Αναζήτηση εκτροφείου.


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
@vrmode, πάλι φαντάσματα βλέπεις, ξυπνα καλέ! Αλλοι πέταξαν τα λινκ στο νημα.

Να ρωτήσεις στα αξιοπιστα φορουμ που ξέρεις ποιοι οργανισμοί ανακοινώνουν ποσοστά δυσπλασίας. Τι , οι γνώσεις σου δεν περιλαμβάνουν αξιόπιστους οργανισμούς; Μη τα θες ολα μασημένα, είσαι και τεμπελίτσα. ΕΙπαμε, σε ώρες ραντεβού δεχομαι.

α μπράβο μη χάσεις αλλο χρόνο, αντε στο καλό να μαλώσεις και να κατηγορήσεις κανεναν άλλο ασχετο ανυποψιαστο που μολις πει "καλημέρα με λενε κιτσο" θα του πετάξετε ένα λινκ στη μουρη και μετά θα του επιτεθείτε με μια, οπως αποδεικνύεται, συντονισμένη ενέργεια.

Αντε κι εσυ για σακουλάκια με τη σαρα.

Ηθελα να ηξερα, αμα απλά σχολίαζα τον άλλο άσχετο απο κάτω που τον αγνοήσατε πλήρως και που από το 2015 πετάγεται στα ποστ και παίρνει ακιτα "οριτζιναλε" από Ιαπωνία τι θα λεγατε;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ναι, συμφωνώ. Πιο γραφικό, είναι ξεκαρδιστικό. Ξεπεράστε το πια.


Ναι, συμφωνώ. Ξεπεράστε το πια.


Από την εμμονή σου, δεν διαβάζεις καλά. Ο @akitaguy α) δεν είναι νέο μέλος και β) μπήκε ΠΡΙΝ καν ξεθαφτεί ΠΑΛΙ, το επίμαχο θέμα.


Η γνωστή παραληρηματική σου υπερβολή, λόγω της εμπάθειάς σου, αλλά...ναι. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Απαγορεύεται από τους κανονισμούς;

Γενικώς...ξεπεράστε το πχια. Αρκετά αναμασιώμαστε!
Το σύνδρομο της Κουτσουγερολατρείας. Οκ. Το καταλάβαμε και πέρυσι. Κράτα το και λίγο μέσα σου. Ή έχε λίγο περισσότερο τακτ για να μην εκτίθεσαι και άλλο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@vrmode, πάλι φαντάσματα βλέπεις, ξυπνα καλέ! Αλλοι πέταξαν τα λινκ στο νημα.

Να ρωτήσεις στα αξιοπιστα φορουμ που ξέρεις ποιοι οργανισμοί ανακοινώνουν ποσοστά δυσπλασίας. Τι , οι γνώσεις σου δεν περιλαμβάνουν αξιόπιστους οργανισμούς; Μη τα θες ολα μασημένα, είσαι και τεμπελίτσα. ΕΙπαμε, σε ώρες ραντεβού δεχομαι.

α μπράβο μη χάσεις αλλο χρόνο, αντε στο καλό να μαλώσεις και να κατηγορήσεις κανεναν άλλο ασχετο ανυποψιαστο που μολις πει "καλημέρα με λενε κιτσο" θα του πετάξετε ένα λινκ στη μουρη και μετά θα του επιτεθείτε με μια, οπως αποδεικνύεται, συντονισμένη ενέργεια.

Αντε κι εσυ για σακουλάκια με τη σαρα.

Ηθελα να ηξερα, αμα απλά σχολίαζα τον άλλο άσχετο απο κάτω που τον αγνοήσατε πλήρως και που από το 2015 πετάγεται στα ποστ και παίρνει ακιτα "οριτζιναλε" από Ιαπωνία τι θα λεγατε;
Δώσε πόνο!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@akitaguy
Επί του ακαδημαϊκού πάντως, τελικά δεν μας παρέθεσες την έγκυρη πηγή με τη λίστα με τις δυσπλασίες να μας λυθούν οι απορίες. Εγώ έχω μια ερμηνεία για την ερώτηση που εξέφρασα (πως γίνεται τα γαλλάκια να εμφανίζουν μεγαλύτερα ποσοστά από τα μπουλμαστιφ) που εσύ ως σκυλοπαντογνώστης θα πρεπε πρώτος να είσαι σε θέση να το απαντήσεις μιας και ευαγγελίζεσαι τη λίστα αυτή - αλλά μάλλον ...λάδι πολύ και τηγανίτες τίποτα!
Εαν σε ενδιαφερει η απαντηση, θα σου πω (χωρις να ρωτας εμενα) οτι οι παραπανω μελετες προερχονται απο το orthopedic foundation for animals και ειναι απο τις ποιο εγκυρες και ολοκληρωμενες που υπαρχουν.

Δυστυχως το site αυτη τη στιγμη απο το κινητο δεν μου βγαινει για να σου δωσω απ ευθειας το λινκ......

Η αλλη ερωτηση σου απανταται ευκολα, με βαση την κοινη λογικη.
Καθε τετοια μελετη γινεται στον ογκο των εξεταζομενων ζωων, ποσοστιαια.
Δηλαδη αν εξεταζονται 100 bullmastiff και εχουνε δυσπλασια τα 10 μιλαμε για ποσοστο 10%
Αν εξεταζονται 5 γαλλικα και εχουνε δυσπλασια τα 3 μιλαμε για 60%
και παει λεγοντας........

Δεν νομιζω οτι ο OFA η καθε αλλος οργανισμος μπορει να παει να εξεταζει σκυλια με το στανιο χτυπωντας την πορτα του καθε ιδιοκτητη ωστε να συμπεριληφθουν περισσοτερα δειγματα (αριθμητικα) στην ερευνα και σιγουρα πιστευω οτι σε φυλες που ο ιδιοκτητης οικειοθελως θα προσκομιζε σκυλο απο φυλες που εχουνε προδιαθεση, θα προσθεσει στον ογκο και πολλα υγειη ζωα, σε αντιθεση με αλλες φυλες που για να φτασει να εξεταστει προσκομιζεται με προβλημα.......
Δηλαδη πιστευω οτι αν εξεταζαμε ολα τα γαλλικα του πλανητη θα ειχαμε πιθανον αλλα νουμερα, αλλα τα περισσοτερα δεν φτανουν να εξεταστουν γιατι υπαρχουνε αλλα θεματα απειρως σοβαροτερα που καθιστουν την υπαρξη δυσπλασιας απαρατηρητη.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Το σύνδρομο της Κουτσουγερολατρείας. Οκ. Το καταλάβαμε και πέρυσι. Κράτα το και λίγο μέσα σου. Ή έχε λίγο περισσότερο τακτ για να μην εκτίθεσαι και άλλο.
Γενικώς, δεν έχω πρόβλημα να εκτίθεμαι. Νομίζω είναι απολύτως σαφές, χρόνια τώρα.
Εσύ όμως, έχεις καταντήσει να έχεις πρόβλημα γενικώς και δυστυχώς παρασέρνεις στο πνεύμα της εμπάθειας που έχεις αποκτήσει και όλα τα θέματα, σχετικά με "akita" και "εκτροφείς" τουλάχιστον. Ξεπέρασέ το, γιατί είναι κρίμα, για όποιον ενδιαφέρεται στα σοβαρά και ψάχνει απεγνωσμένα έγκυρη πληροφόρηση.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Γενικώς, δεν έχω πρόβλημα να εκτίθεμαι. Νομίζω είναι απολύτως σαφές, χρόνια τώρα.
Άλλο να εκθέτεις άποψη για γενικά θέματα και άλλο να τρέχεις να προλάβεις κάθε φορά μην τυχόν και εκτεθεί το Κουτσούγερα. Επανειλλημένα.

Αλήθεια γνωρίζεις τα ακίτα?
Τα μελέτησες?
Πως έχεις άποψη?
Εδώ άλλα μέλη με καθαρόαιμα σκυλιά και με ψάξιμο, που τους ρωτάει κόσμος "από ποιον εκτροφέα να ψωνίσω" και αποφεύγουν σαν το διάολο να συστήσουν συγκεκριμένο εκτροφείο και πολύ καλά κάνουν.
Και εσύ ξαφνικά έγινες akita expert?
Αυτό για να ξέρει και ο ξένος κόσμος πόσο στα σοβαρά πρέπει να πάρει την ...τεχνογνωσία σου για τα ακίτα και την άποψή σου για τους εκτροφείς τους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αν διαβάζεις τι γράφεις, τότε αλήθεια...έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα.
Και επειδή είναι ξεκάθαρα προσωπικό, άσε τα akitoθεματάκια στην ησυχία τους.
Μην τα δηλητηριάζεις με παράνοια και τρελλαίνεις τον καθένα που ψάχνεται.
Αμαρτία!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εαν σε ενδιαφερει η απαντηση, θα σου πω (χωρις να ρωτας εμενα) οτι οι παραπανω μελετες προερχονται απο το orthopedic foundation for animals και ειναι απο τις ποιο εγκυρες και ολοκληρωμενες που υπαρχουν.
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Το ofa.org δεν ανταποκρίνεται αλλά αν καταφέρω να το δω με ενδιαφέρει να δω τι και πως ακριβώς για τη συγκεκριμένη έρευνα γιατί τα νούμερά της με εκπλήσσουν.

Εάν πάντως αυτή έρευνα ισχύει, θα πρέπει να πεταχτεί το μισό φόρουμ τουλάχιστο στην ενότητα υγείας. Στο ενδιαφέρον κάποιου για μπουλμαστιφ ή ροτ η πρώτη ερώτηση που κάνουμε είναι περί δυσπλασίας και ξεδιπλώνονται σεντόνια ολόκληρα περί διάγνωσης, κληρονομικότητας κλπ. Δεν θα 'πρεπε αν μιλάμε για αυτά με μια τόσο πιο χαμηλή κατάταξη και μάλιστα πιο κάτω από φυλές που τις θεωρούσαμε σχεδόν ανέγγιχτες από δυσπλασία.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Παρακαλω.

Το ofa.org δεν ανταποκρίνεται αλλά αν καταφέρω να το δω με ενδιαφέρει να δω τι και πως ακριβώς για τη συγκεκριμένη έρευνα γιατί τα νούμερά της με εκπλήσσουν.
Θα μου επιτρεψεις να σου πω, οτι οποιο μελος εχει ασχοληθει κατ ελαχιστον σοβαρα με το θεμα της δυσπλασιας, βλεποντας τους πινακες του OFA τους αναγνωριζει εξ'οψεως........

Εάν πάντως αυτή έρευνα ισχύει, θα πρέπει να πεταχτεί το μισό φόρουμ τουλάχιστο στην ενότητα υγείας..
Το μισο κ πλεον φορουμ, μασα κ αναχαραζει αυτο που του σερβιρεται.
Και ναι αν ψαχνοταν θα εβρισκε τα απειρα.......
Η νομιζεις οτι επειδη δεν αντιμετωπισες προβλημα (οχι εσυ προσωπικα, το γενικο β'ενικο που λεμε) ειναι ολα τελεια?????
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Και επειδή είναι ξεκάθαρα προσωπικό, άσε τα akitoθεματάκια στην ησυχία τους.
Ξέρω ναι. Μου το χαν πει και πέρυσι. Kαι δημόσια. Και σε πριβέ μηνύματα: Να σταματήσω να γράφω τα "τραγικά" που έγραφα στο θέμα του ακίτα και στα περί ηθικής εκτροφής. Και ότι το Κουτσούγερα είναι τεφαρίκι.
Tα χω κρατήσει για παν ενδεχόμενο και για να γελάω τις δύσκολες μέρες.

Παράνοια λέμε το ξεμπρόστιασμα?

Kαι τέλος από μένα.
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Παρακαλω.
Θα μου επιτρεψεις να σου πω, οτι οποιο μελος εχει ασχοληθει κατ ελαχιστον σοβαρα με το θεμα της δυσπλασιας, βλεποντας τους πινακες του OFA τους αναγνωριζει εξ'οψεως........

Το μισο κ πλεον φορουμ, μασα κ αναχαραζει αυτο που του σερβιρεται.
Και ναι αν ψαχνοταν θα εβρισκε τα απειρα.......
Η νομιζεις οτι επειδη δεν αντιμετωπισες προβλημα (οχι εσυ προσωπικα, το γενικο β'ενικο που λεμε) ειναι ολα τελεια?????
Ε τωρα γινεσαι κακός @east49 , αφου δεν εχει δει λέμε δυσπλασία ουτε καν στα φορουμ στας ευρώπας , τι ξερουν αυτά τα βλαχαδεερά στον OFA. Μπαααα κι εσύ, λυσσα κακιά.

Ξέρω ναι. Μου το χαν πει και πέρυσι. Kαι δημόσια. Και σε πριβέ μηνύματα: Να σταματήσω να γράφω τα "τραγικά" που έγραφα στο θέμα του ακίτα και στα περί ηθικής εκτροφής. Και ότι το Κουτσούγερα είναι τεφαρίκι.
Tα χω κρατήσει για παν ενδεχόμενο και για να γελάω τις δύσκολες μέρες.

Παράνοια λέμε το ξεμπρόστιασμα?
Ξεμπρόστιασμα τινος πράγματος; Ενος σκυλου με δυσπλασία που συνεπάγεται αυτόματα οτι μαστίζεται η φυλή; Βαράτε βιολιτζήδες, βγαλτε τη μπάντα στο Συνταγμα, βρηκε η ασχετη παρανοϊκή των φορουμ που εχει δει και 20!!!! γαλλακια ενα εκτροφικό σκυλι αλλης φυλής που εβγαλε δυσπλασία.
Που'σαι Ευαγγελάτε να το βγάλουμε στο ΣΚΑΙ να κάνει νουμερα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μίστερ @akitaguy το ότι εισαι βαλτος κάνει μπαμ. Αν κάνω λάθος σε αυτό, δεν φταίω εγώ αλλά η εικόνα που Εσύ βγάζεις με τα γραφόμενα σου. Τοοοσο πάθος και τέτοιο ύφος ακόμα δεν μπήκες στο φόρουμ;
Χαλάρωσε, κόψε τις ειρωνείες που από τα πρώτα σου μηνύματα άρχισες και γενικότερα πάρτο αλλιώς.
Μόνος σου χάνεις το όποιο δίκιο μπορεί να έχεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Χαλάρωσε, κόψε τις ειρωνείες που από τα πρώτα σου μηνύματα άρχισες και γενικότερα πάρτο αλλιώς.
Μόνος σου χάνεις το όποιο δίκιο μπορεί να έχεις.
Αυτό, ισχύει για όλους μας!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Σίμος. Απ οτι καταλαβες, κατι περιεργο παιζει στο βασιλειο της Δανιμαρκιας. Τι θες να μπλεξεις; Μαζεψε εκει ενα σκυλουνι απ το δρομο να ησυχασει και το κεφαλι σου. :)
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Μίστερ @akitaguy το ότι εισαι βαλτος κάνει μπαμ. Αν κάνω λάθος σε αυτό, δεν φταίω εγώ αλλά η εικόνα που Εσύ βγάζεις με τα γραφόμενα σου. Τοοοσο πάθος και τέτοιο ύφος ακόμα δεν μπήκες στο φόρουμ;
Χαλάρωσε, κόψε τις ειρωνείες που από τα πρώτα σου μηνύματα άρχισες και γενικότερα πάρτο αλλιώς.
Μόνος σου χάνεις το όποιο δίκιο μπορεί να έχεις.
Συγγνώμη μανολο, αλλά από την πλευρά μου τα βλέπω εντελώς ανάποδα και δε θα κόψω τις ειρωνίες σε όποιους με ειρωνεύονται και με προκαλούν επειδή δεν εχουν τα απαραίτητα εφόδια να συζητούν τεκμηριωμένα. Είμαι μέλος από το 2015 και γενικώς δε συμμετέχω ουτε παιρνω θέση σε αντιπαραθέσεις και διαφωνίες, δικαίως όπως τελικά αποδεικνύεται, ηταν λάθος μου που παρασύρθηκα και επισήμανα τις ανακρίβειες.
Από την δική μου οπτική γωνία, εγώ βλέπω βαλτούς να μου επιτεθούν χωρις να έχω προκαλέσει ουτε σήμερα και πολύ περισσότερο ουτε στο παρελθόν. Δεν έχω δώσει τέτοια δείγματα.
Θεωρώ πως είναι απολύτως φυσιολογικό οταν κάποιος δέχεται στοχευμένη και συντονισμένη επίθεση να αντιδράσει υπερβαίνοντας τα κάποια λεπτά όρια του γραπτού λόγου. Πόσο μάλλον οταν οι συνομιλητες περιορίζονται σε εξυπνακισμούς, φημες και θεωρίες του "εγώ ξερω εκείνο" δίχως ίχνος τεκμηρίωσης. Ναι, συγγνώμη, παθιάζομαι, ισως γιαυτο αποφευγω να συμμετέχω.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Με αφορμή το θέμα, υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος να μάθει ο ενδιαφερόμενος τις κληρονομικές ασθένειες που αντιμετωπίζει μια φυλή?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εγώ είμαι αυτός που έβαλα τα λινκ, αναγνωρίζω πως θα έπρεπε να προσθέσω το όνομα του θεματοθέτη σ' αυτά αλλά μέχρι εκεί.

Πιστεύεται κύριε/α @akitaguy πως οργάνωσα σκόπιμα κάποια συντονισμένη επίθεση εναντίον σας ; Αν έχουμε κάποιες διαφορές να τις μάθω κ' εγώ. Είμαι βαλτός από κάποιον ή νομίζετε πως σφύριξα κλέφτικα στην "συμμορία" να επιτεθεί ;

Ας κάνω κ εγώ σενάρια.

Σ1. Είδατε την τοποθέτηση του μέλους @saras σχετικά με την δυσπλασία και ως γνώστης της φυλής θελήσατε να την διορθώσετε.

Σ2. Σας σφύριξε άλλο μέλος την συγκεκριμένη φράση του μέλους @saras και σας ζήτησε να την ξεμπροστιάσετε.

Σ3. Είδα πως είσαστε γνώστης εκ' των έσω κάποιων πεπραγμένων του συγκεκριμένου ομίλου ( επιστολές προς ΚΟΕ & FCI ). Διάβασα για κάποιες αναταραχές μεταξύ των μελών του συγκεκριμένου ομίλου, παραιτήσεις μελών κλπ, δεν ξέρω αν είναι ψευδείς ειδήσεις ή παλιά ξινά σταφύλια. Μήπως σε συνδυασμό με το Σ2 κάνατε παρέμβαση ; Αλήθεια ποια είναι σήμερα η σύνθεση του ΔΣ του συγκεκριμένου ομίλου ; Συμμετέχει ο Κος Γασπαρινάτος ;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κάτι από τα παραπάνω αλλά αφού εσείς βλέπετε στοχευμένη επίθεση δεν μπορώ να μην κάνω διαβολικές σκέψεις.

******

Οταν κάποιος μπαίνει σ' αυτό το φόρουμ και λέει πως θα πάρει σκύλο από πετ-σοπ ή κάποιον κουταβέμπορο του πετάμε φόρα παρτίδα μερικά λινκ. Στην περίπτωση των εκτροφέων / εκπαιδευτών / φιλοζωικών δεν παίζει ; Άβατο ;

****
Και μια μικρή συμβουλή εκ μέρους μου, αν μου επιτρέπετε. Μη περιορίσετε-βασίσετε την αναζήτηση σας με μόνο κριτήριο τις ιστοσελίδες στο internet, facebook, show κλπ κλπ. Προσέξτε επίσης, αν καταλήξετε σε ελληνική εκτροφή, οι εξετάσεις των προγόνων του μελλοντικού κουταβιού σας να είναι επίσημες-σφραγισμένες από ορθοπεδικούς κτηνιάτρους που είναι συμβεβλημένοι με τον ΚΟΕ. Αναφέρομαι στις ακτινογραφίες αυτών, μιας και η δυσπλασία "μαστίζει" τη φυλή .
Πλην της φράσης μιας και η δυσπλασία "μαστίζει" τη φυλή τι έχει προτείνει λάθος το μέλος @saras ; Το ελληνική εκτροφή δένει με τον ΚΟΕ και τους συμβεβλημένους κτηνίατρους.

Προσωπικά πιστεύω πως η λάθος διατύπωση στην παραπάνω έκφραση έχει να κάνει με την ατυχία που είχε το μέλος αυτό και την προσπάθεια του να τονίσει την δυσπλασία, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση.

Όμως τα στοιχεία της OFA, ανεξαρτήτως φυλής, δεν μου λένε το ποσοστό των σκύλων που εμφάνισαν δυσπλασία από τι γεννήτορες προήλθε. Ελεύθερους δυσπλασίας ή όχι. Αν 15 στους 100 σκύλους παρουσίασαν δυσπλασία ενώ δεν είχε κανένας από τους γεννήτορες νομίζω πως υπάρχει θέμα. Αν 55 στους 100 παρουσίασαν δυσπλασία από γεννήτορες με δυσπλασία είναι διαφορετικό. Ή δεν είναι ;

Η σύγκριση με τα γαλλάκια που έκανε η @vrmode είναι άστοχη. Το δείγμα είναι τρομερά μικρό σε σχέση με τις χιλιάδες που παράγονται κάθε χρόνο. Σε λίγο θα είναι πρώτη σε πωλήσεις φυλή με την αυξητική τάση που υπάρχει ( στοιχεία AKC & thekennelclub UK όποιος θέλει τα ψάχνει ).

ΥΓ.

Συμμορία δεν έχω και ούτε γνωρίζω προσωπικά κάποιο από τα εδώ μέλη. Επίσης δεν γνωρίζω κανένα μέλος του ομίλου Ο.ΑΚ.Ε.
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με αφορμή το θέμα, υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος να μάθει ο ενδιαφερόμενος τις κληρονομικές ασθένειες που αντιμετωπίζει μια φυλή?
Ναι. ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ την φυλη.
Απο τον μητρικο Ομιλο και τις προυποθεσεις, τους εκτροφεις, τους γνωστες.....
Ψαχνοντας μαθαινει και σε μια στιγμη δεν γινεται να μαθεις παρα μονο τα πολυ βασικα.......

Όμως τα στοιχεία της OFA, ανεξαρτήτως φυλής, δεν μου λένε το ποσοστό των σκύλων που εμφάνισαν δυσπλασία από τι γεννήτορες προήλθε ; Ελεύθερους δυσπλασίας ή όχι. Αν 15 στους 100 σκύλους παρουσίασαν δυσπλασία ενώ δεν είχε κανένας από τους γεννήτορες νομίζω πως υπάρχει θέμα. Αν 55 στους 100 παρουσίασαν δυσπλασία από γεννήτορες με δυσπλασία είναι διαφορετικό. Ή δεν είναι ;
Ειναι παγκοσμιως γνωστο, οτι γονεις που χαρακτηριστηκαν ελευθεροι δυσπλασιας (HDA) μπορουν να δωσουν κουταβια με δυσπλασια. Οπως επισης εχει παρατηρηθει σε μικρη κλιμακα και το αντιστροφο, γονεις με ηπιου βαθμου δυσπλασια (HD B,C) να δωσαν σκυλο ελευθερο δυσπλασιας.

Το θεμα εκδηλωσης της δυσπλασιας ειναι πολυπαραγοντικο (κληρονομικοτητα, περιβαλλον) και πολυγονιδιακο, γι αυτο και δεν ειναι ευκολο να απομονωθει και να εξαλειφθει.
Επισης ακομα, δεν ειναι καν γνωστα τα γονιδια που συμμετεχουν στην εκδηλωση του προβληματος......
 
  • Like
Reactions: akitaguy and joks


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Συγγνώμη μανολο, αλλά από την πλευρά μου τα βλέπω εντελώς ανάποδα και δε θα κόψω τις ειρωνίες σε όποιους με ειρωνεύονται και με προκαλούν επειδή δεν εχουν τα απαραίτητα εφόδια να συζητούν τεκμηριωμένα. Είμαι μέλος από το 2015 και γενικώς δε συμμετέχω ουτε παιρνω θέση σε αντιπαραθέσεις και διαφωνίες, δικαίως όπως τελικά αποδεικνύεται, ηταν λάθος μου που παρασύρθηκα και επισήμανα τις ανακρίβειες.
Από την δική μου οπτική γωνία, εγώ βλέπω βαλτούς να μου επιτεθούν χωρις να έχω προκαλέσει ουτε σήμερα και πολύ περισσότερο ουτε στο παρελθόν. Δεν έχω δώσει τέτοια δείγματα.
Θεωρώ πως είναι απολύτως φυσιολογικό οταν κάποιος δέχεται στοχευμένη και συντονισμένη επίθεση να αντιδράσει υπερβαίνοντας τα κάποια λεπτά όρια του γραπτού λόγου. Πόσο μάλλον οταν οι συνομιλητες περιορίζονται σε εξυπνακισμούς, φημες και θεωρίες του "εγώ ξερω εκείνο" δίχως ίχνος τεκμηρίωσης. Ναι, συγγνώμη, παθιάζομαι, ισως γιαυτο αποφευγω να συμμετέχω.
Παρά πολύ ωραία.
Φίλε μου εγώ λοιπόν που που είμαι εντελώς έξω από κλίκες, ομάδες η οτιδήποτε άλλο, δεν γνωρίζω κανένα μέλος προσωπικά και γενικά είμαι μακριά από όλα αυτά μιας και κάτοικος Κρήτης, αλλά δεν είμαι και άγνωστος στο φόρουμ μιας και συμμετέχω χρόνια στο φόρουμ και οι απόψεις μου είναι γνωστές, θα σου πω τα εξής εντελώς καλοπροαίρετα.
Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω αυτά που γράφεις. Ότι έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου ήταν η εικόνα που μου έβγαλες από τα γραφόμενά σου. Και την έγραψα εντελώς καλοπροαίρετα χωρίς δόλο. Δεν έχω λόγο άλλωστε. Ότι έγραψα το έγραψα σαν απλός παρατηρητής.
Και σαν απλός παρατηρητής η αίσθηση που μου μένει είναι ότι εσύ άρχισες τις ειρωνείες χωρίς να δέχεσαι στοχευμένη επίθεση όπως λες. Και δεν μπορώ να εξηγήσω και το τόσο πάθος και ειρωνεία χωρίς να έχεις λόγο. Με λίγα λόγια αυτό που μου έβγαλε η συμμετοχή σου στο παρόν θέμα την έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Νομίζω πως δεν έχει νόημα να το συζητάμε περεταίρω και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3