Αποξηραμενα αυτια χοιρου


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν στην Ελλαδα αποξηραμενα αυτια,κοιλιες,λαρυγγεια,λαιμοι κοτας,πνευμονια κ.τ.λ?
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ναι υπαρχουν σε ολα τα πετ σιτυ κ γενικοτερα στα πετ σοπς.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ πάντως δεν τα έχω αγοράσει μέχρι τώρα διότι μια φίλη μου κτηνίατρος μου τσίριξε να μη δώσω ποτέ στο Μουφ γουρούνι! Αφού ούτε γουρουνίσιο κόκκαλο δεν του δίνω!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ εχω δει συχνά.... (οχι λαιμούς και λαρύγκια, αλλα αυτιά, σίγουρα). Εγω τα παιρνω τακτικά, αν και τα εξαφανίζει σε δυο δευτερόλεπτα ο δικός μου...

Προσπάθησε να τα ψάξεις σε πετ σοπ που δεν πουλάει ζώα (φαντάζομαι οτι δε χρειάζεται να ειπωθεί σε σένα αυτό, αλλα σε περίπτωση που διαβάζουν κι άλλοι)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Φτηνά είναι, και τα λατρέυουν... (Σαρα...... αμερικανιές...!!:D:D ). Δεν ξέρω γιατί δεν τα έχουν στη Δράμα, αλλα σίγουρα μπορείς να τα παραγγείλεις και να στα στείλουν από Αθήνα....
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Θα τα κανω μονος μου αλλα ηθελα να ξερω πρωτα ποσο κανουν,γιατι επι 4 σκυλια καμμια 30αρια τον μηνα μαλλον τα χρειαζομαι.Και ελεγα αν κανω πολλα να στειλω και μερικα στην Σαρα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Φτηνά είναι, και τα λατρέυουν... (Σαρα...... αμερικανιές...!!:D:D ). Δεν ξέρω γιατί δεν τα έχουν στη Δράμα, αλλα σίγουρα μπορείς να τα παραγγείλεις και να στα στείλουν από Αθήνα....
Μπα, η φιλενάδα είναι Ελληνίδα και μάλιστα τελείωσε κτηνιατρική Θεσσαλονίκης. Βέβαια έκανε διδακτορικό στην Αμερική, οπότε μπορεί να εξαμερικανίστηκε.....:D
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σάρα, κι εγώ εκανα διδακτορικό στην Αμερική, παρόλα αυτά ο σκύλος τρώει αυτιά χοίρου...:D:D (κι επίσης χρησιμοποιώ το ίδιο chopping board για κρέας και λαχανικά!:eek::eek::eek: Oh the horrors!!:D:D )

Omarock, νομίζω ότι κάνουν λιγότερο απο ένα ευρώ το ενα.... και είδα κάπου και σακκούλα των 50 που έρχεται περίπου 50 λεπτά το ένα...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Kango Σε κανα χρονο σε βλεπω να τα ταιζεις και εσυ στον σκυλο σου,ειδικα τις κοιλιες ειναι Ντελικατεσεν,και μην ζητησεις και συνταγη απο γιατρο σαν την Σαρα.
 
Last edited:




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
1) Δε ζήτησα συνταγή από γιατρό. Η φιλενάδα μου, που είναι φιλενάδα μου εδώ και χρόνια, με επισκέφτηκε να δει και το Μουφ. Μου είπε "μη και του δώσεις γουρούνι ποτέ, κακομοίρα μου!" Κι εγώ είπα ότι αφού είμαι ιστορικός και ουχί κτηνίατρος να την ακούσω. Τώρα σας μεταφέρω τι μου είπε.

2) Η αναφορά στο διδακτορικό της φιλενάδας αφορούσε το σχόλιο για τους Αμερικάνους. Είναι όπως είπα Ελληνίδα με ελληνικό πτυχίο κτηνιατρικής, άρα όχι Αμερικάνα. Μετά όμως σκέφτηκα το διδακτορικό της (που είναι σε βιοηθική και νομίζω πιάνει και ανθρώπους) και είπα μέσα μου: "ρε λες να έχουνε δίκιο και να εξαμερικανίστηκε αφού το έκανε στην Αμερική, οπότε δεν πιάνουνε τα σχόλιά μου περί Ελληνίδας κτηνιάτρου?"
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γιατί σου απαγορεύσε ρητα και κατηγορηματικά το χοιρινό;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν έχω ιδέα. Μου έμπηξε απλώς τις φωνές εκ του μη όντος, όπως συνηθίζει δηλαδή και μου απαγόρεψε να δίνω στο Μουφ-Μουφ γαλοπούλα, γουρούνι, ψάρι, σταφίδες, σταφύλια και σοκολάτα. Πήγα να ψελλίσω ότι του άλλαξα την τροφή που του δίνανε στο καταφύγιο σε μια υψηλής ποιότητας και με διέταξε να την πετάξω και να του πάρω Science Diet Lite for Adult Dogs. Σημειωτέον ότι ξέρω ότι την προωθούν Αμερικάνοι κτηνίατροι γιατί βγάζουνε προμήθειες, η φίλη μου όμως πρώτον δε εξασκεί πλέον το επάγγελμα διότι έχει γίνει διοικητική, αρχιδερβέναγας είναι στα περί βιοηθικής για την αμερικανική κυβέρνηση, και δεύτερον δεν είναι Αμερικάνα, ούτε μένει εδώ που μένω εγώ, ούτε έχει γνωστούς.

Οπότε τι να κάνω? Πήγα, του πήρα την τροφή, ζαλώθηκα την άλλη (που η αλήθεια είναι ότι του έκανε διάρροια) και τη χάρισα σε μια συνάδελφο που έχει δυο φαγανά σκυλιά που την καταβρόχθισαν και ζητάγανε και επιδόρπιο! Το δε Μουφ τρώει αυτό που τρώει και είναι κι ευχαριστημένο, κυρίως όταν έχει και μπιφτέκια (προφανώς από βοδινό κρέας).

Η κτηνίατρός του τώρα είπε να τρώει τη New Science Diet και για μεζέδες αυτά τα μαλατσιασμένα chewey treats που τα λατρεύει και του φτιάχνω κι εγώ μερικά (από ξερατά, δηλαδή σηκώτι κοτόπουλο, βλέπετε συνταγή σε άλλο thread).

Άμα θέλετε τη ρωτάω πάντως τη φίλη μου που προσφάτως με έβρισε για τα καυτερά κοτόπουλα και το ότι αφήνω, λέει, το Μουφ-Μουφ να με κάνει ό,τι θέλει ενώ αυτή τις γάτες της της έχει σούζα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kango Σε κανα χρονο σε βλεπω να τα ταιζεις και εσυ στον σκυλο σου,ειδικα τις κοιλιες ειναι Ντελικατεσεν,και μην ζητησεις και συνταγη απο γιατρο σαν την Σαρα.
Φοβερή αίσθηση του χιούμορ.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μαλλον της μιλησε για ωμο χοιρινο,το οποιο μπορει να εχει μια αρρωστια η οποια ειναι θανατηφορα για τον σκυλο και δεν υπαρχει αντιδοτο,αν το βρασεις δεν τρεχει τιποτα, τουλαχιστο μια ωρα βρασιμο το θελει,αλλα δεν μας λεει κανενας,οταν σφαζουν γουρουνια και μετα μοσχαρια πλενουν τα μαχαιρια στο σφαγειο?Aujeszkyschen ετσι λεγεται ο ιος απο τον Ουνγκρο γιατρο που τον απομονωσε.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και την γαλοπούλα;:confused:
Και το ψάρι;:confused:
Αν μπορείς ρώτα την γιατί μου κίνησες την περιέργεια!
Όχι τίποτα άλλο, είμαι και πολύ περίεργος άνθρωπος κια θα σκάσω αν δεν μάθω!:p:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981