Αναζήτηση εκτροφείου.


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
@mareco , βεβαίως και υπάρχει αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι οι γνωστές ασθένειες που οι περισσότεροι εκτροφείς ελέγχουν πριν το ζευγάρωμα αλλά τα αυτοάνοσα για τα οποία δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει έγκαιρος τρόπος πληροφόρησης. Δυστυχώς θα υπάρξουν κρουσματα δυσπλασίας, θυρεοειδούς κλπ, αλλά δε χαρακτηρίζονται μάστιγα.

Οι περιπτώσεις SA δυστυχώς αυξάνονται με γοργούς ρυθμούς και σε αυτό μονη λογική εξήγηση φαίνεται να ειναι η αυξημένη δημοφιλία του Ακίτα και το popular sire effect που εχουν επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό την γενετική ποικιλότητα της φυλής. Τα genetic diversity tests είναι διαθέσιμα, προσβάσιμα και λογικού κόστους πλέον. Δε χρειάζεται να ζευγαρώνουν μόνο οι super duper champions για να μοστράρουμε στα σοσιαλ "δειτε με καλέ, μαμά εδώ κοίτα, ζευγάρωσα με τον reserve vice european super winner" , σιγά ανατριχιάσαμε, εσύ κι αλλοι 10.000 ζευγαρώσατε με δαυτον.
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Εγώ τώρα κάπου το έχασα.
Σύμφωνα με αυτό


Από το θέμα που παρέθεσε το μέλος @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ η εκτροφέας είχε γράψει


Η συγκεκριμένη εκτροφέας βλέπω πως είναι στην λίστα του ομίλου ως εκτροφέας που πληρεί τις προϋποθέσεις.

Τι ακριβώς παίζει;;;;;;
Εκτροφέας μέλος του ομίλου <> Συνιστώμενα σκυλια για αναπαραγωγή
Διαφορετικά πράγματα συγκρίνετε.

Μιλάμε για σκύλους, οχι για εκτροφείς. Στη λίστα εκτροφέων δε λέει πουθενά οτι οι κάτωθι αναφερόμενοι εκτροφείς υποχρεούνται με το ζόρι να συμπεριλάβουν ολα τα ζώα τους στα συνιστώμενα. Με βάζετε και διαβάζω και ψάχνω άσκοπα όμως, βλεπω οτι η εκτροφέας αυτή είναι από τους ελάχιστους που έχουν συνιστώμενα για αναπαραγωγή (και μπράβο της), ολοι οι άλλοι εκτροφείς της λιστας του ομιλου που ειναι; Στο ποστ που κανατε copy/paste λέει οτι έχει κάνει εξετάσεις κι οχι μονο μια φορά αλλά επέλεξε να μη κάνει και στον ΚΟΕ για να γραφτούν στο πεντιγκρι.
Συνιστώμενα για αναπαραγωγή:http://www.akitainu.gr/images/Recommended-Akitas.pdf
synistomena.png
Από όλους τους εκτροφείς μελη του ομιλου, βλέπω μονο 3 έκαναν τον κόπο να κάνουν εξετάσεις στα σκυλια τους ωστε αυτά να συμπεριληφθούν στη λίστα των συνιστώμενων. Οι άλλοι τι κάνουν, ακτίνες Χ με το μάτι; Η μηπως μας αρκεί το 3 CACIB + Extra CAC που πήραμε στην κάτω πετρομαγουλα κι εντάξει ποιος νοιάζεται; Η μηπως φανταζόμαστε πως το μοναδικό σκυλι με δυσπλασία που βγήκε ποτέ είναι αυτό που εβγαλε αυτη η εκτροφέας και κανενα άλλο; Και γιατι η συγκεκριμένη μαντάμ έχει 3 στα 5 συνιστώμενα κι ολοι οι αλλοι κανένα;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και φαντάσου πως στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για φυλή που υπάρχει όμιλος και όποιος ενδιαφέρεται, έχει κατά κάποιον τρόπο έναν μπούσουλα.
 
  • Like
Reactions: akitaguy


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ή κάτι δεν πάει καλά με τη λίστα με τις δυσπλασίες, ή εγώ την διαβάζω λάθος.

Είναι δυνατόν τα γαλλάκια να έχουν μεγαλύτερο ποσοστό δυσπλασίας από τα bull mastif, rotweiler, new foundland, golder retriever?
Tόσα χρόνια εμπλοκή με τα γαλλάκια δεν έχω συναντήσει κανένα!
Αντίθετατα μισά και βάλε μπουλμαστιφ που ξέρω/έχω δει και τα μισά ροτ είναι με δυσπλασίες.
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Ή κάτι δεν πάει καλά με τη λίστα με τις δυσπλασίες, ή εγώ την διαβάζω λάθος.

Είναι δυνατόν τα γαλλάκια να έχουν μεγαλύτερο ποσοστό δυσπλασίας από τα bull mastif, rotweiler, new foundland, golder retriever?
Tόσα χρόνια εμπλοκή με τα γαλλάκια δεν έχω συναντήσει κανένα!
Αντίθετατα μισά και βάλε μπουλμαστιφ που ξέρω/έχω δει και τα μισά ροτ είναι με δυσπλασίες.
Οι οργανισμοί δεν βγάζουν στατιστικές από τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός μας αλλά από τα ζώα που έχουν εξεταστεί.
Εχετε κάποια άλλη λίστα πιο ενημερωμένη από άλλον πιο αξιόπιστο οργανισμό να μας δείξετε;
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Και φαντάσου πως στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για φυλή που υπάρχει όμιλος και όποιος ενδιαφέρεται, έχει κατά κάποιον τρόπο έναν μπούσουλα.
Εχει χαθεί ο μπούσουλας, πήραμε ενα σκυλο, αρρώστησε, μάθαμε τα πάντα, τέλος. Ολοι οι αλλοι ειναι στραβάδια.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εκτροφέας μέλος του ομίλου <> Συνιστώμενα σκυλια για αναπαραγωγή
Διαφορετικά πράγματα συγκρίνετε.

Μιλάμε για σκύλους, οχι για εκτροφείς. Στη λίστα εκτροφέων δε λέει πουθενά οτι οι κάτωθι αναφερόμενοι εκτροφείς υποχρεούνται με το ζόρι να συμπεριλάβουν ολα τα ζώα τους στα συνιστώμενα.
Οκ. Κατανοητό.
Με βάζετε και διαβάζω και ψάχνω άσκοπα όμως, βλεπω οτι η εκτροφέας αυτή είναι από τους ελάχιστους που έχουν συνιστώμενα για αναπαραγωγή (και μπράβο της), ολοι οι άλλοι εκτροφείς της λιστας του ομιλου που ειναι;
Δεν σας έβαλα εγώ να διαβάζετε και να ψάχνετε άσκοπα. Εγώ μια απορία εγραψα με αφορμή το μήνυμα σας το οποίο θα μπορούσε και η ίδια η εκτροφέας να απαντήσει μιας και από το απόγευμα είναι μέσα στο φόρουμ και διαβάζει το παρόν θέμα και φαντάζομαι πως δεν έχει ανάγκη την δικιά σας υπεράσπιση. Από εσάς θα προτιμούσα να μας συστηθειτε ώστε να ξέρουμε με ποιον μιλάμε μιας και φαίνεται πως το κατέχετε το άθλημα.
Στο ποστ που κανατε copy/paste λέει οτι έχει κάνει εξετάσεις κι οχι μονο μια φορά αλλά επέλεξε να μη κάνει και στον ΚΟΕ για να γραφτούν στο πεντιγκρι.
Για ποιον λόγο; Δεν αφορά εσάς το ερώτημα αλλά αν γνωρίζετε και θέλετε να απαντήσετε, απαντήστε.
Από όλους τους εκτροφείς μελη του ομιλου, βλέπω μονο 3 έκαναν τον κόπο να κάνουν εξετάσεις στα σκυλια τους ωστε αυτά να συμπεριληφθούν στη λίστα των συνιστώμενων. Οι άλλοι τι κάνουν, ακτίνες Χ με το μάτι; Η μηπως μας αρκεί το 3 CACIB + Extra CAC που πήραμε στην κάτω πετρομαγουλα κι εντάξει ποιος νοιάζεται; Η μηπως φανταζόμαστε πως το μοναδικό σκυλι με δυσπλασία που βγήκε ποτέ είναι αυτό που εβγαλε αυτη η εκτροφέας και κανενα άλλο; Και γιατι η συγκεκριμένη μαντάμ έχει 3 στα 5 συνιστώμενα κι ολοι οι αλλοι κανένα;
Τα γραφόμενα σας αυτά αναιρούν προηγούμενα μηνυματα σας στο παρόν θέμα.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οι οργανισμοί δεν βγάζουν στατιστικές από τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός μας αλλά από τα ζώα που έχουν εξεταστεί.
Εχετε κάποια άλλη λίστα πιο ενημερωμένη από άλλον πιο αξιόπιστο οργανισμό να μας δείξετε;
Δεν μιλάω μόνο για προσωπικές εμπειρίες. Μιλάω για κατοχή σε 3 γαλλάκια, γνώση θεμάτων υγείας σε άλλα 20, άπειρες επισκέψεις σε πολλούς κτηνιάτρους της Αττικής, κυρίως όμως συμμετοχή σε ξένο φόρουμ αποκλειστικά για γαλλικά μπουλντόγκ με μέλη από όλη την Ευρώπη. Ένα φόρουμ με μια μακριά λίστα θεμάτων υγείας, πλην της δυσπλασίας.

Η λίστα που παραθέσατε από που προέρχεται? Ποια είναι η πηγή?

Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι δεν γνωρίζατε την εμπλοκή μου με τα γαλλάκια, απόλυτα κατανοητό. Άλλωστε μόλις σήμερα μπήκατε και ποστάρατε 11 φορές απανωτά και με φόρα. Σας θαυμάζω επίσης για την ταχύτητα με την οποία προλάβατε και διαβάσατε τα 2 πραγματικά πολυσέλιδα θέματα που παρέθεσε ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ για να τον "αποπάρετε". Και τέτοιο πάθος με το μέλος που συνέγραψε το θέμα με το δυσπλασικό ακίτα... τσ τσ τσ.

Εκπλήσσομαι βεβαίως-βεβαίως ότι ξανα-αναδύθηκε το θέμα της ποιότητας εκτροφής της κας Κουτσούγερα. Καλέ πως προέκυψε αυτό? Στον ύπνο σας τη βλέπατε? Ή μήπως σας έβλεπε αυτή?

Συνεχίστε ακάθεκτα - τα 2 τουλάχιστο λάικ σε κάθε σας ποστ τα έχετε γκαραντί για να μην μένουν ορφανά.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@vrmode είσαι κακιά. Που πήγε το πονηρό μυαλό σου;;;;:D

@Σίμος. Ψαγμένος δεν είσαι. Εκτροφικο σκύλο δεν έχεις ανάγκη. Πάρε ένα αδέσποτο να βρεις την υγειά σου. Που πας να μπλέξεις;;;
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Γιατί παραπέμπεις στα συγκεκριμένα θέματα;
Για να δείξεις/αποδείξεις, τι;
Οτι όντως μαστίζει η δυσπλασία τα akita;
Γιατί για να σου πω την αλήθεια, κι εγώ πρώτη φορά το ακούω.
α) Εγώ δεν αναφέρθηκα πουθενά στο "η δυσπλασία μαστίζει τα akita". Έγραψα ένα ειρωνικό σχόλιο για την ευκολία με την οποία μπορεί να πάρει κάποιος απαντήσεις, όσες μπορεί να πάρει, με μια απλή εξέταση DNA, αρκεί να το θέλει.

β) Τοποθέτησα τα προηγούμενα θέματα για να πάρει ιδέα ο θεματοθέτης τι μπορεί να συμβεί αν δεν το ψάξει σε βάθος. Μήπως έκανα λάθος ; Μήπως εδώ μέσα δεν υπάρχουν εκατοντάδες αναφορές που λένε "να πάρεις σκύλο από εκτροφέα αλλά πρόσεχε" ( όπου πρόσεχε σημαίνει λαμόγια ).

Από την ιστοσελίδα του ομίλου που προφανώς δεν έχετε κάν διαβάσει:

http://www.akitainu.gr/index.php/el/m-omilos/108-arxeio-synistomenon-skylon

«Συνιστώμενοι για Αναπαραγωγή» είναι οι σκύλοι ιδιοκτησίας μέλους του Ομίλου που πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:

δ. Έχουν βεβαίωση κτηνίατρου αναγνωρισμένου από την FCI ότι είναι ελεύθεροι δυσπλασίας (βαθμός Α ή Β), ή έχει βαθμό C και έχει ζευγαρώσει με σκυλί αντίθετου φύλου με βαθμό Α και οι απόγονοί του σε ηλικία τουλάχιστον δώδεκα (12) μηνών έχουν βεβαίωση κτηνιάτρου αναγνωρισμένου από την FCI ότι είναι ελεύθεροι δυσπλασίας (βαθμός Α ή Β).
Επειδή δεν είμαι γνώστης αλλά η λέξη συνιστώμενη με την λέξη απαραίτητη έχει μια διαφορά, τι γίνεται αν κάποιος εκτροφέας δεν έχει κάνει τα παραπάνω ;
  • Έχει επιπτώσεις ;
  • Μπαίνει σε μαύρη λίστα ;
  • Δεν παίρνουν τα σκυλιά του πεντιγκρίον ;
 
  • Like
Reactions: akitaguy


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
3) Από το πεντιγκρί του σκύλου http://www.akitapedigree.com/details.php?id=96310 προκύπτει οτι ο πατέρας είναι ιδιοκτησίας κ. Κουτσούγερα και εκτροφής του κ. Γασπαρινάτου που αναφέρεται ως εξαίρετος από το μέλος @saras και η μάνα ιδιοκτησία της κ. Κουτσούγερα και εκτροφής κ. Μεσσαριτάκη. Ρωτήστε τους.
Αγαπητέ @Yorkaddict εδώ θα ήθελα να ξέρω, όχι από εσένα βέβαια, την εμπειρία που έχει ο εκτροφέας ο οποίος ζευγαρώνει τα παραπάνω σκυλιά. Την βαθειά γνώση... Αυτά που έχεις περιγράψει δεκάδες φορές.

Ποιος εκτροφέας θα μου απαντήσω. Αυτός που αγόρασε δύο σκυλιά και επειδή γούσταρε την συγκεκριμένη φυλή έβγαλε επωνυμία εκτροφείου για να τα ζευγαρώσει "νόμιμα".

* Και οι κριτές που δεν βγάλανε πρώτο χειριστή το παλικαράκι πουλιτάρια ήταν. Εμείς έχουμε ΗΘΟΣ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επειδή δεν είμαι γνώστης αλλά η λέξη συνιστώμενη με την λέξη απαραίτητη έχει μια διαφορά, τι γίνεται αν κάποιος εκτροφέας δεν έχει κάνει τα παραπάνω ;
  • Έχει επιπτώσεις ;
  • Μπαίνει σε μαύρη λίστα ;
  • Δεν παίρνουν τα σκυλιά του πεντιγκρίον ;
Σε καμία φυλή δεν υπάρχει υποχρέωση να γίνουν εξετασεις, εάν ο κυνολογικος όμιλος της χώρας (στην προκειμένη περίπτωση ο ΚΟΕ) δεν τις απαιτεί.
Η μοναδική προϋπόθεση που θέτει ο ΚΟΕ για να δηλωθεί μια γέννα και να πάρουν τα κουτάβια πεντιγκρι, είναι τα πεντιγκρι των γονέων.
Συνεπώς μπορεις άνετα να παρακάμψεις τον κάθε όμιλο και αυτά που προτείνει.
Ο ΚΟΕ και ο κάθε ΚΟΕ κάνει κουμάντο, όχι οι όμιλοι.
Άρα, όχι, δεν υπάρχουν επιπτώσεις τυπικές.
Όμως,
ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και κρίνεται για τις επιλογές του. Άλλο είναι το "έκανα όσα μπορούσα" και άλλο το "έκανα όσα απαιτούνται" .

Όσον αφορά το άλλο μήνυμά σου, εξήγησέ μου τι θα ήθελες να μάθεις. Αν γνωρίζω πολύ ευχαρίστως να απαντήσω.

Καλημέρα :)
 
  • Like
Reactions: vek and GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ την χρονική στιγμή που το πόσταρες, η συζήτηση ήταν για την δυσπλασία ως μάστιγα στα akita. Κάτι που προφανώς δεν ισχύει, ακόμη και χωρίς την παράθεση ερευνών και άρθρων. Η ειρωνική αναφορά για εκατομυριοστή φορά, στα συγκεκριμένα θέματα, νομίζω είναι περιττή. Εδώ βρίσκονται και θα βρίσκονται, για πάντα. Μια απλή αναζήτηση, θα τα εμφανίσει.

Οποιος ψάχνει για την φυλή, οφείλει να διαβάσει όσα περισσότερα μπορεί να βρει. Το εκτροφείο της κας Κουτσούγερα, είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν. Δεν λέω το καλύτερο, γιατί δεν το γνωρίζω με στοιχεία. Μπορεί και να είναι. Σίγουρα όμως, αν κάποιος ψάχνει akita, θα πρέπει να της χτυπήσει την πόρτα. Αρέσει, δεν αρέσει, αυτό είναι γεγονός. Οπότε, ας μάθουμε επιτέλους και κάτι παραπάνω, κάτι διαφορετικό, για την φυλή, εφόσον αυτό ζητάει ο θεματοθέτης, εκτός του ότι ΔΕΝ υποφέρει από δυσπλασία.
 
  • Like
Reactions: Σίμος.


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Εχει χαθεί ο μπούσουλας, πήραμε ενα σκυλο, αρρώστησε, μάθαμε τα πάντα, τέλος. Ολοι οι αλλοι ειναι στραβάδια.
Έχει χαθεί ο μπούσουλας, πήρατε ένα σκύλο, τον ζευγαρώσατε,πουλήσατε τα κουτάβια του, μάθατε τα πάντα, τέλος. Όλοι οι άλλοι είναι στραβάδια;
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Οποιος ψάχνει για την φυλή, οφείλει να διαβάσει όσα περισσότερα μπορεί να βρει. Το εκτροφείο είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν. Δεν λέω το καλύτερο, γιατί δεν το γνωρίζω με στοιχεία. Μπορεί και να είναι. Σίγουρα όμως, αν κάποιος ψάχνει akita, θα πρέπει να της χτυπήσει την πόρτα.
Συγκινητική η προσπάθεια προβολής, ειδικά όταν προέρχεται από μη γνώστη της φυλής που ομολογεί ότι δεν γνωρίζει στοιχεία!
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Οποιος ψάχνει για την φυλή, οφείλει να διαβάσει όσα περισσότερα μπορεί να βρει. Το εκτροφείο της κας Κουτσούγερα, είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν. Δεν λέω το καλύτερο, γιατί δεν το γνωρίζω με στοιχεία. Μπορεί και να είναι. Σίγουρα όμως, αν κάποιος ψάχνει akita, θα πρέπει να της χτυπήσει την πόρτα. Αρέσει, δεν αρέσει, αυτό είναι γεγονός. Οπότε, ας μάθουμε επιτέλους και κάτι παραπάνω, κάτι διαφορετικό, για την φυλή, εφόσον αυτό ζητάει ο θεματοθέτης, εκτός του ότι ΔΕΝ υποφέρει από δυσπλασία.
Οοοοοκέι!
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Δεν μιλάω μόνο για προσωπικές εμπειρίες. Μιλάω για κατοχή σε 3 γαλλάκια, γνώση θεμάτων υγείας σε άλλα 20, άπειρες επισκέψεις σε πολλούς κτηνιάτρους της Αττικής, κυρίως όμως συμμετοχή σε ξένο φόρουμ αποκλειστικά για γαλλικά μπουλντόγκ με μέλη από όλη την Ευρώπη. Ένα φόρουμ με μια μακριά λίστα θεμάτων υγείας, πλην της δυσπλασίας.

Η λίστα που παραθέσατε από που προέρχεται? Ποια είναι η πηγή?

Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι δεν γνωρίζατε την εμπλοκή μου με τα γαλλάκια, απόλυτα κατανοητό. Άλλωστε μόλις σήμερα μπήκατε και ποστάρατε 11 φορές απανωτά και με φόρα. Σας θαυμάζω επίσης για την ταχύτητα με την οποία προλάβατε και διαβάσατε τα 2 πραγματικά πολυσέλιδα θέματα που παρέθεσε ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ για να τον "αποπάρετε". Και τέτοιο πάθος με το μέλος που συνέγραψε το θέμα με το δυσπλασικό ακίτα... τσ τσ τσ.

Εκπλήσσομαι βεβαίως-βεβαίως ότι ξανα-αναδύθηκε το θέμα της ποιότητας εκτροφής της κας Κουτσούγερα. Καλέ πως προέκυψε αυτό? Στον ύπνο σας τη βλέπατε? Ή μήπως σας έβλεπε αυτή?

Συνεχίστε ακάθεκτα - τα 2 τουλάχιστο λάικ σε κάθε σας ποστ τα έχετε γκαραντί για να μην μένουν ορφανά.
Χτες η δυσπλασία μαστιζε τη φυλη, σημερα με βλεπει στον υπνο της η εκτροφέας στην οποία ουδεποτε αναφέρθηκα άμεσα ή έμμεσα αλλά άλλοι με παρέπεμψαν πανω από μια φορές. Βλέπετε φαντάσματα @vrmode; Διαβάστε παρακαλώ από την αρχή το νήμα, δεν αναφέρθηκα εγώ σε καμιά κουτσουγερα ή αλλον εκτροφέα η προδιαγραφές ομιλου.Αλλος με παρέπεμψε εκει με σκοπό να με πεισουν οτι η δυσπλασία μαστίζει τη φυλη --ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ, απο κει ξεκινησαμε κι αυτο ηταν το θεμα--. Η αρχική απάντηση μου δεν είχε ουδεμία σχέση με όσα ακολούθησαν και αναφέρθηκαν από άλλα μέλη ουτε προκάλεσε/υπονόησε τιποτα απο όλα αυτά που με παρέπεμψαν τα μελη. Ηταν λιτη, συγκεκριμένη και διχως προτιμηση στον α η β εκτροφέα η σε προδιαγραφές ΚΟΕ, FCI, ομιλων κι αλλα τετοια. ΑΛΛΟΙ πηγαν το θεμα εκεί. Σε αυτους να αναζητησετε τι εφιαλτες βλέπουν στον υπνο τους.

Παραθέτω την αρχική μου απάντηση:
Και πάλι εσφαλμένες οι πληροφορίες σας. Η δυσπλασία δεν μαστίζει τη φυλή. Σαφώς και υπάρχουν κρούσματα αλλά τα γενικά ποσοστά είναι μονοψήφια. Εξετάσεις δυσπλασίας δεν κάνουμε μόνο στα Ελληνικής εκτροφής αλλά σε όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως της χώρας προέλευσης, η δυσπλασία δεν δείχνει προτίμηση στα σκυλιά εντός Ελλάδος. Κι οχι μονο εξατάσεις δυσπλασίας, πλέον υπάρχει και σημαντική πληροφόρηση από εξετάσεις DNA που γίνονται σε Πανεπιστήμιο της Αμερικής που ασχολείται με τα Ακίτα αρκεί να τους στείλεις απλά λίγο σάλιο του σκύλου.
Οποιος κι αν είναι ο εκτροφέας, τον επισκεπτόμαστε και τον γνωρίζουμε απο κοντά πριν κάνουμε την επιλογή μας. Και φυσικά επικοινωνούμε με παραπάνω από εναν εκτροφέα.


1) Αντι να παραπονεθώ εγώ που βγαίνει ο κάθε άσχετος για να γενικεύσει και να συμβουλεύσει για μια ολοκληρη φυλή, παραπονείστε εσείς και μου επιτίθεστε που παραθέτω στοιχεία και απαντώ με βαση αυτά που ΑΛΛΟΙ μου κάνουν copy/paste. Κι εσεις που στα στοιχεία αντιπαραθέτετε ως εγκυρα επιστημονικά δεδομένα τους φίλους στα φορουμ και τα σκυλια που εχετε δει; Πόσο καφενείο πια; Μηπως εσείς βλεπετε στον υπνο σας το μελος saras που πληγώθηκε επειδή η φυλή δε μαστίζεται απο μια ασθένεια αφου το έπαθε ο σκύλος που πηρε; Η μηπως εχετε καποιου είδους ψυχωση εδω μεσα με την κουτσούγερα και σε οποιον βλεπετε, για παν ενδεχόμενο, αμολάτε το λινκ κουτσουγερα και μετα του επιτίθεστε για να περάσετε την ωρα σας; Σε κάθε ευκαιρια ξεπετιέται το ονομα της; Ενα κομπλέ με κουτσουγερα παρακαλώ. Α συγγνώμη κυρ σουβλατζη η συνήθεια, ενα με γυρο κοτόπουλο ηθελα να πω.
2) Και ναι συγγνώμη, δεν εφαγα το βράδυ μου να διαβάσω την πλήρη ανάλυση του θεματος σε 50000 σελίδες του φορουμ. Σιγα μη διαβασω ολο το νήμα παραπόνων και τι ειπε ο Χ κι ο Ψ , στο "η συνέχεια εδω" λινκ δεν μπηκα καν στον κοπο να παω περαν του πρωτου ποστ, ηταν το ιδιο θεμα , άρα , παντελώς αδιάφορο. Διαβασα μονο το θεμα που εθεσε το μελος saras οτι ο σκυλος που πηρε έχει πρόβλημα. Δε χρειαζόταν ουτε με ενδιέφερε να διαβάσω και παραπάνω, με έναν άρρωστο σκύλο δε βγαζουμε συμπέρασμα οτι η φυλη μαστιζεται. Επρεπε να το διαβάσω ολο για να συμπεράνω οτι ένα κρουσμα δεν σημαίνει οτι εχει προβλημα ολη η φυλη;
3) Δεν γνωρίζω την εμπλοκή σας με τα γαλλάκια και δε με αφορά.Απο τα λεγόμενα σας ομως είναι προφανέστατα επιφανειακή αφου περιορίζεται στην προσωπική σας εμπειρία.

Δικά σας λόγια @vrmode :
Δεν μιλάω μόνο για προσωπικές εμπειρίες. Μιλάω για κατοχή σε 3 γαλλάκια, γνώση θεμάτων υγείας σε άλλα 20, άπειρες επισκέψεις σε πολλούς κτηνιάτρους της Αττικής, κυρίως όμως συμμετοχή σε ξένο φόρουμ αποκλειστικά για γαλλικά μπουλντόγκ με μέλη από όλη την Ευρώπη. Ένα φόρουμ με μια μακριά λίστα θεμάτων υγείας, πλην της δυσπλασίας.

Ζντουπ!!! Με βαλατε στη θεση μου οπως μου άξιζε. Ακλόνητα στοιχεία, να τα λέτε και σε άλλους να γελάνε, αδικία να γελάω μόνο εγω.
Οπως είπα, δειξτε μου στοιχεία αντί να αμολάτε θεωρίες του καφενείου "μου ειπαν", "πιστεύω" , "δε μου ετυχε" , "οι φιλοι μου στα φορουμ". Ιδου η ρόδος....
4) Να αποπάρω τον ΑΡΓΟΣ; Καθε άλλο, απλά το συγκεκριμένο παράδειγμα "χαθηκε το σαλιο" ήταν άσχετο με τη δυσπλασία που ηταν το θεμα μας εκείνη τη στιγμή.
5) Αφου εγιναν ολα αυτά , ο μανολο με παρέπεμψε στην απάντηση κουτσουγερα (helloooooo, surprise @vrmode , δεν το ανεφερα εγώ)
https://www.dogforum.gr/community/t...διάγνωση-ορθοπεδικού.35006/page-2#post-917869
και πάλι θελατε να διαβασω τα άπαντα του βικτωρος ουγκω; Ε οχι. Διαβασα αυτο που εκανε copy/paste ο ανθρωπος και απάντησα με βαση αυτό που παρέθεσε. Αμα θελατε ολοκληρωμένη διπλωματική εργασία @vrmode , να περάσετε ωρες ραντεβου να δω αν υπάρχει ίχνος ελπίδας και τι θα σας κοστίσει.

@saras δεν σου απαντώ καν πλέον. Αντε να πάρεις σακουλάκια για τα κακάκια , αυτό μαθαίνεται εύκολα.
skylos.JPG
 
  • Like
Reactions: mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@akitaguy ένα ατέρμονο παραλήρημα. Δεν θα χάσω άλλο το χρόνο να ασχοληθώ με παραληρήματα.

Έχει καταντήσει γραφικό. Με που ακουμπιέται το θέμα ακίτα από συγκεκριμένο εκτροφείο στο φόρουμ...σηκώνονται οι ορμόνες, μπαίνουν ξαφνικά νέοι χρήστες-δικηγόροι, κάποιοι παλιοί σκίζουν τα ιμάτιά τους για να υποστηρίξουν το ποιόν και το ήθος του εκτροφείου κοκ.

Στοιχειώδης λογική, για να καταλάβει κάποιος τι γίνεται εδώ και τι ρόλο βαράει ο καθένας.

Επί του ακαδημαϊκού πάντως, τελικά δεν μας παρέθεσες την έγκυρη πηγή με τη λίστα με τις δυσπλασίες να μας λυθούν οι απορίες. Εγώ έχω μια ερμηνεία για την ερώτηση που εξέφρασα (πως γίνεται τα γαλλάκια να εμφανίζουν μεγαλύτερα ποσοστά από τα μπουλμαστιφ) που εσύ ως σκυλοπαντογνώστης θα πρεπε πρώτος να είσαι σε θέση να το απαντήσεις μιας και ευαγγελίζεσαι τη λίστα αυτή - αλλά μάλλον ...λάδι πολύ και τηγανίτες τίποτα!
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Έχει καταντήσει γραφικό.
Ναι, συμφωνώ. Πιο γραφικό, είναι ξεκαρδιστικό. Ξεπεράστε το πια.

Με που ακουμπιέται το θέμα ακίτα από συγκεκριμένο εκτροφείο στο φόρουμ...σηκώνονται οι ορμόνες, ...
Ναι, συμφωνώ. Ξεπεράστε το πια.

...μπαίνουν ξαφνικά νέοι χρήστες-δικηγόροι,
Από την εμμονή σου, δεν διαβάζεις καλά. Ο @akitaguy α) δεν είναι νέο μέλος και β) μπήκε ΠΡΙΝ καν ξεθαφτεί ΠΑΛΙ, το επίμαχο θέμα.

... κάποιοι παλιοί σκίζουν τα ιμάτιά τους για να υποστηρίξουν το ποιόν και το ήθος του εκτροφείου κοκ.
Η γνωστή παραληρηματική σου υπερβολή, λόγω της εμπάθειάς σου, αλλά...ναι. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Απαγορεύεται από τους κανονισμούς;

Γενικώς...ξεπεράστε το πχια. Αρκετά αναμασιώμαστε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf