Ανυπακοη


Μαρω

Member
27 Μαϊου 2008
7
0
Καλημερα, εχω ενα προβληματακι (τι προβληματακι δλδ προβληματαρα!!) ο Αρης που ειναι pointer & setter, ενος ετους μεγαλωσε απο 3 μηνων στο Λαγονησι μεσα στην αυλη και αρκετες ωρες μονος του, λογω το οτι δουλευουμε ολοι και τα παιδια λειπουν στο σχολειο. Ειναι πολυ ζωηρος, φανταζομαι λογω του νεαρου της ηλικιας του, σκαβει τους κηπους, τρωει τα λαστιχα και οτιδηποτε ξεχαστει εξω (το ιδιο εκανε και η Σαρα μικρη). Το βασικο προβλημα ομως ειναι πως αν τυχον βγει μονος του εξω δεν υπακουει σε ΤΙΠΟΤΑ. Παιρνει ενα δρομο και φευγει και εμεις οικογενειακως τον κυνηγαμε απο πισω να τον μαζεψουμε. Μπορει να γυρισουμε και ολο το Λαγονησι για να τον πιασουμε. Ετσι κινδυνευει απο τα αυτοκινητα, οπως και απο τα αλλα σκυλια που ειναι αρκετα αγρια μια και ο ιδιος ειναι πρωτος στον καυγα. Σημειωτεον, του αρεσει πολυ η βολτα με το λουρι, αλλα .....
Πως θα τον εκπαιδευσουμε να υπακουει και να προχωρα κοντα μας, ή οταν τον φωναξουμε να ερχεται χωρις να απομακρυνεται; Την Σαρα μικρη οταν εφυγε μια φορα μονη της και δεν ακουγε, ο αντρας μου την εδειρε παρα πολυ!!!! απο τοτε μολις της μιλησεις ακουει. Επισης μπορει να βγει μονη της εκει στο παρκακι μας εξω απο το σπιτι να κανει την αναγκη της και να επιστρεψει μονη της. Αυτος και να τον μαλωσεις και να τον δειρεις και να τον τιμωρησεις ... ΝΤΟΥΒΑΡΙ. Και δεν ειναι χαζος αντιθετως ειναι σαϊνι!!!
Ευχαριστω :roll: :roll:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kατ'αρχήν χρειάζεσαι την βοήθεια επαγγελματία εκπαιδευτή.

Ο σκύλος βαριέται.
Δεν έχει κοινωνικοποιηθεί σωστά.
Εχει χτυπηθεί.
Εχει αφεθεί να κάνει ό,τι θέλει και άλλες φορές έχει μαλωθεί για λάθος λόγους , με λάθος τρόπο.
Δεν έχει μάθει να συνυπάρχει με άλλους σκύλους.
Δεν έχει μάθει τί πρέπει και τί δεν πρέπει να κάνει.
Δεν έχει προφανώς αφεντικό, φίλους, κλπ κλπ

Δεν είναι το θέμα πώς δεν θα τραβάει στην βόλτα ή πώς θα περπατάει δίπλα,
πρέπει να ασχοληθείς από την αρχη και να προσπαθήσεις πολύ με την βοήθεια ξαναλέω επαγγελματία.

Θα πάρει χρόνο - θα χρειαστεί χρήμα ...

...αυτά ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Από πού να αρχίσω?
Από την απομόνωση των ζώων, την έλλειψη κοινωνικοποίησης, τη βία που ασκείτε, τις τιμωρίες?
Γιατί να έρθει ο σκύλος σε εσάς όταν τον φωνάζετε αφού ξέρει ότι θα τον πλακώσετε στο ξύλο?

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ βρείτε κάποιον καλό εκπαιδευτή για να εκπαιδεύσει πρώτα εσάς και να μπορέσετε στην πορεία να εκπαιδεύσετε το σκύλο σας και να προσπαθήσετε να διορθώσετε τα ΤΡΑΓΙΚΑ λάθη που έχετε κάνει!
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
:shock: Τα παιδιά σας τα δέρνετε άμα δεν ακούνε;
Εγώ προσωπικά, αν δεν ερχόμουν και με δέρνανε, μετά δε θα ερχόμουν με τίποτα, όσα και να με φωνάζανε. Για ποιό λόγο το σκυλί βρίσκεται μόνο του στο δρόμο χωρίς λουρί; Ένα σκυλί που το κυνηγάς θα φεύγει πιο μακριά. Το σκυλί πρέπει να σε ακολουθεί όχι να το ακολουθείς.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ο Αρης που ειναι pointer & setter, ενος ετους μεγαλωσε απο 3 μηνων στο Λαγονησι μεσα στην αυλη και αρκετες ωρες μονος του, λογω το οτι δουλευουμε ολοι και τα παιδια λειπουν στο σχολειο.
Πληρώνετε τα λάθη σας, συγγνώμη κιόλας. Αλλά ένας σκύλος οποιοσδήποτε, πόσο μάλλον με τέτοια γονίδια χρειάζεται εκτόνωση, μεγάλες βόλτες και παρέα. Όχι απομόνωση και ακινησία. Φυσικό να καταστρέψει ό,τι βρει μπροστά του.

Το βασικο προβλημα ομως ειναι πως αν τυχον βγει μονος του εξω δεν υπακουει σε ΤΙΠΟΤΑ. Παιρνει ενα δρομο και φευγει και εμεις οικογενειακως τον κυνηγαμε απο πισω να τον μαζεψουμε.
Φυσικά... το σκυλί θέλει να τρέξει, να εκτονωθεί. Γιατί να υπακούσει? Για να υπακούσει κάποιον πρέπει να έχει κερδίσει το σεβασμό και την αγάπη του, όχι με "εκπαιδευση" μόνο, αλλά με πολλή συντροφικότητα και ενδιαφέρον. Κι εγώ θα έφευγα στη θέση του. Εσύ?

Σημειωτεον, του αρεσει πολυ η βολτα με το λουρι, αλλα .....
Πως θα τον εκπαιδευσουμε να υπακουει και να προχωρα κοντα μας, ή οταν τον φωναξουμε να ερχεται χωρις να απομακρυνεται;
Το πρόβλημα δεν είναι δικό σας, είναι του σκύλου! Πρέπει με υπομονή, ΠΑΡΕΑ και επιβράβευση σιγά σιγά να φτιάξετε τη σχέση του μαζί σας. Εκεί είναι το κλειδί. Στη θέση σου θα ζητούσα βοήθεια ειδικού. Επίσης, ΠΟΤΕ χωρίς λουρί.

Την Σαρα μικρη οταν εφυγε μια φορα μονη της και δεν ακουγε, ο αντρας μου την εδειρε παρα πολυ!!!! απο τοτε μολις της μιλησεις ακουει.
Ακούει από φόβο, όχι από σεβασμό! Πρέπει να είστε κάτι ευχάριστο για το σκύλο σας, όχι ο δυνάστης - τιμωρός!

Επισης μπορει να βγει μονη της εκει στο παρκακι μας εξω απο το σπιτι να κανει την αναγκη της και να επιστρεψει μονη της.
Μόνη? Και ποιος σου λέει ότι δε θα φάει φόλα, δε θα της επιτεθούν άλλα σκυλιά, δεν, δεν, δεν... Ποιος σου λέει ότι θα γυρίσει πίσω?

Αυτος και να τον μαλωσεις και να τον δειρεις και να τον τιμωρησεις ... ΝΤΟΥΒΑΡΙ. Και δεν ειναι χαζος αντιθετως ειναι σαϊνι!!!
Άρα ΚΑΙ τον έχετε μαλώσει ΚΑΙ τον έχετε δείρει. Επαναλαμβάνω... το πρόβλημα είναι του σκύλου! Εσείς είστε το πρόβλημά του!
Χρειάζεστε πολύ διάβασμα και έναν καλό εκπαιδευτή!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ωχ .... οι 3 σωματοφύλακες ... μαζί ποστάραμε ?? 8) :lol: πάει η Μάρω ... τρέχει στο δρόμο τώρα κι αυτή ... :lol: :lol: :lol: :lol:
 








ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν ξέρω εάν η Μαρω θα τρέξει ή θα μείνει, αλλά θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να προκαλεί αντίδραση οποιοδήποτε θεμα αφορά ξυλοδαρμό και κακοποίηση ζώου.
Ελπίζω να λάβει σοβαρά υπ’ όψιν της αυτά που της γράψαμε για να καταφέρει να έχει αρμονικότερη συμβίωση με τα σκυλιά της.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
το ξυλο ειναι μεεεγα λαθος οντως.και ο δικος μ σκυλος τις ειχε φαει οταν δεν ακουγε(''πρεπει να επιβληθεις!!!ριχτου και καμια!!!...να τους πετυχω τωρα μπροστα μ... :evil: ) και ειχε γινει νευρικο,τραβαγε σαν παλαβο,τσακονωταν και εφταιγα εγω.Σωσε οτι μπορεις τωρα Μαρω,θα ερθεί μια μερα π δεν θα μπορεσεις να διορθωσεις τπτ και θα ειναι αργα...απο καρδιας αυτα...
 


Μαρω

Member
27 Μαϊου 2008
7
0
Eχω την εντυπωση πως κατι δεν καταλαβατε σωστα!!!!!!! ΔΕΝ αφηνουμε τα σκυλια στο ελεος τους!!!! Δεν τα στελνουμε μονα τους βολτα και εμεις πινουμε το καφεδακι μας!!! ΔΕΝ τα δερνουμε αλυπητα!!!!! ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!!! ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ!!!!!και βεβαια αν χρειαστει και τα παιδια και τα σκυλια τρωνε καμια μαλακη. Εσεις εχετε παιδια; και αν ναι λυνετε τα προβληματα σας ολα με διαλογο και μονο;;;;;;;; Μηπως να μην μορφωθουμε και δουλεψουμε για να αφοσιωθουμε στα σκυλια;;;;;ΕΛΕΟΣ!!!!!
Νομιζα πως ειστε μια παρεα ανθρωπων που αγαπουν τα ζωα τους και εχουν ορεξη να μοιραστουν με τους αλλους τις εμπειριες τους και να δωσουν τις συμβουλες τους. SORRY, λαθος μου!!!!!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
η συμπεριφορα του σκυλου της μαρως παντως,ειναι καρμπον με του δικου μου ποιντερ που ειχα,πριν 22 χρονια...
βαλτε πως ηταν αγορασμενος απο πετ σοπ,προσθεστε και την αγνοια που ειχα,ε συνδιασμος που σκοτωνει.
στην απομονωση δεν τον ειχα βεβαια ποτε,ηταν ομως παλιοχαρακτηρας,ο οποιος διορθωθηκε αρκετα, μετα την στειρωση (σε σχεση με την υπακοη μονο),ποτε ομως δεν καταφερα ενα καλο αποτελεσμα-δεν γνωριζα τιποτα ομως τοτε,ουτε υπηρχαν μερη σαν αυτο το φορουμ για να τα αξιοποιησω..
θελει πολυ μεγαλη θεληση,εκπαιδευτη και χρημα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ο γραπτως λογος δεν εχει ''φατσα''.δεν στα λεμε επικριτικα,ειναι καθαρα βιωματα και εμπειριες... :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μαρω said:
Νομιζα πως ειστε μια παρεα ανθρωπων που αγαπουν τα ζωα τους και εχουν ορεξη να μοιραστουν με τους αλλους τις εμπειριες τους και να δωσουν τις συμβουλες τους.
Ενώ δεν είμαστε? Δεν σε συμβουλέψαμε? Σε έθιξε κανείς επειδή σου είπε ότι έκανες λάθος?
Είχα εγώ π.χ ή η Rottie ή ο Denis καμιά όρεξη να κάτσουμε να επιτεθούμε σε κάποιον? Δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε? Ή μήπως όντως ενδιαφερθήκαμε?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Μαρω said:
Εσεις εχετε παιδια; και αν ναι λυνετε τα προβληματα σας ολα με διαλογο και μονο;;;;;;;;
ναι,εχω..και οποτε εχουν φαει καμια ψιλη,ηταν μονο επειδη εγω δεν ειχα αλλες αντοχες εκεινη την στιγμη...
δεν ελυσα ποτε κανενα προβλημα με αυτον τον τροπο και ουτε προκειται.
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Μαρω μου, εγω ναι εχω παιδι. Και δεν το εχω χτυπησει ΠΟΤΕ. ΝΑΙ, τα λυνουμε ολα με το διαλογο. Και ναι, δουλευουμε αλλα και διαβαζουμε και ενημερωνομαστε και για τα παιδια μας και για τα σκυλια μας. Οσο μεγαλη ευθυνη ειναι να εχεις παιδι αλλο τοσο ειναι να αποφασιζεις να αποκτησεις σκυλο.

Οι παραπανω παρατηρησεις σε καμμια περιπτωση δεν εχουν σκοπο να σε αποθαρρυνουν. Μπορει να ειναι ειπωμενες σε εντονο υφος αλλα μακροπροθεσμα θα δεις οτι οι παραπανω συμφορουμιτες εχουν δικιο. Μην εκνευριζεσαι και σκεψου καλυτερα ο,τι σου λενε.

Φιλικα :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μαρω για να μην αναλωνόμαστε σε βολές επί προσωπικού και συζήτηση άνευ ουσίας και μηδενικής χρησιμότητας, ρίξε μια ματιά σε αυτό το θεμα: Πως διαλέγουμε εκπαιδευτή... και προσπάθησε να βρεις ένα καλό εκπαιδευτή για να μην χάσεις άλλο πολύτιμο χρόνο...
 


Μαρω

Member
27 Μαϊου 2008
7
0
Οταν το "υφος" αυτων που λεγονται ή γραφονται ειναι επικριτικο, δεν εκνευριζομαι αλλα στεναχωριεμαι. Ισως καποιοι ή και ολοι να γνωριζετε πολλα πραγματα για την εκπαιδευση των σκυλων ομως σε καμια περιπτωση δεν γνωριζετε τον χαρακτηρα των ανθρωπων. Δεν μπορειτε να κατακρινετε εναν ανθρωπο απο τα λιγα που γραφει και να παρερμηνευετε τα λεγομενα του. Συμφωνω απολυτα στον εκπαιδευτη ισως γιατι ο Αρης ειναι πολυ ζωηρος, ισως ειναι λογω ρατσας πολυ δραστηριος.... Ομως μιλησατε για κακοποιηση... αν ειναι δυνατον!!!! Τα λατρευουμε τα σκυλια μας, τα θεωρουμε μελη της οικογενειας. Ειμαστε ανθρωποι με αισθηματα και οχι δηθεν..... και φυσικα δεν ριχνουμε τις ευθυνες στα παιδια και στα σκυλια οταν αντιδρουμε με λαθος τροπο.... ομως υπαρχουν και αυτες οι στιγμες!
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Φυσικα και τα λατρευετε τα σκυλια σας για να μπεις στον κοπο να αρχισεις να ψαχνεις γι αυτα. Κανεις δε γεννηθηκε γνωριζοντας :) . Ολοι εχουμε υπαρξει απειροι και σαφως ειχαμε πολλες κακες στιγμες. Διαβαζοντας ομως, θα καταλαβεις μονη σου τα λαθη σας και σιγουρα θα προσπαθησετε να τα διορθωσετε. Οποτε...

Καλο διαβασμα (θελει υπομονη αλλα ... ουτε η Ρωμη χτιστηκε σε μια μερα :wink: ). Ολοι θα ειναι εδω να απαντησουν σε οποιες αποριες εχεις :D