερα χωρις την καταλληλη εκτονωση, θα βαριουνται και θα δημιουργουν προβληματα σε σας και τους γειτονες. αν εβαζες τα κριτηρια σου, θα μπορουσαν οι υπολοιποι συμφορουμιτες να σου πουν τι θα ταν καλυτερα να κοιταξεις. γιατι αλλιως τα φανταζεσαι κι αλλιως βγαινουν, ειδκα οταν δεν εχεις πειρα.
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
Υπαρχει θεμα με την τριχα ομως? Να ξερετε οτι ειναι αρκετη. Μην το ξυρισετε το σκυλι μετα αν δεν μπορειτε να σκουπιζετε να καθαριζετε ρουχα και χτενιζετε συνεχεια.
το πουντλ?
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
44
το οτι καποιος το προτεινε δεν ειναι σωστη κινηση. το θεμα ειναι να ταιριαζει στις δικες σας συνθηκες και θελω. και οι 2 ρατσες ειναι ομιλητικες, οποτε σε διαμερισμα μπορει να χεις θεμα με τους γειτονες. ειναι επισης και πολυ εξυπνα. αν ειναι μονα τους ολη μερα χωρις την καταλληλη εκτονωση, θα βαριουνται και θα δημιουργουν προβληματα σε σας και τους γειτονες. αν εβαζες τα κριτηρια σου, θα μπορουσαν οι υπολοιποι συμφορουμιτες να σου πουν τι θα ταν καλυτερα να κοιταξεις. γιατι αλλιως τα φανταζεσαι κι αλλιως βγαινουν, ειδκα οταν δεν εχεις πειρα.
τα κριτήρια, είναι το μέγεθος (λόγω διαμερίσματος, δε θέλω σκύλο πολύ μεγάλο, παρότι λατρεύω τα λυκόσκυλα, και είναι το μοναδικό σκυλί που έχω περάσει άπειρες ώρες μαζί του, καθώς είχε ο κολλητός μου φίλος), το να μπορεί να μείνει μόνο του εντός διαμερίσματος για κάποιες ώρες, να ικανοποιείται με μία (είχα πει αρχικά, και το άλλαξα σε δύο μετά από όσα μου ειπατε) βόλτα, να είναι φιλικό με τα παιδιά, και από εκεί και πέρα, να μην σηκώνει την πολυκατοικία στο πόδι. Δεν ξέρω τι φροντίδα χρειάζεται ένα σκυλάκι από άποψη μπάνιου και χτενίσματος, φαντάζομαι ότι ειδικά τα τριχωτα έχουν μεγάλη ανάγκη το χτένισμα/ξέμπλεξιμο.
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Τα πουντλ δεν ειναι πολυ ομιλιτικα απο οσο ξερω εγω και ξερω πολλα. Περιποιηση χρειαζονται πολυ συχνη και επαγγελματικα αρκετες φορες το χρονο. Και τα μπιζον το ιδιο αλλα επειδη δεν ειναι τοσο σγουρα οχι σε ιδιο βαθμο. Εβγαλες ακρη ομως με εκτροφειο πουντλ?
 
  • Like
Reactions: antreas9


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU