Ανυπακοη


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όλοι έχουμε κάνει λάθη. Να σου πω μερικά?

- Έχω εφαρμόσει τη μέθοδο της εφημερίδας
- Έχω προσπαθήσει να τον ζευγαρώσω (μάλλον... δεχτεί, ευτυχώς δεν της έκατσε και έκατσα και διάβασα μετά)
- Τον έβγαζα βόλτσ χωρίς λουρί μέχρι πολύ πρόσφατα. Μου είπαν ότι αυτό είναι ανευθυνότητα. Ενοχλήθηκα, αλλά κατάλαβα ότι έχουν δίκιο.
ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ!
Πριν αρχίσω να διαβάζω και να ενημερώνομαι.
Ξέρεις τι "κράξιμο" θα είχα φάει αν τα είχα βάλει όλα μαζί σε ένα ποστ?
Ας μένουμε στην ουσία κι όχι στο ύφος.
Και μη στενοχωριέσαι καλέ!
Δε συμφωνώ ότι "κακοποιείς" το ζώο σου. Είναι βαριά λέξη. ΦΥΣΙΚΑ και το αγαπάς!
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Λοιπόν Μάρω, θα αρχίσω λέγοντας ότι έχεις στα χέρια σου ένα κυνηγόσκυλο το οποίο συνεπάγετε αρκετή ενέργεια και φυσικά ένστικτα για να κυνηγήσει. Θα συνεχίσω λέγοντας ότι έχεις ένα σκύλο που τις 22 ώρες της ημέρας είναι ελεύθερος στην αυλή να κάνει ότι θέλει και τις υπόλοιπες 2 εσύ του ζητάς να σε υπακούσει, γιατί να το κάνει;;; ειδικά όταν δεν έχει εκπαιδευτεί για αυτό...

Το έλα είναι η δυσκολότερη εντολή και είναι ένας συνδυασμός εκπαίδευσης αλλά και δεσίματος του σκύλου με τον ιδιοκτήτη του. Στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει κανένα από τα δύο επαρκώς.

Για να σε βοηθήσω τώρα και πρακτικά αυτό που θα έκανα στην θέση σου για τον επόμενο μήνα είναι σφυρίζω (με μια σφυρίχτρα που θα πάρεις) πρίν του βάλω το φαγητό του. Σφυρίζεις και μετά έρχετε το φαγητό. Στην αρχή ο σκύλος είναι κοντά και σε βλέπει μετά λίγο πιο μακρυά (πάντα μέσα στην αυλή σου) και μέχρι να καταλάβει ο σκύλος ότι μετά το σφύριγμα θα έρθει φαγητό. Αφού το κάνεις στο μέσα στην αυλη για ένα μήνα μετά βγάλε τον βόλτα νηστικό έχε μερικές κροκέτες ή κάποια άλλη λιχουδιά μαζί σου και πριν απομακρυνθεί πολύ σφύριξε μόλις έρθει δώσε του λίγο φαγητό και σιγά σιγά αύξησε την απόσταση. Δεν σου υπόσχομαι ότι σε ένα μήνα θα έχεις το τέλειο αποτέλεσμα αλλά με υπομονή και επιμονή σε λίγους μήνες θα καταφέρεις να επιστρέφει ο σκύλος σου με την σφυρίχτρα.

Όταν ο σκύλος μας έρχετε σε μας ακόμα και αν το κάνει 2 ώρες μετά που θα τον φωνάξουμε ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν τον μαλώνουμε, ΠΑΝΤΑ η επιστροφή του σε εμάς θα πρέπει να είναι ευχάριστη για τον σκύλο αλλιώς δεν θα έρθει ποτέ.

Καλή επιτυχία.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ενος ετους μεγαλωσε απο 3 μηνων στο Λαγονησι μεσα στην αυλη και αρκετες ωρες μονος του
Την Σαρα μικρη οταν εφυγε μια φορα μονη της και δεν ακουγε, ο αντρας μου την εδειρε παρα πολυ!!!! απο τοτε μολις της μιλησεις ακουει.
Αυτος και να τον μαλωσεις και να τον δειρεις και να τον τιμωρησεις ... ΝΤΟΥΒΑΡΙ.
Τί θαρρείς πως είναι κακοποίηση ? Να του βγάζεις τα νύχια με πένσα ??

Φυσικά και δεν ενδιαφέρομαι για το αν δουλεύεις ή σπουδάζεις, αν θές γράψε σε ένα άλλο forum που ενδιαφέρονται για αυτά ... εδώ αν γράψεις ότι βαράς πάρα πολύ τον σκύλο σου θα σε αντιμετωπίσουν ως κατακάθι της κοινωνίας, μπορεί να είσαι καθηγήτρια πανεπιστημίου αλλά θα υποστείς προσωπικούς χαρακτηρισμούς, ποιός θα τους υποστεί - ο κάκτος στον κήπο ?? Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου ...
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μαρω said:
Καλημερα, εχω ενα προβληματακι (τι προβληματακι δλδ προβληματαρα!!) ο Αρης που ειναι pointer & setter, ενος ετους μεγαλωσε απο 3 μηνων στο Λαγονησι μεσα στην αυλη και αρκετες ωρες μονος του, λογω το οτι δουλευουμε ολοι και τα παιδια λειπουν στο σχολειο. Ειναι πολυ ζωηρος, φανταζομαι λογω του νεαρου της ηλικιας του, σκαβει τους κηπους, τρωει τα λαστιχα και οτιδηποτε ξεχαστει εξω (το ιδιο εκανε και η Σαρα μικρη). Το βασικο προβλημα ομως ειναι πως αν τυχον βγει μονος του εξω δεν υπακουει σε ΤΙΠΟΤΑ. Παιρνει ενα δρομο και φευγει και εμεις οικογενειακως τον κυνηγαμε απο πισω να τον μαζεψουμε. Μπορει να γυρισουμε και ολο το Λαγονησι για να τον πιασουμε. Ετσι κινδυνευει απο τα αυτοκινητα, οπως και απο τα αλλα σκυλια που ειναι αρκετα αγρια μια και ο ιδιος ειναι πρωτος στον καυγα. Σημειωτεον, του αρεσει πολυ η βολτα με το λουρι, αλλα .....
Πως θα τον εκπαιδευσουμε να υπακουει και να προχωρα κοντα μας, ή οταν τον φωναξουμε να ερχεται χωρις να απομακρυνεται; Την Σαρα μικρη οταν εφυγε μια φορα μονη της και δεν ακουγε, ο αντρας μου την εδειρε παρα πολυ!!!! απο τοτε μολις της μιλησεις ακουει. Επισης μπορει να βγει μονη της εκει στο παρκακι μας εξω απο το σπιτι να κανει την αναγκη της και να επιστρεψει μονη της. Αυτος και να τον μαλωσεις και να τον δειρεις και να τον τιμωρησεις ... ΝΤΟΥΒΑΡΙ. Και δεν ειναι χαζος αντιθετως ειναι σαϊνι!!!
Ευχαριστω :roll: :roll:
sorry Aλλα εμενα με παρεξενευει πραγματικα..
Oλοι υπηρξαμε καποτε αποιροι ιδιοκτητες ..αλλα εδω ρωτας πραγματα που μου δίνουν να καταλάβω ότι δεν έχεις σκεφτεί καν να ασχοληθείς με το σκυλάκι σου..
Λες αν τύχει και βγει μονο του..πως να τύχη δηλαδή..?και πες πως όπως λες τυχαίνει ..εδώ ρωτάς για το πως να το φωνάζεις και να έρχεται.. πράγμα που δείχνει πως δεν έχεις καμια επικοινωνία με το σκυλάκι και παρόλα αυτά το βγάζεις έξω μονο του..παροτι λες και μονη σου ότι κινδυνεύει..
τοτε εφόσον και εσύ η ίδια το γνωρίζεις γιατί το αφήνεις μονο του να βγαίνει χωρίς λουρί..?
Το σκυλάκι έχει υποστεί απομόνωση στην πιο σημαντική ηλικία τις διαμόρφωσης του χαρακτήρα του,έχει φάει ξύλο έτσι ώστε να μην θέλει την άγελη του ,αλλα παρόλα αυτά ,από αυτά που γραφεις.. καταλαβαίνω ότι το θέτεις ,ότι το σκυλάκι έχει πρόβλημα ,ενώ κατά εμενα εσύ ..και οποιος άλλος το έχει..
Είναι απόλυτη φυσιολογική η συμπεριφορά του σκυλιού μιας που αγάπη και πραγματικό ενδιαφέρον δεν έχει λάβει από την οικογένεια του..
Νομίζω και κατά μένα πάντα...κάποια πράγματα είναι αυτονόητα και όταν για κάτι ενδιαφερόμαστε το τελευταίο πράγμα που θέλουμε είναι να το αφήσουμε στην τύχη του..
Δεν ξέρω γιατί το πήρες το σκυλάκι.. αλλα κατά εμενα δεν θα έπρεπε να έχεις σκυλί..

Πως θα τον εκπαιδευσουμε να υπακουει και να προχωρα κοντα μας, ή οταν τον φωναξουμε να ερχεται χωρις να απομακρυνεται;
Eχεις δει πολλά σκυλάκια μόλις ακούνε την φωνή του ιδιοκτητη τους
να τρέχουν αντίστροφα?
Νομίζω ότι η συμπεριφορά του σκυλιού σου ζωγραφίζει την πραγματικότητα του και εμενα με στεναχωρει πολύ..αν δεν το έχεις καταλάβει 1 χρόνο..έχεις ένα σκυλάκι δυστυχισμένο.
 


Μαρω

Member
27 Μαϊου 2008
7
0
lone wofl σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου!!! :D
Για οσους συνεχιζουν να μην καταλαβαινουν, ισως θα επρεπε να σκεφτουν πως οπως ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τον ιδιο χαρακτηρα ετσι και τα σκυλια, εκτος αν δεν θεωρειτε οτι και τα σκυλια ειναι σαν τους ανθρωπους και εχουν διαφορετικο χαρακτηρα και διαφορετικα γονιδια. Αναρωτηθηκε κανεις οτι οταν λεω ΞΥΛΟ δεν εννοω ΞΥΛΟ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ (αυτα περι κακοποιησης και πενσας νυχιων) ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!! και στο ελα ερχεται και στα πουπουλα το εχουμε και τις βολτες του κανει και τα φιλετακια του τρωει, ομως ειναι πολυ ζωηρος!!!! Αναγνωριζω τα λαθη που μου επισημανατε και το βασικο ειναι οτι ειναι αρκετες ωρες μονος. Θα προσπαθησω να εφαρμοσω τις συμβουλες του Lone wolf, αλλα ελεος ...... δεν θα επιτρεψω σε κανενα φορουμ να με θεωρησει κατακαθι της κοινωνιας, αγαπητε Deniς. Οφειλεις να ζητησεις συγνωμη γιατι αν μη τι αλλο δεν μπορεις να μιλας ετσι σε εναν ανθρωπο που δεν γνωριζεις γιατι αν αρχισουμε να ανταλλαζουμε βρισιες, τοτε εδω δεν ειναι dogforum αλλα κατι αλλο...... Και σε διαβαιω οτι οσο αγαπω εγω τα σκυλια μου εσυ ισως να μην το ξερεις αλλα δεν ενδιαφερθηκες να ρωτησεις παρα μονο να προσβαλεις, εχεις καποιο προβλημα με τους καθηγητες Πανεπιστημιου;;;;; θα επρεπε να ξερεις αηαπητε Kango 1 οτι εισαι εκτος πραγματικοτητας!! και επειδη κουραστηκα να μαλωνω μαζι σας, πρωτη φορα μου σθμβαινει αυτο, εδω δεν εχω μαλωσει με καποιον που γνωριζω οσο μαλλον μαζι σας, μπορει καποιος να μου δωσει ουσιαστικες συμβουλες ωστε να λυσω το προβλημα μου;;;;; ευχαριστω
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
ε βασικα εγω δεν θα πω τπτ απλα ενα ηρερμηστε λιγο και μερικες φορες οπως και οι ανθρωποι αλλα και τα ζωα βγαινουν εξω απο τα ορια τους.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αναρωτηθηκε κανεις οτι οταν λεω ΞΥΛΟ δεν εννοω ΞΥΛΟ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ
αααα δηλαδή αν βάλουμε σε ποσοστό επί τις εκατό.. με το εκατό να είναι μέχρι θανάτου.. ,ποσο ποσοστό επί τις εκατό εννοείς οτι το βαρας.???
Κατάλαβε λοιπόν και εσύ αγαπητη ότι το να βαράς και να απομονώνεις το σκυλί σου θεωρείτε κακοποίηση..και μάθε όταν σου επισημαίνουν τα λάθοι σου να μην αντιδράς αρνητικα γιατί έτσι αποδεικνύεις ότι ακόμα περισσότερο δεν καταλαβαίνεις την σοβαρότητα του σκυλιού σου!!

ps. σε φιλοζωικο φόρουμ ο ελάχιστος χαρακτηρισμός είναι το κατακάθι τις κοινωνίας όταν αναφέρει καποιος αυτά που ανάφερες..
εφόσον δεν γνωριζόμαστε και μένουμε στα γραφόμενα..
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Νομιζω οτι καλο θα ηταν να πεσουν οι τονοι....

Μαρω, σου το ξαναειπα. Απο τη στιγμη που ρωτας σημαινει οτι νοιαζεσαι.

Γι' αρχη μπορεις να απευθυνθεις σε ενα επαγγελματια εκπαιδευτη. Αλλα προσεξε την επιλογη του. Υπαρχει σχετικο θεμα οποτε και ενημερωσου. Κρατα τις εποκοδομητικες συμβουλες απο τη συζητηση αυτη και ξεχνα ο,τι σε εκνευρισε :)

Φιλικα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Απο τη στιγμη που ρωτας σημαινει οτι νοιαζεσαι.
Nαι σε αυτό συμφωνώ..
Ειναι ένα πρώτο βήμα αρκεί να καταλάβει τα λάθοι της..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καθηγητές πανεπιστημίου? Ποιος είναι? Κι αν είναι και τι έγινε στο κάτω-κάτω?
Είπες:"ΤΗΝ ΕΔΕΙΡΕ ΠΟΛΥ"
Τι θέλεις χάιδεμα στ' αυτιά? Αν δεν το ξέρεις αυτό είναι ΛΑΘΟΣ. Ένα μόνο απ' τα πολλά σας...
Όσοι ασχοληθήκαμε, πολύ κακώς το κάναμε.
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
οχι πιστευω πως καλος ασχοληθηκαν τα παιδια γιατι ετσι θα σιγουρα αλλαγη. αμα δεν βοηθουσατε τοτε ποιος ο λογος να υπαρχει το φορουμ. (δεν ειπα οτι βοηθησαμε γιατι εγω δεν εχω ιδεα) (οχι πως βρήκα σωστή την συμπεριφορά)
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
ει παιδια ηρεμηστε!!!!!ολοι προσπαθουμε να μαθουμε δεν ειναι αναγκη να κανουμε επιθεση σε οποιον δεν ξερει...
ολοι εχουμε μαλωσει τα σκυλια μας ..οταν λεει ξυλο μπορει να εννοει κανα δυο στον ποπο....
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ο αντρας μου την εδειρε παρα πολυ!!!!
εμενα μ φτανει για να αντιδρασω αρνητικα...και γω εχω ριξει σφαλιαρα στο πωπω της Χιονας.εσυ λες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!τι θες ν καταλαβουμε???
 


ektor

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2008
118
0
Ο μόνος που δικαιολόγησε,με την στάση του,για την πραγματική ύπαρξη ενός τέτοιου φορουμ είναι ο lone wolf.Και μπράβω του. :!: :!: :!:
Γιατί ήταν ο μόνος που έδωσε κάποια συμβουλή κ ένα κίνητρο στο πως να λυθεί το πρώβλημα χωρίς την χρήση βίας :!: :!: :!:
Όσο για τους υπόλειπους,απλός έκαναν μια ωραιότατη τρυπα στο νερό :!: :!: :!:
Και πάλι μπράβω στον lone wolf :!: :!: :!: :D :D :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ektor said:
Όσο για τους υπόλειπους,απλός έκαναν μια ωραιότατη τρυπα στο νερό :!: :!: :!:
Αναρωτιέμαι τι έκανε την πιο ωραία τρύπα στο νερό…
Η πρόταση που κάναμε στη Μαρω να συμβουλευτεί ένα επαγγελματία εκπαιδευτή για να λύσει το σύνθετο πρόβλημα ανυπακοής του σκύλου της ή η δική σου απαξίωση για όσους συμμετείχαν στη συζήτηση?

Εσύ ektor έχεις να προτείνεις κάτι στην Μάρω?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tι εκπαιδευτής ρε παιδιά? εκπαιδευτη χρειάζονται τα ίδια τα άτομα που χειρίζονται έτσι τα ζώα τους..!
Για μένα το πρωταρχικό πρόβλημα είναι να καταλάβουν αυτά τα άτομα ότι τα σκυλιά δεν τα χτυπάμε και δεν έχει να κάνει μέχρι θανάτου η πριν..!!!,δεν τα
απομονώνουμε,δεν τα αφήνουμε ελευθερα εν γνώση μας..δεν ..δεν..
Εμενα με εξέπληξε το γεγονός ότι το ήξερε ότι κινδυνεύει το σκυλί της αλλα το άφηνε ελεύθερο να πάει βόλτα..
αυτό εμενα μου δείχνει αδιαφορία..
Ο εκπαιδευτής είναι να επουλώσει την ζημια που κάναν οι ιδιοκτητες αυτού του σκυλιού..,αλλα αν όντως υπάρχει αδιαφορία και όχι αγνοια ..τότε ποιος θα δώσει την πραγματική λύση..?
Το πρώτο βήμα λοιπόν για μένα είναι να κατανοήσει ότι η συμπεριφορά τους είναι λάθος και μετά να πάνε μαζί σε έναν εκπαιδευτεί όπου θα διδάξει ιδιοκτητες και σκυλί όλα από την αρχή..
Αυτό πάντα αν υπάρχει ενδιαφέρον και καλή όρεξη..
 


Inu

Member
5 Απριλίου 2008
9
0
Ας εχουμε υποψην μας οτι και οι ανθρωποι ειμαστε ζωα και ορισμενες φορες πολυ "ζωα".
Θελοντας να δω την συμπεριφορα του συζηγου της Μαρως με συμπαθεια και πιστευοντας οτι οντως αγαπανε τα σκυλια τους το ξυλο που επεσε ηταν περισσοτερο απο αμηχανια και φοβο παρα για τιμωρια.
Δεν δικαιολογω τον ξυλοδαρμο απλα παιζω τον συνηγορο του διαβολου.
Αν βγειτε ολοι και ορκιστιτε οτι το σκυλακι σας δεν σας εβγαλε ποτε εκτος εαυτου οταν εκανε κατι που εθετε την ιδια την ζωουλα του σε κυνδινο που μεν δεν το καταλαβαινει αλλα δεν παβει να ισχυει τοτε απλα θα θεωρισω οτι λετε ψεματα.
Μπορει να εχετε την ψυχικη δυναμη να μην εκτονωσετε το συναισθημα αυτο με βια (ητε στο σκυλακι ητε στον τοιχο ητε στο καημενο το τασακι ητε στο αγαπημενο βαζο της γιαγιας) δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ετσι. Να μην πω δηλαδη οτι οι περισσοτεροι καταληγουν στα ζωοδη τους ενστικτα σε τετοιες περιπτωσεις.
Κανανε λαθη οκ δεκτον χρειαζονται πλεον βοηθεια επαγγελματια ισως επισης δεκτον. Αλλα ρε παιδια δεν μπορουμε να αλλαξουμε το παρελθον μπορουμε ομως να επιρεασουμε το μελλον.
Ερχετε ενας ανθρωπος εδω μεσα ψαχνοντας βοηθεια. Αυτο λεει κατι !Ζηταει υποστιριξη, να επισημανουμε τα λαθη και να συμβουλεψουμε την μη επαναληψη τους αλλα οχι να πηγαινουμε στον μαραγκο της γειτονιας και να παραγκειλουμε τον σταυρο και τις προκες με το καλημερα.
Λιγο διπλοματια :)
 


ektor

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2008
118
0
ROTTIE said:
ektor said:
Όσο για τους υπόλειπους,απλός έκαναν μια ωραιότατη τρυπα στο νερό :!: :!: :!:
Αναρωτιέμαι τι έκανε την πιο ωραία τρύπα στο νερό…
Η πρόταση που κάναμε στη Μαρω να συμβουλευτεί ένα επαγγελματία εκπαιδευτή για να λύσει το σύνθετο πρόβλημα ανυπακοής του σκύλου της ή η δική σου απαξίωση για όσους συμμετείχαν στη συζήτηση?

Εσύ ektor έχεις να προτείνεις κάτι στην Μάρω?
Απαξιώνω οσους επιτίθενται χωρίς να απειλούνται.
Η Μαρω ήρθε να συμβουλευτεί και όχι να επιτεθεί :!:

Πρώτον να ηρεμήσει και μετά να δώσει περισσότερο χρόνο στο σκυλί της.
Ετσι να μπορέσει να νιώσει τις ανάγκες του και να καταλάβει τον ψυχισμό του.
Η λύση πρέπει να δώθει εντός της οικογένιας και όχι εκτός αυτής.
Με άλλα λόγια,αν δεν καταφέρουν να το λύσουν από μόνοι τους(αυτό θα ήταν το καλύτερο και γι`αυτούς και για το σκυλι)
κ αποταθούν σε καποιον ειδίκο,θα πρέπει να γνωρίζουν οτι μαζί μετο σκυλί πρέπει να εκπεδευτούν και οι ιδιοι.
Και όχι να το αμολήσουν στον εκπαιδευτή κ να περιμένουν μέχρι να τελειώσει η εκπαίδευση για να τους το επιστρέψει.

Τα υπόλειπα και τα πιο βασικά τα είπε ο/η lone wolf