Αναζήτηση αρσενικού Presa Canario (για να κάνει παρέα στη θηλυκιά μου..)


bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
Καλησπέρα σας!

εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοχος ενός θηλυκού presa canario. Δεν έχει pedigree, την πήρα από γέννα ενός ξάδερφου. Δεν είναι τυπική και σαν πρώτη φορά κάτοχος σκύλου αν ξανάπαιρνα θα έπαιρνα καταρχήν σκυλί με χαρτιά μετά από τόσο διάβασμα και τόση όρεξη που μας βγήκε με τη γυναίκα μου.
Η "μικρή" άρυα είναι καταπληκτική, σε λίγες μέρες ενός έτους, 55 κιλών και 68 εκατοστών στον ώμο. Προς το παρόν μετά από ακτινογραφίες, δεν έχει δυσπλασία ισχίου και αγκώνων, Έχει εξαιρετικό χαρακτήρα ειδικά με τα μικρά παιδιά, κοινωνικοποιήθηκε αμέσως, είναι πολύ φιλική με τους φίλους μας, και δεν μπορώ να πω ότι της έχουν βγει επιθετικά ένστικτα ακόμη. Είναι προστατευτική με το σπίτι και την μεγάλη αυλή (1,5 στρέμμα) αλλά όπως τη βλέπω αν έπρεπε να επιτεθεί νομίζω πως δεν θα ήξερε τι να κάνει. Δεν έχει νεύρα, τουλάχιστον δεν έχει χρειαστεί να νευριάσει με άνθρωπο. Στην όψη σκυλιών πίσω από μάντρες, αφρίζει όμως. Την εκπαιδεύουμε σε βασική υπακοή εμείς με πολύ καλά αποτελέσματα. Με την γυναίκα μου είναι ρομπότ, εγώ της κάνω τα χατίρια.
Τρώει premium κροκέτα και βάλε και σκέφτομαι τελευταία να το γυρίσω σε συνδυασμό κροκέτα-πλατάρια γιατί της αρέσουν πολύ ενώ την κροκέτα τη σνομπάρει.

Για την κούκλα αυτή λοιπόν ψάχνω μόνιμη παρέα για να μην βαριέται στην αυλή μόνη της αλλά και για αναπαραγωγή αργότερα.
Έχω δύο ερωτήματα.
Το πρώτο είναι το προφανές, ποια εκτροφεία μου προτείνετε. Ελλάδα ή εξωτερικό.
Το δεύτερο είναι πιο ειδικό. Οι απόγονοι δύο σκυλιών, το ένα με pedigree και το άλλο χωρίς, παίρνουν pedigree? Να την χρησιμοποιήσω για αναπαραγωγή (δεν έχω καμία διάθεση να γίνω εκτροφέας αλλά ήδη μου ζητάνε οι φίλοι κουτάβια και αν μπω στη διαδικασία θέλω να γίνει σωστά) δηλαδή ή να το ξεχάσω;



 
  • Like
Reactions: Kouros


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Να το ξεχάσεις!
Να σου ζήσει η μικρή και να έχετε μια καλή ζωή μαζί.
Αν ο ένας γονιός σε μια γέννα δεν έχει pedigree, τότε δεν μπορούν να πάρουν και τα μικρά τους. Και πως να πάρουν? αφού για αυτόν που δεν έχει pedigree δεν γνωρίζουμε αν είναι καθαρόαιμο. Απλή λογική είναι.
Επίσης, θα σου πρότεινα να αφήσεις την αναπαραγωγή κατά μέρος. Ναι, θα μπορούσες να ζευγαρώσεις δυο σκυλιά και να έχει πολλά χαριτωμένα κουταβάκια. Για τα οποία όμως κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για την εξέλιξη τους, είτε μορφολογικά, είτε από άποψη υγείας, γιατί για τη μάνα τουλάχιστον δεν ξέρεις το βαθύ γενεαλογικό της δέντρο.
Οι εκτροφείς, οι σωστοί εκτροφεις, αυτό που κάνουν είναι να διαλέγουν προσεκτικά το προς αναπαραγωγή ζευγάρι ώστε να εξασφαλίσουν υγιείς απογόνους. Δε σημαίνει ότι κάθε σκύλος με pedigree είναι ιδανικός για αναπαραγωγή.
Τα κουτάβια που θα προκύψουν δεν έχουν και πολύ διαφορά από αυτά που θα βρει κανείς σε ένα καταφύγιο. Δεν είναι κρίμα να μένουν ένα σωρό σκυλάκια στα αζήτητα; Πρότεινε στους φίλους σου να κάνουν μια βόλτα από εκεί και να είσαι σίγουρος οτι κάποιο μικρό ή μεγάλο τέρας θα τους κλέψει την καρδιά!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
:ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO:

Λιγο εκλαψα η αλήθεια ειναι....

Θα απαντησω ομως :X3:

Αφου το λες κ μονος σου,δεν ειναι τυπικη...οποτε τι θες να αναπαραγεις?
Αλλα αντε κ ηταν,αφου δε ξερεις απο που κραταει η σκουφια της (επι της ουσίας),ποιος σου λεει οτι 5 γενιες πισω καποιος πρόγονος της δεν εμοιαζε εξωτερικα με νυφιτσα κ εσωτερικα με προβατο?

Τι εμπειρια έχεις απο εγκυμοσυνες σκυλας,γεννες,απογαλακτισμους κλπ?
Ναι σιγουρα,μπορει να γεννησει κ σε μια τρυπα στο χωμα κ οσα ζησουν εζησαν...
Θες ομως εσυ να γεννησει σε μια τρυπα κ οσα ζησουν εζησαν?

Για σκεψου,βαση λογικης,
ο ενας θαχει πεντιγκρι,η αλλη δε θα χει,
θα πας στον ΚΟΕ κ θα δηλωσεις τι?
Sire ταδε
Dam αγνώστων λοιπων στοιχειων?
ή απλώς Άρια?

Εγω να σου προτεινω δεν εχω,ουτε θελω δλδ,μπεσα σου μιλαω :)
Αλλα κ να βρεις,αμα πεις τι το θες το σκυλι...:whistle:
Κανενας σοβαρος εκτροφεας δε θα στο δωσει!
Εκτος κ αν πεσεις σε κανα ψωμολυσσα,στο δωσει για 400-500 κ μετα δε θυμαται ουτε το ονομα σας!

Πεστους φιλους σου,αφου ολοι κόπτονται για σκυλο,να πανε μια βόλτα απτην τοπικη σας φιλοζωικη
Ή απλα θελουν ενα σκυλι,να λενε πως κ καλα εχουν πρεσα,να κανουν το κομματι τους,κ μετα να το παρατανε απο δω κ απο κει?
Ποση εμπιστοσυνη εχεις στους φιλους σου?
Ποσο καλα τους ξερεις,ποσο υπευθυνα ατομα,εμπεριστατωμένα,ειναι?
Θα κοιμόσουν τα βραδια εαν ηξερες οτι τα μωρα της δικιας σου σκυλας,αρα δικα σου,ειναι αλυσοδεμενα σε καμια ταρατσα κ τρωνε τα σκατα τους για να επιβιωσουν?
Πριν βιαστεις να πεις "οχι,οχι οι δικοι μου ποτε" σκεψου το καλα...σκεψου το πολυ καλα...

Εν κατακλείδι...
θα σου ελεγα να την ξεχασεις αυτη την ιδεα,
παραειναι τρελη,
επικινδυνη,
χρονοβορα,
κοστοβορα
κ αμα λακισουν οι φιλοι σου τελευταια στιγμη (οπως είθισται)
κ αποφασισεις να τα πουλησεις παρανομη :cool:
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
και για να μην πεις υπερβολική την Μαρία, με την οποία φαίνεται γράφαμε ταυτόχρονα, δες εδώ τι τράβηξε ετούτο το σκυλάκι που δόθηκε σε "φίλο".
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλησπέρα και καλώς όρισες. Να χαιρεσαι την μικρή Αρυα.

Θα ήθελα να ρωτήσω,αν επιτρέπεται, αν θα τα πουλήσεις ή αν θα
τα χαρίσεις τα κουταβια και ποσο κόστισαν οι ακτινογραφίες
πισω και αγκώνα.
 


bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
Προφανώς ανησυχήσατε και σας καταλαβαίνω εν μέρει. Προφανώς λοιπόν θεωρήσατε μερικοί από σας τουλάχιστον πως ψάχνω εκτροφέα να αγοράσω κουτάβι, να το βάλω με την κούκλα μου και να πουλάω κουτάβια με το κιλό.
Δεν σας παρεξηγώ, πιθανότατα θα ανήκετε και σε κάποια φιλοζωική.
Για το αν θα μου πουλήσει εκτροφέας κουτάβι μάλλον νυχτωμένοι είστε. Δεν υπήρξε μέχρι τώρα εκτροφέας που να με ρώτησε που μένω τι κάνω τι το θέλω αν έχω εμπειρία. Όσοι εκτροφείς εμφανίζονται σε όποια αναζήτηση κι αν κάνεις στο γκούγκλη. Για ρουμάνους δε κουβεντιάζουμε, προκαταβολή κι είσαι έτοιμος.
Γι αυτό έγραψα εδω, αλλά προφανώς και εδώ δεν θα βγάλω άκρη.
Και αυτός που σκέφτηκε να γράψει αν οι φίλοι κάνουν πίσω, σκέφτηκε ποτέ αν βγάλω αγγελία με 60 κιλά λιοντάρι που είναι η δική μου και κανα αρσενικό αντίστοιχο αν θα βρουν σπίτια; Αν ήθελα να το κάνω αυτό φίλοι μου δεν θα σας ρώταγα.
Και όσον αφορά την τυπικότητα, δε με χαλάει καθόλου που είναι μεγαλύτερη και ψηλότερη από τα στάνταρ. Στα υπόλοιπα άρτια είναι.
Οι ακτινογραφίες φίλε μου αν δεν κάνω λάθος είχαν 150€ και τις πρώτες τις έβγαλα στους 7 μήνες. Δεν θυμάμαι γιατί έχω φίλο κτηνίατρο και δεν είμαι σίγουρος ούτε αν πλήρωσα. Τα κουτάβια όταν τα κάνει γιατί είναι μικρή ακόμα, πιθανότατα θα τα χαρίσω. Δεν έχω ανάγκη να τα πουλήσω φίλε μου.
Να γεννήσει σε τρύπα λέει ο άλλος που το σπίτι της παίζει να είναι καλύτερο από αυτό που μένεις εσύ. Το σκυλί το πληρώνω περισσότερα από όσα χαλάω εγώ το μήνα και θα γεννήσει σε τρύπα.
Ρε συνέλθετε! Τον κόσμο χωρίς να τον ξέρουμε δεν τον παίρνουμε απ τα μούτρα. Για να βοηθήσετε είστε εδω.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Οι ακτίνες δυσπλασίας για μεγαλόσωμα γίνονται 15-18 μηνών
και κοστίζουν μονο για πισω περιπου 120€ γιατι χριαζεται ολική νάρκωση και περιπου 200€ αν κανεις μαζι και αγκώνα.

Λες:
"πιθανότατα θα τα χαρίσω" και "δεν εχω ανάγκη να τα πουλήσω"

Νομίζω δεν ξεκινάς καλα. Πρεπει να το σκεφτείς πολυ καλητερα τι
πας να κανεις και σε τι περιπέτεια μπορει να μπει η σκυλα σου
και επίσης αν οι φίλοι και οι γνωστοί σου κανουν για πρέσα και δεν
θα βρουν τον μπελά τους και εσυ μαζι τους.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Προφανώς ανησυχήσατε και σας καταλαβαίνω εν μέρει. Προφανώς λοιπόν θεωρήσατε μερικοί από σας τουλάχιστον πως ψάχνω εκτροφέα να αγοράσω κουτάβι, να το βάλω με την κούκλα μου και να πουλάω κουτάβια με το κιλό.
Δεν σας παρεξηγώ, πιθανότατα θα ανήκετε και σε κάποια φιλοζωική.
Για το αν θα μου πουλήσει εκτροφέας κουτάβι μάλλον νυχτωμένοι είστε. Δεν υπήρξε μέχρι τώρα εκτροφέας που να με ρώτησε που μένω τι κάνω τι το θέλω αν έχω εμπειρία. Όσοι εκτροφείς εμφανίζονται σε όποια αναζήτηση κι αν κάνεις στο γκούγκλη. Για ρουμάνους δε κουβεντιάζουμε, προκαταβολή κι είσαι έτοιμος.
Γι αυτό έγραψα εδω, αλλά προφανώς και εδώ δεν θα βγάλω άκρη.
Και αυτός που σκέφτηκε να γράψει αν οι φίλοι κάνουν πίσω, σκέφτηκε ποτέ αν βγάλω αγγελία με 60 κιλά λιοντάρι που είναι η δική μου και κανα αρσενικό αντίστοιχο αν θα βρουν σπίτια; Αν ήθελα να το κάνω αυτό φίλοι μου δεν θα σας ρώταγα.
Και όσον αφορά την τυπικότητα, δε με χαλάει καθόλου που είναι μεγαλύτερη και ψηλότερη από τα στάνταρ. Στα υπόλοιπα άρτια είναι.
Οι ακτινογραφίες φίλε μου αν δεν κάνω λάθος είχαν 150€ και τις πρώτες τις έβγαλα στους 7 μήνες. Δεν θυμάμαι γιατί έχω φίλο κτηνίατρο και δεν είμαι σίγουρος ούτε αν πλήρωσα. Τα κουτάβια όταν τα κάνει γιατί είναι μικρή ακόμα, πιθανότατα θα τα χαρίσω. Δεν έχω ανάγκη να τα πουλήσω φίλε μου.
Να γεννήσει σε τρύπα λέει ο άλλος που το σπίτι της παίζει να είναι καλύτερο από αυτό που μένεις εσύ. Το σκυλί το πληρώνω περισσότερα από όσα χαλάω εγώ το μήνα και θα γεννήσει σε τρύπα.
Ρε συνέλθετε! Τον κόσμο χωρίς να τον ξέρουμε δεν τον παίρνουμε απ τα μούτρα. Για να βοηθήσετε είστε εδω.
Να κάνω κάποιες διευκρινίσεις φίλε μου..Αν είναι όπως το περιγράφεις τότε δεν θα είναι 60 κιλά λιοντάρι αλλά 60 κιλά πατάτες...
Τι μέρος του λόγου θέλεις να είναι το αρσενικό..?Σαν τη θηλυκιά που έχεις αλλά με pedigree?Η κανονικο presa ?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σε βοηθαμε...
Αλλα εισαι τοσο σκαλωμενος που δεν μπαίνεις καν στην διαδικασια να αναρωτηθεις για οσα σου γραψαμε!

Δε θες τις γνωμες μας,
γιατι στις δωσαμε κ δε σαρεσαν,
θες να βρεθουν 2-3 να σου πουν "ναι ρε μαγκα μ,μεφτιαξες,60κιλα τουμπανο,κριμα να μη γινει μανα"
Ισως για να καταλαγιασουν τους οποιους ενδοιασμους σου
Ίσως να πιασεις κανα πελατακι
Συ ξερεις!

Θα βρεθουν να τα παρουν,ναι
Δοξα τον Θεο,απο μαλακες
Υπερπληρεις ημαστε σ'αυτόν τον ατιμο ντουνια
Το ποιοι θα βρεθουν,πως θα ταχουν,αν θα ξερουν να τα χειριστουν,αν θα τα προσεχουν...στα φρυδια σου ετσι?

Εισαι ενα στυλακι
Να τις βγαλουμε να τις μετρησουμε
Λες κ μας ξερεις κ απο χθες
Ή νομιζεις οτι εχουμε εμεις όρεξη να "τις μετραμε" με τον καθε ενα...
Λες "τα κουταβια οταν τα κανει"
Αρα θα τα κανει,
Το θεμα σου ειναι ποτε κ με ποιον!
Οποτε τι συζηταμε?

Κατι τελευταιο,αμα γεννησει ξημερωμα?
Ξερεις να ξεγεννας?να ανοιγεις τα σακουλια?να κοβεις τους λωρους?αμα καποιο κολλησει?αμα δε παρει κατευθειαν ανασα?αμα δε βγαλει ολους τους σάκους?αμα κουραστει κ δε σπρωχνει?αμα,αμα,αμα...1002 αμα...
Αλλα ειπαμε,στα φρυδια σου,
Αρκει που θα γινει μανα
Θα παρουν κ τα φιλαρακια σου κανα δυο...
Ναι
Οχι,φυσικα...οπως τα λες ειναι...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αφου λοιπον υπαρχουν τοσα τυπου πρεσα διαθεσιμα, απο φιλους, απο αγγελιες, απο Ρουμανια κλπ, γιατι να κανεις και εσυ γεννα; Δεν υπαρχει λογος κατα τα τη γνωμη μου. Πες σ αυτους που σου ζηταν να κοιταξουν αλλου. Δεν εχει ελλειψη απο κουταβια.

Να την χαιρεσαι την Αρυα και να μην τη ζευγαρωσεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σχετικά με τους φίλους:
Μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά για άλλους. Σε φίλο με καθωσπρέπει και καλή οικογένεια το 'δωσε και μια γνωστή το κουταβομπόξερ για να πάει να το μαζέψει μετά από 3 μήνες σκελετωμένο από το μπαλκόνι όπου κολύμπαγε στα σκατά του. Για να μην πούμε με πόσους φίλους και σόγια έχουμε "πλακωθεί" γιατί τον έχουν το σκύλο έτσι όπως τον έχουν.

Σχετικά με τον αν είμαστε της φιλοζωικής: Κανένας από εμάς εδώ μέσα από όσο ξέρω και ξέρω αρκετούς. Απλά κάποιοι από εδώ έχουν μαζέψει κάμποσα σκατά από το δρόμο που πέταξαν κάποιοι άλλοι και τους βγήκε η παναγία για να τα ξανακάνουν σκυλιά και να τους βρουν σπίτι - αρκετά σαπίζουν ακόμη σε πανσιόν και εκεί θα πεθάνουν.

Από ηθικής λοιπόν πλευράς τα πράγματα έχουν ως εξής:

  1. Yπάρχει υπερπροσφορά σκύλων.
  2. Κάνοντας μια γέννα στερείς σπίτι από άλλα 5-10 σκυλιά που πεθαίνουν στο δρόμο και που ψάχνουν σπίτι.
Κάθε γέννα επιδεινώνει λοιπόν το πρόβλημα με 2 τρόπους:
  1. Στερεί σπίτια
  2. Δημιουργεί νέα εν δυνάμει αδέσποτα.
Ένας φαύλος κύκλος που δεν θα τελειώσει ποτέ όπως πάμε.

Σου πάει η καρδιά? Αν ναι, κάνε τη γέννα.

Σχετικά με τη γέννα τώρα: Όχι δεν μπορείς να βγάλεις pedigree. Τυπικά θα είναι ημίαιμα. Το ότι θα τα χαρίσεις και δεν θα τα πουλήσεις είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Θετικό διότι νόμιμα έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να τα πουλήσεις (δεν έχεις επωνυμία εκτροφείου κλπ.). Αρνητικό διότι το τζάμπα δυστυχώς έχει λιγότερη αξία. Ο καγκουροέλληνας ό,τι δεν πληρώνει, δεν του δίνει και αξία. Ο κώλος του τσούζει μόνο όταν πονέσει η τσέπη. Σκέφτεται με τη λογική "τι είχα - τι έχασα" και παρατάει ευκολότερα στο δρόμο το τζάμπα σκυλί. Δεν είναι τυχαίο ότι οι συντριπτικά περισσότερες αριθμητικά επιστροφές είναι σε υιοθετημένα και όχι σε αγορασμένα.

Σχετικά με τη γέννα της συγκεκριμένης φυλής:
  1. Δεν είναι σκυλί για ολικώς ή μερικώς ανίκανο ιδιοκτήτη. Θέλει ιδιοκτήτη έμπειρο, καταρτισμένο, ικανό, ευσυνείδητο κλπ. Πρέπει να πετύχεις τζόκερ για να βρεις το σωστό ιδιοκτήτη για ένα τέτοιο σκύλο. Έχω σκυλιά 15 χρόνια, έχουν περάσει κατά καιρούς από το σπίτι μου και "φυσιολογικά" σε σχέση με τις δικές μου τις μισοριξιές, παρόλα αυτά θεωρώ τον εαυτό μου ανεπαρκή για ένα πρέσα.
  2. Έχει τον καγκουροφέρτη. Κοινώς, μεγάλο ποσοστό των υποψηφίων ιδιοκτητών ενός τέτοιου σκύλου το θέλουν για την εικόνα τους. Η οποία για αυτούς προέχει σε σχέση με το τι πραγματικά είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν για να έχουν σωστά ένα τέτοιο σκύλο.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Καλησπέρα σας!
δεν έχω καμία διάθεση να γίνω εκτροφέας αλλά ήδη μου ζητάνε οι φίλοι κουτάβια και αν μπω στη διαδικασία θέλω να γίνει σωστά
Από την στιγμή που η πανέμορφη Άρυα δεν έχει pedigree (και άρα εσύ δεν έχεις γνώση για τους προγόνους της) σωστά δεν θα γίνει η διαδικάσια, ακόμα και τις απαραίτητες εξετάσεις να κάνεις. Η δικία μου πρόταση είναι, αν δεν σε ενδιαφέρει για εκτροφέας (ούτε χομπίστας με μια γέννα κάθε δύο και τρία χρόνια πχ) και θέλεις η Άρυα να έχει παρέα, πάρε ένα σκυλάκι απο φιλοζωική να αράζουν παρέα.

Αν πάλι σε ελκεί η ιδέα της εκτροφής, γουστάρεις την φυλή (της οποίας τυπικός εκπρόσωπος δεν είναι η δικία σου όμως) και θέλεις να συμβάλεις στην βέλτιωση της, κατέβα σε εκθέσεις, μίλα με εκτροφείς, πάρε γνώμες, γνώσεις, δίαβασε και ψάξου ατελειώτα, και όταν πλέον είσαι έτοιμος , βγάλε επωνυμία εκτροφείου, αγόρασε εκτροφική σκύλα, και αφού έχεις μάθει να αναγνωρίζεις της ατέλειες στον σκύλο σου αλλά και τους άλλους, ζευγάρωσε την με αρσενικό ενήλικο, άλλο εκτροφείου, που θα την συμπληρώνει.

Αλλά επείδη εγώ πολύ εύκολα και ωραία τα λέω, και πολύ ευκολά και ωραία δεν είναι, αν επιμένεις στο ότι δεν θέλεις να γίνεις εκτροφέας, απόλαυσε την κουκλάρα σου όπως είναι, μην βάζεις επιπλέον πονοκεφάλους στο κεφάλι σου και στο δικό της.

εντιτ: επείδη η φωτογραφίες σου χάθηκαν αλλά εγώ πρόλαβα να της δω, αυτό το χρώμα της είναι τοοοοοοοοοοσο όμορφο.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Δεν έχει Pedigree δεν βγάζει Pedigree. Αν δεν ξέρεις προγόνους δεν κάνεις γεννά απλά. Μπορεί για εσένα να είναι το τέλειο σκυλί αλλά είναι εκτός προτύπου κατά τα λεγόμενα σου άρα δεν υπάρχει λόγος να αναπαραχθεί και να δώσει κουτάβια εκτός προτύπου.
Και η όλη διαδικασία δεν είναι απλή. Έχει πολύ κόπο και ξενύχτι. Και αγωνία. Και άγχος.
Εγώ σου λέω μην προχωράς.
Να
χαίρεσαι την σκύλα σου. Έχει πολλά να σου δώσει εκτός από απογόνους ;)
 


bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
Σχετικά με τους φίλους:
Μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά για άλλους. Σε φίλο με καθωσπρέπει και καλή οικογένεια το 'δωσε και μια γνωστή το κουταβομπόξερ για να πάει να το μαζέψει μετά από 3 μήνες σκελετωμένο από το μπαλκόνι όπου κολύμπαγε στα σκατά του. Για να μην πούμε με πόσους φίλους και σόγια έχουμε "πλακωθεί" γιατί τον έχουν το σκύλο έτσι όπως τον έχουν.

Σχετικά με τον αν είμαστε της φιλοζωικής: Κανένας από εμάς εδώ μέσα από όσο ξέρω και ξέρω αρκετούς. Απλά κάποιοι από εδώ έχουν μαζέψει κάμποσα σκατά από το δρόμο που πέταξαν κάποιοι άλλοι και τους βγήκε η παναγία για να τα ξανακάνουν σκυλιά και να τους βρουν σπίτι - αρκετά σαπίζουν ακόμη σε πανσιόν και εκεί θα πεθάνουν.

Από ηθικής λοιπόν πλευράς τα πράγματα έχουν ως εξής:

  1. Yπάρχει υπερπροσφορά σκύλων.
  2. Κάνοντας μια γέννα στερείς σπίτι από άλλα 5-10 σκυλιά που πεθαίνουν στο δρόμο και που ψάχνουν σπίτι.
Κάθε γέννα επιδεινώνει λοιπόν το πρόβλημα με 2 τρόπους:
  1. Στερεί σπίτια
  2. Δημιουργεί νέα εν δυνάμει αδέσποτα.
Ένας φαύλος κύκλος που δεν θα τελειώσει ποτέ όπως πάμε.

Σου πάει η καρδιά? Αν ναι, κάνε τη γέννα.

Σχετικά με τη γέννα τώρα: Όχι δεν μπορείς να βγάλεις pedigree. Τυπικά θα είναι ημίαιμα. Το ότι θα τα χαρίσεις και δεν θα τα πουλήσεις είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Θετικό διότι νόμιμα έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να τα πουλήσεις (δεν έχεις επωνυμία εκτροφείου κλπ.). Αρνητικό διότι το τζάμπα δυστυχώς έχει λιγότερη αξία. Ο καγκουροέλληνας ό,τι δεν πληρώνει, δεν του δίνει και αξία. Ο κώλος του τσούζει μόνο όταν πονέσει η τσέπη. Σκέφτεται με τη λογική "τι είχα - τι έχασα" και παρατάει ευκολότερα στο δρόμο το τζάμπα σκυλί. Δεν είναι τυχαίο ότι οι συντριπτικά περισσότερες αριθμητικά επιστροφές είναι σε υιοθετημένα και όχι σε αγορασμένα.

Σχετικά με τη γέννα της συγκεκριμένης φυλής:
  1. Δεν είναι σκυλί για ολικώς ή μερικώς ανίκανο ιδιοκτήτη. Θέλει ιδιοκτήτη έμπειρο, καταρτισμένο, ικανό, ευσυνείδητο κλπ. Πρέπει να πετύχεις τζόκερ για να βρεις το σωστό ιδιοκτήτη για ένα τέτοιο σκύλο. Έχω σκυλιά 15 χρόνια, έχουν περάσει κατά καιρούς από το σπίτι μου και "φυσιολογικά" σε σχέση με τις δικές μου τις μισοριξιές, παρόλα αυτά θεωρώ τον εαυτό μου ανεπαρκή για ένα πρέσα.
  2. Έχει τον καγκουροφέρτη. Κοινώς, μεγάλο ποσοστό των υποψηφίων ιδιοκτητών ενός τέτοιου σκύλου το θέλουν για την εικόνα τους. Η οποία για αυτούς προέχει σε σχέση με το τι πραγματικά είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν για να έχουν σωστά ένα τέτοιο σκύλο.
Από την στιγμή που η πανέμορφη Άρυα δεν έχει pedigree (και άρα εσύ δεν έχεις γνώση για τους προγόνους της) σωστά δεν θα γίνει η διαδικάσια, ακόμα και τις απαραίτητες εξετάσεις να κάνεις. Η δικία μου πρόταση είναι, αν δεν σε ενδιαφέρει για εκτροφέας (ούτε χομπίστας με μια γέννα κάθε δύο και τρία χρόνια πχ) και θέλεις η Άρυα να έχει παρέα, πάρε ένα σκυλάκι απο φιλοζωική να αράζουν παρέα.

Αν πάλι σε ελκεί η ιδέα της εκτροφής, γουστάρεις την φυλή (της οποίας τυπικός εκπρόσωπος δεν είναι η δικία σου όμως) και θέλεις να συμβάλεις στην βέλτιωση της, κατέβα σε εκθέσεις, μίλα με εκτροφείς, πάρε γνώμες, γνώσεις, δίαβασε και ψάξου ατελειώτα, και όταν πλέον είσαι έτοιμος , βγάλε επωνυμία εκτροφείου, αγόρασε εκτροφική σκύλα, και αφού έχεις μάθει να αναγνωρίζεις της ατέλειες στον σκύλο σου αλλά και τους άλλους, ζευγάρωσε την με αρσενικό ενήλικο, άλλο εκτροφείου, που θα την συμπληρώνει.

Αλλά επείδη εγώ πολύ εύκολα και ωραία τα λέω, και πολύ ευκολά και ωραία δεν είναι, αν επιμένεις στο ότι δεν θέλεις να γίνεις εκτροφέας, απόλαυσε την κουκλάρα σου όπως είναι, μην βάζεις επιπλέον πονοκεφάλους στο κεφάλι σου και στο δικό της.

εντιτ: επείδη η φωτογραφίες σου χάθηκαν αλλά εγώ πρόλαβα να της δω, αυτό το χρώμα της είναι τοοοοοοοοοοσο όμορφο.
Δεν έχει Pedigree δεν βγάζει Pedigree. Αν δεν ξέρεις προγόνους δεν κάνεις γεννά απλά. Μπορεί για εσένα να είναι το τέλειο σκυλί αλλά είναι εκτός προτύπου κατά τα λεγόμενα σου άρα δεν υπάρχει λόγος να αναπαραχθεί και να δώσει κουτάβια εκτός προτύπου.
Και η όλη διαδικασία δεν είναι απλή. Έχει πολύ κόπο και ξενύχτι. Και αγωνία. Και άγχος.
Εγώ σου λέω μην προχωράς.
Να
χαίρεσαι την σκύλα σου. Έχει πολλά να σου δώσει εκτός από απογόνους ;)
Καλημέρα! Να σας πω την αλήθεια από φιλόζωους τέτοια ποστ περίμενα και σας ευχαριστώ!
Πραγματικά λοιπόν συμμερίζομαι τις ανησυχίες σας, καταλαβαίνω και το άγχος των έξτρα αδέσποτων.
Τέλος πάντων, καλή ήταν η κουβέντα αλλά δυστυχώς παρόμοια με τις υπόλοιπες. Λάθος έκανα εγώ όμως που μετά από τόσο διάβασμα περίμενα τίποτα διαφορετικό.
Σας ευχαριστώ!

ΥΓ1. Επιβεβαίωση αν ψάχνω αρκεί να την βγάλω βόλτα, ή να ανοίξω μια σελίδα στο facebook. Δε χρειαζόμουν κουβέντα σε φιλοζωικό φορουμ.
ΥΓ2. Δεν είναι υπέροχο το χρώμα της; και λόγω φαγητού(;) ή περιποίησης(;) ή απο φυσικού της, λάμπει!
ΥΓ3. Απ ότι καταλαβαίνω τόσο μορφολογικά όσο και σε χαρακτήρα υπάρχουν μεγάλες διαφορές κυρίως επειδή αναγνωρίστηκε πρόσφατα η φυλή, και λόγω μάρκετινγκ. Προσωπικά γουστάρω που είναι κουτάβι ακόμα, αλλά μόλις την πειράξω λίγο γίνεται ξεροκέφαλο λιοντάρι, και με ένα στοπ, ξαναγίνεται κουτάβι (Έχω και βιντεο αμα θες). Δεν έχω πρόβλημα με το χαρακτήρα του αρσενικού λοιπόν. Ότι και να είναι θα το φτιάξουμε εμείς το καλύτερο. Επίσης γουστάρω που δεν είναι τυπική. Βλέπω κάτι αρσενικά πρέσα εκτροφείου και δίπλα της είναι νανάκια. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της είναι εντός προδιαγραφών. Είναι αρκετά μεγαλύτερη απ ότι έπρεπε όμως. Και δε με χαλάει καθόλου. Ύστερα απ ότι διαβάζω και στο μέγεθος ανοχές υπάρχουν. Εδώ υπάρχουν εκτροφεία που πουλάνε πρέσα μισά άσπρα με άσπρο στη μάσκα και θα κάνουμε και κριτική στη δική μου;
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Εγω προσωπικα δεν σου εγραψα για αδεσποτα. Σου ειπα οτι ειναι εκτος προτυπου. Και οτι και εκτροφικο αρσενικο να παρεις, pedigree δεν βγαινει. Και το θυληκο σου ειναι εκτος πρωτυπου, αρα απλα θα εχεις ημιαιμα εκτος πρωτυπου, τυπου Presa Canario κουταβια. Αν θες να εχεις ημίαιμα τυπου Presa Canario επειδη γουσταρεις το σκυλι σου, γουστο σου και καπελο σου, δεν μπορει να σου επιβαλει κανενας τιποτα.
 
  • Like
Reactions: bleo8onhs


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
1. Καλώς όρισες και ελπίζω να παραμείνεις, έστω και σαν ευκαιριακός/εποχικός αναγνώστης του φόρουμ - μόνο κέρδος θα έχεις.

2. Τις θερμότερες ευχές μου για τη σχέση σου(ας) με την Άρυα. Μακάρι να περάσετε πολλά και χαρούμενα χρόνια μαζί.

3. Παράπονο εκφράζω - δεν βλέπω φωτογραφίες πλην του αβαταρ σου!

4. Πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου. Όλες ανεξαιρέτως οι συμβουλές που σου δόθηκαν μέχρι στιγμής είναι 100% σωστές. Καθένας/μία με το δικό του τρόπο γραφής και στυλ σου λέει ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Αν δε παραμερίσεις την αρχική σου ενστικτώδη αντίδραση και το σκεφθείς ορθολογικά θα δεις πως τη λογική των επιχειρημάτων που παρατέθηκαν δεν μπορείς να την απορρίψεις.

5. Άποψή μου: Δεν πρέπει (και αντικειμενικά δεν δύνασαι λόγω έλλειψης ''χαρτιών'') να ασχοληθείς ως εκτροφέας. Δεν πρέπει να μπεις στη διαδικασία της αυτόνομης αναπαραγωγής, όσο κι αν τα αγαπάς, όσο κι αν πιστεύεις ότι θα τους προσφέρεις τα πάντα. Δεν πρέπει να υπολογίζεις σε ''φίλους'' κλπ που θα πάρουν (αυτό ναι) και θα φροντίσουν δια βίου (αυτό σχεδόν σίγουρα όχι για πολλά από τα κουτάβια σου) τους καρπούς της Άρυα. Το ότι προτίθεσαι να ξοδέψεις λεφτά και δεν προσβλέπεις στο να εισπράξεις δεν έχει καμία σχέση με την προβλεπόμενη τύχη τους.

6. Αν ένοιωσες ότι σε ''πήραμε από τα μούτρα'', απολογούμαστε. Προσωπικά διαβάζοντας τα σχόλια δεν διέγνωσα κάτι τέτοιο. Ακόμη και η ''τρύπα στο έδαφος'' που σε ενόχλησε δεν θεωρώ ότι εμπεριείχε την έννοια της προσβολής.

Ελπίζω να σε έχουμε στην παρέα μας για πολύ πολύ καιρό.
Καλώς ορίσατε και πάλι!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να βάλω εγω μια φωτογραφια να γλυκαθούμε λίγο , μην τυχόν και αγριέψει το θέμα...
 
  • Like
Reactions: bleo8onhs


bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
3. Παράπονο εκφράζω - δεν βλέπω φωτογραφίες πλην του αβαταρ σου!
έχεις να προτείνεις κάποιο τρόπο να τις ανεβάσω; γιατί φωτογράφηση κάνουμε καθημερινά, αλλά τον καιρό που έγραφα σε φορουμ είχαν δυνατότητα upload, εδώ δεν τη βρίσκω
 




barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
καλέ γιατί δεν κάνει να πηδάει??? όταν παίζει μια χαρά κάνει. αρκεί να μάθει να διαχειρίζεται το όγκο της και να μην σας χτυπάει. το θέμα είναι να μην σε καλωσορίζει με πήδημα.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf