Ανυπακοη


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ektor said:
Απαξιώνω οσους επιτίθενται χωρίς να απειλούνται.
δεν γνωριζω πως εννοεις εσυ την επιθεση,στο συγκεκριμενο φορουμ ομως,οταν λες οτι εχεις ΔΕΙΡΕΙ ΠΟΛΥ τον σκυλο σου,ο οποιος εχει μεγαλωσει μονος,λογω του οτι δουλευουν και σπουδαζουν ολοι,εκτος απο τις συμβουλες του πως θα χειριστεις το προβλημα,θα τα "ακουσεις" κιολλας,πως να το κανουμε?
οπως θα τα ακουγες,εαν εγραφες σε ενα φορουμ μαμαδων,οτι χτυπας πολυ το παιδι σου,οταν δεν σε ακουει.
δεν θα επικροτουμε και την βια τωρα μην τυχον και "πληγωσουμε" αυτον που την προσφερει απλοχερα.
η lone wolf ,πολυ σωστα απαντησε στο πως θα μπορουσαν τεχνικα να λυσουν το προβλημα,μην ξεχνας ομως οτι το προβλημα ειναι σταση ζωης και οταν δεν εχεις χρονο επικοδομητικο για το σκυλι σου,δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθεις με την μεθοδο της σφυριχτρας-γιατι θελει συστημα,υπομονη,επαναληψη,πραγματα που προσωπικα αδυνατω να πιστεψω οτι θα γινουν,γιατι δεν εγιναν ποτε και το θεμα ειναι συνθετο και βρισκεται στο μυαλο του ιδιοκτητη.
ο σκυλος αυτος,εχει φαει την απορριψη με την κουταλα της σουπας,ας φαει μια μπουκιτσα και το αφεντικο,δεν χαθηκε ο κοσμος :wink:
(και κατι ασχετο...οταν τα σκυλια μου πεθανουν,-ειναι ηδη μεγαλα- εχω ηδη σκεφτει για τα επομενα...το επομενο..εχμ,το ...? .........δεν εχω κουραγιο να ασχοληθω τοσο πολυ απο την αρχη.........).
 


Μαρω

Member
27 Μαϊου 2008
7
0
Ευχαριστω πολυ οσους με καταλαβαν, οσους με σεβαστηκαν και οσους θελησαν να βοηθησουν. Το σκυλι σε καμια περιπτωση δεν βγηκε βολτα μονο του (ποτε θα το καταλαβετε επιτελους) και οταν βγηκε ο φοβος για την σωματικη του ακεραιοτητα μας "αναγκασε" να τον δειρουμε (οταν λεμε δειρουμε εφαγε δυο, το τονιζω δυο στον πωπω και επιπληξη). Τι επρεπε να του πουμε και μπραβο;;;;;; Αν δεν μας ενδιεφερε δεν τρεχαμε οικογενειακως, να μας βγει η γλωσσα. και οχι δεν ειμαι καθηγητρια πανεπιστημιου, για μενα μετρα η κοινωνικη μορφωση και οχι η μαθησιακη. Το βασικο ειναι να ειμαστε ανθρωποι, αλλα το βασικοτερο να ειμαστε καλοπροεραιτοι ανθρωποι.
ευχαριστω ολους, επικριτες και μη, δεν θα σας ζαλισω αλλο με το θεμα μου, Συνειδητοποιησα το μεγαλυτερο λαθος μου (οχι οτι δεν το ηξερα), της μοναξιας του σκυλου και το οτι θελει περισσοτερο χρονο μαζι μας. Θα το διορθωσω σιγουρα. ευχαριστω και παλι και θα ηθελα να ρωτησω αν ειστε τοσο σκληροι με τους ανθρωπους με τα ζωα σας πως ειστε;;;;;; φιλικα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ektor said:
Η λύση πρέπει να δώθει εντός της οικογένιας και όχι εκτός αυτής.
Με άλλα λόγια,αν δεν καταφέρουν να το λύσουν από μόνοι τους(αυτό θα ήταν το καλύτερο και γι`αυτούς και για το σκυλι)
:? :? :?
Πως μπορούν να λύσουν από μόνοι τους το πρόβλημα? Εάν ήξεραν τον τρόπο θα ζητούσε η Μαρω βοήθεια στο διαδίκτυο?
Πως μπορεί να λύσει κάποιος ένα σύνθετο πρόβλημα εάν δεν εχει συνειδητοποιήσει το μέγεθος και την πολυπλοκότητα του προβλήματος και χωρίς να γνωρίζει ούτε τον τρόπο που θα το επιλύσει, ούτε τα μέσα?

Άφησε λοιπόν την απαξίωση κατά μέρος και πες μας με ποιον τρόπο πιστεύεις εσυ πως μπορεί να επιλυθεί χωρίς την βοήθεια ειδικού το πρόβλημα. Με το να …ηρεμήσει η Μαρω όπως έγραψες?

ektor said:
Πρώτον να ηρεμήσει και μετά να δώσει περισσότερο χρόνο στο σκυλί της.
Ετσι να μπορέσει να νιώσει τις ανάγκες του και να καταλάβει τον ψυχισμό του.
Εάν ηρεμήσει δηλαδή και συνειδητοποιήσει τις ανάγκες και τον ψυχισμό του σκύλου της, ο σκύλος θα γίνει αυτομάτως ...υπάκουος και πρόβλημα θα λυθεί ως ...δια μαγείας? :?

Μαρω said:
ηθελα να ρωτησω αν ειστε τοσο σκληροι με τους ανθρωπους με τα ζωα σας πως ειστε;;;;;;
:? :? :?
Μαρω εξακολουθείς και αναλώνεσαι σε συζήτηση άνευ ουσίας. Εάν σου πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε … εάν είμαστε τόσο σκληροί με τους ανθρώπους όσο με τα σκυλιά μας, θα λύσεις εσύ το πρόβλημα του σκύλου σου?

Τα πρόβλημα συμπεριφοράς του σκύλου σου είναι σύνθετο. Εάν θέλεις να το επιλύσεις σωστά και να έχεις αρμονική σχέση μαζί του, θα πρέπει να διαθέσεις χρήμα και χρόνο για την εκπαίδευση του και να απευθυνθείς σε επαγγελματία εκπαιδευτή σκύλων.
Έχεις αυτή τη δυνατότητα? Θέλεις να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου ή όχι?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Tί λέτε ρε παιδιά ??

Οπως θέλεις εσύ ektor θα απαντήσω εγώ στη Μάρω ??

Δεν είμαστε καλά ... σ'αυτό το forum ασχολούμαστε πιο πολύ με το πώς μιλάει ο ένας στον άλλον παρά με ότιδήποτε άλλο ...

Εσύ δεν είσαι που ασχολεισαι εδώ και κάτι μήνες μόνο με ένα topic που λέει Ektor - amerιcan bulldog ?? συνέχισε λοιπόν την τεράστια προσφορά σου στο forum και άσε τις υποδείξεις σε άλλους, μιας και αυτά που λές είναι θεωρητικά και άκυρα έτσι κι αλλιώς, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εκπαιδευτεί αυτός ο σκύλος χωρίς την βοήθεια εκπαιδευτή, και η lone wolf που λές ότι βοήθησε είναι εκπαιδεύτρια ...

Επίσης διάβασε (άσε σου βάζω) το πρώτο μου post να μου πεις αν επιτίθεται κάνοντας μία τρύπα στο νερό ...

Mάρω δεν μπορώ να σου ζητήσω συγγνώμη γιατί δεν σε ειπα κατακάθι της κοινωνίας, πρέπει να διαβάσεις καλύτερα τί είπα ... το καθηγητής πανεπιστημίου το είπα επειδή ανέφερες σπουδές και μου ήρθε έτσι , φυσικά δεν έχω τίποτα , που να είναι επί του παρόντος τουλάχιστον ...

Τώρα γιατί το τί είπες και τί ξε-είπες μετά, ο καθένας μπορεί να διαβάσει και δεν θα μπώ σε αυτήν την διαδικασία, ο σκύλος σου χρειάζεται να περάσει από μία πολύ ΠΟΛΥ σύνθετη διαδικασία επανάκτησης της σχέσης που έχει μαζί σας , η οποια πρέπει να υποβοηθηθεί τουλάχιστον από εκπαιδευτή έμπειρο που θα παρακολουθεί LIVE τον σκύλο και όχι από το διαδίκτυο ... μπορώ να σου πώ πολλές λεπτομέρειες και διάφορες μεθοδους, αλλά δεν είναι ωφέλιμο από εδώ ...
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Στη ζωή μου τηρώ τον εξής κανόνα. Ασχολούμαι να εξηγήσω και να βοηθήσω μόνο ανθρώπους που θέλουνε να ακούσουνε. Φαντάζομαι ότι η Μάρω για να αποτανθεί στο φόρουμ θέλει να ακούσει κάτι. Χρειάζεται όμως και κοινή λογική. Συνεχίζεις και τιμωρείς τον σκύλο σου κι αυτός εξακολουθεί να μη σε ακούει. Μήπως πρέπει να σκεφτείς ότι κάνεις κάτι εσύ λάθος και ότι δε φταίει το σκυλί; Μήπως είναι λογικό να εξαγριωθεί ένα φόρουμ κυνόφιλων διαβάζοντας για τον ξυλοδαρμό ενός ή μάλλον δύο σκύλων; Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι εντάξει καταφέρατε το ένα σκυλί να σας φοβάται αλλά όχι και το άλλο. Αυτά, χωρίς να σχολιάσω ένα παρατημένο στην αυλή, και δίχως ενασχόληση σκυλί που ενίοτε βρίσκεται μόνο του στο δρόμο παρόλο που δεν ακούει. Επειδή κι εγώ (όπως και η Μάρω) αντιδρώ και με το συναίσθημα, φυσικά και αγανάκτισα. Άμα ηρεμήσουμε και υπάρχει διάθεση και από τις 2 πλευρές, το συζητάμε. Αν η Μάρω σηκωθεί και φύγει, μάλλον δε θα έχει κερδίσει τίποτα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ευχαριστω πολυ οσους.... θελησαν να βοηθησουν.
Παρακαλώ...

(οταν λεμε δειρουμε εφαγε δυο, το τονιζω δυο στον πωπω και επιπληξη).
Όχι αυτό δεν είναι κακοποίηση, ούτε όμως εκφράζεται με τη φράση "δείραμε ΠΟΛΥ".

Αν δεν μας ενδιεφερε δεν τρεχαμε οικογενειακως, να μας βγει η γλωσσα.
Προφανώς όχι...

Συνειδητοποιησα το μεγαλυτερο λαθος μου (οχι οτι δεν το ηξερα), της μοναξιας του σκυλου και το οτι θελει περισσοτερο χρονο μαζι μας. Θα το διορθωσω σιγουρα.
Χαίρομαι πάρα πολύ! :D Σίγουρα θα τα καταφέρετε αν αφιερώσετε στο σκυλάκι σας το χρόνο που του αξίζει, σε συνδυασμό με τη βοήθεια επαγγελματία!

θα ηθελα να ρωτησω αν ειστε τοσο σκληροι με τους ανθρωπους με τα ζωα σας πως ειστε;;;;;; ]
Με τους ανθρώπους είμαι πολύ πιο σκληρή απ' ό,τι με τα ζώα. Λεκτικά πάντα. Η συμπεριφορά, άλλωστε του ζώου είναι άμεση απόρροια της συμπεριφοράς του ιδιοκτήτη.
 


ektor

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2008
118
0
ROTTIE το κομάτι που αναφέρεται στην εκπαίδευση απο ειδικό δεν μπορείς να το διαβάσεις :?: :?


denis προς το παρών αυτό με ενδιαφέρει και μ`αυτό ασχολούμαι!
Στο μέλλον θα ασχοληθώ και με τα άλλα θέματα αυτού του φόρουμ!
Μέχρι τότε κάνε λίγη υπομονή :!: 8)
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Το κακό με τον γραπτό λόγο είναι ότι δεν μπορείς ποτέ να καταλάβεις απόλυτα αυτό που εννοεί ο άλλος γιατί πολύ απλά δεν τον βλέπεις, δεν ακούς την χροιά της φωνής του αρά και δεν "πιάνεις" το πραγματικό νόημα των λέξεών του.

Μάρω όλοι μέσα σε αυτό το φόρουμ αγαπούν τα ζώα αλλά και τους ανθρώπους απλά όλοι προσπαθούμε μέσα σε λίγες γραμμές να πούμε την φιλοσοφία μας και εκεί γίνονται οι παρεξηγήσεις. Είμαι σίγουρη ότι με το πολύ ξύλο δεν εννοούσες ότι βασάνισες τον σκύλο αλλά και ούτε και ο denis και η rottie και η kango1 όταν απαντούν θέλουν να στην "πουν" ή να σε "διώξουν"...

Το πρόβλημα με το σκύλο σου είναι κυρίως ότι δεν σε δέχετε σαν αρχηγό του γιατί πολύ απλά είναι 22 ώρες ελεύθερος να κάνει ότι θέλει. Ακόμα και με την εκπαίδευση ένα σκυλί που ζει σε αυτές τις συνθήκες (δεν κρίνω αν είναι σωστές ή όχι) θα δυσκολευτεί πολύ να αλλάξει. Είναι πολύ σημαντικό για σένα να αρχίσεις να άποδέχεσαι μερικές συμπεριφορές του σκύλου σου αυτό θα μειώσει το άγχος σου και αυτό αυτόματα θα καλυτερεύσει την σχέση σας.

Υπομονή, επιμονή και φυσικά αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στο έξοδο εκπαίδευση.