Αναζήτηση αρσενικού Presa Canario (για να κάνει παρέα στη θηλυκιά μου..)


bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
Εχω την εντύπωση οτι αυτο το κουτάβι το εχω ξαναδεί στο φορουμ
σε αλλο θεμα και δεν ειναι πρέσα αλλα μπουρμπούλι.

View attachment 63826
κάνει μπουρμπουλια( ;;; ) ο κούρτο;

ειναι ο eros de irema curto
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PXM-DANBULL










PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Στην βιασύνη μου να στην πω... ξέχασα να αναφέρω ότι η Άρυα είναι κούκλα!

Αφού λοιπόν γνωρίζεις τον γερό παράξενο προσπάθησε να έρθεις σε επικοινωνία με το γιό του. Αυτός είναι πιο συζητήσιμος. Τώρα αν ο Curto σου πέφτει μακριά, κοιτά και εδώ http://carpatcan.com/
 


bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
Στην βιασύνη μου να στην πω... ξέχασα να αναφέρω ότι η Άρυα είναι κούκλα!

Αφού λοιπόν γνωρίζεις τον γερό παράξενο προσπάθησε να έρθεις σε επικοινωνία με το γιό του. Αυτός είναι πιο συζητήσιμος. Τώρα αν ο Curto σου πέφτει μακριά, κοιτά και εδώ http://carpatcan.com/
Του δεύτερου του έχω μιλήσει εδώ και καιρό. Για μαύρο κουτάβι δεν παίρνει πια προκαταβολές, είναι κλεισμένος για δύο χρόνια, και τα δίνει 2000€. Πληροφοριακά. Μου κάνει εντύπωση πάντως πως δεν μου πρότεινες, iron bull, rey gladiator, presa awangarda και άλλα. Τα ξένα τα ξέρω, τα ελληνικά ψάχνω.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Έχεις δίκιο αλλά το έγραψα στο πρώτο μου ποστ. Αν έπαιρνα τώρα σκύλο θα έπαιρνα με χαρτιά. Όμως την κουκλάρα μου την πήρα και την έκανα άνθρωπο και την γουστάρω πολύ. Μόλις πάει 15-18μηνών θα ξανακάνω εξετάσεις. Και στα 24 θα ξανακάνω. Πήρα ένα ημίαιμο στην ουσία και το πληρώνω 100-150€ το μήνα επειδή μου αρέσει. Και γι αυτό έγινε και έτσι. Και είπα ότι θέλω σκυλί για να της κάνει παρέα, γιατί μου αρέσουν και θέλω κι άλλο, γιατί τα γουστάρω. Θα μου πεις στην πορεία δεν θα τα ζευγαρώσεις; Το πιθανότερο. Να πάρω αρσενικό όπως πήρα αυτήν λοιπόν; Χωρίς τίποτα; Το έκανα το λάθος μία φορά, να το ξανακάνω; Γιατί δεν το βλέπεις έτσι δηλαδή; Την φυλή θα την συνεχίσει αυτός που ξέρει και θέλει. Εγώ δεύτερο σκυλί θέλω!
Και αφου αναγνωριζεις το λαθος σου και πολυ σωστα δεν θες να το ξανακανεις....γιατι να αναπαραγαγεις ενα λαθος κάνοντας και εσυ μια λαθος γεννα;;;;;;εκει με χανεις.....

Ξερεις το σωστο το βλεπεις το ψάχνεις....αλλα μπροστα στην αρυα ξεχνας οτι ξερεις οτι σεβεσαι στη φυλη και πας να κανεις και εσυ αυτο που θες να διορθωσεις στη δεύτερη φορα σου.... αν το σκεφτεις καλυτερα θα δεις οτι εμπλεξες λιγο το μίτο μπροστα στην αγαπη σου και το θαυμασμο σου....

(Η ιδεα για το θηλυκό εξαιρετικη παραδεξου το....)
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Του δεύτερου του έχω μιλήσει εδώ και καιρό. Για μαύρο κουτάβι δεν παίρνει πια προκαταβολές, είναι κλεισμένος για δύο χρόνια, και τα δίνει 2000€. Πληροφοριακά. Μου κάνει εντύπωση πάντως πως δεν μου πρότεινες, iron bull, rey gladiator, presa awangarda και άλλα. Τα ξένα τα ξέρω, τα ελληνικά ψάχνω.
Λέτε .. λέτε...λέτε...και κατάληξη δεν έχετε..
Πήρες το πρώτο σκυλί (το θηλυκό) και σου βγήκε τζουφιο..(για πρέσα) και ψάχνεις να βρεις αρσενικό και σε νοιάζει τι ΧΡΩΜΑ?Δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να ψάξεις να βρεις ταπεραμεντο για να δεις και τι να είναι το πρέσα?
Δεν πιστεύω να νομίζεις οτι επειδή θα έχει pedigree θα έχει και πιστοποιητικό συμπεριφοράς....
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Λέτε .. λέτε...λέτε...και κατάληξη δεν έχετε..
Πήρες το πρώτο σκυλί (το θηλυκό) και σου βγήκε τζουφιο..(για πρέσα) και ψάχνεις να βρεις αρσενικό και σε νοιάζει τι ΧΡΩΜΑ?Δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να ψάξεις να βρεις ταπεραμεντο για να δεις και τι να είναι το πρέσα?
Δεν πιστεύω να νομίζεις οτι επειδή θα έχει pedigree θα έχει και πιστοποιητικό συμπεριφοράς....


Απο που προκύπτει οτι του βγήκε τζούφιο ρε Κούρος; 12 μηνών
ειναι ακομα κουτάβι και ο θεματοθέτης ειναι καινούριος με
δυναμική φιλη και σηγουρα δεν ξέρει να το "διαβάζει" ακομα καλα.
Μηπως ειπε οτι πήρε κανάριο και το εχει για Λαμπρατόρ;
Ή μηπως να το παλουκόσει σε καμία γωνία να "αγριέψει";


60 κιλά φαντάζετε οτι θα γίνει το κουτάβι. οπως ειπε ειναι
τωρα ειναι 55 κιλά στο χέρι του ειναι να το κρατήσει σε αυτα τα κιλά
και να μετατρέψει τον παιδικό όγκο που εχει τωρα σε μυική μάζα.

Και απο που προκύπτει οτι ειναι εκτός προτύπου που είπαν καποιοι;
Επιδη ειναι δυο τρία εκατοστά ψηλότερο; Τι αλλο είδατε και το
βγάλατε εκτός προτύπου; Μια χαρα Πρέσα Κανάριο βλεπω εγω.
Και απο εκτροφειο να το ειχε πάρει μπορει άνετα να έβγενε
ψηλότερο απο το προτυπο.

Αλλο για το αν πρεπει να το ζευγαρωσει ή οχι που αυτο θα το
καταλάβει καλητερα (οτι και να λεμε σε πρώτη φάση εμείς)
μονο αν παραμείνει στο φορουμ και διαβάσει και ασχοληθεί...
και αλλο να του βγάζουμε σκάρτο το σκυλο απο δυο τρείς φωτο.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
απο που προκύπτει οτι ειναι εκτός προτύπου που είπαν καποιοι;
Μονος του το ειπε ο θεματοθετης...
Εαν δεν ειναι κατι εντελως εξόφθαλμο πως να καταλαβεις απο 2-3 φωτός εαν ειναι εντος προτύπου ή οχι?

Ποιος την εβγαλε σκαρτη?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στο πρότυπο κάθε φυλής περιγράφονται δεκάδες χαρακτηριστικα και όχι μόνο το χρώμα, το βάρος ή το ύψος (που σε αρκετές φυλές δεν αναφέρεται καν).
Απαιτείται βαθειά γνώση μιας φυλής για να μπορέσει κάποιος να αξιολογήσει έναν σκύλο και κατά πόσο κοντά πλησιάζει στο ιδεατό που περιγράφει το πρότυπο της φυλής που ανήκει.

Αυτό που λέτε "εντός και εκτός" προτύπου δεν είναι ακριβές, με την έννοια πως όλοι οι σκύλοι απέχουν λίγο ή πολύ από τον ιδεατό σκύλο που περιγράφεται στο πρότυπο. Συνεπώς κανένας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "εντός προτύπου". Δεν υπάρχει τέλειος σκύλος, ούτε υπήρξε, ούτε θα υπάρξει.
Σε αρκετές φυλές υπάρχουν ελαττώματα αποκλεισμού, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Πιο ακριβής είναι ο όρος "τυπικός" και "μη τυπικός" για την φυλή του.
Υπάρχουν δηλαδή κάποια χαρακτηριστικά εξεχουσας σημασίας που κάνουν μια φυλή να ξεχωρίζει από όλες τις υπόλοιπες και αποτελούν αυτό που λέμε "τύπο". Χαρακτηριστικά όπως το περίγραμμα, το χρώμα - τρίχωμα , ο χαρακτήρας της φυλής, το κεφάλι και τέλος ο τρόπος που κινείται. Αν καποιο από αυτά τα χαρακτηριστικά απέχει από το ιδεατό - τυπικό, αναπόφευκτα ο σκύλος θεωρείται "μη τυπικός" για την φυλή του. Βασική προϋπόθεση είναι να γνωρίζουμε πως πρέπει να είναι αυτά τα χαρακτηριστικά στην φυλή που εξετάζουμε.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Απο που προκύπτει οτι του βγήκε τζούφιο ρε Κούρος; 12 μηνών
ειναι ακομα κουτάβι και ο θεματοθέτης ειναι καινούριος με
δυναμική φιλη και σηγουρα δεν ξέρει να το "διαβάζει" ακομα καλα.
Μηπως ειπε οτι πήρε κανάριο και το εχει για Λαμπρατόρ;
Ή μηπως να το παλουκόσει σε καμία γωνία να "αγριέψει";


60 κιλά φαντάζετε οτι θα γίνει το κουτάβι. οπως ειπε ειναι
τωρα ειναι 55 κιλά στο χέρι του ειναι να το κρατήσει σε αυτα τα κιλά
και να μετατρέψει τον παιδικό όγκο που εχει τωρα σε μυική μάζα.

Και απο που προκύπτει οτι ειναι εκτός προτύπου που είπαν καποιοι;
Επιδη ειναι δυο τρία εκατοστά ψηλότερο; Τι αλλο είδατε και το
βγάλατε εκτός προτύπου; Μια χαρα Πρέσα Κανάριο βλεπω εγω.
Και απο εκτροφειο να το ειχε πάρει μπορει άνετα να έβγενε
ψηλότερο απο το προτυπο.

Αλλο για το αν πρεπει να το ζευγαρωσει ή οχι που αυτο θα το
καταλάβει καλητερα (οτι και να λεμε σε πρώτη φάση εμείς)
μονο αν παραμείνει στο φορουμ και διαβάσει και ασχοληθεί...
και αλλο να του βγάζουμε σκάρτο το σκυλο απο δυο τρείς φωτο.
'"""εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοχος ενός θηλυκού presa canario. Δεν έχει pedigree, την πήρα από γέννα ενός ξάδερφου. Δεν είναι τυπική και σαν πρώτη φορά κάτοχος σκύλου αν ξανάπαιρνα θα έπαιρνα καταρχήν σκυλί με χαρτιά μετά από τόσο διάβασμα και τόση όρεξη που μας βγήκε με τη γυναίκα μου.
Η "μικρή" άρυα είναι καταπληκτική, σε λίγες μέρες ενός έτους, 55 κιλών και 68 εκατοστών στον ώμο. Προς το παρόν μετά από ακτινογραφίες, δεν έχει δυσπλασία ισχίου και αγκώνων, Έχει εξαιρετικό χαρακτήρα ειδικά με τα μικρά παιδιά, κοινωνικοποιήθηκε αμέσως, είναι πολυ φιλική με τους φίλους μας, και δεν μπορώ να πω ότι της έχουν βγει επιθετικά ένστικτα ακόμη. Είναι προστατευτική με το σπίτι και την μεγάλη αυλή (1,5 στρέμμα) αλλά όπως τη βλέπω αν έπρεπε να επιτεθεί νομίζω πως δεν θα ήξερε τι να κάνει"""""""
Είπε ο φίλος...1 έτους 55 κιλά..πολύ φιλική..το μαγαζί σχόλασε...Ωραίο το μποξερακι αλλά δεν είναι πρέσα...
Τι περιμένεις ρε ΑΛΙΕΞΑΝΔΡΕ να πάει το σκυλί? 5 χρόνων για να πάρεις χαμπάρι αν κάνει ή δεν κάνει?Αν κάνει ,αν το χει το φωνάζει από μικρο το γράμμα..Αν δεν το έχει..δεν το έχει ..
Για να είναι είναι presa λοιπόν θα πρέπει να το έχει ..αν δεν πάρτε bullmastiff ,boxer και λοιπά να κοιμούνται με τα σάλια έξω..

Και θηλυκό κιόλας έπρεπε να έχει ξυπνήσει νωρίτερα....
Αυτή είναι η τυπική συμπεριφορά θηλυκού πρέσα σε αυτήν την ηλικία..όχι να είναι φιλικό με όλο τον κόσμο.Αυτο με το παλούκωμα πρέπει να είναι δικό σου κόλπο...εγώ δεν ξέρω από αυτά.Δεν έχει χρειαστεί ως τώρα να θέλω να κάνω ένα σκυλί άγριο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ..η γεννιέσαι...ή όχι..
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλησπέρα σας,
Μιας και έγινε αναφορά στο ύψος και στο βάρος, το πρότυπο και στο UKC (Perro de Presa Canario) και στο FCI (Dogo Canario) είναι σαφές και συγκεκριμένο :

Ανώτατο ύψος ενήλικων θηλυκών 62cm. Σε πολύ τυπικά σκυλιά επιτρέπεται απόκλιση +/- 2cm.
Ανώτατο βάρος ενήλικων θηλυκών 55kg.

Επίσης για να καταλάβω τι εννοείς. Αφού μιλάς με τους Ρουμάνους, το πρόβλημα ποιο είναι ακριβώς? Ότι έχει μεγάλη λίστα αναμονής και κόστος 2.000 ευρώ ? Γιατί αν είναι αυτό το πρόβλημα και ψάχνεις κάτι ανάλογο στην Ελλάδα, ετοιμοπαράδοτο, μαύρο και σε τιμή ευκαιρίας εγώ Kouros δεν μπορώ να βοηθήσω. Εσύ έχεις κάτι υπόψη σου?
 
  • Like
Reactions: Kouros


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλησπέρα σας,
Μιας και έγινε αναφορά στο ύψος και στο βάρος, το πρότυπο και στο UKC (Perro de Presa Canario) και στο FCI (Dogo Canario) είναι σαφές και συγκεκριμένο :

Ανώτατο ύψος ενήλικων θηλυκών 62cm. Σε πολύ τυπικά σκυλιά επιτρέπεται απόκλιση +/- 2cm.
Ανώτατο βάρος ενήλικων θηλυκών 55kg.

Επίσης για να καταλάβω τι εννοείς. Αφού μιλάς με τους Ρουμάνους, το πρόβλημα ποιο είναι ακριβώς? Ότι έχει μεγάλη λίστα αναμονής και κόστος 2.000 ευρώ ? Γιατί αν είναι αυτό το πρόβλημα και ψάχνεις κάτι ανάλογο στην Ελλάδα, ετοιμοπαράδοτο, μαύρο και σε τιμή ευκαιρίας εγώ Kouros δεν μπορώ να βοηθήσω. Εσύ έχεις κάτι υπόψη σου?
Το εκτροφείο που έχει βάλει το βίντεο που έβαλα έχει αξιόλογα σκυλια.Δεν ξέρω διαθεσιμότητα.Ουτε απο χρώματα ξέρω ο...Μπορει και σε ελληνες εκτροφείς ή ακόμα ΚΑΛΥΤΕΡΑ να αφήσει τα pedigree και να αρχίσει να ψάχνει ΠΑΝΤΟΥ...(Ο νωον νοείτο..)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Είπε ο φίλος...1 έτους 55 κιλά..πολύ φιλική..το μαγαζί σχόλασε...Ωραίο το μποξερακι αλλά δεν είναι πρέσα...
Τι περιμένεις ρε ΑΛΙΕΞΑΝΔΡΕ να πάει το σκυλί? 5 χρόνων για να πάρεις χαμπάρι αν κάνει ή δεν κάνει?Αν κάνει ,αν το χει το φωνάζει από μικρο το γράμμα..Αν δεν το έχει..δεν το έχει ..
Για να είναι είναι presa λοιπόν θα πρέπει να το έχει ..αν δεν πάρτε bullmastiff ,boxer και λοιπά να κοιμούνται με τα σάλια έξω..

Και θηλυκό κιόλας έπρεπε να έχει ξυπνήσει νωρίτερα....
Αυτή είναι η τυπική συμπεριφορά θηλυκού πρέσα σε αυτήν την ηλικία..όχι να είναι φιλικό με όλο τον κόσμο.Αυτο με το παλούκωμα πρέπει να είναι δικό σου κόλπο...εγώ δεν ξέρω από αυτά.Δεν έχει χρειαστεί ως τώρα να θέλω να κάνω ένα σκυλί άγριο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ..η γεννιέσαι...ή όχι..

Εγω επιμένω δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπέρασμα απο τα
λεγόμενα νέου ιδιοκτήτη πολυ δυναμικής φυλής. Τι κι αν εχεις το
εξυπνότερο παιδι του κόσμου αν δεν το στείλεις σχολείο θα ειναι
αγράμματο.
Οσο μπρούτος και να γεννήθηκε ενας σκυλος δεν μπορει να ειναι
τόσο καλος οσο ενας καλοεκπεδευμένος σε φυλαξη,σοματοφυλακη που δεν γεννήθηκε και τόσο γαμόσκυλο.
Δεν γεννιέται μονο γίνετε κιόλας. Σκληρά καρύδια μπορείς να τα
κατεβάσεις και πιο μαλακά να τα ανεβάσεις.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Το προτυπο στα bandogs δεν ειναι καθαρα η εργασια τους; σε περιπτωση εννοω που δεν το θες για εκθεσεις...Ειναι τυχαιο οτι τα τοπ σκλυλια για αθληματα και καθηκοντων ειναι πιτμπουλς(27κιλ) και μαλινουα(30κ) ενω για φυλαξη ειναι το μπανντογκ(40κ) επειδη το τελευταιο εχει και defence drive λογω μαστιφ ενω τα πρωτα κυριως prey;
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Το προτυπο στα bandogs δεν ειναι καθαρα η εργασια τους; σε περιπτωση εννοω που δεν το θες για εκθεσεις...Ειναι τυχαιο οτι τα τοπ σκλυλια για αθληματα και καθηκοντων ειναι πιτμπουλς(27κιλ) και μαλινουα(30κ) ενω για φυλαξη ειναι το μπανντογκ(40κ) επειδη το τελευταιο εχει και defence drive λογω μαστιφ ενω τα πρωτα κυριως prey;
Καλά αυτά είναι σενάρια και φαντασίες θερινής νυκτός...στηρίζονται ΜΟΝΟ στα αμερικανικά "προϊόντα"..
Ξέρεις οι Αμερικάνοι είναι λίγο δύσκολο να πουν ότι τα Δικά τους "προϊόντα" δεν πιάνουν καν τη βάση μπροστά σε "προϊόντα" άλλων χωρών..
Το bandog δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα προϊόν που δημιουργήθηκε για να καλύψει την αδυναμία να υπάρχει εμπορεύσιμο αμερικανικό σκυλί " φύλαξης" ,αφού τα pit δεν έκαναν για αυτό το σπορ..δημιουργήθηκαν ΚΑΙ ΚΑΛΑ τα bandog...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Μιλας για τις καινουριες φυλες που εχουν γινει φουλ εμπορικες τα τελευταια χρονια; Δηλ πρεσα ντογκο κτλ...Μπανντογκς υπηρχαν απο πολυ παλια δηλ μαστιφ με τερριε και βαζανε και λιγο τσοπαν στο τσακιρ, φουλ μιξη δηλαδη, καποια εβγαιναν διαμαντια και απο αυτα εκαναν αναπαραγωγες..Δηλ δεν αναγνωριζεις τη αντοχη στον πονο, επιθετικοτητα(προς το θηραμα), την ευελιξια και το κυνηγετικο ενστικτο ενος πιτ; Αλλα το πιτ δεν ειναι φυλακας ειναι κυνηγοσκυλο. Ποια φυλη θεωρεις εσυ ιδανικη για φυλακα; Προσωπικα θεωρω λαθος να εκτρεφουν και να εκπαιδευουν ασιατικα τσοπανοσκυλα για προστασια και επιθετικοτητα προς τον ανθρωπο...
 


bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
Γεια σας και πάλι.

Ο ρουμάνος λοιπόν δεν δίνει κουτάβια για δύο χρόνια. Τουλάχιστον το κουτάβι που θέλω. Γιατί φίλοι μου, όταν το πληρώνεις 2000€, το διαλέγεις, δεν παίρνεις ότι θέλει αυτός. Στην κλίμακα αυτή φέρνω και από την Ισπανία. Αλλά το βασικό είναι πως δεν δίνει. Και @PXM-DANBULL αν ήθελα αυτά που περιγράφεις, θα έπαιρνα κουτάβι από "εκτροφέα" της Βορείου Ελλάδος με σελίδα στο facebook, με 6 κατοστάρικα και "χαρτιά". Να πάρω; Κοιτάω προς Rey Gladiator που έχει γραμμές κουρτο αν και με χαλάει που μοστράρει και σκυλιά με πολύ άσπρο ακόμη και στο πρόσωπο λέγοντας πως είναι στα πρότυπα του παλιού πρέσα.
Στα υπόλοιπα τώρα. Το σκυλί δεν είναι τυπικό, όσον αφορά το ύψος και το βάρος του (το ύψος του δηλαδή γιατί το βάρος του σχετικά με το ύψος του είναι σωστό). Κατά τα άλλα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα. Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους αρσενικό θα έπαιρνα τέτοιο και μεγαλύτερο. Δεν με ενδιαφέρουν εκθέσεις, σκυλί θέλω, όχι κοκόνι.
Στο χαρακτήρα τώρα. Θα σου βάλω βίντεο στη βόλτα να σου φύγουν οι αμφιβολίες, όταν ήταν 8 μηνών όταν βρώ πως θα ανεβάσω βίντεο. Με τους ανθρώπους που τους βάζω εγώ μέσα ευτυχώς είναι φιλική, και θέλω να παραμείνει. Κάναμε αγώνα να γίνει έτσι, την δουλεύαμε από δύο μηνών γι αυτό το λόγο με άλλον άνθρωπο κάθε μέρα. Θέλω να σε δω να δοκιμάσεις να μπεις χωρίς εμένα ή τη γυναίκα μου μαζί ομως. Να διαβάζεις τι γράφω, το γράφω προσεκτικά. Και θα σου πω τι είναι μαθημένη να κάνει. Θα σε δει, θα κρυφτεί, και μόλις θα φτάσεις σε απόσταση βολής, θα πηδήξει και θα βάλει την παλάμη σου στο στόμα της. Και θα την κρατήσει εκει. Ούτε θα σε δαγκώσει ούτε θα σε αφήσει. Και θα σε κρατάει μέχρι να κατουρηθείς. Τώρα αν τη μαχαιρώσεις δεν ξέρω τι θα κάνει. Πως τις τα μάθαμε αυτά; Με παιχνίδι. Παίζει όταν τα κάνει. Γι αυτό όταν της δίνεις εντολή σταματάει αμέσως. Θα μου πεις, πρώτη φορά αφεντικό και της έμαθες τέτοια πράγματα; Διάβασμα και ενδιαφέρον και πείραμα. Και επειδή στανταρ δεν με πιστεύεις, θα στα δείξω αυτά. Όταν λέω δεν είναι επιθετική, το λέω γιατί όπως κάνει το σκυλί στο βίντεο και αντίστοιχα μετά από εκπαίδευση σωματοφυλακής, δεν κάνει. Μόνο με σκυλιά της βγαίνει, θα στο δείξω και αυτό να μου πεις τα συμπεράσματά σου. Με τα παιδιά είναι άλλη υπόθεση. Κατουριέται από τη χαρά της. Δόξα το Θεώ.
Πιστεύω πάντως πως το σκυλί μέχρι τα δυο του χρόνια θα ωριμάζει. Θα δούμε.