Αντιμετώπιση "Φόλας"


katrin276

New Member
15 Απριλίου 2010
1
0
Kalispera sas.

Pethane o skilos mou xthes kai psaxno na bro ti egine.
Imai poli stenoxorimeni.
Opoios tha borouse na me boithisei na katalabo ti egine, tha itan euprosdekto.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες .... δυστυχως οχι με χαρα.. Πες μας λιγο περισσοτερα ...
Κουραγιο...

Aν θελεις γραφε ελληνικα γιατι απαγορευονται τα greeklish.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Με τον γιατρό σου μίλησες; Ισως θα πρέπει να κάνεις νεκροψία για να βρεις τελικά τι έγινε.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Με την ευκαιρία, συζήτησα πρόσφατα με έναν κτηνίατρο για το πόσες ατροπίνες πρέπει να κάνουμε σε ένα σκυλί που έφαγε φόλα.
Η απάντησή του ήταν ,τόσες μέχρι να ανοίξει η κόρη του ματιού και καλύψει την ίριδα. (το μαύρο δηλ. καλύψει το καφέ)

Αχρείαστο να είναι!!!!
 
Last edited:




ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Παλιότερα λέγανε ότι κάνουμε μία ένεση ατροπίνης σε μικρό σκυλί και 3-4 σε μεγαλόσωμο.

Κατρίν κάνε νεκροψία ώστε να έχεις και στοιχεία για να το καταγγείλεις στην αστυνομία.

Σε ποια πόλη είσαι;

Προφανώς το βρήκατε στην αυλή νεκρό, αλλιώς αν είσασταν μαζί του θα βλέπατε τι έπαθε. Έτσι δεν είναι;

Μακάρι να μην ξανατύχει σε κανένα.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Μια απορία που έχω είναι το εξής, πως μπορώ να βρω φλέβα στο σκύλο μου που είναι μαύρος και μαλιαρός; Μπορώ να του την κάνω στο μπροστά ή στον πίσω γοφό;

Το ρωτάω αυτό δίοτι από ότι θυμάμαι πιο καλή ένεση είναι η ενδοφλέβια, μετά η ενδομυϊκή και μετά η υποδόρια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Ξέρεις να κάνεις ενδοφλέβιες; Αν δεν ξυρίσεις δεν θα βρεις. Και δεν νομίζω ότι σε μια τέτοια κακή ώρα και αν τυχόν είσαι και εκτός σπιτιού, θα βρεις τον χρόνο και τον τρόπο να ξυρίζεις. Πάντως αποτελεσματικότερα δεν είναι κοντά στην καρδιά ή κάνω λάθος; Και μιλάμε πάντα για πρώτη βοήθεια μέχρι να πας τρέχοντας στον γιατρό...
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Αρα θα κάνω μια ενδομυική στο μπροστά γοφό. Εννοείται ότι μετά τις ενέσεις θα φύγω αμέσως για γιατρό ή κλινική.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Με την ευκαιρία, συζήτησα πρόσφατα με έναν κτηνίατρο για το πόσες ατροπίνες πρέπει να κάνουμε σε ένα σκυλί που έφαγε φόλα.
Η απάντησή του ήταν ,τόσες μέχρι να ανοίξει η κόρη του ματιού και καλύψει την ίριδα. (το μαύρο δηλ. καλύψει το καφέ)

Αχρείαστο να είναι!!!!
Εισαι και η πρωτη! Ευχαριστω γιατι την ειχα την απορια.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
καλοσύνη σου. Επειδή όμως μεσολαβεί και άλλη μια επίσκεψη σε άλλον κτηνίατρο, θα το διασταυρώσω για να είμαστε 100% σίγουροι.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
εχουν ξαναγραφτεί αλλά τα βάζω πάλι γιατί πολλοί ανώμαλοι με αυτήν την ζέστη και την κρίση ξεσπούν στα ανυπεράσπιστα ζώα.

Νόμος 1197 (1981) «όποιος σκοτώνει, κακοποιεί ή απειλεί ζώα που προστατεύονται από την ισχύουσα νομοθεσία ή τα εγκαταλείπει τιμωρείται σύμφωνα με το Άρθρο 8 του ποινικού κώδικα».

Νόμος 3617 (1992): «Κανείς δεν μπορεί να υποβάλλει οποιοδήποτε ζώο, σε αναίτιο πόνο, αγωνία ή στρες. Κανείς δεν επιτρέπεται να εγκαταλείπει το κατοικίδιο του»

Η εφαρμογή αυτού του νόμου έχει ανατεθεί στο Υπουργείο Εσωτερικών (Δήμοι, Κοινότητες) και στο Υπουργείο Δημοσίας Τάξεως (Αστυνομία). Μπορείτε λοιπόν να αναφέρετε το περιστατικό στον Δήμο και στην Αστυνομία της περιοχής. Δεν είστε υποχρεωμένοι να ξέρετε ποιος δηλητηρίασε τα ζώα. Κάντε μήνυση κατ' αγνώστων. Τοξικολογική εξέταση μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό στοιχείο. Να επιμένετε επίσης να καταγραφή το γεγονός στο βιβλίο συμβάντων.

Επίσης θα πρέπει να αναφέρετε το γεγονός στον κτηνίατρο και ζωοφιλικό σύλλογο της περιοχής και εάν μπορείτε, να έχετε φωτογραφίες του περιστατικού.

Εάν ξέρετε ποιος δηλητηρίασε τα ζώα μπορείτε να κινηθείτε δικαστικά. Οι αποδείξεις που χρειάζεστε είναι:
1. ένας μάρτυρας
2. όνομα και διεύθυνση του ατόμου που δηλητηρίασε τα ζώα.
3. Τοξικολογική εξέταση - αναφορά του αιτίου του θανάτου, από το Τοξικολογικό Εργαστήριο του Πανεπιστημίου. Ρωτείστε την Αστυνομία για το κοντινότερο νόμιμο Τοξικολογικό Εργαστήριο. Εάν έχουν χρησιμοποιηθεί τριμμένα γυαλιά, δείγμα από το στομάχι του ζώου μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τοξικολογική εξέταση.

Πως μπορείτε να κινηθείτε εναντίον κάποιου που είδατε να τοποθετεί δηλητήριο
Βρείτε κάποιον μάρτυρα. Μαζέψτε το δηλητήριο και στείλτε το για τοξικολογική ανάλυση. Αναφέρετε το περιστατικό στην Αστυνομία μέσα σε 24 ώρες, εάν μπορείτε, δώστε το όνομα και την διεύθυνση του ατόμου που είδατε. Αυτή η περίπτωση μπορεί να εκδικασθεί με Αυτόφωρη διαδικασία μέσα σε 48 ώρες (Αυτόφωρο).

Μπορείτε επίσης να κινηθείτε απέναντι σε οποιονδήποτε απειλεί να δηλητηριάσει ζώα
Αναφέρετε το γεγονός στην Αστυνομία.
Θα βοηθούσε εάν είχατε μάρτυρα (όχι συγγενικό σας πρόσωπο).
Δώστε το όνομα και την διεύθυνση του ατόμου που απειλεί (εάν το ξέρετε) και ζητείστε από την Αστυνομία να επισκεφθεί το άτομο αυτό σαν προειδοποίηση. Εάν η απειλή εκτοξεύθηκε εναντίον αδέσποτου ζώου, πείτε στην Αστυνομία ότι είστε μέλος Ζωοφιλικού Σωματείου, ότι τα ζώα προστατεύονται, στειρώνονται και εμβολιάζονται και δεν αποτελούν απειλή για την γειτονιά. Να επιμείνετε να καταγραφεί το γεγονός. Αναφέρετε την απειλή και στον τοπικό Δήμο.

Να θυμάστε:
Oι άνθρωποι που δηλητηριάζουν ζώα είναι δολοφόνοι και εγκληματίες, μην τους αφήνετε ατιμώρητους.
 
Last edited:


mourgos

New Member
7 Ιουλίου 2010
1
0
παιδια εχο ενα σκυλι ελληνικο ποιμενικο ηρθα απο διακοπες 4 ημερον και το βρικα φολιασμενο απο γραμοξολ τι πρεπει να κανω για τον βοηθησο?? και ποσο συχνα πρεπει να χορηγειται απο ατροπινη????
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
ζει;;;;;

βούτηξε το και πήγαινε στο γιατρό αμέσως.

αν δεν κάνω λάθος το γραμοξόλ είναι φυτοφάρμακο, που το ξέρεις ότι έφαγε κάτι τέτοιο;
(μην απαντήσεις πήγαινε στο γιατρό)
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
παιδια εχο ενα σκυλι ελληνικο ποιμενικο ηρθα απο διακοπες 4 ημερον και το βρικα φολιασμενο απο γραμοξολ τι πρεπει να κανω για τον βοηθησο?? και ποσο συχνα πρεπει να χορηγειται απο ατροπινη????
Καλά, το σκυλί 4 μέρες που ήταν? Μόνο του στο σπίτι ενώ εσύ πήγες διακοπές?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
δεν το ηξερα για τα τριμμενα γυαλια...
πριν 15 μερες σχεδον πλακωθηκα με μια επειδη πηγαινα στο δρομο εξω απο το σπιτι της τη Χοουπ. Σαφως και ΚΑΘΕ φορα τα κακακια της τα μαζευω. ΚΑΘΕ.
ε κατι μερες τωρα στο δρομο εχει τριμμενα μικρα γυαλακια.
την πουτ@να. κ της ειπα αν μαθω οτι πεθανε σκυλι της γειτονιας απο φολα θα την σκισω και γκαριζα να το ακουσει ολη η γειτονια.
την πουτ@να.

(σχωρα τε με...την σκροφα ηθελα να πω...) μου εχει ανεβει η πιεση με αυτο τωρα.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
παιδια δε θα ξεχασω ποτε τις κραυγες πονου της ροζας μου.. τη βρηκαμε κατω απο ενα δεντρο στην αυλη μας κοντα στην εξωπορτα. δεν προλαβε καν να μπει στο σπιτι... τη βρηκε ο αντρας μου ενα τεταρτακι αφου ειχε βγει για κατουρημα. της καναμε ενεση εμετικη και ατροπινη μετα.. αλλα δεν προλαβαμε.επαθε σπασμους και επεσε σε κωμα. κρατησε 2μερες η γλυκια μου με ορους ολο το εικοσιτετραωρο και ποτε ποτε ναρκωση για να ηρεμει και να μην ποναει.. οταν ξυπναγε περιμεναμε με δακρυα στα ματια μηπως αντιδρασει ,μηπως κανει καποια προσπαθεια να σηκωθει.. ματαια. μειναμε ξαγρυπνοι κοντα της και αυτο που με συγκλονισε ηταν οι κραυγες της , το κλαμα της, την ειχα βαλει σε ενα ζεστο καλαθι διπλα μου και ενω δεν αντιδρουσε σε τιποτα , ειχα το χερι μου κατω απο το κεφαλι της και με το αλλο τη χαιδευα και της μιλουσα. οταν πια κουραζοταν το χερι μου και το τραβουσα για λιγο ,εκλαιγε με εκεινες τις απιστευτες υλακες.. ισως φοβοταν οτι την αφηνω, ισως ενιωθε ασφαλεια μεσα στην πονο της με το χερι μου κατω απο το κεφαλι της.. με το που το εβαζα παλι μαξιλαρι σταματουσε και ηρεμουσε.. ετσι περασαν 2 μαρτυρικες μερες. την τριτη πλεον ειχε πεσει σε κωμα ειχε πυρετο 42 και αιμορραγια απο παντου.. δεν ηθελα να βασανιζεται αλλο. ηταν φανερο οτι εφευγε.. της καναμε ευθανασια. ισως το μονο που μπορουσαμενα κανουμε για να απαλυνουμε λιγο τον πονο της..
ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗ ΡΟΖΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ!!!!!!! ΟΛΟΙ!!!!!
,


Δακρυζω οταν διαβαζω τετοια περιστατικα.Ευχομαι να το βρει απο το Θεο αυτος που το εκανε!!!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
δεν το ηξερα για τα τριμμενα γυαλια...
πριν 15 μερες σχεδον πλακωθηκα με μια επειδη πηγαινα στο δρομο εξω απο το σπιτι της τη Χοουπ. Σαφως και ΚΑΘΕ φορα τα κακακια της τα μαζευω. ΚΑΘΕ.
ε κατι μερες τωρα στο δρομο εχει τριμμενα μικρα γυαλακια.
την πουτ@να. κ της ειπα αν μαθω οτι πεθανε σκυλι της γειτονιας απο φολα θα την σκισω και γκαριζα να το ακουσει ολη η γειτονια.
την πουτ@να.

(σχωρα τε με...την σκροφα ηθελα να πω...) μου εχει ανεβει η πιεση με αυτο τωρα.
Τα τριμμενα γυαλια δεν τα τοποθετουν σκετα, αλλα μεσα σε φαγητο.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
α) η Ατροπινη ρεπει να δινεται σε συγκεκριμενη περιπτωση. οχι παντα. ακομα και οταν ειναι αντιδοτο δινεται σε συγκεκριμενη στιγμη. σε συγκεκριμενες δοσεις.Αλλιως μπορει να αποβει μοιραια η πραξη σας!!!
β)μην δινεται ενεργο ανθρακα. καποιες δηλητηριασεις γινονται εντονοτερες απο τον ενεργο ανθρακα.Πηγαινετε σε ΚΤηνιατρο!
γ)να πατε αν πεθανει το σκυλι σε μια απο τις δυο κτηνιατρικες (ή οπου υπαρχει εμπειρος παθολογοανατομος) να κανετε κτηνιατροδικαστικη εξεταση. με πορισματα κτλ. και με το σωστο τροπο για να σταθουν σε δικαστηριο.. !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight